:\x f voor tie Kniilfiwllandiche en SKeenwicbe Eilanden. Zaterdag 18 Juni 1910 25ste Jaargang Nw. 1564. u v i An tirevo lutionair Orgaan T IN HOC SIGNO VINCES •91 SOMMELSDIJK. Alle stokken voor «Ie Redactie bestemd, Adverfentiën en verdere Administratie franco toe te zenden aan den Uitgever. Oe Overwinning. De strijd is met een overwinning door Rechts beslist. En in de eerste plaats danken wij God, die ons deze schonk. Hulde aan alle man van Rechts, van Ouddorp tot de Plaat, die zooveel in 't werk gesteld hebben om onze flinke candidaten met zoo'n mooie meerderheid uit de bus te doen komen. Jammer we hebben er voor gewaar schuwd en 't is zoo ook weer, als bij andere provinciale verkiezingen ge schiedde, uitgekomen velen zijn thuis gebleven. En dat zijn geen liberalen geweestDie waren op 't appel. Maar onze mannen staan daar schuldig aan ze denken't komt er toch wel. En 't is waar't komt er't is er al zoovele jaren gekomen maar betere opkomst was toch gewenscht. We wenschen alle man van Rechts en de herkozen candidaten in de aller eerste plaats van harte geluk. 't Ging goed zoo broeders En nuStilzitten Neen, neen Voortvaren Zeg den kinderen Israels, dat ze voorttrekken, was 't woord des Heeren aan Mozes. En in Zijn kracht hopen we voort te trekken naar 1913. Zeker't zal dan een harde strijd zijn om mr. P-atijn eruit te krijgen, maar geen ander doel mag ons voor oogen staan, dan om dien zetel weer te bemachtigen. Broeders! Voorwaarts! En ieder in zijn kring maar weer ftink aangepakt om de oogen der kiezers te openen voor de dwalingen der Liberalen en Socialisten. Voor de uitnemende be ginselen van Rechts, die hun steunpunt vinden in Openbaring en Rede en His torie en Ervaring. En de Kerkdeuren wijd open bij een Gereformeerde pre diking, die de politieke beginselen zelfs op den kansel voelen laatmaar het zout door de spijze niet er naastnoch minder achteraf gezetnoch minder het smakeloos gemaakt; maar zout blijve zout en door de spijzen heen; da s je ware Mannen van Rechtsnog eens Gefeliciteerd De sympathie voor 't staatspensioen heeft in Flakkee nog geen genoegza- men wortel geschoten. Wel is door de drie partijen dit vraagstuk niet uitermate op den voorgrond geschoven is 't ternauwernood een punt van gedachtenisseling geweest, maar de stemming wijst nog niet uit, dat de liefde ervoor groot is. Nochtanswe haken naar een pensioenwet. En minister Talma zal wel doen om al zijn kracht in te spannen om die in 1913 in 't Staatsblad te kunnen hebben. 't Getob heeft al zoo lang geduurd aan geen der afgetreden Kabinetten is 't mogen gelukken de zaak tot een goed einde te brengen, 't Wordt dus hoog tijd, dat er nu eens een eind aan kome. Een pensioenwet moeten we hebben, al zijn ziekte- en uitgebreide ongeval lenwet ook van veel belang; maar wat 't zwaarste is, moet 't zwaarste wegen, en dat is verzorging voor den ouden dag Moge dan ook deze wet niet lang meer uitblijven, maar als ontwerp, binnen 'tjaar 13, den kiezers bekend zijn. 'tüog des volks is op Talma en zijn sociaal werk. OP REA PIT RIJ Si. Tand- en Tuinbouw. gêuitenland. De v iron RJ Neer nii li Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden fr. p. p. met Zondagsblad 75 Cent. a zonder 50 Buitenland bij vooruitbetaling met Zondagsblad f 7,50; zonder f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. Met Zondagsblad 7 Cent. UITGEVER T. BOEKHOVEN, Telefoon* Intercom». No. 2. Advertentiën 10 Cent por regel en 3/2 maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en 4/3 maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaat Advertentiën wordeD ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 unr. Staatspensioen. 'k Las verleden week 'n leuk >standje,« dat een eerlijk en oprecht sociaal-democraat zijn partijgenooten gaf. De man is diamantbewerker en die lieden zijn voor negen tienden sociaal-democraat, dat is bekend genoeg. Ze zijn, om zoo te zeggen met Henri Polak in het socialisme ingegroeid en ingeroest. Die man, een van Polaks' vrienden en 2>bond<-genooten, heeft de socialistische diamantbewerkers van Amsterdam dan danig gekapitteld, dat ze bij massa's, tijdens de Koninginnefeesten oranje gedragen hadden. Hij had het gezien en had er zich aan geërgerd. Hij vond zoo iets den echten socialist onwaardig. Hij wou in 't minst geen herriejmakengeen anti-koningsgezinde demonstraties dit kon je, vroeger, wach ten in de Recht-voor-allen dagendat doen ze tegenwoordig niet meer maar hij vond, dat de socialisten nu toch ook niet in 't andere uiterste hoefden te ver vallen en met oranje gaan loopen, waar ze er toch zich niet voor hoefden te scha men, van te laten zien, dat ze republikeinen zijn, wat hun beginsel aangaat Er schijnen onder de sociaal-democrati sche diamantbewerkers van Amsterdam echte Wilhelmus-blazers te zijn, dat onze geërgerde scribent zich in 't openbaar tot zulk een bestraffing leiden liet De man had eigenlijk gelijk. Hij had reden tot ergernis. Van zijn standpunt bekeken. Maar van mijn standpunt zou ik juist andersom zeggen tot die sociaal-democraten; och, jullie socialisme zit er bij velen zoo dunnetjes opje roepen vóór Oranje be wijst hetkeer nu maar terug van je dwaalweg en laat het oranjestrikje, waar je nu onwillekeurig naar greep, je een teeken zijn, dat je aan die zijde van de lijn niet hoort, maar dat je plaats is bij 't Oranjevolkwat zeggen wil aan den kant waar de natie staatniet bij de éénlingen. Oranje, zegt men, behoort bij geen enkele partijOran\e hoort aan 't gansche volk. In zekeren zin is dat waar. Oranje is niet liberaal en ook niet anti revolutionair niet roomsch-katholiek en ook niet christelijk-historisch, in den zin als wij onze partijnamen geven. Die partijen zijn onmisbaar. Zij verdeelen het volk niet. Er zijn van die verwaterde dwarrelaars, die met clown-achtige fierheid zeggenIk sta boven tusschen buiten de partijenik zoek eenheid, geen ver deeldheid. 'n Morie frase. Zoo leeg als een uitgeperste wijnzak. Hol als 'n leeggetapt biervat. Slap als 'n leeggeloopen fietsband. Neen de partijen verdeelen niet. De beginselen deelen het volk. En die verdeeldheid wordt niet veroor zaakt, maar komt openbaar, als zich partijen gaan vormen. Eu juist die partijen maken 't weer mogelijk, dat de eenheid als natie bewaart blijft, ook bij de veelvuldige gedeeldheid der beginselen Maar ik raak op zijpaadjes. Oranje is het symbool juist van die nationale eenheid en daarom zou ik het betreuren, al ben ik met hart en ziel anti revolutionair, dat de Koningin stel, dat het mogelijk ware lid werd eener antirev. kiesvereeniging Wat in 't minst niet zeggen wil, dat ik een Oranje-sphinx zou begeereneen Oranjz-raadsel; dat ik Oranje neutraal zou wenschendat er geen sprake ma', zijn van een Oranje-traditie Sommigen zouden dat willen Als die met allen eerbied zij 't gezegd de Koningin in plechtgewaad mochten kleeden, dan zouden ze bij een vrijzinnige rok 'n roomschen hoed voegen haar sieren met 'n breed antirevolutionair ordelint en een christelijk-historische man- tille haar om de schouders hangen. Maar ook de Koningin is een niemand. En Oranje heeft altijd »kleur bekend Trouwens, dat hindert ook niet. Op kerkelijk gebied bv weet ieder, wie en wat de Koningin is. Dat kan natuurlijk niet anders, of liever 't is iets, dat vanzelf spreekt. Maar wordt zij nu door de roomsch- katholieken of door de lutherschen of door de gereformeerden »scheel« aangekeken, omdat ze niet bij hen hoort Immers neen Als ik dan ook toegeef, dat de Koningin boven de partijen behoort te staan en als 't ware 't middelpunt behoort te zijn der natie, waarvan zoekende en bindende kracht uitgaat, die de partijen aan den omtrek in haar middelpuntvliedende vaart tegenhoudt, dan wil ik daarmee allerminst zeggen, dat Zij zorgvuldig zou moeten verborgen hou den, welke beginselen Zij belijdt Dat heeft Oranje nooit gedaan IntegendeelDe band tusschen Nederland en Oranje is juist gelegd, doordat de eerste Willem tegenover de anti-Dationale Staat kunde van Ellips en Granvelle opkwam voor een echt-Nederlandsche politiek van gewetensvrijheid en handhaving der rechten en vrijheden des volks. Aan die politiek zijn de Oranjeprinsen steeds getrouw gebleven. En Maurits dorst het aan, niet slechts, maar geprikkeld en aangevuurd door Willem Lodewijk stelde hij zich zeer beslist partij voor het »gere- formeerde volk,« toen het door Staten- hoogheid en libertijnsche dwangzucht werd verdrukt verklaarde zich' hunner één en wierp zijn zwaard te hunnen behoeve in de weegschaal. Dat er toen een Oranje-partij ontstond, was niet Oranje's schuld, Oranje's Staatkunde was oprecht natio naal en toen zich eerst een factie tegen Oranje vormde en tijdens de minderjarigheid van Willem III in Staat en Kerk op erger lijke wijze over het volk den baas speelde en Oranje achteraf schoof, toen was het optreden dezer factie de oorzaak, dat het volk zich om Oranje schaarde en er een Oranje-partij ontstond. Die dagen zijn nu voorbij. In den smeltkroes van volksellende en nationale vernedering zijn die oude partij schappen ondergegaan, al is het dat de beginselen, die als diepste oorzaak bij de vorming dier vroegere partijen werkte, niet verdwenen zijn Maar Oranje vergaf en vergat. Want ook die zijde der waarheid mag nimmer vergeten Oranje had gedwaald en ge faald Ook moeten we niet vergeten, dat we thans het constitutioneele koningschap hebben, waarbij de souverein gewoonlijk, soms al te vaak, achter de Ministers schuil gaat, om niet te zeggen zoek raakt Ondanks dit alles, is de Koningin voor ons geen >neutrale Majesteit. Slechts zelden komt ons volk met zijn Souvereine in aanraking. Dat is een scha duwzijde van het koningschaponder de Stadhouders was dat anders en om een Koninginne vormt zich zoo licht een hof kring, die haar belet het volk te zien, zooals het is en leeft. Maar, als we dan een enkelen keer tot onze Koningin worden toegelaten, zooals bv. onlangs onze onderwijzers op Het Loo, dan zijn we niet neutraal eu dan spreken we 't in gepasten vorm gerust uit, dat we vertrouwen, hoe Oranje ons niet wil voort bouwen op de Christelijke grondslagen van ons volksleven. Daarmee halen we haar niet neer binnen een of ander partijverband. Daardoor zijn we waarlijk nationaal. UITKIJK. BIJENTEELT. Het .afnemen" of .splitsen" behoort in veie bijenstanden tot de voorjaarswerkzaamheden men verstaat er onder het maken van kunstzwer men en afleggers. Deze twee namen beteekeuen niet precies hetzelfde. Kunstzwermen worden gevormd alleen uit een koningin en bijen neemt men behalve deze uit den moederstok ook nog raat met oroed, dan spreekt men van afleggers. Het splitsen is een ingrijpen van den imker, met het doel van één bijenvolk twee volken te maken, 't Is niet iets nieuws als sommigen meenen, en de uitvinding dateert ook niet terug, als anderen gelooven. In de tweede helft der 18e eeuw ontdekte pastoor achirach dat de bijen in staat zijn een koningin te doen ontwik kelen uit een werkbijen-ei, en hierin vond hij het middel of liever daardoor werd hem de weg gewezen tot een doelmatige vorming van kunst zwermen. Het splitsen zelfs is echter van ouds bekendreeds de oude Egyptenaren pasten het toe. Later is de kunst even wel in vergetelheid geraakt, om in volgende eeuwen door deze of gene weer ontdekt te worden. Swammerdam, geneesheer te Amsterdam (1636 1683) kende de kunst ook, eu een Berlijnsch herbergier, zekere Büoert, was er eveneens mee bekend, maar hield het ais een geheim voor zich of deelde het mee tegen betaling van een dukaat. Na pastoor Schirach werd het veelvuldig toegepast, echter op overdreven, onoordeelkundige wijze, zoodat het splitsen, of maken van kunstzwermen, wei dra in miscrediet geraakte. Dit behoeft niet te verwonderen. Zonder voldoende kennis van het leven en werken des bijen in de huishouding van deze in te grijpen, is een gevaarlijk, ja roekeloos werk, waardoor groote, onherstelbare schade kan worden toegebracht. In dien tijd nu stond de bijenteelt als wetenschap nog laag, de mobielbouw (losse bouw) vond nog geen toepas sing en men had ook nog niet zulke doelmatige bijenwoningen als thans. Tegenwoordig is de kennis van de natuurlijke geschiedenis der bfjen vollediger en algemeener, al is die kennis nog lang geen gemeen goeddaardoor en dank zij de betere inrichting der bijenwoningen, dank zijde moderne bijenteelt, kan de hedeudaagsche imker de deeling of splitsing op meer rationeele wijze uitvoeren. Kkn, zeg ik. Maar of het immer naar behooren geschiedt? 't Is er nog verre af. Schro melijke fouten worden er nog geregeld by begaan. Er zyn vóór- en tegenstanders van kunstmatige deeling der bijenvolken: de een geeft aan natuur lijk de andere.aan kunstzwermen de voorkeur. Wij laten dat meenigsverschii thans rusten, maar wij spreken slechts als ons beslist oordeel uit dat vele imkers waarlijk wijzer zouden handelen, indien zij hun handen van de huishouding der bijen afhielden. Hun ingrijpen is vaak zoo ontijdig, zoo geheel zonder oordeel, dat men alleen hun durf kan bewonderen. Geen voordeel maar schk zit er dan op. Men make geen kunst zwerm, aleer de stok zwermrijp is, rijk aan bijen, met een broedruimte, welke geheel is volgebouwd. Wie zich zeiven niet volkomen vertrouwt late tenzij hij niet in de gelegenheid is toezicht op zijn volken te doen houdendeze op de gewone wijze zwermen. Anders toch loopt hjj gevaar de natuur geweld aan te doen, in plaatse van haar te verbeteren. ENGELAND. "Van het hoogste belang kunnen de volgende dagen voor de Engelsche natie worden. Er is eene schikking tusschen de po litieke partijen omtrent het veto-recht in het vooruitzicht. De eerste minister heet een gemoedelijk briefje te hebben gezonden aan Balfour, den hoofdleider der conservatieven. Zoo iets als//Wat denkt ge er van, indien wij eens 'n onderonsje gingen hou den over ons geschil omtreut het veto?» Waarop mr. Balfour geatwogrd moet hebben //Je idee lacht mij heerlijk toe.// Het ijs schijnt dus gebroken. De beide voormannen der Engelsche staatkunde kunnen nu aan het onderhan delen gaan over een schikking die de Engelschen met vreugdevuren zouden be groeten. ZWITSERLAND Tengevolge van zware wolkbreuken heeft de Ahr, een kleine bijrivier van den Rijn, groote overstroomingen in het Ahr- dal aangericht. Bij de ramp in het Ahr-dal is, zooals nu blijkt, een groot ajratal menschen om het leven g-ketn-n. Eeu sch-tl'lloods, waarin zich Italiaansche arbeiders bevoJ den, werd door den stroom meegesleal Tot dusver ziju 34 lijken aangespoela in het geheel worden 87 personen vt( misthet water is dalende. Telegraaf en telefoon zijn vernield, lek wijl aan huizen, oogst en vee grol schade werd berokkend. Er zijn soldaten naar de bedreigl plaatsen gezonden, ter verleening van noodige hulp. SPANJE. De pauselijke nuncius stelde minisfel Canalejas een nota van het Vaticaan hand, waarin geprotesteerd wordt tegen hl besluit, ook anderen kerkgenootschapptl dan het Roomsch-Kathoiieke open bul godsdienstoefening toe te staan. Minister Canalejas heeft echter bij iegeuheid van eene vergadering van liberal afgevaardigden en senatoren verklaard, het protest van het Vaticaan, zoo t\ ontvangen, bij hem niet de geringsteI bezorgdheid verwekt had, want de graad-I wet was in geeu enkel opzicht geschonden! en men moet de grondwet, van 187(1 uitleggen met den geest, die de grondwet! van 1869 inspireerde. KRETA. Het Russische dagblad //Rossya// betoogt) dat hei thans nog niet de tijd is om del Kreta-kweste definitief te regelen. Deze kwestie zou h. i. eeu nieuwe voorloopige schikking tusschea Griekenland en Turkije eischen, welke daarin uitdrukking zou vinden, dat de beschermende mogendheden een ruimere politieke autonomie aan de bevolking van Kreta verleenden. OOSTENRIJK. De Kamer van Afgevaardigden zet de besprekingen over de begrooting voort. Met het oog op de biunenlandsche politiek verklaart de minister-president, dat hij den besiaanden toestand ten zeerste be treurd. De conferentie, door de regeering voorgesteld, om tot bijlegging van den rassenstrijd in Bohemen te geraken, wordt door de Tsjechische agrariërs voortdurend onmogelijk gemaakt. Hij hoopt, dat deze partij haar oppositie zal laten varen en dat men er in zal slagen een groote meerderheid uit alle nationale partijen in de Kamer bijeen te brengen, tot het doen van nuttigen parlementairen arbeid, TURKIJE. De z.g. //conventioneele// trein, een aanvullingstrein van den Orient Express, is op II Juni het voorwerp geweest van een schandelijken aanslag in de buurt van Loeleboergss. De brug bij die stad stortte in, en eenige waggons, benevens het postrijtuig, vielen in het water. Een conducteur werd gedood en negen reizigers werden gewond. Een aantal klinkbouten was verwijderd, waardoor de trein uit de rails liep, nog vóór hij op de brug was. De aanslag was klaarblijkelijk gericht tegen Mahmoed-Sjefket pasja, den minister van Oorlog, die uit Albanië terugkeerde eu eerst voornemens was, per spoor te reizen, maar in plaats daarvan te Salonika aan boord van een stoomboot was gegaan. SERVIË. Paragraaf 18 van het ontwerp over de kiesrechthervorming werd met 54 tegen 34 stemmen door de Skoepsjtina aange nomen. Sommige zeer op den voorgrond tredende leden der regeeringspartij stem den tegen. De voorzitter van den minis terraad heeft dientengevolge het ontslag van het geheele Kabinet ingediend, daar de regeering van oordeel is, dat zij niet langer kan rekenen op den onvoorwsarde- lijken steun der tegenwoordige meerder heid der Skoep ijl.n i. Deze Abon] Buite Afzoij De B maakt op bec dienstja op den invorder voorkon zijnen a voet te So Het bi zal op ter Pol aanbestel vanaf d ten le weg. ten 2' ten 3e tot Inform in te ze Stad ai De Sec D. De staa in de pri Gezien van 31 ll Gelet c (Staatsbla Brengt bij voor; bepaald, wild voo Zaterdag van dat drijven, wet op wordende art. 1 va jacht en welke die dan op e I rassige la Deze ke den afgel doen gebt blad en worden g De Staa In 1 de Rei tredem allen slechts 14 her niets ti In Z overd. In 1 ralen land e Ove Stat ier zit felfs toosdol jferlore loeldei ps tea ïTri V

Maas- en Scheldebode | 1910 | | pagina 1