IFF. 1. BOER. ZONEN. TSTAAL abrikaat. 1, Soïïunel Godsdienstoefeningen. MEDEDEEL1HGEW. Zaterdag II Juni 1910. Behoorende bij No. 1562. Coupons. en Magazijn WERKEN. (IDDELHARNIS. Ier. teit fileeden. nte artikelen. Jongelingsvereenigingen. Stichtelijke Overdenking, |elfde concur- [iddelharnis. Interc. Telephooa 4, op Effecten. 2125 iken. talzen van Re^en- nvlocren, Stoepen nder g-arantie. 3726! tommelsdtjk. Verhuizen. |raat 66 en 93. Gelegenheden. jerfabriek. end Beton. swakte, ede in de origineele ver- f 1,50 per Liter, itten. billijk. 1 Onder Redactie van Ds. A. VAN DER KOOIJ te Ouddorp Met medewerking van H.H. Predikanten. Officieel Gedeelte. Ned. Hervormde Kerk. Gereformeerde Kerk, Oud Gereformeerde Kerk. Doopsgezinde Kerk. Evangelisatie. Sommelsdijk. Middelharnis. Stad aan 't Haringvliet. Den Bommel. Langstraat, (Gem. Ooltgensplaat.) Ned. Hérv. Kerk. CatechisatieWoensdug van 2-3 uur voor de schoolkinderen. Ooltgensplaat. Oude Tonge. Nieuwe Tonge. Herkingen. Stellendam. Goedereede. Ouddorp. - Middelharnis. Stad aan 't Haringvliet. Stellendam. Ouddorp. Zij konden niet weerstaan. 126 IIa 111; 96. Innenkasten, BureauxBuf- Spiegels, alsmede Rietmat-, K ussenstoelen, Fauteuils enz. 3507 Lage prijzen, fes HANG 18—36 elfden naam gedreven, jaren bestaande zaak. irp T>e. •g, 12-14. Groote Mark 21 jrten van moderne teering billijke en £2 SO Bloos." ^r- en Beerputten, Paar- peibakken. Schuttingen-, in alle kleuren. 3004 Beren der putten. Izeer lagen prijs franco huis. DEKKER, Achthuizen. ;jf l DOORNBOS. theker te Haarlem. Gareelen al Zoo g an hen die ze kennen, aromtrent en als uit één hunne tevredenheid er in alle maten S <3 Ondergareelen a f iedere grootte voor 9 enz. verkrijgbaar. Aanbevelend, mdbouwtentoonstelli»? sdijk, in 1899 3302 Week van 1219 Juni 1910. SOMMELSDIJK. Voorm. 9,30 uur Ds. Westrik. MIDDELHARNIS. Voorm. 9,30 en 's av. 6 uur Ds. Bruining. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Voorm. 9,30 en nam. 2 uur Ds. Polhuijs. DEN BOMMEL. Voorm. 9 en nam. 2 uur Ds. Einraen. LANGSTRAAT. Voorm. 9 en nam. 2 uur dhr. Hack. (Collecte voor de pastoriebouw.) OOLTGENSPLAAT. Nam. 2 uur Ds. Westrik v. Sommelsdijk. OUDE TONGE. Voorm. 9 en nam. 2 uur Ds. v. Dolder. NIEUWE TONGE. Voorm. 9,30 en nam. 2 uur Ds. Wentink. HERKINGEN. Voorm. 9,30 en nam. 2 uur Ds. Addink. DIRKSLAND. Voorm. 9 en nam. 2 uur Ds. Lammers. MELISSANT. Voorm. 9,30 uur Ds. Kroese. STELLENDAM. Voorm. 9,30 en 's av. 6 uur Ds. Hoogen- dijk. GOEDEREEDE. Voorm. 9,30 uur Ds. De Gidts. OUDDORP. Voorm. 9 en nam. 2 uur Ds. Van der Kooij. (Collecte voor het orgel.) MIDDELHARNIS. Voorm. 9,30 en 's av. 6 uur dhr. Vriens van Veenendaal. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Voorm. 9,30 en 's av. 5,30 uur Ds. Esse- link. DEN BOMMEL. Voorm. 9, nam. 2, (Cat. Zondag 23,) en 's av. 5,30 uur leeskerk. OOLTGENSPLAAT. Voorm. 9 en 's av. 6 uur Ds. Dekker. STELLENDAM. Voorm. 9,30 en 's av. 6 uur Ds. Taal. OUDDORP. Voorm. 9 en nam. 2 uur Ds. Van Duin. OOLTGENSPLAAT. Voorm. 9,30 en 's av. 6 ure leeskerk. DIRKSLAND. Voorm. 9, nm. 2 en 's av. 6 uur leeskerk. MELISSANT. Voorm. 9,30, nam. 2 en's avonds 6 uur leeskerk. HERKINGEN. Voorm. 9, nam. 2, en 's av. 5.45 uur leeskerk. OUDDORP. Voorm. 9 uur Ds. Rössing. Nederl. Hervormde Kerk. MIDDELHARNIS. Geen opgaaf. Nederl. Hervormde Kerk. Catechisatie: Donderdag 's morgens van 9,30-10,30 en 10,30-11,30 uur Nam. van 1,30-2,30 mr schoolgaande kinderen. Ned. Hervormde Kerk. Catechisatie Dinsdag vin. 9-10 en 10-11, nam. 2-3, en 's av. 7-8 en 8-9 uur. Gereformeerde Kerk. Kerkeraads vergadering elke 1ste en 3de Dinsdag der n and 's avonds 6,30 ure. Ned. Hervormde Kerk. Gedoopte kina ren Vaders Moeders Doopelingen C. Melissant M. Keuvelaar Jannetje Gr. v. d. Boogert A. Hobbel Jakob Met attestatie overgekomen uit Gronin gen Teunis v. Bruggen. Attestatie gevraagd naar Zuidland door Leendert Huijer en Lena de Bonte. Zondagschool „Samuel" vm. 11-12 uur. CatechisatieDinsdag vm. 9-11 uur voor de schoolkinderen. Gereformeerde Kerk. Huwelijksaangifte gedaan door Hendrik Borgdorft Pz. en Cornelia den Hraber Cd. Kerkeraadsvergaderi'i g Woensdagavond. Ontvangen van Dr. P. J. Kromsigt te Amsterdam f 20,65, de helft eener collecte voor de pastoriebouw alhier. Ned. Hervormde Kerk. Zondagschool van 4-5 en 6-7 uur. Gereformeerde Kerk. Zondagschool van 1,30-2,30 uur. Ned. Hervormde Kerk. Gedoopte kinderen Vaders. Moeders. Doopelingen. T. Dijkgraaf C. Frits Elbert Pieter Zondagschool Nam. van 4-5 ure. CatechisatieMaandag voorm. van 11-12 en nm. 1-2 ure, Dinsdag vm. van 11-12 ure. Ned. Hervormde Kerk. Gedoopte kinderen Vaders. Moeders. Doopelingen. C. Melissant A. van Zielst Cornelis. ZondagschoolNamiddag van 4-5 uur voor de kleine kinderen van 6-7 uur voor de grootere in de Openbare school. Ned. Hervormde Kerk. Gedoopte kinderen Vaders. Moeders. Doopelingen. L. Melissant J. Osseweijor Jacomijntje ZondagschoolNam. .12,30-1,30 uur. Gereformeerde Kerk. Kerkeraadsvergadering iederen eersten Maandag der maand, 's .avonds 7 uur. U ZondagschoolVatt 1,30-2,30 uur meisjes boven 10 jaar van 2,30-3,30 uur meisjes beneden 10 jaarvan 3,30-4,30 uur jongens. Catechisatie: Woensdagmiddag van 1-2 uur kinderen van 8-12 jaar. Catechisatie voor de schoolkinderen. Ned. Hervormde Kerk. Gedoopte kinderen Vaders. Moeders. Doopelingen. C. van Noord Gr. v. d. Bok Jannetje KL Meijer Jac. Tanis Grietje Dina D. Kö'fntebedde A. de Mooij Jan Johannis C. Bakelaar J. Klein Pieternella L. v. d. Linde I). Meprs Jannetje W. Boudenstein (f) H. J! v. Wijk Joh. Mai'g. Kr. Meijer Kr. de Jong Grietje F. A. v. d, Linde N. Heerschap Nicolaas J. Meijer A. Hoek Jan Leendert Catechisatie op de gewone uren. De Classis Bi'ietle zal D.V. hare ver gadering houden op Woènsdag 29 Juni a.s. 's morgens ten 9 ure in de Groote kerk'te Brielle. j De Agenda is aanalle Kerkeraden toe gezonden. Gereformeerde Kerk. i!»f Catechisatie. Dinsdag vm. 8,45 school kinderen 's avonds 6 uur meisjes van 12-16 jaar 7 uur jongens van 12-16 j. en 8 uur meisjes boven 16 jaar. Doopsgezinde Kerk. ZondagschoolNam. yan 1-2 uur. Ned. Hervormde Kerk. Beroepen Te Rijswijk, P. Post te Wijde- nes. Te Noordwijk, J. Werkman, te Hark stede. Te Spannum, G. van Wolfswinkel, te Ylst. Te Almen, C.' A. v. d. Akker, te Baambrugge. Te De Meern bij Utrecht (toez.) A. C. G. den Hertog, cand. te Streef kerk. Te Amsterdam (vac.-Dr. De Vis ser) C. A. ter Linden te Langweer(vac. Dr. Hoedemaker) Dr. A. Troelstra, to Utrecht. Te Asperen, A. C. G. den Hertog, cand. te Streefkerk. Te Heer-Hugowaard, Dr. P. Proost, te Oude- en Nijeliorne. Te Moerkapelle, K. van As, cand. te Hilversum. Te Ooltgensplaat, A. Luteijil, te Aalst (Geld.) AangenomenNaar Grouw, D. Buurman, te Noordbroek. Naar Borne (toez.) A. Goedhart1, te Sellingen. Naar Eindhoven- Stratum, H. L. Both, te Andël. Bedankt: Voor Heemstede, Dr. A. I. Kan te Assen. Voor Tiel, 'D. Buurma, te Noordbroek. Voor Uelsen (graafschap Bentheim), H. Bulder te Vroomshoop. - Voor Siddeburen, J. Meijer, te Bierum Voor Waarder, li. de Jager, te Baambrugge. A 1 I Gereformeerde Kerk. i Tweetallen: Te Breda, J. Gispen te Barne- veld en J, Mulder, te Broek-op-Langendijk. Te Hollandscheveld, P. H. de Jonge te Sleeswijk en F. G. Petersen, te Veendam. Te Nieüwe-Pekela, J. H. Jonker.'te Nun- speet en Joh. Jansen, te Burum. Drietal: Te.Scharnegoutum, M. Elzinga,> te Grootegast; G. H.-de Jonge, te Dwiu- geloo, en Wj Oosterlieert, te Midwolde. Beroepen: Te Middelharnis; A. i Andree, te. Schoonhoven (A.) i Ln. Vergadering der Jongelingsvereeniging op G. G. »Pred. 12: 13b«, Zondagmiddag van 3-4,45 uur in de Chr. School. Agenda voor a.s. ZondagSchets voor Schriftonderzoek Jong.bl. no. 17, 19e jaarg. voor en n a de pauze Letterkunde en Improvisatie. Vergadering der Kuapenvereeniging, Zondagmiddag van 3-4 uur. Vergadering der Jongelingsvereeniging op G. G. Emanuel" Zondagnamiddag om 1,30 uur in de consistorie der Geref. kerk. Vergadering der Knapenvereen. op G.G. SamuelZondagmiddag 1,30 uur in de Geref. Kerk. Vergadering der Jongelingsvereeniging op G. G. „Thimotheus" elke Vrijdagavond 7 uur in de Geref. Kerk. Hf"*. En zij konden niet wederstaan de wijsheid en den Geest, door welken hij sprak. Handel. 6:10. De discipelen gingen voort Gode meer te gehoorzamen dan de menschen, niet tegenstaande de waarschuwing van den Joodschen Raad om niet meer in den naam van Jezus te spreken. Wij lezen immers, dat zij niet ophielden, allen dag in den tempel en bij de huizen, te lee- ren en Jezus Christus te verkondigen. Al wat hun hand vond om te doen deden zij met alle macht. Onder die sterken in het geloof was Stefanus niet de minste. Tegen dien held des geloofs traden de vijanden eveneens op. De onderlegden in Schriftkennis, de ver- nuftigsten in het woordentwisten weer spraken hem. Maar zie zij konden niet tegen hem op. Voor Stefanus moesten zij het onderspit delven. Waarom? Om dat hij door den Heiligen Geest wijsheid van Boven had bekomen. Natuurlijk was Stefanus niet ontbloot van verstand en gaven, maar deze dien den slechts als werktuigen. Door den Heere had hij geleerd, die middelen eerst recht te gebruiken. Een hies is een goed en nuttig voorwerp, doch gevaarlijk in de hand van een onervaren kind, al is hot ook zeer verstandig. Niet minder gevaren zijn verbonden aan het gebrui ken van het zwaard, het tweesnijdend zwaard, genaamd het Woord Gods, in de hand van een menschenkind, nog onervaren, al kan hem wijsheid niet ontzegd worden. Zoo doet ons dan de Schrift terstond denken aan de oorzaak zijner sterktede krachtige verlichting dbor den Geest. Het was derhalve niet de mensch Stefanus) 'die overwon, maar het kind des Hèeren, dat de vijanden van zijnen God mocht met goed gevolg bestrijden. In hem zien wij, gelijk ook in andere knechten des Heeren, de belofte ver vuld: Ik zal u mond en wijsheid geven, welke niet zullen kunnen tegenspreken, noch wederstaan allen die zich tegen ul zitten. Stefanus bleef overwinnaar in den strijd, omdat hij in de gunste des Hee ren stond. Door het bloed des kruises gereinigd van zijne schulden, mocht hij den verborgen omgang Gods ondervin den. Nu streed hij niet om eigen eer, doch de eere zijns Heeren ging hem bovenal. En hierdoor stond hij sterk, wijl God hem gebruikte tot verheerlijking van Zijnen Naam. Toen de bestrijders der Waarheid zich opmaakten in woede en trotschheid Stefanus den mond te stoppen, liet de Heere zich niet onbetuigd. Stefanus kon, onderwezen door den Heiligen Geest, aan de mannen der Synagogen de Schrift uitleggen, juist en goed, om aan te wijzen, hoe Christu* Jezus de ware Zaligmaker kon genaamd worden. Stefanus was in staat, wetend van zichzelf, hoe arglistig het hart is en vijandig tegen God, om de Joodsche bestrijders den staat van hunne harten voor te stellen. De heiligheid en streng heid der Wet, vermocht alleen Stefanus en niet zijne tegenstanders te kennen, wijl voor hem de Wet een tuchtmeester tot Christus was bevonden. In de gansche Schrift, Wet en Evangelie, had Stefanus beter onderwijs en onderricht genoten dan zijne aanvallers, die van het Evan gelie zelfs niets wisten. Beide partijen stonden op den grond van Gods Woord en toch was het onmogelijk, dat zij tot elkander konden geraken. Stefanus mocht niet en kon niet God verlooche nen en zijne tegensprekers wilden niet hun inzicht prijsgeven Stefanus zege vierde echter, daar hij wist, dat God vóór hem was en zijne tegenpartij werd verslagen, wijl zij dachten voor God te strijden. Eenzelfde strijd wordt ten alle tijde gezien tusschen de kinderen des lichts en de kinderen der duisternis. In alle eenwen toch is het gezien, dat er zijn, die alleen door de genade Gods in Christus behouden worden en anderen, die aan den weg, door den Heere bepaald afdoen of toevoegen. Strijd kan niet uitblijven. Dit wordt het meest duidelijk in dagen van bijzondere openbaring des Heeren, wijl er alsdan eene bijzondere vijand schap tegen het Rijk Gods gezien wordt. In onze eeuw, zegt Calvijn, is op dezelfde wijze de Geest krachtig werkzaam ge weest door den mond der martelaren, die tot den vuurdood werden voortge sleept; en tot nu toe openbaart Hij dagelijksch dezelfde kracht, zoodat men schen, die geheel en al ongeleerd waren, de voornaamste theologen van het paus dom door hunne stem alleen in diermate verschrikt hebben, alsof zij een donder slag gehoord hadden. De Heere Jezus is gekomen om het zwaard te brengen, om te verdoelen en Hij rust zijn volk toe met de wapen rusting des geloofs om te kunnen bestaan in den zwaren strijd. Wie dan geen wapenrusting van Hem heeft ontvangen zal niet kunnen overwinnen, al kan hij het soms lang uithouden tegen zijne bestrijders. Welzalig dan diegenen, die het alreeds geleerd hebben, dat zij zelf niet bekwaam zijn den geestelijken strijd te voeren tegen menschen. Het kan wel bekend zijn de onmogelijkheid om eigen hur en wereld en duivel te overwinnen en nochtans verborgen de nooit te volbren gen kamp met de ongeloovige of mond en valschgeloovige menschen. Wordt nu iemand bedrogen in zijne verwachting en valt de nederlaag hem ten deel, dat hij zijne nooden aan God bekend make. Het doel toch moet zijn, niet het snoeren van den mond der tegenpartij, maar het instemmen van harte met het ware geloof. Niet om tijdelijke winst, maar eeuwig gewin moet het te doen zijn. Wie dan zelf het gevaar kent, zal an deren waarschuwen en alles aanwenden - irr-iü j

Maas- en Scheldebode | 1910 | | pagina 9