i Woensdag 8 Juni 1910. 35sle Jaargang N°. 1561 Antirevolutionair Orgaan voor tie %uidholland§ehf en Keeuwiehr Eilanden. IN HOC SIGNO VINCES H. Ch. Vegtel en C. Warnaer FEUILLETON. De Vondeling. faWHütnkuitej.1 T. BOEKHOVEN, SOMMELSDIJK. Alle «stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie franco toe te zenden aan den Uitgever. De Statenverkiezing. Land- en Tuinbouw. ''4 j *S* Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden fr. p. p. met Zondagsblad 75 Cent. zoover 50 Buitenland bij vooruitbetaling met Zondagsblad ƒ7,50; zonder f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. Met Zondagsblad 7 Cent. UITGEVER Telefoon Intercom», lo. 3. Advertentiën 10 Cent per regel en 3/a maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en 4/s maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. li In ons eerste artikel schetsten we de beteekenis der Provincie en dus vanzelf de zelfstandige positie, die elk der »Zeven Nederlanden* innamen als gevolg: 't sterke bewustzijD, dat in de Statenleden leefde, dat ze waren Koninkjes op hun gebied. Tot 1656 noemden de Staten van Holland zich dan ook Edel Mogendenmaar den 30sten Nov. van dat jaar kenden zij zich den titel toe van Edel Groot Mogende Meeren. De Statenvergadering van Holland als de voornaamste telde 19 stemmen de edelen één stem en de 18 steden ieder één stem, die 18 stemhebbende steden warenDordrecht, Haarlem, Delft, Leiden, Amsterdam, Gouda, als de groote, en Rotterdam, Gorkum, Schiedam, Schoonhoven, Brielle, Alk maar, Hoorn, Enkhuizen, Edam, Mon- nikkendam, Medemblik en Purmerend als de kleine steden. Viermaal in 'tjaar was er een ver gadering te 's-Gravenhage. De Steden zonden een burgemeester en twee of drie vroedschappen ter Statenvergadering en ze werden ver gezeld door hun pensionaris, hun woordvoerders. Volgens de ordonnantie van 12 Maart 1585 mochten de algevaardigden niet anders stemmen dan met een impe ratief mandaat, zcoals men dat tegen woordig noemtd. w. z. niet anders dan overeenkomstig den lastbrief, de boodschap, die zij hadden meegekre gen uit den stedelijken Raad; en slechts dan Daar hun eigen oordeel, als 't onbeteekenende zaken waren. Na 1585 moest er eenstemmigheid zijn in de Staten, anders nam men geen besluit en ging heen, zooals men gekomen was om naderhand maar weer eens bij elkaar te komen en te zien of men 'tniet eens kon worden. Ja, de Staatsmachine werkte slecht en toch was Nederland de roem van Europa en had 't naam en eere aan alle horen en toch waren we toen groot in alles waarin een klein land groot kan zijn. Oorzaak Het Volk als Volk had beginsel en karakterhet beleed den Gereformeerden godsdienst, was Cal vinistisch en dong naar het hoogste ideaal op aarde: Nederland, banier draagster van 't Evangelie. Wilt ge 'n liberaal historicus daarover hooren. Lees dan Dr. R. Fruin's Tien jaren uit den Tachtig-jarigen oorlog« zie hier 't citaat, blz. 275: Zooals de protestanten boven de roomschen, zoo muntten weder bo ven alle andere protestanten de gereformeerden uit in geloofsijver en geestkracht. In aantal waren zij tot nog toe slechts een kleine minderheid zon der al te blijkbare overdrijving kon men in 1587 beweren, dat de gere formeerden niet meer dan een tiende deel der bevolking van Nederland uitmaakten. Maar de vastheid van hun over tuiging, hun onwankelbaar vertrou wen in de Goddelijkheid hunner zaak, hun onbedwingbare moed en volhar ding verzekerden aan hun Kerk den voorrang en de heerschappij. »Het Calvinisme was de hoogste ontwikkelingsvorm van het Gods- dienstig-Staatkundig beginsel der zestiende eeuw. Een hervormingskamp, die zoo laat na 't ontstaan der hervorming kwam, als dit bij ons plaats had kon niet anders dan Calvinistisch en ten voordeele van 't Calvinisme zijn. En op bladz. 277 Toen kwam ten laatste uit Frank rijk 't Calvinisme naar Nederland over, even scherp gekant tegen de oude leer en de oude kerkregeering als de wederdooperij, maar met een eigen welsluitend stelsel van God- geleèrdheid, met een eigen plan van democratische kerkordedoordron gen van een streng zedelijken zin, en evenzeer voor de zedelijke als voor de godsdienstige hervorming der menschheid ijverend. A! was dus 't raderwerk van den Staat stroeftoch was ons Land groot, beroemd, omdat in dat Yolk een heerlijk beginsel leefde; een doel, een godsdienstig, reformatorisch doelden Christus aan de menschheid brengen naar de Gereformeerde beginselen en op dat erf van Staat en Kerk en Maatschappij en School en Gezin de belijdenis van God Almachtig. Doch (vergeef ons deze historische toelichtingwe zijn van ons onder werp afgedwaald, omdat die historie tot zulke schitterende herinneringen aanleiding gaf. De Staatsmachine was een zand- wagen, die in 1795 zitten bleef en door de Revolutie schijnbaar weer werd voortgetrokken in beter spoor. Dat betere spoor zullen wij aanwij zen in een volgend artikel. Wordt Vervolgd. Stemt Rechts. Wat is 't stil in NederlandDe Candidaten zijn genoemd, maar van actie hoort men weinig. Geen wonder De Staten zijn niet van dat belang als een 2e Kamer, tenzij men er zich degelijk van bewust is, wat dit betee- kentditdat de Staten de kiezers zijn der Eerste Kamerleden. Maar laat men dat idee eenigermate los, en legt men den klemtoon op de dijk- en polderbelangen, dan is 't de natuurlijkste zaak van de wereld.dat deze onderwerpen, in de neutrale zone gelegen, niet aller belangstelling wek ken. Doch een keuze doen voor een Eerste-Kamerlid is van 't hoogste ge wicht. Waarom? omdat de Eerste Kamer wetsontwerpen verwerpen mag. De wetgeving in Christelijkenzinkan door een Liberale Eerste Kamer ge stremd worden en tegengewerkt. Mr. Keuchenuis, minister van Koloniën viel, door de verwerping zijner begroo ting in de le Kamer met 20 tegen 19 stemmen. En dat de godsdienst, de belijdenis van dezen Christen-staats man daar ook oorzaak van was, wijzen de stukken uit dien tijd duidelijk uit. Onder 't Kuyper-Kabinet was er een liberale le Kamer en ze verwierp de subsidie voor de Christelijke Hoogescholen en gymnasia. Wat deed dr. Kuyper Hij ontbond de le Kamer; hij stuurde ze naar huis. En toen kozen de staten een nieuwe le Kamer en deze was Rechts omdat er zoovele Rechtsche Statenleden zijn en de Subsidie, weer ingediend ging er toen door. Dat was flink van dr. Kuyper. Maar hierin bleek ook de groote beteekenis der le Kamer en der Staten. Daaromachter een Rechtsche Tweede Kamer moet staan een Rechtsche Eer ste Kamer, dan pas gaat de zaak goed. En de kiezers voor deStaten beschikken over leven en dood van een Rechtsche Kamer. Daarom kunnen we den kiezers niet genoeg er toe opwekken, om dat groote doeleen Rechtsche Kamer in 't oog te houden. Kiest daarom de Candidaten Herbergsluiting op Zondag in Nieuwe Tonge. Door de gemeente Nieuwe Tonge circuleert een adres om op Zondag de herbergen te sluiten, voor zoover de Drankwet dit toelaat. Op welke uren deze sluiting zal plaats hebben, wordt door den Raad beslist. We spreken niet alleen onze warme sympathie uit met 't intiatief der anti revol. raadsledenwe noemen 't flink en geheel op de lijn onzer beginselen maar we hopen ook, dat de Rechtsche meerderheid schouder aan schouder zal zijn om 't voorstel tot sluiting eenparig aan te nemen. De Zondag is de dag des Heeren, dien Hij heiligde. De mensch heeft over dien dag niets te zeggen't is Zijn dag. En daarom were men uit de Gemeen te, alles wat aan de rust en heiliging van dien dag in den weg kan staan. Broederstrekt in dezen een lijn. En dat de grenzen bij niemand ver flauwen. Ons antirev. volk wil van de anti- rev. raadsleden daden zien. Daar heb ben ze recht op ook. Geen modderaar Geen middelman Wat heb jer an, zei de Genestet. Magnesia-meststof. Onder dien naam presenteerd zich een nieuwe meststof, d. w. z. een artikel dat als zoodanig ingang wil vinden. Maar we moeten er tegen waarschuwen. In een brochuretie wordt het aangeprezen met veel humbug, maar die aan prijzing, al raakt zij in vele opzichten kant noch wal, kan toch menig argeloozen lezer er in doen ioopen. Het geschriftje moet den indruk geven, dat Magnesia-meststof" (bevattende magnesia en kalk) zeer voortreffelijk, ja eenig is, en het brengt den lezer in den waan, dat men met de aanwending dier meststof kan volstaan, dus geen anderen mest noodig heeft. In elf punten men had er evengoed honderd elf kannen neer schrijven worden de voortreffelijke eigenschap pen opgesomd, o.m.„Deze meststof beschermt het gewas en geeft het kracht tegen slechte weersgesteldheden..." „Ontwikkeld op buiten gewone wijze de vormiDg van het gewas en geeft het frischgroene bladeren.„Vernietigt alle voor de planten schadelijke insecten en larven en verwijdert alles, dat nadeelig kan zijn. „beschermt de planten tegen onkruid en woeker planten zooals mos, paddestoelen, enz." „Is in aanmerking genomen de uitstekende resultaten de goedkoopste meststof". (De cursiveering is niet van ons). Al die voordeelen kan men ge nieten, wanneer men, als eerste bemesting, on verschillig de grondsoort, 2000 K.G. per H. A. uitstrooit. De prijs dezer „goedkoopste meststof" wordt echter niet genoemd. Nu die mag wel hoog zijn want zooveel goeds en zulke voordeelen zijn wel wat waarder wordt b. v. nog verteld, dat M.-M. aan de groenten de kracht geeft om een groote hoeveelheid stikstof uit de lucht op te nemen dus stikstof-mest bespaart 1 't Kan niet mooier. En ook potasch (kali) kan men er door bezuinigen 1 "Wij Herhalen: de prijs kan moeilijk te hoog zijn. Toch raden wij dringend: lezers, houdt uw geld in den zak! Wij sulien al dat moois nu maar laten voor wat het is. Dit willen we alleen zeggenmagnesia speelt ongetwijfeld bij den plantengroei een beduidende rol verhoogt vaak de oogsten belangrijk. Hierop wezen we ai meermalen. Maar ge behoeft er geen eitra geld voor uit te geven, want als ge kainiet aanwendt, dan geeft ge in een baal van 100 Kilo ruim 26 Kilo magnesium-verbindiDgen. Die magnesia krijgt ge in de Stassfürter kalizouten op den hoop toe. Dat is du» nöggoedkooper dan in de hierboven genoemde goedkoopste meststof. Houdt u derhalve bij de gebruikelijke mestoffen en laat n niet door schoonklinkende beloften van de wijs brengen. C. B. De Amerifcaangche Kruisbesseniiieeldauw. In 1907 werd deze ziekte voor de eerste maal in ons laDd aangetroffen, in eenige bessentuinen te Amerongen en Eist (U.Sinds heeit zij zich verbreid en ze is er ook nu nog. Prof. Eitzema Bos te Wageningen waarschuwt de kweekers met nadruk, om toch. vooral op hun hoede te zijn tegen deze ziekte, welke van hoogst ern- stigen aard is en de teelt van kruistessen onmo gelijk kan maken, terwijl haar verbreiding hier te lande tengevolge kan hebben, dat andere lan den hun grenzen voor den invoer van onze kruis bessen gaan sluiten. Wanneer de Amerik. kruis- bessenmeeldauw slechts één jaar ongestoord voortwoekert in krnisbessenstruiken, in een bes- sentuin of in een boomkweekery dan treedt deze ziekte het volgende jaar zöö hevig op, dat van den bessenoogst weinig of niets terecht komt terwijl de struiken ook zeer ernstig schade lijden. Daarom is het zeer noodzakelijk dat ieder bessen- teler en boomkweeker zijn struiken nauwkeurig en geregeld inspecteert, om dadelijk te kunnen ingrijpen als de ziekte optreedt. Verdachte scheu ten en bessen zende men onverwijld naar den Directeur van het Instituut voor Phytopathologie te Wageningen. Het eerste optreden der ziekte is eindeiMei of begin Juni, maar zelfs tot begin Sept *S HOOFDSTUK VH. »Nooit,« zoo besloot hij bij zichzelven, »zal ik mijne lieve pleegmoeder, mevr. Van Waversberg, vergeten. Aan hare knieën heb ik de eerste lessen uit de bij— belsche geschiedenis ontvangen. Zij is het, die mij op mijn zondig hart en op den liefdevollen Zaligmaker gewezen hééft. Maar nu dank ik den Heere, dat ik fflijne eigen moeder nog heb mogen vinden, en deze ook een gekende des Heeren is. En zou ik mij dan harer schamen O God, wil mij daar toch voor bewaren. Neen, de Heere heeft ons in den weg zijner aan biddelijke Voorzienigheid tot elkander ge bracht, en alleen de dood zal eene tijdelijke scheiding tusschen ons kunnen teweeg bren- gen. Maar hier kan en wil ik ook niet blijven. <t In overleg met zijne moeder, Caroline del, had dok Van Waversberg be sloten, zijn ontslag als gemeentedokter aan te vragen, om daarna naar de geboorteplaats zijner moeder te reizen, en onderzoek naar de verschillende familieleden te doen, en of haar vader zijn grootvader dus nog leefde, om dan' te trachten, eene ver zoening dier familie, met de zoover afge dwaalde, maar toch zoo heerlijk terecht gebrachte Caroline Brindel te bewerken. En van de uitkomst van die reis zou het natuurlijk afhangen, hoe hij verder handelen zou. Toen dan twee dagen na de indiening zijner aanvrage om ontslag, hem door Burgemeester en Wethouders een eervol ontslag was toegekend geworden, ging dokter Van Waversberg, aan den avond van dien dag eene afscheidsvisite maken bij den Burgemeester, want reeds den vol genden dag zou hij afreizen, en niet terug komen, dan alleen om orders te geven tot afzending zijner meubelen enz., en om zijn moeder af te halen. Toen de dokter aan het huis van den burgemeester kwam, waren vooral de dames buitengewoon vriendelijk. Zij drukten er hun leedwezen over uit, dat het verblijf van den dokter in hunne gemeente, en daardoor dus ook de geuoegelijke conver satie, waarvan zij zich zooveel voorgesteld hadden zooals zij beweerden maar ioo kort had mogen duren. Ja, zij gingen zelfs zóóver, met hunne leugenachtige en valsche vriendschapsbetuiging, die in de z.g.n. »groote wereld,i helaas maar al te veel gebruikelijk zijn, dat zij beweerden, de noodzakelijkheid volstrekt nog ntet te kunnen inzien van des dokters vertrek, omdat nu gebleken was, dat een gewone burgervrouw zijne moeder was. »U behoeft zich toch waarlijk voor uwe moeder niet te schamen, doktert, beweer de juffrouw Edzinga. »Zij is eene door en door fatsoenlijke eerzame vrouw, en geniet hier de algemeene achting. Wat doet het er dan toch eigenlijk toe, of zij al van lage geboorte is Ook mevrouw Edzinga beweerde, dat de dokter naar haar inzien, toch veel te teer gevoelig was op dit punt, want dat niemand er zelfs aan dacht, hem minder te waar- deeren dan tot dusverre. En zoo ging het den geheelen avond door. Men putte zich uit in vleierijen en lievigheden tegenover den dokter, en deze, die wel begreep, welk eene waarde hij daaraan te hechten had, maakte zijn visite zeer kort, erklarende dat hij nog veel te regelen had voor zijne afreis, en weldra, na een hartelijk afscheid van den burgemeester en zijn huisgenooten, vertrok dokter Van Waversberg weer. Hij bracht het verdere van den avond bij zijne moeder door. En deze, o hoe gelukkigen dankbaar was zij gestemd, nu de Heere het alles zoo wonderbaar beschikt had, dat zij haar kind, hetwelk haar eerst tot een last was, nog had mogen wedervinden. Ja, als zij terugzag op haren levensweg, dan kon zij niet anders dan den Heere danken, uit den diepsten grond haars harten, die haar langs zulke diepe wegen had geleid, maar alles nog zoo heerlijk ten goede had doen uitloopen. En ook dokter Van Waversberg, hoewel reeds zoovele van zijne idealen in rook vervlogen waren, hij gevoelde zich gelukkig en dankbaar gestemd in den weg des Heeren. »Ëen ding hoop ik nu maar,« zoo sprak hij tot zijn moeder, »dat grootvader nog leven zal, en dat ik hem verzoeningsgezind zal mogen bevinden of met Gods hulpe zal kunnen maken. »0 mijn jongen,antwoordde Caroline, »als dat nog eens waar mocht zijn, dan bleef er op aarde voor mij niets meer te wenschen over. Maar ach, ik vrees, ik vrees ten zeerste. Vooreerst kan mijn vader al reeds lang overleden zijn, denk eens aan Hij zou nu al zijn, laat mij eens zien, den hoeveelsten hebben wij nu, al 26 Juli Wel, dan zou vader overmorgen, reeds 78 jaar oud zijn. En al was het ook, dat hij nog leefde, dan vrees ik toch, dat hij niet tot verzoening met mij te bewegen zal zijn. Als mijne lieve moeder nog leefde, ja, dan zou 't kunnen zijn, dat zij vader nog tot vergeving wist te bewegen, maar o, hij is toch zoo stug en onbuigzaam van karakter. Ik heb er weinig hoop op. »Maar kom, wat hoor ik nu riep de dokter uit.t Zijn dat nu woorden van mijne moeder, die al zooveel van de wonderbare kracht van Gods genade ervaren heeft Is de Heere dan niet machtig, om ook het stugste harte te vermurwen Komt, laten wij vertrouwen en niet vreezen. Ik hoop biddend heen te gaan, en gij zult mij toch zeker ook wel met uwe gebeden vergezellen niet waar Caroline schreide. Haar hart was vol van de goedertierenheden des Heeren. Was zij reeds dankbaar gestemd haar kind, haar zoon weder teruggevonden te hebben. Zij was overstelpt van geluk in het bezit van zulk een zoon. Vertroostend, opbeurend en bemoedigend sprak dokter Van Wavers berg zijne moeder toe, en zij besloten hun samenzijn van dezen avond met een innig, ootmoedig dank- en smeekgebed. Wordt vervolgd. ;.<j 1 "Ni l

Maas- en Scheldebode | 1910 | | pagina 1