Godsdienstoefening en. MEDEDEELINGEH. Zaterdag 4 Juni 1910. Behoorende bij No. 1560. Onder Redactie van Ds. A. VAN DER KOOIJ te Ouddorp. Met medewerking van H.H. Predikanten. Officieel Gedeelte. Ned. Hervormde Kerk. Gereformeerde Kerk. Oud Gereformeerde Kerk. Doopsgezinde Kerk. Evangelisatie. Sommelsdijk. Middelharnis. Stad aan 't Haringvliet. Den Bommel. Ooltgensplaat. Oude Tonge. Nieuwe Tonge. Herkingen. Stellendam. Goedereede. Ouddorp. Jongelingsvereenigingen. Middelharnis. Stellendam. Ouddorp. Stichtelijke Overdenking, Gode meer gehoorzaam dap dep menschep. Week van 512 Juni 1910. SOMMELSDIJK. Voorm. 9,30 en 's av. 6 uur Ds. Westrik. MIDDELHARNIS. Voorm. 9,30 uur Ds. Bruining. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Voorm. 9,30 en nam. 2 uur Ds. Polhuijs. DEN BOMMEL. 'Voorm. 9,30 en nam. 2 uur Ds. Emmen. LANGSTRAAT. Voorm. en nam. 2 uur dhr. Hack. OOLTGENSPLAAT. Nam. 2 uur Ds. Bruining v. Middelharnis. OUDE TONGE. Voorm. 9 en nam. 2 uur Ds. v. Dolder. NIEUWE TONGE. Voorm. 9,30 en nam. 2 uur Ds. Wentinlc. (Doopsbediening.) HERRINGEN. Voorm. 9,30 en nam. 2 uur (Doopsbed.) Ds. Addink. (Bij den 4den rondgang collecte voor „Christelijke belangen.") DIRKSLAND. Voorm. 9 en nam. 2 uur Ds. Lammers. MELISSANT. Voorm. 9,30 uur Ds. Kroese. STELLENDAM. Voorm. 9,30 en 's av. 6 uur Ds. Hoogen- dijk. GOEDEREEDE. Voorm. 9,30 uur Ds. De Gidts. OUDDORP. Voorm. 9 en nam. 2 uur (Doopsbed.) Ds. Van der Kooij. MIDDELHARNIS. Voorm. 9,30 en 's av. 6 uur waarschijn lijk dhr. De Boer van Hoogvliet. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Voorm. 9,30 (Bed. H.-Avondm.) en 's av. 5,30 uur (Nabetrachting) Ds. Esselink. DEN BOMMEL. Voorm. 9, nam. 2, (Cat. Zondag 22,) 's av. 5,30 u. Ds. Van Duin v. Ouddorp. OOLTGENSPLAAT. Voorm. 9 en 's av. 6 uur Ds. Dekker. STELLENDAM. Voorm. 9,30 en 's av. 6 uur Ds. Taal. OUDDORP. Voorm. 9 en nam. 2 uur leeskerk. OOLTGENSPLAAT. Voorm. 9,30 en 's av. 6 ure leeskerk. DIRKSLAND. Voorm. 9, nm. 2 en 's av. 6 uur leeskerk. MELISSANT. Voorm. 9,30, nam. 2 en's avonds 6 uur leeskerk. HERRINGEN. Voorm. 9, nam. 2, en 's av. 5.45 uur leeskerk. OUDDORP. Voorm. 9 uur leeskerk. Nederl. Hervormde Kerk. MIDDELHARNIS. Voorm. 9,30 en 's av. 6 uur Ds. Keek van Zuilichem. Nederl. Hervormde Kerk. Attestatie ingekomen van Cornelia van den Doel Jd. van Delfshaven en van Hen- drika Verseput Jacd. van Nieuwe Tonge. Catechisatie Donderdag 's morgens van 9,30-10,30 en 10,30-11,30 uur Nam. van 1,30-2,30 uur schoolgaande kinderen. Ned. Hervormde Kerk. Met attestatie overgekomen Marinus Bra- ber van Stad aan 't Haringvliet. CatechisatieDinsdag vm. 9-10 en 10-11, nam. 2-3, en 's av. 7-8 en 8-9 uur. Gereformeerde Kerk. Door den Kerkeraad is liet volgende tweetal predikanten alpliabetisch saamge- gesteldDs. Andreé van Schoonhoven en Ds. Breukelaar van Surhuisterveen. Gereformeerde Kerk. Met attestatie vertrokken naar Ooltgens- plaat: A. Donkersloot-geb. Diepenhorst. Kerkeraadsvergadering elke 1ste en 3de Dinsdag der maand 's avonds 6,30 ure. Nei. Hervormde Kerk. Zondagschool „Samuel" vm. 11-12 uur. CatechisatieDinsdag vm. 9-11 uur voor de schoolkinderen. Gereformeerde Kerk. Kerkeraadsvergadering Woensdagavond. Ned. Hervormde Kerk. In de op Donderdag 26 Mei gehouden vergadering van het Kiescollege werd met algemeene stemmen gekozen en daarna door den Kerkeraad beroepen de WelEervv. Heer Ds, A. Luteijn te Aalst. (Geld.) Zondagschool van 4-5 en 6-7 uur. Gereformeerde Kerk. Met attestatie overgekomen Arendje Don kersloot-geb. Diepenhorst van Stad aan 't Haringvliet. Zondagschool van 1,30-2,30 uur. Ned. Hervormde Kerk. Zondagschool Nam. van 4-5 ure. CatechisatieMaandag voorm. van 11-12 en nm. 1-2 ure, Dinsdag vm. van 11-12 ure. Ned. Hervormde Kerk. ZondagschoolNamiddag van 4-5 uur voor de kleine kinderen van 6-7 uur voor de grootere in de Openbare school. Ned. Hervormde Kerk. ZondagschoolNam. 12,30-1,30 uur. Gereformeerde Kerk. Kerkeraadsvergadering iederen eersten Maandag der maand, 's avonds 7 uur. Zondagschool Van 1,30-2,30 uur meisjes boven 10 jaar van 2,30-3,30 uur meisjes beneden 10 jaarvan 3,30-4,30 uur jongens. Catechisatie: Woensdagmiddag van 1-2 uur kinderen van 8-12 jaar. Geen catechisatie. Ned. Hervormde Kerk. Catechisatie op de gewone uren. Gereformeerde Kerk. Catechisatie. Dinsdag vm. 8,45 school kinderen 's avonds 6 uur meisjes van 12-16 jaar 7 uur jongens van 12-16 j. en 8 uur meisjes boven 16 jaar. Doopsgezinde Kerk. Geen zondagschool. Ned. Hervormde Kerk. BeroepenTe Ovezande (toez.), G. A. v. d. Hooft, te Domburg. Te Oud-Beijerland, A. Luteijn, te Aalst. Te Nieuw-Vennep, V. d. Bosch, cand. te Hazerswoude. Te Hedel,, P. Zandt, te Loon-op-Zand. Te Maassluis, N. A. Becht Jr., te Loosduinen. Te Heemstede, Dr. A. I. Kan, te Assen. Te Longerhouw c.a., G. Bolkestein, te Harich (Fr.). Te Leerdam, P. v. Toorn, te Spang. Te Rhenen, E Warmolts, te Jutfaas Aangenomen: Naar Oostvoorne (toez.), E. K. Groeneveld Wz. te Zuid-Scharwoude. Naar 's-Heerenberg, K. v. d. Horst, cand. Amersfoort. Naar Eemnes-Buiten, H He nier, te Oudekerk a. d. Ysel. Naar Oos- terhesselen, C. Kunst te Heerenveen. Bedankt: Voor Vlieland, B. J. Kanis te Oude-Niedorp Voor De Lier, P. Bokma te Schiedam. Voor Surhuisterveen, H. G. Cannegieter, te Jelsum. Voor Oude- mirdum, J A. Broekers, te Krimpen a. d. Lek. Voor Geertruiden berg, M. Rosber gen, te Benningbroek. Geref. Kerken. Beroepen Te Uelsen (graafschap Bent- heim), H. Bulder, te Vroomshoop. Te Eidhoven—Stratum, H, L. Both, te Andel. Te Utrecht, J L. Schouten, te Water graafsmeer. Te Marken, C. J. Wielenga, cand te Arnhem. AangenomenNaar Haarlemmermeer (Oostzijde). H. Hummelen, cand te 't Zandt. Naar Eukhuizen, D Hoek, te Zwijndrecht. Naar Franeker, J. Koppe, te Bunscho ten. Bedankt: Voor Kooten, K van der Veen, te Knijpe. - Voor Roodeschool, H. Hum- melen cand. te 't Zandt. Vergadering der Jongelingsvereeniging op G. G. »Pred. 12: 13b«, Zondagmiddag van 3-4,45 uur in de Chr. School. Agenda voor a.s. ZondagVoor de pauze Geloofsbelijdenis art. 23, na de pauze maat- sch. onderwerp. Vergadering der Knapenvereeniging, Zondagmiddag van 3-4 uur. Vergadering der Jongelingsvereeniging op G. G. »Timotheus« Zondagmiddag 1,30 uur in de Geref. Kerk. Vergadering der Jongelingsvereeniging op G. G. „Thimotheus" elke Vrijdagavond 7 uur in de Geref. Kerk. Maar Petrus en de Apostelen ant woordden en zeiden: Men moet Gode meer gehoorzaam zijn dan den menschen. Hand. 5 29. De hoogepriester met zijn aanhang had de discipelen des Heeren in de gevan genis laten werpen, maar door een won derwerk waren de deuren van den kerker geopend. Toen dan ook de die naars van den Raad de Apostelen kwamen halen om verhoord te worden, vonden zij niemand. De leidslieden van het Joodsche volk, verontrust inwendig, hielden echter voet bij stuk. Zoodra zij vernamen dat de Apostelen in den Tempel bezig waren het volk den weg der zaligheid te verkondigen, ontboden zij hen tot zich. Barsch klonk het uit den mond van den hoogepriester „Hebben wij u niet ernstelijk aangezegd, dat gij in dezen naam niet zoudt leeren V" De Apostelen werden nochtans niet bevreesd. Vastberaden en beslist van gen zij aan met de verklaring Men moet Gode meer gehoorzaam zijn dan den menschen. Zij wenschen, waar het gebod des Heeren in strijd komt met een gebod van menschen te staan aan de zijde van God. Een moedig woord, dat te kennen geeft de zekerheid der Apostelen van hetgeen God hun had bevolen. Moedig was hun optreden, want zij stonden toch tegenover menschen, die zeiden te handelen naar hetgeen Mozes en de Profeten geschreven hadden. Tot hen, die het volk onderricht gaven in de eischen Gods, durfden zij spreken dat er onderscheid was tusschen hun bevel en hetgeen God wilde. Zij verweten hun wijze rechters niet minder dan geen rekening te houden met God, maar alleen met hun eigen belang. Moedig was hun optreden, daar zij wel konden vermoeden, hoe bun ge tuigenis zou worden opgenomen. Het was niet de eerste maal dat zij voor den Raad gebracht waren. Toen waren zij vrijgelaten met een ernstige waar schuwing, doch nu zou het zoo niet af'loopen. Niettegenstaande dit belijden zij het vrij uitDoe en zeg, wat gij wilt, wij gehoorzamen God en laten ons van menschen daarvan niet af brengen. Moedig was hun uitkomen voor hun geloof, aangezien zij daar stonden wei nig in getal, als eenvoudige menschen tegenover de geleerden en wijzen onder de Joden. Wat beteekende hun aantal vergeleken bij het Joodsche volk en de Romeinen, die hen onderworpen hadden! En toch zwijgen zij niet of zoeken met uitvluchten vrij te komen Zoo kan zich uiten het geloof, waar van Johannes schrijftWie is het, die de wereld overwint, dan die gelooft, dat Jezus is de Zoon van God Dit geloof maakt helden, maakt martelaren. Geen menschenvrees hield de Apos telen terug, nu zij geleerd hadden meer te vreezen voor Hem, die beide ziel en lichaam kan verderven in de hel. Daarin lag de kracht van hun geloof, dat zij wisten, die bij ons zijn, zijn meer dan die bij hen zijn. Door Christus Jezus als Zaligmaker te kennen, moch ten zij roemen, ook iti de tijden van druk: »Emmanuël (God met ons)!« Door dit krachtige geloof was het hun mogelijk te verloochenen de zucht naar het leven, in ieder mensch aan wezig. Door dit sterke geloof waren zij op dit oogenblik bekwaam te spreken en, zoo noodig te handelen, naar bet bevel des Heeren, ofschoon in hen de oude mensch nog niet krachteloos kon genaamd worden. Wat zij voorheen niet vermochten, deden zij thans dooi de genade Gods in Christus. Stel nu daar tegenover de Joodsche Raad. Mannen van naam en geleerd heid waren daar gezeten. Sterk in hun eigen vroomheid, ijverden zij voor den Heere. Maar ach zij hadden nog nooit recht begrepen, dat het zonder geloof onmogelijk is Gode te behagen. Ónge- loovigen meenden zij, niet te zijnwie toch ijverde voor het geloof, gelijk zij Echter ontbrak aan hun geloof de zondekennis, die doet zuchten en vluch ten tot den Heere Jezus. De offeranden door hen in den Tempel gebracht, waren nog niet geweest zinnebeelden van het eenige offer, aan de vaderen geprofe teerd. Alle teekenen en wonderen van Christus door hen aanschouwd of ver nomen hadden niet kunnen bewerken, dat zij afdaalden van hun geestelijke hoogmoed en neerknielden voor den Zone Gods. Zij waren het dus die den menschen, ook zichzelf, meer gehoor zaamden dan Gode. Dit deed Petrus hen nog gevoelen, maar hun hart merkte niet op. Uit den afloop van het verhoor weten wij van de wijfeling onder hen om de Apostelen te straffen. Echter zien wij duidelijk dat zij niet wilden bukken. Na geeselslagen en vermaning aan de discipelen gegeven te hebben, blijven zij als rechters over de waarheid Gods gezeten en zenden de Apostelen henen. Hoe bezwaarlijk zal een rijke ingaan leert ons deze gebeurtenis. De weg naar behoud is toch slechts door genade te betreden. En genade valt ten deel aan schuldigen, die den dood verdiend hebben. Hoe zal echter een die zich van doodschuld niet bewust is, op genade hopen Er is dus wel oorzaak tot zelfonder zoek als men den Raad der Joden en de houding der discipelen gadeslaat. Zal het wel zijn, dan zal een plaats onder de Apostelen moeten ingenomen worden. Al leven wij door Gods genade niet in een tijd, waarin het volk des Heeren voor koningen en stadhouders getrokken wordt, vijanden van het rijk Gods zijn er altijd zoowel onder de goddeloozen zonder geloof als onder de vromen in eigengerechtig geloof. Be strijders van het genadeleven zijn ei- steeds in- en uitwendig. En tegen die allen is maar één wapenMen moet Gode meer gehoorzamen dan die zich, onder welken naam of gedaante ook, tegen Hem keeren. Het gebeurde met de Apostelen waar schuwt elk deelgenoot van het ware geloof om niet overmoedig te zijn. Al leen als het geloof levendig is kan zóó gesproken worden, dat men niet be hoeft te vreezen als het met daden moet bezegeld worden. Ach, mocht het goed verstaan wor den door hen, die meer naar menschen- gunst jagen dan naar den vrede met God. Door hen, die zichzelf meer zoeken dan het Koninkrijk Gods en zijne ge rechtigheid. Als het een eer is een goed vaderlander en vurig aanhanger van het huis van Oranje te zijn, behooi't het van meer gewicht beschouwd te worden om den Koning der koningen en den Heere der heeren als God en Vader in Christus over ons te zien ge steld. Hierin zal getoond worden, hoe de gehoorzaamheid aan God gaat hoven

Maas- en Scheldebode | 1910 | | pagina 14