Maar de Coalitie staat nog vast. Maar dr. Kuyper is nog niet dood gemarteld. Maar de 00 40 zijn nog geen 40 60. Tui»- en Landbouw. Wanneer moet men boomen vellen? Wij stellen deze vraag voor 't geval, dat het hout der hoornen als werkhout zal worden gebruikt; moet het dienen voor brandstof, dan doet de tyd van velling er minder toe. Ik hoor mij als antwoord op de vraag reeds toevoegen „Wel, in den winter natuurlijk, dan is het hout droger dan iu den zomer en daardoor ook duur zamer". Juist, maar nu vraag ik naderWanDeer in den winter? Hierop zal niet zoo snel een antwoord worden 'gegeven, of het moest zijn dit: „Dat is onverschillig". Zoo zullen velen nreenen, maar dit is niet alzoo. Zeer belangwek kend zijn de uitkomsten, welke, van desbetref fende onderzoekingen door het Maandblad van de Vereeniging ter bevordering van Tuin- en Landbouw in Limburg worden medegedeeld. Die proefnemingen waar ze geschiedden, deelt het biad niet mee hadden plaats met hout van boomen, geveld in de maanden Januari, Februari en Maart; de uitkomsten, zeer beslissend en verrassend, waren als volgt: le. Tot onderzoek van den invloed van den veltijd op dichtheid of poreusheid van het hout liet men van vier gelijk opgroeiende eikehoomen welke achtereenvolgens op het einde van Decem ber, Januari, Februari, Maart wareu geveld, op gelijke hoogte van iederen stam, een schijf, 10 c.M, dik afnemen. Deze schijven werden gebruikt tot bodems van 4 blikken cilinders, welke ieder met 4 Liter zuiver water werden gevuld. De bodem van den in December gevelden stam liet geen water door; aan het ondervlak van den in Januari gevelde bevonden zich na 43 uur eenige droppels, terwijl de bodems van de in Februari en Maart gevelde stammen respectievelijk in 48 uur de geheel hoeveelheide water hadden doorgelaten en opgezogen. 2e. Vier dennen, van gelijken ouderdom en naast elkander op denzelfden bodem gegroeid, werden in de achtereenvolgende maanden De cember, Januari, Februari en Maart omgehakt, tot balken van gelijke afmeting gezaagd en daarna op gelijke wijze gedroogd. De Draagkracht van den in December gevelden boom was bijna het dubbele van die in Maart was geveld en ook aanzienlijk meer dan die, welke in Januari en Februari geveld waren, terwijl, bij gelijke belasting, de in Dec. gevelde 38 pCt. minder doorboog dan die in Maart was geveld. 3e. Twee stammen van deugdelijk dennehout werden, de èène in Dec. de andere op 't eind van Febr. geveld en daarna beide in vochtige aarde gelegd. De laatste was na 8 jaar geheel verrot, terwijl de andere nog bijna gaaf was. Deze sprekende uitkomsten zijn voor belang hebbenden van groot belang. Leze weten du, dat zij met het vellen niet moeten wachten tot in den na-winter, maar reeds in 't begin van den winter dit werk moeten aanvatten. C.B. 8ünnenBan<9. Provinciale Statenverkiezingen. Zierikzee. De centr. anti-rev. kiesver. stelde tegenover de 3 aftr. liberale heeren Fokker, Giljam en v. d. Vliet, 1 cand. de heer A. Timmerman. Ze gaf daarvan kennis aan de chr.-hist. kiesver. met uitnoodiging daar een cand. naast te stellen en elkanders cand. over te nemen en te steunen. ISiilfeinltinti. PRUISEN. Onder geweldige belangstelling vond de laatste stemming voor het kieswetontwerp in het Pruisische Huis van Afgevaardigden plaats. De Pruisische minister-president, de rijkskanselier von Bethmaii Ilollweg, be gon onmiddelijk de positie der regeering bekend te maken en nam na von Hey debrandt nog eens het woord. Om de beurt verklaarden de leiders der partijen hun stelling ten aanzien van het kieswet- ontwerp. Na de afstemming der eerste paragraven en de weigering der liberalen en centrums partij, om met de regeering mede te stem men, stond de rijkskanselier op, en ver klaarde onder luide bravo's van liberalen etc., dat de regeering het voorgestelde kiesrechtsontwerp terugnam. De sensatie was algemeen en zeer groot, hoewel ieder een dit na de verklaring der liberalen, om het ontwerp af te stemmen, verwacht had. DENEMARKEN. De koning is uit Londen teruggekeerd en ontving spoedig daarna den minister president Zahle, die het ontslag van het ministerie aanbood. De koning nam het ontslag aan en verzocht Zahle, voorloopig de regeeriugszaken waar te .nemen. TURKIJE. Uit Konstantinopel wordt gemeld, dat het aantal in Albanië gewonde Turksche soldaten ongeveer 700 bedraagt. In de laatste dagen heeft geen ernstig gevecht plaats gehad. Berichten over ont wapening van Albaneezen in sommige districten, waar de staat van beleg is afgekondigd, hebben groote beroering onder de Albaneesche bevolking gewekt. Bijna ieder Albanees is steeds met een revolver gewapend de Albaneezen dragen een re volver, zooals de bewoners van West- Europa uit gewoonte met een wandelstok loopen, en slechts met den grootsteu tegenzin zal hij vau zijn wapen scheiden mijn wapen is mijn eer, zegt hij. Zoo is het begrijpelijk, dat de Turksche minister van Oorlog, Mabmoed Sjefket pasja, een adres van een aantal Albaneezen ontvangen heeft, waarin dezen verklaren, dat zij liever willen sterven, dan hun wapenen over te geven. RUSLAND. Volgens de „Nowoje Wremja" heersoht de oholera weer in Rusland. Vooral in het aaiden maakt zij talrijke slachtoffers. De ziekte die ditmaal zeer kwaadaardig is, heerscht in Moskou, Oharbon, Kieuw en in het gouvernement Jekaterinoslaw. CHINA. Een telegram uit Tsjang-Tsja meldt Een boodschapper uit Yiyang brengt hier het bericht, dat de inuiielingen een honderdtal huizen van deze stad in brand staken. De ambtenaren nemen de vlucht. De stad ia oyergelaien aan de opstandelingen. De menigte trekt naar het Noorden op, langs den grooten heirweg, ter weerszijden waarvan verscheidene dorpen geheel en al zijn verwoest. De Keizer van China heeft een edict uitgevaardigd, volgens hetwelk een serie Cnineesche zilveren, nikkelen en koperen munten zuüen uitgegeven worden, op de basis van het decimale sfelse). ZUID- U RIKA. De gouverneur van Zuid-Afrika, Glad stone, ia iu Kaapstad aangekomen en heeft dadelijk een generaal Botha de opdracht gegeven een Ministerie voor het vereenigd Zuid-Afrika te benoemen Dat Louis Botha het lot zoo voername positie zou brengen, zal menigeen voor een tiep.tai jaren niet hebben gedacht. Hij i met hans bezig zijn een Ministerie saam te steden. Maar dat lukt hem niet gemakkelijk, da^r Mamman, de Kaapsche minister, bedankt heeft om in een Ka binet Botha plaats te nemen. Eugekche bladen berichten echter, dat Botha geslaagd is zijn Kabinet voorloopig geheel samen te stelleD. KRETA. In den loop der gesprekken, die te Londen tusscheu den Eranscheu minister van Baitenlandsche Zaken Pichon en den Engelschen minister sir Edward Grey plaats hadden, is een plan uitgewerkt,'net welk aan Kusland en Italië werd mede gedeeld. De vier beschermende mogendhe den zullen vooreerst de Kreienzer Natio nale Vergadering den eisch stellen, wederom de Mohammedaansche afgevaardigden toe te lateu vervolgens zal de toestand hersteld worden, zooals die was vóór October 1908. Kreta zaleen vazalstaat van Turkijë blijven, maar zijn zelfbestuur behouden. De laatste gouverneur Zaimes, zal als zoodanig in zijn ambt hersteld wordenwijst hij die waardigheid van de baud, dan zal een ander benoemd en desnoods door troepen van de beschermende mogendheden gedekt worden. Dit plan kan evenwel slechts tot uitvoering komen, als het door Rusland en Italië goedgekeurd wordt. officieel Gedeelte. De Gedeputeerde Staten der Provin cie Zuid-Holland. Gelet op art. 9 van het provinciaal Reglement ter bevordering der veefokkerijMaken bekend dat bij de ia Maart en April dezes jaars gehou den stierenkeuringen wegens hunne uitstekende hoedanigheden zijn bekroond met Provinciale-en Rijkspremiën van f150, f100 en f50 de stieren van de volgende eigenaren: District, keuringsplaats Middelharnis. Stierhouderij Den Bommel, Den Bommel, Balt IV, boven 2'/2 jaar f 100. B. van Vugt, Oude Tonge, Jacob, boven l1/, jaar. f 150. J. A. Slis Dzn., Ooltgensplaat, Jan, beneden 1'/, jaar f100. Fokvereeniging Oude Tonge, Oude Tonge, Mars, beneden 1'/, jaar flOO. J. O. Lodder, Ouddorp, Baily,beneden ll/2 jaar. 150. L. Moelker, Middelharnis, Jacob IV beneden l'/i jaar f50. Alle Provinciale premie. J. C. Lodder, Ouddorp, Hendrik, boven l'/j jaar f100. Rijkspremie. Dat de stieren, waarvoor Provinciale premiën zyn verleend, met de letters Z.H. op den reeh- terhoorn zijn gebrand en de stieren waarvoor Rijkspremiën zijn verleend met de letters R.8. op den linkerhoorn dat de houders van gepremieerde stieren ver plicht zijn: 1°. desverlangd hunne stieren vóór te brengen ter Centrale Stierenkeuriug te Rotterdam 2". hunne stieren tot 1 September 1910 beschik baar te stellen binnen liet district, waarin zij be kroond zijn, tegen een dekgeld van ten hoogste f2.50, en daarbij minstens 50 verschillende koeien ter dekking toe te laten; 3°. Spronglijsten, die door de Commissie gratis worden verstrekt, nauwkeurig ingevuld, bij te houden, en deze tusschen 1 en 16 September a.s. te zenden bij den Secretaris der Commissie (den heer H. C. Waldeck te Loosduinen); 4°. aan houders van koeien, door hunne stie ren besprongen, desgevraagd verklar ngen af te geven, dat het bespringen werkelijk heeft plaats gehad 5°. desgevraagd een schriftelijke verklaring af te leggen, dat zij ten aanzien van die stieren die gezondheidsmaatregelen zullen toepassen wel ke door de Commissie worden noodig geacht een en ander op straffe van niet-uibetaling der toegekende premie. 's-Gravenhage 26 April 1910. De Gedeputeerde Staten voornoemd, ADR. IJZERMANS, 1° Voorzitter. F. TAVENRAAT, Griffier. Rijkspremie Keuringen. IN ZUID-HOLLAND 1910. VAN MERRIEN, niet onder dan l'/2 jaar. niet ouder dan 2'/2 jaar. van 3 jaren. van 4 of 5 jaren. beneden 8-jarigen leeft, met Veulen. HENGSTEN, niet ouder dan ï'l2 jaar. niet ouder dan 2'/, jaar. VEULENS, Hengstveulens van Stamboek-ouders met de moeders. Merrieveulens van Stam-oudeis met de moeders. AANGESPANNEN HENGSTEN, warmbloed. MERRIEN, warmbloed. IN HET District OUDE TONGE. Woensdag 15 Juni op het erf van den Heer L, SLIS aan vang acht uur. IN HET District DIRKSLAND, Woensdag 15 Juni op den Havendyk, aanvaDg drie uur. De Centrale Keuringen worden gehouden te ROTTERDAM op hetterein Woudenstein, WOENSDAG 13 JULI aanvang tien uur en DONDERDAG 14 JULI aanvang negen uur. Totaal bedrag aan Prijzen f 9440. Aangifte verplichtend. Sluiting aangifte voor Districts-keuringen 1 Juni. Sluiting aangifte voor Centrale keuringen 1 Juli. Vraagt Programma bij den Heer J. C. ROOD- ZANT Kzn. Valkenboschlaan 40 te 's Gravenhage. De Provinciale RegeliDgs-Commissie voor de Paardenfokkerij in Zuid-Holland, HERMAN A. NEB1 NSS PERT. ING, te DORDRECHT Voor zitter. 7. Vè X TORREN Kz.te GOUDA Secretaris. Kohier van den Hoofdei Ijken Omslag BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente Middelharnis maken bekend, dat een afschrift van het Primitief kohier van den Hoofdelijken Omslag voor het dienst jaar 1910 gedurende vijf maanden van den 27 Mei 1910 tot en met den 26 Oct. i9io ter Gemeente-Secretarie voor een ieder ter lezing ligt. Middelharnis 26 Mei. 1910 Burgemeester en Wethouders voornoemd De Secretaris, De Burgemeester, NIJGH. ULBO J. MIJS. ff* i m&tse S k X iet» wn» Sonimelsdi.jk. Op aanklacht der buren is procesverbaal opgemaakt tegen J. Z huisvrouw van D. V wegens mishandeling van hare eigen kinderen. i)e vrouw van schipper G. In 't Veld viel Donderdag vau de luiken in 't gang boord met het ongelukkig gevolg dat ze drie ribben brak èn geueeskuudige hulp noodzakelijk bleek. Jongelingen die de cursus in den wapenhandel van het najaar n >g wenschen bij te wonen, kunnen zich daarvoor nog aanmelden. ftliddeiharniet. Dwalen is menschelijk. Vrijdag zou T. Blok de schoorsteen vegen bij P. Grootenboer. Na hem eerst beneden geveegd te hebben, klom hij op het dak om hem van boven schoon te maken. Doch nam een verkeerde, en bezorgde de buurvrouw vau C. v. d. Kooi welke pas klaar was met de groote schoonmaak, een heele roetboel in huis waar 't meusch niet erg mee ingenomen was. Zaterdag is een kind overreden van J. Jordaan waardoor het zoo ernstig aan beide beentjes werd bezeerd dat genees kundige hulp noodzakelijk was. Zaterdag viel een paard van den landbouwer J. C. Born in de Lemied. Na veel moene en inspanning slaagde men eindelijk het dier op de kant te krijgen. Vrijdag viel het zoontje van P. L. Koster over een touw op het vingerling, met 't gevolg, dat hij een arm brak. Stad aan 't Haringvliet. Het kaai- werk is in- zooverre voltooid dat het keiwerk is afgeloopen. De machine is dan ook alreeds vertrokken. Der vereeniging, Het Groene Kruis is voor het volgend jaar uit de gemeente kas een subsidie verleend, groot f 5. Door J. Peekstok is een ei geraapt waaraan een staart van 4. c.M. was bevestigd. Bij de Wed, A Braber Pz. stond in het land een petroleumstel wat gebruikt werd voor het koffie koken door de arbeiders. Terwijl het brandde, werd een klampje stroo gevat, dat spoedig in lichte laaie stond. Zoo verbrande eenige kleedingstukken van de werkende arbeiders. Door M. Westdijk is verzoek gedaan om toestemming totBuitenlandsche Zeevaart. Oude Tonge. De milicien verlofganger Jan van Vliet is tegen 8 Augustus a.s. voor herhalingsoefeningen onder de wapenen geroepen. Het onderzoek van verlofgangers dezer Gemeente zal gehouden worden in de be waarschool alhier op Donderdag, den 23 Juni 1910, des voormiddags te 10 ure. Dezer dagen is tot Gezworen van den Magdalenapolder beDoemd de Heer M. Mijs alhier. Nieuwe Tonge. In het laatst der vo rige week viel in een onbewaakt oogenblik een 3 jarig kind van Bakelaar aan de Battenoordsche dijk in de sloot, gelukkig werd het nog in tijds gezien door de zoon I. van den landbouwer M. V. die het genoegen mocht smaken om het van een wisse dood te redden. Dirksland. Aan den Heer C. de Bruin is tegen 6 Juni a.s. eervol ontslag verleend als Boekhouder van het Algemeen Armbe stuur. J.l. Zaterdag is in diens plaats be noemd A. v. Hoften alhier. Den heer J. de Graaff is de vorige week door de geneeskundige Staats Commis sie te Leiden bevorderd tot Arts. Aan A. Vreeswijk en J. C. de Bonte bestuursleden der op te richten Coöpera tieve broodbakkerij is op hun verzoek dienaangaande toestemming verleend. Even als vorige jaren zal langs de huizen een Collecte worden gehouden voor dea gewapenden dienst. Zaterdagavond tuimelde een kinder wagen van C. de Groef waarin 2 kinderen zaten in de Gooi. Vreeselijk bemodderd werden zij door J. Geldhof er uit gehaald. Voor een er van was zulks al hoog tijd. üïerkingen. Een nachtlijk bad. Den heer Guiljam, schapenhouder, gelogeerd te Nieuwe Tonge had j.l. week, komende van Stellendam, het ongeluk, met de fiets in de sloot te geraken nabij de hofstede van D. Kardux. Een voornamelijk op dien tijd, ter middernacht, alles behalve aange name ontmoeting. Ouddorp. Zaterdagavond besprak de Landbouwvereenigiog »Ouddorp« in hare vergadering een ingediend voorstel, tot het oprichten van een meelfabriek op Coöpe ratieve grondslag. Na breedvoerige bespre king werd besloten om vooraf eerst nog eens een deskundige voor de vereeniging te laten optreden, die de voor en nadeelen welke aan dergelijke inrichtingen zijn verbon den, kan uit een zetten ISemeenSeraad. Vergadering van den Raad der gemeen te Reu Rommel op Zaterdag den 28ste Mei 1910 des v. m 10 ure. Voorz. de heer Borgdorff. Wethouder. Aanwezig de heeren Bom, Buth, Jacobs, Van Weel en Mijs. Nadat door den Voorz. de vergadering met gebed is geopend worden de-Notulen der vorige onveranderd goedgekeurd en geteekend. Is aan de orde: 1. Wordt mededeeling gedaan van bet verslag van de volkshuisvesting over 1909 betreffende deze Gemeente. 2. Id. van het verslag van den toestand der gemeente over 1909. 3. Id. van de goedkeuring van het Kohier van de hondenbelasting voor 1910. 4. Onderzoek geloofsbrief van 'Sen heer W. J. Rosmolen. De Voorz. benoemd daarvoor de heeren Van Weel en Bom, die de stukken in orde bevinden. De Voorz. dankt hen voor de bereidwilligheid. 5. Wordt voorlezing gedaan van een adres van ingezetenen die reelemeeren tegen het betalen van Schoolgeld op de openbare lagere tchool. Eene memorie van toelichting is overlegd. Aan de hand van dat Stuk deelt de Voorz. mede dat door de Wethouders een nieuwe veror dening gemaakt ten minste dat de oude is ge wijzigd en verzoekt thans de openie van de heeren. De heer Van Weel vraagt het woord hetgeen hem door de Voorz. word verleend en vraagt thans wat of die nieuwe heffing wel op zal die pen hij gelooft van weinig terwijl het daarom maar beier ware geweest om de oude regeling maar te behouden terwijl de m?este menschen die aangeslagen zijn, on- of minvermogend zijn. De Voorz. antwoordt hierop dat er veel onver schilligheid in het betalen zit en stelt thans voor persoon voor persooD te behandelen en te bepa len wie wel of niet betalen moeteD. a. W. de Graaff. met 4 tegen2 stemmen, die vau de heeren van Weel en Mijs worden besloten De Graaff te laten betalen. b. M. van St Annaland. Aangenomen wordt het voorstel van de heer Van Weel om niet te laten betalen. c. J. dg Bakker. De heer Van Weel wil deze persoon neven M. van St. Annaland plaatsen en vrij stellen. Het voorstel Van Weel wordt verworpen met 42 stemmen. De heer Mys stemde ook tegen. d. Jan Kievit. De heeren Jan Mijs en Van Weel stellen voor die personen niet te laten betalen, hetgeen even wel opnieuw verworpen wordt. e. C. Driesse. Met eenparige stemmen wordt besloten Driesse niet te laten betalen. f. A. Hokke. Over de al of niet betaling door Hokke Staak ten te stemmen. Tegen betaling waren de heeren Van Weel Mijs en Buth. g. C. Lodder. Besloten wordt Lodder Schoolgeld te lateu betalen. h. L. de Jong. De heer Van Weel zegt dat hij het betreurd ook deze persoon al moet betalen, gaarne zag hy dat men het weinigje op een ot andere manier verkreeg ten bate der gemeentekas. Met 4 tegen X stem die van dh. Van Weel word aangenomen de Jong niet vrij te stellen van Schoolgeldbetaling. De heer Jan Mys bleef buiten stemming. i. Jan Fluit. De heeren Mijs en Van Weel stellen voor ook Fluit vrij te stellen hetgeen evenwel verworpen wordt. j. C. Fris. Na eenige discussie wordt besloten Fris geen schoolgeld te laten betalen. k. A. W. Meij. Ook hier zijn de heeren Van Weel en Mys tegen. De overige leden meenen dat F. d. Meij goed kan betaleD. Met 4 tegen 2 stemmen wordt aangenomen hem te laten betalen. De Voorz. deelt mede dat er geen personen meer op het lijstje voorkomen. De heer Van Weel vraagt thans hoe dat het komt dat er een 16 tal personen zijn die niet be talen en waaronder er zijn die goed kannen en 33 wel I De Voorz. vraagt die personen te mogen weten en zou gaarne zien dat de heer Van Weel be hulpzaam was uit te maken wie dan al of niet kunnen betalen, waarop de heer Van Weel zegt dat 't Dagelijks Bestuur dat zelf maar moet doen, hij wil er zichgeensins voorspannen om al die on- en minvermogenden zulk een luttel bedrag te laten betalen om daar de kas mee te stijven. Alsnu begint eene heftige discussie tusschen den Voorzitter en de heer van Weel, waarbij de laatste nogmaals vraagt waar dat men met die 16 niet betalenden moet blijven. De Voorzitter zegt dat nij de discussies zal schorsen, waarop de heer Vau Weel mededeelt een volgende vergadering opnieuw te zullen be ginnen en zegt dat hij de belangen van de gemeente en van het volk mag voorstaan maar niet de belangen der Christelijke School, zooals wordt gedaan door die Schooigeldheffing, terwijl het echter evenwel nergers om te doen is om de Openbare School op een kunstmatige wijze leeg te pompen. Hiertegen komt de Voorzitter op en verzoekt de Raad uitspraak te doen of hij maar een ge deelte dar bevolking voorstaat, hij meent van zich zelf te canstanteeren van niet. Thans worden de discussiën over het punt Schoolgeldhefflng geschorst. 7. Geidleening Burgelijk Armbestuur. Wordt besloten de voorwaarden tot die leening bij Gemeente-crediet te vernemen. 8. Wordt goedgevonden eene wijziging in de begrooting te maken in verband met de subsidie Lager Onderwijs. 9. Vraagt de heer Jan Mijs, wie dat de Wet houders toestemming hebben gegeveD, om bij de Geref. Kerk te begrinten, waarop de Voorz. mededeelt dat het reeds is besloten toen de Burgemeester nog hier was. De heer Mijs vraagt van wie die grint is. De Voorzitter zegt, gemeentegriut gebruikt te hebben omdat de toestand daar onhoudbaar was. De heer Mijs meent, als dat geen gemeentegriut mag gebruikt worden, omdat het daar niet tot de bevoegdheid van het dagelijks bestuur behoort om het pad daarmee iu orde te brengen. De Voorz. licht een onderzoeK toe. 10. Vraagt de heer Van Weel voortaan 's Zater dagsmorgens niet meer te vergaderen, hy voor zich had gaarne avondzittingen. Thans niets meer aan de orde en niemand meer het woord verlangende sluit de Voorz. de ver gadering. Ongecorrigeerd. Ingezonden. De Directeur-Gen. van den Landbouw zond ons de volgende circulaire TELLING betreffende het grondgebruik en den veeBtapel. Tusschen 20 Mei en 20 Juni a.s. zullen by de ingezetenen gegevens worden gevraagd omtrent de uitgestrektheid grond by hen ingebruik, zoowel in eigendom als in pacht, en het aantal laudbouwdieren van verschillende soort, welke door hen worden gehouden. Het is zeer wenschelijk, dat deze gegevens zoo nauwkeurig mogelijk worden verstrekt en den personen, met de telling belast, het werk zoo gemakkelijk mogelyk wordt gemaakt. Vroeger opgedane ervaring heeft geleerd, dat de medewerking der bevolking soms te wenschen overlaat hoofdzakelijk tengevolge van onbekend heid met het doel, waarvoor de gegevens worden gevraagd. Het ie zelfs meermalen voorgekomen dat men in zijn eigen belang meende te handelen door onjuiste opgaven te verstrekken, aangezien men verband zag tusschen de telling en de belastingen. Ofschoon mag worden aangenomen, dat dit wanbegrip in de laatste jaren door meerdere ontwikkeling grootendeels in verdwenen zoo kan het toch wellicht zijn nut hebben, hier nog eens met vette letters af te drukkeD, dat de tellingen de belastingen hoegenaamd niets met elkander te maken hebben. Dit zal men te gereeder gelooven naar mate men beter begrijpt, waarvoor het verzamelen van al die gegevens dan wel dient. Deze verzameling heelt plaats ten behoeve van de landbouwstatistiek en deze is een noodzake lijk hulpmiddel om grondige kennis te verkrijgen aangaande de toestanden op het gebied van land en tuinbouw in de verschillende deelen des laad» Deze kennis is tegenwoordig in verband mei de in de laatste jaren zoozeer gewijzigde omstair digheden veel meer noodig dan vroeger. Zij steld de land-en tuinbouwers in staat han voordeel te doen met veel, wat elders wordt aangetroffen en beter is dan hetgeen in hunne naaste omgeving wordt gevonden. Zy maakt het mogelijk, dat de producent zich althans eeniger mate een oordeel kan vormen omtrent alles wat met den afzet zijner prodacten en den loop der prijzen in verband staat. De belangstelling, waarmede de1 oogstberichten van de Direetie van den Landbouw worden te gemoet gezien, bewijst de in dezen bestaande behoefte Om die oogstberichten te kunnen samenstellen en te kunnen begrijpen, is in tusschen eene goede statistiek onmisbaar, die leert, waar en onder welke omstandigheden de verschillende gewassen worden geteeld. In de laatste jaren heeft het vereenigingsleven op land-en tuinbouwgebeid zich krachtig om- wikkeid. Niet alleen zijn locale en gewestelijk vereenigiDgen ontstaan, maar ook is door het vereenigingsleven op menigvuldige wyzeeen baaj gelegd tusschen de land- en tuinbouwers in het eene gewest en die in het andere. Dit is een gelukkig verschijnsel. Verschillende belangen toch kunnen slechts krachtig worden behartigd door eene vereeniging, die werkt over een groot gebied. Zal men in dezen echter slagen, dan is grondige kennis van de toestanden in de ver schillende met elkander in eene vereeniging samenwerkende deelen des lands ook al weer een eerste vereisehte. In de eerste plaats moei die kennis aanwezig zyn, omdat men eene zaak niet voldoende kan behartigeD, die men niet ter dege kent; en in de tweede plaats, omdat eene vruchtbare samenwerking tusschen onder ver- schillende omstandigheden levende personen slechts mogelyk is, zoo men elkander over en weer begrijpt en dit zal in meerdere mate het geval zijn, naarmate men in de eene streek beter bekend is met de toestanden in de andere Niet het miDst intusaehen is grondige Kennis van de bestaande toestanden noodig voor de Regeeringwaar deze maatregelen moet nemen, die de belangen van den iand- en tuinbouw raken' of ten doel hebben deze te bevorderen. Dat van Regeeringswege onmogelijk de belan gen van land en tuinbouw met succea kunnen worden behartigd, zoo voldoende kennis ontbreekt omtrent de in de onderscheidene deelen des lands bestaande toestanden zal zeker wel door niemand die ook maar even nadenkt, in twijfel worden getrokken. Ten overvloede worde hier in verband met de voorgenomen telling op enkele zaken gewezen. Het doel der telling is in de eerste plaats een goed overzicht te krijgen omtrentaantal en groot- te der bedrijven. Dit is wel het eerste, wat zoo wel vereenigingen als Regeering bij de voorbe reiding en uitvoering van maatregeling in het belang van den landbouw noodig hebben. Men moet toch weten, hoe groot het aantal personen is, die bij zoodanige maatregelen zyn betrokken en hoe hunne positie is. Het kleinbedrijf stelt in den regel andere eischen dan het grootbedrijf zoowel op het gebied van het land- en tuin- bouwonderwijs, als op dat der veefokkerij, der credietverstrekking, der voorlichting bij den afzet der producten enz. Een tweede punt, waaromtrent deze telling meer licht moet verschaffen, 13 de uitgebreidheid van het pachtwezen. Men hoort in de laatste jaren van vele zyden beweren, dat het pachtwe zen toeneemt ten koste der eigen exploitatie, en men dringt op maatregelen aan ter verwijdering van sommige, het pachtwezen aanklevende, gebreken. Zijn die klachten gegrond en komt het pachtwezen zooveel en onder zoodanige omstan digheden voor, dat maatregelen om het te ver beteren gerechtvaardigd zyn en succes kunnen doen verwachten Ziedaar een tweetal vragen, bij de beantwoording waarvan eene betrouwbare statistiek in zake het voorkomen van pacht en eigen exploitatie van groot nut kan zijn. In de derde plaats wenscht men door de telling gegevens te verkrijgen omtrent het grondgebruik der landarbeiders. De Staatscommissie voor den Landbouw dringt er in haar onlangs uitgebracht rapport op aan, dat van Regeeringswege den landarbeiders steun worde verleend bij het verkrijgen van grond en grondcrediet. Zon men niet deuken, dat het voor de voor bereiding en de uitvoering van wettelijke maat regelen iu dezen hoogst wenschelijk zou zijn over het grondgebruik der landarbeiders in de verschillende deelen des lands gegevens te hebben die zoo betrouwbaar mogelijk zijn? Ten slotte worden nauwkeuriger gegevens gewenscht omtrent den veestapel. Zoowel de vereenigingen als de ltegeeriug bemoeien zich hoe langer hoe meer mei de veefokkerij. Bepaalden zich die bemoeiingen aanvankelijk alleen tot de paarden eu rund veefokkerij, inde laaatste jaren heeft men terecht leeren inzieD, dat de teelt van kleinvee varkens, schapen, gieten, pluimvee en bijen in niet mindere mate de aandacht waard is. Hst is echter niet alleen noodig, dat in het belang der veehouderij door vereeiiigingen en ltegeeriug wordt gewerkt maar vooral ook, dat de aangewende moeite en gelden doelmatig worden aangewend, d. i. over eenkomstig de behoeften en de belangrijkheid dier verscbilleude takken van veehouderij iu het algemeen en in de onderscheidene deelen des lauds. Eene betrouwbare statistiek kan indezen weer een goede gids zijn eu voorkomen dat steun wordt verleend waar hij niet, en steun wordt onthouden, waar hij wel noodig is. De vroeger gevolgde wijze van verzamelen liet ongetwijfeld soms veel te wenschen over, vooral wat betreft het kleinvee, daar dit te platten lande vrijwel dooriedereen wordt gehouden. Het is de bedoeling bij deze telling aan het kleinvee miüstens evenveel aandacht te schenken als aan het groote vee. Aan de houders van kleinvee de taak te zorgen, dat deze bedoeling leidt tot een goed resultaat. Uit het bovenstaande moge voldoende blijken dat men in zijn eigen belang handelt niet door eene zekere terughouding te toonen, maar door zooveel mogelijk mede te werken. Het is echter niet yoldoende, dat zij, die dit begrijpen, voor zichzelf de gegevens nauwkeurig verstrekken, maar ook dat zy anderen die het uut nog niet inzien, daartoe opwekken. In de eerste plaats hebben de vereenigingen hier eene taak te vervullen. Laten zij alles wat in haar vermogen is doen, om hare leden op te wekken tot het verstrekken van juiste gegevens. Doch dit niet alleen. Waar de Burgemeester eeu beroep doet op hare medewerking, laten daar enkele leden zich beschikbaar stellen als teller op te treden. Vooral oudleerlingen van winter- scholen en wintercursussen kunnen zich in dezen nuttig maken. Voorts worden de werkgevers verzocht hunne arbeiders op de telling te wijzen en, waar zulks gevraagd wordt, hunne medewerking te verleenen om de gegevens bij de arbeiders te verzamelen. Een zeer nuttig werk kunnen verder de onder wijzers doen, door in de hoogere klassen de aandacht der leerlingen op de beteekenis der telling, te vestigeD. Kortom, ieder, die van het nut eener betrouw bare landbouwstatistiek doordrongen is, wordt bij dezen uitgenoodigd er, waar hij kan, het zyne toe bij te dragen, om de telling te doen slagen. Ook hier is, wat in zoo vele andere gevallen j geldt, waar, dat vele handen het werk licht maken. Ten slotte zij er de aandacht op gevestigd, dat de uitvoering der telling belangrijk zal worden bespoedigd, zoo men eenige dagen voor de telling zijn bedryf met nauwkeurigheid nagaat en de antwoorden als het ware gereed liggen als de teller zich aanmeldt. Met het oog daarop volgen hier de Vragen, welke worden gesteld: Oppervlakte eigen land in gebruik Oppervlakte gepacht land in gebruik Paarden boven 3 jaar stuk» Paarden beneden 3 jaar Springstieren Melk- en kalf koeien - Mestkalveren Ander mestvee Jongvee boven ljaar Jongvee beneden ljaar - Heideschapen 3

Maas- en Scheldebode | 1910 | | pagina 2