en. p Mi er ra MEMATIEI f ei Cö„ HUriffl. tschap MEPEDEELINBEH. Behoorende bij No. 1558. UTTEL Wettig Gedeponeerd Jongelingsvereenigingen. Stichtelijke Overdenking, Zaterdag 28 Mei 1910. voor Japonnen en Onder Redactie van Ds. A. VAN DER KOOIJ te Ouddorp. Met medewerking" van H.H. Predikanten. )IJK. Officieel Gedeelte. unminiG HYPOTHE KEN. Week van 29 Mei—5 Juni 1910. Ned. Hervormde Kerk. Gereformeerde Kerk. MIDDELHARNIS. I Voorm. 9,30 en 's av. 6 uur Ds. Andree van Schoonhoven. Oud Gereformeerde Kerk. Doopsgezinde Kerk. Evangelisatie. Sommelsdijk. Middelharnis. Stad aan 't Haringvliet. Den Bommel. Langstraat, (Gem. Ooltgensplaat.) Ooltgensplaat. Oude Tonge. Nieuwe Tonge. Herkingen, Stellendam. Goedereede. Ouddorp. Middelharnis. Stellendam. Stad aan 't Haringvliet. Ouddorp. Het aanroeper) var) der) Naarp des Heerep. inistratiekantoof ©a,?®. en Buitenlandsohe Bfeurzm Banknoten. en Gebouwen, togen Brandschade van ge en Bankbiljetten en per potheekbanken. 3303 ts een beslist afdoend middel door H.H. Doc- toren aanbevolen. 3629 Verkrijgbaar bij alle Drogisten a 60 cents, waar niet, direct van den Fabrikant Bergweg 100, Hooglandstraat 143b ROTTER® AM. MO Er BRUIKT W PA/jt IXPELIEH% 1HEUMATIEK ÏKOUDHEDEN s door millioeneai 'MATIEKLIJDERS iEBRUJKT =- sschen van 55, 80 cent Apothekers en Drogis- 4 Patn-Eïpellerin vcrisahfafng! 2120 'ain-E^jieller is verkrijg- OORNBOS te Sommelsdijk, delharnis; bij A. G. P. DE bij A. L. HOBBEL te Oolt- 1VINK, Drogist te Oud dorp 3672 SOMMELSDIJK. Voorm. 9,30 en 's av. 6 uurDs. Westrik. MIDDELHARNIS. Voorm. 9,30 en 's av. 6 uur Ds. Bruining. STAD AAN 'T HARINGVLIET. Voorm. 9,30 en nam. 2 uur Ds. Polhuijs. DEN BOMMEL. Voorm. 9,30 uur Ds. Emmen. LANGSTRAAT. Voorm. en nam. 2 uur dhr. Hack. OOLTGENSPLAAT. Nam. 2 uur Ds. Emmen van DenBommel. OUDE TONGE. Voorm. 9 en nam. 2 uur Ds. v. Dolder. NIEUWE TONGE. Voorm. 9,30 en nam. 2 uur Ds. Wentink. HERRINGEN. Voorm. 9,30 en nam. 2 uur Ds. Addink. DIRKSLAND. Voorm. 9 en nam. 2 uur Ds. Lammers. MELISSANT. Voorm. 9,30 uur Ds. Kroese. STELLENDAM. Voorm, 9,30 en 's av. 6 uur Ds. Hoogen- dijk. GOEDEREEDE. Voorm. 9 uur Ds. Van der Kooij van Ouddorp. OUDDORP. Voorm. 9 leeskerk en nam. 2 uur Ds. Van der Kooij. - STAD AAN 'T HARINGVLIET. I Voorm. 9,30 en 's av. 5,30 u. Ds. Esselink. DEN BOMMEL. Voorin. 9, nam. 2, (Cat. Zondag 21,) (Collecte Buitenlandsche Zending) en 's av. 5,30 uur leeskerk. OOLTGENSPLAAT. Voorm. 9 en 's av. 6 uur Ds. Dekker. STELLENDAM. Voorm. 9,30 en 's av. 6 uur Ds. Taal. OUDDORP. Voorm. 9 (Bed. H.-Avond maal) en nam. 2 uur Ds. Van Duin. 3305 OOLTGENSPLAAT. Voorm. 9,30 en 's av. 6 ure leeskerk. DIRKSLAND. Voorm. 9, nm. 2 en 's av. 6 uur leeskerk. MELISSANT. Worm. 9,30, nam. 2 en's avonds 6 uur dhr. Barht van 's-Gravendeel. HERRINGEN. Voorm. 9, nam. 2, en 's av. 5.45 uur leeskerk. OUDDORP. Voorm. 9 uur Ds. Róssing. Nederl. Hervormde Kerk. MIDDELHARNIS. Voorm. 9,30 en 'sav. 6 uur Ds. Zand van Loon op Zand. Nederl. Hervormde Kerk. Catechisatie Donderdag 's morgens van 9,30-10,30 en 10,30-11,30 uur Nam. van 1,30-2,30 uur schoolgaande kinderen. Ned. Hervormde Kerk. CatechisatieDinsdag vm. 9-10 en 10-11 nam. 2-3, en 's av. 7-8 en 8-9 uur. Gereformeerde Kerk. Kerkeraadsvergadering elke 1ste en 3de Dinsdag der maand 's avonds 6,30 ure. Ned. Hervormde Kerk. Zondagschool „Samuel" vm. 11-12 uur. Catechisatie Dinsdag vm. 9-11 uur voor de schoolkinderen. Gereformeerde Kerk. Kerkeraadsvergadering Woensdagavond. Gedoopte kinderen Vaders. Moeders. Doopelingen. Corn, van Eek C. Schouwenaar Aiie M. Okker M. (iebuis Hubrecht A. Bakelaar A. van Gurp Neeltje Te Westmaas voor de pastoriebouw alhier, door Evangelist Hack ontvangen f 13,50. Ned. Hervormde Kerk. Gedoopte kinderen Vaders Moeders Doopelingen J. de Vos M. de Vos Jacob M. v. d. Vliet F. Troost Frans J. Hokke C. de Vos Cornelis S. v. Nieuwaal M. de Vos Abraham H. G. J. Johanna -Jonlaan Mengeikamp Elizabeth P. Ivortevveg A. C Landheer Dirk Hugo J. v. Nieuwaal J. van der Welle Pieter Zondagschool van 4-5 en 6-7 uur. Gereformeerde Kerk. Zondagschool van 1,30-2,30 uur. Ned. Hervormde Kerk. Attestatie gevraagd naar Stad aan 't Haringvliet door Pieternella Kosten. Zondagschool Nam. van 4-5 ure. CatechisatieMaandag voorm. van 11-12 en nm. 1-2 ure. Dinsdag vm. van 11-12 ure. Ned. Hervormde Kerk. Met attestatie overgekomen uit Bussum Cornelis Kievit en Arentje Hers. Catechisatie Worden alleen gehouden voor kinderen van 10-12 jaar. Zondagschool: Namiddag van 4-5 uur voor de kleine kinderenvan 6-7 uur voor de grootere in de Openbare school. Ned. Hervormde Kerk. ZondagschoolNam. 12,30-1,30 uur. Gereformeerde Kerk. Kerkeraadsvergadering icderen eersten Maandag der maand, 's avonds 7 uur. Zondagschool: Van 1,30-2,30 uur meisjes boven 10 jaar van 2,30-3,30 uur meisjes beneden 10 jaar; van 3,30-4,30uur jongens. Catechisatie: Woensdagmiddag van 1-2 uur kinderen van 8-12 jaar. Geen catechisatie. Ned. Hervormde Kerk. Catechisatie op de gewone uren. Gereformeerde Kerk. Catechisatie. Dinsdag vm. 8,45 school kinderen 's avonds 6 uur meisjes van 12-16 jaar 7 uur jongens van 12-16 j. en 8 uur meisjes boven 16 jaar. Doopsgezinde Kerk. Zondagschool: Nam. van 1-2 uur. Ned. Herv. Kerk. DrietallenTc Amsterdam, (vac.-Dr. I)« Visser) C. A. ter Linden, te Langweer. C H. Locher, te Nieuw-en St Joostland, en Dr. F. J. Los, tc Koudekerk. (vac.-Dr. Hoedcmaker), Dr. H. Schokking, te 's-Gra- venhage. Dr. A. Troelstra, te Utrecht, en N. P. E. G. van Uchelen, te Hilversum. Beroepente IJselmuiden, D Th. Keek, te Zuilicliem Te Tiel, D. Buurma, te Noordbroek (Gr.). Te Alfen aan den Rijn (als hulppr.), 1). A. v. d. Bosch, cand. te Hazerswoude. Te Mijnsheerenland, A. C. C. den Hertog, cand. te Streefkerk. Te Bruchem c a., J. M. Pli. Schippers, te Ede. - Te Oudemirdum c.a J. A. Broekers, te Krimpen aan den Lek. Te Triclit, F. Mooi, cand. te Doetinchem. - Te Brielscli-Nieuw- land (Z -H.), C. C de Kloet, te Nuenen c.a. Aangenomen Naar Zoeterwoude (toez.), J. Hengeveld, cand. te Woerden. Naai de Waal en de Koog (Texel), C. v. d. Was, liulppred. te Nioivwo-Pekela. Naar Beha gen, I'. de Borst, cand. te Gouda. Naar Uitgeest. C C. de Kloet, te Nuenen c a Bedankt: Voor Rotterd. (vac.-wijlen Ds. Roose) en Arnhem (vac.-Dr. J. P. de Bie), Dr. A. J. de Sopper, te Velsen. Voor Heenvliet en Krommeniedijk, J. F. Tinholt te St. Maarten en Valkoog. Voor Brielsch- Niöuwlaud, C. C. de Kloet, te Nuenen c.a. Voor St. Michielsgestel, I. A. Haag, te Meteren. Voor Waddinxveen, B. Bate laan te Hoogeveen. Gereformeerde Kerk. Drietal: Te Zwaitsluis, A. Brouwer Jz. te Harmeien. G. Ploos van Amstel, te Ylst en J. Thijs, te Zuidbroek. DrietalTe Utrecht (4e predikantspl.), 11. C. v. d. Brink, te Rotterdam. 1). Hogenbirk, te Nederhorst-den-Berg en J. L. Schouten, to Watergraafsmeer. BeroepenTe Siddeburcn, J. Meijer, te Bierum. - Te Haarlemmermeer (Oostzijde). H. Hummelen, cand. te 't Zandt. - Te Zuilichera, G. van Velzen, te Lopik. Te Zwartsluis, A. Brouwer Jzn., te Harmeien. Aangenomen naar Ilantum, J. G. R. v. Monrik, te De Wilp. Naar denderen, R Brouwer, te Onstwe'dde Bedankt: Voor Moordrecht en Uitwijk en Waardhuizen, H. Hummelen, cand te 't Zandt. Voor Oosterend (op Texel), J. G. R, van Mourik, te De Wil Voor Eindhoven—Stratum, J J Westerbeek van Eerten, te Kampen Voor Willemstad, S Kamper te Haastrecht. Voor Ooster beek F. W. Sluyter, te Maassluis. Oud-Geref. Kerk. Bedankt: Voor Grand-Rapids (Koord- Amerika) en voor Dirksland, G H. Kersten, te Rotterdam Vergadering der Jongelingsvereeniging op G. G. »Pred. 12: 13biedere Zondag namiddag ten 3-4,45 uur in de Chr. School. Agenda voor a.s. Zondag; Voor de pauze „Jacob en Ezau" Stok-Renkeina. les no. 15, na de pauze Art. 12 van „Ons Program." Vergadering der Knapenvereöniging, ie dere Zondag, middags van 3-4 uur. Vergadering de: Knapenvereeu. op G.G. SamuelZondagmiddag 1,30 uur in de Geref. Kerk. Vergadering der Jongelingsvereeniging op G. G. Emanuel" des Zondagmiddags 0111 1,30 uur in de consistorie der Geref. kerk. Vergadering der Jongelingsvereeniging op G. G. „Thimotheus" elke Vrijdagavond 7 uur in de Geref. Kerk. Agenda Gewijde geschiedenis door D. Koek; Letterkunde door H. Tanis. En het zal zijn, dat een iegelijk, die den Naam des Heeren zal aanroepen, zalig zal worden. Hand. 2: 21. Toen de schare zich op den Pink sterdag had verzameld bij de discipelen, hoorden zij van Petrus de verklaring van hetgeen geschied was. Om te be wijzen dat deze daad een werk Gods was, neemt de Apostel de profetie van Joël, die op dien dag in vervulling was gekomen. Tegelijk zoekt hij hen te brengen tot het geloof in den Zone Gods, opdat ook zij mogen komen tot de verzekering van het heil, dat in Christus Jezus is weggelegd voor Zijn volk. Daartoe is noodig het aanroepen van den Naam des Heeren. Deze be lofte des Heeren wordt voorgelegd aan de Joden en Jodengenooten, die te Jeruzalem gekomen waren 0111 den Heere feest te vieren. Aan hen. dienaar den Tempel waren opgegaan om te aanbidden, wordt voorgehouden het aanroepen van den Naam des Heeren. De herinnering van Petrus aan deze voorzegging en belofte, schijnt alzoo overbodig. Een overdenking van deze woorden zal ons echter leeren, hoe zeer noodig was te wijzen op de uitspraak van den profeet. Om den Naam des Heeren te kunnen aanroepen, om een waar gebed op te, zenden is noodig allereerst kennis van God te hebben. Die is te bekomen uit het Woord, dat gepredikt moet worden en onderzocht. Zonder deze bijzondere openbaring zou niemand God recht kunnen kennen en alleen maar weten wat de natuur te aan schouwen en zijn verstand te denken geeft. Gods rechtvaardigheid en barm hartigheid worden geleerd in de Heilige Schrift. Wat aangaande Gods wezen, eigen schappen, personen en werk wordt medegedeeld moet gekend, maar ook geloofd worden. Bij de kennis moet zich voegen het geloof in God. Van harte moet gebogen worden onder de waarheid des Bijbels. Evenwel staat iemand, wiens hart door den Heiligen Geest bewerkt wordt, niet terstond in het geloof van de waarheid van alle woorden Gods. Al kent hij deze als waarachtig, hij zal telkens onderwezen worden en opwassen in de genade. Wanneer de last der zonde zwaar drukt en alle hoop is afgesneden voor de ziel, kan zulk een klagende en zoe kende niet gelooven dat God haar ..al opzoeken met vrede. Kennis kan door den inensch vermeerderd worden, maar het geloof niet. Dit veroorzaakt een verlangen naar God. En ook in dit verlangen moet wel in aanmerking genomen worden de staat der ziel. In daden, in woorden, in verzuchtingen kan het verlangen zich uiten en naar verschillende gees telijke zaken zich uitstrekken. Kinderen hebben andere begeerten dan volwas senen. De aanvankelijk ontdekten an dere verlangens dan de verder op den weg zijnde. Maar- gelijk de bloem zich wendt naar de zon, keert zich het hart, waar nieuw leven werd geboren naai den levenden God. Er is alzoo afhankelijkheid van God. De onmogelijkheid van zichzelf te hel pen om van zonde en schuld bevrijd te worden drijft tot den troon der ge nade. De duisternis, die komt als het licht des Heiligen Geestes niet helder is, doet zuchten 0111 uitkomst. Zonder den Heere kan geen ding geschieden. En moge het wachten lang zijn en lang vallen, nochtans kan het begeerde niet op eenen anderen weg gevonden wor den. Het moet van Boven afdalen. Tot een rechl aanroepen van den Naam des Heeren blijkt nog noodig gehoorzaamheid aan God. Dat is, niet alleen moet geloofd worden, maar daarbij zal komen het handelen naar het geloof. Als wordt beleden de wijs heid Gods en Zijne almacht, zal de ziel moeten zich overgeven aan den wil des Heeren en uitspreken, niet mijn wil, maar de Uwe geschiede Komt de verhooring des gebeds anders dan gevraagd was, stilheid en vertrouwen zij daar om te gehoor zamen. Dan is het moeilijk om recht te bidden, ja onmogelijk als God zelf het hart niet door Zijnen Geest bereidt. Zeker, van 't aanroepen van den Naam des Heeren geldt het ook, dat de mensch is ganschelijk onbekwaam tot eenig goed. Het bidden van zoo menigeen is geen aanroepen van 's Heeren Naam. 't Is niet gelegen in hetHeereHeere(of Heer Heer roepen, maar in het doen van den wil des Vaders. Het zoeken van Gods aangezicht alleen met de kennis van God is werk van het ver stand. God wil aangebeden worden in geest en in waarheid. Wij zwijgen nu over hen, die nooit bidden uit vroomheid. Zij willen aan God overlaten hun te geven, wat goed en noodig is, omdat Hij alles het beste weet. Zij meenen toch kennis van God te hebben en zij zijn onwetend. Neen, als God zegt: Roep Mij aan in den dag der benauwdheid en lk zal u helpen en gij zult Mij eereu, dan mogen wij niet een eigenwilligen gods dienst maken. Moeilijk is alles wat God den inensch gebied, wijl de natuur des menschen vijandig is tegen alle geestelijke wer kingen des Heeren. Een werk met lust en liefde aangegrepen is gemakkelijk te volvoeren, maar met tegenzin aan gevat is er geen einde aan. Zwaar is het Gods wil te volbrengen en dit juist wil God den mensch duidelijk doen zien om hem te brengen tot Christus, den helper en tot den Heiligen Geest, die leert. Geen onttrekken aan de eischen van het ware aanroepen van den Naam des Heeren zal baten, maar een eerlijk belijden van de onmacht, en onwil brengt genade. Dit belijden is alreeds een gebed naar den eisch.

Maas- en Scheldebode | 1910 | | pagina 9