Zondagsrust. Formulier van een scheldbrief Gehoorzamen uit liefde. Waakt en Bidt. E15N SPANNEND ÜOÜENHLIK OP DE EVER-JACHT. Kometerj. Zor\dag. Het beste werk. ]#ii besluit der Staten-Generaal van 1707 ter liervordering der Zondagsrust hebben wij onze lezers medegedeeld. Thans volgt de vet van 1 Maart 1815, bekend als de Zondagswet, met de bepalingen onder 6e en 7e genoemd, die bij de wet van 15 April 1816 gewijzigd zijn. Aan alle degenen, die deze zullen zien, of hooren lezen, saluutdien te weten Alzoo Wij in overweging genomen hebben de noodzakelijkheid om, op het voetspoor Onzer godsdienstige voorvaderen, die daarop steeds den lioogsten prijs stelden, de plicht matige viering van den dag des Heeren en andere dagen aan den openbaren en Chris- telijken Godsdienst gewijd, door eenparige en voor de geheele uitgestrektheid der Vereenigde Nederlanden algemeen werkende maatregelen te verzekeren Zoo is het, dat Wij, den Raad van Staten geboord en met gemeen overleg der Staten Generaal dezer landen, hebben goedgevonden en verstaan, gelijk Wij goedvinden en ver staan bij deze: le. Dat op Zondagen, en op zoodanige godsdienstige feestdagen, als door de kerk genootschappen van den Christelijken gods dienst dezer landen algemeen erkent' en ge vierd worden, niet alleen geene beroepsbe zigheden zullen mogen verricht worden, welke den godsdienst zouden kunnen storen, maar dat in het algemeen geen openbare arbeid zal mogen plaats hebben, dan in geval van noodzakelijkheid, als wanneer de plaatselijke Regeering daartoe schriftelijke toestemming zal geven. 2e. Dat op deze dagen, met uitzondering van geringe eetwaren, geene koopwaren hoegenaamd op markten, straten of openbare nog geen vijf jaren zijn verloopen sedert de vroegere veroordeeling van den schuldige onherroepelijk is geworden, of de op de overtreding gestelde geldboete vrijwillig is betaald, de boete of straf zal verdubbeld wqrden, en wijders alle te hoop gelegde of uitgestalde goederen verbeurd verklaard, en de herbergen of andere publieke plaatsen voor een maand gesloten. En dat door deze algemeene verordeningen alle daarmee niet overeenkomstige provin ciale of plaatselijke reglementen en inrich tingen zullen worden gehouden voor ver vallen. Lasten en bevelen, dat deze in het Staatsblad zal worden geïnsereerd, en dat, een genoegzaam aantal exemplaren gedrukt en aan de Staten in de onderscheidene provinciën of landschappen, ingevolg art. 86 der grondwet, ter uitvoeriing zal worde n gezonden met last, om dezelve aio mme te doen publiceeren en affligeerenen, en van de predikstoelen der onderscheidene Christelijke Kerkgenootschappen te doen aflezen. Lasten en voorts, dat onze ministerieëele Departementen en andere autoriteiten Jus- ticieren en officieren, wien zulks aangaat, aan do nauwkeurige uitvoering de hand zullen houden, zonder eenige conniventie of dissimulatie. Zoodanig is do wet, die tot op den huidigen dag nog door geen andere vervangen is. dien eene bekeerde ziel geeft, aan de zon den, te voren door haar bedreven. Opgesteld door W. TEEL1NGH. maker, zoo vindt ik mij zeiven nog meer overtuigd, dat mijne vorigen verbintenis, voor Hem gruwelijk is geweesten dat ik duizendmaal verplicht ben, mij zoo spoedig mogelijk van mijne vuile zonden af te schei den cn mij tot den Heere mijnen God te wennen, waar het mij alles beter is. 5. Daarom neem ik mij nu heiliglijk voor, in de tegenwoordigheid Gods des vaders, des Zoons en des Heiligen Geestes, die harten en nieren kent, en voor zijne hei lige Engelen, dat ik de zonde niet langer wil naloopen, maar den Heere, mijnen God en Schepper, door Jezus Christus zijnen Zoon, aanhangen, aankleven, dienen en eeren en wil mij het in alles laten genoeg wezen dat ik den vorigen tijd mijns levens, der heidenen wil gedaan heb, om van nu voor taan den Heere te dienen en te looven. 6. Derhalve, na rijp beraad en welbedacht gemoed, zoo herroep ik nu op dezen dag iu deze week, in deze maand, in dit jaar mijns levens, die rampzalige en kwalijk bedachte toestemming, die ik aan mijne boezem geliefkoosde zonde gegeven heb deze trek ik nu van ganscher harte in ik onderteeken dit afscheid met de volle beweging mijner ziel en herroep al de vergunning die ik ooit gegeven heb daarentegen geef ik mij geheel cn al met lijf en ziel en alle krachten over aan Chris tus Jezus mijnen Zaligmaker voortaan niet langer van de zonde, maar van zijnen Geest geleid, bestierd en geregeerd te wor den en neem mij vast voor, met een ongeneigd en voorafgaand besluit voor, den Heere mijnen God, dat ik mij voortaan voor alle zonden zal wachten, en mij ver kloeken tot alle goede werken. Zoo helpe mij God de Vader, de Zoon en de Heilige Geest.. En overstelpen ons met zijner straffen [stroom. Wat moet men wachten, dan dat men [vreest en schroomt Voor allerhande kwaad dat met kometen [komt, Zoo ons de historie leert met veel verha gen droeve Te wetenoorlog wreed, pest, honger vol [behoeven, Oproer, verbonden kwaad, gevangenis, ban- [den, dooden, Der landen ondergang, wind en stormen [ongewoon, Veel ziekten onbekend, veel moorden, trouw- [lieid klein, Veel scheuring in do lucht, aardbeving [niet algemeen, Veel bliksem, sterke donder, en vuren in [de lucht. Een zomer, die van droogte of van veel [regen zucht, Do velden van vreemd volk verwoest, veel [sprinkhanen, Veel muggen, vliegen, veel wormen aan de [granen Do rijken, die ras verplant worden door [het zwaard, He volkeren weggevoerd in een vreemde [aard, Inlandschc oorlog wreed en zware wa tervloeden, Veel smetten van het vee, waardoor het [sterft met spoed, Vervalsing van Gods leer, (de allerzwaarste [straf,) Waardoor de arme ziel loopt zinloos naar [het graf; Kortom, zoo vele rampen met de kometen [komen, Eens werd een knaapje, dat in den tuin zijner ouders met eenige makkers aan het spelen was, door een hunner aangezet om toch een handvol morellen te plukken. Het mag niet, antwoordde de knaap vader heeft het verboden. Wat geeft dat hernamen de kameraden uw vader ziet het immers toch niet, het is zoo goed als zeker dat ge er geen straf voor krijgen znlt. Juist daarom wil ik het niet doen, was het kloeke bescheid. Vader heeft mij lief, hij zou mij wellicht niet eens straffen wanneer hij van mijne overtreding kennis droeg maar het verdriet dat mijn boos gedrag hem veroorzaken zou, ware voor mij de zwaarste straf. Zouden wij altijd wachten, God te bidden totdat onze harten daartoe behoor lijk van te voren bereid waren, wij zouden de oefening des gebeds zeer zelden mogen gebruiken en in 't laatste geheel moeten nalaten. Daarom is liet beter, altijd Gods Woord in den mond te hebben, opdat daardoor liet slap en slaperig hart tot aandachtigheid verwekt en ontstoken worde. Want des Heeren Woord is ons daartoe inzonderheid gegeven en wordt daarom een vuur, een fakkel, een lamp en een hamer genaamd, omdat het die kracht heeft, dat liet. onze harten ontsteekt, ver licht en vermurmt, als zij van zichzelf koud, duister en liard zijn. Marnix van St. Aldegonde. plaatsen zullen mogen worden uitgestald of verkocht, en dat kooplieden en winkeliers hunne waren niet zullen mogen uitstallen, noch met opene deuren verkoopen. 3e Dat geduiende den tijd voor de openbare Godsdienstoefening bestemd, de deuren dei- herbergen en andere plaatsen, waar drank verkocht wordt, voor zooverre dezelfde binnen een besloten kring der gebouwen liggende zijn, zullen gesloten zijn, en dat ook gedurende dienzelfde tijd geenerhande spelen, hetzij kolven, bal slaan, of dergelijke mogen plaats hebben. 4e. Dat geene openbare vermakelijkheden, zooals schouwburgen, publieke danspartijen, concerten en harddraverijen, op de Zondagen en algemeene feestdagen zullen gedoogd wordenzullende het aan de plaatselijke besturen worden vrijgelaten hieromtrent eene uitzondering toe te staan, mits niet dan na het volkomen eindigen van alle godsdienstige oefeningen. 5e. Dat de plaatselijke politie zorg zal dragen, ten einde alle hinderlijke bewe gingen en gerucht in de nabijheid der ge bouwen, tot den openbaren eeredienst, bestemd, en in liet algemeen alles, wat dezelve zoude kunnen hinderlijk zijn voor te komen, of te doen ophouden. 6e. Dat de overtredingen tegende bepa lingen van dit besluit, naar gelang van personen en omstandigheden, zullen gestraft werden met eene boete van niet hooger dan vijf en twintig gulden, of met eene hechtenis van niet langer dan drie dagen voor de overtreders die buiten staat mochten kijn deze boete te betalen. 7e. Dat bij eene tweede overtreding wan- tieer tijdens liet plegen van de overtreding 1 Ik, zulk een overleggende de groote genade, die mij God de Schepper bewees dat Hij liet namelijk is, die mij de levende ziel en al mijnne krachten geschonken heeft en ze nog dagelijks onderhoudzoo vind ik mij t>n volle overtuigd, dat mijn leven en al de krachten mijns levens meer van mijnen God dan van mij zeiven zijn en dat ik derhalve schuldig ben ze allen gelijke lijk ten dienste van mijnen God gereed te houden. 2. Overleggend echter, hoe ik ze besteed heb, zoo vind ik, dat ik ze gansch trouwe loos den Heere, mijnen God heb onttrokken, daar ze Hem toekomen, aangewend heb in den dienst der wereld en des vleesebes, dat is, in de zonde, dat ik mijn ja daar als aangetrouwd en gekoppeld heb,' en dien ten gevolge niets dan vruchten des doods uit die onzalige verbintenis voortgebracht hebhetwelk ik nu inzie een schandelijk bedrijf te zijn geweest. 3 Alzoo moet ik bekennen, dat ik door mijne vervloekte ontdankbaarheid, mijn trouweloozen opstand en geestelijken over spel, den eeuwigen dood en verdoemenis verdiend heb, en dat het de enkele genade mijns Gods is, dat het niet aireede met mij gedaan is dat ik nog tijd van leven liebbe om mij te bekeeren. 4. Wanneer ik dan nog verder bedenk, hoe de Heere, mijn God en Schepper, al den tijd, waarin ik mij zoo schandelijk tegen Hem misdragen heb, mij nog steeds zeer veel goed bewezen heeft, mijn hart dikwijls vervullende niet spijze en vroolijkheid en andere aangename dingen, Hand. 14 17 en het allermeest, dat hij nog daaren boven zijn Zoon beschikt heeft tot mijnen Zalig- 7 En zoo het nog ooit gebeure hetwelk de goede God verhoededat ik door 's duivels listigheid en mijne eigenzinnigheid eenige zonde inwillige, zoo betuig ik van nu aan, dat zoodra ik zulks benierk en gewaar word, mij straks daarvan zal opheffen met al mijne macht en zonder uitstel zal wederkeeren tot den Heere mijnen God en Zaligmaker. I)it is mijn opzettelijk voornemen mijn ongeveinst en oprecht besluitdit zal ook mijne betrach ting wezen. Alleen mijn Heereen mijn God! laat mij niet aan mij zeiven overhelp mij genadig met uwen Geest laat uwe genade groot over mij worden en sterk mij naar den inwendigen mensch, met de kracht uws Heiligen Geestes, die machtig is meer voor mij te doen dan ik nu kan bidden of denken. Amen. Zoo zij het Amen. Onderstaand is een gedicht van Nathan Cytraeus, omstreeks 1600 Rector te Bremen, 't Is vertaald in het Neberlandsc door dokter Jacobus Viverius en in 1610 in 't licht verschenen. Het geeft ons te verstaan, hoe in die tijden gedacht werd over het verschijnen van kometen. Deez' sterre met den staart, die hare stralen [schiet Recht over onze aard' voorzeker ons bedieG Hoezeer God is verstoord onr onze groote [zonden. Zoo niemand, die bekeert wordt onder ons [gevonden, God zal zijn plagen al ras geven vrijen [toorn. En naken tot onze straf, dat ik het niet [al kan ïioemen. God die almachtig is, de zonde niet on bestraft laat, Wanneer zijn toornig vuur eens aan het [branden slaat. 0, ongelukkig die, die trotscli cn boos met [God spot, En in Gods gramme hand door zijne zonden [valt Och, zoo gij wijs wilt zijn, verdrijft die [slaapzucht, En bidt tot God met mij dus in ware gods- [vrucht 0 Christus, die het heil zijt van het volk [verslagen, Dat geen hulp verdient, maar wel verdient, [uw plagen; Och, wij allen met zooveel boosheid bela- [den zijn, Dat wij tienduizendmaal verdienen helsche [Pij". Doch om uzelfs wil, in dezen angst en beven, Genadig zijt en wilt u schaapkens oogen [geven Dat zij zien haar weg. geeft ooren open gedaan, Om te hooren uw leer en woordeen mond [om uwen lof Te zingen. 0 Christus Gods, geef ons ver dicht verstand, Hoe weinig het ook zij, 't komt al van [uwe goedheid. ibeduidt. Is 't Sabbathdag, mijn ziel of Zondag [geen van tween, I)e Sabbath is voorbij met zijne dienst baarheden, En de zon die ik zie scheen gisteren als [heden maar, die ik niet zie, schijnt niet zoo ze [scheen. Zon, die ik niet zie als door mijn zonden [heen, Zoon Gods, die dezen dag het aardrijk [weer betreden, Fier als een bruidegom ter loopbaan ui tgereden, 'k Zie Zondag zonder eind door uwe won- [den heen. 't Zij dan ook Zondag nu, men mag Gods |Zoon-dag noemen Ja, en Gods Zoen-dag ook. Maar, laat [ik ons verdoemen, Waar ik van drieën ga, ik vind ons in [de schuld. God's Zon, God's Zoon, God's Zoen, hoe [lang duurt Uw geduld? Hoe lang duld gij, Heer', uw Zoon-dag, [Zoen-dag, Zondag, Ondankbaarlijk verspilt, verspeeld, ver- [spehl in Zond-dag C. Huijgens. Bidden is het beste handwerk van een Christen, zei Luther. Velen echter werken liever zelf om zalig te worden en komen aan de poort des hemels om te ervaren dat hun kloppen den toegang niet ontsluit.

Maas- en Scheldebode | 1910 | | pagina 15