Woensdag 11 Mei 1910 85sle Jaargang NM. 1553. zonder 50 41 An tirevo lutionair 11 IN HOC SIGNO VINCES T. BOEKHOVEN. 4 ïgsgebed. e preek. SOMMELSDIJK. Alle «stufeken voor de Kedaetle bestemd, Advertentiën en verdere Administratie franco toe te zenden aan den i ilsever. oord. Herziening der Jacht wet. Had Flakkee zulke burgemeesters maar meer Taisn- en Landl»oow. Buitenland. BELGIË. ENGELAND. PRUISEN. ITALIË. HONGARIJE. KRETA. ARAB1Ë. CHINA. ARGENTINIË. MIDDEL-AMERIKA. officieel €»edeeïte. INRICHTINGEN, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Plaatselijk Ateuws. Middelharnis. De lotelingen G. v. d. Berg, G. v. Dongen, P. de Gans, C. Jordaan, D. Koert, moeten op Woensdag 18 Mei te Dordrecht bij het leger ingedeeld worden. Den Rommel. Wonderlijke speling der natuur. Bij den landbouwer A. L. onder deze gemeente is een ei met een staart gevonden. de regeeriug van 320 te Sebaste Ivelhebber Lysias let den vreeselijk- niet offerden, j reeds op de tgd waren gedu- |lit, geheel naakt, met ijs bedekten |n standvastig en jchenen Een werd werd ingenomen wachter, die, toen [e van een aange- l'vensbehoud zag |d Christus als den blijden. die door koude verbrand en hunne Did, opdat gelijk I strijd door al de bant eerst werden Mei wijs gepijnigd |langen tijd in de laarna werden zij lindelijk in 't water den bloeitijd van agr.ie werd de ver- poogden steeds ge- gebed Idige God ende goe der naerdemael wij h tot het beleijt van len deser Vereenigji- ost Indise Compag- ons zei ven tot allen |i, zoo bidden U uijt dat Ghij ons duijs- thten door uwen H. manliafte wackere ft anders resolveren ■ne daer strecke tot 1 Vereenighde Neder- |uttigheijt der voorsz. tot proffyt van de uit particulier Ende mogen vercrijgen, Soons Jesu Christi sonden. door des- dewelcke met sekere te werden, ons aldus leeren bidden Onse geraakte de nieuw- van Nieuw-Zeeland, inspectiereizen in leid. De maoris name- •edicatie van hunnen lijk zij een Bisschop noemen) hooren en de ind nog uiterst weinig bezat echter genoeg ii geest, om zich uit te redden. lig hij aan, zich de i waarmede de Apostel gil placht te vermanen, hunne vergaderingen |iebt liefde onder elkan- idicatie, voegde hij er maar daarom zult |ker onthouden. Deze Courant verschijnt -eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden fr. p. p. met Zondagsblad 75 Cent. Buitenland bij vooraitbetaling met Zondagsblad 7,50; zonder 4,50 per jaar. Afzonderlijke nnmmers 5 Cent. Met Zondagsblad 7 Cent. UITGEVER Telefoon Intereomm. No. 2. Advertentiën 10 Cent por regei en 3/2 maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en 4/s maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. „moeder moeder« gezegd t het wel weder, |m overlegt, noeder" verbeeld u [ostbare woord .elkens om vleien altoos maar vooit. ser 'k voor de menschel mee pronken wil, |nnoozele kindje, maar koppig stil. lenschen en meenen heb verbeeld, inkt het mij tegen, :en met mij speelt. chrikkelijk geheim Let mij, heel alleen 't wel roepen, e wereld heen ben zijn moeder waai het uit loemt mij reeds poedel erkondt het luid. |ulk een heerlijk lieflijk woord :an ik SWA, Den llden Maart 1904 werd in 't leven geroepen een Staatscommissie, aan welke werd opgedragen te on derzoeken, welke wijzigingen en aan vullingen de wettelijke bepalingen tot regelingen der Jacht behoeven, meer in 't bijzonder te bevordering ^^van de afschaffing der heerlijke ^jachtrechten en ter verkrijging van eene billijke regeling tot vergoeding van wildschade, wordende aan de Commissie voorts mede opgedragen nopens dat onderzoek aan Uns ver slag uit te brengen, onder bij voeging van een of meer wetsontwerpen met memorie van toelichtingen Den 17den Maart 1910 werd 't uitgebiachte Rapport der Koningin aangeboden en bevat eerstens de uiteenzetting van de gebreken der huidige Jachtwet en den weg tot verbetering; bevat dus de vervulling der opdracht omtrent de afschaf fing der heerlijke rechten en de wildschade; daarbij zijn gevoegd een nieuw door de Commissie ontworpen wetswijziging; een toelichting tot de nieuwe of gewijzigde artikelen een afzonderlijke nota van mr. van Houten 9 over de afschaffing der heerlijke 1 jachtrechten, en een afzonderlijke nota van mr. van Zinnick Bergmann en dan artikelen over de beteekenis der Jacht in een viertal Bijlagen. Zes jaren is er verloopen tusschen benoeming der Commissie en de verschijning van 't Rapport, maar de indruk, die bij 't nalezen van dit stuk werk gewekt wordt en bijblijft is deze, dat de leden studie van de zaak gemaakt hebben niet alleen maar ook de stof volkomen machtig waren en haar zoo flink verwerkten, dat dit Rapport steeds een reden zal zijn, om er bij gedachte wisseling over 't »edele« Jachtvermaak, zich op te beroepen. Zie hier 't wetsontwerp Art. 1. Het jachtrecht behoort aan de eigenaren van den grond. Voor de uitoefening en het beheer van de jacht worden jachtschappen ingesteld. Art. 2 Iedere provincie wordt door Gedep Staten onder Onze goedkeuring verdeeld in jachtschappen. Art 3. Het jachtschap heeft zijn zetel in de door Ged. -Staten aan te wijzen gemeente. Art. 4. Het dienstjaar van het jachtschap loopt van 1 Mei tot en met 30 April. Art. 5. Kiesgerechtigd in het jachtschap is de eigenaar van ten minste ij2 H.A. grond in't jachtschap, die niet bij rechterlijke uitspraak de beschikking of het beheer over zijn goederen heeft verloren, noch van de kiesgerechtigdheid is ontzet. Onder eigenaar wordt verstaaft hij, te wiens name de grondbelasting wordt ge heven. Art. 8. in een vergad. van de kiesgerechtigden brengen het vol gende aantal stemmen lit eigenaren van - 5 H.A. 1 stem. 5 10 L 2 stemmen. 10 15 3 »2o3014 30 en meer 6 De artt. 9 tot 37 behandelen de volmacht tot kiezt n. Art. 40. Terreinen ter grootte van tenminste 50 H. A. aan èèn ei- i genaar toebehoorende en zoo aaneen- gelegen, dat zij een bruikbaar jacht- terrein vormen, worden hem als pri vatief jachtperceel overgelaten, indien de eigenaar voor 1 Maart aan 't be stuur van het jachtschap een onge zegelde schriftelijke verklaring heeft ingezonden, dat hij de uitoefening van de jacht op die kadastraal aan te wijzen terreinen aan zich wil behouden. Indien de jacht in het jachtschap voor meerdere jaren is verpacht, geld deze verklaring voor den duur der pacht. Art. 48. Het ontwerpbesluit tot verdeeling van 't jachtschap in jacht- perceelen wordt gedurende 30 dagen voor een ieder ter lezing gelegd. Art. 61 - 71 handelen over de bescheiden, benoodigd voor de uit oefening van de jacht nl. de acte en aan wie acten worden geweigerd. Art. 72 - 85 handelen over de Jachtbedrijven nl. waarop gejaagd mag worden als grof wild, klein wild waterwild enz. Art. 86 - 91 over Eendenkooien. Art. 92-97 over 't vervoer van en den handel in wild. Art. 98-111 van Strafbepalingen. Art. 112-133 van de Wildschade, waaronder Art. 112 Onder wildschade verstaat deze wet schade door herten, damher ten, reeën, hazen, konijnen of fazanten toegebracht aan den grond of' aan de gewassen op of in den grond. Art. 113. Ieder gebruiker van gron den, met uitzondering van die, bedoeld in art 39, heeft recht op vergoeding van op die gronden toegebraebte wildschade, in dit art. 39 worden bedoeldbebouwde kommen van ge meenten, begraafplaatsen, geheel afge sloten aanhoorigheden van woningen, tuinen, en militaire gronden. Art. 114. Voor wildschade, toege bracht op gronden, niet behoorende tot een privatief jachtperceel, is 't jachtschap aansprakelijk. Art. 115. Voor wildschade, toege bracht op gronden van privatief jacht perceel is de jachtgerechtigde aanspra kelijk. Art. 121. De vordering tot vergoeding van wildschade, wordt aangebracht bij den kantonrechter. Art. 125. De kantonrechter benoemt uit een door Ged. Staten opgemaakte lijst van ten minste vijf personen een deskundige en bepaalt dag en uur, waarop de schadeopneming door den deskundige zal geschieden. De kantonr. bepaalt tevens dag en uur, waarop de partijen, indien zij niet tot overeen stemming komen, voor hem moeten verschijnen. Art. 130. De kantonrechter doet uitspraak als er geen overeenstemming verkregen is. In 't slotartikel iets over de afschaf fing der heerlijke rechten. Slot volgt. Bij de aanvaarding van zijn ambt als burgemeester der gemeente Ede zeide de heer van Heeckeren van Keil tot den Raad: Mijne politieke beginselen zullen u, mijne heeren zeker wel niet onbe kend zijn. Die heb ik nimmer onder stoelen of banken gestoken en zal die ook blijven hooghouden. Gods woord is ook voor mij het fundament, waar op alle regeering dient gebouwd te worden. Ik veronderstel niet in den bijbel een uitvoerig uitgewerkt regee- rings plan aan te treffen, doch wel -Til- weet ik dat elk ambtenaar, hetzij in hoogeren hetzij in lageren rang, zijn beleid dient te toetsen aan dien onfeilbaren toetssteen. Zulke burgemeesters hebben we op Flakkee noodig en in heel Nederland. Mannen, die Gods woord erkennen als 't fundament, waarop alle regeering dient gebouwd te worden. Geen liberale burgemeesters, want die buigen voor 't woord Gods niet. Ze erkennen de Openbaring niet. Ze willen van Christus niets weten. Kome dan ook eens de tijd, dat op Flakkee geen liberale Burgemeester meer worde benoemd. Dan zal er blijdschap wezen in aller antirevolutionairen hart. En moge onze Regeering maar steeds erop bedacht zijn om Burge meesters te benoemen, die den toets steen van den Bijbel willen aanleggen op alle terrein van Gemeenteleven. Mannen, die vooraanzitten in de Kerk. Vooraanzitten in elke Cristelijke Organisatie. Maar ook vooraanstaan om de ban deloosheid en drankzucht tegen te gaan en de Zondagsrust te bevorderen, vooral nu trams alle streken doorsnij den. NIET VERSTANDIG. Wanneer een boer wil weten, wat voor kunst mest hij gebruiken moet, dan dient hij zich, als voorlichting noodig is, tot mannen van het vak te wenden. De landbouwleeraren en de land- en tuinbouwonderwijzTS zijn daarvoor in de eerste plaats de aangewezen personen. 't Is niet verstandig, zich in zoo'n geval te richten tot de handelaars in mest. Dat hen, althans somtijds, tot wonderlijke daden leiden Zulks bleek mij onlangs klaar. Een landman vroeg mijn raad, waar 't gold weilands bemesting. Hij voegde in z'n brief de mededeeling in, dat de kunslmesthandelaar op 't dorp hem kalimeel aanried en wou nu gaarne weteu hoe ik daarover dacht. 'k Heb hem heel gauw verteld, dat door de wetenschap van kalimeel een beetje wordt ver wacht dat op de gronden, die om kali vragen, 't in water oplosbaar kali natuurlijk beter werkten sneller, dat op do weierij op heel veel plaatsen kaïniet de kalimest bij uitstek bleek. En doet dan Thomasslakken, kalk en soms wat stikstofmest (chili) daarnaast behooren mee de werken tot bet krijgen van een goeden boóm. Op mijn verzoek om nog een enkele mededeeling waar het gold den kalimeel-aanprijzenden-knnst- mesthandelaar werd ik gewaar, hoe de betrokkene reeds 30 balen had geaccepteert tegen schrik niet lezer- f 2.75 per baal. „Enfin" schreef hij, 'k zal ze er nu maar over gooien I Dat hy hier evenwel per baal beslist een kleinen rijksdaalder te veel gaf en dus in 't geheel wel haast drie bankjes van 25, dat moge voor hom een les zyn, om in het vervolg voor- liohting te vragen ter plaatse waar 't behoort. Elke provincie heeft z'n Rij kslandbonwieeraar en ieder kent in z'n omgeving toch ook wel een land- of tuinbouwonderwijzer. Ongetwijfeld zijn ook deze wel altijd bereid den goeden weg te helpen wijzen. En dat zij van kalimeel zóóveel verwach ten als degenen die 't verkoopen A. f 2,75 per baal? We betwijfelen 't zeer! Neon we weten 't wel zeker van niet. Wie kalimeel verkiezen boven de Stassfurter kalizouten, zijn „niet verstandig.' In den Belgischen Senaat zijn de disonssies over het wetsontwerpbetreffend* het Vlaamsch bij het middelbaar onderwijs ten einde gebracht. In tegenstelling met hetgeen verwacht werd, verliepen de eind-debatten zeer kalm en zonder mel denswaardige momenten. Geen nieuwe gezichtspunten werden geopend, zoodat 't spoedig tot stemming kwam. Het resultaat was40 voor, 30 tegen en 8 onthoudingen. Derhalve is het wetsontwerp aangenomen, een feit, waarop de Vlaamingen trotaeh mogen zijn, want hiermede 1 hebben zij weer eene nieuwe victorie behandeld. Na eene korte ongesteldheid is op 7 Mei Koning Edward overleden. - - -il i De bulletins spraken spoedig van „groote bezorgheid". Een nauwkeurig onderzoek toch had aangetoond, dat de luchtpijp zeer ernstig was aangedaan. Reeds de tijding van 's konings ongesteldheid veroorzaakte in Engeland eene groote ontsteltenis. Nu de vorst stierf, is de rouw zeer groot en blijkt het, hoe populair Koning Edward VII bij zijn volk was. Van zijn kinderen stierf de oudste zoon, Albert Victor. Troonopvolger is nu zijn tweede zoon, George, Hertog van Vork, Prins van Wales. Het Pruisische Huis van Afgevaardig den heeft met 218 tegen 74 stemmen een door de conservatieven ingediend voorstel aangenomen, betreffende de verscherping van het reglement van orde, waardoor de voorzitter bevoegd zal zijn, een afgevaardigde, die op ergerlijke wijze de orde der zitting verstoort, voor het overige van den dag van die zitting uit te sluiten. Het voorstel was ingediend wegens de houding van de socialisten jegens den ministerpresident, gedurende de eerste debatten over het kieswet-ontwerp. De Senaat nam een motie aan, waarbij de president werd uitgenoodigd, een commissie van negen leden te benoemen, om de kwestie van de hervorming van den Senaat te bestudeeren. De Kamerverkiezingen in Hongarije zullen plaats hebben van den lsten tot den lOden Juni. Het nieuwe parlement zal den 21en Juni bijeenkomen. De consuls verzochten de Kretenzer regeering de nationale vergadering aan te raden geen eed van trouw aan den Griekschen koning af te leggen. De com missaris van Buitenlandsche Zaken ant woordde, dat hij, met het oog op het besluit der nationale vergadering van 13 October 1908, den Christelijke leden der vergadering den raad der consuls niet kon aanbevelen. Wat de Mohamedaansohe leden betreft, had hij reeds gehandeld, zooals de consuls verlangen. In Arabië dreigt opnieuw een geduchte opstand uit te breken. Uit Hodeida te Konstantinopel aangekomen reizigers berichten, dat de provincie Temen met een nieuwen opstand bedreigd wordt, die lichtelijk naar het ten noorden van Temen gelegen Hedschas kan overslaan, en een ernstig gevaar kan worden voor de Turksche heerschappij in Arabië. In diplomatieke kringen te Peking gaat het gerucht, dat de overeenkomst tusschen Rusland en Japan, betreffende Oost-Aziatisohe kwesties, definitief ge tee kend is, en tegen het midden van deze maand zal gepubliceerd worden. Omtrent den aard der overeenkomst wordt gemeld, dat zij een soort verbond is tusschen beide staten en de samenwerking van Rusland en Japan in Oost-Azië verzekert. Tegelijk met de publiceering der over eenkomst verwacht men de verlenging van Japan's annexatie van Korea. Alcarta heeft zijne presidentieele boodschap voorgelezen. De president deelde mede, dat Argen tinië een arbitrageverdrag met Engeland gesloten heeft, welk verdrag weldra aan de goedkeuring van het congres zal worden onderworpen. De president hoopt nog dit jaar aan het congres te kunnen voorleggen de handelsverdragen, waarover nog on derhandelingen worden gevoerd, bepaal delijk, dal met Nederland. Een telegram uit San Juan del Sur, in Nicaragua, meldt, dat Cartago in Costarioa door een aardbeving verwoest is. Een dépêohe meldt, dat te Cartago geen enkel bewoonbaar huis meer is zoo groote verwoestingen heeft de aardbeving aangericht. De staat van beleg is te Cartago afgekondigd en de gewonden zijn naar San José gebracht. Volgens bericht uit de provinoie Car tago, veroorzaakte de aardbeving groote verliezen, niet enkel in de stad Cartago, maar ook in de steden aan den spoorweg van Cartago naar Port Limon. Te Cartago zijn vierhonderd lijken van onder de puinhoopen te voorschijn ge haald. Burgemeester en Wethouders der gemeente Middelharnis brengen ter openbare kennis dat het verzoek van Leendert Bart Zweerus te Oude Tonge om op het Perceel Kasdastaal bekend in sectie B No 3684 een Brood- Beschuit, en kleingoedbakkerij te mogen oprichten, door hen is ingewilligt. Middelharnis 6 Mei i9lo. Burgemeester en Wethouder voornoemd De Secretaris De Burgemeester NIJGH.ULBO J. MIJS. sominelsdijk Tegen een paar personen is procesverbaal opgemaakt wegens het mankeeren aan de spuiten bij de laatsten brand. Zaterdag viel de zoon van J. Smit in de kaai. Door spoedige hulp was hij weldra op de kant en kwam hij met den schrik en een nat pak er af. Zondagmorgen in de vroegte ging de hit met de kar achter zich, op hol, van den melkboer C. v. Ek. Na den havendijk in de lengte voortgerend te hebben, werd hij bij de Sasbrug door J. Aupurlee gegrepeD. De milicien B. v. d. Berg van de lichting 1897 welke Maandagmorgen vertrok naar Hellevoetsluis om onder de wapens te komen is afgekeurd en dienzelfden avond teruggekomen. Maandagmorgen met den eersten dienst voer de Tramboot in het Haringvliet door den mist aan den grond. Er werd assistentie verleend door de sleepboot Hel legat welke de passagiers te Hellevoetsluis bracht, 's Middags half twee kwam genoemde boot vlot. Nader meldt men Door de dikke nevel veroorzaakt liep de tramboot Maandagmorgen vol werk op de slikken. Gelukkig geschiedde dit dicht bij Hel levoetsluis zoodat de passagiers door slik en slobber te voet de wachtende tram konden bereiken en dus geen vertraging ondervonden. Zoo hoog schoot het schip er op dat men een uur later droog en wel rondom het schip kon loopen. Maandagmiddag had de timmermans- leerling der ambachtschool P. B. het on geluk zich zoodanig met een bijtel in een zijner vingers te steken dat medicinale hulp onmisbaar bleek. 1 111 A J; - --*■ f-

Maas- en Scheldebode | 1910 | | pagina 1