ilfflf De VIERKANTJES i. Gas- en Petroleumlampen. Advertentien. J. BOE voorheen A. BOER. P. KASTELEIN, Sommelsdijk Fabriek en Magazijn Tie in- en Laua^oaw. Buitenland. ENGELAND. fjieiueEigTl ftieuws. OOQËNBUKKEN OM UIT te blazen zijn alleen moge lijk wanneer Sunlight Zeep wordt gebruikt. Zij bespaart tijd want de zuiverste zeep doet het werk. 12 Hang 12. ROTTEKHA M. 26 Hang 26. Men gelieve steeds op het juiste adres HANG IS—86 te letten, daar andere zaken onder denzelfden naam gedreven, geen gemeenschap hebben met mijne sedert 70 jaren bestaande zaak. is de meest geurige en begeerde 2 cents sigaar. Lamsteeg 2 en 2a. hoek Kaasmarkt. Nikkelwaren mei garantie Steeds het nieuwste. 3310 listische debaten ten eigen baie. Eu wee wie daar wat van zegt Dan woidt de debater brutaal. Dat) kan 't hem niet scheleu, wat hij er uitgooit. Dan heeten de tegenstanders dom pers en duisterlingen, wier daden 't licht niet velen kunnen van het vrije debat. En hebben ze dan maar een »klomp:e« geest verwanten in de zaal, dan trachten z.e in elk geval den goeden indruk der rede te bederven, door de vergadering te doen verioopen, al^ moeten ze daarvoor het gebed zelfs storen. Zoo debateert de socialist. En precies dezelfde methode nu, passen sedert eenige in randen de mannen vau de S. D. P. op hun vroegere partijgenoten toe Met meer ziftigheid nog. Op elke meeting eischen ze debat. Dit verkregen hebbende pakken ze uit. Schelden de anderen uit voor alwat leelijk is. Prikken, grieven, porren, treiteren-, judassen* Komen op elke motie met amendementen, of ze bij de el afgeknipt zijn. Willen die verde digen. Eischen dupliek. Stemming over de amendementen. Tot de vergadering gaat uitloopen. Of een hevige twist uitbreekt. Zoodat in elk geval de Kracht van de mee ing gebroken is. De methode zeli verfoeien we. Maar ze is van zuiver socialistischen aard, daar gaat niets van afWijzelf hebben door die methode menigmaal onze beste verga deringen zien bederven En wat doet nu de S. D. A, P Het is merkwaardigNu zijzeif last krijgt van haar eigen streken, wotdt zij als dol. Als Wijnkooj) of een der zijnen 't woord maar vraagt, dan beginnen de anderen al te grom men, te fluiten, te brullen. En zoodra er iets gezegd wordt, dat hen prikkelt, dan wordt den debatter door de groote herrie feitelijk het voortspreken onmogelijk ge maakt. Ja, men gaat nog verder. Aan de S. D. P. werd al herhaaldelijk debat gewiege'rd. Precies hetzelfde middel van verweer, dat wij tegen het socialistische pseudo-debat toepassen 1 Of, als een debatter niet naar den wil der heeren spreekt, dan wordt de verga dering zoogenaamd »spontaan«, rumoerig en steekt de vuist op, wil den man te lijf oi jouwt hem uit. Of ook van de bestuurstafel zelf wordt gedresseerd, om er [den s-venU maar uit te gooien 't Is een merkwaardig verschijnsel. Eu voor ons een schitterende rechtvaar diging, ais we zeggen: Aleve! goede vijanden, maar op onze meetings debatteert gij niet UITKIJK. aardappelcultuur. 2e artikel. De proefvelden van de Friescho Commissies voor de aardappeieiicultuur hebben ons nog meer te ieeren. Op 2 velden had men vergeleken poters, be waard in den kelder en .in den hoop. Te Hol werd op zavelaehtigen kleigrond, teelde men 2 soorten Borgers en De Wet. De opbrengsten waren per Hectarevan de Borgers, kelderpereeel, 23555 K. G. groote, hoopperceel 23333 K. G.van De Wet resp. 19583 K.G. en 16875 K. G. groote. Bij de Borgers was er dus zoo goed als geen verschil, bij De Wet was echter een verschil van beteeke- nis: 2708 K.G. groote. Opgemerkt dient hierbij te worden, dal de hoop poters met grooter zorg waren behandeld, omdat de partijtjes zeer kleiu waren, dan in groote praktijk mogelyk is. De proelnemer blijft, ook bij de Borgers.de voorkeur geven aan het bewaren in den kelder, omdat dit veel gemakkelijker en zekerder, en desorteeriug in den winter geriefelijker is.— Te St. Anna Parochie, op zwaren kleigrond, gaven de hoop poters per Hectare 'in K.G.19600 groote en 2800 kleine, totaal 22100, en de kelderpoters 20300 groote, 3850 ^kleine, toteal 24150. De gel delijke opbrengsten waren: f 420 en 444. 5. Gok hier hebben dus de poters, bewaard, in den kel der, het gewonnen. Hoe' goed is het toch, op alles te letten I De resultaten, verkregen bij de bemestingspioe- veu op kleigrond, gaven voorts beteekenisvolle vingerwijzingen voorde praktijk. Wij vermeldden reeds, dat door de Commissies naast de gebrui kelijke bemesting met ammoniak super nog chilisalpeter werd gegeven, dus stikstof in spoe dig werkenden vorm, en ook nog wat meer Buper, en in de derde plaats'nog patentkali. Over de werkiDg der kali spraken we al. Opmerkelijk is de werking der beide andere meststoflen, welke steeds te zanten werden toegevoegd. Alleen te Kimswerd maakten zij zich niet betaald. Op de acht andere waren zij in een enkel geval „loonend" overigens „zeer loonend" of „zeer rentabel"; zij gaven meeropbrengsten van 2000—40U0 K. G. aardappelen per H. A. Deze -uitkomsten wijzen er op dat men op de klei waar men geregeld „werkt" met ammoniak-super, zijn bemestiogs- wijze dringend noodig mag herzien, en zich dient af te vragen: le of men niet wat zwaarder moet gaan mesten2e of het wel rationeel is, uitslui tend den zwavelzuren ammoniak als stikstofmest aan te wenden en men niet grooter winst kan b.ehalen door althans een deel van dien mest te vervangen door de vlugger en altijdwerkende chilisalpeter. Men komt er de3 te eer toe zich die vraag te stellen door het eigenaardige ver schijnsel dat zich op verschillende dier veldjes voordeed: dat de kafimest weinig of niet werkte, als hij allééu aan den gebruikelijkeu mest (am moniak-super) -werd toegevoegd, maar winst, soms een tamelijke winst, gaf, als ook nog chili en super werden uitgestrooid. Een eigenaardig verschijnsel noemen we ditaldus wellicht te verklaren, dat er, ondanks den ammoniak-bemes- ting voor de plant te weinig direct opneembaar stikstofvoedsel was. Mogelijk was de stikstof in den bodem in het minimum en de lezer weet, dat naar die stof (welke in de minste hoeveelheid in de bouwvoor aanwezig is) de geheele oogst zich richt, zoodat een surplus (overschot) of rijke voorraad van andere voedingsstoffen niet baat, den oogst niet vermeerdert. Laten we het nog maar eens herhalen en in een' gemakkelijken vorm in onze hersenen vast leggen want telkens en telkens weer wordt het in de praktijk, tot groote schade vaak, vergeten Als in den grond één stof ontbreekt, In meerd're oi mind're mate, Dan kan geen overvloed, hoe groot, Van d'and're drie, ook baten. De stof, die in het minimum is, Zal steeds den oogst bepalen, Zij g'eft het deel aan, dat de plant Uit elke stof kan halen. Dit is een wet van groot gewicht, Die ieder raoet onthoüen. Wie haar vergeet, éénzijdig mest' L'ien zal het wis berouwen. 't 18 NU WEER tijd, Chilisalpeter werkt snel; reeds na 5 a 10dagen vertoont het over bemeste gewas veelal de eigen aardige blauwgroene verkleuring. Die snelle werking is een gevolg van zijn gemakkelijke oplosbaarheid in water en de omstandigheid, dat het zonder eenige voorbereiding^door de planten wortels kan worden opgenomen. Bovendien helpt het, in water opgelost, tot de opneming van andere bodembestanddeelen mee. Ziedaar, wat we in Kok's „Bemestingsleer" (een h<.el aanbevelenswaardig boekje, dat voor slechts 50 c. te koop is bij den uitgever J. B. Wolters te Groningen) lezen over de werking van Chili salpeter. Kn 't is nu weer tijd, dachten we, hier aan te herinneren. 't Is nu weer tijd, dat men van bedoelde wer king gaat pröfiteeren. Of volgt er niet terstond uit de vermelde eigenschappen het snelle werken en 't feit dat met Chili een planten voedsel wordt aangeboden, 't welk zonder eenige voorbereiding den groei ten goede komen kaD, volgt daaruit niet aanstonds dat alle gewassen die beginnen te groeien of op 'l punt staan den groei te hervatten, dankbaar ziju voor wat van dezen stikstofmest.? Als meu de Vlinderbloemigen (erwten, boonen, klavers, enz.uitgezondert, dan mag men ge rust den pas aangehaalden schrijver nazeggen: „Men gebruikt het Chillisalpeter met succea voor alle gewassen. Ten minste als er noch aan phos phorzuur noch aan kali of kalk gebrek is. Zulke uitspraken moeten land-en tuinman wel onthouden. En gelijk we zeiden nu is 't weer tijd ze in praktijk te brengen. Wie 't tot heden naliet, bestelle onverwijld z'n voorraden. Voor wintergewassen ongeveer l'/i baal per bunder, voor haver 2 balen of wat meer, voor bieten 4 balen en meer, voor aardappelen een paar hon derd kilo, koolzaad idem,of iets meer, voor vlas ook 1 i 2 balen en voor 'de weierij idem enz. Zoo ooit, dan zal- 't geld, dat men thans voor Chilisalpeter uitgeeft een rijke rent eopbrengen. Want in vergelijking met andere stikstof hou dende handelsmeststoifen is 't saipeterzout den laaisten tijd zeldzaam goedkoop. In een volgend opstel hopen we over de financi- eele zijde vau deze zaak nog een enkel woord in 't midden te brengen. In het Lagerhuis werd het amende ment der opposiiie inzake 'c vetorecht der lords met 357 tegen 251 st. verwor peD. Zoowel de nationalisten als deLabour Parly steunden de regeering. Ten slotte werden de moties van den premier A squith aangenomen. Vertegenwoordigers van Ne- derlandsche heetworlelfabrieken slo ten contraeten af met boeren in het oosten van Engeland, voor de verbouwing van 'oeetwoitels, die dan naar deNeder- landsche fabrieken verscheept zullen worden. Naar aanleiding hiervan werd de regeering dringend verzocht de En- galsche suikerbietenteelt te bevorderen door den accjjns op inlandsche suiker op te heffen. Lord Denman antwoordde, dat de regeering gaarne alles zou doen, wat in haar vermogen' is, om de industrie te steunen, maar dat het opheffen van den accjjns onmogelijk was. Vo'gens hem zou een systeem van subsideenng de voor keur verdienen, maar bij kon niet beloven, dat de regeering zulk een systeem zou willen aanvaarden. Hij gaf den raad. met de leden der commissie, benoemd bij de in de laatste zitting aangenomen wet, te onderhandelen met het oog op het verleenen van steun aan de industrie. FRANKRIJK. De Senaat besprak bet ontwerp, waarbij de regeeiing gemachtigd wordt, twee pantserkruisers op stapel te zetten. De minister van Marine verklaarde o m. het volgende Wij bezitten thans zestien kruisers, waaronder negen verouderd zijn, een strijdmacht dus, niet in overeenstemming mat de zorg, die de veiligheid des lands vereisch'. De regeering koestert geen heerschzuclitige denkbeelden haar eenig doel is, eeu ontscheping op de Fransche kusten onmogelijk te maken. Wie zou meenen, dat om dit te beletten landmacht alloeu voldoende ia, zou dwalen. Met aigemeene stemmen heeft de Senaat het wetsontwerp in zake de twee pantserkruisers aangenomen. - RÜ bet einde der interpellatie over bet minimum-salaris der spoor wegbeambten werd een motie aangeno men, waarbij de Kamer verirouwen ui'spreekt, dat de regeering de door het spoorwegpersoneel gevraagde verbeterin gen zal invoeren. PORTUGAL. De nieuwe Portugeeeche kieswet, die bij de Kamer is ingediend, is een omwetking van het progressistische ont werp van 1889. Da voornaamste her vorming bestaat, uit een andere indeeling der kiesdistricten en het invoeren van den stemplicht. Ieder, die niet stemt, kan gestraft worden met een geldboete of verlies van rechten. De regeering ver klaart, dat het ontwerp geen directe hervormiog, maar eeu verbetering van de bestaande wet bedoelt. De oppositie is steeds legen het ontwerp gekant, daar zij proportioneele vertegenwoordiging wil. De directie, geheime stemming blijft behoudeD. RUSLAND. De Rijksdoema schrapte van de begroeting van Marine een crediet van elf millioen roebel, uitgetrokken voor den bouw van nieuwe schepen. De nationalis ten en de rechterzijde stemden tegen. De Docma koos een commissie van 21 leden uit haar midden om het wets ontwerp betrtflende Finland te onderzoe ken, BULGARIJE. Naar aanleiding van de inciden ten aan de Tnrksche grens heeft de minister van Oorlog den divisiecomman danten in overweging gegeven, alle uittar ting en overhaasting te vermijden, in geval de Bulgaarsclie posten in de noodzakelijk heid zoudeu verkeeren handelend op te treden. KRETA. Op Kreta hehben de verkiezingen plaats gehad voor de nationale Kreten- ser vergaderingen. Gekozen werden 114 Christenen en 16 Turken. Daar de Tutk- sche afgevaardigden niet geneigd zijn, den eed af te leggen dat zij zullen medewerken tot behoud van den status quo op Kreta-, zullen zij waarschijnlijk g.en actief deel aan de vergaderingen kunnen nemen. De Engelsche consul heeft toen hij drzer dagen een bezoek bracht aan de opgravin gen bij Knpssos een onderhoud gehad met den voorzitter der nationale vergadering. De coneul trachtte den voorzitetr te be wegen, de Turksche afgevaardigden tot de vergaderiug toe te laten, ook al zouden zij weigeren bovenbedoelden eed afteleg gen. ITALIË. Rooseveld dicteerde aan de Ameri- kaaiische journalisten, d e hem ver gezellen een telegram voor Amerika waarin een verklaring wordt gegeven waarom de onderhandelingen betreftende het brengen van een bezoek aan den Paus door den ex-president échec geleden hebben De Paus stelde namelijk den ex president voorwaarden en wilde Rooseveld beletten, hetzelfde te doen als Fairbanks vroeger nJ. na het bezoek bij den Paus een bijeen- koinst van de Methodistenkerk bij te wonen. Ex-president Roosevelt werd toen hij Zondag te Rome aankwam aan het station ontvangen door den hof-ceremoniemeester, graaf Popponi den algemeeuen secretaris van het ministerie van Buitenlandsche Zaken den burgemeester en de voltallige Amerikaansche kolonie. De reizende ex- president door den koning in particuliere audiëntie ontvangen en nam des avonds aan het diner ten liove deel. PERU en ECUADOR. Een telegram uit Lima meiilt, dat de Peruviaausche regeering besloten heeft, onmiddelijke satifactie van Ecuador te eischen voor den aanval, Zondag, door het gepeupel te Quito op de Peruviaausche legatie gedaan. Wanneer Ecuador nalaat deze voldoe ning te verschaften, dan zullen er tegen deze lepubliek troepen worden afgezonden, en zal de Guayas rivier worden geblok keerd. De Peruviaausche reserve is opgeroepen. Te Lima nam een troep volk hek-schild van het consulaat van Ecuador weg. De Peruaansche legermacht is onder de wapens-gekomen, in afwachting van een gewapend conflict met de Ecuador. Admiraal Villovicencio commandeerd de vloot en kolonel Alvarez het landleger, dat in het departement Lambayque staat op volle oorlogssterkte, gereed om op het eerste bevel voorwaarts te gaan. Van officieele zijde wordt gemeld, dat met het oog op de groote opgewondenheid des volks, de regeeriugen van Ecuador en Peru het voornemen hebben, over het be staand geschil te Washington te onderhande len. De gevolmachtigde van Ecuador Cle mente PoPnce, zal dientengevolge naar de hoofstad der Amerikaansche Unie scheep gaan. Tot bekentenis gekomen. De verdachte M. P. te Cortgeue, die den tweeden Paaschdag een 17-jarige jongen zoodanig met een mes heeft gestoken, datjdeze kort daarop overleed, moet bekend hebben de dader te zijn. Rijwielongeluk. In de Nobelotraat te Utrecht reed Zaterdag een wielrijder, een smidsknecht, van deze straat de Cellebroeder in op het oogenblik dat een vigelan'e van den tegenovergestelden kant kwam aan gereden. Een botsing was overmjjdelijk de wielrijder reed tegen het paard aan, dat steigerend achteruitsprong en daarna weer vooruittrok, met het gevolg dat de wielrijder werd overreden en van het paard eenige slagen in het aangezioht kreeg. De geheele linkerbovenkaak van den man was verbrijzeld en de onder kaak uit het gewricht getrapt, zoodat zijn toestand hoogst ernstig is. Poging tot diefstal en moord. Zondagavond omstreeks 11 uur kwam in den delicatessen win kei van den heer Pander, in de Leeghwaterstraat te Haar lem een man bionen, die met groote stappen achter de toonbank ging waar de kas staat. In de kamer achter den winkel bevonden zich de heer Pander en de boekhouder. Toen de heer Pander naar den winkel wilde gaan om te zien wat de man deed, keerde deze zich om en loste e8n revolverschot op den heer Pander, zonder den heer P. echter te treffen. De kogel vloog in den muur boven de deur. De man wist onmidde- lijk te vluchten, daar de heer Pander en diens boekhouder zoodanig door den schrik bevangen waren, dat geen van beiden de tegenwoordigheid van geest had om den dief achterna te snellen, niettegenstaande de man nog op straat voor den winkel struikelde. Later evenwel werd een man aange houden, die verdacht wordt de dader te zijn. De aangehoudene is 10 jaar geleden bij den heer Pander iu betrek king geweest en heeft zich toeu aan diefstal van 300 gulden schuldig gemaakt. Hij is Maandag 1.1. uit de gevangenis ontslagen. De aangehoudene is reeds met eenige personen geconfronteerd. Verschil lende dienstmeisjes hot kennen den aan gehoudene als de persoon die Zaterdag voor den winkel in de Leeghwaterstraat heen en weet- slenterde. De boekhouder m9ent dat de man toen hij binnen kwam gemaskerd was. Kind verbrand. Tijdens de afwezigheid der moeder kwam Maandagmorgen te Nijmegen een kindje van 13 maanden in aanraking met eeD brandende kachel. Toen de moeder thuis kwam vond zij het verkoolde Ijjkje. Kinderlijkje gevonden. Men schrijft ons Een inwoner van Wolvega vond Zondagmorgen in de privaatput het lijkje van een pasgeboren kind van het vrou welijk geslacht, en even later een schort, waarin het lijkje gewikkeld was geweest. Hij waarschuwde terstond de politie, welke het Ijjkje iu beslag nam. De doc toren die de lijkschouwing verrichtten, verklaarden dat het reeds eenigen tijd in genoemde put moest hebben gelegen. De marechaussee stelde onmiddelijk at streng onderzoek iD. De verdenking vj, op een jonge sinds een paar jaar van hai man verlaten vrouw, wonende naast b huis waar het lijkje gevonden was. Ewj bleef de verdachte herhaaldelijk ontko l nen, doch 's avonds door den burgen^ ter en den wachtmeester der marechaiJ see nogmaals scherp ondervraagd, bek de zij n ruim 4 wek n geleden, tk in dienstbetrekking in Leeuwarden wJ aldaar van het gevonden kindje bevalleD. Zij was spoedig daarna naar tu,. ouders te Wolvega gereisd, het in keffer mede voerende, waarop zij foj bij haar thuiskomst des snachts in i([ privaatput van hun buurman geworpe: had. De vrouw is naar de gevangen te Heerenveen overgebracht. Friesland watervrij. Men schrijft ons uit Wolvega Dank zij den krachtigen oostenwin in het laatst der vorige week, is Friet land weer droog. De watersand is tha nog lager dan in begin April van hej vorige jaar. De overgestroomde polde konden nu weer leeg gemalen wordei AU erwege komt het jongvee in het lani De hooiprijzen, eerst schrikbarend hoog I gaan snel naar omlaag, daar het zicll laat aanzien, dat het melkvee ook vroeJ uit kan. Tengevolge de hooge veeprijzef wordt er veel vee verkocht, zoodat t met het hooi nog iets meevalt. De velprodukten zijn verbazend duur et ook do varkens breogen den geheelet winter veel geld op. Dank zij des lichtpunten zal de boerehs'and ziel herstellen en alles zal spoedig »reg kom«. Oz OI UI O 1445 Groote keuze complete Ameuble menten in alle Stijlen en Prijzen. Salon-Ameublementen vanaf f 90. Massief eiken Huiskamer- Ameublement 125. Pitch pine Slaapkamer-Ameu blement115. van solide Linnenkasten, Bureaux, Buf fets, Tafels, Spiegels, alsmede Rietmat-, Weener- en Kussenstoelen, Fauteuils, Canapés, enz. enz. 3507 Solide bewerking. Volkomen garantie. Lage prijzen. VAN Opgericht 1721. ROTTERDAM. Telefoon 2845. Grootste Magazijnen van GASLAMP vanaf ƒ5,5® compl. PETROLEUMLAMP vanaf f9,- Huishoudelijke Artikelen. PETR. ROOKSTELLEN vanaf 1.»©. - GASSTELLEN vanaf

Maas- en Scheldebode | 1910 | | pagina 2