PFAFF M GRAAMANS NAAIMACHINES FLORIJNS EIWITSTAAL Advertentien. Hoofddepöt zijn de BESTE en GOEDKOOPSTE. Hoogstraat 242, Rotterdam. Buitenland Oeinengd ieuws. OOGENBLIKKEN OM UIT te blazen zijn alleen moge lijk wanneer Sunlight Zeep wordt gebruikt. Zij bespaart tijd want de zuiverste zeep doet het werk NAALDEN - OLIE - MAGHINEDEELEN. Bestrijding van algemeene zwakte, bleekzucht en bloedarmoede het beste middel wordt uitsluitend verkocht in de origineele ver pakking h f 0,80 per halve Liter en f 1,50 per Liter. Gelieve hier dus op te letten. gehouden, zoowel de exporl?oorlen Factor, Table talk en Mar field B'ossutu, als de vroeg» aardappel Midlotian Kar y en de eonauinpliesoort Pe Wet. Bij de bemestingsproeven is men uitgegaan vau de gebruikelijke bemesting. Op de klei is dat de samengestelde meststof: ammoniak-super- phosphaat. Men geeft daar dus de stikstof in den vorm van den vry langzaam werkenden zw. ammoniak, voorts het phospborzuur in den iu water oplosbaren vorm van superphospbaat, ierwijl men de kali eenvoudig weglaat, stil zwijgend zeker veronderstellende, dat kleigron den van na ure kali genoeg bezitten, en dus geen kali-bemesting behoeven. De Commissies van aanleg gingen met die veronderstelling blijkbaar niet aocoord zij wilden door onderzoek uitmaken, of dit werkelijk zoo is, en daarom werd aan de gebruikelijke bemesting nog toegevoegd pattntkali, en verder ehilicalpeter zoodat men behalve een' langzaam werkenden ook een' snelwerkeuden siikstofmest aanwendde, en eindelijk nog wat super bij die. welke reeds in hel mengsel werd geg»ven. Over't geheel werd dus een' zwaardere bemesting toegepast. Het rap port loopt over acht kleiproeven. Wat leeren deze Te Pingjum kwamen de kosten van de toegevoegde patentkali er uit, en deze meststof werdioonend wanneer over 't geheel krachtiger werd bemest. Te Wynaldum was het juist andersom: d&itr loonde de kalimest ongeveer, als hij alleen werd toegevoegd. Te St. Anna Parochie was die meststof zéér loonend te Kimswerd ging het vrijwel ais te Pingjam. Op twee velden te Beetgumermolen was de patentkali zeer loonend, zoowel waar zij alleen, als waar zij met de andere meststoffen werd toegevoegd. Te Stiena maakte de kali zich slechts voor de helft of twee derde betaald, te Holwerd bijna geheel, te Ternaard heelemaal en met groote winst. De ondervinding heeft hier derhalve hetzelfde geleerd als elders, in ons land, in de laatste jaren. Op sommige kleigronden rendeert de kali-mest wel, op andere niet; op den eeneu akker is de winst groot, soms zeer groot, op den ander van geringe beteekenis. Waar de bemesting niet ren- tabel is, worden toch vaak de kosten geheei of gedeeltelijk door den meeropbrengst terugbetaald. Dit laatste is een teeken, dat een vingerwijzing is voor de toekomst. Het zegt ons n.ldat ook op die gronden, waar thans de kali-gift nog n et rendeert, dit spoedig, of althans overenkele jaren wél het geval kan zijn. Acht geven op deze waar schuwing, is dus den boergeraden. Geregeld door zijn grond onderzocht. Niei langer mag hij zweren bij theorieën, welke, door veranderde omstandig heden, verouderd zijn: Zweer niet bij theorie, die feilbaar wezen kan, Maar acht u zonder haar ook nooit een praktisch [man I 't Is niet genoeg in 't boek der wetenschap te lezen, Maar evenmin een simpel practicus te wezen. Toets steeds de theorie aan wat praktijk u leert, Maar onderzoek ook wel wat der praktijk man keert. HET BE SP UI TUN DEB VBUCHTBOOMEN. Tal van ooftboomen en soms geheele boomgaar den verkeeren in een' toestand van volslagen verwaarloozing. Niet alleen, dat aan bemesting vaak nog weinig of niets wordtgedaan, maar ook de overige verzorging laat in vele gevallen alles te wenschen over, zoodat de hoornen ter prooi zijn aan schurft, kanker en andere ziekten. Hoe komt dat Wij willen veronderstellen dat onkunde hier de voornaamste oorzaak is en velen niet weten, dat sinds eenigejjaren een probaat middel in vele gevallen met schitterend succes in toege past om verwaarloosde, zieke hoornen te verjongen en vruchtbaar te maken. Een sterk sprekend geval deelde Prof. Kitzema Bos medede heer W. Balk Wzn., fruitteler te Zwaag, had schurftzieke appelboonien, welke in de laatste jaren bijkans geen lot maakten sn niet meer droegen. Na herhaalde bespuitiug met be doeld middel Bordesuxsche pap - bloeiden in 't volgend voorjaar de behandelde hoornen volop, terwijl de andere van dezelfde soort in 't geheel niet vloeiden of slechts een nietig bloempje ver toonden. De in 1902 behandelde boomen (6 stuks) gaven in 1903 meer vruchten dan de andere 600 te aanren Dit voorbeeld pakte en sedert heeft de bespuitiug met Bordeauxsche pap in vele streken reeds het burgerrecht verkregen. Het middel kan men zelt bereiden door I'/, (of 2) kilo kalk te blusschen en er 50 L. water Dij te gieten en deze kalkmelk, ter verwijdering van grove stukjes kalk en steemjes, dior een lijne zeef of melkteems te gieten. Verder lost men 1'/, (of 2) kilo kopervitriool in 50 Liter water op, dat men kan doen door b.v. het vitriool in een netje of zakje boren in het water te haugen 't op lossen moet in houten emmers of vaten plaats hebben. De kalkmelk wordt onder gestadig om roeren bij de vitriooloplossing gevoegd; aldus verkrijgt men een lichtblauwe, troebele vloeistof, de Bordeauxsche pap. Wie deze drukte liever niet heeft, kan bjj den kunstmesthandelaar „poeder voor B'sch pap' koopeu, waarbij men slechts water heeft te doen, om de vloeistof tot gebruik gereed te hebben; 'tkomt wat duurder uit, maar't werk evengoed. De bespuiting geschiedt met een z.g.pulverisa- teur of sprenkelaar-, de prijs daarvan is f 20 en hooger, een uitgave, waartoe i iet iedere par ticulier zoo dadelijk komt. 't Is dan ook zeer wenscheljjk, dat belangheb benden in een streek gezamelijk zoo'n sprenke laar aanschaften; iederen land-of tuinbouwver- eeniging dient ten behoeve harer leden één of meer dezer toestellen in eigendom te hebbeD, 't geld er voor is nuttig besteed. Een ééuemale bespUiting is niet altoos voldoende, kan soms maar weinig uitwerken, vooral als de boomgaard als 't ware vergeven is door de schurftziekte. 't Hangt van de omstandigheden af of ééu, twee of drie maal bespuiten noodig is. Eenmaal zal in deD regel voldoende zijD, wanneer men niet te zeer aangetaste boomen daardoor wil beschermen. Bij een warmrochtige weergesteldheid, welke dezlekte zeer bevordert, zal het wenschelijk zijn 2 of 3-maal te spuiten. De eerste behandeling moet plaats hebben, wanneer de boomen nog en blader- toeatand verkeeren2 A 3 weken vóór het open gaan der knoppen; de tweede bespuiting, zoo deze noodig geacht wordt, als de vruchtjes zich pas gezet hebbende derde, wanneer de vruchten de grootte bereikt hebben Van een wal-of okker noot. Voor een 2e en 3e bespuiting wordt slechts 1 kilo, hoogtens Vj, kilo, kopervitriool en kalk, van elk, gebruikt. De laatste bespuitiug dient achterwege te blijven in die boomgaarden, waar kruis- of aalbessen als ondervrucht worden ge teeld deze vruchten toch beginnen in dien tjjd reeds te rijpen, de pap zou er aan kunnen blijven kleven en de bessen daardoor niet leverbaar zijn. Ook tegen Moni.ia-rot by appelen en peren, waar bij de vruchten vóór zij geheel volgroeid zijn, tengevolge vaneen zwam, tot rotting overgaan, en de toppen der twijgen soms afsterven, kan B'sche pap gunstig werken; eveneens tegen de Monibta ziekten bij de morellen, en andere, waar door de bladeren zieke of doode plekke krijgen en dientengevolge minder werkzaam zijn. Zelfs tegen boomkanker i9 de bespnitng niet geheel onnut, daar een sterkere groei er het gevolg van is, zoodat de aangetaste tak niet dood gaat. Eindelijk Is de pap een goed, hoewel niet steeds afdoend middel tegen de ,krulziekte, der perzik boomen; dewijl deze boomen evenwel voor de pap zeer gevoelig zijn, moet het middel worden aangewend, zoolang de knoppen nog gesloten zijn. C. B. FRANKRIJK. De Fraiisclie tarieven hebben, hoe deze ook met leede oogau vooral in België en Duitscbla; d aangezien worden, toch haar Inslag gekregen. De Kamer nam met 416 tegen 92 stemmen het ontwerp over de herziening der tarieven van invoer aan. De wet werd daarna den Senaat gezonden. De Senaat nam de herziening d r douanereohten aan, geheel zooals die reeda door de Kamer was aangeuomeu, ENGELAND. liet Lagerhuis heeft na eene korte Paaavhvarantie weer vergaderd. De discussies gingen voornamelijk over de Hoogerhuiskwestie en den duur der par lementaire zitting. Minister Atquiih gaf toe, dat er een Tweede Kamer noodig was, maar ver klaarde dat het legenwoordige Byateem eenvoudig een carioateur op een systeem voor een Tweede Kamer was. De regee ringaldus zcide Asquith wenscht het overwicht van het Lagerhuis gehand- haatd te zie maar er bestaan functies van herziening, raadplegingen uitstelling die heel goed waargenomen kunnen worden door de Tweede Kamer. Dit lichaam iroet beirekkelijk weinig ledeo hebben en op democratische begiu- selen gebaseerd zijn. Het ontwerp van de regeering is een eerste stap naar de emtncipatie van het Ltgerhuis en heeft ten dael het voorkomen van onconsti- lutioneelo handelingen en het uit deu weg ruimen van stils and van werk zaamheden tussohen beide Huizen. As quith wees er op, dat een s ils-and van zak:n zjoals au alleen uit den weg kan geruimd worden door den koning. Het ontbinden van het Hooger buis od het benoemen van nieuwe peers, hoewel zelden noodig, is toch een integreerend deel dor constitutie en moei, indien uoodig, zonder vrees worden toegepast, R >sebery's moiies geveneen besüdsenden schok aan de prerogatieven der kroon en indien zij wet zouden worden, dan zou het Hoogerhuis een autoncom en onge- oon'röieerd lichaam worden. (Toejuichin gen bij de liberalen) Balfour verzette zich krachtig tegen de voorstellen der regeering, die gesteund worden door Redmond en Barnes. RUSLAND. Finland wordt door Rusland geheel geknecht. Dit bewij t de indiening van het wetsontwerp betreffende de wetgeving van Finland. Brutaal weg wordt beweerd, dat Alexander 1 op den Landdag van Borgo met het Finsche volk geen over eenkomst betreffende den tsekomstigen politieken toestand van Finland heeft aangegaan, dat de belofte van belangrijke voorrechten slechts een daad vau vorstelijke genade is geweest en dat ook betreffende de rech'en van Finland geen internationale verplichtingen zijn aangegaan. Nadat de grondtrekken der wetgeving zijn aangegeven, wordt de pil ten slotte in dezer voege vergald Ten einde misverstand te voorkomen, moet opgemerkt worden, dat het wetsont werp slechts ten doel heeft in de Finsche grensmai k de rechten en de belangen van Rusland te verzekeren, zonder intusschen de vernietiging der Finsche autonomie te krenken of hun beschaving te belemmeren. IJe aanneming van het opgestelde programma beteekeut niet de onmiddelijke uitvoering van alle onderdeelen er van. Hervormingen zullen slechts worden door gevoerd, indien de behoef'e zich inderdaad doet gevoelen. ITALIË. De vuurspuwende!) berg Etna braakt sinds enkele dagen ontzaggelijke hoeveelheden lava. Een aantal wijngaarden zijn verwoest en eenige huizen bedolveD. 12 kraters zijn nu in werking. De lava stroomt on ophoudelijk verder. De stroom heeft een hoogte van 4 meter en een breedte van 400 meter en vernield de oogst aanplan- tiugen, terwijl verscheidene huizen bedol ven werden. Een lavastroom, die op sommige plaatsen een breedte heeft van 1000 M. Dewoog zich Vrijdag voort met een snelheid van 4'/2 M. in 7 minuteD. Het aantal kraters bedraagt op het oogenblik meer dan 14. De prefect heeft bevolen, wagens ie zenden om het vervoer der landlieden te vergemakkelijken. De regeering stelde 10 000 francs ter beschikking van den prefect om in de meest dringende behoef ten der door de ramp getrcffin landlieden te voorzieD. Na een korte rust, is de Etna weer in voile werking getreden. Een der beric iten luidt Een lavastroom strekt zich voorbij de streek van Fra Diavolo uit; een tweede beweegt zich in de richting van den Fusaraberg en een derde naar Sauleo. Een sterk gerommel doet zich hooren de bevolking is zeer onder den indruk. (Zie nader rubriek gemengd nieuws.) TURKIJË Een offliceel bericht dat werd gepubliceerd, maakt melding van de uitmuntende resultaten van het bezoek van Koning Ferdinand van Rulgarije, en verklaart aan het slot, dat gecons ateerd werd dat beide staten, wel verre van een aanvallende politiek te drjjven, op- rechtelijk doordrongen zijn van de voor deelen, hun verzekerd door het onder houden van vriendschappelijke betrek kingen en goede nabuurschap. Tijdens het bezoek van den Bulgarenkonliig Ferdinand, is er eere van de hooge gasten een groote parade gehouden, waaraan het geheele eerste legerkorps heeft deelgenomen. Staande aan dön ingang van een tent waarvoor Turksche en Bulgaarsche vlag gen wapperden, woonden de beide vorBten bet militaire schouwspel bij. De opstelling der troepen geschiedde in de meest volmaakte orde. Toen de commandant der parade aan de voorste troepen „voorwaarts" commandeerde, begonnen de muziekkorpsen het Bulgaar sche lied „Sjoemi Maritza" te spelen. De opstelling, de uniformen en de uitrusting der troepen wekten de groote bewondering van alle aanwezigen, terwijl de vreemde militairen, die bij het vertoon tegenwoor dig waren, de vooi tri ffelijke discipline en de geoefendheid der Ottomannsche soldaten prezen. Koning Ferdinand wenschte den sultan geluk met het bezit van zulke uitnemende troepen. De Bulgaren waren eenvoudig s om-verbaasd. Deze groo e parade van het eerste legercorps, de eerste, die onder het nieuwe regime plaats gehad heeft, is een soort oemonsiratie geweest, die moestaantoonen dat Turkeije iu tijden vau politieke stormen, in binnen- en buitenland, geen oogenblik zijn gewapende macht verwaar loosd heeft en dat wat het leger betrefc, het voetspoor van den vorigen sultaD, die zooveel voor het leger deed, gevolgd wordt. GRIEKENLAND. De premier, Dragoiuis kondigde een koninklijke boodschap aan betreffende de bijeenroeping der Natio nale Vergadering, die spoedig werden vi orgelezen. Het centraal-comité der militaire liga heeft de aote van ontbinding der liga geteekend en de officieren van hun eed ontslagen. Volgens de „Esperini" heeft de koning het besluit tot bijeen- roeping van de Nationale vergadering eerst geieekend na kennis genomen te hebben van de acte van ontbinding der liga. ABESSIJN1Ë. Terwijl negus Menelik van Abes- sinië ligt te sterven, heeft een aantal inlandsche stamhoofden in de hoofdstad zijns rijks een staatsgreep beproefd, die, volgens sommige berichten volkomen gelukt zou zijn. De hoofden van Choa, die sinds de keizerin Taïtoe het bewind in handen had geheel op den achtergrond gedrongen waren ziju, toen zij vernamen, dat de negus op zijn uiterste lag, urar het keizerlijk paleis gekomen en hebben den regent Tamana gedwongen, de verklaring te onderteekenen dat, na het overlijden van Menelik, de keizerin geheel buiten de regeeriug zal gehouden worden. Daarna legden zij den eed van trouw af aan den joi gen troon opvolger Lidj Jeassoe. KANADA. In plaats van een handelsoorlog is een liberale regeling der fiscale en aigemee- ne betrekkingen met de Vereenïgde staten in zicht. Het oude visscherij-geschil op den Atlanlischen Oceaan zal aan het Haagsche Hot van Arbitrage onderworpen worden. Kanada heeft.het waterwegen verdrag aangenomen en staat een gemiddelde schaal van invoerrechten toe. Een twaalftal Amerikaansche exporteurs die concurreeren met Fransche producten welke tegen verminderde tarieven ingevoerd kunnen woiden, genieten op hun beurt van een minimum Amerikaansch invoer recht. Beide landen stemmen verder toe in een wettelijke regeling van wederkeerige vermindering van invoerrechten van na tuurlijke rui'artikelen. MAROKKO. Iloe men in Marokko aan de duiten koiut Ziende, dat zijn bronnen van inkom sten gaan opdrogen, daar vele daarvan moeten dienen als waarborg voor de onlangs afgesloten Marokkaansche lee- niüg, heeft Moeley Hufid, die iederen dag nieuwe belantingen uitvindt, weer iets splinten ieuws bedacht. Hij heeft alle eigenaars der Moorsche badhuizen te Fez gedwongen, iedere maand een aan zienlijke som gelds te storten voor de huur der terreinen, waarop hun inrich tingen staan, en die, naar de onverzadelij- ke Hafid beweert, aan de Maghzen toebehooren. Bovendien heeft de sultan aan deze belas ing een terugwerkende kracht over een tijdsverloop van lien jaren gegeveD. De badhuis-eigenaars, die een flauwe poging, om te protester ren waagdeD, werden zonder omslag in de gevangenis geworpen, waarop alle anderen als één man hun inrichtingen sloteD. Deze maatregel, die de Muzelmannen zeer belemmert in hun gewoonten, beeft te Fez groote opgewondenheid veroor zaakt. De Handel en Nijverheid.' Men meldt uit Enkhuizen d.d. 19 Maart: Door haringvisschers werd hedenmorgen a hier aangebracht het lijk van Batze van der Wal, welke als matroos bij het ongeluk met de stoomboot >Handel en Nijverheid* is verdronken. Uit op het lijk gevonden voorwerpen, o.a. een tabaksdoos voorzien van de woorden Batze van der Wal, geboren te Snerk 1887 1908 cn een geldbuilte was de indentiteit vast te stellen. Het lijk zelf verkeerde in vergevorderden staat van ontbtnding en is na gekist te zijn' nog heden begraven. Door den sneltrein gegrepen ï'e Terschuur, bij Barneveld, is Maan dagmorgen de 21 jarige vrouw v. d. P., die familie wilde afhalen, door den sneltrein gegrepen en onmiddelijk gedood. De >Prins Willem 1I<. De directie van de K. W. I. M. deelt mede, dat door haar aan de nagelaten betrekkiugen van de bemaning van de «Prins Willem II« een jaarlijksche uit- keeriug zal worden gedaan. Zij zal gaen liefdegiften in ontvangst nemen. Vad.«) Een vreeselijke ramp had Paasch-Zondag plaats in een Hon- gaarech dorpjeEon telegram meldde gisteren In de gemeente Oekorito brak een brand uit in een remise van rijtuigen, welke was herschapen in een balzaal. Eenige honderden personen, wier kleede ren in brand stonden werden verpletterd door het instorten van het plafond. 250 werden gedood, velen kwamen om door den schrik. De oarzaak van den brand was het in brand geraken van dannetakken waaraan lampions hingen. De officieele lezing spreekt vau 290 slachtoffers Een ander bericht schat het aantal dooden op 400 dat der gewonden op 100, Latere berichten geven het volgende Bij de ramp te Oekorito, (een welva rend dorp van 1800 inwoners), is, blijkens nadere berichten, de geheele jeugd van het dorp omgekomen. In het geheel zijn naar schatting 400 personen gedood, 100 gewond. De ramp wordt hieruit verklaard, dat men de deur van binnen dichtge spijkerd had, om de talrijke nieuwsgie rigen te weren, die zonder entree te betalen, in het danslokaal poogden te dringen. Toen nu de brand door het vlamvatten van hot sparrogroen ontslaan was on met razende snelh-.id rondom zich greep, out toni er een verschrikkelijk gedrang tegen de deur aan, en was niemand in staat die te openen. Redding was alleen mogelijk door een kleine smalle deur in een hoek, maar wegens het gedrang gelukte het s! eiits weinigen daardoor te ontsnappen. Van buiten bemerkte men eerst wat geschild was ioen de vlammen uit het dak sloegen toen kon geen hulp meer gebracht worden. Bij de paniek die op het uitbreken van het vuur ontstaan was raakten velen onder de voet; velen sloegeD en Papten als dol om zich heen De plaats der ramp vertoonde een aanblik waarbij bel bloed verst. fd<\ Ver- koo'de lijken lagen op hooper.uit het puin hoorde men rog kermen van gewonden. Geheele gezinnen zijn ver brand, o.a. de familie van deu dorps- rechter, die zijn vrouw, zjjn twee zonen en zijn dochter verloor. Onder de nabe staanden d--r slach eff-irs loopt een verschrikkelijke b< scltuldiging rond ge richt teg.n de jonge mannen die buiten gesloLn waren: om zich te wreken zouden zij de schuur hebben aangestoken. Van de twee troepen muzikanten konden slechts drie man gered worden. Het laatste telegram luidt Volgens het rapport van den gouverneur zijn bjj de ramp te O korito 300 personen om het leven gekomen en 70 gewond. Bekneld geraakt. Gijtermorgen is te Oss een werkman van de firma Jurgens bij het rangeereu van goederenwagens, tusschen de buffers "bekneld geraakt Zijn borstkast werd in gedrukt. De staking te Heerenveen. De staking der Timmergezellen te Heerenveen breid zich uit door de actie der stakers. Ook ongeorganiseerden leg gen den arbeid neer. Het aantal der stakers is nu geklommen vaD 70 tot 94. De stakers houden zich rustig. Politie brengt een paar gezellen die doorwer ken naar en van het werk. CC m o iUfflfGüT ENGROS en DETAIL. Te Sommelsdijk echt verkrijgbaar bij DIJKEHA A DOORNBOM. 8042 J. W. FLORIJN, apotheker te Haarlem.

Maas- en Scheldebode | 1910 | | pagina 2