HEESTE BLAB. Zaterdag 2 April 1910 Antirevolutionair 25ste Jaargang N". 1542. Orgaan voor lie %iiiellioilaoilN(*iie en Zeeuwselie Eilanden. IN HOCSIGNO VINCES i»t£.v urrniJii. T. BOEKHOVEN, SOMMELSDIJK. Alle stukken voor «8e Itedaclie Gestemd, Advertentiën en verdere Administratie franco toe te eenden aan den Uitgever. Grondwetdierzieninf. Tuin» en Landbonw. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden fr. p. p. met Zondagsblad 75 Cent. ji zonder 50 Buitenland bij vooruitbetaling met Zondagsblad f 7,50zonder ƒ4,50 per jaar Afzonderlijke nummers 5 Cent. Met Zondagsblad 7 Cent. UITGEVER Telefoon Intercom». No. 2. Advertentiën 10 Cent per regel en 3/2 maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en 4/8 maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. Na zekere tijden van ontwikkeling van 't Staatsleven komt ec steeds Grondwetsherziening. Na 1815 kwam 1848 als we de herziening van 1830 en 1840 althans niet meerekenen. In 1848 was men ervan overtuigd, dat het te zelfstandig optreden van Koning Willem I niet aan de volkswenschen had voldaandat de samenstelling der Kamers in verband met 't zeer be perkt kiesrecht niet was maar de be geerte der toen heerschende klasse dat de weinige openbaarheid der fi nanciën aanstoot wektedat de minis ters zich schuil hielden achter den mantel des Konings en de ministerieele verantwoordelijkheid beslist moest zijn en worden een deel van het constitu- tioneele stelsel. De rechten van de Kamer moesten door dat van »amen- dement« en »enquete« worden uitge breid, terwijl zoi als gezegd, de basis van het kiesrecht moest worden het individueele kiesrecht d i. aan één kie zer e'en -stem. Maar deze Grondwet van 1848, waar- k van zooveel goeds voor Land en Volk werd gehoopt, kwam in 1887 tot nieuwe wijziging. De vrijheid van kies recht en onderwijs, en het militaire vraagstuk waren in het laatstgenoem de jaar de hoofdoorzaken waarom men lot nieuwe herziening over wilde gaan. In de tachtiger jaren was het Par lement niet populair. Oorzaak daarvan was de verhouding der partijen en de vreemsoortige wijze van optreden vóór of tegen de Kiesrechtuitbreiding, Zelfs bij tal van Kamerleden was de indruk levendig, dat 't zoo niet lan ger kon en de Tweede Kamer in haar samenstelling niet uitdrukte den volkswil. Daarom vroeg na de mislukte kies wetsherziening van 't Kabinet van Lynden, de nieuwe Kabinetstforma teur Heemskerk (vader van den hui digen Minister) 's Konmgs bewilliging tot het vormen eener Staatscommissie, die onder zijn presidium zou onder zoeken van welke bepalingen der Grondwet herziening noodzakelijk en raadzaam was. De Commissie bestond toen in 1883 uit Heemskerk zelf, die het voorzitter schap en daarmede de leiding derzaak aan zich behield uit de Kamerleden, van Naamen van Eemnes, Verheijen Cremers, van Nispen tot Sevenaar, Roëll, de Savornen Lohman, de Vries, Binkes, van der Star, Buys, de Geer van Jutfaas Teilegen, Asser, Farncom be Sanders en Beelaarts van Blokland. Mr. van Houten was toen ook uit- genoodigd, maar bedankte. En nu, in 1910, is er weer een Commissie benoemd. Een zaak is ons niet duidelijk. In 1883 zaten in de Commissie de heeren Binkes, Schout bij-nacht, en den ge- neraal-majoor van der Star, die de zee- en landmacht vertegenwoordigden maar in de pas gepubliceerde Com missie vinden we vloot en leger door niemand vertegenwoordigd. Welke bedoeling de huidige Minister daar mee heeft, is ons niet helder, temeer waar 't militaire vraagstuk in de laat ste jaren zóó op den voorgrond ge schoven is. e Kiesrecht was een der gewichtige gronden van herziening in '48. Kiesrecht was de oorzaak in '83. Kiesrecht is weer de oorzaak in 1910. Maar vanzelf moet, nu 't open baar onderwijs tegenover het Bijzon der een gansch andere positie heeft gekregen en onder invloed van subsi die en onder dien der huidige opvat ting van absolute neutraliteit van zelf zal ook bij de huidige revisie het Onderwijswaagstuk gewis op den voorgrond treden. Kiesrecht en On derwijs zijn de hoofdpunten, waarom de herziening zich wentelen zal, ter wijl andere punten niet onaangeroerd behoeven te blijven, aangezien aan de Commissie geen beperkte taak is ver leend. Ter sprake kan ook komen de scheiding van Kerk en Staatde rechten der Eerste Kamer de ver houding der Tweede Kamer als wet gevend orgaande verhouding van Moederland en Koloniën enz. Ging de herziening in 1848 gepaard met revoluties in't Buitenland, die de aarde deden schokken was de her ziening in 1883 een gevolg van de malaise in de Liberale partij en de krachtige doorwerking der antlrev beginselen thans in 1910 is er geen politieke onrust bij onze naburen te bespeuren; is in 't Land een krach tige strooming naar Rechts openbaar en in de Liberale partij tamelijk ont takeld in de oppositie. Laten we hopen, dat deze herziening Land en Volk ten zegen worde. Minister Talma. Deze minister laat zich niet op een dwaalspoor brengen. Want een dwaal spoor was het, dat oud minister Vee gens insloeg. Zijn bedoelingen zijn gewis, nobel geweest, toen hij de ouderdomsverzekering indiendemaar waar deze los stond van Invalieden- en Ziekteverzekering, zou aan't soci ale verzekeringswezen groote schade zijn gedaan. Een minister moet bij 't begin beginnen en deze eenvoudige waarheid ziet men wel eens over 't hoofdóf om politiek succes te behalen en Kiezers te winnen óf uit onredelijken drang van partijgenooten, die in hun verkiezingsredenen beloften hebben afgelegd of daarmee hebben gepaaid en dies gaarne inlossing zagen om niet met beschaamd aangezicht voor de kiezers te verschijnen eenige jaren na hun verkiezingstocht, óf omdat men geen kans ziet om in vier jaar de organische samenstelling tot stand te brengen en dus maar een greep doet, waarbij de werkman voor dat oogenblik, (maar de schatkist niet) gebaat is. Minister Talma zal de Ziektever zekering eerst in 't Staatsblad brengen, dan de Ongevallenwet op de werf, om die geheel op)te kalefateren, om daar na de Invalieden en dus ook de ouden van dagen te helpen. We kunnen nu afwachten wat komt en twijfelen geenszins aan de werk kracht van Minister Talma. Maar het ineensluiten der verze keringswetten is noodzakelijk, en daaraan mag niets geofferd worden. Als op Flakkee. In de Getuige van Ds. Weyers te Batavia, leest men Uit Djocja kwam een verzoek om een Hoog. Burg. School. Een neutrale natuurlijk. Om de hooggeloofde neutraliteit onzen Javanen in te prenten. Toen we voor vier jaar in Holland waren, hebben we voor een Christelijke H B. S. te Djocja gearbeid. Thans visschen de Christenen achter het net. Ontzettend. In Djocja, de kern der Gereformeerde Zen ding, wordt de bloem van den Javaanschen adel neutraal. O, Nederland, wanneer zult ge verstaan Elke vergelijking gaat mank. Maar hierin lijkt Flakkee's Christendom op 't »Nederlandsche«, dat niet wilde verstaan hierin, dat ook onze mannen weigeren de hand aan den ploeg te slaan om te komen tot stichting en instandhouding eener C. H. B. S. »Er komt toch geen neutrale ook«, denkt men. De tijd zal alles leeren. Maar voor de voorstanders der neutraliteit wordt Flakkee rijp voor een H. B. S. 'En beginnen zij met hun plannen, dan komen de antirevolutionairen enz. te iaat. Wat hoort men van een poging zelf om te komen tot een Christelijke Normaalschool, en die zal toch heel wat minder zorgen baren. Wa'. hoort men van afdtelingen van Patrimonium of den Nat. Christ. Werkmansbond Wat van Christelijke vakbeweging onder arbeiders en middenstand? Het kan nog komen, als eenige mannen maar 't initiatief willen ne men. Doch waar zijn ze ^Christelijke* twistgesprekken als ik het zoo eens zeggen mag vind ik onuitstaan baar. Ka ze zuilen wel zelden strekken tot eer van Gods Naam 1 En toch worden ze gevoerd. Er zijn zelfs van dte vaste twistpunten, die men in een eeuigszins gemengd gezel schap maar even ter sprake hotft te bren gen, of de broeders zetten zich schrap er wordt een versche sigaar gepunt of een extra haal aan de pijp gedaan men schuift eens wat vaster in zijn stoel't gelaat vereenigd zich en dan gaat het er op los, Eerst in alle broederlijke liefde. Men wil daar nu, ziet ge geen twist over begmnen. Er,kei even rekenschap geven van zija gevoelens. Want broeder K. en zus ter Z. hebben daar iets gezegd, dat voor Gods Woord niet kan bestaan daar moet even op gewezen worden. Maar straks gaat het hard tegen hard. Elk der partijen heeft een vooropgezette meening denkt er niet aan, zich te laten overtuigen, maar wil eenig en alleen de te genpartij zooveel mogelijk afbreuk doen. En eind is zelden tot stichting-! Gelukkig nog, als er een zachtmoedige broeder of een vredelievende zuster is, die wat olie weet te storten op de wilde wate ren en de twistende monden in een psalm lied weet te vereenigen, dat gezamelijk opgezonden wordt. Er zijn zoo van die vaste punten, In kerkelijk gemengd gezelschap komt al licht het kerkelijk standpunt ter sprake, Is er iemand van van 't Heilsleger bij, dan wordt het kerkelijke tegen het onkerkelijke. In geref jrmeerde kringen krijgt men 't over den Doop, over de opleidiag en andere pun ten met elkaar te kwaad. In hervormde kriDgen is het al of met zingen van gezan gen een teer punt En als men 't over dit alles ééns is, dan kan 't nog weieens gevaarlijk worden, als iemand over de geheelonthouding begint Of we dan altijd maar zwijgen moeten Of deze dingen dan niet de moeite van bespreken waard zijn Gewis en zeker Op 't kerkhof zijn de dooden het roerend eens en verschil van meening kan een teeken van gezond leven zijn Maar bij dat verschil wordt maar al te vaak te weinig gedacht aan de apostolische vermaningDat de broederlijke liefde blijve Uit eigen ik komt zoovaak brutaal om den heek gluren, ja zet zich in het eeregestoelte. En dan het getwist over wat toch eigen lijk ^middelmatige zaken* zijn Hoeveel beter ware het niet, om bij ver schil van meening naarstig te zoeken, waar in we het ééns zijn en op dat punt elkaar de hand rijken. Daar hebt ge b.v, de ageheel-onthou- ding.* 'k Heb het bijgewoond, dat het heel broederlijk en zachtzinnig begon, maar bin nen een kwartier stonden de beide uiter sten, schrikkelijk eenzijdig, tegenover elkan der, waarvan de een beweerde, dat hij zich geen goed christen kon voorstellen, die geen onthouder was, terwijl de andere koppig volhield, dat >ze niet voor de ganzen ge brouwen werd* en hij dus zijn slokje op zijn tijd nam. De een trok bleek uit tot onder z'n oogen en de ander werd rood tot onder z'n snor. En al gelukte het de voorzichtige huis vrouw den vrede in schijn te herstellen, zij beiden bleven voortgaan in hun onmidde- lijke omgeving mokkend en mopperend, hun zienswijze te verdedigen. Me dunkt, beiden zouden zich toch hier in vinden kunnen, dat ze zich verheugen, wijl hel drankgebuik de laatste jaren gesta dig afneemt en dat met name de accijns- verhooging, al 'kunnen we er niet veel van zeggen, deze vermindering heeft in de hand gewerkt. Hierover toch zullen zij beiden de chris ten-gebruiker en de christen-onthouder het wel eens zijn, dat het misbruik zonde is. En ook hierover, dat er heel wat misbruik in ons goede land van wordt gemaakt. Daar zijn er heel wat meer, dan wij mee- nen, die ze bedrinken. Gewoonlijk woiden er alleen de straat- zwierders op aangekeken, die met een stuk in hun kraag van rechts naar links laveeren. Doch daartoe beperkt zich het misbruik niet. Daar zijn er heel wat, die zich al oefenende betraind hebben en hun roer nog tamelijk recht weten te houden maar wier bevende hand, wier glazig oog, wier kromslaande tong duidelijk bewijzen, dat zij niet meer de volle beschikking over geest en zinnen hebben. Niet alleen hij, die in de goot rolt, maakt misbruik dat is in vele steden en dorpen een groote uitzondering maar ieder, wiens verstand ook maar eenigzinds bene veld is. God gaf ons het verstand, opdat we te allen tijde scherp zouden zijn in het denken, gezond in ons oordeel en van een krachtigen wil zoodra we daarin ook maar iets te kort schieten, is er misbruik gemaakt. Daarover kunnen onthouders en gebrui kers het eens zijn en beiden kunnen zich verheugen, als door verminderd gebruik, ook het misbruik afneemt. Maar dat doen ze doorgaans niet De onthouder ste'id zich soms aan, of de onmatigheid de eeuwige zonde is, waar tegen de menschheid zich teweer moet stellen. Ik heb het bijgewoond, dat een ont houder met zijn familie op het drinken en de drinkers zat af te geveD, dat ik onwil keurig denken moest aan den man, die met zijn: »Ik dank u, o God!* in den teiipel tot God naderde. En ik heb gehoord, hoe ik een gebrui ker de onthouders doorstreckt, hun ijver be spotte en bun eer bekladde, dat het wel leek of er geen andere vijanden zijn van den waren god .dienst dan de geheel-onthou ders Me dunkt ze konden 't hierin eens zijn, dat de alcohol in elk geval gevarm meebrengt en dat het ieders dure roeping is, daar een open oog voor te hebben. Als daar over een diep water een smal le brug ligt, dan kunnen er misschien dui zend menscheu over die brug gaan, zonder dat er één in 't water tuimelt als ze maar goed uit huu oogen kijken. Toch zal een wijs bestuur juist om ongelukken te voor komen, een stevige leuning om die brug laten zetten. Want er is gevaar. Om dezelfde reden bemoeit dan ook de Overheid zich met en verkoop van alcoholi sche dranken isn is de Vergunning* aan tal van voorwaarden gebonden. De Over heid heeft daartoe het volle recht, maar ook in onze kringen ziet met ieder dat in. Onlangs, teen ik de hoop ui:gesproken had, dat de vergunningen in de stations nu ook werkelijk met Mei zouden opgehe ven worden, vroeg me een broederWat zoudt ge ervan zeggen, als de Overheid zoo maar eens uw Krant ophief? .- Dat toont een verwarring van denk beelden. De overheid bemoeit zich en terecht met alle inrichtingen, die hinderlijk scha delijk of gevaarlijk kunnen zijn voor anderen, Dat behoort tot de bescherming, dte zij alle haar onderdanen moet verstrekken. Drijf riemen, die niet afgeschud zijn, gedoogt zij niet. Een stinkput op uw erf laat zij opruimen. Een brug zonder leuning keurt zij af. Op ditzelfde beginsel berust haar be moeienissen met den drankverkoop. Zij stelt zich niet op het standpunt, dat de drankverkoop ongeoorloofd is, zooals je b.v. straks bij Rijkswet het bordeelbe- drijf voor 't gansche land verbieden zal. Maar zij rekent de drankhuizen onder de inrichtingen, die gevaar kunnen opleveren en die daarom aan vaste regelen gebonden moeten zijn. Sterker nogdie ongetijfeld gevaar zullen opleveren, als men ze onbe perkt hun gang laat gaan. Dat gevaar kunnen en moeten beiden inzien de gebruiker en de onthouder. En beiden kunnen zich er over verheu gen, als de Overheid steeds meer dat ge vaar beteugeld I UITKIJK. B AARDAPPELCULTUUR. De Commissie voor de aardappelencultuur in de provincie Friesland hebben het vorige jaar (1909) cultuurproeven genomen met verschilllende aardappel variëteiten, waarvan de uitkomsten belangrijk mogen worden geacht voor de aard appeltelers in alle deelen des lands, zoowel voor die, wonende op het zand, als voor de kleiboeren. Die proeven beoogden allereerst: een onderzoek in te stellen naar den besten aardappel, die de oude Magnum Bonum als export aardappel kan vervangen. Ofschoon in de zandstreken een' dergelijken aardappel niet verbouwd wordt, heeft men toch een proefveld op zandgrond aangelegd, teneinde na te gaan of de teelt van een export aardappel voor Engeland daar loonend is, terwijl de ervaring met de verschillende soorten opgedaan, natuurlijk ook voor de klei beteekenis hebben. Bovendien zijn naast deze export aardappelen nog een paar comsumptiesoorten verbouwd, terwijl op een proefveld in een streek, waar vrjj veel aan de cultuur gedaan wordt, een paar nieuwe fabrieksaardappelen geteeld zijn. Voorts zijn er proeven genomen om na te gaan of door het mnaarder maken der bemesting, zooals die in de praktijk gebruikelijk is, de opbrengsten rentabel kunnen worden verhoogd. In 't bijzonder is daar bij een onderzoek ingesteld naar het toevoegen van chili en patentkali aan de gebruikelijke bemes ting. Eindelijk zijn nog proeven genomen met poters, welke in den hoop, en poters, die in den kelder bewaard zijn. Betreffende de beide eerste punten van onder zoek geeft het rapport het volgende op te merken i Van een 13-tal variëteiten was bij den eetaard- appel De Wet het zetmeelgehalte het hoogstvan de exportsoorten stonden Whats Wanted en New Champion beduidende boven de andere. Hassia vertoonde van alle het laagste gehalte. Uit den opbrengststaat blijkt, dat de 3 nieuwe export- soorten Whats Wanted, Russel Queen en Nieuw- Ch rmpion te lage beschotten hebben gegeven om aangehouden te worden. Uok Edina is achteraan gekomen. De exportaardappel Alma heeft op 't veld, waarop hij verbouwd is, de grootste op brengst gegeven, en zal dit jaar nader onderzocht wordan. In Hassia mag men waarschijnlijk geen toekomst-aardappelen zien. Modrow's Industrie zal eveneens nader onderzocht worden. De reeds vroeger geteelde soorten hebben zich zeer goe(j

Maas- en Scheldebode | 1910 | | pagina 1