Spcialit ii Urate, Firma YAN OUDGAARDEN Hij hoorde het in de Tram. Advertentien. soiieMüt A. PALINGDOOD. te bïaxen zijn alleen moge lijk wanneer Sunlight Zeep wordt gebruikt* Zij bespaart tijd want de zuiverste zeep doet hst werk. BRIELLE-MIDDELHAR NIS. Correspondentschap Ie klasse van de Nederlandsche Bank. Plaatst gelden a Deposito met drie dagen opzeggen 8 pCt. «sr^lp 's jaarsmet een maand opzeggen 3l/4 pCt. jaarsmet drie maanden opzeggen »y2 pCt. 'sjaars; met zes maanden opzeggen 3pCt. 'sjaars; met twaalf maanden opzeggen 3'/2 pCt. 's jaars ZITDAG TE OUDE TONGE iederen Vrijdagmorgen van 10—1 uur bij Waare in 't kautoor van de Boerenleenbank. 3404 Tuin- est Landbouw. liulteiiland. lil zake liet liquidatie schandaal van het aandeel, dat Finland bij moet dragen in de begrooting van buitenland- sche Zaken. De commissie had de som van ook Horloges niet Wekker, een oud Hollandsch spreekwoord dat zegtEen lood geluk is meer dan een pond verstand. Dat dit spreekwoord waarheid bevat, ondervond de heer L. DE GRAEF-BAUWENS te Nieuw- Namen bij Hulst, wiens portret wij in den rechterbovenhoek afdrukken. In de tram zittende van St. Nicolaas naar zijne woonplaats, hoorde hij de menschen praten over de prachtige en wonderbare resultaten der Abdij siroop, Klooster Sancta Paulo. »Ik ben door de Abdijsiroop van pleuris ge nezen en mijn nicht is door hetzelfde middel van longaandoening genezen hoorde hij een dame zeggen Een heer vertelde, dat zijn kinderen door de Abdijsiroop van kinkhoest genezen waren, een ander vertelde dat een zijner kennissen door de Abdijsiroop van asthma genezen was Men sprak de geheele reis over niets anders dan over Abdijsiroop en iedereen was vol lof over dat geneesmiddel, of wist ge vallen van vrienden of kennissen, die dat goede geneesmiddel met uitste kende resultaten gebruikt hadden. Dat de heer De Graef-Bauwens dit gesprek bijwoonde was zijn geluk, want hoor slechts, welke gevolgen dit had. Hij leed reeds geruimen tijd aan een borstziekte (aamborstigheid), waarvan hij niet kon afkomen, ondanks de vele middelen, die hij reeds beproefd had. Zijn slaap was onrustig, hij at weinig en voelde zich lusteloos en onaange naam gestemd. Hij hoestte dag en nacht en kon zijne werkzaamheden niet ver richten. Niettegenstaande hij moeilijk in zijne zaken gemist kon worden, was hij vanwege zijn kwaal wel verplicht om rust te nemen. Hij zat soms uren achtereen op een stoel om uitte rusten van een afmattende hoestbui. Zijne ademhaling was ook niet in orde, zoo- dat hij ten slotle zeer zwak werd. Na het gesprek over de Abdijsiroop gehoord te hebben, ging hij er toe over de Abdijsiroop voor zijn kwaal te ge bruiken en voelde reeds na het gebruik der eerste flesch een merkwaardige verbetering in zijn toestand komen. Na daarna nog enkele flesschen Abdij siroop te hebben ingenomen, was hij genezen. De echtgenoote van den heer De Graef heeft ons een uiterst loffe- lijken brief geschreven, waarin zij ons bovenstaande bijzonderheden me dedeelde en ons bedankte voor de ge nezing van haar man. Wij kunnen hier nog aan toevoegen dat de heer De Graef Bauwens, die winkelier is, thans zelf de Abdijsiroop op zijn dorp verkoopt en zelfs tot over de grenzen van ons land de Abdijsi roop aanbeveelt, waardoor hij zoo wonderbaarlijk genezen is. De Abdijsiroop, Klooster Sancta Paulo, versterkt de luchtpijpen en lon gen, zij geneest waar alle andere middelen faalden. Aarzelt niet meer als gij hoest, als gij benauwd zijt, als gij aan keel of longen lijdt, als uwe kinderen kinkhoest hebben. Uwe hulp is de beroemde Abdijsiroop, Klooster Sancta Paulo. De Abdijsiroop, Klooster Sancta Paulo, kost per flacon van 230 gram f 1. van 550 gram f2.— en van 1000 gram f3.50. Centraal-Depól L. I. AKKER, Van Alkemadestraat, Rotterdam. Verkrijgbaar bij de bekende wederverkoopers, alle drogisten en de meeste Apothekers. ÖOGENBL8KKEN OM UIT 1445 Kantoor gevestigd sedert 1831. Telegr.-atlresOl'D«AAKB»ËIV Zandpad BK«. 193. Telpli. IntercJAo. BELAST zich met den aan- en verkoop van EFFECTEN op binnen en buitenl. beurzen VERZILVERT Coupons tot de meest concurreerende prijzen GEEFT VOORSCHOT en sluit Prolongaties en Beleeningen op binnen en buitenl. Effecten BEZORGT polissen van brand, glas, transport, levensverzekering enz.; INCASSEERT wissels op binnen en buitenland; ADMINISTREERT gelden en onroerende goederen van derden tegen zeer billijke conditiën BEWAART effec'en, goud, zilver, enz. in haar brandvrije kluis volgens bepalingen, die gratis verkrijgbaar zijn. De gezinnen wonen mei hun zessen, achten, tienen, in èèn huis beneden- en een- twee- drie- hoog voor en achter elk met het noodige getal kijvende kinders, kakelende buurvrouwen' steunende oudjes en driftige manlui. Niet zelden moet dat alles dan langs een trap naar de straat, wat een eindelooze bron wordt van burenruzie met name in den winter als 't na schooltijd op straai niet- te haiden is en de vaderlandsche jeug d niet anders heeft dan de trap als speelter rein, Bovendien - welk een gevaar bij brand Zoodra de boei in brand vliegt, werkt de trap als een schoorsteen waar de vlam men doorheen jagen en is juist de eenige ui gang eerst afgesneden. Ontkomen over de genabuurde zolders en daken is in the orie maar in de praktijk blijkt het niet zel den op het beslissende moment ondoenlijk, zoodat de vluchtelingen stikken en verkoo- len voor de deur des behouds waar 'n zware kast voor staat of die om een of andere reden niet open wil En tegen dat gevaar is geen baal. Ge kunt zelf o zoo voorzichtig zijn en geen lucifer neerleggen voor ge 't vonkend puntje hebt doodgeknepen aan alle kanten hebt ge buurende een komt laat in den avond dronken de trap op stommelen en de ander laat kinderen van 8 en "9 jaar aan hun lot thuis over; een derde moet haar bevende op de been snikkende oude moeder wel den ganschen dag met vuur laten omgaan, wijl ze zelf uit werken gaat. Daags als ge op uw werk zijt en 's nachts als ge wakker wordt denkt ge aan 't gevaar en al slijt de angst met den tijd, alles went 't gevaar blijft er niet minder om en 't is alleen in den middellijben weg te danken aan de uitstekend georganiseerde brand weer onzer groote steden, dat we niet meer hooren van schrikkelijke rampen door rook en vlammen veroorzaakt. Maar de debetzijde van de groote-stad- arbeiderswoning is nog niet vol. Ge hebt er uw »vrvjheid« niet. En dat is een lee'ijk ding. In Italië en ZuicNFrank- rijk waar 't gezin 't grootste deel des jaars en 't grootste gedeelte van den dag op de publieke straat leeft is dat niet zoo erg. Maar wij, die meest binnenshuis leven, meikc dat wè' Rechts en links boven 'en beneden hebt ge uw buren en ge hoert nu leUeriijk alles wat daar voorvalt. Zoo is't ook omgekeerd met u. Wilt ge iets zeggen dat onderons blijven moet dan moet ge fluisteren, 's Nachts zelf zijt ge niet vrij want vaak staan de alkoven tegen elkaar gebouwd met 'n plan ken afscheiding, zoodat ge hoort als uw buurman in "zijn droom zich omwoelt. En nu wordt het beter - dat is waar. Volkshuisvesting in de groote steden is een Onderwerp dat steeds meer de aandacht trekt. Maar men breekt wat bestaat maar niet zoo afEn vooreerst zullen de meeste der opgenoemde bezwaren wel blijven be- staan. Maar of het dan zooveel beter is De woning, de arbeiderswoning 4s vaak slechter. De rapporten daaromtrent bestaan de toonen het overvloedig aan. Maar wat heeft de plattelandsarbeider niet voor 1 Licht en lucht hij kan er niet van leven, dat weet ik ook wel, maar ze zijn wel voor het leven noodig. Zoo'u arbeider, hoe nederig zijn hut zij, heeft toch z'n huurlapje en voelt zich heer en meester op zijn gebied. Heeft van zijn buren niet meer last dan hij zelf wil. De groote kwaal op het platteland is de loon kwestie. De laatste rapporten van de loonen der veldarbeiders zijn inderdaad treurig. Die loonkwestie drijft hen naar de in dustrie. Als we beschermende rechten krijgen wordt dat nog erger De industrie lokt hen naar de steden Ik moet je vaak gelijk geven. Maar ik wou, dat ze van hun loon leven konden en dat er voor hét teveel kloekgelijfde, sterkgespierde arbeiderszonen door hei ont ginning en kolonisatie een toekomst, ge schapen werd op het land want waarlijk de »stad« heeft zooveel tegen UITKIJK. BIJENTEELT. 't Ia bekend dat wanneer de koningin door een of audere oorzaak uit een kolonie verdwijnt, een werkbij haar plaats inneemt en eieren gaat leg gen. De eieren, door de werksters gelegd, brengen slechts darren voort. Over deze darren broed ige bijen willen wij met een enkel woord nader spreken. Het eierleggen eener werkbij duurt ongeveer een maand, dan verliest de werkster het vermo gen om eieren te leggen, en bovendien is de ko lonie dan ook vernietigd by gebrek aan jonge werksters en aan voedsel. De darren, aldus door eierleggende werkbijen voorgebracht, zijn in staat een koningin te be vruchten. Doorgaans bouwen de moederlooze koloniën eenige moedercellen, waaruit gewcojlfjk niets voortkomt; 't gebeurt evenwel, dat,er dar ren uit geboren worden. Onder deze iaatsten treft men soms een' dar aan, welke levendig roode oogen heeft. Gemiddeld treft men bij een moederloos volk van 20 tot 30 eierleggende werkbijen aan. In den regel aanvaarden deze koloniën de bevruchte moederbij niet, welke haar gegeven word. 'l Ge beurt echter ook, dat er maar één enkele werk ster is, die eieren legt. In dit geval omringen de oudere bijen deze met dezelfde zorgen alsof het een echte moederbij ware. Sommige bijenhouders en onderzoekers weten te vertellen van eierleggende werkbijen met een achterlijf, dat evenals bij de koninginnen met een fijn dons bedekt was. Men meent dit te moeten toeschrijven aan de betere verzrrgiog, aan het uitgezochte voedsel, dat deze werksters in den staat van mode ontvangen haddeD. De eierleggende werkbijen vliegen nooit uit om honig te halen. Bijennesten welke eierleggende werkbijen be kten, moet men vernietigen. De moederlooze J kolonie plaatse men dan op eenige meiers afstand van den bijenstand en borstelt de bijen daar af op den grond, vanwaar ze naar de andere wonin gen kunnen vliegen. Vervolgens wordt de leege woning opnieuw met een kunstzwerm of een na tuurlijken zwerm bezet. In verband met bovenstaande dient te worden opgemerkt, dat de aanwezigheid van eierleggende werkbijen niet gelijk velen meenen, als een beslist teeken van moederloosheid mag worden be schouwd. 'c Kan inderdaad ook voorkomen bij volken, die een koningin bezitten; natuurlijk onder bijzondere omstandigheden. Zoo kan dit het geval zijn, wanneer het volk zeer klein is; als de kolonie weinig of zelfs geen jonge bijen bezit; verder bij ren verdeeld broednest, bijeen zwakke, ziekelijke koningin; of ook bij een sinds kort bijgezette koningin vóör deze r. et heteiers leggen begonnen is. 't ls-overigens bekend, dat eierleggende werkbijen niet zooveel stoornis in de bijenwoning veroor zaken, wanneer zij geen raten in bezit nemen, welke de koningin gebruiken kan of moet. De stoornis zal ook wel uitblijven, als de invoering eener nieuwe koningin op goede maDier geschiedt. Meestal zijn het onnatuurlijke toestanden, welke buitengewone gevolgen of gevallen teweeg bren gen bij de bijen, waarover men zich derhalve niet behoeft te verwonderen. Een paar recepten: Tegen hoest keelpijn en borstziekten is een heerlijk verzachtend middel een lepel fijn harspoeder, gesmolten in warmen honig. Twee lepels honig, een lepel geraspte kamfer en een stukje was te zanien verwarmd en daarna afgekoeld, is een voortreffelijke zalf voor brandwonden en gebarstelippen en handen. FRANKRIJK. zijn in de Frausche Kamer t-11 slof te zeven moties ingediend. Briand nam de motie Bmile-Cerc over Bet eerste gedeelte der motie-Cerc lui dend -De Kamer, het schandelijk gedrag, waartoe sommige gerechtelijke liquidaties aanleiding gaven, afkeurend//, wordt met algemeene stemmen 557 stemmen aangenomen. Bet tweede gedeelten Ver trouwen in de regeering, die zal onderzoe ken np wie de verantwoordlijkheid van het voorgevallene drukt, en die zal waken, voor de bestraffing van alle schuldigen" wordt met 34)3 tegen 79 stemmen aan genomen. Een toevoeging van den heer Zeiaès, behelzend: //De Kamer verlangd zoo spoe dig mogelijk een ontwerp te behandelen in zake de controle, uit te oefenen over de liquidateurs//, wordt met opheffing van handen aangenomen. Het laatste gedeelte der motie-Cerc: //En verwerpend iedere verdere toevoeging, gaat over tot de orde van den dag// wordt met 391< tegen 37 stemmen aangenomen. De geheele motie wordt eindelijk met opheffing van handen aangenomen. De Senaat eindigde de algemeene debatten over de tarief herziening en nam de artikelen tot 111 aan. De goedgekeurde invoerrechten zijn bijna dezelfde, die ook in de Kamer werden aingenomen. Enkele artikelen zijn nog aangehouden. DUITSCHLAND. In de zitting van den Rijksdag verdedigden verscheiden leden de motie, strekkende om de internationale arbitrage beweging te steunen. De staatssecretaris voor Buitenlandsclie Zaken, Von Schoen, gaf te kennen, dat de tegenwoordige rijks kanselier de sympathieën deelt, die zijn ambtsvoorganger Von Biilow voor het stre ven van de Union Interparlementaire ge voelde. De staatssecretaris deelde verder mede, dat er kans bestaat, dat er een scheidsge recht betreffende op zee prijsgemaakte sche pen, hetwelk aan het initiatief der Duit- sche regeering op de laatste Haagsche con ferentie te danken is, in werking treedt. De Rijksdag nam na motivee ring door den afgevaardigde Ledebour een door de sociaal-democraten voorgestelde motie aan, waarbij de indiening van een wetsontwerp wordt geëischt, volgens het welk de rijkskanselier den Rijksdag ver antwoording schuldig is voor de leiding der staatszaken, welke verantwoordelijkheid zich uitstrekt over alle politieke daden eu verzuimen des keizers en door het Rijks gerechtshof geregeld wordt. Verder werd een motie aangenomen om het rijksland Elzas Lotharingen tot een bondsstaat te verheffen en een motie, waarbij het steunen van de Union-Par- lementaire Wordt aanbevolen. PRUISEN. Het huis van afgevaardigden nam in tweede lezing de rest van het kies- rechtontwerp aan, zooals het in de com missie was vastgesteld, behoudens enkele onbeduidende verandeiingeD. Volgens het ontwerp word dus de verkiezing der kie zers geheim en de geirapie verkiezing der afgevaardigden openbaar. ENGELAND. De vierdaagsche debatten om;rent Roaebery.s moties van 24 Januari en 9 Maart 1,1. zijn geopend. In een speech van 2 uren drong Rose- bery er op aan, dat het huis zou topstem- men in de afschaffing van het eiflijke beginsel en de instelling van bod sterke draagkrachtige tweede Kamer, gepasseerd op het kiesrechf-beginsel. Vele peers blijken echter ongeneigd, zonder voorbehoud mede te werken aan de afschaffing van het beginsel," dat het lidmaatschap van het Hoogerhuis erfelijk is. .RUSLAND- De Doema behandelde de kwestie 120 000 roebel jaarlijks voorgesteld. Minister Iswolski zeide, dat een ontwerp over de straatsreehtelijke verhouding van Finland, waaain bepaald zal worden, welk aandeel Finland moet hebben in de algemeene bagroo'.ÏDg, aan de Kamer zal worden voorgelegd. Voordat deze algemeene kwestie uit gemaakt is, kan de thans ter sprake gebrachte speciale kwes ie niet beslist worden. In de Hijksdoema verklaarde de minister van Buitenlandsche Zaken, Iswolski, dat bij wegens verschillende omstandigheden, on met het oog op den huidigen toestand, geen verlof van d n tsaar heeft kunnen krijgen om verkla ringen at te leggen over den siaud van Rusland's buitenl.indsche politiek. OOSTENRIJK. I)e Oogtcnrijksche regeering hei ft het eiland Brioni gekocht, dat de mi i ai- re haven Pola, aan do fatriache kust der Adriatische Zee, beheerscht. Men is van plan daar zware vestingwerken aan te leggen, die de haven van Pola zoo goed als onneembaar zullen makoD. Het eiland is 1 bij 3 K.M. en behoorde toe aan een zekeren heer K upperwieser, die het 10 jaar geleden gekocht en er pracgtige tuinen had aangelegd en een aantal vila's bouwde, waar de Weener en Budapester upperten den winter door bracht, terwijl ook Italianen er vaak vertoefden. De Oostenrijksehe regeering kwam er echter achter, dat sommige bezoekers opnamen deden van de vestingwerkén in de buurt. Daarom besloot zij, het eiland te koopen en er geen vreemde bezoekers meer toe te laten. Aarlshertog Frans Ferdinant bouwt er een paleis, terwijl de vila's worden ingericht tot sauataria voor officieren. HONGARIJË. Uit Weeneu wordt gemeld, dat de minister-president, Hedervary, den keizer heeft voorgesteld, het parlement te ontbin den. De keizer nam het voorstel aan en bepaalde, dat de Kamer den 22en Maart ontbonden zal worden. PORTUGAL. Bi) de Azorische eilanden is een sloep verongeluktbij deze ramp zijn 83 men- sclien verdronken. ITALIË. Het zal niet gemakkelijk vallen, een eind te maken aan de ministerieele crisis m Italië. Het is de vraag, of de oppositie, die haar krachten uit de uiterste linkerzijde, het centrum en de rechterzijde concentreerde, ook in staat zal blijken, een gesloten meerderheid uit deze heterogene bestanddeelen te vormen. Dit schijnt te meer onmogelijk, aldus word uit Rome aan het //Berliner TageblatU geseinsd, daar elk dezer groepen eeu ander politiek doel najaagt en b.v. de rechterzijde al zeer bezwaarlijk haar goedkeuring zal hechten aan het anti clericale streveu der uiterste geval zijn toevlucht nemen tot ontbinding van het parlement, maar men denkt, dat hij daartoe ongaarne zal overgaan, wijl dé laatste verkiezingen eerst ongeveer een jaar geleden plaats hadden. AMERIKA. De directeuren van 47 spoorwegen in het westen van Noord-Amerika ontvin gen het verzoek van 30,000 stakers, dat de bevorderingen onder hun controle gestelt zouden worden als voorwaarde, die eeu scheidsrechterlijke uitspraak over de kwestie der loonsverhooging zou voorafgaan. Men verwacht, dat 25,000 siokers zullen staken. Bij het conflict zijn betrokken 47 spoorwegen ten westen van Chicago met 150.000 K.M spoorweg. Waarschijnlijk worden daardoor alle goederen- en perso nentreinen van Chicago naar de kust van den Pacific gezet. De spoorwegen ten westen van Cbi cago hebben de regeeriug verzocht, bemid delend op te tieden in het conflict met de stakers. Dit verzoek werd ingewilligd. Het stakingscomité der stokers heeft het voorstel tot bemiddeling in beginsel aanvaard. BRAZILIË De voorloopige uitslag der presi dentsverkiezingen is, volgens officieele opgave, als volg Hermes Tonsenca 41X039 en Barbosa 197.766 stemmen. Van enkele meer in het biLnenland gelegen districten moeten de resultaten nog binnen komen. Deze hebbenjevenwel geeninvloid op den stand der stemming, zoodat Hermes Tonsenca als gekozen beschouwd kan wor den. Radium wijzers en plaat, dit horloge is verrassend en practisch, bij dag is het gewoon, in het donker verlicht het zichzelf, zoodat men de tijd kan zien als bij dag en 's morgens kan het als wekker gebruikt worden. Verder aanleg en reparatie van ELECTRISCHE SCHELLEN, NUMMERBORDEN en HUISTELEPHOONS. Tot het leveren van bovenstaand beveelt zich aan Uw dw. dnr. Een fraai geil!u*treerd boek, bevattende lal van -aardige kunstjes voor de winteravonden.- alsmede de verhalen van vele genezingen, zenden wij gratis en franco toe op aanvrage aan 1. I. AKKER Rotterdam.

Maas- en Scheldebode | 1910 | | pagina 2