MAAS" EN S0E1LI1M TWE1ÜH BUI BEES VERREKT. ZstordsQ 12 Maart 1910. No, 1536. Twee Bladen en Zondagsblad. OHS ZONDAGSBLAD IN HOC SIGNO WSES De Uitgever. Drankbestrijding*. Dit nummw bestaat uit Met dankbaarheid kunnen we melden, dat een zeer groot aan tal onzer lezers ons bericht deden, dat zij gaarne ons Zondagsblad er geregeld bij wenschten te ontvan- gen. Met dankbaarheid, schreven we, want we krijgen daardoor het be wijs, dat ons streven op prijs ge steld wordt. Ons Zondagsblad kost vooral aan de talrijke gravures veel en als iedere abonné ook het Zon dagsblad er bij neemt, kunnen de hooge kosten er eenigszins uit komen. En wat is nu n k w a r t j e in de drie maandenBovendien krijgt men daarvoor op het einde van 't jaar een keurig boek, dat blijvende waarde heeft, vooral voor hen, die kinderen hebben. Omdat het grootste deel onzer lezers zich reeds opgegeven heb ben als abonné zenden we aan allen (behalve die enkele die het reeds alschreven) ons Zon dagsblad er geregeld bij en ver zoeken vriendelijk aan hen die het Blad niet wenschen te ontvangen, dit ons even te melden, of hei aam den phiafnel|jken Agent op Ie geven. Dit is de gemakkelijkste manier. Ons streven onzen lezers aan bevelende. «officieel fciecJreile. Nationale ülilitie. HERHALINGSOEFENINGEN IN 1910. De Burgemeester van Sommelsdijk maakt be kend dat in deze gemeente gevestigde verlofgan gers, behoorende tot de hieronder vermelde iich- tingen, korpsen en korpsonderdeelen bij deze worden opgeroepen om op den datum, achter elk korps of korpsonderdeel vermeld, krachteus art. 111 der Militiewet 1901, in 1910 voor her halingsoefeningen onder de wapenen te koeien, (men zie voor de opko st verschillende lichtin gen en korpsen meer uitvoeriger het aanplakbiljet) Den verlofgangers, die, op grond van kostwin nerschap, vermeenen in de termen te verkeeren tol het erlangen van ontheffen van bovenbedoelden werkelijken dienst of van eene geldelijke vergoe ding, wordt aangeraden hun verzoek daartoe bij voorkeur ongeveer zes weken vóór hunne opkomst aan de Koningin te doen. Dat verzoek kan op ongezegeld papier worden geschreven en moet rechtstreeks aan hare majesteit worden gezonden. FrankeeriDg is niet noodig. Wenscht men alleen voor eene geldelijke vergoeding in aanmerking te komen, dan kan deze bij ongezegeld en onge- frankeerd verzoekschrift aan den Minister van oorlog worden gevraagd. Overigens wordt ten deze verwezen naar de afzonderlijke publicatie betrekkelijk .kostwinners" en kunnen zoo noodig nadere inlichtingen mondeling worden gevraagd ter gemeentesecretarie, eiken werkdag tusschen 10 en 12 uur voormiddags. Sommelsdijk den 5e Maait 1910, De Burgemeester voornoemd, DE GRAAFF. INRICHTINGEN welke gevaar schade of hinder kun nen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der gemeente Ooltgensplaat brengen ten openbare kennis dat het verzoek van de firma M. Breur en Zonen boekdrukkere alhier om in de perceelen kadastraal bekend in sectie A. No. 1520,1521,en 1522 zijnde een stoomdrukkerij e®n petroleummotor is toe gestaan. Ooltgensplaat den 2 Maart 1910. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Wethouder De Burgemeester J. VAN NOORDT. JOH. VAN PUTTEN flaalseiySi fèieuws. Sommelsdijk. Ambachtschool op Flakkee. De gelegenheid tot inschrijving voor deze inrichting is van heden openge steld tot 16 April a.s. eiken werkdag van 9 iz en i 5 en 0p Zaterdag van 9 12 uur aan de School te Middelharnis waar verdere inlichting* n worden verstrekt. Ouders of verzorgers worden aangemaand zich aan deze termen van inschrijving te houden, aangezien gedurende den loop der Cursus in het belaag van het onderwijs geen meuwe leerlingen worden aangenomen. Aanvang van den nieuwen Cursus Maan dag 12 Mei a.s. Ouderwijs wordt gegeven in Prakiijk-theorie en Teekenen over de volgende vakken Timmeren-Meubelmaker Huisschilder Smeden. Aan dit laatste vak zullen zoo mogelijk eenige lessen over het Hoefbeslag verbonden worden. Het schoolgeld word bepaald naar de in komsten der ouders en bedraagt van f 5 tot f 40 per jaar, onvermogenden worden kosteloos geplaalst. Aile Gereedschappen en Metrialen worden vau wege de school ver schaf'. Door de Directie der Rotterdamsche Tramweg Maatschappij is het tarief voor het vervoer met den Train voor de leer lingen van de Ambachtschool zoo laag ge steld dat hieraan door iedereen kan worden deelgenomen, en dus geen bezwaar hoege naamd opleveren kar>. Stad aan 't Haringvliet. De ver lofgangers der Landweer Marinus van den Boogert, Marinus van Dijk, Jacobus van Splunter en Cornelis Witvliet zijn opgeroe pen om voor herhalingsoefeningen den 4 April 1910 te Hellevoetsluis onder de wapenen te komen. Den militieplichtige Aren Kreeft is van wege het Departement van Oorlog eene vergoeding toegekend berekend tegen f o 50 per dag van zijn verblijf onder de wapenen. I)e» Bommel. Door B. en W. is aan den heer A. J. Holleman vergunning ver leend tot uitbreid ng zijner fabriek ter vervaardiging van busgroenten met een mo tor van j'/j paardenkracht. Zooals men ziet gaat onze gemeente vooruit. G. H. had het ongeluk met een schaar zoodanig zijn hand te kwetsen dat genees kundige hulp moest worden ingeroepen. In de te Utrecht gehouden zitting van den Centralen Raad van beroep (On gevallen Verzekering) werd uitspraak gedaan in hooger beroep van den heer E. M. al hier, tegen uitspraken van den raad Yan beroep te Rotterdam, waarbij zdn onder neming, waarin wordt uitgeoefend het bedrijf van schipper is ingedeeld in de 36e klasse met toewijziging van gevarencijfer 42. De Centrale-Raad bevestigde de uitspra ken. De Chr. Zangvereeniging onder leiding van den heer Feenstra, zal thans worden gehouden des Woensdagsavonds 6l/2 uur in de lokalen der Chr. School alhier. Oade Tongc. Aan J. A. S. de Lignie is een rijbewijs afgegeven voor het bestu ren van motorrijtuigen in het algemeen. Dinsdag is door W. de Berg alhier een gouden dameshorloge gevonden in de kom dezer gemeente. Nieuwe Tonge. Aangezien er bij de kostelooze vaccinatie de vorige week er zeer weinig zijn geweest, zal door Dr van Gelder op 15 Maart om 2 ure nogmaals op het gemeentehuis de gelegenheid daarvoor wor- deu opengesteld. Woensdag 16 Maart des voormid dags 1 o ure zal in het gemeentehuis zitting worden gehouden tot het toelaten van kin deren op de openbare school, die den keftijd van 5 l'n\ jaar hebben bereikt, of op den 2 Mei zuilen bereikt hebben. Hirksland. Dat men ook hier zijne verdienstelijke burgers weet te eeren, was Woensdag jj. op te merken bij een onzer geachte ingezetene, den heer D. Roodzant, welke onder veel belangstelling zijn 50 jarig Jubeleum herdacht als lid der Com missie van armenbedeeling, de laatste jaren als zoodanig doorgebracht als Voorziiter. Van alle zijden kwamen bij hem geluk- wenschen in en werd den dag in alle eenvoud met familie en vrienden feestelijk doorge bracht. Als huldeblijk werd den Jubelaris namens de Commissie, een prachtige Pendule aangeboden, en namens den Edelachtbaren Heer J. Zaaier oud-Burgemeester van Dirks- land, te den Haag een keurige koperen Bloempot met varen. Onder dankbetuiging werden deze ver rassingen aanvaard. Den volgenden dag werden door hem armen ten zijnen huize genoodigd en ontvingen allen van hem een krentebrood, wat bij dezen zeer welkom was. Den arbeider L. Kastelein, geraakte met zijn hand zoodanig in een dorschma- chine bekneld, dat hij van twee zijner vingers de toppen kwetste, en doordoor zijne werk zaamheden moest staken. Melissant. De uitslag der gehouden stemming voor een lid van de gemeente raad is als volgtuitgebracht 161 stemmen van onwaarde 4 hiervan verkreeg de heer J. Keur 97 en de heer N. D. Prince 60 stemmen zoudat eerstgenoemde tot lid van den gemeenteraad is gekozen. Bij publicatie is bekend gemaakt dat zij die wenschen te worden ingeschreven als leerling der ambachtschool te Middel harnis zich daarioe tot 16 April a.s. aan die inrichting moeten aanmelden. Stellendam. Door den vader van den millicien J. Kievit der lichting 1910 is een adres aan den betrokken Minister ge richt tot het verkrijgen eener geldelijke ver goeding. Het kohier van de Hondenbelasting deze gemeente voor het dienstjaar 1910 is goedgekeurd vau Heeren Gedeputeerde Staten dezer provincie terug ontvangen, Gofdereede. De loteüngen Johannes Orgers en Francais van Kerkhoven der lichting ïgio zijn naar Dordrecht vertrok ken, om bij de Militie worden ingelijfd. Door de blazerschuit G.O. 37, bevaren door schipper J. van den Houten, zijn alhier groote hoeveelheden sardijn aangebracht. Deze visch wordt door vele ingezetenen aan jonge varkens als voedsel verstrekt. Tegen 27 April a. s. is de zeemili- cien-verlofgangers Jacob Tanis der lichting 1908 opgeroepen aan boord van Hr Ms Schorpioen te Hellevoetsluis tot het houden van herhalingsoefeningen. Het verzoek van K. de Ronde en E. van der Sluis alhier, om van de gemeente inkoop te verkrijgen een deel der Groenmarkt alhier,is door adressanten ingetrokken. De verkiezing (candidaatstelling) van een raadslid in de plaais van den Heer G, Joppe is bepaald op Dinsdag, 29 Maart a. s. Heden is alhier in publieke vieling gebracht het huis en erf, plaatselijk" gemerkt No. I08. Bij inzet bedroeg de koopprijs 1630 door den Heer J. Kuijper alhier. Ouiidorp. Woensdag is alhier de inter communaaltelefoon geopend. Zuidland. In de klasse voor twee-jarige stieren kreeg Hendrik van de stierhouderij »Zuid-Hollandsch-Type« te Abbenbroek en een stamboekstier van A. Vijfwinkel te Nieuwenhoo.n de Prov. premie van f 150, Van de P.nkstieren verkreeg een premie van f 100. Baron, stier van P. C. Oosthoek te Spijkenisse. Dit stiertje was het eerste in Zuidland geboren kind van »Pel Knol VIII« en hoewel nog slechts 7 maanden oud, kon het nog juist meedingen. Dit diertje belootd voer de toekomst veel en'rok elks aandacht. Nog verwierf een premie van f too een stier van A. Klok Pz. te Rockanj Een van f 50 van A. Vijfwinkel te Nieuwenhoorn en een van 50 een stiertje van C Lugtenburg te Abbenbroek. Deze laatste miste ook alle officieele afstamming. Van de fokvereeniging Aurore werden zoodoende zeven en van de fokvereeniging Voorne vijf stieren als zoodanig aanbevolen. Bij de verleden week gehouden Rijks- en Prov. Stierenkeuring te Heenvliet werden aargeboden 50 stieren, waarvan t van 5 jaar, 2 vier jaar, 8 drie jaar, 10 twee jaar en 30 beneden anderhall jaar. De prijs van de klasse stieren 3 jaar en ouder viel ten deel aan »Pel Knol VIII« de stier die indertijd werd aangekocht in Friesland door de fok vereenigiDg »Aurore« en thans toebehoort aan de stierhouderij I-Vooruitgang* te Hekelingen. De vader van »Pel Knol VIII* is den bekenden Frieschen stamvader iZwarthak*. iPel Knol* muntte uit in hoofd en horens en kruisvotm, en liet zich goed aanzien. Voor réserve werd gehouden iCacsur*, stier van den heer A. Wollaar en anderen te Zu dland. D.t was een ex.ra massief gebouwd dier, dat alhoewel zeer vet was doch minder gewenscht, ook daarbij zijn afstamming miste. Heclamea, .VSeiledee- listgen enz. (20 Cents per regel Kou niet meer werken. He KLOOSTER BALSEM hielp. De heer Jacob van Vuure, Van üstadestraat 393 Amsterdam, ver klaart ons, dat hij bij het tillen van zware kisten zich verrekt had, hetgeen zoo erg was dat hij zijn werkzaamhe den niet meer kon verrichten. »De doktoren waren machteloos mij te helpen en ik bleef vreeselijke pijnen uitstaan. Ik liep krom van de pijn, toen ik van vrienden vernam dat de KLOOSTERBALSEM zoo'n probaat middel was. Ik probeerde deze zalf, die ik kocht bij den drogist H. Vos, Sarphatipark no. 140 en van stonde af aan, dat ik dat geneesmiddel ge bruikte, nam ik beterschap waar en kon reeds na enkele dagen mijn werk zaamheden weer verrichten. Thans loop ik weer als vroeger en ben ik volkomen genezen. Een ieder die Kloosterbalsem, Kloos ter Sancta Paulo, gebruikt, zal moeten erkennen dat er niet te veel gezegd wordt van dit middel bij uitnemend heid tegen Rheumatiek, Rheumatische aandoeningen, spierverrekkingen, spit in den rug, wonden van allerlei aard, en alle huidziekten. Kloosterbalsem mag dan ook in geen enkel huisonbre- ken, teneinde elk oogenblik, bij ziekte of ongeluk, bij de hand te zijn. Prijs per pot van 20 gram 35 ct., van 50 gram 75 ct., van 100 gram f i .20 en van 250 gram f2 50. Hoe grooter pot, hoe voordeeliger dusl Let opAlleen de echte KLOOS TERBALSEM geneest, deze is ken baar aan een rooden band om den pot, waarop de handteekening L. I. Akker, Rotterdam voorkomt, alle an - dere is namaak. De namaak geneest nooit I Verkrijgbaar bij Drogisten, Apothe kers en de bekende Depóthouders. Gemeenteraad. Verslag van den Baad der gemeente Ouddorp, gehouden op Donderdag 10 Maart voorm. 9 uur. Aanwezig alle leden. De Vergadering wordt door den Voorzitter, de Burgemeester geopend met gebed. De notulen der vorige vergadering worden door den Secretaris gelezeni WBarna deze, behou dens een enkele opmerking van j, c. Lodder worden vastgesteld. Vervolgens doet de Voorzïtter mededeeling van de volgende ingekomen stukken \e\ ..^en 3°hrij vea van den heer K. 0. Crucq dat hij de benoeming als iid der commissie tot wering van schoolverzuim heeft aangenomen. 2e- VanH.H. Qej. Staten een schrijven waarin ae Soeakeuring wor(it verleend, aan de af- en over3chrjj?;ng 0p je gemeentebegrooting. Alsnu komt ter tafel reeds een in vorige eit- ting a»Qgeh0Uden voorstel van B. en W. om een stuk gemeentegrond, [aan den veldwachter Van Zuijen, jyoor het bouwen eener woning bij de Openbare school. Breedvoerïg werd door den Voorzitter uiteen gezet, dat indien de raad goedkeurend mocht beslissen, om dat stukje grond, groot 204 vierk. Meter in erfpacht af te staan, de gemeente er geheel geen nadeel vaa zoude hebben, doch wel voordeel. Bovendien spreekt hfj de wenschelijkheid uit, dat de politie in de nabij heid van het dorp woont, en dat het billijk zou zijn van den Raad, indien hij aan den veldw. Van Zujjen de gelegenheid gaf tot het bouwen van zijn woning, temeer omdat er nergens door hem gelegenheid werd gevonden om te huren of te bouwen. Kr. Voogd doet de opmerking aan den Voor zitter dat door van Zuijen niet voldoende naar gelegenheid is uitgeziendat zelf nog pas een woning is verhuurd waarnaar voor zoo ver hij weet niet door hem is gevraagd. Ook geeft hij te kennen dat nabij de zelfde omgeving ook nog bouwgrond was te koop van|.T. Breen. Ik zou er voor zijn dat hij dan naar Joh. Breen ging, dan ware deze zaak nu van de baan. J. 0. Lodder zegt indien hij had geweten dat er gelegenheid ware geweest voor van Zuijen, hij dan aanvankelijk zijne stem niet had gegeven aan het voorloopig besluit. J. Mastenbroek is met de voorzitter mede van oordeel, dat de politie op het dorp moet wonen bij mogelijke relletjes deB nachts. Kr. Voogd is van meening dat daarvoor de nachtwaker dient; en dat buiten het dorp wonen der politie geen bezwaar is, want zelf van Zuijen heeft nog veel verder buiten het dorp gewoond alt dat nu het geval zou zijn. T. Ham3eteman en KI. Voogd zijn beide van meening dat {de Baadbier geen rekening heeft te houden met de voorkeur van van Zuijen. Ten slotte werd deze zaak in stemming gebracht. Voor stemden: C. v. d. Klooster. J. Mastenbroek en J. O. Lodder. Tegen stemden K. Voogd. T. Hameeteman en H. Tanis. Alzoo werd deze zaak als verworpen beschouwd. Ter taiel komt nu een voorstel van T. Ha meeteman, om de alhier bestaande vergunnigen indirect met een drietal te doen verminderen. Hij voert hierbij aan dat zulks niet ia het nadeel zou zijn van de gemeente, maar dat op het gebied der zedelijkheid een stap was in de goede richting. Le Voorzitter gevoeld voor dit voorstel niets omdat indien wij daarop ingingen de klandis- tiene drankverkoop in de hand zouden werkan. Na ook dit voorstel voldoende besproken ta hebben, wordt ook dit in stemming gebracht. Met 6 tegen 1 stem werd dit veorstel ver worpen. Daarop volgde een ander voorstel ter aanvul ling op de verordining der tapperijen door T. Hameeteman van den volgende inhoud Art. 1 De wachtkamer der B. T. M. zal op Zondag en algemeene erkende Chr. Feestdagen gesloten zijn en blijven op die uren die zijniet van de reizigers overeenkomstig Art. 8 van het K. B. van 4 Januari 1910 St. bi. No. 23 moet zijn opengesteld. Art. 2 Het is den verhuurder of eigenaar dier wachtkamer verboden op ge noemde dagen alcoholhoudenden drank anderen dan sterken drank te tappen of te verieenen. Art. 3 Overtreden dezer artikelen zal worden gestraft met geldboete van ten hoogste f 10. De Voorzitter geeft te kennen dat hij den in houd van deze aanvullende verordening in het geheel niet beaamd. T. Hameeteman zegt indien de vorm niet goed is gaarne deze zag gewijzigd door den Voorzitter. De Voorzitter zegt dat bet niet iö zjjn plan en op zijn weg ligt om redac tie wijzingen a an te brengen. Het ie hier meer de vraag is het zóó noodzakelijk om thans met dit voorstel te komen. T. Hameeteman beweert dat het wel ter dege zaak is dat de Baad ingrijpt in de bestaande toestand. Ingelijken geest spre ken Kr. Voogd zich uit en wenschen, dat deze aanvallende verordening wordt aangenomen. De Voorzitter breDgt ook deze zaak in stemming, waarna blijkt, dat alle leden zich daarvoor ver klaren. Hierna sloot de Voorzitter deze openbare ver gadering. EEN TESTAMENT. Den 7den April 1897 des morgens 6 uur werd te Bauten in Saksen een man onthoofd, die het volgende testament naliet «Als gij deze woorden leest, denkt er dan aan, dat iemand tot u spreekt, die niet langer tot de levenden behoort, maar die aan het einde zijns leven» tot de duurgekochte, bittere ervaring is gekomen, dat de bezol diging der zonde de dood is. Daarom wenscht hij u, die den breeden weg naar het verderf bewandelen, te waarschuwen en aan te raden om van de zonde te vlieden, «Ik heb een groote misdaad begaan en ik weet, dat ik den dood verdiend heb, maar terwijl ik een blik sla op het verleden, moet ik belijden, dat ik niet in eens tot het doen van deze groote vreeselijke zonde kwam. Niemand wordt plotseling een moordenaar en als ik mij zelt afvraag, welke oorzaak mij er toe gebracht heeft deze afschuwelijke daad te doen, dan kan ik slechts als antwoord geven: De drank!» «Ik begon langzaam. In mijn jeugd was ik reeds een dienaar der zonde. Mijn vader was een dronkaard, eu nadat hij voor den laatsten keer een dag was uitgegaan, werd hij in de sneeuw gevonden, doodgevroren. «Vaders, die dronkaards zijt, denkt er aan, dat het leven uwer kinderen door uw slecht voorbeeld vergiftigd wordToen ik van school kwam, begon ik metselen en drinken te leeren. «In het begin was ik een ijverig en be trouwbaar werkman en ik verdiende een goed loon, maar hoe meer ik verdiende, des te meer geld besteedde ik aan den drank, en hoe meer ik dronk, des te minder kracht en zelfbeheersching had ik voor mijn werk en zoo naderde ik langzaam maar zeker den afgrond. Ik werd van verschillende misdaden beschuldigd, en naar een Verbe terhuis gezonden, maar toen ik daaruit ontslagen werd, begon ik weder te drinken. Eindelijk gaf ik mijn werk geheel op, en liet mij door mijn vrouw onderhouden. Zoolang zij mij genoeg geld voor drank gaf, was ik te vreden, maar als ze mij niet genoeg gaf, mishandelde ik haar. Vroeg in den morgen voor schooltijd moesten mijne stiefkinderen uitgaan om voor mij drank te halen, en 's avonds na hunne thuiskomst gebood ik ze weder om mij van den noodigen drank te voorzien. Mijn eerste gedachte in den morgen en mijn laatste gedachte des avonds waren aan den drank. «Ik wil niet spreken van al de misdaden en wreedheden, die ik beging, als ik onder den invloed van sterken drank verkeerde. Het gebruik daarvan beroofde mij van alle wilskracht en voede in mij alles, wat helsch en beestachtig was en ten laatste ten laatste vermoorde ik mijne vrouw. En deze moord was de laatste misdaad, waartoe de drank mij bracht. Morgen zal ik onthoofd wordenik verdien hetik sterf als een berouwvol zondaar, en God zal mij genadig zijnmaar ik wil niet sterven zonder nog een luiden kreet te doen hooren om de wereld te waarschuwen. Ik zal deze getuigenis achterlaten. «Deze waarschuwing is voor u, mijne vrienden en kameraden, met wie ik ge dronken heb en die met mij hebt neer gezeten, om u vroolijk te maken bij het gebruik van deze zielverdoemende drank. Mijn voorbeeld toont u het einde aan van den weg, dien gij bewandelt. >Werp het vervloekte glas van u, nu het nog tijd is, voordat de drankduivel unaar het schavot heeft gevoerd >Maar deze waarschuwing geldt ook u, mijn mede handswerklieden metselaars timmerlieden en wat ook uw ambacht moge zijn. De meesten uwer denken, dat gij zonder den drank niet voort kunt gaan, en dat een klein beetje van dat vocht u niet schaadt maar vertelt mij, kunt gij een rollenden bal stuiten Als gij ge:onds mannen bekwame arbeiders gelukkige vaders wilt zijn en blijven weg dan met de wateren der hel >Maar mijn waarschuwing geldt ook de Cafe- en kroeghouders en allen die iels uit te staan hebben met de bereiding van drank. Gij ontrooft den werkman zijn zuur ver diend geld, en ne*emt uit zijne zakken het waarmede gij uw beurs vult 1 Ik beschuldig U. iChristelijk Volksblad. Kecfitsxakena Arrondlssements-Rechtbank. (Kamer van Strafzaken.) Zitting van Dinsdag 8 Maart. Gelegenheid maakt den dief. De 22-jarige arbeider T. F. R.. zonder vaste woonplaats, thans gedetineerd, bekende op 30 December te Nieuwenhooin uit het koetshuis van dr. C. Van der Sluijs een rijwiel te hebben weggenomen, dat hij voor f 10 bij L. A. Janssen aldaar had verkocht. Ter zake werd 6 maanden gevangenisstraf geëischt. De verdediger mr. Jac. Dutilh, zocht de oorzaak van deze zaak in armoede bij beklaagde, terwijl pl. er op wees dat deze zaak een illustratie is van het bekende spreekwoord «Gelegenheid maakt den dief* omdat de schuur openstond en het beklaagde geen moeite kostte om het rijwiel weg te nemen, Pl. riep de clementie derrechtbank in, omdat beklaagde met Mei weer aan den slag kan. Aanslag op «Frans Rosier». De koopman J* M., te Rockanje, wordt ook wel eens «Frans Rosier» genoemd, zooals kort geleden nog uit een rechtszaak tegen hem bleek. Op dien bijnaam is hijzelf allesbehalve gesteld. In December was er een uitvoering in de zaal van Rietkerk te Rockanje en daar zou de 18-jarige schoen maker J. C. S. aldaar, hebben gezongen Frans Rosier heeft in de kast gezeten M. trok zich dat aan, was naar S. toe gegaan en had hem een berisping gegeven, 1 Januari vierde men Nieuwjaarsdag als overal. In het café van Rietkerk zat S. gemoedelijk achter zijn glaasje toen M. binnenkwam, die aan S. vroeg of hij trac- teeren wilde. Daar had S. geen ooren naar en toen zou M. woedend geworden, S. een klap in het gelaat hebben gegeven. En daarop zou S. met eea vlijmscherpen schoenmakerspin M. in den rechteronder- arm hebben gestoken dat de pin er aan den anderen kant uitkwam. S. Dinsdag terecht staand, ontkende. En M. verklaarde S niet eerst een slag te hebben gegeven. Twee getuigen a décharge verklaarde dat M. het eerst S. een slag in het gelaat had toegebracht. S. had daarna uit zelfver dediging teruggeslagen. Het onderzoek in deze zaak werd echter geschorst, omdat nog één getuige moet worden gehoord. De zaak werd uitgesteld tet volgende week Dinsdag. Uitspraken. Heden werden de volgende vonnissen gewezen P. V., 19 jaar, arbeider te Ouddorp, wegens mishandeling, tot f 10 boete, subs 10 dagen hechtenis. W. V,, 18 jaar, arbeider te Oostvoorne, wegens beleediging. tot 10 boete, subs. 10 dagen hechtenis. J. W., 19 jaar, veldarbeider te Dirksland, wegens diefstal, tot f 10 boete, subs. 10 dagen hechtenis.

Maas- en Scheldebode | 1910 | | pagina 3