Twee i Hade si en Zondagsblad. Zaterdag 5 Maart 1910,.No. 1534- ^6 TIN HOC SErNO WSES MiiSdclharnig. Als een bijzonderheid kunnen wij melden, dat het Dinsdzg 8 Maart 25 jaar geleden zal zijn dat L. v. d. Stad als arbeider in dienst kwam bij den Landbouwer J. v. d. Baan, wel een bewijs van de goede verstandhouding tasschen beiden. Moge die dag niet ongemerkt voor den trouwen w.rkman voorbijgaan. REKENING over 1909. Stnd amn 't Haringvliet. Naar wij uit goede bron vernemen, zal iaDgs de hui: en der ingezetenen eene lijst circuleeren ien einde geld in te zamelen voor het Birksland. Mejuff. L. P. A. de Gra&fi legde Dinsdag jl. te den Haag met gunstig gevolg examen af voor het onderwijs in de nuttige handwerken. Herkingen. Door ons onbekende personen, zijn een poosje geleden van uit deze gemeente pogingen aangewend, om den Heer Anth. Mans, raadslid dezer ge meente, als zoodanig onschadelijk te maken. Het was voor belanghebbenden reeds een feit, dat de Heer Mans niet langer meer lid van den Raad kon en mocht zijn, en werd daarom dan ook zoo ruchtbaar mo gelijk gemaakt. Van daar ook nu de pu- bliceering, die wij hebben gemeend te moeten doen, dat de Heer Mans de mededeeling is gedaan, dat H.H. Ged. Stat. de kerkelijke bediening die door Mans wordt bekleed in de O. Ger. Kerk alhier vereenigbaar heeft verklaard met zijn lidmaatschap van den Raad. Dit nurnmnr bestaat uit Officieel wedeelte. Verhuring Dorpsdijk Kiirvemeester en Wethouders der Gemeente Ooltgensplaat zullen op Donderdag den 10 Maart 1910, des namiddags ten drie uren in het gemeen tehuis publiek verhuren de° ^orP^ te beweiden gedurende dejaren 1910—I9U 1918. Ooltgensplaat, den 2o Februari 1910. Burgemeester en Wethouders voornoemd, TIp Wethouder De Burgemeester T VAW NOüRDT JOH. VAN POTTEN g oor Muis en BtoJ. Voor voerlieden: Wagensmeer bespaart trek kracht smeert daurorn zorgvuldig de wagenasseu 1 Onderhoudt ook tuigen goed I Laat het paard niet te zwaar trekken, want dit kost u of den eigenaar geld: door een enkele, heel zware vracht verslijten paarden, wagen en tuigen meer dan drie vrachten, waarmee de dieren gemakkelijk van den weg komen. Een paard heeft naar grootte, een kleine maag; voedert daarom niet te veel opeens,, maar dikwijls I Iemand, dien ik ken, en deze les veronachtzaamde, verloor daar door in 5 it 6 jaar niet minder dan vijf paarden. Koetsiers van geueesheeren, hangt uw paard om de drie uur den zak aanl Vier, soms vijf uur zonder voedsel aangespannen te zijn, «loopt het dier. Voor melkverkoopers en veehouders: Neem geen koe in uw stal op, of wees er zeker van dat het vrij is van tuberculose of andere ziekte Leat uw staldibren geregeld door een veearts onderzoekenondekt hij een ziek beest, zonder het dan direct af. Reinig uw dieren, zoo mogelijk iederen dag: het bevordert de gezondheid, maar ook de melkgift. Laat de huid rondom den uier kort 1 Wrijf met schoon nat linnen, al eer het melken begint, de spenen en daar rond om. Prikkel een koe niet door slaan, geraas, opjagen slechte behandeling, enz. stel baar niet aan tocht of koude of slecht weer bloot. Verander nooit plotseling zonder geleidelijken overgang de voeding. Dien hit vee niet te veel stérk riekend voedsel als koollen. knoflook, enr. toe, en geef dit steeds onmiddelijk na bet melken. Zorg steeds voor friaoh (niet te koud) en zuiver drinkwater! Onderzoek, of uw dieren ook behoifie hebben aan (zuiver) keukenzout. Voor tuinlieden: Prof. Wagner deelt mee,dat de groetenkweekers om Straatsbrug kabiiet aan- wendau, met gunstig gevolg, tsgeu de knolvoet- ziekte; zij geven daartoe 8 i 10 Kilo per Are of 100 vierk. Meter. Tegen de lastige aardvlooien gaf Zerratb te Tactao, naar bij schijfl met uitnemend ri stiltaat een overbemesting van Sgewichtsdeelen .-iatken- meel en 1 gewichtsdeel chilisalpetjr. 'i Middel is toe passen; mocht het tegen kleine springers niet helpen, dan bevordert bet toch den groei der planten, daar slak en chili goede meats:- il'en zjju. Voor de beuken: Muffe eieren ve liez-o den reuk, als men ze aan de tocht b'ootstelt. Krui derijen verbetereu wel den smaak der spijz. n, maar te veel kan licht schadelijk zijn. Koperen .Voorwerpen reinigt men, door ze eerst met poi- asch af te schuren en daarna te wa-sclien met water, waarin wat zwavelzuur salpeterzuur ia opgelost; men laat ze drogen en wrijft ze af mei een wollen lap. Wil men het roesten vun ijzeren keukengereedschappen beletten, dan moet men ze niet, ais gebruikelijk is, met vet inwrij ven, maar ze insmeren met een brij, gemaakt van evenveel dreien koolzure soda, geroosterde stijfsel en water, 't Mengsel is, als men 't voor werp gebruiken wil, gemakkelijk weg te wasschen Voor allen: Een gloeiends kachel in eer, klein vertrek is nadeeliger dan de felste kou. Tocht is gevaarlijk, vrees voor tocht erger. Verkoud heid is meestal 't gevolg van snzlle on sterke afkoeling. Uil «ie Pers. Naar aanleiding van onze driester van j. 1. ZaLerdag, schrijft De Banier* onder hel hoofdje Zoo niet bedoeld. het volgende De i-Maas en Scheldebode* trekt uit onze dtiesiar Via Wageningen, (Woensdagnr. der vorige week) de conclusie, dat wij aan zijn adres iets onaangenaams wilden zeggen. Na opname van ons arukehje merkt 't blad o. un. op: »De Banierwilde van de fout van het Wageningsch Nieuwsblad* niet zeggen, doch nu wij het overnemen geheel conform de gewoonte, nu meent ze te moeten spreken. Maar eilieve redaktie, niet wij zondigden maar 't iWageningsch Nieuwsblad*aan haar adres had behooren te schrijven. Wij wisten van dien diefstal niets af! Want we hadden hei bedoeld stukjs in uw blad beslist niet gezien. En nu we het toch over onze zuster in Wageningen hebben moeien we U even zeggen dat dit een gewoonte schijnt te zijn aan dat Bureau, want ook van ons neemt zij bij tijd en wijle driesterren of brokstukken klakkeloos over zonder bron te vermelden óf met een ander hoofdje. Wij vinden dit een treurige ge woonte^ De verwarring schuilt in onze op merking, dat wii van de overname door 't Wageningsche Nieuwsblad niets wilden zeggen, maar wel sprakeri toen de Maas- en Scheldebode 't overnam. Hiermee af' te keu-en wat dit laatste blad deed, lag geenszins in onze bedoeling. We bedoelden alleen le zeggen, dat 't geval de moeite der vermelding niet waard zou zijn, als 't stukje in Wageningen gebleven was. De omstandigheid, dat de Maas- en Scheldebode echter te goeder trouw den auteur in Gelderland zochl, deed ons even sprekeD. Zag dit blad er iets verwij tends aan zijn adres is, dan stk hier de duidelijke ver laring Zoo was 't ganschelijk niet bedoeld. laaiseitiK leia w#. Naar men ons meedeelt zijn Dinsdag nacht bij S. v. G. drie k-ppen ontvreemd, van de dader(s) is nog n-ets bekend. Door den heer Moeiker is alhier op de siierenkeuring voor een jaarling een 2e prijs behaald f 50. Om voor den tijd van 5 weken bij de Zineeihtie ouder de wapenen te komen zijn de volgende personen, daartoe opge roepen. Krijn van Gelder (lichting 1908) 27 April 1910 Schorpioen Hellevoetsluis, Adtianus van der Sluis (lichting 1908) 23 Maart 1910, Schorpioen Hellevoetsluis, Machtel Dubbeld lichting 1908 15 April 1910. Wach schip Amsterdam. Algemeens vergadering der Boeren leenbank Middelharnis-Sommelsdijk, op 2 Maart 1910, te Middelharnis bij C. Bennemeer. De voorzitter van den raad van toezicht opent de vergadering. le. Uit de presentielijst blijkt, dat tegenwoor dig zijn 72 leden en 28 atwezig; waarvan minstens 16 leden wettige verhindering hebben. Ze. De voorzitter brengt een degelijk verslag uit over het afgeloopen jaar. De commissie welke de rekening over het afgeloopen jaar heeft nagezien, bestaande nit P. Kievit en K. Doornbos verklaarde deze in orde te hebben bevonden, zoodat dezelve wordt goed gekeurd. Tot stemming overgegaan zijnde van een be stuurslid vacature De Gast blijkt dat uitgebracht zijn 60 stemmen op den heer J. C. de Gast en 9 stemmen op verschillende personen. Hij stemming voor een lid van den Raad van Toezicht vacature G. van Eek, blijkt dat uitge bracht zijn 58 stemmen op den heer G. van Eek en U op verschillende personen. tiet Huishoudelijk reglement wordt herzien en vastgesteld met eenige wijzigingen. De rente voor voorschotten en spaargelden blijft voor dit jaar nog oureramlert, maar als de toestand gunstig blijft z*l allicht opeenvolgend jaar de rente voor voorschotten iets verminderd kunnen worden. Dij de vaststelling van het salaris voor den kaasier vorderen 19 leden hierover een schrifte lijke stemming. Het bestuur sL-lt voor het salaris vast te stellen op f125 en zoo meer winst gemaakt wordt dan 1250, zulks te geven aan den kassier tot een b drug van ten hoogste 25 gulden. Dit voorstel van het bestuur wordt met groote uieeiderheid van stemmen aangenomen 17 voor en 19 tegen. Tot leden van de commissie tot nazien der rekening 1910 worden benoemd de heeren W. Bulb en H. Gideon, en tot plaatsvervangers Jb. Verhgge en J. v. tl. Meide Bz. allen van Middel harnis. li;j de rondvraag heeft niemand meer iets te zeggen ot te vragen, waarna de vergadering wordt gesloten en nan 68 leden die van begin tot het eind de vergadering hadden bijgewoond 25 cent presentiegeld uitgekeerd werd. Rekening der Boerenleenbank Middelharnis- Sommelsdijk, uitgebracht in de Algemeene verg. op 2 Maart 1910. ONTVANGSTEN. Inhoud kas 31 Dec. 1908 f 5698. 79 Ontvangen Spaargelden 20346. 75 Terugbetaalde voorschol ten 5779.50 Inloopende reken, van de Centr. llank 20020.- Op de reserve gebrachte winst 248.67' Ontvangen rentevoorschotten 1411.78 Ontvangen Prov. voorschotten 137.20 Ontvangen rente loopend» rekening 240.27 Buitengewone Ontvangsten 2.45 Totaal, f 58885.41» UITGAVEN. Terugbetaalde Spaargelden 28523.4S Gegeven voorschotten Uitgaven aan de Centrale Bank Rente Spaargelden Provisie loopende rekening Salaris Kassier Buitengewone Uitgaven Op de reserve gebroken winst Kasgeld 31 December 1909 9570. 13240.27 1270. 83 20.— 125.— 100. 12 248.67' 2787.04 Totaal. 7 63885.41' BALANS. VORDERINGEN. Kasgeld 31 Deo. 1909 f 2787.04 Uitstaande Voorschotten Bij de Centr. Bank Meubelair 81130.— 1776.73 60.— Totaal, f 35753.77 SCHULDEN. f 34690. 40 787.62 275.75 Spaargelden Reservefonds Winst van dit jaar Totaal, f 35753. 77 plaatsen van een gedenkteeken op het graf wijlen den heer Ettinger in leven hoofd der O. L. S. Woensdag had een ernstig ongeluk plaats. Onder een troepje kinderen, dat op dea Molendijk speelde was het dochtertje van den schoenmaker R. toen de knecht van den landbouwer K. met een boeremva gen passeerde, bemerkte hij de kinderen met die allen nog weg konden loopen, cnet u.tzoudering van het dochtertje van R. Ongelukkigerwijs kwam het kind eerst onder de paard«n terecht, en vervolgens onder den wagen. Ernstig verwond werd de kleine opgenomen, de toestand is zorgelijk. Bij den landbouwer W. alhier is door eene koe een kalf geworpen dat niet minder dan 150 pond woog, ongelukkig kon de verlossing met dan met groote moeite worden verricht, die het balt het leven koste, Bij de aanwzijing der op te hoogen dijken hebben onze gemeente niet minder dan 75 vreemdelingen een bezoek gebracht. Door Burgemeester en Wethouders is bepaald dat d» verkiezing ter vervulling van de vacature in den raad ontstaan door het overlijden van het lid den heer Braber Pz. zal plaats hebben op 17 Maart a.s. en zoonoodig de stemming en herstemmiug op 24 en 31 Maart a.s. De lijst van paardenhouders is ge durende eene maand ter secretarie ter visie gelegd en tegen betaling verkrijgbaar gesteld. Men deelt mee dat deze week bij J. M. een begin van brand ontstond door het c invallen van een petroleumstel. Men was den brand spoedig meester. Nieuwe Toisge. Door ingelanden van de polder Duivenwaard is tot gezworen be noemd den Heer C. de Haas van Dorsser in plaats tan den Heer J. H- u-aar die als zoodanig en tevens Voorzitter heeft ontslag genomen. Den ie Maart j.l. herdacht Jan Bak ker den dag op welken hij vóór 3 1 jaar- als voorman in dienst trad bij den Heer C. Holleraan Tzn. landbouwer alhier. Daar de jubelatis op bovengenoemden datum zijnen dienst waarin hij thans wordt opgevolgd door zijn tweeden zoon ging verlaten, werd hem en zijne echt- genoote Lena Bakker-van Dijk, bij die gelegenheid door zijn patroon een passend huldeblijk aangeboden. De Chr. zangvereeniging Dir. Gre- vensluk hield Donderdag haar laatste repe titie voor dezen winter. In deze gemeente zijn dit jaar 17 nieuwe aanvragen gedaan om te worden geplaatst op de kiezerslijst. Tot bestuursleden der Ant. Revol. Kiesv. iGroen van Prinsterer* alhier zijn in haar vergadering gehouden op 1 dezer herbenoemd de Heeren J. Kalle, J. W. de Geus en J. v. d. Wende. ftlelissant. In de op Woensdag 23 Februari jl. gehouden vergadering van den gemeenteraad is besloten tot toelating van het nieuwbenoemd raadslid, den Heer L. Sieling. Goedereede. De Engelsche Regeering heeft aan de bemauing der blazersschuit G.O. 7 acht pond sterling i 96) uitgereikt tot belooning van de redt rg van de equi page van het Engelsche ü.iemastschoener- schip iRenown.c De voogd van den milicien F Tanis alhier heeft zich per adres tot de betrokken autoriteten gewend met het verzoek, zijn pupil zoo mogelijk alsnog bij de Zee-Militie te doen inlijven. Tengevolge van den aanleg van den toegangsweg tot de trambaan is aan weers zijden daarvan geschikt bouwterrein ver krijgbaar gekomen. Reeds is daarop eene woning en eene schuur gebouwd. Thans zal aldaar weder eene woning gesticht worden. Öuddorp. Speling der Natuur. Dezer dagen werd bij A. v. d. B. een ei geraapt van zeer zonderlinge vorm. Het eene einde had den vorm van een gewoon ei, terwijl het andere einde een staart bevatte van ruim 6 centimeters lengte. Een pijpje tabak verlet niet 1 Onze dorpsgenoot S. d. R. kwam 's ayonds per Stoomtram uit Rotterdam Op het station van Spijkenisse wa3 het voor hem nood zakelijk, dat hij enkele oogenblikken zich uit de Tram verwijderde, wat zoo als te verwachten viel, met het gevolg dat de Tram voor ziju neus wegreed. Zijue medepassagiers, die dat geval had den opgemerkt, maakten dat als onderwerp voor hunne bespreking gedurende de reis tot Hellevoetsluis, ja zelfs tot op de Boot vertelde men het aan zijns vrienden dat de R. te Spijkenisse was achtergebleven. Doch wie beschrijft aller verbazing, toen plotseling de druk besprokene, zichzelf in de gesprekken mengde, en tot vermaak van allen hen medeelde, dat hij met een exprese Machine hen was achteropgereden. In de iWestduinen* alhier zijn Zon dag twee wilde zwanen gezien. Slechts zeer zelden worden deze vogels hier op den grond waargenomen. De landbouwer P. E. was Woens dag met zijn paard in den Oostdijk. Op een gegeven oogenblik ontsnapte deze aan de hand van zijn geleider en rende in de richting van het dorp. J. M, juist dien weg langs komende, greep vastberaden het hollende paard bij de teu gels, en bracht het tot staan. De knecht van den landbouwer Kr, Gr. was Dinsdagmorgen met kar en paard nabij de Boedeweg toen door de juist voorbijrijdende tram het paard schrok, met het gevolg, dat alles in de sloot terecht kwam. Verbetering De even buiten de kom der gemeente wonende personen genieten nu thans het voorrecht, dat zij ook de post van 's avonds half vijf zich zien thuis be zorgd. De landbouwer J. C. Lodder zag op de gehouden Stierenkeuring te Middelharnis, twee zijner stieren bekroond met prijzen van f 100 en van f 50. €3 6 ih 68 gitera ad. Verslag van het verhandelde in de Openbare Vergadering van den Raad der gemeente Stellendam, op Vrij dag 18 Feb. j.l. 's voorm. 10 ure. Aanwezig alle leden. Na opening der vergadering door den voorz. worden de notulen der vorige zitting gelezen goedgekeurd en geteekend. Wordt voorlezing gedaan van een missive van de Directie der R. T. M. houdende mededeeling, dat door de Maatsch. geen gemeentegrond in be slag is genomen, zoodat ruiling van grond niet behoeft plaats te hebben. Da heer Moerland geeft te kennen, dat hij met de meening der R. T. M. niet accoord gaat en geeft als zijne meeniog te kennen, dat de Mij. wel gemeentegrond heeft ingewonnen, hetgeen trouwens in de vorige missiven der Directie reeds is erkend. Hij spreekt als zijn gevoelen uit, dat het Kadaster geen eigendomsbewijs is en stelt voor, de Directie te verwijzen naar haar vorige missives om van gemeentewege de zaak nader te onderzoeken. Wordt goedgevonden, bedoeld terrein ter plaatse nader op te nemen. Verder bespreekt de heer Moerland de keibe- strating aan de haven en vraagt, of voor den grond aldaar reeds betaling heeft plaats gehad. Het terrein is wel door de Mij aangekocht tot aanleg der lijn, doch thans nu de lyn is opgele verd acht hij het noodzakelijk, dat het perceel weder ten name van de gemeente komt. De voorz. repliceert, dat hij den heer Moerland niet begrijpt wijl geen akte van verkoop is opgemaakt, waar op de heer Moerland te kennen geeft dat het terrein zooala algemeen heeft plaats gehad, door onteigening ten name der R. 1?. M. is gekomen. Met het oog op de suikarbietencampagne e.d. heeft zijn inziens de Gemeente er groot belang bij, hare rechten van eigendom aldaar terug te verkrijgen, wijl anders de gemeente groot finan cieel nadeel zou kunnen lijden. De voorz. stelt voor bedoeld terrein eerst op t< nemen, hetgeen wordt goedgevonden. Wordt voorlezing gedaan van een missive van H. Ged. Staten dezer provincie, daarbij toezen dende een uittreksel uit een door hun ooilege ontworpen aanvulling van den ligger der in deze provincie gelegen wegen dienende tot toeging naar een spoorwegstation of naar een plein vóór een station, welke aanvulling is noodig geworden door den aanleg der tramlijn op dit eilaud. Een en ander zal vanaf 1 Maart a s. ter gemeente secretarie ter visie worden gelegd, waarvan bij Publicatie en bij advertentie in da Staats-eouraut kennis zal gegeven worden. Wordt voorlezing gedaan van eene missive van H. Ged. Staten dezer Provincie, daarbij ter over weging aanbevelende de opmerkingen van den heer Inspecteur der Volksgezondheid aangaande de artt. 21 en 23 der bouwverordening en wij zende op het noodige eener wijziging van art. 20, eerste lid. De heer Moerland geeft te kennen, dat hij uit hygiënisch oogpunt met het voorstel van H. Ged. Btaten medegaat, daarbij er op wijzende, dat 't voornaamste n. 1. finantieel voordeel reeds behaald ia, zoodat het thans geen bezwaren oplevert aan den wenk van H. Ged. Staten gevolg te geven. De heer Van Seters geeft te kenDen, dat inde vorige vergaderiog omtrent een en ander uit voerige bespreking hebben plaats gehad en niet inziet, waarom thans de Raad van zienswijze zou moeten veranderen. De heer Moerland wenscht met de zienswijze van H. Ged. Staten mede te gaan, aangezien z. i. de hygiënische toestanden niet door de raads leden kan worden beoordeeld. Daarop stelt de voorz. voor, het bereids geno men raadsbesluit te handhaven, welk voorstel met 6 tegen 1 stem, die van den heer Moerland wordt aangenomen. Hiervan zal aan H. Ged. Staten kennis worden gegeven. Komt in behandeling het in de vorige verga dering aangehouden voorstel van den heer Van Seters om de raadsvergadering in 't vervolg met gebed te openen. B. en W. stellen voor, daarin mede te gaan en art. 2 van het Reglement van orde aan te vullen als volgt: Terstond na het openen der vergade ring spreekt de voorz. het volgende gebed uit „Almachtige God 1 Wij bidden U om Uwen alge- noegzamen zegen bij de volbrenging der werk zaamheden, die ods zijn opgelegd. Schenk ons wijsheid en voorzichtigheid, verlevendig in ons ten diep besef van onze afhankelijkheid van U, en doe onze beraadslagingen strekken tot bevordering der ware belangen van deze ge meente. Amen. De heer Moerland geeft te kennen, dat hij ieder mensch respecteert, di» het Opperwezen hoog houdt, doch dat er ook te lezen staat, dat alles op zijn plaats en tijd moet geschieden. Hij is van meening dat, als iemand behoefte heeft om te bidden, laat hij het dan alleen doen en in zijne binnenkamer gaan. Hij kan er niet toe besluiten, met het voorstel mede te gaan, om op elke vergadering den Naam Gods aan te roepen, immers er staat ook geschreven: Gy zult mijn Naam niet ijdelijk gebruiken. Hij wijst er op, dat voorheen de Raad ook steeds overwegend van antirevolutionaire beginselen is geweest, waarin algemeen erkende Christelijke personen als de Heeren Van der Wekke, Kreeft, Brinkman Van der Vlugt, zittiDg hebben gehad en ook de Heeren Nagtagaal en Meijer reeds jaren zitting in den Raad hebben, terwijl vau geen van ben ooit een voorstel in dien zin is geopperd. Hij beschouwt het als eene gedwongen winkelnering hier ter plaatse te bidden. Hij respecteert de meening van den heer Van Seters, doch de mee ning van iedereen, bv. ook van een Katholiek die de beelden aanbidt, dient te worden geres pecteerd, opdat nimmer aanstoot word gegeven. De voorz. geeft te kennen, dat bij ook niet houdt van uiterlijk vertoon en dat hij het met den heer Moerland wel eens is, dat er een groot verschil bestaat in gebeden. Het eene komt slechts van de lippen, het andere uit het hart, doch. hij acht het beter, dat het bidden zij 't dan ook op tweeërlei wijze geschiedt, dan in 't geheel niet. Immers, er staat geschreven: „Ken Mij in al uwe wegen", dus ook in de Raadsvergadering. Daarna wijst de heer Moerland er op, dat het gebed nooit is vernomen in de Ministersverga- deringen, alwaar zoovele hooge Heeren van Chris telijke zijde zitting hebben gehad. Hij vraagt of er ooit van gehoord is, dat door hooge Regee- ringspersoooen als Dr. Kuyper, Mackay, Talm», e. a. op den Ministerraad is gebeden. De Raad nu is een regeerend lichaam in miniatuur, al waar Gods zegen moet worden afgesmeekt, terwijl het bij de hooge Regeering niet plaate heeft, hetgeen den heer Moerland zéér tegenstrijdig voorkomt. De heer Bosschieter geeft te kennen, dat men in de geschiedenis verder moet teruggaan, im mers als vroeger een krijgsman op het punt was ten strijde te trekken, smeekte hij eerst Gods zegen af om te mogen overwinnen. De heer Holleman respecteert in de eerste plaats het door den heer Moerland gesprokene, waarmede hij zich volkomen vereenigt en spreekt daarop zijne verwondering uit over de zwakke argumenten, door den voorz. aangevoerd tot sta ving zijner zienswijze. Hij wijst er op dat de heer Bosschieter reeds ruim 6 jaren achtereen Burgemeester is en uit zijn mond nooit iets aan gaande dit onderwerp is voorgesteld ofzeltsook maar ter tafel gebracht. Ook geeft hij zijn ver bazing te kennen, dat, terwijl de heer Van Setar» reeds eenige maanden als raadslid heeft ge fungeerd, deze eerst thans met zijn voorstel is gekomen. Hij begrijpt niet, hoe de heer Van Seters daartoe zooveel tijd heeft kannen laten voorbijgaan. Dat hijzelf voor ongeloovigdoorgaat weet hij en toont zulks ook aan, doch dat raakt hem niet. Z. i. most de Godheid hoog gehouden worden. Hij acht een gabed van gen papier dan ook toiaal niets. Hij zou wenschen, dat óf de Burgemeester óf de heer Seters een gebed formuleerde, dat wer kelijk uit den boezem voortkomt. Verder acht hij 't hier ook niet de geschikte plaats om den Naam Gods aan te roepen. De heer Moerland geeft te kennen, met het door den heer Holleman gesproken» mede te gaan. Hij vraagt daarop den voorz. of ook hij persoonlijk vóór het voorstel Van Seters is waarop de voorz. te kennen geeft, dat door B. en W, eenparig is besloten, den Raad gemelde aanvul ling vau het Reglement vau orde voor testellen Daarop spreekt de heer Moerland zijne bevreem ding er over uit, dan toch in geen geval te kunnen begrijpen, dat de burgemeester gedurende bijna zes jaar daartoe niet de minste aanleiding heeft gegeven. Als het gebed goed en bepaald noodig is, waarvan thans is gebleken, dat de voorz, ten volle overtuigd is, dan had hij als voorz. met een voorstel dienaangaande reeds vroeger moe ten komen, dat was Ut plicht van den Burgem. Volgens de meeuing van den voorz. zelve dus is de gemeente gedurende bijna zes jaar onchriste lijk geregeerd, hetgeen dus yoornamelijk te wijten is aan het niet nakomen van zijn plicht als Burgemeester. De Burgsm. repliceert daarop, dat, zoo hij in deze gedwaald heeft, hij daarvoor ook de ver antwoordelijkheid heeft te dragen en zal verder geen antwoord geven op het door den heer Moerland gesprokene. De heer Moerland repliceert daarop, dat hij van den Burgemeester ook geen antwoord heeft gevraagd. Daarop geeft de heer Van Seters te kennen, dst hij gedurende 3 5 4 maanden raadslid is en vermeent dat het toch niet aanging, om reeds in de eerste zittingen welke hij bijwoonde, met zyn voorstel voor den dag ie komen. Tevens achtte hij het noodjg goed kennis te maken met de overige raadsleden. Hij had liever gezien, dat een ander raadslid met een desbetreffend voorstel voor een dag ware gekomen, dat dit niet geschied is kan hij niet helpen. De Hesren Moerlaud en Hollemau zijn van meening dat het hier niet de plaats is om te blddsn. De heer Van Seteis wijst er op dat zij als raadsleden een bestuur vormen, indien de leden hier persoonlijk zitting hadden, kon bij zich met de beschouwingen van de heeren Moerland en Holleman vereeuigen. Hij geelt voorts te kennen dat de mensch van nature verduisterd is van verstand eu daarom juist hebben wij als over heidspersonen voorlichting van het Opperwezen te vragen om de zaken af te doen, wyl wy 't van ons zelf niet weten. Hem komt het voor dat het weinig ter zake doet of het gebed van het papier wordt afgelezen. Dat vroegere Christelijke raadsleden nooit heb ben aangedrongen, kan de heer Van Beters niet helpen en daarvoor acht hij zich ook niet ver antwoordelij.;, evenmin voor het niet bidden in de honger» regeeringsliehauien. De heer Moerland releveert dat de gemeente raad een lichaam ïu miniatuur is tegenover de autoriteiten in den Haag, daarbij wijzende op mannen als Ksuchenius, Mackay, Kuyper en Talma. Feitelijk is dus in die hooge collega's door zulke hooggeplaatste personen steeds hun plicht verzuimd. De heer Van Beters heeft er kend dat onze Christelijke Regeering in deze steads immora is gebleven, van regeeringswege zou feitelijk den Burgemeester moeten worden opgelegd de taak, om de vergaderingen met ge- bed te openen. Hij wijst verder op deze aangelegenheid te Ouddorp, alwaar de heer Van Vesaein als voorz. der vergaderingen ook gehouden is tot het uit spreken van een gebed. Hij vermeent echter dat kon de heer Van Vessem in deza zijne meening door stemming ta kennen geven, deze beslist zou tegenstemmen. Hij blijft daarom bij zijue meening dat het eenvoudig eene gedwongen winkelnering is. Nogmaals wyst de heer Moerlaud er op, dat er geschreven staat: „Gij zult mijn Naam niet ijdelijk gebruiken". Hem komt het gebed in de raadszaal voor, alsof een varken gouden bellen in de ooren draagt. Kwam na verloop van tijd alhier een andere Burgemeester en andere raadsleden, dan verviel misschieu weder het besprokene uit het reglement van orde. De heer Vau Seters wijst er op, dat ook in hoogere colleges de opening mat geoed plaats heeft, nl. in Amsterdam waar de raadsvergade ringen steeds met gebed worden geopend, en dat er geene Goden zyn voor de Katholieken, Isra ëlieten enz. doch één God. De heer Bosschieter releveert, dat het niet op den weg van het gemeentebestuur ligt, uit te maken waarom zulks iu de hoogere Regeerings- kringen niet gebeurt en geeft le kennea, dat de raad voor zichzelf staat, het gaat er niet om dat de Burgemeester steeds onchristelijk heeft gere geerd. De heer Moerland wijst nogmaals op den toe stand in de hooge Regeeringskriugeu en vindt het geb-d voorsbands ounoodig, wijl in hun College steeds de aandacht wordt geschonken aan wereldsche zaken, als financiën, bestrating, onderhoud van verschillenden aard enz. Alsnu geeft de heer Van Beters tekennen.dat het wellicht niet ongewenscht zou zijn, dat de heer Moerland persoonlijk eens onderzocht, waar om in den Ministerraad, de Eerste en Tweede Kamer der Blaten Gen. ni=t gebeden wordt, waar op de heer Moerland repliceert, dat hij daartoe volkomen bereid is, mits het voorstel-Van Beters dan tot nader wordt aangehouden. Thans geeft da voorz. te kennen, hierop niet in te gaan en brengt het voorstel van B. en W. in stemming, hetwelk met 5 tegen 2 stemmen, die van de heeren Holleman en Moerland wordt aangenomen. Het reglement van orde dien overeenkomstig asDgevulrl, zal ter goedkeuring aan H. Ged. ütaten dezer provincie worden ingezonden. Wordt voorlezing gedaan van een adres van den heer P. J. Mulder, houdende verzoek om van gemeentewege de helft te dragen in de kosten tot het plaatsen van een hek van hout en kip pengaas om eau gedeelte van den tuin. De heer Moerland wyst er op dat hierop z. i. niet moet worden ingegaan. De toelage aan den heer Mulder als gemeentearts is reeds met f300. verhaogd, terwijl een eventueels opvolger van den heor Mulder misschien niets van een hek zou willen weten. De heer VaB Seters geeft te kenneD, zich met

Maas- en Scheldebode | 1910 | | pagina 3