Tuin- en Landbouw. SSuüenlasiti. $MCitiengtl fèieuws. steun goed ontwikkelde koloniën zijn, zon der zijn tallooze nederzetting in alle wereld- deelen zou het Britschc Rijk een mogend heid van den tweeden rang gebleven zijn. Nu is het als een moeder met zeven zonen, allen volwassen en gereed om huu nog krasse moeder tegen alle lage-leggers te beschermen. Hadden wij de Kaap behoudend.i. hadden wij niet meegedanst om den vrij heidsboom, dan zouden wij daar nu allicht ook 'n bloeiende volksplanting hebben en wkre wellicht de stroom der landveihT ng, wat ons volk betreft, in de i ge eeuw naar Zuid Afrika geleid. Doch gedane zaken nemen geen keer. En we denken nu aan de toekomst. Want het uitstooten van emigranten zal blijven voortgaan. Het is dan ook volstrekt geen ontrustend verschijn'selintegendeel, het is een bewijs van gezonden groei voor een volk, wanneer het in staat is, zelfs flnk te blijven en vooruit te gaan cn bovendien jaarlijks een zeker overcompleet naar den vreemde te zenden. Het Engelsche volk is er vooral niet minder door gewordeu, dat het zoovele jaren en eeuwen lang reeds allerwege volksplan tingen heeft aangelegd Dit is echter van 't grootste belang of die emigranten voor den Nederlandschen stam verloren gaan, dan wel behouden blij ven. Van groot belang niet in de eerste plaats voor hen, maar voor ods. Er is een tijd geweest, zoo zeggen onze beste historiekenners, dat onze taal een wereldtaal en onze heerschappij een wereld heerschappij had kunnen worden, indien we groot en sterk genoeg geweest waren, om overal waar we de landen onder onzen invloed brachten krachtige loten te planten van den Hoilandschen stam. Dat kon toen niet. Daarvoor waren we te klein, te zwak. Ja als alle zeventien Nederlanders zich met ons aan Spanje ont worsteld hadden Doch we zien nu op het heden. En dan vind ik het uit nationaal oogpunt voor ons dus, die achterblijven, een aller- treurigsten toesland, dat die duizenden en duizenden landverhuizers binnen 50 jaar in den Amerikaanschen stroom verzwolgen zijn en voor onzen stam verlorenze mogen tot in geslacht, den hisiorischen baud vast houden Nederlanders zijn ze niet meer ook geen »groot« Nederlanderze zijn ganschelijk veramerikaanscht. Dat raakt vooral ook ons. Ons, christenen van gereformeerde be ginselen. Bestaat er een emigrantie statistiek, dan zal ze aantoonen hoe weinig roomsch- katholiken er op den duur van vaderland veranderen, 't Zijn meest ionze mannen* die >op den trek* gaan. En daarom had het zoo mijn hartelijke instemming, toen de Standaard de vraag stelde, ik zou haast zeggen voor 't geweten van ons christenvolk neerlegdeIs 'c nu onmogelijk dat er b.v. op de hoogere vlak ten van het schaars bevolkte Sumatra een flinke Hollandsche kolonie gevestigd werd, die het uitgangspunt worden kan voor een bloeiende emigratie naar onze eigen oost. Ja, als dat eens kon. Dan zou het nu moeten gebeuren, onder een gouverneur-generaal als Ideriburq en onder een christelijk Kabinet Want ik zou nooit een a-gemengde kolonie* willen half Joods en half Asdodisch. Een eerste vereischte voor gezonde kolonisatie is wel, dat de kolonisten het in de geestelijke en hoogere zaken ééns zijn. Geen volksplanting weet een aanlithese* Die komt en later wel in. Maar als men daarmee begint, dan loopt de zaak vast in 't honderd. Een kolonie van enkel vrijzinnigen laat zich deukeD. Die zullen met elkaar, als hun houle bloktuigen staan, eerst een schouwburg bouwen. Een kolonie van Calvinisten ookdie zorgen eerst voor kerk, school, predikant en school meester. Maar agemend volksken* moet niet samen gaan emigreeren. En dan deugdelijke voorbereiding. Kolonisten moeien pootige kerels zijn en struische vrouwen. Brood hoeft hun niet gesneden te worden. Maar er moet een boterham in zitten en meer. Dat kan alleen nauwkeurig of.derzocht en goede voorbereiding doen. Wanneer worden we opgeroepen door eenige amannen van naam* om een amaat- schappij* avereeniging of wat dus meer zij te vormen ter bevordering der emigratie naar onze' eigen Oost Het is nu de tijd UITKIJK. NEEMT PROEVEN 1 Er is een belangrijke brochure verschenen van de hand van den heer A. A. ter Haar, Leeraar aan Ry fcslandbouwwinterschool te Goes en Hoofd redacteur van „De Veldbode". Zij is getiteld: ,Kalie up Kleigronden is een welsprekend pleidooi voor het gebruik van kalimest ook op kleibodems, althans voor het nemen van proeven op k'eigronden, om deze op behoefte aan kali te onderzoeken, In grove trekken willen wij den hoofdinhoud van het boekske meededeelen. Het kali-verbruik is ook iu ons land de laat ste jaren zeer toegenomen; dit is echter hoofd zakelijk het geval op de lichte gronden en de onlginningen in den tuinbouw op zavel en op de klei leven we wat het gebruik van en het proeven nemen met kalimertstoffen betreft, nog maar in de beginperiode. In den tuinbouw werkt men in den regel met zeer groote hoeveelheden stalmest, compost en dergelijke en dan doet zich het kali-gebrek niet zoo spoedig gevoelen en dit houdt terug van het gebruik. Begrijpelijk, maar niettemin verkeerd met min de, stalmest en daarna.s: pi.osphorzuur en kali- me3t kan men evenver komen als met het gebruik van die enorme hoeveelheden stalmest alleen eti met veel minder kosten. Een ruimer ge bruik van kunstmest eu een meer spaarzaam gebruik van natuurlijke meststoffen kan de uitoefening van deu tuinbouw moer productief maken: in de allereerste plaats omdat de bedrijfs kosten daardoor lager worden en in de tweede omdat van veie moesgronden en vruchtentuinen de opbrengst er door kan stijgen. Van de klei is zoolang geleeraard, dat zy in tegenstelling met de lichte gronden zoo rykaan kali is dat het in de hoofden onzer landbouwers is vastgeroest. Maar da oorspronkelijke rijkdom van een kleibodem aan oplosbare kalizouten, in procenten uitgedrukt, is geen maatstaf voor de beoordeeling van de kaliwoarde van dien bodem. Men moet zich bij die beoordeeling afvragen hoelang de bodem in cultuur is- of er al dan niet vee op gehouden is; of welke gewassen er in hoofdzaak op geteeld werden; hoe hij tot dusverre bemest is. In d ;n kleigrond schrijdt de verwarring steeds voort. Vastliggende kali verbindingen worden losgemaakt en ter beschik king van de cultuurgewassen gesteld. En zoo kon er in den loop der jaren, toen er metde verkochte gewasseu weinig kali uitgevoerd werd, geen tekort aan beschikbaar kali ontstaan. Later echter, toen de graanbouw werd ingekrompen toen men de cultuur van suikerbieten invoerde en die van aardappelen zich uitbreidde twee cultures, welke veel kali aan den bodem onttrekken werd er met deu groven bijl op den aanwezigen voorraad gemakkelijk oplosbaar kali ingehakt, zoodat het nu zeer wel mogelijk is, dat op sommige klei- en zavelgronden waar zelfs het resultaat van het scheikundig onderzoek nog een flinke hoeveelheid kali aangeefteen opzettelijke bemesting in den vorm van Stasstörter kalizouten wonderen doet. Want men wete wel: aanwezig kali is daarom nog niet opneembaar kali - het zit 'm maar in den aard der kali verbindingen, dat is het geheele geheim. Ware dit niet zoo dan zou de gunstige werken van kalizouten op vele kleigronden welke rijk aan totaal kali zijn, niet zoo in het oog vallen. Dat sommigen met een flinke bemestiging met super eu chili op de klei minder succes hebben dan anderen, die wellicht minder van deze twee meststoffen geven, komt dikwijls wel doordat de bodem door de eersten geexploiteerd, rijker aan onneembaar kali is dan die welke door die anderen wordt bebouwd. De kleiboer heeft aan de wetenschap, hoeveel kali zijn grond bevat wel wat maar veel minder dan hy er 50 jaar geleden .aan, gehad zou hebben als hij toen iets van wetenschappe lijke bemesting had geweten. Tegenwoordig kan hij beslist beter aan deu grond dan aan de proefstations vragen of de eerste al of niet be hoefte aan opneembaar kali heelt. De grond vertelt hem dat heel goedkoop. Men oordeeleAls hij op 10 Are 100 K. 6. kainiet of 50 K. Q. pa- teutkali [ontstooit, weet hij voor f2.i 1 3.- hoe het met den beschikbaren voorraad kali staat. Of beter; dat kost hem ,in vele gevallen niets maar het breDgt hem geld zeer veel geld op. Veronderstel dat de grond antwoordt :„Ik heb behoefte aan opneembaar kali en zal dankbaar zijn voor de opzettelijke bemesting met kalizouten dan wordt de boer daardoor toch in staat gesteld volgende jaren zijn oogsten door bemesting met die zouten te vergrooten, en wordt hem de mogelijkheid bespaard dat hij door grootere giften van andere mestsoffen tevergeefs tracht de pro- duktiviteit van zijn' grond te verhoogen (wan neer de wet van het minimum zich wreekt 1) Dus zoo luidt de conclusie van den schrij ver en luidt ook de onze: Landbouwersproeven met kali-bemesting op klei en zavel genomenl SNIPPER8. Doe niet zooveel voor uw' bloemtuin dat ge uw' moestuin verzuimt I Rangschikking van 't werk, Outspan u nooit vöór altyd slechts ud uw werk 1 -- Zelfvoldaanheid is een onkruid dat het weligst tiert op den schraalsten bodem. Booze woorden zijn als distelzaad waar het valt staan straks doornige planten, die verwonden en den weg moeilyk maken. ENGELAND. 11 et Kabinet zit veilig .althans voor een paar weken. Minister Asquiih heeft gezegd, dat in de eerste plaats de begrooting eu andere financieele zaken zullen behandeld worden, die afgedaan moeten zijn vóór het einde van het financieele jaar, d.i. op dl Maart. Daarna zou de regeering onmiddellijk voorstellen doen omtrent de verhouding tusschen de beide Huizen; Hoogerhuis moet absoluut buiten fanancieele zaken worden gehouden, m a. w. het Lagerhuis moet bevrijd worden van het veto der Lords. En toen minister Lloyd George nog de vezekering had gegeven dat de vorige begrooting niet zou worden aangenomen, voordat de motie over het veto-recht der Lords afgehandeld was, waren radicalen en Ieren voldaan. De liberale bladen zijn volkomen tevreden over de verklaring van den eersten minister Asquith, en zeggen, dat de partij nu ver- eenjgd is om voor haar politiek te vechten. Zij hopen, dat de verschillende groepen der linkerzijde de volgende drie weken vast aaneengesloten zullen zijn. De minister Mac Namara zeide in een te Londen gehouden redevoering, dat As- quiths rede beteekende, dat de linkerzijde zou strijden om aan de macht van liet Iloogerhuis een einde te maken. De conservatieve bladen laken Asquiths //jammerlijke overgave aan de uiterste linkerzijde en zijn roekelooze minachting van 's lands financieu, en voorspellen, dat de regeering zwakker zal wordeu door aan het bewind te blijven, en dat de conser vatieven, als de algemeene verkiezingen aanbreken, het land zullen winnen door een plan voor te stellen tot hervorming van het Hoogerhuis, wijl de natie geen behoefte heeft, aan een enkele Kamer, wat toch, zooals zij zeggen, de bedoeling is van de regeering met haar aandringen op be perking van bet veto en het laten varen van de hervorming van het Hoogerhuis. Beide partijen loepen vooruit op de ver kiezingen in Juni. BELGIË. Door overstrooiiiiiigen wordt nu België geteisterd. Tengevolge van den zwaren regenval zijn de rivieren sterk gewassen en zijn de Maas en de zijrivieren buiten de oevers getreden. De toestind in Charleroi is ernstig. Te Chalet is het station ondergeloopen. De treinen rijden door het water. De indus- trieele inrichtingen te Oost-Marchiene zijn overstroomd. Het werk moest worden ge?ta»k 5000 arbeiders zijn daardoor werkeloos. Te Tilleus staan alle straten onder water. Te Elauelle Grande staan meer dm 200 huizen in het water. Te Namen liep het water in de kelders van het hospitaal, in liet land van Luik staan duizenden huizen onder water. De schade is aanzienlijk. De inwoners van Seraing worden door de genietroepen van levensmiddelen voor zien. Gelukkig begint er beterschap te komen in den waters'and. FRANK it IJK De rechtbank van Reims deed uit spraak in liet procis, door den EYansche» onderwijzersbond tegen den kardinaal van Reims aanhangig gemaakt naar aanleiding van een collectief schrijven van het Eran- sche episcopaat over het lèekenonderwijs. Kardinaal Lueon .werd veroordeeld tot het betalen van eea schadeloosstelling van 500 francs en bovendien lot de niet on belangrijke koslen van hef geding. Dj eiseh der 011 lerwijzers was schadevergoe ding van 501 0 francs In de motiveering van het vonnis zegt de Eransche rechtbank o.m. //De kwestie of het neutraal onderwijs vetkiezelijk is boven het bijzonder onder wijs behoort tot die punten waarover vol gens de Grondwet alle burgers vrij kunnen redetwisten-. Maar de neutraliteit school bestrijdende hebben de bisschoppen ver scheidene malen //hun aanval op den onder wijzer gericht en hem getroffen//. //Vooral de woorden in den brief over liet gebruik maken van sommige hand boeken, bevatten een aanval even hevig als smndedjk voor het onderwijzerscorps, daar beweerd wordt dat het grootste aantal der onderwijzers in hun leerlingen het geloof tracht uit te roeien». //Uit dat alles blijkt, dat de bond in professioneele belangen getroll'en is en dus recht heeft op een schadeloosstelling.// SPANJE. De kerkelijke kwestie in Spanje blijft aan de orde van den dag. De minister-president Cinalej-as voerde reeds voorloopige besprekingen met den pauselijken nuntius te Madrid. Naar aan leiding van dit onderhoud heeft de nuntius aan het Vaticaan om nieuwe instructies verzocht. De //Matin» beweert dat de Spaansche regeering op vriendschappelijke wijze met de Romeinsche curie over de hervorming van het concordaat wenscht te onderhan delen. Mocht echter het Vaticaan zich te veeleischend tooneu, dan zal Oanalejas desnoods zonder medewerking van Rome een nieuwe regeling treffen. Het zou in de plannen der Spaansche regeeritig liggen de tractementen der bisschoppen en kanunnikken te verminde ren en huu aantal te beperken terwijl de uitzonderingswetten, die op het ongeil dik ten voordeele der congregatiën bestaan geheel afgeschaft zullen worden. PERZ1Ë Een conflict is gerezen tusschen de Russische eu de Perzische autoriteiten naar aanleidiug der visch-rechten van den Rus, Lianosow op het in de Golf van Enseli uitmondende riviertje Tsjumuskal. Uianosow vergaf dit jaar hst vischrecht voor het eerst niet aan 'Perzische maar aan Russische visschers iu underpacht Toen dezen nu in tegenwoordigheid van den Russichen consulairen agent hun eigendomsrecht vilden gaan uitoefenen, werden zij door Perzische beambten mis handeld eu verdreven. Het Russische ge zantschap te Teheran eischte voldufening maar de Perzische regeering is nog steeds nalatig gebleven, de schuldigen te straffen en weigert de rivier aan de Russische visschers over te geven onder voorwendsel dat volgens Lianosow's concessie de on derpacht slechts aan Perzen kan worden gegund. GRIEKENLAND. liet ontwerp voor een herziening der Grieksche grondwet opgemaakt door de regeering bevat de volgende bepa lingen Buitenlanders kunnen in Grieken land met dezelfde rechten dienst nemen als Grieken. De begrootiug moet in den loop van de gewone zitting door de Kamer worden aangenomen. Slechts eenmaal gedurende een zittings periode mag de Kamer bij koninklijk besluit verdaagd worden. Twee lezingen (thans drie) zijn voldoende voor elk wetsontwerp. Bij verkieziugen wordt gestemd door middel van stembriefjes. Het aantal kamerleden mag ook minder dan 150 bedragen. In tijd van oorlog kunnen eenige grond wettelijke vrijheden worden opgeheven. Verkiesbaar tot kamerlid zijn zij, die minstens den leeftijd van 25 jaar hebben bereikt. De positie van afgevaardigde is nnver- eenigbiar met het ambt van officier. Het hof van Cassalie wordt belast met het onderzoek van de geldigheid van ver kiezingen. De rechtspositie der ambtenaren wordt bij de grondwet geregeld. Zal Koning George het nog lang maken als Koning Volgens de Londeusche bladen is in de Atheensche haven Piraeus een Grieksche kruiser aanvzig, om Koning George en zijn familie in geval van nood aau boord te nemen. Ilel vermogen enjjdc particuliere beziltingen van deu Koning zouden zicli reeds aan boord bevinden van het steeds onder stoom zijnde schip, hetwelk dag en nacht onder bewaking van Engelsche marinesoldaten staat. NOORD-A HERIK A De commissie voor marine-zaken van het huis van afgevaardigden keurde bij stemming den aanbouw goed van twee slagschepen, een roparatieschip, twee ko lenschepen en vier onderzeebooten. Deze beide geweldige slagschepen zullen gewapend worden met stukken van 14 duim dit is 2 duim meer dan de allergrootste, tn dusver gebruikelijke stukken van groot ka iber. Deze stukken slingeren granaten, die 1650 pand wegen. De totale kosten van een dergelijk oorlogsmouster worden op 18 millioen doliar ger.taml. De Araerikaansche reuzen zullen bijna tweemaal zoo groot zijn als de thans 111 de vaart zijnde Dreadnoughs, die «slechts» ongeveer 18,000 ton meten. De minister van Marine is er van overtuigd, dat de kracht eeuer vloot niet in het aantal, maar in de grootte der schepen ligt, en president Taft steunt hem in deze over tuiging. Hoog ivater. Niet alleen in Friesland, ook in Brabant en Limburg aan do rivieren heeft men met het hooge water te kampen. Te 's Iiertogenbosch zijn voor de tweede maal in dit jaar alle watertoegangen afgesloten. Rondom de stad wordt van het hooge water veel last, ondervonden. Om Roermond staan alle weilanden blank. Het verkeer met omliggende gehuchten wordt met booten onderhou den. Te Maastricht staat bet stadspark half onder water. De woest-stroomende Maas biedt een anstig aanzien. Houdt de was aan, dan zal weldra half Maastricht onder water staan. Te Wichen wonen sommige gezinnen al op opkamertjes en zolders. Gevreesd wordt, dat de keerdammen zullen door breken. In België is het evenwel nog veel erger. Daar heeft het hooge water de afmetingen van een overstroomingsramp aangenomen. Het „Hbl. van Antw." meldt: De droevige vooruitzichten zijn meer dan vervuld'; Zij zju overtroffen. In Brabaut, in 't Luiksche in Henegouw, overal klaagt men van 't hooge water, zelfs daar waar men tot heden nog geen laat er van had. In do Borinage, onder andere te Haine-St.-Paul, SvVaast en Triviéres zette de Haine velden en huizekens onder. Ook te Rongniéres. 1' Eau Blanche l'Eau Noir en de Eiroin veroorzaken groote vrees. Tusschen Marchienne en Charleroi staan de banen onderop sommige plaatsen heeft het water een meter hoogte. Te Bosquetville is do toestand dezelfde. De gemeenten langs de rivier, pas zoo geleisterd in de laatste t jden, zijn ze weer erg bedreigd de menschen zijn er radeloos. Ruysbroek eu te Droogenboseh liep de Zenne uit haar bed. Zaterdagavond ten 10,/2 ure, nabj de papierfabriek. Deze eu de fabriek van vilten hoeden werden overstroomd op een hoogte van 40 cen timeters. Op het gehucht De Lamp liep het water plotseling over zju oevers en overstroomde gansch den omtrek. De oeverbewoners hadden slechts den tijd hun vee en wat voor hen het kostbaarst is, in veiligheid te brengen. Overal vluchtten do overstroomden naar deboven- verdiepingen. Het water vormt uitgestrek te meren. Te Loth en ie Hal ziet men in den omtrek ook niets dan water Iu vele huizen heeft bet water een hoogte van ruim 50 centimeters bereikt. Te 's Gra- venbrakel h8eft het water de groote baan overstroomd. Daar ook slaan al de onderverdiepingen onder water. Uit Namen werd Zaterdag gemeldt De Maas is geweldig, sterke golven rolleD, alles medeslepend. Zoo zagen wj een dood varkeD, kabienen van de zwem mers van Lustïu planken, een omgesla gen roeiboot, alles komt in groote vaart veorbjj. De kelders van het gasthuis Port Taint- Nicolas staan onder water. De machinen van de electriciteitsfabriek zjn bedreigd en bedreigen de stad zonder licht te laten. De Maas is veel heviger dan einde Januari, 1 m. 20 meer, veel hooger dan in 1880. Had het gouvernement daarna niet de werken van Beez doen uitvoeren en de Maas doen verbreeden en kanali- 8eeren op verschillende plaatsen dan ware het nu een ramp geweest. Rondom Namen overal slechte lijdingen De weg tusschen Wépion en Profonde- ville staat onder water, het eiland Vas'-t'y Frotte is niet meer zichtbaar. DeSatnber is ook buiten bare oevers getreden, de vlakte op füalzinnes staat geheel ouder water. De brug de Rue du Pont stond om 6 uur nog maar 10 centimeter boven het water; de roode vlag steekt op de sluis van de rue des Moulins. Ven scVipnpv'tnr1' is cr g^en sprake meer. Een geheele vloot binnenvaartuigen ligt sinds 4 maanden vastgemeerd, tot groote schade van do schippers. De Eau d'IIoure staat buiten hare oevers en richt grooie schade aan te Walcourt, na het hevige onweer van hagel vergezeld. Op hel 1 ia sfe oogenblik hoor ik, dat do toestand ook te Dinant droevig is. De place do la Mouse en aanpalende straten zijn onder walet; de kelders zijn vol en het vervoer is zeer moeilijk. Poging tot moord. Een afschuwelijke daad. Een gruwelijk drama heeft zich Zaterdag in deD vroegen ochtend afgespeeld in het bovenhuis van perceel Nicolaas Witsenkade 6, te Amsterdam. Daar woont mevrouw Wynia. Alleen haar dienstbode, een twintig jarig meisje B. genaamd, woont bij haar in. Dit meisje heeft verkeering met den 25 jarigen kruier R., wonende in] de Reguliersdwarsstraat. Vrijdagavond had de dienstbode per briefje haar vrijer bij zich ontboden, naar zij voorgeeft, omdat hij haar een rok moest brengen, dien zij Zaterdag beslist noodig had. Da jonge man kwam s' avonds en naar zij beweerde, heeft zij haar na ontvangst van deu rok unmiddelijk uitgelaten. R. beweert echter met de di. nstbode den nacht in den woning vau mevrouw W. te hebben doorgebracht en wel in een apart, kamertje. Toen zij daar waren heefr, zij bem overgehaald, mevrouw W. van het leveu te beroven, ten einde baar daarna te bestelen. Berst stelde zij hem voor de keus mevr. W. of met een touw te worgen of met een mes dood te steken. Maar daarvoor deinsde hij terug, toen haalde zij hem over de dame met kokend water het leven te benemen. Te zamen zetten zij een groot en ketel met water op het vuur en toen het water goed kookte, gingen zij er 'a morgens om streeks half zeven mee naar de slaapkamer van mevrouw Wynia waar deze nog rustig in haar bed lag te slapen, en goten het kokende vocht over de ongelukkige uit. Door de helsche pijn gewekt, vloog deze overeind, waarop de plegers van de af schuwelijke daad ijlings op de vlucht gin gen. Mevrouw W. had nog de kracht het'bed uit te springen, naar het balkonraam te vliegen, dit open te rukken en luidkeels te roepen «Moord, hulp, politie Een paar glazenwasschers, een lantaarn opsteker en een conducteur van de tram, die in de nabijheid waren, kwamen 011- middelijk toegeschoten. Toen zij voor de deur stonden, yloog deze plotseling open en R. snelde de straat op naar de meening der omstanders uit gelaten door de meid. Zij wilden den man aanhouden, maar deze had zulk een drei gend voorkomen, dat zij er zich toe bepaalden, hem na te loopen. De vlucht was echter van korten duur, want de man liep juist een agent in de armen en toen deze zijn sabel trok, gaf hij zich gewillig over, waarop hij naar htt politiebureau Ferdinand Bolstraat werd geleid. Inmiddels was men de wouing van me vrouw Wynia binnengedrongen, waar men deze in deerniswekkenden toestand vond. lloofd, hals, borst, ing en zitvlak, alles was deerhjK verbrandalleen de armen en beenen hadden niets geleden. Onmiddelijk werd zij met de autobrand- card naar het Wilhelminagasthuis vervoerd en daar ter verpleging opgenomen. Haar toestand bleek hoogst ernstig, zoo niet levensgevaarlijk te zijn. De politie arresteerde ook de diensbode die echter halsstarrig blijft ontkennen. Zij zegt, zóoals wij reeds mededeelden, dat zij R des avonds heeft uitgelaten en toen naar bed is gegaan. 's Ochtends werd zij. gewekt duor de noodkreten van haar mevrouw en snelde toen naar beneden, om mevr. W. in deer niswekkenden toestand te vinden. Mevrouw W. zelf kon nog niet verhoord worden. Zij verklaarde alleen op het oogenblik van de daad twee menschen te hebben zien vluchten doch dezen niet herkend te hebben. De diensbode B. en de kruier R. zijn beiden recidivisten, de eerste heeft twee vonnissen en de audere één vonnis wegens diefstal achter den rug. Zaterdagmiddag werden de beide daders door den commissaris van politie van bureau Ferdinand Bolstraat, den, heer A. Kummer gehoord. Het meisje blijft voordurend hardnekkig zwijgen. De toestand van mevrouw W. was toen naar omstandigheden redelijk wel. De 'beide verdachten zijn naar het huis van bewaring overgebracht. Zij blijven elk voor zich alle schuld ontkennen, doch de jonge man beschuldigd de dienstbode Deze laatste is zeer kalm, zóó kalm zelfs, dat ze Zaterdagnacht zeer rustig in het politiekamertje van het bureau Eerd, Bol straat heeft liggen slapen. Mevr. Wynia heeft aan een politieman verklaard, dat zij er flauwe herinnering van heeft, dat op den bewusten morgen plotseling twee mannen haar slaapkamer zijn binnen gedrongen. Haar toestand is zoo, dat zij voorloopig nog niet in verhoor kan genomen worden.

Maas- en Scheldebode | 1910 | | pagina 2