KAAS" EN TWBIE Ml Zaterdag 12 Februari 1910, No, 1528. Twee Bladen. li tL Landbouwer^ officieel «Wedeelle. HeclamesMededee- linyen enz. 70-Jarig man verstuikt zijn voet. len 4-jarig lijden. Door den KLOOSTERBALSEM gered. oor Muis en MioJ. bit «Ie Fers. IN HOC SIGNOWSES Dit nummer bestaat uit touw bindt, dat in petroleum is gedrenkt. Om jonge vruchtboomen tegen ben te beschermen, omwikkelt men den stam 1'/» M. met dik stroo o. men bestrijkt ze met een mengsel van kalk en runderbloed ot met kalkwater en lysol. [Natuur lijk is het allerbeste den grond met gegalvaniseerd jjzerdraad af te zetten. Peterselie heet een goed middel om hazen te lokken. Nog beter zijn de scheuten van appel- boomen van den laatsten zomer. Hazen kan men lang goedhouden, als men ze maar niet vilt. Als de oogen nog niet ingevallen zijn, zijn ze nog frisch. OBSERVATOR. min als nu, alleen maar, nu komt met den dag duidelijker uit, dat zij ons volk niet dienen kan. En dat dit duidelijker zicht baar wordt heeft zeker ook zijn goede zijde, iirankbeiU'üühig. liet alcoholgebruik een zonde. Vrij naar een tractaat van het S. T. G.J Is er op wetenschappelijk gebied reeds een voldoende grond elk verstandig naden kend mensch van de schadelijkheid van alcoholische dranken te overtuigen, nog meer is dit het geval, als we op het geeste lijk gebied komen. De vernieling van licha melijke en geestelijke krachten, de bezoede ling van het geweten, de verderving der ziel, alsmede de hooge en nuttelooze kosten, die door het gebruik van dit giftig vocht ontslaan, geven ons het recht haar gebruik een groote zonde te noemen, want het berokkent aan het menschdom ellende, plagen en een langzamen dood. De begeerte naar sterken drank behoort tot die zonden, welke krachtig zijn in onze leden om den dood vruchten te dragen. (Rom. 75.) Elke drankgebruiker weet, dat hij onder een verschrikkelijken tyran staat, 'waaruit geen andere bevrijding is dan het bloed van Jezus Christus. En Gods woord zegt uitdrukkelijk, dat niemand twee heeren dienen kan. Nie mand kan door Jezus gered en tegelijkertijd een slaat van een of andere vleeschelijke lust of gewoonte zijn, daar de Heere uit drukkelijk zegt»Indien dan de Zoon u zal vrijgemaakt hebben, zoo zult gij waarlijk vrij zijD.« (Joh. 8 35.) Maar indien de een of andere bijzondere begeerte in u de heerschappij over u heeft, zoo heerscht gij niet over het vleesch, maar de zonde houdt u in hare banden. Dit is het juist, waarom elk gebruiker van alc. dranken zich in slavernij bevindt. Gij zijt niet vrij, ïwant van wien iemand overwonnen is, dienstknecht is hij geworden,* of de knecht van een mensch of de knecht van een lust. Als Christen moeten wij ons geheel op het altaar van den Heere leggen en voor Hem leven, die voor ons gestorven en opgestaan is. (Rom. 12: 1-2; 2 Cor. 5: 15.) Het is dus nu een feit, dat een persoon, die zijn middelen, zijn tijd en zijn gezondheid aan den drankgod offert, den Heere Jezus niet dient. Wordt Vervolgd. S. J. v. d. V. De vijand vau Kerk en Rustdag. Een predikant verhaalt het volgende 't Is enkele jaren geleden ik stond toen in een fabrieksplaats dat ik op een Zondagavond uit de kerk waar ik de Godsdienst leidde, naar huis terug keerde, toen ik werd aangesproken door een man die min of meer onder den invloed van alkohol verkeerde. Hij erkende dat zijn gedrag ten zeerste afgekeurd moest worden, en zeide dat hij herhaaldelijk het voornemen had opgevat zijn leven te verbeteren. Hij was arm, en leidde een ellendig huiselijk leven omdat hij een dronkaard was, en dronkenschap en ontheiliging van den rust dag gmgtn bij hem hand aan hand. »MenigmaaU - zoo zei hij ga ik op een Zondagmorgen mijn huis uit met de bedoeling de godsdienstoefeningen bij ie wonen. Maar dan zijn de herbergen open. Ebd of twee ga ik er voorbij, maar bij de deur van de derde ontmoet ik missch.en een oude kennis. Hij bied een bom 1 aan, en wég zijn al mijne goede voornemens. Ik verteer het geld, waarmee ik miju gezin moest onderhouden, en waar voor ik een heele week hard gewerkt heb en ik word daarna geplaagd door honger en hoofdpijn. Nooit vergeet ik de woorden waarmee hij eindigde. Zijn gansche hart lag er in. De arme kerel had zich nuchier ge praat, ^Mijnheer* zei hij, als de groo e lui Willen, dat de menschen zich niet dronken drinken dan moeten ze zorgen dat de vallen worden gesloten waarin zij worden gevangen. (te De Wereldstrijd.i) (20 Cents per regel De heer Sey Wiersma te Brandgum. oud 70 jaar, verklaarde ons, dat hij vóór vier jaar geleden zijn linkervoet verstuikt had, hetgeen hem vreeselijk deed lijden. „Ik had er veel last van met werken en mijn voet deed mij met loopen veel pijn. Mijn voet was op gezwollen en wilde maar niet genezen, niettegenstaande tal van middelen, die ik ter genezing daarvoor had aange wend," zeide de heer Wiersma ons. Opmerkzaam gemaakt op de goede werking van den KLOOSTERBAL SEM ging ik tot het gebruik daarvan over en kocht een potje bij den heer J. H. Boorsma te Dokkum. Door het gebruik van dat ééne potje KLOOSTERBALSEM is mijn voet totaal genezen en heb ik nergens geen last meer van. To'en ik kort daarna mijn schouderblad ontwricht had, heb ik weder den KLOOSTERBALSEM aangewend en ten tweede male heeft de KLOOSTERBALSEM succes ge had en mij genezen. Mijn zoon G. Wiersma te Brandgum, heeft den KLOOSTERBALSEM ook met veel succes aangewend voor pijn in den rug, die ontstaan was door koude. Een ieder, die Kloosterbalsem, Klooster Sancta Paulo, gebruikt, zal moeten erkennen dat er niet te veel gezegd wordt van dit middel bij uit nemendheid tegen Rheumatiek, Rheu- matische aandoeningen, verstuikingen, wonden van allerlei aard, en alle huidziekten. Kloosterbalsem mag dan ook in geen enkel huis ontbreken, teneinde elk oogenblik, bij ziekte of ongeluk, bij de hand te zijn. Prijs per pot van 20 gram 35 ct., van 50 gram 75 ct., van 100 gram fl.20 en van 250 gram f2 50. Hoe grooter pot, hoe voordeeliger dus I Verkrijgbaar bij Drogisten, Apothe kers en de bekende Depóthouders. Fïaatselljk SSesiws. Sommelsdijk.* A.s. Woensdag ió Fe bruari zal het 25 jaren geleden zijn, dat K. Schilperoord als letterzetter in betrek king kwam bij den Heer W. Boekhoven alhier. Voor dezen tijd een niet alledaagsch geval. De arondissementsrechtbank te Rotter dam heeft ter vervulling der vacature van Kanionrechter te Sommelsdijk, opgemaakt de navolgende Alphabetische lijst van aan beveling Mr. J, J. Bergsma Thz., substituust- griffier bij de arrondissementsrechtbank te Dordrecht. Mr. H. Kingma Boltjes, griffier bij het Kantongerecht te Berlikutn. Mr. E. J. A. M. Welij griffier b/h Kantongerecht te Sommelsdijk. - Gisterenavond hield de Vereeniging van Uit- en Inwendige zendiug (Zondags school) alhier, haar jaarvergadering. Uit het jaarverslag bleek dat niet minder dan 522 leerlingen iederen Zondag van de school gebruik maken behalve de niet in geschrevenen die nag een kleine honderd beloopeD. Evenals verleden jaar waren de geldmid delen vloeiende, zoodat trotsch het vele dit jaar aan de school gedaan, nog een aardig batig saldo kon worden geboekt. De aftredende heeren v. Beek en Bom werden opnieuw gekozen en inplaats van den heer A. Schilperoord, die niet meer in aanmerking wenschte te komen wegens zijn hoogen leeftijd, gekozen de heer M. van Driel. Dertig jaren had de heer Schilperoord in -het Bestuur gezeten. De voorzitter, de heer D. Kieviet, bracht hem dan ook in gepaste woorden, namens de vereeniging, zijnen dank, voor het vele in dien tijd door hem verricht. Tot ongeveer halftien duurde deze gezel lige vergadering, die door 23 van de 35 leden werd bijgewoond. Moge 's Heeren onmisbaren zegen op deze vereeniging blijven rusten en, kan het zijn, nog vele vruchten afwerpen. Riddelliaruis. Men verkeert thans in hopeloozen toestand omtrent het lot der bemanning van de vischsloep M. D. 1 »Luc- tor et Emergo* st. W. v. d- Hoek De namen der persnonen die aan boord (zijn of wareD.) zijn als volgt. W. v. d. Hoek sluurman (gehuwd) de matrozen P. v. d. Berg (gehuwd)L Kattestaart (gehuwd) G. Jongejan (gehuwd) A. v. d. Nieuwendijk (gehuwd) A. Jongejan (gehuwd)C. v. d. Hoek Hz.K. v. Gelder Kz.J. Don M. Oadei delinde Pz. Corn v. d„ Tak A. de Koning Az.M. Onderdelinde Gz. Naar men ons mededeeld zijn 4 vis- schers besloten, (wegens het vele stormweer der laaste tijden en de angstige spanning waarin men thans verkeert) de zee, vaarwel te zeggen, om aan de wal op de een of andere manier hun brood te verdienen. 't Was reeds middag en nog had men Dinsdag niets gehoord of gezien van een alleenwonend oud man, in de nieuwstraat ten slotte besloot men om de deur open te breken en wat bleek toen dat de waning ledig was en de man 's morgens met de boot op reis was gegaan naar Rotterdam. Men zou eens een gezellig avondje hebben. Moeder de vrouw dacht, je moet toch wat voor je kinderen doen. Daartoe zaten haar dochters met hare vriendinnen. En zij, de huisvrouw van H. N. zou olie koeken bakken, en zette die in een schotel om als de tijd daar was eens heerlijk te smullen. Doch wie schetst moeders verba zing en teleurstelling. Toen zij haar kroost daarmede wilde verrassen, was de schotel met oliekoeken verdwenen. Door den stuurman J Bogerman van de vischsloep Hendrika Johanna is in de Noordzee een witte postduif gevangen, ongemerkt. Mocht 't zijn dat de eigenaar daarvan kennis krijgt, dan kan deze het diertje terugbekomen bij A. Witvliet alhier. Stad aan 't Haringvliet. De heer A. Both reed deze week met zijn wagen den hond van L. Keizer Sr. over, wat den dood tengevolge had. Deze hond was ruim 14 jaar in 't bezit van dien eigenaar. Den Bommel. De diensttijd voor de Militie der 2e ploeg blijvend gedeelte (voor- jaarsploeg 1909 en kleinste helft 4 maan ders 1909) is vastgesteld van tó Juni tot 13 Augustus 1910. De loteling der lichting 1910 M. Reinhoud heeft daar hij naar Amerika gaat emigreeren per request uitstel van eerste oefening aangevraagd. Een wagen bespannen met twee paarden van den landbouwer J. M. onder deze gemeente sloegen Vrijdagmiddag j.l. op hol. Men kon er niet in slagen, de dieren te grijpen, zoodat ze na een wilden ren op het eind der kaai kwamen, alwaar ze tegen den dijk op sloegen en vanzelf tot staan kwamen. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Ter kennis is gebracht dat de Staten van Meting en Schatting der gebouwde en ongebouwde eigendommen vanaf heden gedurende een maand ter Gemeente Secre tarie ter inzage liggen. Verleden week vierden de echtge- nooten L. Melissant Azn. en L. Bakker, hun 25-jarig huwelijksfeest Als bijzonder heid dient te worden vermeld dat de vrouw in het huis waar ze dit feest herdachten, was geboren en ook was getrouwt. Dus dez® drie gewichtige gebeurtenissen hadden in 't zelfde huis plaats. Voorwaar een zeldzaamheid Werd verleden week gemeld dat begin van brand was uiigebroken bij M W. dit moet berusten op een misverstand, het had namelijk plaats bij L. W. Beide huizen hebben een gemeenschappelijken schoor steen, zoodoende had deze vergissing plaats. Belanghebbende worden in herinne ring gebracht, dat vergunningen verleend voor den verkoop van sterken drank, in den dienst van het publiek bestemde lo- caliteiten van openbare middelen van vervoer vervallen met 1 Mei 1910. Binnenkort zullen weder eenige. per sonen tot verbetering hunner positie naar Amerika emigreeren. Tot tijdelijk Secretaris is alhier aan gewezen de heer Quast vau Utrecht, zoo lang de Burgemeester elders vertoevende is. Door H.M. de Koningin is aan Jan Holleman f 20toegekend. Belanghebbenden worden er op attend gemaakt, dat opnieuw zal plaats hebben, de verpachting van gorzen, dijken, wegen, visscherijen en bijenvlucht van het Adol- phenlancj onder deze gemeente, gedurende 3 achtereenvolgende jaren 1910, 1911, 191 2. Inlichtingen zijn te bekomen bij de heeren Mr. A. J. C. van Weel en C. Hart man te Ooltgensplaat. Dirksland. De eerlang aangemengde pogingen tot het in stand brengen van eene Coöperatieve Broodbakkerij beginnen haar doel te naderen Naar men verneemt is de tijd derzelver oprichting niet verre meer. Met verlangen wordt zulks door de reeds aangesloten leden tegemoet gezien, In eene dezer dagen gehouden Vergadering traden weer een 12 tal leden toe. Zondag 13 dezer hoopt da Wed. Brou wer de oudste iDgezetene onzer Gemeente haar 96ste verjaardag te herdenken. We hopen dat het de oude vrouw en ook hare kinderen bij wien ze inwoont aan geen belangstelling ontbreke. Ze woont aan de Kerkring nabij de Christ. Bewaarschool. Kort verslag der openbare propaganda- vergadering tot het stichten eener coöperatieve broodbakkerij te Dirks land op Maandag 7 Febr. in de zaal van den heer J. Gaanderse. Na opsning door den Voorzitter ret da spreker, de heer Van Calmthout, van Rotterdam, propa gandist van den Ned. Coöp. Bond, de beteekenis van coöperatie uiteen, er op wijzende, dat in deze alles neerkomt op onderling eamenwerken. De voordeelen aan coöperatie verbonden, ken merken zich eerstens, in billijken prijs. De coöpe ratie moet tegen billijken prijs leveren, daar het volstrekt geen doel heeft, hooge prijzen te be dingen, aangezien zij in zekeren zin het te veel betaalde terug geeft. Regelend en voorkomend kan coöperatie werken ten opziohte van plaat selijke onbillijke prijzen, wat spr. met een paar voorbeelden aantoont. Een ander voordeel isgoede maat en gewicht. Spreker geeft een zeer sprekend geval uit Rot terdam, hoe daarop steeds dient te worden gelet, zoodat de coöperatieve vereeniging .Vooruitgang" op al haar wagens meende te moeten plaatsen „weegt uw brood," terwijl spreker zelf bij onder vinding had, hoe hij in een brooddepót, staande in een der arbeiderswijken te Rotterdam te ver geefs een brood, 't welk hij aldaar gekocht had, wilde laten wegen, niettegenstaande hij er ten sterkste op aandrong, dit botweg geweigerd werd. Nog een voorbeeld aanhalende uit Wageningen, wees «preker er op, hoe het knoeien met maat en gewicht overal voorkomt, doch dit bij coöpe ratie niet voorkomt, daar het onzin zou zijn, zichzelf te bedriegen. Voorts wees spreker er op, dat het niet alleen de coöperatie is die hier ten goede kan werken, doch dat zelfs in Vlaardingen een gemeentelijke keur op het broodgewicht is ingevoerd, terwijl ia Wageningen eene dergelijke oude verordening van kracht werd gemaakt na de openbaarmaking van de aldaar zetelende coöperatie „De Voor post" van verschillende feiten. Derde voordeel: goede kwaliteitDaarop wordt nog maar al te weinig gelet. Met verschillende voorbeelden toonde spreker aan hoe er op schan delijke wijze, zoowel in 't groot als in 't klein, geknoeid wordt met onze dagelijksche verbruiks- artikelen. De coöperatie heeft echter alleen be lang bij het leveren van goede kwaliteit. Het vieide voordeel: 't beruchte of wel be roemde dividend. Heeft een particulier aan het einde van 'tjaar winst genoteerd, de coöperator redeneert „de winst moet komen aan hen die ze maken." Doch niet naar schooljongens stelsel „half mijn," maar alleen naar het zeker geniale stelsel van winstverdeeling volgens verbruik. Dit stelsel Is niet alleen billijk doch dient tevens als prikksl tot het betrekken der waren uit de ooöperatie, waarom spreker er dan ook niet genoeg den nadruk op kan leggen, dat straks, wanneer de arbeiders van Dirksland in de ge legenheid worden gesteld, hun brood uit de coöperatieve bakkerij te betrekken, zij steeds in het oog dienen te houden, dat zij daardoor hun eigen zaak steunen en groot maken. Zijn deze stoffelijke voordee'en van groot ge wicht, de moreele echter niet minder. Vooral legt spreker den nadruk op het verderfelijke pofsysteem. Dit, slechts schijnbaar mooi stelsel kan bq coöperaties niet voorkomen. Daar moet 'tzijn, geld bij de visch I Want, waar bij parti culieren het poffen gesohiedt bij wijze van gunst, is 't voor hem, die door omstandigheden bulten J A C IIT. DE STAATSRAAD I. B. D., COMMISSARIS DER KONINGEN IN DE PROVINCIE ZUID- HOLLAND, Gezien het besluit van de Gedeputeerde Staten van 31 Januari 1810, >10. 28; Gelet op art. 11 der Wet van 13 Juni 1857 (Staatsblad no. 87) Brengt ter kennis van belanghebbenden, dat bij voormeld besluit door Gedeputeerde Staten is bepaald: 1". dat het schieten, alsmede het vangen van eenden en duikers, vallende onder art. 16f en h der Wet van 13 Juni 1857 (Staatsblad no. 87) wordt gesloten op Maandag 2G Februari aanstaande; 2°. dat de uitoefening der jacht op waterwild, voorzoover die niet begrepen is onder de voorafgaande bepaling, wordt gesloten op Dinsdag 15 Maart aanstaande; 3°. dat de uitoeleuing vau het weispei van kwartelen met steekgaren of vliegnet (art. 15 Ia e der bovengenoemde Wet is toege laten van 23 April aanstaande tot en met 2 Juli daaraanvolgende doch dat het vliegnet in geen geval tot het tiras- seeren van kwarielen mag worden gebruikt 4". dat de kooilieden hunne kooieenden in dit jaar moeten opsluiten of ophokken van 1 Juli tot de opening der jacht op waterwild. Deze kennisgeving zal, in plaDO gedrukt, wor den afgekondigd en aangeplakt waar zulks te doen gebruikelijk is, alsmede in het Provinciaal blad en in de PederlandsehStaatscourant worden ge plaatst. 's-Gravenhage, 2 Februari 1910. JJe Staatsraad i. b. dCommissaris der Koningin voornoemd, P ATIJN. INUIUllTHNiGLN, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroor zaken. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge meente Ooltgensplaat brengen ter open bare kennis, dat ter Gemeentesecretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van de Firma M. Breur Zonen, boekdrukkers alhier om ver gunning tot vervanging vau een petroleummotor van 3'/, P.K., door een Petioleunimotor van 12 P.K., bestemd tot bet drijven van machines voor hel ooekdrukkersbtdrij I, in het perceel gelegen in de gemeente Ooltgensplaat, kadastraal bekend in tjeclie' A. No 1520, 1521, 1522. Op Woensdag, den 23 Februari 1909, des na middags ten 3 uren, zal ten Gemeeulehuize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit ver zoek 111 te brengen en deze mondeling en schrif telijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zij, die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, vóór het bovengemelde tijdstip, op de becretarie der Ge meente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. Ooltgensplaat, den 9 Februari 1910. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Wei houder, De Burgemeester, J. VAN NOURDT. JüH. VAN PUTTEN. Het is overdryviDg, zegt Dr. Bles. 's winters met open ramen te slapen. Get zal niemand verwonderen, dat de natuurlijke ventilatie stijgt naarmate het temperatuurverschil tusschen bin nen- en buitenlucht grooter wordt.,Is het dus buiten 5 gr. vorst en is te temporatuur in de kamer 2 gr., dan zal de ventilatie geringer zijn dan wanneer„deze 10 gr bsdraagt. In een verwarmd vertrek is de ventilatie beter dau in dat niet verwarmd is. Vier levensregelen o. Niet te veel werken en te veel eteu. b. Niet te weinig werken en te weinig eten. e. Niet te veel werken en te weinig eten. d. Niet te weinig werken en te veel eten. Wanneer wij voorovergebogen zitten te schrijven of te lezen, kunnen wij slechts zeer opervlakkig ademhalen, terwijl toch diepe ademhalingen méér noodig zijn dan spijs of drank. Eene slechte ge woonte is het ook lang met over elkaar geslagen knieën te zitten, vooral als daarbij nog één been tusschen het andere en den onderkant van den lessenaar gekneld wordt. Sommige studeerkamers of kantoorlokalen zijn in den regel veel te warm of worden te slecht geventileerd, terwijl de verlicht ng veelvuldig te wenschen overlaat. Soms haDgen de lampen zeer dicht boven de hoofden der werkers en is dg grond koud, zoodat de gulden regel„Warme voeten en een trisch hoofd", omgekeerd wordt Heeft men den ganscben dag op het kantoor gezeten, dan moet men 's avonds geen afleiding zoeken, waarbtj de zenuwen worden ingespannan waarbij veel alcohol gedronken wordt of waardoor men laat naar bed gaat.Na geestelijke inspanning heeft men meer rust en slaap noodig dan na lichamelijken arbeid. Wonden aan banden, veroorzaakt door wasschen kan men voorkomen door eenige dagen vóór de wasch de handen in te wrijven met een zwakke oplossing van schellak en spiritus. Zijn uw handschoenen wat nauw, wikkel ze dan in een vochiigen doek on leg ze zoo een paar uren neer; ge zult zien, dat ze daarna aan merkelijk wijder .zijn geworden. Neem den doek echter niet te vochtig, want don zou de kleur beschadigd kunnen worden. Zit een glazen stop te vast op de flesch, dan verwarme men den hals met een lucifer of bran dend papier. Ook door langs de stop een weinig petroleum te gieten, kan men haar los maken met wat water gaat bet ook, maar dan moet het een poos blijven staan. Jonge ganzen en eenden mogen bij koel weer in de eerste 14 dagen niet te water gaan noch badwater hebbeD. Een zeer goede methode om gevogelte snel te mesten, is melk in plaats van water te gebruiken, terwijl ineu daarin tarwebrood weektdit geeft zacht, sappig vleesch. Hazen kunnen in jonge aanplantiugen groote verwoestingen aanrichtingeD. Men omgeeft het l stuk grond met kleine paaltjes, waaraan men j De Kerk haar eere! Et komt weer »kerk-parade«. Zoo zal er worden gespot. De min. van Oorlog heeft n.l. bepaald, dat al die miliciens, wier ouders daartoe 't verlangen te kennen geven, op Zon-en feestdagen, naar de kerk zullen gaan. Onder behoorlijk geleide. En dat zoover de dienst het toelaat. Nu laat men spotten Wij vinden 't een zeer goeden maatregel. Jongelui van 19 en 20 jaar staan nog onder voogdij van hun ouders. Nu neemt de Overheid hen in dienst. Dat kan niet andersdat moet zoo. Maar ze zijn daar mee niet van hun ouders los. En waar het ouderlijk gezag zich kan laten geldeD, daar mag de Overheid het niet belemmeren. Niemand wordt trouwens gedwongen. Ieder heeft de kerk zijner keuze. Tenminste dat vertrouwen we. En de jonge soldaat komt onder den indruk, dat de godsdienst iets is, waar ook de Overheid prijs op stelt. Onze Courant. De vrucht en de wortel. Ter linkerzijde acht men het hier en daar gewenscht schrijft »de Standaard* om de zieke, neutrale school door om met den oud-Minister Staal te spreken opera tief ingrijpen aan een weinig genezing te helpen. Dat komt dan hierop neer, dat men er wat al te luidruchtig optredende socialistische onderwijzers uit verwijdert. Dat daarmede de Openbare School weer gezond zou worden gemaakt betwijfelt de Drie Provinciën. Wat nu gezien wordt is de vrucht van den boom. Die er afhalen maakt den boom niet beter. Nu er aan den boom een vrucht wies, die bitter smaakt, gaat men zich suf staren op die vrucht. Maar aan den stam raakt men niet. En op den luorttl let men niet. Daar komen we tegenop Nu hoort men het geroep, dat die wrange, booze vrucht er af moet. Mocht dat ge lukken, dan is alle protest vau de overzijde verstompt. Dan wrijft men zich vergenoegd de handen Dan is alles weer in orde met en op de Openbare School Daar zijn we 't niet mee eens, W-ant de stam blijft staan. En aan den wortel wordt niet geraakt. Waar andere zich vergapen aan de vrucht, daar is het onze taak om rusteloos ons volk te waarschuwen, dat de wrange vrucht te wijten is aan den verkeerden wortel En dat het struisvogelmanier is, om maar net te doen, alsof die wortel gaat is En die wortel is lang niet gaaf. Precies op dezelfde gronden waarop men s-neutraal* wil wezen bijv, ten opzichte van het Oranjehuis, is men »ueutraal« ten opzichte van God en zijn Woord. Men zal er over zwijgen. Het gaat immers boven het verstand van de kinderen. Dat enkel rekenen met het verstand, acht het blad jU':St d» fcint Opruiming van een partij als de iietde tot God en den Heere Jezus, moet komen uit het verstand. En dan hebben ze driemaal gelijkDan is het kinderverstand voor deze dingen nog niet geschikt Maar zoo is het niet. 't Gaat niet buiten het verstand om. W9 zijn redelijke schepselen. Maar de liefde is toch in de eerste plaats een zaak des harten. En dit is onze groote grief tegen het Instituut der Openbare school dat het den weg niet vindt tot het hart des kinds. Het verstand willen ze overladen. Volproppen met feiten en feiten. Maar het hart laten ze dor en koud en leeg. Of vullen het met fabeltjes en sprookjes. Doch geven het niet datgene waarnaar ook het kinderhart onbewust dorst. Dat is de fout in den wortel. Onze mannen en vrouwen begrijpen 't opperbest, dat men de »neu rale* school niet beter maakt door een paar socialistische onderwijzers weg te zenden. Die school deugde een halve eenw geleden net zoo

Maas- en Scheldebode | 1910 | | pagina 3