voor de %Hidhollandsrlie en Zeeuwsche Eilanden. Eusioir Centrale Kies?. Woensdag 2 Februari 1910. 2 Antirevolutionair 248le Jaargang N°. 1525. Orgaan IN HOC SIGNO VINCES T. BOEKHOVEN. SOMMELSDIJK. MS* «taal»l«en ïnor «t* unpwtpgmfl, fcafwerjeBilSPfi e-ii veraSerp Idminiütraiif franco toe te asemleai aan «lew Uttarever Vergadering- in de Ghr. Scbool te Middelharnis op Zaterdag 5 Februari 's middags 3 uur. Om deze vergadering is verzocht. Opkomst dringend noo- dig. De Secretaris. Ons Program. v. Tuin» iLsimiüMjsaw. üulienland. FRANKRIJK. ENGELAND. DÜITSCHLAND. NOORWEGEN. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag, Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Buitenland bij vooruitbetaling f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. UITGEVER Telefoon Intercom**. No. 2. Advertentiefi 10 cent per regel en %ji maal. Reclames 20 per regal. Boekaankondiging 5 Cent per regel ©n 4/j maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte dis zij beslaan Advertentiën worden ingewaoht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. -x- Zóó luidt het eerste artikel: De antirev. of Chr. His. richting vertegenwoordigt den grondtoon van ons volkskarakter, gelijk dit in 1572 zijn stempel ontving. Ons Volk, heden, heeft een zelf standig, een eigen kenmerk. Ons Volk, oudtijds, had dat ook. En toch: die kenmerken stemmen in vele opzichten niet overeen. Toen een regeeringsraderwerk, zoo stroef, zoo onhebbelijk, dat we er ons over verbazen, dat onze Republiek het nog tot 1795 uitgehouden heeft; was dan ook Oranje niet het cement geweest, dat de Zeven Provinciën bij elkaar had gehouden, dan was haar ondergang niet zoo lang uitgesteld geworden. Maar 'oen ook: een Gereformeerd Volk, dat boog en knielde in woning en Kerk voor den lieere der Heeren, en dat was het juist, wat onze vade ren zoo schitteren deed op alle terrein des levgjswant dit weet iedereen wanneer in de harten van een volk de vreeze Gods woontwanneer men leelt en handelt naar de ordeningen Gods en zich laat leiden door Zijn Woord en Wet; dan moge gerust het staatsraderwerk wat stroef en de sa menwerking tusschen provinciën en andere collegiën of administratiën zwak zijn't deert nietwant in de consientie der inwoners leeft het be wustzijn, dat ieder voor God en zijn naaste verplicht is al zijn gaven en krachten te besteden in dienst van zijn Koning, in dienst van zijn Va derland, volk, zijn republiek van vrijheid en recht. Goede wetten uitstekend Goede rechtsverhoudingen bestMaar wet ten op papier beteekenen niets, wan neer het volksgeweten niet mede- spreekt. Maak de mooiste Zondagswet; de mooiste Drankwet als het hart des Volks onverschillig is omtrent het Kerkelijk leven, en het Huis des Heeren wordt voorbijgeloopen en de drankduivel woelt en woedt in onze dorpen en steden, dan is de invloed van een Zondagswet en Drankwet niemandal. Dit is juist het cardinals punt bij elke wetgeving in elk Land bij elk Staatsbestuurde wet moet post vat ten in de harten des volksin de consciëntie des Volks moet de wet een goeden grond vinden, opdat ze alierwege kan worden toegepast en ze tot intooming van 't kwaad der boozen leidt Efi dat was bij onze Vaderen het geval. Dat was der Vaderen «volks karakters Zij voelden banden met God Almachtigzij hadden eerbied voor de weteerbied voor 't Gezag zij wilden den rijke eeren en den j arme beschermen en steunenzij waren eerlijk in handel en wandel, en trouw zelts tegenover hun vijan den vrede en vriendschap was er in de kringen des volksen liefde voor hun stad en dorpliefde voor hun beroep en arbeid en een erkentenis dat ieder mensch voor den Rechter van hemel en aarde eenmaal reken schap zou moeten afleggen van zijn rentmeesterschap op aarde. En der Vaderen »volkskarakter« heelt onze Republiek groot gemaakt. Op dat karakter stond het Gerefor meerde stempel. En nu mogen we ons thans zeer zeker verheugen in een beter Staats organisme we hebben nu een vroe ger onbekenden Volksinvloed op Ra den, Staten en Kamers; we hebben een Grondwetorganieke wetten koninklijke besluiten we hebben een Koninkrijk met een Oranje aan het hoofd een eenheid van provinciën en geen bondgenootschappelijk saam leven als in de Zeven't belasting stelsel werkt op een parigen voet door 't heele Landeen bij de wet geor ganiseerd krijgswezen in tegenover stelling van de vroegere huurtroepen en horden, die in 't gezicht van den vijand om geld!'geld! riepen enden Oranjeheid het spit alleen lieten af bijten; we hebben geen Regentenpar tij én heerschzuchtige fracties, die onzen Oranje den voet dwars zetten als in 1650 en in 1672; we hebben ja veel beter Staatsleven dan oudtijds, maar we hebben niet dien Gereformeerden geest over Landen Volk die in 't stof deed buigen voor God en Zijn Woord alle man en alle vrouw alle hoogen en allen lagen stand alle armen en alle rijken. Toen was er bandgehechtheid: liefde saamwerkingéén in geest en strevenop 't eenige fundament Jezus Christus, Zone Gods. En nu is er afwijken van God en Gebod. Gezag wordt ondermijndle- venslol en levensweelde verzwakken de betrekking tot den Schepper en egoisme enmammondienst dingen naar macht en voorrang. I)e Antirev. richting wil als de va deren zijn. Niet in alles. Niet in hun Staatsvorm. Niet in hun gebreken. Maar in hun deugden. InhunEere zij God in de Hoogste hemelen En op aarde Voorwaarts De Partijdag ligt achter den rug en nog lang blijft hij leven in onze her innering. Want het staalt in den strijd, te weten, dat nog zoovelen, ondanks de ongunstige weersgesteldheid, van heinde en ver willen komen om, ééns geestes te getuigen, dat men de be ^inselen der Antirevol. partij bemint dat men buigen en bukken wil voor dezelfde. Hoogste Majesteit, wien te eeren ons aller doel is. Onze Vaderen kenden hun Hage- jreeken. Zwommen door stadsgrachten en lieten zich bij nachten en ontijden afglijden van de stadswallen, om de Gereformeerde leer die naar de God zaligheid is, te beluisteren. Ze wapenden z>chen werden ge wapend. Met geestelijk manna werden zij gevoed en ze weerstonden den vijand in dubbel opzicht. Hun zwaard was gewet tegen tyrannie. Maar hun zwaard des geestes zuiverde Ke^k en Staat van dwalingen. Die liefde voor de Calvinistische beginselen openbaarde zich op onzen Partijdag En nu, voorwaartsnaar de Prov. Statenverkiezing Die blijve men in 't oog houden tot op dien dag, dat de stembus klokke 5, sluit. Hoe lang nog Maanden, glimlacht de een. Het zij zoo Houd dan maanden dien dag in 't oog. Het Liberalisme doet 't ook. En het hunkert naar victorie I Eereraad. De Centrale, op 15 Des, vergaderd te Ouddorp zond van daar de volgen de betuiging: De C. A. K., vergaderd te Ouddorp spreekt haar onverzwakt vertrou wen uit in den leider der partij bidt, dat God hem moge sterken in deze moeilijke dagen en hoopt van ganscher harte, dat de Heere hem nog vele jaren moge sparen om ons door zijn woord te lieden en te bezielen. In deze moeilijke dagen! Van ver dachtmaking Zullen ze door den Eerenraad ver dwijnen Of zal weer een campagne op touw gezet worden, om de samenstelling van den Raad te wraken. 't Zou wel wonder zijn, ais 't nu goed was, in der haatren oog. Ze zullen wel «moeilijke dagen« blij yen berokkenen, want een man van zoo groote beteekenis, blijft een doorn in hun oog en hun ergenis en hun dagelijksche kwelling. BIJENTEELT. Do bijenteelt is ook een tak van den landbouw de landbouwer we hebben het meermalen be pleit dient tevens bijenhouder te zijn. Voor hen, die het willen worden, geven we hier eenige wenken, welke later door andere zullen worden gevolgd. De aanstaande imker bestudeerde vlijtig de beginselen der bijenteelt, ten eerste theoretisch door op vergaderingen en bij voordrachten over bijenteelt (de wandelleeraar dhr. van Giersbergen houdt ze in alle deelen van het land) tegenwoordig te zijn; een tijdschrift over bijenteelt te lezen, zooals er in ons land een paar bestaan leengoed, handboek raadplegen in de tweede plaats prac- tisch, door bij een ervaren imker toe te zien en zich te laten onderrichten, en door oefening in eigen bijenstal. De imker most een open oog hebben, een scherp gehoor, een helder hoofd, een rustigs haud, een dik vel en een hart dat geen vrees kent, maar vol liefde is voor zijn bijen. Het overige komt van zelf; de koningin zorgt toch, in hoe danigheid van moeder, voor het in stand blij ven en de vermeerdering der kolonie, waarin de werkbijen ide wijfjes) alle werk doen en de darren niets dan de bevruchting. Men beginne met één enkel volk in 't voorjaar en schafte zich nooit meer volken aan, dan men behoorlijk verplegen kan. De standplaats van den bijenstal, van korf of kast, zij rustig: niet te ver van huis en zoover mogelijk van uw buurmande vlucht moet vrij zjjn naar Oost of Zuid; de woning zij ruim, warm droog en zindelijk; de broedruimte moet onder,, da honigruimte boven zijn; neem kasten met lossen bouw. Na de overwintering (April) overtuige men zich of het volk niet moederlooi is, of het sterk is en gezond, het broed gesloten en bezet de honig en pollenvoorraad voldoende de ramen moeten zuiver zijn en niet te oud. Waar er iets onbreekt, verhelpe men het. Geef den bijen nooit meer ruimte dan ze noodig hebben. Laat tot den zwermtijd wasralen opbouwen en verwijder het overvloedig darrenbloed (een halve raat is genoeg). De volken die zwerven, zullen houde men in de broedruimte en voert man wanneer er niet geoogst wordt (zwermstokkeu). Geef koloniën die niet zwermen zullen veel ruimte, en slinger dan bij goede drachten (honing stokken). Laat de zangvogels leven; muizen wasmotten en andere bijen-vijanden verdelge menwees zelf niet de grootste bijenvijand 1 Zorg voor vermeerdering en verbetering der bijenweide. Natuurlijke zwermen zijn beter dan kunst zwermen. De zwermen die nog na den eerste komen zyn beter omdat daar jonge koninginnen bij z(jn. De zwermen, die zwak zijn (onder twee pond), moeten versterkt wordenafgezwermde volken ingelijks. Geef den zwerm in de eerste drie dagen geen voedsel. Zie of de zwermen een moeder hebben en of ze bouwen. Hang bij de zwermen in 't begin geen kunst- ramen in. Het rooven moet krachtdadig bestreden worden door vernauwen of sluiten van 't vlieggat door de verwisseling van dekast met een ledige, door opsluiting der roovende volken. Hang in de honigruimte gesloten broed en oude ledige raten, maar laat er de koningin niet binnen. Slinger alle weken in den oogstijd de raten, welke geheel of gedeeltelijk gesloten zijn, maar niet te veel ongezegelde en geen broedraten met open broed. Van Kerstmis tot Paschen dienen de bijen zoo warm mogelijk gehouden. Zorg voor ongestoorde winterrust 1 Al ia de Seine eenige centimeiers gevallen, loch blijft de watersnood groot en heelt zjj siads ona laiste maai droeviger afmetingen aangewezen het ia ondoenlijk alle jobstijdingen te vermelden, die dag op dag alleen uit een atad ala Parijs ons bereiken. We zouden ten slotte een lange, laDge lijst krijgen van dezelfde of van dergelijke treurige berichten. Uit het vele doen we dan ook slechts een enkelen greep. Het trottoir langs de seine is over eene aanzienlijke lengte gebarsten en het water vloeit over de kade. Verscheidene straten op den rechter seine-oever zijn voor het verkeer afgeslo ten. In vele straten verzakt het plaveisel en vreest men eene algeheele iastorting. Rondom het ondergrondsche station van de Noord Zuid metro-lijn verzakt even eens de bodem en is het verkeer voor voetgangers en rijtuigen verboden. Aan hat minis eria van Buitenlandsche zaken is de toestand kritiek, de kelders van het kolossale gebouw zijn onderge- loopen. Een der vleugels van het minis terie moest geheel worden ontruimd. Iu het Hotel, Dieu, het groote gemeen telijke Ziekenhuis, zijn de kelders, waar de verwarmingstoestellen staan, over stroomd. De ziekenzalen, gelukkigerwijze van stookplaatsen voorzien worden nu door haardvuren verwarmd. In de gevangenissen reikt het water tot de cellen der eerste verdieping. Langs de straten ziet men honderden uit hun woningen gevluchte menschen gaan, met kinderen aan de hand en bela den met kleeren, beddegoed en andere niet al te omvangrijke huishoudelijke voorwerpen. De regeering heeft vele scholen en dergeljjke openbare instellingen ter be schikking van de dakioozen gesteld. De militaire intendance zorgt voor de benoodigde kribben en het beddegoed. De prijzen der levensmiddelen zijn enorm gestegen. Pontonniers sappeurs der genie ver- leenen op de meest bedreigde punten krachtige hulp. De kamer stemde voor een crediet van 2 miljoen francs, door de regeeriDg aangevraagd voor allereerste hulp. Veel grootere sommen zijn benoodigd. Andere deelen van Frankrijk wordm eveneens zwaar bezocht. Te Aifortfille b.v. bedraagt het aantal dakioozen 16,000 Geen dorpje aan de seine of het is geheel of gedeeltelijk verwoest, tn vele inwoners zijn er van alles beroofd. De geheele vlakte om de stad Rouen staat blink. 0»k uii Duitsehland komen berichten van regen, saeenws om enoverjurooming. Vooral uit het zuiden en het westen. De Rjjn en de Roer zijn zoo sterk gewassen, dat zij de dijken bssohadigeo en het omliggende land overstroomeD. De sterkste schepen kunnen haast niet tegen den woesten stroom van den Rijn. op. In het Hochwald zijn geweldige massa 's sneeuw gevallen op sommige plaatsen meters hoog. In het Fichtelge- gebergte is alle verkeer onmogelijk. In hoven-Frankenland hielden sneeuwstor men huis. In het zwarte woud liggen wegen en voetpaden 80 c.M. onder de sneeuw. Te Stuttgart is een barome er stand van 703. 4 m M. waargenomen zoo laag bad de barometer nog niet gestaan in de 84 jaar, dat de stand daar nauwkeurig is opgeteekend. Natuurlijk komt ook in België Diet vrij van den overlast van water. De Maas is sterk gezwollen de rivier heef6 een hoogte bereikt van 3 meter boven den normalen stand en nog bleef het water wassen. De zijrivieren de sambre Semois en Lesse zij n op verschillende punten buiten hun oerers getreden. In het acheidegebied wordt de toestand niet minder ernstig. Op vele plea sen moeten de bewoners der geheel door het wtier omringde hoeven met behulp van schuiten van levensmiddelen worden voorzien. In Spanje Italië en andere landen woedden vreeselijke stormen, die vele ongelukken veroorzaakten. „Zie de hand des Heeren, die verwoes tingen op aarde aanricht 1" Spijt hun succes, gaan de unionisten nu toch een toontje lager zingen. Zij be- seflen zoo langzamerhand, dat hun over winning toch nog niet voldoende is, om aan het radicaal regime een eind te maken. In liberale kringen is men zeer in zijn nopjes, dat de premier met overgroote meerderheid is herkozen. Bij de afkondiging hiervan kwam het tot woeste tooneelen. Nadat de eerste minister zijn kiezers bedankt had, hetwelk hem reeds zoo goed als onmogelijk werd gemaakt door het woeste getier van conservatieven en suffra gette's, deed een aantal kiesreehtvrouweu een wanhopige poging om zich op den minister te werpen De politie moest zich letterlijk op de «dames// werpen om den eersten aanval af te wenden, er ontstond een hevige vechtpartij, waarin de suffragette's zich als furiën gedroegenzij vielen de politie met stokken-aan en beten en sloegen van zich af. Slechts met de grootste moeite kon de politie den minister-president in veiligheid brengen en hem voor mishandeling bewaren. Eén der vrouwen kreeg Asquit een oogen- blik bij deit slip van zijn jas te pakken maar de minister rukte zich los en kwam er verder zonder kleerscheuren af, ofschoon zijn jas misschien wel wat uit haar deftig Eugelsch model getrokken was. Het Duitsch - Portugeesche han delsverdrag is door de Commissie uit den rijksdag met 15 tegen 13 stommen afgestemd. Het verdragsontwerp komt nu weldra tt-r definitieve afhandeling in den Rijksdag zelf. Het geheele Ministerie heeft in de heden gehouden zitting van den staatsraad zijn ontslag ingediend. De koning nam het ontslag aan en verzocht de ministers tot nader orde, hun portefeuilles te behou den. Na afloop van den staatsraad beval de minister-president den koning, op diens verzoek den leider der rechtsche partij, Bratlie. als kabinetsformateur aan. De ontslagname van het ministerie staat in verband met den uitslag der jongste verkiezingen voor het Storting. De Koning heeft den voorzitter van het

Maas- en Scheldebode | 1910 | | pagina 1