Dankbetuiging Hieuw Bruin Uienzaad TIEMAWB 5-Jarige Weiden. M Advertentiën. Broofl-, Kol- en Bnbflnttnij III, Stitiansweg Otforp. VERHUISD J. TIEMAW, H. YAE DER BEIDE, SOiWMj PIJPORGEL. firma VAN STEIJH Co. Kassiers J. TIE MAN, 'Rouwkleeding names en Kinderen 'Rotterdam DIENSTBOD!, Marktveld No. 44 liiuws Boerenwagen, Zaadhandel - Sommelsdijk. SPRINGSTIER BAKEERIJ. BOOD FLAEIEESCH los- of Paftrdonpeenzaad. Prolongatie en Belesning. Zwarte Japonnen Zwarte Blouses Zwarte Rok Ken Zwarte Kinderjurken, Merk en school. '/i. De ondergeteekenden gevoelen zich gedrongen langs dezen weg, hunnen hartelijke» dank te betuigen aan allen die hebben medegewerkt aan de red ding van hun geliefd kind op Zaterdag den 22 Januari jl. 3385 E. HOTTING M. HOTTING-Van Nieuwaal Ooltgensplaat, 24 Jauuari 1910. Met dezen betuig ik mijnen dank en tevredenheid aan de Veeverzeke ring Almeluo, Agent Jk VEROLME voor de prompte en volle uitbetaling van mijn afgekeurd paard en beveel tevens deze Maatschappij ten volle aan. 3384 K. v. d. HAM. Nieuwe Tonge, Januari 1910. Tegen 1 Maart a.s. gevraagd een 3383 knecht aan huis bij de WED, i). SIEf JNG, Melissant. Gevraagd tegen 1 Maart a.s. een bekwame Bouwknecht, bij L, VAN VUGT, Kranendijk, Den Bommel. 3360 Tegen 1 Mei a.s. gevraagd een zin delijke 3377 bekend met melken. Adres: J. VAN GRIETHUIZEN, Nieuwe Tonge. Ondergeteekende maakt aan de ingezetenen van ©USMMM11P eis Omgtreken bekend dat hij zijne Zaterdag 5 Februari hoopt te Belovende door een nette en soüede bediening zich het vertrouwen waardig te maken. 3382 Aanbevelend De besturen der afd. v. d. FLAKE. BOERENBOND en voorts alle overige belanghebben den worden verzocht hunne verzeke- ringsaanvragen bij de Centr. Landb. Onderlinge in te zenden vóór 1 Febr. e.k. Zij die reeds bij Premie Maat.ijen verzekerd zijn met de desbetreffende Polis aan den Secretaris der 3379 A. W. KE1JZER te Melissant bij Herkingen. van 3369 Voorstraat :%'o. ft naar 9. W. DE MISS SomieMIjl TE KOOP een (doordraaier) Adres: G. VAN DER SLUIJ Smederij Dirksland. Tevens vestig ik de aandacht op mijn Beschikbaar een 3381 toelating a 75 cent. Adres: A, BUIJS, Oudendijk onder Middelharnis, een in volle werking zijnde Brieven franco onder no. 3365 aan het Bureau van dit Blad. BRUIN ZEEUWSCH UIENZAAD RIJNSBUBGSCH STROOGEEL ALOSTER Soorten zeer echt en van volmaakte kiem kracht Liefelijk Kamerinstrument Secre taire-mode! zonder gebreken voor spot prijs te koop bij 3362 C. was te Oirkaland. Te k©®|9 geheel of bij gedeelten ll met minstens 50 kiemkracht onder controle van het Rijksproefstation a «Oeentper lj1 Kgr. bij D. BREE- SNEE, Nieuwe Tonge. 3359 OOI/raENSPIjAAT 2853 Effieeien en Coupons. Dankbaar zijnde voor hel vertrouwen van den landbouwstand, blijft men zich voor puikkiemende door deskundige juist gekozene Zaadsoorten, welke onmisbaar zijn gebleken voor bet verkrijgen van beste 5-jarige Weiden, adresseeren lot 3386 ZaaiaMel en Exploitant voor Bestnren van LaMMiw-loterijen te SommeMijt. voor Steeds groote keuze Hoogstraat hoek Spui Het luchtschip Zeppelin IV dat voor het vervoer van luchtreizigers moet dienen zal 20,000 kubieke metera gas houden en drie motoren krijger. De schuitjes worden zeer geriefelijk ingericht en zullen onge veer 20 menseheu kunnen bergen. Het bericht, dat er een Zeppelinluehlschip met 8 motoreu gebouwd wordt, 't welk 300 reizigers zou kunnen vervoereD, is natuur lijk een verzinsel. Voorshands zal de Z IV tochten van en naar Friedrichehafen, aan hot meer van Conataus, doen. Later zal de eerste loods te Baden-Baden gereed komen en Zep pelin-luchtschepen kunnen opnemen. Dat station zou dan het uitgangspunt voor verdere uitbreiding van het luchtvaart- lijnverkeer kunnen worden. De Hamburg- ache loods, die een reusachtige ronde hal zal zijn, kan paB in het voorjaar vau 1911 af zjjn, Iodieo liot nog Geii3 tot een dienst op Londen mocht komen zal het uitgangspunt ervoor Dusseldorp zijn. Vandaar zouden de luchtschepen dan over ons land heen naar Londen stevenen. Ontvoerd. In verschillende bladen lezen wij het volgende In bet nabij Rotterdam gelegen Hüle- gersberg werd heel wat opschudding te weeggebracht, toen bekend werd, dat do 20 jarige dochter van de daar op eene vilia wonende familie De K. Woensdag middag ontvoerd is, door een jeugdig predikant uit een kleine gemeente in Overjjsel. Woensdagmiddag was zij met hare moeder en zuster een huis gaan bezichti gen aan den Walenburgerweg te Rottsr- dam. en van dat oogeuhiik af is zij verdweneD. De Rott. meidt, dat met uit 's-Gra- veühage ontboden speurhonden naar de verblijfplaats van het te Hillegersberg ontvoerde R.K meisje zou worden gezocht. De resultaten van het onderzoek waren nog niet bekend. In de Zwolscbe Courant schrijft K. J. v.d. Berg, predikant te Kamperveen: Met diepe smart bob ik kennis ge nomen van het bericht in uw blad van Vrijdagavond en in andere bladen op genomen. Uit een en ander blijkt, dat men mij bedoelt. Met heiligo verontwaardiging slinger ik elke beschuldiging verre \an mij. Welk een groot geloof Iemand, die de vorige week, met de wed. ie Beetgum mocht spreken, wier dochter van het leven is beroofd, hoorde uit de mond dier wed., deze woorden „Ik heb het voorrecht nog vee! voor den moordenaar van mijn dochter te bidden". Denkt men hierbij niet aan de bede van Jezus, en aan die van Stéhnus Waar lijk dit mag een iiohipunt in onzen on- geloovigau, halfgeloovigen tijd keeten. Gode ter eere. (»ÈY Dbld.") Een brutaal heer. De „Nieuwe Gazet" meldt Op het einde der maand October j.l. verdween uit haar woning een minder jarig meisje, Germaine van V die met haar ouders in den Noorderdoorgang te Brussel woonde. Voor eenige dagen kwam mej. Van V in de ouderlijke woning weer. Door haar ouders onder vraagd, deed zij een roerend verhaal van hetgene er sedert haar verdwijning voor- gevalen was. Zij was door een Pranschman Alexandre de L. naar Londen meegevoerd en daar om zoo te zeggen opgesloten in een huis waar nog drie andere, even ongelukkige meisjes waren. Deze onge- lukkigen mochten niet uitgaan dan 's avonds, onder geleide van Alexander. Zekere avond wist zij den ellendeling te ontsnappen en dank zij de milde tusschen- komst van een jongen Duitscher, dien zij van haar droevig lot op de hoogte gebracht had, kon zij naar België weerkeeren. Dadelijk ging zij naar haar ouders terug. 's Anderendaags ging vader Van V, met zijn dochter naar het gerechtshof en het meisje vertelde wat zij geleden had. Alexandre de L, na eenige opzoekingen, was er zeker van dat het meisje naar Brussel was weergekomen. Hij was zoo vrijpostig zich bij de ouders van het meisje aan te melden om haar weer te eischen. Dinsdagochtend werd Alexandre de L. aangehouden en in de gevangenis te Sint-Cilis opgesloten. Een arrestant verdronken. Donderdagavond werd door Rijks- en Gemeentepolitie voor den burgemeester van Harmeien gebracht Jacobus S reef- land, wiens opsporing eu aanhouding is verzocht ia het Algemeen Politieblad, daar hij verdacht werd van diefstal met brandstichting. Berst is gestolen de brandkast aan het station te Harmeien, daarna ingebro ken in de woning van den watermolenaar Konijnenburg onder Gerverscop en Don derdagnacht de diefstal in de woning Van de wed. Verbree, alle drie de dief stallen gepaard gaande met brandstichting (men herrinnere zich dat de watermolen woning geheel is afgebrand.) De politie had Streefland gevonden op den zolder van een schuurtje, waar bg zich verborgen had. Door den burge meester van Harmeien ondervraagd gaf bij maar negatieve antwoorden, waarna last werd gegeven hem ia bewaring te stellen tot den volgenden morgeu. Op weg naar bet arrestantenh.kaal nam Streefland op eens de vlucht en sprong iu deu Leidseken Rijn, waaruit hij na een kwartier dreggens, levenloos werd opgehaald. Een proef met bevriezen en ontdooien. Vele malen is er in verschillende tijd schriften voor tuinbouw en plantkunde geschreven over he> bevriezen en ootdooi- eD vaD planten en daarbij zijn de schrij vers bet er niet over eens waaraan de planten te gronde gaan, door het bevriezen ot door hot te anal ontdooien. Ü8 een beweert dat het onverschillig is of men de planien wanneer zij bevroren zijn, snel of langzaam ontdooit ierwij 1 een auder beweert dat juist door een snelle ontdooiing de planten sterven, en door een langzame ontdooiing nog behouden hadden kunnen worden. In „Pioralia" wordt nu mededeeliog gedaan van de volgende proef, die vele bloemenliefhebbers zai interesseeren. De proef werd genomen met pelargoniums Ik nam daarvoor zegt de proefne mer de oudo en sterke varië:eit Bianc de Caatille, Augustussiek in kleine stek- potjee. Dit waren korte en s evige planien die in een bloembak koel en vrij droog gehouden werden. Ik plaatste hiervan op een avond vier stuks buiten op een koude plaats op deu bevroren grond. Het vroor dien nacht minstens vier gra den Fahr. Des morgens waren de plan ten dan ook zoo hard als glas bevroren. Ik dacht, dat dit veel te hard aangekomen was en de p'anten voorgoed de knoei weg hadden en mijne voorgenomen proef misiukt was. Ik zette mijn plan evenwel voort en plaatste twee er van weer in den bloembak op hare vorige plaats terug. Het was prachtig winterweer, een heldere lucht met mooien zonneschijn, zoodat er dien dag aardig zonnewarmte in den bak kwam en de pla: ten dan ook snel ontdooiden. Een er van lief ik gewoon droog staan, de andere twee plaatse ik opeen koeiadonkere plea a om ze langzaam t9 ontdooien, een er van weer droog, de ander besproeiende. Den nacht daarop vroor Let weer, en bevroor de iaatste weer een weinig dit kwam van den vochtigen toestand van besproeien aan de andere, die er naast stond, kon ik niets van vorst bespeuren. De beide laat ste plaatste ik den tweeden ook weer in den bak en liet ze verder rustig staan. De uilslag was, dat no. 4, die ik besproeid en langzaam ontdooid bad, dood ging, de andere drie hadden wel iets geleden maar zijn toch in 't leven gebleven en Lebben van 't zomer op een perk gestaan en wa ren van al de andere niet te onderscheiden. Het bleek mjj hiermede, dat er weinig verschil was met het snel en langzaam ontdooien, doch wel in wat toestand de plant is tijdens het bevriezen. Iu drogen toestand bleken de planten hier vrij wat uit te kunen staan, maar niet in een vochtigen, wat naar mijn meening de laatste, die den tweeden nacht weer van de vorst te lijden had, deed bezwijken, terwijl de andere, die er iu drogen toe stand naast stond, goed van ontkwam. De komeet van Halley. Het wordt tijd schrijft de „N. 0." dat wij weer eens wat vertellen van het ons straks meer en meer naderende hemellichaam. De komeet, is thans zoo ver op haar tocht gevorderd dat zij in de eerste dagen van Februari binnen de baan van Mars kan zijn. De afstand van Halley van de Aarde bedroeg op Zater dag 22 Januari 31% millioen mijlen en zal tot begin Maart nog tot 37milli oen mijlen toenemen dan echter komt zij steeds naderbij tot de komeet den 18an Mei haar dichsten stand bij de Aarde heeft bereikt n.l. 27/10 millioen mijlen Den kleinsten afstand van de Zon ueeft de komeet den 22ea April, r.l 12 mil lioen mijlen. Dank zij haar meerdere helderheid door haar dichter uadereu tot da zon, kan Halley op dit oogenblik reeds i t een gewonen verrekijker als een flauwe nevelmassa gezien worden. Op de flar- vard-sterrenwacht in N. Amerika heeft men zelf het speotum van de komeet kunnen fotografeeren. Zooals wij reeds meldden heeft men daarin een streep ontdekt die ongeveer samenvalt met die van eyangas, maar daaruit zeer overijld de gevolgtrekking gemaakt dat de ko meet eerlang zoo dicht bij de Aarde komende da atmosfeer van onze planeet van cyanwaterstof zal doortrekken en aldus het mensehdom vergiftigen. Dit is daarom overijld omdat het spectroscopisch onderzoek alleen nog maar betrekking heeft op de kern der komeet. Daarbij is het nog zeer de vraag, of hier wel aan eyangas gedacht moet worden want van het spectum dier stof is nog maar één enkele streep gevonden van de overige drie streepen heeft men nog geen spoor waargenomen. Overigens heeft ook de komeet 1908 c. (Morehause) een derge lijke spectrum vertoond. Wat wij den 18en Mei missohien te verwaohten hebben is het altijd groofsche verschijnsel van een sterrenregen, maar ook dat is nog niet zeker. Burgerlijke Wand OOLTGEN8PLAAT Geboren Izak, z. v. Karei Beijer en Cornelia Leijdens; Jol a ma Elizabeth, d. v. LeendertJor- daan en Hendrika Geertruida Johanna Mengel- kampCornelia, z. v. Franciskus Vervloed en Johanna Stram; Maria Johanna d. v. Jaeobus Pollemans en Margaretha Adriana YpelaarEen levenloos kind van Petrus Anthonius Maria Jacobs en Johanna Elizabeth Pollemaus. Ondertrouwd Adrianus Hekke, j.m. oud 25 j, en Maria de Vos j.d. oud 21 jaar; Willem Kamp, j.m. oud 21 jaar eu Jocomina van Gent j.d. oud 19 jcarj DEN BOMMEL. Donderdag 20 Jan j.l. ver gaderde het Bestuur der Chr. Sohool alhier met ouders der schoolgaande kinderen, onderwijzers eu jbelangliebbenden, in de lokalen der school, teneinde onderwerpen te besproken in belang dier stichting. Na opening der vergadering door den Voorz. werd het woord gegeven aan Ds. L. Emmen, die een krachtig pleidooi hield voor het nut en de noodzakelijkheid van Chr. ondorwjj met het oog op de beslemming van het kind voor bet leven hiernamaals en zijne voorbereiding als lid dor Kerk en burger van den Staat. Vervolgens verkreeg het woord dhr. J. Veon- gira hoofd der school om zijn onderwerp: „Huis- en Sohooltucht" in te leiden. Spreker toonde aan, dat er alleen van tuoht sprake kan zijn, wanneer men het feit der zonde aanvaardt. Vervolgens besprak hij kortelijk de verschil lende tuohtmiddelen eD drong bijzonder aan op innige samenwerking tusschen sohool en huis vooral ten opziohte van de tuoht. Beide lokalen [waren vrij goed bezet, terwijl een gehouden oolleote voor de sohool ruim 7 gulden opbraoht. DI11KSLAND. Zondag 30 Jan. zal in de Herv. Kerk een Colleote gehouden worden voor do School met don Bijbel. Dezer dagen ia da Geref. Gemeente „on der 't Kruis" overgegaan bij do Gereformeerde Gemeente onder de Classis Botterdam. NED. HEKV. KERK. Beroepen; Te Laren (Geld.) C. J. Bartels ie Weerselo. Te Diemen o.a. (tooz.) Dr. A. Eekhof, oand. te Diemen. Te Noordwijk J. Cannogieter te Jilsum. Te Anna-Paulowna C. J. F. Hopster te Osseadrecht. GEREF. KERKEN. Drietal; Te Nieuw-Pekela, J. Jansen, te Burum R. K. 5t. Hummelei to Hoogkerk, en R. Sybrandy, te Zalt-Bommel. Beroepen: Te Westkapelle F. W.J. Wolf t9 Vrouwepoldor. Te Poortugal J. A. Berg huis oand. te Bierum. lla&rli toer Ictaiesi Oude Tcnge, 21 Jan. Granen. Tarwe per 100 kilo 1'8,a 9,75. Haver f 7,a 7,50. Rogge f 7,25 a 7,60. Gerst 10.— a O.— Boon en f 10,75 a 18.—. Eigonholmers f 2,10 a 2,25. Bonte f 2.75 a 0.— Erwten f 11.a li,Ajuin f 1.25 a 1.60. Peen f 0.a 0 por Hl. Boter por '/i kilo f 0,80. Eieren per stuk 4 oent. Botterdam, 24 Jan. Vee. Aangevoerd: 0 Paarden, Veulens, 317 vette Runderen, magere Runderon, 150 vette Kalveren, O nuchtere Kalveren, 462 Schapen en Lammeren, G19 Varkens, 0 Biggen, 0 Bokken of Geiten. Alles per kilo. Ossen van f 0,57 tot 0,69. Runderen 0,58 0,70. Handel iets vlugger. Vette Kalveren 0,90 115. Handel langzaam, minder vraag. Schapen 0,40 0,45. Lammeren 0,45 0,55. WeinU aanvoer, trage handel. Varkens 0,60 0,53. Lichte (v. export) 0,48 0,50. Redelijke aanvoer, vlugge handel. Granen. (Binnenlandsohe.) Tarwe per 100 kilo f 7,50 a 10, Ruim aangeboden. Uitgezoohte partjjtjss duurder. Haver per 100 kilo f 5,50 a 7,—. Flauw onveranderd. Rogge per 100 kilo f 7,— a 7,50. Uitgezochte partijtjes en zaai niet hooger. Bruine Boonen per Hl. f 10,— a 15,—. Overigens lager. Zaai iets daarboven. Erwten per Hl. f 10.a 14. Ruime aanvoer, 1 ger verkocht, niet op te ruimen. Zeeuwsche Ajuin, Aanroer el reu 8000 HL. Prjjs groote f 1,70, kleine f 2,—, stroogele t' 1,50 por 60 kg. De vraag is niet levendig wegens veel at'wgkend goed dit scDoen. Zaden. Koolzaad f 10.75 a per Hl. Lijnzaad f 15,a 16,per Hl. Karwjjzaad f 15 50 a 15.75 met zak. Aardappelen. Zeeuwaohe Eigenheimers f 2.10 a 2.30 Gtldersche blauwe f 2,30 a 2,50. Zeeuwsohe Blauwen f2,60 a 2,80. Zeeuwsche Bonten f 2,20 a 2,60. Veel aanvoer, weinig vraag. Vlas. Aangevoerd 13757 st«en Blauw, 45—57st. 4900 steen Groningsrh 44—48 Bt. 4900 steen wit Zeeuwseh 3340 et. 900 steen Geel Hollandsch stuivers per steen. Eieren. Zeeuwsche f 5,30 u 5,50 Overmrasshe t5.60 a 5,80 per 100 stuks. PEK TELEGRAAF. Botterdam, 25 Jan. Vee. Aangevoord 53 Paarden, 0 Veulens, 0 Ezels, 1024 magere Runderen, 547 vette Runderen, 231 vette Kalveren, 274 nuchtere Kalveren, Graskalveren, 2 Schapen of Lammeren, 0 Vttrkens, 114 Biggen, 2 Bokken of Geiten. PRIJZEN PER KILO. Koeien on Ossen van f 0,29 tot f 0,38. Stieren 0,25 0,32. Kalveren 0,50 0,577,. PRIJZEN PER STUK VAN MAGER VEE. Melkkoeien f 125 a 250 Kalfkoeien f 150 a 290 Stieren a Pinken a Graskalv. a Vaarzen 60 a 120 Paarden 40 a 170 Slachtpaarden 45 a 125 Fok nuohtere Kalveren f 15,— a 25,—. Siaoht Biggen per week lloter. 9, a 13,~ 8,50 a 14,50. 1,25 a 1,45. Handel bevredigend. Aangevoerd 51 7, vaten 194 stukken a kilo. Prjjzenle kwal. 63, 2e kwal. 60, 3e kwal. 57 et. Voor stukkon werd besteed a kilo 80 a 85 ot. Eieren. Aangevoerd 26269 ituke. Kippeneieren f 4,— a 5,25 per 100 stuk». Eendeneieren 5,25 a 5,50 100 Fl&kk. ILamd?®. ClmlerliBge Huis- en Rijtuigschilder. te koop bil 3313 Te koop Rangekedcn co co oo O Firmanten W. v. Kassei en F. D. v. Steijn Jr. MIDDElLllAniVIS Telef. Int. 19. Telegram-adres STEIJN Middelharnis. Voorstraat. Telegram-adres STEIJN Ooltgensplaat. til l!N ALLE WATEN.

Maas- en Scheldebode | 1910 | | pagina 3