V I$lliieval31¥13l Officieel Gedeelte. Uitslag Aanbesteding. groote werken in de schepping van Zijn daden in de historieze zwijgen van den Christusvan de verlossing in Zijn bloed, van het eeuwige leven, dat Hij geeft Laat nu elk voor zich de toepassing maken. Waar het de Koningin en het vorste lijk Huis betreft, voelt men dadelijk dat dit zwijgen geen hulde, maar een belee- diging is. Hoe dan, waar het den Heere, onzen God geldt Slechts een middel, om voor onze kinderen geen deel te hebben aan dit zwijgen Ze brengen naar de Chr. School! ENGELAND. De unionisten gaan nog steeds sterk vooruit in gekozen ledeD. Vooral in de plattelands-districten in het Zuiden van Engeland hebben de liberalen gevoelige verliezen geleden, en dit is hun zeer uit de hand gevallen. Die ongedachte kentering wordt voornamelijk toegeschreven aan de stemming der landbouwers ten gunste van de tarief-hervorming en hun tegenstand tegen het socialisme. Gaan de verkiezingen zóó voort, dan zullen unionisten noch liberalen een eigen regeeringsmeerderheid verkrijgen en zullen de leren of nationalisten op de wip zitten, m.a.w. de Ieren zullen in het derde parlement van Koning Edward de balans der macht in handen hebben. Men kan dus nog wat beleven, wantde Ieren zijn geen gemak kelijke jongens om mee te regeereD. De overstrooisiiiigeu in Zuid Frank rijk en Zwitserland hebben groote schade aangericht in de streken, die geteisterd werden. De Doubs beeft een hoeveelheid hout ter waarde van een millioen francs, wegge spoeld. op verschillende plaaisen is het tele- phonisch en telegraphisch verkeer gestoord. Verschillende gedeelden van Frankrijk staan onder water. Maar ook in het overige gedeelten van Midden-Europa zijn vele rivieren ten ge volge van den langdurigen regenval buiten haar oevers getreden. Zoo heeft in Duitschland de Necker met zijn zijrivieren en de Donau een groot gedeelte van het laüd onder water gezet, In het dal van de Murg zijn door het water bruggen en spoordijken weggeslagen. In Tirol regent het hevig in de dalen terwijl in 't gebergte sterk sneeuwt. Het verkeer wordt daardoor in vele stre ken ernstig belemmerd of gestremd. De stad Nemours staat geheel onder water. Een geheel stadskwartier van Dijon is overstroomd. Een trein moest onderweg blijven staan. Verscheidene huizen stortten in. Talrijke huizen werden door d,-n stroom meegesleurd. Lawinen stortten omlaag. Vele menschen verdronken. In één woord Treurmare op treurmare uit ganseh Middel-Europa. FRAN KRIJS. De Schoolstrijd is, na een sedert maan den durende discussie in de pers, eindelijk overgebracht in het parlement. De schoolstrijddebatten begonnen met de interpellatie van den radicaal-socialist Besnard, die den minister van onderwijs inlichtingen vroeg aangaande den heer Rocafort, leersar aan een staats-gymnasium te Parijs, die in zijn vrijen tijd als mede werker van verschillende Roomsche bladen zich in zijne artikelen deed kennen als een vinnig bestrijder van het //onzijdige onder wijs// op de openbare school. De heer Besnard achtte het een zedelijke onvereenigbaarheid// dat een lid van het onderwijzend personeel een tegen de repu bliek en het neutrale onderwijs gerichte actie voert. Van de Rechterzijde werd met gloed gepleit voor de ware vrijheid van onder wijs en tegen den gruwelij ken staatsdwang. De Katholieke afgevaardigde Grousseau zeide o.a. dat het gaat om het eerste recht der ouders, waarvan de ouderwijzers slechts de gemachtigden mogen zijn. Wan neer een vader besloten heet' zijn zoon een Christelijke opvoeding te geveu, dan oefent hij een recht uit en vervult een plicht. Men kan er daarom den bisschoppen geen verwijt van maken èen en ander aan de ouders in herinnering gebracht te hebben. Hij verweet aan de neutrale school, dat ze zich fei elijk vijandig stelt tegenover God en den godsdienst en herinnert aan het woord van den directeur van de nor maalschool van de Seinede neutrale school is geworden de school zonder God, Wat men beoogt, vervolgt Grousseau, is de ontchristening van Frankrijk. Natuurlijk onkeul Briand dat met de gewone brutali teit. Schuld van den strijd krijgen de //geestelijke drijvers» De minister verklaarde, dat de tegen woordige campagne is gericht tegen de republiek, daar zij eer een politiek daii eeu godsdienstig karakter draagt. Men is tegen de leekenscholen, om dat daaruit de repu blikeinsche kiezers voortkomen. Be school boeken der vrije scholen verheerlijken het koningschap, beschimpen de rebubliek, lasteren den militairen dienst en de huis vader is genoodzaakt, de vrije school te kiezen, wil hij niet worden uitgehongerd door de clericaie bou geoisie en bedreigd met eeuwige verdoemenis. Men moet maar dnrveu Ik - nidus de minister - die de aanleiding tot het c mfiict van den staat met de kerk ben, sprak ook de eerste woorden van toena dering. De kerk antwoordde met een oor logskreet. Hij zegt, dat de thans begon nen strijd deel uitmaakt van een plan, door de vijanden der republiek ontworpen en verklaarde nog, dat recht en gerech tigheid nooit aan de Katholieken onthouden waren noch zullen onthouden worden, maar dat de regeering vast besloten is de onder wijzers te beschermen tegen onrechtvaardige aanvallen. TURKIJE. liet Parlementsgebouw is geheel door brand vernield. Hij den brand kwamen gelukkig geen me nschen omdrie electricians werden min of meer ernstig gekwest. Het prachtig Tsjiraganpaleis, heerlijk gelegen aan den Bosporus-oever, geheel aan het noord-oostelijke uiteinden van Konstan- tinopel, was het lievelingsverblijf van- den //sultan en exel» Abdoel Hamid den hoog- heerlijken gevangene van de villa Alatini. Id den vorigen herfst moest Abdoel het aanzien, hoe het verrukkelijke paleis, waar hij geboren werd en heerschte, gemaakt werd tot zetel van ee'u door zijn bevrijd volk gekozen parlement. In den gedenkwaardigen nacht, toen hem de afgezanten van de zegenvierende belegeringstroepen zijn afzetting kwamen verkondigen, smeekte Abdoel Hamid, al thans in zijn geliefd paleis te mogen sterven. Het is hem niet vergund geworden. Hij had te wijken voor het parlement van zijn souverein volk. Het Tsjiragan-paleis, in de jaren va-i '06 gebouwd door des sultan's oom, Ab doel Aziz, was opgetrokken in renaissance stijl. Heerlijke tuinen omgaven het van alle kanten. Maar in dat tooverslot werd op 4 Juni 1876 sultan Abdoel Aziz badend in zijn bloed gevonden, vermoord. En datzelfde heerlijke paleis is de gevangenis geweest van Moerad V, ziin opvolger, den //sullan der honderd dagen», die, in geestelijken nacht gehuld, dertig jaren tusschen de muren van het paleis aan den Bosporus heeft door gebracht. Thans ligt het prachtig bouwwerk in puin, verwoest misschien, dat zal het onderzoek moeten uitwijzen door mis dadige hand. De president der kamer, Ahmed Rizah, was tijdens den brand in dofle wanhoop verzonken en vermocht geen woord te uiten toen hij het [paleis, voornamelijk bestaande uit marmer en hout, in vlammen zag op- gaan. Men hoopte nog eenigen tijd dat het vuur het inwendige zon sparen, door het krachtig optreden der brandweer. Maar deze bleek helaas onmachtig. Teen de vloeren en plafonds van de Senaatszaal en de zaal der Tweede Kamer instortten, moest men alle hoop laten varen. Alle ministers waren zoo spoedig zij kon den naar de p'aats des onheils gesneld. Reeds verbreidde zich het gerucht, dat er aan moedwillige brandstichting moet worden gedacht. Er zouden zelf reeds ar restaties hebben plaats gehad. KRETA. De nieuwe postzegels, die op Kreta in gebruik zijn genomen, en het recht spreken in naam van den koning der Hellenen, hebben onder de Turken een ver klaarbaar misnoegen verwekt. Tegen deze handelwijze der Kretenzers heefi de Porto een protest-nota aan de mogendheden ge richt. URUGUAY (Middel-Amerika.) De dagbladen bevatten ongunstige berichten uit Montevideo. In verscheidene departementen hadden opstanden plaats. De bevolking maakt zich zeer ongerust. Bekendmaking. De GEDEPÜ TEERDE STATEN der provincie ZUID-HOLLAND, Ge!c-t op art. 102, alinea 2, der Wet van den 7den September 1896 (Staaeblad no. 154); Noodigen de inwoners der Provincie Zuid-Hol land, die elders in 's Rijks directe belastingen zijn aangeslagen, uit, om daarvan vóór den 15den Maart 1910 aan bun College te doen blijken, door overlegging van bet aanslagbiljet of van een uittreksel uit de kohieren der Rijks directe belas tingen, opdat daarop kunne worden gelet bij het opmaken der lijst van de hoogstaangeslagenen, verkiesbaar tot Afgevaardigden ter Eerste Kamer der Staten-Generaal. De aanslagbiljetten of uittreksels uit de kohieren moeten, wat de grondbelasting aangaat, den dienst 1910 betreffen. l)e bedoelde stukken behooren door belangheb benden ta worden ingezonden aan het gebouw van het Provinciaal Bestuur vau Zuid Holland, mot opgave van 1°. den naam, de voornamen en de woonplaats van den aangeslagene; 2°. de gemeente en de dagteekening zijner ge boorte en 3". bijaldien hij buitenslands is geboren, of, en zoo ja, waarom hij als Nederlander is te beschouwen, met vermelding van de dag teekening zijner naturalisatie, indien deze mocht hebben plaats gehad. 's-Gravenhage, den lOden Januari 1910. De Gedeputeerde Staten voornoemd PATIJN, Voorzitter. F. TA VENRAAT, Griffier. Invordering 's Rijks Directe Belastingen. De BURGEMEESTER der Gemeente Ooi t- gensplaat maakt bekend, dat het kohier op de personeele belasting No. 7. over hetdienstj. 1909 invorderbaar verklaard op den 15 Jan. 1910 aan den Ontvanger ter invordering is ter hand gesteld en ieder daarop voorkomende be lastingschuldige verplicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet, te voldoen. Ooltgensplaat 18 Jan. 1910. De Burgemeester, JOH. VAN PUTTEN Plaatselijk Nieuws. Sommelsdijk. Donderdag IJ. is de reiziger van de firma Armstrong met een ingevorderd bedrag van ruim 400 gld. op de vlucht gegaan. Als een staaltje hoe krachtig de boeren in ons eiland zijn georganiseerd kan de n'ededeeling vau den Voorzitter van den Flakkeeschen Boeienbond dienen, welke op de Algemeeöe Vergadering in t Hotel Spce alhier jl. Woensdag opgaf, dat in het eiland Goeree en Oveiflakkee zijn 1 5 dorps- landbouwvereenigingen met 725 leden, waar van in den bond 13 vereen'gingen niet 663 leden, terwijl de 3 afdeelingen van de Holl. Mij. van Landb. slechts 171 leden tellen. Deze cijfers zijn naar den stand op t Jan 1909, den toestand op 1 Jan. 1910 was nog niet bekend. óliildelharnis. Maandag zijn alhier van G. Hartman 4 kinderen ouder geleide van Mevr. Reilingh en Mej. Verburg (wijkver pleegster) naar de Weesinrichting te Neer bosch gebracht. -- Hij had uitgeweest. Zaterdagmiddag kwam A. do W. uit Oude Tonge vergezeld van de politie Hacneling, ten einde ten onderzoek in te stellen, daar van hem vol gens zijn aangifte, terwijl hij Vrijdagnacht in Oude Tonge vertoeft had zijn fiets was verdwenen. Maar de booze wereld zegt dat hij zijn gehuurde fiets te gelde gemaakt had Of het waar is De politie zoekt het uit. Heden Dinsdagmorgen heeft de Tram, daartoe permissie verleend zijnde door zijn Ex. de Min. weder een aanvang genomen tot veler genoegen, om te fluiten.^ Den Bommel. Door Burgemeester en Wethouder is aan den heer II J. Holle man vergunning verleend tot het oprichten van een fabriek lot het inmaken van bus- groenten. Wegens de gladheid hadden eenige personen het ongeluk zoodanig te vallen dat zij zich ernstig bezeeiden, De hengst »Malaga« van den heer Th. J. Segers is door de algemeene Keu ringscommissie goedgekeurd geworden. öoitgenspiaat Bijtijds gered. J.l, Za terdag viel het 7-jarig dochten je Maatje, van E. Hotting in de onder de Chr. School alhier zich bevindende regenbak. Op het hulpgeroep van het hoofd der school snel den verschillende personen toe, waaronder W. J Donkersloot Lz., welke het gevaar der kleine ziende zich terstond in de re genbak begaf en de kleine onder het ver wulf aan de rokjes kon pakken. Zonder eenig teeken van leven, geheel blauw, werd de kleine op het droge gebracht en paste de Rijksveldwachter Kiewiet, D. Braber, W. v. d. Welle en W, J. Donkersloot Lz. de bekende middelen op drenkelingen toe Na eenigen tijd bezig te zijn geweest be merkten zij eenig teeken van leven en aanhoudende smaakten zij het onuitspre kelijk genoegen de kleine uit de klauwen des doods te rukken, den ouders zeker niettemin ten blijdschap. De kleine is op heden zeer welvarende. Oude Tonge. Tegen Donderdag a.s. v.m. 10 uur is door den Burgemeester een openbare vergadering van den Raad belegd. Het Kohier no. 7 der Personeele Belasting over het belastingjaar 1909, is aan den Ontvanger ter invordering ter hand gesteld. Loop der bevolking in 1909: M. V. Totaal 31 December 1908 1397 1363 2760 Geboren 35 35 70 Gevestigd 66 65 131 Vertrokken Overleden 94 1463 78 2961 172 1404 18 138S 21 2789 39 1386 1364 2750 Toiale vermindering 10 personeD. Er werden 17 huwelijken gesloten en één kind a's levenloos aangegeven. Nieuwe Tonge. Ais een bizonderheid kan worden gemeld, dat een schaap bij den schaaphouder C. Guljam, een lam heeft ter wereld gebrecht wegende 21 halve kilo's (de gewone wicht is 12 a 13 halve kilo's.) Dirksland. *Vrijdag 28 Januari hoopt alhier iu het koor der Kerk voor de aid. Sommeldijk en O. der N. C. G. O. V. ais spreker met lichtbeelden op te treden de heer H. J. Bulten uit Doetinchem, Om ieder in de gelegenheid te stellen te komen is de toegangsprijs zoo laag mogelijk gezet n 1. op ro cent, Aanvang half zeven. Bewij zen van toegang aan deuringang verkrijg baar, en bij den heer H. Tieleman (Voorstr.) Aan belanhebbenden wordt door Publicatie ter kennis gebracht, dat bij onver hoopt uitbreken van brand builen de Ge meente Spuit No. 1 (Heul) het eerst aan de beurt is, om uit te rukken. Burgemeester en Wethouders maken bekend dat bij Koninklijk besluit van Dec. 1902 e n opgegeven alphabetische lijst bevattende de namen der in de gemeente metterwoon gevestigde eigenaars of beheer ders van een of meer ter vordering aan te bieden paarden gedurende de maand Februari op het Gemeentehuis ter lezing ligt. Iferkingen. In een bijzonder kort ver loop van tijd zijn op en onder deze gemeente niet minder dan 5 stuks paarden gestorven n.l. van de landbouwer L. den Boer, J. Warnaar, C. Tanis, C. T. Zeedijk en E. Kastelein. Ook door personen uit deze gemeente is de veel besproken komeet gezien op Vrijdagavond jj. te ongeveer half zeven ure. Zij hid de s'aart opwaarts en werd door reu wolk van het gezicht weggeno men. (/.ie gemengd nieuws »Een komeet* Red.) ^Donderdagavond 27 Januari hoopt alhier in de Ned. Herv. Kerk voor de afd Somiuelsdijk t a omslr. der N. C G. O. V. als spieker op te lieden de heer H. J. Bullen van Doeti, chem. Aanvang zes uur. Toegang vrij. SSeiieniLstn. Voor de a s. loting voor de Nationale Miiiiie zijn 19 personen aan gegeven, waarbij 4 met broederdienst. Ouddorp Vrijdagavond tusschen vijf en zes uur was er aan dea westelijken hemel eeue heldere komeet z'chlbaar, haar staart stond ia veriikale richting,(zie ge mengd nieuws s-Een komeeiï Red Voor de exstra tram, d:e (heden) Woensdag naar Mddelharnis rijdt voor Partijdag bezoekers, hebben zich ruim 20 personen opgegeven. Nog steeds bestaat de gelegenheid voor personen die niet naai de partijdag wenschea te gaan, om van deze gelegenheid gebruik te maken tegen betaling van het gewoone tarief. Donderdag 27 Januari.'s avonds 7.30 uur in het lokaal >Akershoek uitvoering van het muziekgezelschap* Wilhelmina Entree 50 en 25 cenl. ingezonden stukken. De copie van Ingezonden Stukken, die niet geplaatst zyD, wordt niet teruggegeven.) (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie en Uitgever.) Sommelsdijk, 22 Jan. 1910. Mijnheer de Redacteur Verzoeke beleefd plaatsing van onderstaande in uw veelgelezen blad. Bij voorbaat dank. Kleinheid der liberalen ai Ken afgezaagde aardigheid. Voor de zooveelste maal is in 't Hotel „Spee" de flauwe aardigheid verkocht van „Ben jij de baas?" De liberale heeron weten zeker niet, dat men er nu langzamerhand van gaat walgen. Ja, ja, ze weten het wei, hoe ze hei kleine troepje nog zoo'n beetje bij elkaar moeten houden en een opwekking moeten toedienen voor deze voor hen zoo treurige tijd. Nu, ik voor mij gun den heereu hun uitbundige vroolijkheid over zulke flauwe dingen wel. Ze komen wei eenige vergoeding toe voor hun neder laag, anders zouden ze misschien wegkwijnen van verdriet. En dat zou den ondergang van ons Vaderland bet6ekenen. Zij alleen zijn immers maar knap geooeg om aan het roer van Staat te zitten (niet lachen lezers Ik heb ook een tooueelstukje vervaardigd van de „baas." Zie hier. (Dorpeling): „Mijnheer de Burgemeester, denkt U eens om mij als de betrekking van „gemeentebode" open komt. (Burgem.(verlegen) „Hm I.hm (Dorpeling)Ja burgemeester, U hebt mij inder tijd tegen de verkiezing van „N" ais gemeenteraadslid beiooid, dat U als ik mijn stem op hem uit bracht, wel eens „aan mij zou denken. (Burgem.„Ja. a.a.a.hrul 'u lastig geval. Die vervloekte nederlaag! Wij zijtr in de minderheid 1" (Dorpeling): „O.o. o. .0! Ben jij de baas niet meer?" Burgemeester, niet wetende, wat hierop te ant woorden keert „dorpeling" dan rug toe om zijn van toorn en spy t gekleurd gelaat niet te laten zien. CREDO PUGNO. issclierlj. .Hiddelharnis. Van de vissehersvloot zijn te IJmuiden binnengekomen Zeemeeuw st. J. de Koning f 175 Leo en Willy st. J. de Waard, f 230. BecSatszafcen, Insubordinatie. Het hoog Militair-Gerechtshof deed uit spraak in het hooger beroep, ingesteld door S. K, oud 28 j., geboren te Oolt gensplaat, huzaar bij het 2e regiment huzaren, die door den krijgsraad te Arnhem was schuldig verklaard aan insubordinatie door woorden en gebaren en aan feitelijke insubordinatie en veroo deeld tot 3 maanden militaire, detentie, ingaande 6 November 7 909, en tot 9 maanden militaire gevangenis straf met ontzegging van het recht om bij de gewapende macht of als miliair geemplo- yeerde te dienen voor den tijd van 5 jaren. Met den eersten rechter nam het hof als rechtens bewezen aan dat appellant te Nijmegen op 5 November 1909,. in den rijksstal aan de Coehoornstraaat opzettelijk den korporaal R., die dienst deed als wachtmeester van de week en toezicht hield op den geregelden gang van den dienst met gebalde vuist een slag boven het lin keroog heeft toegebracht en naar dezen heeft geschopt en hem heeft gedreigd, zeggendeJe krijg, toch op je kop als je het aangeeft nog meer. Verkoopiagen. Op Woensdag, 26 Jan. 1910 des namiddags 2 uur aan de Kaai te Middelharnis eu des na middags 3 uur aan de Kaai te Sommelsdijk: Eene groote partij Sparren. Notaris VAN BUU» REN. Op Donderdag 27 Jan 1910, 's voorm. half 10 uur te Dirksland aan de Mestkaai van eene flinke partij zware Sparren. Not iris VAN DER SLUIJS. Op Vrijdag 28 Jan. 1910 voorm. 10 uur aan de Kaai te Oude Tonge en op 29 Jan. 1910 voorm. 10 uur aan de Kaai te Battenourd verkoop van Sparren. Notaris VAN ISPELEN. SOMMELSDIJK. Uitslag der aanbesteding door de Dorpsvereeniging „Sommelsdijk", alhier, ge- honden op 21 Jan. jl. O hj er B 2 B Er S m *3 ed P Q P EB a o ongem. gem. Internat. Zwijndr. f 2 22 8,91 Dordl. K. Mij. Dordr. „2 16 6.11 A. Snelleman, Dinteh 2.15 6.55 10.60 W. Bollier,Poortvliet,. 2,16 6 45 10.58 Wed. L. Groosman, IJzendijke 2.09s* P. J. v. Aardenne, Dordrecht 2 22 6 02 10.62 Maatseh. Hulpmest, Dordrecht 6.51 10.56 8.—* L. Eversdijk, Biezel. 2.19s 6.58 10 44s Chem. Fabriek, Vlake 2.09 6 45*10 35 10.50* Job. Vroegindewei, Dirksland 10.45 10.58 H.Kooman, Dirksland 2.19 6.61 10.64 P. Kastelein, Sommelsdijk 2.15s 6 59 10.78 8.23* Iman J. v. d. Have, Rotterdam 6 50 10.66 Coen Schoonmaker, Uden 2.24 Sparpalen v. 2 M. 1.60 M. W. Wiüart, Oosterhout, 20 ct. 15 ct. HERK1NGEN. Uitslag der aanbesteding naar de levering van plm. 110000 kg. superphosphaat, 30000 kg. amm. superphospb. 25000 kg. chilisal- peter, 2225 kg. peruguano eu 700 kg. patentkaii, door de Laudbouwvereen. „De Eendracht." W B B ■g- 0B s. *3 O o g o E, 09 o •o Q Cr hl CO •o tr c 03 P L. van Eesteren, Nieuwe Tonge f 2,27* 6,74 10,20 J. Vroegindeweij, Dirksland 10,45 Chem. Mestfabriek, Vlake 2,12s 6,49 10,43 Iman J. v. d. Have, 10,49 Rotterdam 6,54 10,60 In ternaticnaie, Zwijndrecht 2,29 6,88 9,— 6,64 A. Snellaman, Dintelooid 2,13 10,60 P. J. v. Aardenne, Dordrecht 2,25 6,69 10,62 6,65 Mij. Verk. Hulpm. Dordrecht 6,53 10,56 8,— 6,60 Nagekomen L. Eversdijk, Biezelinge 2,17 10,54 Ooenen Schoenm. Uden 2,35 gegund. Van Eesteren was de eenige inschrijver volgens voorwaarden met modelzak. Cweisieifii'd H'ieuws. Een komeet. Er is Donderdagavond in verschillende plaatsen van ons land een komeet waar genomen met een rossigen gloed glanzend aan den westerhemel. Men verwarre deze komeet niet met de veel besproken komeet van Halley de>:e toch zal eerst omstreeks April met hot bloote oog zichtbaar zijn. Ue tV. R. Ct. geelt van deze voorloop - 8 er van de komeet van Halley, de vo gen de mededoeli gen. E'.n duidelijk lie ureode kern, oogen ic': j dijk niet minder helder dan Merca- rius bij haar verst;- oostelijke elongatie, wijst met vurige:! e rijn drijgend naar boneden. Daarboven strekt zi:-h in noord oostelijke richting de zich verwijdende staart flauw, maar toch waarneembaar gekromd met de bolle zijde naar 't oosten De kromming van een komee-Btaart is naar met weetgekromd gericht naar de zijde, waarheen Ie komeet zioh beweegt, van de kern iot eon vurigen gloed, verheldert ?,ich het glanzen van den staart, die breeder eu daarbij aanzienlijk verlengd schijnt. Het is een schouwspel aan den hemel als ia ons land sedert meer dan een kwarteeuw niet in diezelfde indrukwek kendheid is vóórgekomen. Dat de gloed vau de nieuwe komeet zoo dreigend rossig is, zal wel moe'en worden verklaard uit het feit, dat do bezoekster vooreerst nog onkel in de avondschemering te zien is. Komt zij verder van de zon ai te staan en daarbij noordelijker aan den avondhe mel dan zal het rossige schijnsel wel in een milder wit licht overgaan. Wie de komeet wil zien, behoeft haar niet bepaald te zoekeD. Hij ture bij helder weer, naar het westen, als de zon schuil gaat. Het eersie wat ziju oog trekt, is de stralende Avondster. Rechts daarvan en lag8r hangt rosgloeiend de komeet met haar indrukwekkenJen staart. Voor belangstellende kijkers en amateurastrono men is het nu zaak de komeet op haar tocht laugs het uitspansel te volgen want zij verplaatst zich aan den bemOi en dat tamelijk snel. Voorts is van belang om gade te slaan en eventueel op sterrenkaarten aan te tekenen de veranderingen in den stand van den staart. Want die stand hangt af van de werkelijke positie van de komeet ten opzichte van de zon. De staart een er komeet is n.l. steeds van de zon afgekeerd. Die verandering in stand kan heel karak teristiek wezen. Wel het opmerkelijkste van deze komeet is, dat ze reeds enkele dagen na haar ontdekking tot zoo merkwaardige ontwik keling is gekomen. Gewoonlijk toch zijn kometen, vóór zij voor het bloote oog ziohtbaar komen, reeds weken, dikwijls maanden lang in opservatie. Zij zijn dan ontdekt als een nauw zichtbaar vlekje op de fotografische plaatof wel, een kometenjiger, gewapend met krachtigen kijker, jaagt onverdroten veld voor veld van den hemel at en vindt dan wel eens een nevelig lichtvlakje dat, later in licht- kracht aangroeit en zioh als komeet ont popt, He het verv zal 20,0 drie oio: zeer ger veer 20 bericht, 8 motoi reizigers lijk een Voors naar Fr: Constant te Bade pelin-lui station verdere Ijjnverke soke loo, zal zijn, af zijn. Indien Londen i ervoor I de luebt naar Lol In ve voigende In be gersborg weeggeb 20 jarig; villa wo middag predikar Overjjse Woen; moeder gen aan dam, ei verdwen De 11 veDhage verblijfpl ontvoerc De reeu nog nie In de§ v. d. Bei Met nomen i Vrijdags genomer Uit el bedoelt. I slinger F mij. Iemai wed. ie dochter I uit de I „Ik heb moorder Denkt i Jezus, e lijk dit geloovig Gode te De Op 1 verdwet jarig m met hai te Bru kwam n woning vraagd, hetgene gevalen Alexani en daar een hu ongeluk lnkkige avonds, Zekere ontsnap komst 1 van baa had, k Dadelü 's An met zij het me Alexan was er Brussel vrij posti aan te Dinsi aangeh Sint-Ci I Done Gemeei van H land, m verzocb daar h brandst Eers het sta ken in Konijm derdagi van d< stallen (men h woning De op deil bij zie,

Maas- en Scheldebode | 1910 | | pagina 2