BOER fferkès, Dffl orinligiiti An tirevo voor «te KHidkoUaniliclie en Zeenwsclie Eilanden. GANS". EN. - Oude Tinge, Woensdag 19 Januari 1910. Orgaan botterdam Magazijn ^endule n die a f3 90, 1T0GS Msn. esbank deedesi, tikelen IN HOC SIGNO VINCES 1 riciens. Sommslsdijk. J ommsisdijk." T. BOEKHOVEN. SOMMELSDIJK. I Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan I Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- on Vrijdagmorgen 10 uur. 1 ZIJN 2752 Bang 26. b prijzen. AUG 18—26 naam gedreven, bestaande zaak. lafores, R ES 2924 larït, ROTTERDAM. oo. A 1.-. 3299 ynatsio. ROTTERDAM lEddcSiiarnis. r h «a si «3 e sa i RIN, rERWERKEN. LEDERWAREN, GARETTEN, DE COLOGNE, >n CHOCQLAAD, i. HIJPCEI. es voor is bij en Bereiding Tan e prijzen. 2559 ibevolen Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Buitenland bij vooruitbetaling 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. Teletoos Interco®m. So. 2. I Advertenties 10 cent per regel en */j maal. Reclames 5S0 per regel. I Boekaankondiging 5 Cent per regel en maal. jj ïlienstaanvrsgen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. v«»r «Sé atecla**!»*1- besfemd, Idvorletafi^a em eerdere Administratie franen tee te geniiesi aan dein ftJstgrever De Onderwerpen op den Partijdag. Ten eerste: Het Militaire vraagstuk. Ten tweede: Vei zekering tegen [Weikeloosheid. Ten derde De Neutrale Zone, (op treden van Rechts en Links in de Kamers.) Het eerste vraagstuk is in de laatste jaren niet van de tong geweest. Denk om den nacht van Staal, den gevallen Minister Denk om Minister van Rap- pard, ook gebuiteld. Denk om het Blijvend gedeelte, en alles wat daar aan vast zat. Eu nu het Tweeploe- genstelsel en de aanstaande Algemeene Dienstplicht met Korter diensttijd. Denk om de 3e Herhalingsoefening en den gebleken egenzin van veieilei zijde. Verzekering tegen Werkeloosheid in de steden naar het Noordsche ol Gentsche stelsel. Allerbelangrijkst onderwerp, dat met de rust of revolutie in een Land in zeer liau we betrekking staat- Werkeloosheid in de steden, van grooten omvang, is een ramp voor gezinnen en kan tot werkeloozen optochten en oproer aanleiding geven. Die vijand der nationale welvaart moei eens onder de oogen gezien worden. De Neutrale ZoneËr is samen werking in de Kamers tusschen Links en Rechts bij verschillende neutrale zaken, als treinen-aanleg, bruggen, telegrafie; maar er is ook een klove' De drie onderwerpen zijn praktisch urgentvragen van den dag en ge wichtige strijdvragen in ons aderland Daarom Naar den Partijdag üParlijdag-Traiiiïaïireiï. Ten eersteZaterdag 22 Jan. a.s. zou de Secretaris gaarne ontvangen een opgave van het aantal leden voor den partijdag, maar ook ten tweede hoeveel personen, lid of geen lid, ei gebruik zullen maken van een te huren tram, die half één uit Ouddorp en Üoltgensplaat vertrekt, en 's avonds ongeveer half 10 uur uit Middelharnis weer naar de eindstations. Zijn er een genoegzaam aantal passagiers, zóó dat de onkosten gedekt worden, dan wordt Zaterdagmiddag de tram ge huurd. Die met de tram van half een mee wil op Woensdag 26 Jan., geve dit op aan den Secret, op den avond dei- Vergadering der piaatsel. Kiesvereen. waar over den Partijdag gesproken wordt of op andere wijs. En elke piaatsel. Secr. deele dit mee aan den Secretaris der Centrale. liaarten verlcoopcn zooveel mogelijk s.v.pEn let welWie naar Menneerse komt, al is dit niet voor den Partijdag, neme geen andere dan de te huren tram. Beloven en doen ook. Daar moet vast op gerekend kunnen worden, anders was er wel een afgehuurde tram, maar de passagiers waren (om elf uur) deels meegegaan met de vorige. En zoo leed de Centrale een groot risico met haar huurtram. We moeten op de cijfers van Zater dag 22 Jan. staat kunnen maken. En de Partijdaggangers moeten beslist mee met de Huurtram, Aan De Christen-Democraat Onder het kopje «Toch Mogelijk« geeft 't orgaan der Chr. Dem. (Staal man enz.) eenige opmerkingen over ons artikel over Coalitie en Eenheid, en vooral legt zij er den klemtoon op' dat we ook gaan gelooven aan de antithese: Conservatisme of Democra tie. Deze opmerking berust op misver stand. - We hebben nooit ontkend, dat die antithese bestaatnoch ook, dut die kan worden aanvaard in een zekere periode, die wellicht veel dich- ter, bij is dan menigeen öf vermoedt ol wel wenschelijk acht. Maar op dit oogenblik achten we de tegenstelling van te weinig diepgaan- deu aard, dan dat men aan die leus houvast heeft. Wat is tegenwoordig op politiek ter rein nu Conservatisme en wat Demo cratie te noemen Er is in ons oog vervloeiing, nivelleering of gelijkma king. Is krachtige ingenomenheid met onze Sociale wetgeving bewijs van democratie En schuchterheid van aanvaarden, conservatisme Maar is er dan niet ook onder de »democraten« van Links en Rechts een twijfelen aan den weg, of deze wel goed is. Ad-es: de beweging van alle Landbouwers, democraat of conservatief, om een ei gen ongevallenverzekering, die zelfs op dit oogenblik al kolossale vordering maakt. We hebben op ons Eiland de organisatie van een Aldeeling Flakkee voor die Onderlinge Verzekering, bui ten den Staat om dus, bijgewoond en Linksche Democraten met Recbtsche conservatieven waren 't eens, dat de Onderlinge veel beter was dan een Staatsproduct in de bureaux saamge- steid. Er is tegen de »democratie« tegen zin gekomen en waarlijk niet alleen bij de Conservatieven. Daarom is er nu een toenadering tot elkaard.i, een zich willen loswringen uit de beklemmende omarming van vader Staat, die duur èn onvoordeelig èn onpraktisch te werk gaat. En nu kan men wel blijven roepen«ik ben democraat,maar dan moet dat toch praktisch blijken uit sympathie voor de huidige sociaie wetgeving doch we vinden in alle kringen des volks antipathiegeen antipathie tegen de sociale verzekering zelf, (het aantal haters is al van weinig betee- kenis en zonder invloed), maar er is tegenzin tegen de uitvoering. Op 't terrein der Defensie is 't krek zoo. Is bezuiniging en volksleger het kenmerk van Democratie Maar dan is a les democraat, want ieder is voor bezuiniging en ieder, die weet, wat men met een Volksleger bedoelt, hecht aan zoo'ir organisatie en weer macht zijn volle genegenheid. Ziedaar nu twee terreinen èn Soci ale Verzekering èn Defensie, waarop de antithese: «democratie-conserva- tisme« wel genoemd mag worden, doch meer dan een frase is ze niet. Er is geen scherpe scheidslijn tusschen de democraten en conservatieven, als ze op deze twee terreinen hun voet zetten, ze loopen als buren, bij elkaar in en uit. Nu nog het Kiesrecht en dan zal de Christen-Democraat toestemmen, dat de drie hoofdaangelegenheden van den Staat in onze dagen opgesomd zijn, en de drie terreinen genoemd, waarop dan zou moeten uitkomen, wie al of niet democraat is. En dan is alweer de praktijk, dat niet één partij er tegenopziet om het kiezers- aantal enorm uit te breiden en dus den Volksinvloed geducht uit te zetten. Slotsom in deze jaren is het ver schil tusschen Democratie en Conser vatisme van weinig beteekenis't is alles »democraat«, wat aan politiek doet; een enkeling,' die als roept in de woestijn, uitgezonderd, staat als echt Conseevatief te boek (v. Houten.) Reeds daarom is met die antithese voor de partijen thans niet aan te van gen. Ze is als leuze luidklinkend, maar bedrieglijkze is een frase, niets meer. Nu is een andere partijgroepeering openbaar van Rechts tegen Links; 60 tegen 40deze is geboren uit der tijden nood of der Liberalen over macht, en dus een zeer natuurlijke. Ze wortelt in de historie, als deze spreekt van de minderheden die dan maar onderdrukt moeten worden, en ze vereenigt de mannen, die de Open baring Gods als toetssteen der Rede erkennenis dus Christelijk Historisch van aard en daarom te aanvaarden door eiken antirevolutionair. Wanneer nu die vlek op der Libe- len vaandeldie vlek hunner politieke onverdraagzaamheid jegens anders denkenden, onder den invloed hunner nederlagen bij de stembus en dies onder en door hun «scha en schande® wordt uitgewischt door een verdraag zaamheid, die ons Christelijk beginsel niet meer bespot of negeert of ver bloemd dan openlijk tegenwerkt, kan de leuze Democratie-Conservatisme weer opgeheven worden. Hoe Dit weten toe niet. Niemand beeft de toe komst in zijn hand. Niemand kan z -ggen, welke toestanden we over ee nige jaren zullen belevenwe leven snel, al is 't staatsraderwerk stroef; en misschien juist door deze stroefheid zou een actie kunnen ontslaan, die Land en Volk in gisting bracht. Wie vermoedde in 1902, dat 1903 met z'n stakiug aanbruiste Daarom, we schreven eenige weken geleden ook en de «Christen Democraat® heeft toen ons artikel met volkomen instemming overgenomende verantwoordelijk heid van dit Kabinet is zoo ontzettend grootdoet het weinig, dan valt het, en, zoo schreven wedan valt er meer, dan 'raakt er meer uit den koers. Over welke onderwerpen van poli- tieken of socialen aard dus over eenige jaren de strijd zal loopen, weten we niet. Misschien over Gezagskwesties in den Staat en in de Maatschapijij over Machtsfeer in Kerk, Staat en Maatschappij, die geen geld-verhou- dingen raken, maar de zedelijke ver houdingen van Koning en Onderdaan; van Staat en Kerk, van Patroon en Arbeider van Staat en Staatsambte naar van Staat en Ambtenarenver- eenigingenvan Staat en Militaire tucht en straf. Enz. Ergo De leus democratie-conser- vatisme geeft thans geen houvast, ziende op de praktijk. De antithese Rechts-Links is Chris telijk-Historisch en daarom kernge zond. Die Antithese houdt op te bestaan als het Heden, der liberalen Historie van haat en tegenwerking tegen onze partijen, uitwischt en zij onze gelijk- rechtigheid in stad en dorp, op alle terrein erkeunen zalis 't niet met, dan tegen haar zin, gedwongen door de Wet en door onzen invloed. Na dien tijd van politieke bekeering kunnen andere vraagstukken aan de orde komen waarin Democratie tegen Conservatisme werkelijk kloven te voorschijn roept. Maar die toekomst is ons duister. Over een jaar of tien weten we meer van de Constellatie der Maatschappij, die een richting in kan slaan, gansch niet voorzien ol vermoed De levenstoestanden zijn te gecompliceerd of saamgesteld, dat nu al de horoscoop kan getrokken wor den, wat 't na dezen wezen zal. Nog eens de Christen-Democraat. De «Christen-Democraat® wijdteen ander artikel «op den bodem der zee®, aan ons artikelDemocratie. Ze zegt Ge moogt Democratie niet vereenzel vigen met Sociaal-Democratie. Dat is zooen om misverstand te voorkomen, hadden we beter van Sociaal-Democratie kunnen spreken. Maar op ons standpunt, in het vorige artikel uiteengezet, zijn we niet onjuist. Ah er nog in ons Land van «demo cratie® sprake is op staatkundig ter rein, dan kennen we alleen de Sociaal- Democratie omdat deze mannen kun nen bieden en loven, zooveel ze willen, want pra itisch hebben ze geen verant woordelijkheid te dragen als leden van een kabinet. In Frankrijk, waar deze partij wel in 't kabinet is opgenomen, ziet men dan ook niets sociaal democratisch in haar optreden. Het sociale vraagstuk is er dood als een pier, en Briand en Vivhni zijn dood gewone republikeinen, die niets meer voor den werkman doen dan de gema tigde leden van Kabinet en Kamers. In den schoolstrijd aldaar zelfs temperen ze zich. Bij zoo'n toestand, denken we, als we over Democratie in ons Land spre ken, slechts om de Sociaal-Democratie in hun politieken «opbod en afslag a Democratie kost geld, zegt de Chr. Democr. Zeer waarmaar alles heeft zijn grens, en ook 't belastingbetalen. En nu kan men wel zeggende rijken moeten maar opdokken, dan beamen we dit in zoover, dat de rij ken meer by machte zijn om in den zak te tasten dan een andermaar dat de Gemeentelijke Overheid, die de risico loopt, dat de rijkdom dorp of stad verlaat, voorzichtig moet zijn in haar belastingheffing van de rijken, zal de Christen-Dem toestemmen. Verhuizen kost bedstroo. Maar gaat een rijke weg, dan kost het de Ge meeDte en stroo en bed. Tui si- esa jSLandoouw. n ten, Bureaux, Buf- alsmede Rietmat-, istoelen, Fauteuils, 2927 ed adres voor KKËX WKSREX. groote keuze ENMSN LOVIVnSRlVfiKK. laam gratis. irden tramkosten tweede met twee jaar schrifte- 3173 inbevelend, 3171 in es worden in men.2935 leden tegen 41/, pCt. Iion pCt. 'sjaars, ook van jka aangevraagd worden tuur. 3301 erugbetaling van geldon gavond van 6—8 uur, (PPE Gz., BOMMEUSDIJK. ÜITGEYEB GOED ZAAIZAAD. Het groote belaag Tan goed zaaizaad, den in vloed daarvan op de kwantiteit en kwaliteit van den oogst, wordt nog lang niét door alle land-en tuinbouwers voldoende ingezien, op ue juiste waarde gescbat. Van welk gehalte is vaak het uitgestrooide zaaddikwijls in meerdere of mindere mata ver ontreinigd door onkruidzaden, of vermengd met verkeerde zaden, b. v. rogge tusschen tarwe, gerst in haver enz. veelal ook van onvoldoende kiein- kracht, zooals het onderzoek aan het Proefstati on voor de Zaadcontróie heeft geleerd. 't Schijnt soms wel, of nu door een betere en krachtiger bemesting in de laatste jaren de produktiviteit van den bodem aanmerkelijk is verhoogd men daarvan alles verwacht, in de eischen, welke aan het zaaizaad, de bodembewer king, enz. moeten worden gesteld, meer dan vroe ger zelfs uit hei oog verliest. Hoe het zei, méér zorg moet beslist door velen aan hun zaad wor den bestead zij dienen er van overtuigd te worden dat: goed zaaizaad sterkere planten geeft, beter bestand tegen zeikte en allerlei invloeden, zwaar dere korrels ook en eau grooten oogst, voorts een betere uitstoeling, zoodat minder zaaizaad noodig is. ,Zoo gij zaait, zult gij ooggten I" Wij willen dit niet verder gaan betoogen, maar een illustratie geven, welke waarschijnlijk meer overtuigingskracht bezit, dan een breed opgezet betoog, om dan later eens te verteller, hoe men deugdelijk zaaizaad verkrijgt bij de tnderschei- dene cultare-. Ik wil u vertellen van een Amerikaanschen professor, een professor in 't zaaien, die een kltine kwart eeuw geleden student was en, om geld te vardientn voor zijn coleges, les gaf op de dorps school. Zijn naam was P. G. Holten. De ouders van de kinderenallen landbou wers klaagden telkens over onvoldoenden oogst ledige klossen (inais namelijk). Hij ging na hoe hij hem helpen kon hoe hij een nieuw denkbeeld kon hameren in de hersens der boeren. Den volgenden dag vroeg hij aan zijn klasse; „Hoeveel haren heeft een rattestaart?" De een zei10 een ander 50een dorde 100. Niemand wist het. „Hoe kunt ge te weten komen hoeveel er zijn 7" „Het in een boek nakijkenI" meende de een. „Een rot vangen en tellen I" zei een ander. „Juist, dat is de eenige manier. Ga je gang!" Dtzelfden avond werd een rattejacht gehouden in een dorp van Michigan, en den volgenden dag kwam ieder kind beschaamd verklareu, dat een rattenstaart geen haren had. Zij hadden dat nooit opgemerkt. „Nu gaan wij andere zaken opmerken", sprak de meester. „Jongens, brengt mij morgen ieder een maisklos uit je ouders Bchuur 1" Aldus geschiedde. Aan eiken klos werd een papiertje gehecht met den naam des eigenaars. De me-rster claiseerde het graan naar aantal, gaafheid en zwaarte der korrels. De kinderen, wier klossen het armelijkst waren, vertelden dit te huis. „Wat weergn's weet de meesters vanTurksche tarwe? Laat hij je rekenen onderwijzen zeiden vele ouders. Maar zij, die zoo spraken, merkten niet dat meester bezig was hun vermenigvuldigen te ieeren. Drie korrels van eiken klos werden gezaaid in kleine bakken Elk kind moest, voor de school begon, onder 's meesters toezicht voor zijn drie korrels zorgen, ze water geven, en den bak wie- de n. Wat een triomf voor de jongens, uitwierdikke gave korrels de beste halmen en klossen ontspro ten 1 Van die werd het tweede jaar gezaaid. De ouders toonden nu de grootste belangstel ling. Het drong tot hun hersens door, dat men den oogst niet alleen verbeteren kon door diep ploegen en wetenschappelijk mesten, maar ook door bet zaaizaad te verbeteren. Zaaizaad kan niet te goed, te zorgvuldig uit gekozen zijn, zei de een den ander na in het kleine dorp van Dsona. Meester Holden werd professor oi Agriculture Holden van de Illionisstate Hoogere Lsntlbouw- school. Nu doceerde hij de groote les aan de boeren van H. Enois, en toen hun oogsten be wondering wekten in Jowa en Missonri, werd het geheim der oogsten algemeen eigendom en volgde groote vermeerdering van den nationalen rijkdom. Bij Bloomington in Illionis spreidt zich de 25000 are groote boerderij van Gebroeders Funk de grootste boerderij van dien staat, (een arie is 0.4 H. A. oi 40 arie). maïsveld alleen was 20,000 arie, dus achtduizend bunderB, groot. Prof holden ging er heen. "Wat is de gemiddelde op- brenst?, vroeg hij. „40 tot 50 buchels per are." Dat is te weinig. En hij, de man der theorie, leerde den mannen der praclijk hoe hun zaai- korrels te kiezen en hoe die mat zorg te poten. Op een veld van 20 000 ares heeft een vermeer- derde opbrengst van 5 buchels psr are groote beteekenis. 't Is een fortuintje. De gebroeders Funk gingen naar professor Holden en vroegen hem: „Word directeur van ouze boerderij. Hij nam 't aan. En er waren weldra ares, die 70 (zegge zeventig!) buchels opbrachten! Nu nog iets echt Amerikaansch 1 De directeu ren van den [Illinois spoorweg begrepen, dat groo- ter oogst meer goederenwagens eischte en meer winst voor het beteekende. Za boden proffessor Holden een extra trein den maistrein aan om alom den boeren te ieeren, hoe ze zaaien moesten. En uit den „speciaal" doceerde hij den landbouwers alom aan eik station en toonde hij hun het ware zaaigraan en de ware methode van planten. Dank) zjj Prof. Holden is de opbrengst overal in de Republiek met millioenen en millioenen buchels vermeerderd. De staat erkende de wijze waarop hij 's lands rijkdom had verhoogd en huldigde zijn verdiensten. En als nu onze lezers, voor zoover ze land-en tuinbouwers zijn, uit deze ware eu stichtelijke gebeurtenis willen Ieeren, dat ze slechts het al lerbeste zaad moeten zaaien en ook dien overeen komstig willen handelen, dan is dit verhaal niet voor niets neergeschreven en kan de les van Pro fessor Holden ook hun tot zegen zijn. OBSERVATOR. Denkt om de Kiezerslijst van 1910. We zullen de Kiezerslijst noodig hebben dit jaar voor de Provinciale Staten. De dagen om voor die lijst te zorgen zijn er weerwe binden al onze vrienden op 't hart om wel ter dege asn het brengen van nieuwe kiezers op de lijst hun volle aandacht te wijden. Drukken we daarom, als naar gewoonte, de vereischten af, die de wet aan de kiezers stelt. Letten we allereerst op de belastingkie zers. Belastingkiezer is hij, die over het laatste dienstjaar al zijn aanslagen in de Rijksbe lastingen heeft voldaan. Die belastingen zijnPersoneele belasting, Grondbelasting, Vermogensbelasting en Bedrijfsbelasting. Deze aanslagen behoeven niet te loopen o er een vol dienstjaar; men moet eenvou dig de verschuldigde belasting op tijd hebben betaald. Belastingkiezers behoeven zich niet aan te gevenzij worden ambtshalve op de kiezerslijsten gebracht.

Maas- en Scheldebode | 1910 | | pagina 1