24sle Jaargang N°. 1518. Zaterdag 8 Januari 1910. 2 Antirevo tion Orgaan voor de Zuidliollaiidsclie en Keeiawsclie Eilanden. IN HOC SIGNO VINCES Twee Bladen. T. BOEKHOVEN. Drankbestrijding. Wie op ieders ge zondheid drinkt, ver drinkt zichzelven. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Buitenland bij vooruitbetaling f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. UïTOEVEE SOMMELSDIJK. Telefoon Intercom». 56®. S, Advertentiën 10 cent per regel en >/i maal. lieelamea 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en 4/s raaal Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groots letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan Advertentie» worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. •til** et u Bi Bi en voor «lo Kftlatllp t>e«tein<8, Advertentie» en verdere Administratie franco toe te renden aan «Sen Uitgever. Dit nummer bestaat uit mm u Officieel €»edeeSfe. Invordering 's Rijks Directe Belastingen. De BURGEMEESTER der gemeente Middel- barnis maakt bekend, dat bet le kohier der grondbelasting over hst dienstjaar 1910, invor derbaar verklaard dea 3 Jan. 1910, aan den ontvanger ter invordering is gesteld, en dat ieder daarop voorkomende belastingschuldige verplicht is zijnen aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Middelharnis, 5 Januari 1910. De Burgemeester, ULBÜ J. IJS. Uit de Fers. Minister Heemskerk en de Openbare School Mr. HEEMSKERK onze Minister van Binnenlandsche -Zaken, heeft de wacht be trokken bij onze Openbare School. Wat is de zaak Op verschillende plaatsen weigerden roode openbare onderwijzers na de geboorte van prinses Juliana den ktcderen Oranje- liederen te leeren of de Oranjefeesten mee te vieren. Ze deden dit onder den schijn van y>een volstrekte neutraliteitdie buiten de socialisten, door niemand in ons land ge lukkig nog wordt aangevaard Te Almelo gingen ze zelfs zoover, een anti-koningsgezind feestje te organiseerer. In de Kamer kwam dit zaakje ter sprake. De sociaal-democratische heer Ter Laan vond dit zeer onschuldig en noemde het een particuliere liefhebberij. De Minister dacht er echter anders over. Hij oordeelde, dat in een constitutioneele monarchie de openbare onderwijzers zich als zoodanig van manifestaties tegen ons Koningshuis hebben te onthouder. Dit eischt hun ambtsplicht. De zaak waarom 't gaat, zei de minister, is deze, cf een ambtenaar zijn ambtsplicht zal verstaan of wel dien met voeten zal treden. Het komt mij voor, dat voorloopig dit kwaad met zedelijke middelen moet worden bestreden en dat de beste oplossing daarin zal gelegen zijn, dat de betrokkenen verklaren, dat zij van iedere dergelijke manifestatie zich zullen onthouden in hun yualiteit en in ieder en omgang met de kinderen. Met andere woorden, de Minister wil nog niet zeggen, dat ze behooren ontslagen te worden, maar hij beduidt deze heeren, dat het groote lankmoedigheid is, dat men hen nog duldt en dat zoo iets zich niet weer moet herhalen. Ze zijn dus zeer ernstig gewaarschuwd. Zoo waakt zegt de Vrije Fries,* deze Regeering volgens haar plicht voor de Openbare school. Ze beschermt haar en zij moet dit doen, tegen haar eigen onderwijzers, Graafschapper. Zij kunnen niet! De „Bond'' van Nederlandsche Onder wijzers, waarbij 7000 klasse onderwijzers aangesloten zijn, hield Jaarsvergadering. Als steeds vrij enthoesiast. Er zit pit in die mannen. Men is met hen niet klaar In de openingsrede van den voorzitter •werd ook gesproken over de reprimande die verschillende openbare onderwijzers gekregen hebben, inzake hun houding bij -de Juliana-feesteD. Let'erlijk zei de voorzitter 2 Wij kunnen de kinderen niet leeren, wat boven hun bevattingsvermogen ligt. Wij mogen hen geen liederen laten zingen, welke zij niet begrijpen kunnen. Wij kunnen hun niet du.delijk maken, welke staatkundige beteekenis volgens ve len, de geboorte van ons prinsesje voor ons volksbestaan heeft. Wij kunnen hen niet doen gevoelen, waarom ze moeten juichen en jubelen bij de gebcorte van een Koningskind en niet bij de geboorte van een ander kind Dit mógen en kunnen ze niet. Maar mogen en kunnen dan wél'k zeg niet Christenouders - maar in 't Alge meen alle ouders, die hun kinderen vroeg liefde voor vaderland en vorstenhuis willen ingeprent zieD, die kinderen aan zulke onderwijzers toevertrouwen Zij zijn eerlijk dat wel. Eerlijker dan tal van ouders, die dit alles weten, afkeuren en toch voort gaan, uit zondigen sleur, hun kinderen aan de hoede van zulke onderwijzers toe te vertrouwen, die niet begrijpen, dat de geboorte van een Oranjetelg een z»gen Gods is dien Hij schonk aan ons volk. (>Onze Courant. Uit den ^Boeken-oorlog. Men heeft gehoord van den aboeken- oorlog* in Frankrijk. De geestelijke overheid* in de roomsch- katholieke kerk heeft er kennis genomen van de leer- en leesboeken, die op de openbare school worden gebruikt en som mige daarvan veroordeeld, als in strijd met de leer der Kerk. Ze heeft de ouders tegen die boeken gewaarschuwd. En dé ouders, op hun beurt, verbieden de kinderen die boeken te gebruiken. Het is een »paardemiddel«. Dat geven we aanstonds toe. Maar eilieve indien de ouders in gemoe- de overiuigd zijn, dat hun voorgangers de gave des onderscheids hebben en indien ze dus schade duchten voor t geestelijk heil van hun kroost wat zullen ze an ders Ze thuishouden mag niet. 'n Bizondere school is bijna nergens en wordt door de Overheid zooveel mogelijk tegengewerkt. Wat blijft dan anders óver p En let nu eens op, wat de Fransche Regeering aandurft, om dat verzet te breken. Ze diende een wetsvoorstel in, waarbij zulke ouders of voogden met straf worden bedreigd, indien ze hun kinderen aansporen, om de van hooger hand goedgekeurde boeken n et te gebruikeD. De kamer vindt dat nóg niet kras genoeg. Tenminste de »Comm. van Rapporteurs* wil ook al degenen, die door raadgeving, redevoering, herderlijke brief enz. de ouders tegen zulke boeken waarschuwen, strafbaar stellen Ziedaar de Fransche vrijheid Dat zijn daar de geestverwanten van ónze liberalen, radikalen en socialisten. Laten we dan wakker blijven Wél verkregen we na jaren van strijd een liefelijken vrede, maar slechts als we trouw >in 't harrenas* blijven, kan die vrede wor den bewaard. De vijand blijft actief. Wee onzer' als we verslappen (Onze Courant,) De Pers voor Christus. In zijn artikelen »Pro Rege* spreekt Dr. Kuyper ook over de Pers als een macht iu het maatschappelijk leven, waarvan Chris tenen moeten gebruik maken om hun Ko ning le dienen. Door het woord, gesproken en geschreven, oefenen wij invloed op elk ander. »Het Woord* zoo schrijft hij, 2werp tot een alles overheerschende maatschap pelijke macht in de periodieke litteratuur van dagpladpers en maandschrift. Vooral de invloed der gewone dagbladpers is toon gevend geworden, en ge kunt ze bij duizenden en duizenden vinden, die zoo goed als nooit iets anders lezen dan hun courant. Voor eiken dag krijgt men zijn bete broods. Over alles vindt men mededeeling van feiten en oordeel over die feiten. Men raakt in heel de wereld thuis, is van alles op de hoogte, weet over alles mee te spreken, en heeft over alles een opinie, die men dan uit zijn dagblad heeft overgenomen. Nu heeft die Pers dit eigenaardige, dat men anders voor alle vakken wordt opgeleid, maar bij de Pers zich kan aanmelden zonder eenig di ploma. Vooral vlugschrijvers zijn in de Pers aan het woord, die dan nog meestal, doordat ze niet met hun naam uitkomen, schrijven kunnen wat ze willen, gedekt als ze zijn door het schild der anonymiteit. Die pers nu is opgekomen, toen het Libera'isme op elk terrein den toon aangaf, en vandaar dat de invloed van de Pers in schier alle landen, Engeland alleen uitgezonderd, bijna geheel op éen hand was, en hierdoor in het maatschappelijk leven, dat we de w e- r e 1 d noemen, toongevend voor de denk wijze de levenswijze en de wijze van saam leven werd. Ook die betert en verandert wel, maar het heeft toch lang geduurd eer ook een Christelijke Pers van eenige beduidenis zich naast de Liberale Pers een plaats wist te veroveren J en doordien de Pers in zoo groote mate afhangt van de gunst van den handel en het notariaat, staan ook nu nog de krachten van beide zijden in zeer onge lijke evenredigheid tegenover elkander. En wat het opmerkelijkst isveel vrome, ver mogende Christenen, die waarlijk hun Koning liefhebben, zien nog maar altoos niet in hoe het een stellige eisch van het Koning schap van Christus over de Maatschappij is, dat, nu eenmaal de dagbladpers een der machtigste instrumenten geworpen is om het maatschappelijk denksn te beheerschen, dat Koningschap van Christus schade moet lijden zoolang ook op dit gebied de wapens niet gelijk zijn, en de Christelijke Pers niet even welgewapend kan optreden, als de, Liberale Pers dit sinds meer dan een eeuw deed.* De artikelen reeks, waaruit we dit kort stukje over de Pers als macht in de maat schappij overnemen, is kostelijk schoon. Dr. Kuyper doet ons zooals hij het kan, onze maatschappij, waarin wij leven, kennen. Hij wijst ons den weg door het doolhof des levens. Hij doet het door het woord, door de pers. Van onrekenbaren invloed is de Pers. Ook ons volk dient er er steeds meer op gewezen te worden. Eenerzijds, om de jeugd te bewaren voor den schadelijken invloed, welke van die zijde hen bedreigt, opdat ze niet alles lezendat men ze niet alles late lezen. Anderzijds om te verstaan de roeping, om ook dit machtig wapen aan te wenden, om het rijk van onzen Koning te doen komen. (De Leidenaar.) OP JE GEZONDHEID I Ziezoo, Nieuwjaarsdag hebben wij weer gehad. Heb ik andere jaren met leedwezen op het verloop van dien dag neergezien, thans is er plaats geweest voor blijdschap in ons hart en dankbaarheid voor de resul taten van ons werk, dat God zegent. Kon men vorige jaren nergens op voornoemden dag in huis komen, of men was ruim voorzien van allerlei alcoholische dranken, thans was er ook plaats in kast en op tafel vcor andere dranken, ja, tot mijn vreugde heb ik gezinnen gezien, waar geen sterke drank zelfs in huis was. Dat verheugt ons, maar toch, er waren nog donkere plekken aan den ophelderenden hemel. Men dronk nog op eikaars gezondheid. Verbeeld je 1 Op eikaars gezondheid drinken met een goedje, dat dood en verderf brengt in ons goede vaderland, met een goedje, dat huiselijk geluk verwoest en krankzin nigengestichten en gevangenissen vult. Dat is toch wel wat kras, hier geloof ik toch wel dat de menschen dwalen en niet recht de beteekenis begrijpen van »op je gezondheid.* Dan was die voerman, waarvan ik eens las, wijzer. Hij reed met een wagen grafsteenen en haalde een voerman in, die vaten jenever en brandewijn vervoerde. Deze wilde uit wijken en zijn makker laten passeeren. >0* riep deze »doe geen moeite. Wij sluiten als een bus. Jij gaat voor met drank, ik volg met grafsteenen Deze man had gelijk. lemend kan zich met bier wijn en jenever welk ziek drinken maar gezond, daar heb ik nog nooit van gehoord, (Uitgezonderd natuurlijk op ge neeskundige advies) Over deze schadelijke gevolgen van de alcohol op 't menschelijk lichaam denken velen nog te licht. Ik ben natuurlijk een leek en ik geef u groot gelijk, als U aan mijn gezegde geen geloof hecht. Daarom voeg ik hierbij een paar uitspraken van bekende geneesheeren. Dr. Boer zegt»De alcohol verteert 's men- schen levenskracht, vermindert zijn weer standvermogen, en maakt het lichaam vat baar voor allerlei ziekten. Daaruit laat zich verklaren, dat. in tijden van besmettelijke ziekte op in 't oog vallende wijze 't eerst en 't meest onder de drinkers gevallen zijn krankheid en sterkte voorkomen.* Prof. Adams te Glasgow in Engeland stelde in 1845, toen in genoemde stad de cholera heerschte voorhoven iedere herberg te plaat sen 2. Hier is cholera te koop En dit was nu niet zoo maar een holle phrase, maar hij zei dit op grond van zijn ervaring. En ervaring is een goede leerschool. Hij heeft nagegaan, dat van honderd geheel onthouders onder zijn patiënien er 19 stierven en van honderd drinkers 91.* Dr. Frick zegt>Het meest bekend en het gevaarlijkst, is het geringe weerstands vermogen der drinkers tegen longonsieken. Zoo zou ik door kunnen gaan, maar ik moet eindigen. De uitspraken van mannen van kennis en ervaring staan daar zwart op wit en toch zeggen de menschen »op je gezondheid S. Wordt vervolgd. J. v. d V. Plaatselijk Nieuws. Soniineltdijk.* Hoe het mogelijk is Ziehier een vraag die iedereen doet. Het is dan ook onbegrijpelijk. Volgens achterstaande advertentie geeft de firma Cohn Donnay Cie (het waren huis) trotsch de ongekende lage prijzen die men daar genoteerd vindt, nog het reisgeld, tot hoogstens 10 procent van het bedrag der inkoopen, cadeau. Begrijpen wie het begrijpen kan, maar het doet de vraag naar voren dringen »'t is of men het daar voor niets heeft.* Dat hier druk gebruik van zal gemaakt worden, twijfelen wij geen oogenblik aan. De commissie tot uildeeling van warme spijzen zal aanstaande week weder de taak op zich nemen om behoeftigen tij dens de wintermaanden drie keer per week van warme spijzen te voorzien. Bij de wisseling van het Oude en Nieuwjaar, zou C. van B. een schot uit e«n revolver lossen. Ongelukkig viel het vuur wapen uit zijn hand, waardoor dit afging en de kogel hem in zijn been drong. Tot het verwijderen der kogel moest geneeskundige hulp worden ingeroepen. Bij Koninklijk Besluit van 31 Dac, is aan Mr. J. Vosmaer, op zijn verzoek, met ingang van 1 Februari een eervol oat- slag verleend uit zijne betrekking van Kantonrechter te Sommelsdijk onder dank betuiging voor de in die betrekking bewezen, diensten. ^Gisteren Donderdag maakte A. (H. bediende van den Heer M. de Haas, |ken- nis met het Vieeschsnijmachien en wel zoo dat den top van zijn Svinger er bij neer hing, wat geneeskundige hulp noodzakelijk maakte. Verslag van het verhandelde in de vergadering van Schuttevaer te Som - melsdijk in het Hotel SPEE, op Januari. De Voorzitter opent de vergadering en roept den leden een welkom toe en spreekt den wensch uit dat het jaar 1910 voor de leden een gelukkig jaar moge zyn. Drukt voorts zijn leedwezen uit over het niet aanwezig kunnen zijn van den heer van Bijle- veld, door het droevig verlies dat ZJSd. leed. Veel zou hij niet zeggen, want de Agenda was rijk voorzien, welks besprekingen hij hoopte dat moge strekken tot nut van 't Algemeen, en de Scheepvaart en Schuttevaer in het bijzonder. De notulen wordan gelezen en onveranderd goedgekeurd. Daarna doet de Penningmeastar rakening en verantwoording, waaruit blaek dat de kas sloot met een batig saldo van f49. 60. De Heeren van Beek, van Es en da Gast die verzocht werden de rekening na te zien, bevon den dezelve in orde. Aan de orde is ingekomen stukken, la. van de geioudheids commiasie. 2e. van den Gemeenteraad van Sommelsdijk in verband met de toestand van da haven. 3e. van den minister van Landbouw, Nijver heid en Handel, in verband met de arbeid van de schipperij op Zondag. Punt 5 van het convooatiebiljet, verkiezing Be stuursleden, is aan de orde. Na gehouden stemming bleek dat de baiden aftredenden Heeren Hoek en Witvliet metalge- meene stemmen zfin herkozen. Punt 6. verkiezing afgevaardigden. De Heer van Es wenscht punt 7 voor punt Q te behandelen, doch het bestuur is van meening dat, daar de Heer Hoek toch afgevaardigde nsar de Algem. Vergadering voor afdeeling Dordt is deze dus reeds aanwezig en daarom 1 afgevaar! digden voldoende is, wat de Heer van Es zijn woorden doet intrekken. De Heer de Gast meent dat de Heer Hoek dan tsektr een onzer afgevaardigden moet lijn. De Heer Pen zegt dat als de Heer Hoek af gevaardigde wordt, ook deze zijn reisgeld mag in rekening brengen. D» Heer de Gast meent dat hij slechts voort gaat op de lijn van het Bestuur die dezelfde ge voelens koesterd. De Heer Hoek zegt, dat, wordt hij gekozen als afgevaardigde, hij niet* in rekening brengen zal dewijl hij er toch heen moet. De Heer Essenbaggers betreurt het, dat, wan neer de Heer Hoek eens niet wordt gekozen om dat hij toch gaat, het een vernedering is voor hem wanneer hij daardoor minder of weinig •temmen krijgt, en betreurt het daarom dat het bekend is gemaakt dat de heer Hoek daarheen gaat voor Dordt. Ook de Heer Pen gaat daarmede mee maar werpt de schuld op de heer Hoek zelf die dit openbaar maakte, wat de heer Hoek het woord doet vragen en zegt dat hij openhartig is geweest daartoe uitgelokt door de heer de Gast. Het is de heer de Gast nu weer die op lijn beurt repliceert ea de meening daareven dosr de heer Hoek geuit, verre vau zich werpt en etelt daarom voor 2 afgevaardigden te benoemen met eigen middelen, opdat we geen klaploopers wil len zijn van Dordt en maakt daar een voorstel V3D. De Heer Boekhoven krijgt het woord en zegt de keerde Gast niet te begrijpen. Daareven bfi het nazien der rekeningen bleek het hem dat hij nauwgezet waakte over het onnoodig te veel uitgeven door de vereeniging, en dat is te prijzen, en thans wil hij zoo maar eventjes 15 ol 20 gul den onnoodig uitgeven voor een tweede afge vaardigde. Hij raad de vergadering aan hier aens goed over te denken, daar het z. i. onnoodige uitgaven zijn. De heer de Gast repliceert dat de waardigheid onzer vereeniging het eischt dat wij 2 afgevaar digden zendeD. De voorzitter meent dat genoeg van gedachte hierover is gewisseld en brengt in stemming 2 of 1 afgevaardigde. Da uitslsg bewijst dat 12 voor en 10 tegen 2 afgevaardigden waren zoodat het voorstel de Gast was aangenomen. Nu volgt de stemming wie er heen zal gaan en kregen de Heeren van Kassei 13, Hoek 15, Tim merman 4, Witvliet 2, H. Visser 1, Joppe 5 en Mulder 1 stem, zoodat de Heeren van Kassei en

Maas- en Scheldebode | 1910 | | pagina 1