wr BBS! voor BEST! BLAB. f iioek Zaterdag 8 Januari 1910. liines, r^ndsm<i ihmichine 1 A n tirevo lu tionair Orgaan ZHidhollandMcbe en Kceiïwsiïlt© Eilanden. Bestuur Centr. Antra. Kiesv. I I a trooier, erzekering IN HOC SIGNO VINCES E Middelkarnis. WEIL, Goes ELSDUR. T. BOEKHOVEN, Msle Jaargang N°. 1518. s nieuws. E. uitgever: SQMMELSDIJK. Alle stsskken voor de Itetiuetie bestemd, Advertentiën en ventere Administratie franco toe te zenden aan den Uitgever. 9'oor Sluis en MSo>J. f 1 3^ I siasc, suurue geslagen van zuiver In al stofen vuilgezui- gehalte van ruim 30 °/0 1 °/0 Vet en hoogstens onderstaand schrijven :ur dat ieder kan lezen Lijnzaadkoeken gesla- Lijnzaad, zonder eenige |n welken aard ook en ons tot eene betaling boete aan eik onzer vervalschen onzerzijds iteerd. bij2809 ekende bestaat gelegen - iuiraeteeren van j. Met voorschot. ie nadere inlichtingen conditiën te verkrijgen 11238 P. C. DE GRAAEF. te. L. v. EESTEREN. W. TERHOEVE. 3 hoeveelheid vochtig e kunnen uitstrooien, Ren. j voor tijdige levering 2002 oren. eemolens, enz. lOSCll. ,ge men in zijn eigen eist! Uk 2i 91 edeponeerd handelsmerk bjj Joh v. Ballegoog. A. C. A. Poots. A. van Eesteren. L. W. Zaaijer A. van Oostenhrugge 2445 waschdag in Uw gezin eid van Uw wasch wilt iakkelijker wilt maken. Uw zak wilt houden, BA (JUS 1de eischen voldoet, in 3 uren klaar, ischmachines, 0, neen! idag in werking te zien. sen vertegenwoordiger venden tot de firma en Z.Z. 94. if het jaar 1850 wer- iën geleverd. 3132 Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Buitenland bij voor uitbetaling f <t,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. Telefoon Intercom»:. So. 3. Advertentie» 10 Cent per regel en 3/2 maai. Reclames 20 per re-gai. Boekaankondiging 5 Cent per regel en 4/s maal. Bienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Grooto letters en vignetten worden berekend naar de plaataraimte die zij beslaan. Advertentie» worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. Met 't oog op den Parifjdag wordt het Bestuur dringend uitge- noodigd ter vergadering op Woensdag 12 Jan. as (D.V.) te Middelharnis, 's middags 3 ure in de Chr. School DE SECRETARIS. Be openbare school ontlerfiiUitil. De openbare School is dezer dagen door den dwazen ijver van voorstan ders andermaal in opspraak en iu miscrediet geraakt, zelfs zoo. dat blij kens Ingez. Stukken in de N E. C. de klacht ontlokt wordt»niet de chris tenen», »maar de openbare onderwij zers zijn zelf de oorzaak van de ondermijning der Schook Wat is er dan geschied Ditde voorzitter van den Bond van Ned. onderwijzers heeft onder de langdurige toejuiching van een volle vergadering - van openbare onderwijzers en onder wijzeressen de meening uitgesproken, dat 't Oranjehuis, in de school, noch door vertelling, noch door een lied mag worden erkend, tenzij slechts edele daden te vertellen ea te befingen zijn aan den onderwijzer echter ver- blijve 't oordeel, wat hij zelf »edei« gelieve te noemen, Een openbaar onderwijzer, Socialist, denkt over dat »edel« waarschijnlijk iets anders dan een collega, niet-soci- alist. E11 aldus is dan de weg geopend om over 't Oranjehuis totaal te zwijgen geboortefeesten te verachtenhet »Kindje« in een hoekje te leggen en het Koninklijk gezkg te minachten. De openbare School moet neutraal zijn, zei de voorzitteren dus moet er uitgeweerd worden, alles wat een andersdenkende kan kwetsen en tot dat »alles« behoort ook 't Oranjehuis en 't Koninklijk, 't monarschaal gezag. Over deze rede is men in Ingezonden stukken opgekomen en dat ze uitge sproken werd onder langdurig toe juichen heeft vrienden van de openb. school naar de pen doen grijpen om te protesteeren tegen den Bond, tegen den voorzitter, tegen de openbare School. Voor wie de Openbare School lief heeft, moet zulk een optreden van den Bond dan ook een ergernis zijn want geen beter middel dan om haar te benadeelen, haar te ondermijnen, haar den rug toe te keeren' is wel dit, dat de eigen vrienden het er op toeleggen, om 't Oranjehuis in mis crediet te brengen. Toch verwondere niemand deze loop van zaken. Vroeger hadden we reeds gelegenheid in tal van artikelen op deze noodzakelijke konsekwentie te wijzen De Op. school is neutraaldat eischt deswet; en nu is 't alleszins begrijpelijk, dat een Socialist die neutraliteit door trekt tot aan 't Oranjehuis, daar hij een beetje mee op heeft. Maar ook begrijpelijk, dat een ander Openbaar onderwijzer, die 't Oranje huis wel een goed hart toedraagt, daartegen protesteert. En zoo krijgt men onder de vrienden van neutraal onderwijs ruzie over de neutraliteit zelve, die tot niets anders leiden kan dantot af breking van 't openbaar onderwijs. En wij kunnen toeschouwers zijn we behoeven ook niet meer te zijn, want waar 't stof u in de oogen vliegt onder dezen bitteren strijd, kunnen we slechts eenige stappen achterwaarts doen om 't tooneel des te beter te kunnen overzien en gade te slaan, om ten slotte 't oog te vestigen op de ruïne, waarop de voorstanders kunnen gaan staan huilen. Want de Openbare School wordt op die wijs een ruïne. Het vertrouwen in de zoogenaamde neutraliteit zinkt weg. Men ziet in de neutraliteit terecht niets anders dan een middel om pro paganda te maken tegen den Staat tegen Oranjetegen de monarchie, tegen 't Koninklijk gezag en de Konin klijke eere. Die neutraliteit is geen neutraliteit maar openbaring van haat en vijand schap tegen alles wat hoog staat in 't nationale leven, en niet 't minst tegen de hoogste Gezagdraagster in ons Va derland. Die haat durft men echter niet best luchten't broodje hangt ervan af. E11 om nu die klip te ontzeilen toch 't Oranjehuis haten, maar die haat niet al te erg laten merken daarom zegt men: We moeten neu traal zijn. Maar door dat zwijgen verraadt men aan de kinderen en ouders zijn af keer tochalleen met dit verschileen openbaar onderwijzer kan zich op de wet beroepen. De Openbare School doodt zichzelf. De Neutraliteit is een onding, want geen mensch is in zijn zieleleven neu traal. En een opvoeder kan en mag bet niet zijn. Een opvoeder is iemand. is een persoonlijkheid,die zichzelf geelt, zooals hij de dingen ziet. Hij stort zijn ziel uit in de kinderen vormt ze naar zichzelfgiet in hen uit zijn beste gedachten en ideeën laat heel zijn woord inwerken op dat kind zet ze om en kneedt de harten. Als een Openbaar onderwijzer zóó optreedt, is hij niet in strijd met de wet, want een openbaar onderwijzer wil en moet ook karakters vormen, anders ware hij den naam van onder wijzer en opvoeder niet waardig. Maar daarom is 't zoo ontzettend moeilijk om socialist te zijn èn »neutraak onderwijzer. Daarom is 't zoo ontzettend moeilijk: Christen-belijder te zijn en »neutraak< onderwijzer of leeraar aan een Rijks normaalschool En zat er 't broodje niet tusschen, dan zou op de Openbare School nog wel wat anders gehoord worden dan »neutraak onderwijs. Nu is 't »neutraak, ja, ja De Bond van Ned. onderwijzers heeft de pennen in roering gebracht. Velen zijn opgeschrokken En roepen: Zwijgbewaar de Openbare School Te laatDe Bijzondere school wordt regelde Openbare aanvulling I Te laatDe Openbare School wordt de School der Socialisten Democratie. Tegenwoordig verschijnt de berichte of befaamde Democratie in zoo'n treu rig gewaad, dat de nobelste mannen van Nederland er van terug schrikken. Amsterdam heeft een talentvol liberaal burgemeester- maar hij treed af, omdat de socialisten in den Raad zulke moei lijkheden in den weg leggen bij zijn richting en voorzichtig en zuinig be heer, dat hij zijn verantwoordelijkheid als hoofd der gemeente niet langer dragen kan. De socialisten hitsen de ambtenaren op tegen de Gezagdragers De uitgaven zijn stijgende, de in komsten nietklimrnend in gelijke mate. En de rijken gaan de stad uit omdat de belastingen te zwaar worden. Zulke democratie keert den staat en stand van zaken om. Toch is dat de ware aard van de huidige democratie De Burgemeester heeft reeds ontslag aangevraagd. Wie zal in zoo'n toestand zijn plaats willen innemen, Democratie is een mooi woord, mijn vriend. Maar als een gemeente ermee in schulden en moeiten raakt, gunnen we de Democratie een graf op den bo dem der zee. *0.* Eereraad en Enquete. Door rar. Troelstra is een wetsont werp ingediend om te komen tot een Enquete of onderzoek naar deLint- jeshistorie. Ook verluiden berichten omtrent een Eereraad, waarin zitting zullen hebben de liberale heeren, oud-minister van Houten Marez Oyeris Cort van der Linden en Lely. Het is ons geheel on verschillig, wat men doen wil en stellen in beide colleges geen 't minste belang. Had men met een eerlijke liberale of socialistische Pers te doen, die vertrouwen stelde in iemands woord, dan zouden we aan een uitspraak waarde hechten. Maar 't is die Pers toch te doen om dr. Kuyper te treffen, te blijven treffen lot- op zijn dood tóe. Ais er dus een uitspraak valt ten gunste van dr. Kuyper, begint die Pers toch weer aan die uitspraak te knab belen. Wat schiet je dus met eeu Eereraad of Enquete op Men zal dr. Kuyper nog trappen geven na zijn dood; waarom zullen we dan verlangen naar een uitspraak. Is ze kwaad dan is er een eeuwig gejubel. Is ze goeddan is er toch ook een voortdurend knagen en becritiseeren van die uitspraakWat schiet men dus op P Niets OP HEI Ui r MUM. Een bericht trok mijn aandacht. Door verschillende landbouw vereenigin- gen is het een Zeeuwsche onderwijzeres mogelijk gemaakt, aan een Belgische land bouwschool opleiding te zoeken, om eenmaal zoo luidt het bericht haar opgedane kennis te verspreiden onder de Zeeuwsche boerendochters. Waarom die juffrouw nu juist naar België gaat en "of dat soms is, wijl ze in 01 s 'and haar doel niet bereiken kon, heb ik niet kunnen uitvisschen. 'k Heb er het Vrouwen jaarboekje voor Nederland« op nagekeken, dat uitgegeven wordt door het Nationaal Bureau voor Vrouwenarbeid, maar geen uitsluitsel gekregen, Tusschen haakjes, dat is een mooi werkje voor wie wat meer weten wil aangaande die zijde der Vrouwen bewegiDgc, welke de vrouw, die in haar eigen onderhoud moet of wil voorzien, tracht aan arbeid te helpen. Dat jaarboekje leert me, dat er zoowel aan de Hoogeie Land-, Tuin- en Bosch- bouwschool, als aau de Rijkslandbouwsehool te Wageningen, benevens aan verscheidene Rijksland- en tuinbouwwinterscholen ook vrouwelijke leerlingen worden aangenomen, maar ik kon niet vinden, of daar ook wer kelijk gebruik van gemaakt wordt Wel vond ik, dat de Rijkslandbouw-winterschool te Veendam in den zomer van 1909 een cursus voor landbouwersdochters gegeven heeft, waaraan 26 lee.rlingen deelnamen. Het kan dus zijn, dat voor deze juffrouw iets gezocht werd, als te Wageningen ge boden wordt, maar dat Beigië dichterbij gelegen was en ook om andere redenen de voorkeur verd.ende. Hoe het zij 't doel blijkt te zijn haar zoo te laten opleiden, dat zij straks zélf in staat zal zijn, onderwijs en leiding te geven aan meisjes en vrouwen, die in den land- en tuinbouw haar brood verdienen willen. Natuurlijk kost het weinig moeite, om dit belachelijk te maken. Met pen en teekenslift kan men de vrouw schetsen, zooals ze met de kruiwagen het stalvuil naar de mestvaalt brengtden ploeg bestuurt of de bagger uit de sloot op de kant plempt Wrevelig kan men vragen, of we nu ook al vrouwelijke boeren en tuinlieden moeten krijgen en wie ten slotte de pap koken en 't kind kleeden zal. Maar men kan gerust zijn. De pap zal gekookt en 't kind gekleed komen, ook al wijden eenige duizenden ongehuwde vrouwen en meisjes zich aan 'tland- en tuinbouwwerk. En mij dunkt dan toch, dat de frissche arbeid in de zuivere lucht de vrouw, die werk zoekt, veel beter past, dan om de schoonste uren van den dag op een kantoorkruk te verleppen, razend te typen of in een apotheek te staan ver- bleeken bij kasten vol poederstof en potzalf. Trouwens de vrouw en het meisje hebben sinds onheuglijke tijden bij den land- en tuinbouw hulp verleend. Dat is vooral seizoen-arbeid. En in het drukst van 't seizoen wordt er niet gevraagd naar man of vrouw, maar alleen naar een paar stevige werkhanden, die van aanpakken weten. Dan moet de kleine meid de pap maar es roeren en het kind wat minder zorgvuldig worden gekleed want hooi en rogge, aardappels en bessen wachten niet, maar moeten geoogst, geplukt en gedolven, als het tijd is 1 Ja, behalve dien seizoenarbeid is er het gansche jaar door allerlei werk, dat bij den land- en tuinbouw hoort, en door vrouwen wordt verricht. Het kan ook te ver gaan. Dat stemmen we grif toe. Het huiselijk werk, het huiselijk leven en 'twelwezen des gezins kunnen onder dien vrouwenarbeid schrikkelijk lijdeD, Met name bij de landarbeiders. 'k Was onlangs, met een paar dagen Kerstvacantie, gelogeerd in een fraai dorp, waar 's zomers nogal menscheD »buiten« komen wonen, maar waar de buiienmenscheD zélve ploeteren moeten om uit den schralen grond een broodje te halen. Met een gezellin bezocht ik daar enkele woningen van arbeiders, waar 't er uitzag, of in 1909 geen hemelwater gevallen was en of het Rechtsche Kabinet een verbod tot reiniging van huis en huisraad had uit gevaardigd. 't Werd verontschuldigd met 't vele werk op het land. 2-Maar bracht mijn gezellin daartegen in er is cü toch zoo geen werk op het land, nu, met den winter kon je toch heel wat opknappen thuis Toen volgde een merkwaardig antwoord. »Ja, ziet u, juffrouw, ik zit, om u de waarheid te zeggen, viel liever op den akker dau in huis. En in die enkele maanden, dat ik dan es thuis ben, wil ik me niet afsloovendat doen we 's zomers genoeg op het land U De s> troef* was er heelemaal uit. Voor binnen-huiseüjken arbeid had ze, en hebben velen met haav, geen hart meer. Voor de eene is de fabriek, voor de andere het land hoofdzaak en in huis wordt slechts het allernoodigste gedaan, óók in de weken dat het er geheel in orde zou kunnen zijn. Dat is de schaduwzijde van vrouwenarbeid buitenshuis en daarvoor dient ons oog steeds open te zijn. Maar dit mag, dunkt me, geen reden zijn, om gassend, praktisch onderwijs in land- en |luinbouw voor onze vrouwen en meisjes te verwerpen I Het staat nu eenmaal zóó, 'k heb het reeds meer opgemerkt, dat duizenden vrouwen en meisjes, dis niet tot een huwelijk geraken of eerst laat ten echt gaan of voor binnen-huiselijken ai beid over- Dodig zijn, móéten trachten buitenshuis hun brood te verdiénen. En wat zou dan beter, gezonder, passen der, voordeeliger voor haar zijnDat ze in de jachtende fabriek zenuwachtig het garen om de klossen halen, dat ze krom gebogen in 'n duffe zolderruimte, deltig atelier genoemd, prik-pnk lijfjes naaien of tik-tak kousen breien, dat ze b\j halflicht of onder 'n warmiestralende gasvlam boeken volpen- nen of dat ze in de vrije natuur, waar ze de longen volhalen kunnen met zuivere lucht, gezonde land- en tuinarbeid verrichten? Maar, zegt men de concurrentie De landarbeider heeft tóch al'n benauwd leven Dat is zoo, maar de vrouw moet ook niet als zijn concurrente optredenHet veelal zware werk, dat hij verrichten moet, kan moeilijk door vrouwenhanden worden gedaan. Voor haar het fijnere werk. Met name den tuinbouw. De landbouwgronden ieder weet het kunnen veel meer productief worden ge maakt, door den landbouw te verfijnen tot tuinbouw. Laat de vrouw dat beproeven. Als echtgenoote en dochter, om de op brengst van 't vaderlijk bezit te verhoogen. Met 'n fltnken moestuin, 'n koude bak, zoo mogelijk 'n warme kas, doet de vrouw al veel. Zoogoed als zij kippen houdt en met de eieren een mooie bijverdienste maakt, zoogoed kan ze ook naast den huisarbeid tuinieren, vooral als de viouwelijke hulp wat overbodig is in het gezin. Maar ze kan ook zelfstandig optreden. In Engeland is 't volstrekt geen zeldzaam heid, als een vrouw een eigen tuinierszaak of bloemisterij bezit, die ze geheel naar eigen inzicht drijft en waarmee ze in haar onderhoud voorziet. Zoo iets kan bij ons ook. Maar vóór alle dingen is daartoe noodig: Goed onderwijs, theoretisch en vooral, dat niet te vergeten, praktisch! UITKIJK. Zeven geboden om het licht der oogen tot in hoogen ouderdom te bewaren: 1. Als de oogen bij het werk pijn doen ol wanneer zij schemeren, of het zien onduidelijk wordt, laat men ze rusten of afzien van het werk. Na volkomen rust voor een oogenblik of langer moogt gij het werk weer opnemen, maar zoodra de oogen weer moede zijn, opnieuw uitscheiden. 2. Let er op, dat hst licht voldoende zij en behoorlijk op uw arbeid Jvalle, het best is van den linkerkant. 3. Als gij zwakke oogen hebt, leest dan nooit in tram- en spoorwagens, 4. Lees nooit in liggende houding zwakte van gezicht is niet zelden een gevolg van de verder felijke gewoonte om in bed te lezen. 5. Lees niet veel gedurende het herstellen van een ziekte. 6. De algemeene gezondheid moet door goeden kost, voldoenden slaap, frissche lucht, lichaams beweging, gezonde uitspanning en behoorlijk af wisseling van handwerk, in goeden toestand worden gehoudeD. 7. Gun u den no'ouigen tijd tot slapen! Wie veel lezen moet, heeft in het bijzonder een niet te korten slaap noodig. Men moet vooral niet lichtschuw worden in den winter, vooral niet het lichaam aan de bui tenlucht ontwennen en door de droogwarme ka mertemperatuur verweekelijken. Zeils bij ver koudheid schuwe msn de fmscbe lucht niet, de ongesteldheid wordt hierdoor verlicht ze verbetert de ad-mhaling door den neus, verdrijft dedruk- '4 I J Hl J J - [li ri

Maas- en Scheldebode | 1910 | | pagina 5