Woensdag 5 Januari 1910. 24sle Jaargang IS". 1517. voor de ZHidhollandsehe en Zeenwselie Eilanden. Bestuur Centr. Antirev. Kiest. Antirevolutionair Orgaan IN HOC SIGNO VINCES FEUILLETON. De Vondeling. T. BOEKHOVEN. OorspMlt yertoal floor J. A, Sctoleton. Program. Tuin- en BLandbouw. T~ Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Buitenland bij roornitbetaling f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. ÜITGEYER SOMMELSDIJK. Telefoon Intercomm. No. 2. Advertenties! 10 oentper regel en 3/j maal. ReolameB 20 per regel, j Boekaankondiging 5 Cent per regel en */s maal. Bienstaanyragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan I Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- eu Vrijdagmorgen 10 uur. %lie sfniiSiesï voor «Se Redactie toestem*!, %«lvertenflëfli en verdere Adminisiratie franco toe te «eei«9en aass de» Of gever Met 't oog op den 9*ar4f}«li»g wordt het Bestuur dringend uitge- noodigd ter vergadering op Woensdag 12 Jan. as (D.V.) te Middelharnis, 's middags 3 ure in de Chr. School DE SECRETARIS. Ons II. De Grondwet van onze Partij is Ons Program. Door dat Program loopt één draad, uit drie andere gesponnen Deze drie zijn Rede—Bijbel—Historie in verband met 't Heden in zijn verander de toestanden. De Bijbel is en blijft voor onze Partij het Boek, waaruit we de algemeene beginselen leeren vinden voor 't staat kundig beleid dat Boek is de onver anderlijke grondslag, waarop alle sa menleving in Staat en Maatschappij gevestigd is. Wat de rede ons door onderzoek, ervaring en vergelijking en bij afleiding van andere waarheden leert, wordt aan dat Gods Woord ge toetst De Rede plaatsen we niet tegenover de Openbaring, zooals onze tegenstan ders vaak meenen in geen gevalde rede is gegeven om oorzaak en gevolg op te sporenom het zijn of niet-zij u der dingen te verklarenen met die rede werken we op alle terrein des levens; ook op geestelijk terrein, hoe wel we natuurlijk erkennen, dat er op dit gebied vragen kunnen gesteld en feiten vermeld, die met de rede niet zijn te omvattenslechts door 't Geloof Maar overigens is een groot deel van 't terrein der zichtbare dingen voor de rede geheel en al toegankelijk. Zeer zeker zal altijd een groot deel van 't zichtbare en onzichtbare leven met een sluier omhuld blijven, wegens de beperktheid van de rede. Hoe ver echter ook de rede moge voortschrij den in haar denkeu en begrijpen steeds blijft voor den Antirevolutionair de altijd opdringende vraagIs uw conclusie, uw besluit, waartoe ge na peinzen en navraag en onderzoek komt in stryd met Gods Woord. Is dat besluit in strijd met wat God klaarlijk heeft geopenbaard of met wat rechtens is af te leiden uit de Open baring, dan deugt uw besluit niet. De Bijbel is onfeilbaar en als dus het resultaat van ons onderzoek op eenig terrein niet overeenstemt met Gods Woord, dan is ons onderzoek of zijn resultaat verkeert. Slot is dus De rede staat niet tegen over de openbaringmaar er naast. De laatste beoordeelt de eerste. De laatste is de bril, waardoor we het gevondene door de rede, nog eens nauwkeurig toetsen. Tusschen die twee kan volkomen strijd zijn, maar dan moet de rede zwichten. Zeer groot is 't terrein der Rede. Daarom ook kunnen in de Kamers de leden van Rechts en Links vaak een parig saamwerken en spinnen aan denzellden draad. Daarom kunnen in 't maatschappelijk leven «veel handen licht werk« maken kan er op tal van punten zijn een «eendracht,die machtmaakt. Het verschi tusschen de personen en kiezers begint dan pas, als de Openbaring zich over vraagstukken anders uitlaat, dan de menschelijke geest vooropstelt. Behalve de Bijbel is ook bij de rede nog deze kenbron van politiek beleid gevoegdnl. de historie. Wat is er in 't verleden gebeurd? Waarom deden onze vaderen aldus Met welk gevolg werd die actie be kroond? Was die actie toen in over eenstemming of in strijd met Gods Woord? En wat is er uit 'tverleden nog voor ons te leeren. Diezelfde bronnen van rede en his torie worden door alle menschen ge bruikt; maar we merkten't reeds op de Antirevolutionair vraagt weerwas, wat onze voorgeslachten deden, in strijd met Gods Woord naar de inzich ten, die toen over dat Woord golden. En ook was de uitslag dier daden uit 't verleden niet juist daarom soms treurig, omdat de voorgeslachten met dat Woord niet genoeg rekening hiel den. En ookwaren de feiten, die de historie in gouden gloed vaak zette, niet daarom zoo schitterend, omdat, ondanks minder verlichte rede, juist 't Geloof zoo bloeide, en in den naam der rede minder, maar in den Naam des Heeren meer kloeke daden konden worden verricht. De historie is de werkmeester van 't heden. Niets nieuws onder de zon 8) HOOFDSTUK III. Hoe zou zij vrijmoedigheid kunnen vinden om te bidden Zij, die zich zoozeer iu de zonde had verhardt en het bidden reeds lang verleerd was En toch, die gedachte liet haar maar niet los. Ging niet de vrouw, die als eene openbare zondares bekend stond, tot Jezus, Hem zalvende met zalf en Zijne voeten nat makende met hare tranen, die zij met het haar van haar hoofd afdroogde, en verkreeg zij geen vergeving van zonden Liet Jezus niet de overspelige vrouw, die op de daad zelve gegrepen was, onver- oordeeld henengaan met de woordenGa heen, en zondig niet meer en vond zelfs niet de moordenaar aan het kruis nog genade, toen hij zich tot Jezus wendde Deze en dergelijke gedachten kwamen eveneens in haar op. en toch wat zou zij bidden? Eindelijk werd het haar toch te bang en in snikken uitbarstende riep zij met hoorbare stem>o God, help mij Hesre Jezus, ontfermt u over mij En ziet, die enkele smeeking, uit het diepst van een door schuldbesef verbroken en verslagen zondaarsharte opgeweld, had reeds een wonderbare uitwerking. Zij kwam tot rust en viel weldra in een verkwikkenden slaap. Toen zij wakker werd, was het reeds helder licht. Spoedig stond zij op, en terwijl zij bezig was met kleeden, werd er aan de deur van haar kamertje getikt, en trad daarop dezelfde heilsoldate binnen, die haar den vorigen avond of nacht zoo vriendelijk ontvangen en toe gesproken had. >Wel, wel, juffrouw,* zoo begon zij Caroline viel haar echter in de rede en zeide»Ach, zuster, noemt mij als 't u belieft geen juffrouw, ik heet Caroline. »Goed, best,* was 't antwoord, maar wat ik zeggen wilde wat hebt u heerlijk ge slapen Tot twee keeren toe heb ik aan uw deur getikt en eens heb ik voor uw bed gestaan en geroepen, maar gij sliept nog zoo heerlijk en vast, dat ik't jammer vond om u wakker te maken, hoewel wij anders in ons »tehuis« van orde houden, ook in het naar bed gaan eu opstaan. Is Wij staart op de schouders van het j voorgeslacht en daarom gieten we vaak dezelfde ideeën, die zij beleden, in een anderen vorm. Of door omstandighe den gedwongen brengen wij ideeën tot feiten, die bij hen slechts ideeën bleven, omdat de tijden tot geen feiten maken aanleiding gaf. Vroeger waren er Gilden. Nu heeten ze meer Patroons- of Vakvereeniging. Vroeger had men stemrecht in de Kerk,* maar in den Staat weinig of niet. Het democratisch beginsel van 't kies recht was dus in de Kerk bekend maar na 1798 pasten wij het pas toe in den Staat. In één woord In 't Heden ligt 't Verleden In 't Nu wat worden zal. Fundament dus van den antirevo lutionair op politiek terrein is Rede BijbelHistorie en Ervaring. De Er varing natuurlijk ook deze Ze is de beste leermeesteres voor individuen en Volken. Ons Program ontleent zijn inhoud aan de vier genoemde bronnen. Andere zijn er niet. En daarbij komt dan als conclusiede hedmdaagsche tijdm eischen dus dit of dat genoemd gevolg. Vakopleiding. Waar de strijd over de Lagere School in betrekking tot 't Rijk uit gestreden isen nu nog slechts de beslissing moet vallen aangaande het innerlijk leven der Schhol zelf; haar organisatie, de verhoudingen tusschen ouders en onderwijzerstusschen ouders en Bestuurtusschen onder wij zers onderling; over 't Scholen- verbandde vrije examensde vak ken, schoolduur, de methoden enz. enz. komt er in den Staat tijd open om aan de vakopleiding de volle aandacht te gaan wijden. Een technische Hoogeschool heb ben we te Delftde oude Polytech nische School is gereformeerd toe een Hoogeschool, en ze bloeit. Technische Lagere scholen hebben we ook. Men noemt ze ól Ambachts school óf A vond vakschool óf Avond- teekenschool. Wel is de strijd nog niet uitgestre den welk stelsel van technisch on derricht het beste is, maar door heel Nederland werkt men in elk in één der drie richtingen, die worden ge propageerd. Maar nu is de vraag aan de orde Waar moeten onze leeraars der Ambachtsscholen hun kennis putten, 't Zijn meest mannen van 'tvak;ge roepen uit de werkplaats, maar zelf en daarom zonder breeden grondslag van theoretischen arbeid. En algemeen dringt 't besef door, dat ook voer onze toekomstige leeraars aan technische scholen een opleiding noodig is aan een Middelbare tech nische school. Plannen zijn in de maak geweest. Maar alles hangt bij 't Departement thans nog in de lucht na den val van 't Kabinet Kuyper en Rink. Coalitiie is geen eenheid Eenheid moet er zijn in een partij, omdat het begrip, «partij nooit anders inhoudt dan bijeenvoeging van deelen die het met een tegenovergesteld be ginsel niet eens zijn. Maar het woord »CoaIitie« sluit juist eenheid uit. Coalitie is medewerking en medewerking verondersteldt juist een bestaan van andere beginselen op verschillend terrein, maar een erken ning van gelij kwaardige beginselen op 't terrein van saamwerken. De recht che partijen zijn niet tot èèn heid saamgesmoltenkunnen dit voor zoover de Roomsche Katholieken daar bij blijven, nooit ofte nimmer. Alleen de Protestantsche fracties kunnen en zullen in de toekomst wel een eenheid worden. Daarom kunnen Roomsche Ministers vóór een Staatsloterij zijn tegen een Vaccinewet wijzigingtegen de doodstrafzonder dat iemand, die wat doordenkt nu haha behoeft te roe pen alsof dat getuigde tegen onze Coali tie. Neen juist dat verschil van gevoelen bewijst, dat we niet in de Roomsche staatspartij opgaan, maar slechts naast haar staan om een gemeenschappelijk doel te bereiken. Door een Coalitie is en blijft't altijd een wederzijdsch-wat opofferen. Maar zonder Coalitie gaat regeeren Links en in Links weer de partij, die het consekwenst de beleden beginselen in praktijk tracht te brengen- Er is dus geen andere keusof de Coalitie van Rechts of de zweep van Troelstra. üfDemocratie tegen Conservatisme hooren we iemand alweer zuchten, das je ware. Ja, die antihese is ook mogelijk misschien over een jaar of twaalf als 't Liberalisme erkennen zal de groote verdiensten van den arbeid van Rechts en dus tegenover de Chr. beginselen niet meer vijandig zal zijn, ze ziende in de praktijk voor Land en Volk heilzaam en zegenrijk. Maar zullen er dan nog wel diepe kloven zijn tusschen Links en Rechts op staat kundig terrein Dan is toenadering geboren, in elk geval de tweeheid gekrompen. En dat zal dan de kroon van Rechts zijn en blijven, dat het door een milde bedachtzame wetgeving de toenadering tusschen Links en Rechts gewaar borgd heeft. Dan houdt de «partijpolitieks op, dau is ze dood. Dan is er nationale politiek. Dan Vrijheid, Gelijkheid en Broe derschap; door Links altijd beloofd, nooit geschonken door Rechts steeds bedoeld en Land en Volk ermee gezegend. Veeljarige Proefnemingen. Wij ontvingen het 2e gedeelte van het Verslag van den Rijkslaudbouwleeraar voor Friesland over de in dit jaar daar aangelegde proefvelden. Merkwaardig zijn de resultaten van de veeljarige proefnemingen, waaromtrent we een overzicht laten volgen eerst van de bemestingsproeven op kleigrasland. Ie. Te Molkwerura heeft gedurende een tijd perk van elf jaren een bemesting met kunstmest welke belangrijk minder kostte, een veel grootere hoeveelheid hooi voortgebracht dan terpaarde of stalmest. De graszode is door den kunstmest niet verminderd. 2. Te Witmarsum leverde super (over ditjaar) een ruime winst en werd op Chili verlies geleden. Over j9 proefjaren werkte de kalk deprimeerend (verminderend), gaf super een groote winst, ter wijl de kosten der Chili er ruim zijn uitgekomen. 2. Te Jeisum werkte de kalk deprimeerend en het super dit jaar ook, terwjjl Chili een groote winst opleverde. Over de 9 proefjaren heeft de kalk den oogst verminderd en zijn Chili eu super met verlies aangewend. 4. Te IJsbrechtum werden dit jaar door on gunstig weer bij den oogst geen vertrouwbare resultaten verkregen. In de beide vorige jaren werkte stikstofkalk het voordeeligst, daarna Chili en dan kalksalpeter. 5. Op het gierproefveld te Jeisum was de na werking van kunstgier uiterst gering. In tegen stelling met het vorige jaar leverde de volle gier per K. G. stikstof iets meer hooi dan de halve gier. 6. Op het gierproefveld te Miedum was wel het verschil tusschen de hooi-opbrengst per K.G. stikstof van volle en halve gier geringer dan in 1908, maar de halve gier had dit jaar nog een kleinen voorsprong. De stikstof in Chili leverde evenals het vorige jaar verlies op, terwijljdie in den vorm van ammoniak beide jaren met winst werd aangewend. u nog al verkwikt door den slaap »Dank u, zuster, ik ben er zeer door verkwikt en gesterkt.* j>Maar dan hebt u toch zeker den Heere al .gedankt, toen ge uit uw bed stapte, voor die heerlijke rust. U hebt zeker uw morgengebed wel al gedaan, niet waar Verlegen keek Caroline voor zich. Die vraag snaed haar door de ziel, meer dan die heilsoldate vermoeden kon. Was dat korte gebed in den nacht, haar niet door den Heere zelf in 't hart gegeven, en was daarop niet dadelijk die heerlijke iust des slaaps gevolgd En nu bij 't ontwaken had zij er niet eens aan gedacht, den Heere voor die groote genade te danken. >0, ik zie 't al,« riep de heilsoldate in opgewekten toon uit, »ge hebt dat nog niet gedaan. Nu, ge zijt helaas de eenige niet, en daarom doen wij gewoonlijk het morgengebed in de groote zaal beneden, als we al de logeergasten om de ontbijt tafel hebben. Maar dat is nu al gebeurd, want het is al laat, doch wat verhindert ons, om nu hier samen neer te knielen, eer we naar beneden gaan Zal ik voor u bidden, Caroline Caroline stond eenige oogenblikken be sluiteloos, Zij kon nog maar niet goed haren afkeer van het heilsleger overwinnen, doch reeds trok zuster N. haar aan den arm en viel op de knieön en onwillekeurig volgde Caroline. Daarop begon zuster N. te bidden, en zeker was er veel in dat gebed, wat Caroline diep ontroerde, maar toch kon de gemeenzame toon, waarop die heilsoldate tot den Heere sprak, en het voortdurend kortaf*Heer« zeggen 't welk zij bij haar vader zoo gansch anders gewoon was haar maar niet behagen. Was het daarom dat zij den zegen des gebeds miste, of was het omdat haar hart nog te veel afgetrokken was p Misschien beide we). Na het gebed stonden beiden weer op en nu ging zuster N. Caroline voor naar beneden, waar een eenvoudig maar krachtig ontbijt voor haar gereed gemaakt werd. Verschillende vrouwelijke en mannelijke heilsoldaten liepen af en aan, godsdienstige liederen zingende, of in op- gewekten toon met elkander sprekende allen waren even vriendelijk tegen Caroline, en wat haar vooral meeviel was, dat nie mand haar lastig viel met onbescheiden vrageD. Toen Caroline haar ontbijt genuttigd had, bracht zuster N. haar in een kan toortje waar eene vrouwelijke officier van het heilsleger zat. Deze begon haar vrien delijk toe te spreken en te vragen wie zij was. Caroline vertelde nu een en ander omtrent hare ouders en hare vroegere diensteD. Zij vertelde ook dat haar moeder gestorven en haar vader haar verstooten had, omdat zij verkeering had aangeknoopt met een slecht bekend staand onderofficier van de jagers, en hoe deze haar bedrogen had, en ook vertelde zij er den leugen bij, dat haar kind gestorven was, en zij al dieper en dieper in ellende was gekomen. Maar zoudt ge dan nu niet Daar uw vader teruggaan en zeggen dat ge berouw hebt over uwe daden en om vergeving komt suieeken »0 neen 1 dat nooitriep Caroline uit. »Mijn vader heeft gezegd, dat hij mij nooit weer onder zijne oogen zien wil. Hij is een goede man, maar hij is onverzettelijk in zijn besluit.* »En is uw vader een geloovig christen vroeg de vrouwelijke officier met nadruk. »Ja zeker, is hij dat,* antwoordde Caroline met vuur, »daar behoeft u niet aan te twijfelen!* De kapiteine trok on- geloovig, twijfelend de schouders op. Wordt vervolgd,

Maas- en Scheldebode | 1910 | | pagina 1