Ml SLAB. Hij trapte in glas Zaterdag 1 Januari 1910. No. 1516. Drie Bladen. Officieel Gedeelte. f'itifi- en LantlDotiw. iSuIieiiliiad. Bieclames, Mededee- lingen enz. De voet begon te zweren. De KLOOSTERBALSEM genas. PliMaiseiyk üfeuws. IN HOC SIGNO VJNSES Dit nummer bestaat uit Stierenkeuringen. De Gedeputeerde Staten der Provincie Zuid Holland maken bekend dat ingevolge art. 1 in verband met artt. 6 en 7 van het Reglement ter bevordering der veefok ker» in de Provinoie Zuid- H .Hand, (Provinciale Maden nos. 5 van iBOO, 108 van 1902 en 91 van 1904), tot het toekennen van premten voor stieren boven den leefijjd vac 21/. en 1jaar en voor pinkstieren beneden den leeftgd van VI, jaar, jaarlijks keuringen zullen worden ge- hUdat"v'oor deze keuringen de Provinoie is vor- deeld in 14 distrioten, en voor elk distriot 1 premie van f 100 voor een Btier boven don leeftgd van 2'/» jaar (al- 1 uit de Rgksbgdrage en 1 nit de Provinoiale bijdrage) en bovendien vanwege de Provinoie voor elk distriot 1 premie van f 150 voor een stier boven den leeftijd van 1j iar, 2 premiën van 100 on 2 van 1 50 voor pinkstieren beneden den leeftgd van i I, jaar besohikbaar zgn gesteld, met dien verstande dat sleohts voor uitmuntende stieren premiën mogen worden toegekend en dat de toegekende premien aleohts mogen worden uitbetaald, indien de bekroonde stieren van af do bekroning tot 1 September daaraanvolgende in de Provinoie Zuid-Holland, en wel in hetzelfde distriot waarin ïij zijn gekeurd (behoudens verkregen toestem ming van de regelingsoommissie) tegen een •pringgeld van hoogstens f 1 besohikbaar zijn gesteld, terwijl de eigenaar verplioht is daarbij minstens 50 versobillende koeien tot dekking toe te laten dat in elk distriot sleohts de stieren kunnen mededingen, wier standplaats binnen het distriot is gelegen, tenzij in bijzondere gevallen door Gedeputeerde Staten volgens art. 5 van het Reglement, hiervan aan een of meer stieren- houden voor eeu of meer stieren afwgking is toegestaan dat de Gemeente Sommelsdijk behoort tot het le distriot samengesteld uit de Gemeenten Ouddorp, Goedereede, Stellendam, Melissant, Dirksland, Sommelsdijk, Middelharnis, Stad aan 't Haringvliet, Herkingen, Nieuwe Tonge, Oude Tonge, den Bomme en Ooltgensplaat. en dat de keuring in dat distriot zal plaats hebben te Middelharnis op Donderdag 3 Maart 1910 de» morgens te 9 uren. 's Gravenhage, den Oden Deoember 1909. De Gedeputeerde Staten voornoemd, PATIJN, Voorzitter. P. TAV1SNRAAT, Griffier. N.B- Op denzelfden dag en hetzelide uur wordt eene keuring van Rijkswege gehouden, waarbij premien worden uitgelooid, o'der ongeveer gelijke voorwaarden als bovengenoemd. Voorbereidend Militair onderricht^ Onderzoek ter verkrijging van een be wijs van voor geoefendheid. De BURGEMEESTER der Gemeente Sommels dijk brengi ter kenuis van belanghebbenden, dat zij, die zich hebben aangemeld tot deelneming aan hut ia Januari a.s. te houden onderzoek ter verkrijging van een bewijs van voorgeoefend heid, voor dat onderzoek zullen moeten aanwezig zijn op Dinsdag, den 11 Januari 1910, des vooi middags te 9 uren, in de Bewaarschool te Mid delharnis Sommelsdijk, don 30 Deoember i909 De Burgemeester voornoemd, DE GRAAFF. Waterschap. Het bestuur van het Watersobap De Dijkring Flakkee" maakt bekend dat het verboden is Veok van de buitendijken waarover het Waterschap opziobt heeft weg te halon. Eerlang zal de ge legenheid worden aangeboden om hot yeek tegen belaling in zoodanige kavelingen en peroeeieu als zal tvorden bekend gemaakt weg to halen. Middelharnis, 23 Deo. I9ü9. Het bestuur voornoemd. De Secretaris, f" Voorz. C. J. 11. v. d. BROEK. J. A. RO'üDZAND Gezondheidstoestand wan onzen Veestapel. Vóór on» ligt het verslag aan de Koningin van de Bevindingen en Handelingen van het veeart- ■enijkundig staatstoezicht in het jaar 1903. Het blijkt daaruit, dat, wat den algemeenen gezond heidstoestand van het vee betreft, het jaar 1908 tot de gunstigste jaren mag worden gerekend, k Zou geen zin hebben, daarbij thans nog stil te staan, maar wel vinden we in de circa 160 bladz. over verschillende veeziekten veel belang rijks en lezenswaardigs, waaruit we hier endaar een greep willen doen. Allereerst iets over tuber culose. Bij herhaliDg wordt in het Versing de aandacht gevestigd op de zuivelfabrieken als verspreiders van de smetstof der tuberculose. De distriots- veearts te Zutphen wijst op de prosf, genomen door de Lonneker Coöperatieve Landbouwersbank en Handelsvereniging. Van de 30 met rauwe Ondermelk gevoede kalveren bleken 14 opdetu- berculine te reageeren en van de 35 met gepasteu riseerde melk -evoede kalveren slechts 2. Bij ssctie bleken alle aan tuberculose te lijdenvan de laatste twee kalveren had er waarschijnlijk één aangeboren tuberculose. Duidelijk springt kier in het oog het groote gevaar van het geven van ongepaiteurisssrde atvalproducten uitzuivel- fabrieken. Dsze proef leverde tevens het bewijs, dat de voedingswaarde door het pasteurisesren niet verminderd; de kalveren met gepasteuri- aeerde melk gevoed, waren gemiddeld 2 KG. meer in gewioht toegenomen dan die, welke met onge- pasteuriseerde melk gevoed waren. Van zeer groot belang voor de bestrijding der tuberculose ia ongetwijfeld ook de verbetering in de stalinrichting. Slechte stallen komen heisas veelvuchtig voor en niet iedereen is er van over tuigd, dat zij een' zeer nadeeligen invloed uitoe fenen op den algemeenen gezondheidstoestanden dieren daardoor vatbaar maken voor allerlei infecties. Uit de bij de districtsveeartaen ingekomen be richten blijkt, dat ziekten onder de joogere kal veren veelvuldig zijn voorgekomen. De districts veearts te Zutphen wijst er op, dat d kalverzlek- ten zeer veelvuldig voorkomen op erven, aange sloten aan zuivelfabrieken, zoodat dus ook hier de afvalproducten der zuivelbereiding wederom de verspreiders der smetBtoff'en blijken te zjjn. Verplichte pasteurisstie van dergelijke afval producten, welke als voedsel voor het vee worden gebruikt, is dus ook hier weer noodzakelijk geble ken. Het absorteeren (verwerpen) der koeien in vele streken van ons land doet geen schade aan onzen veestapel. Dikwijls wordt de hulp der veeartsen nog niet ingeroepen, omdat men meent, dat tegen deze ziekte niets te doen is, terwijl toch in vele geval len door een tijdig ingestelde behandeling en afzondering der runderen, welke verwierpen, benevens ontsmetting der stallen, uitbreiding der ziekte kan worden voorkomeD. Slechts hygiënische toestanden zjjn vaak ook de oorzaak van het verwerpen, terwijl door den districtsveearts te 's Gravenhage esn geval wordt vermeld, waar slecht drinkwater ongetwijfeld de oorzaak van dit lijden was. Toegepaste cultuurinjecties had den, zoowel als seruminspuitingen, eeu zeer gun stig resultaat. Besmettelijke nierontstekingen kwamen zeer veelvuldig voor, vooral die, bekend onder den naam van droop of wrang-, jodoform-cellodirum- behandeling, alsmede seruminspuiting, had hier tegen een zeer goed succes. Van vergiftigingen kwamen het meest lood ver giftigingen voor, hetzij door bemesting der landeu met compost, hetsij door het gebruik van lood houdende verven. Vervolgens kwikzilvervsrgif- tigingen, veroorzaakt door het onoordeelkundig gebruik van middelen ter bestrijding van parasi taire huidaandoeningen bij runderen. In de derde plaats vergiftigingen door het gebruik van be schimmeld en ondeugdelijk voedsel. Aan het ge ven van dergelijk bedorven voedsel wordt nog lang niet voldosnde aandacht geschonken. Verder werden vergiftigen door taxus baccats en andere vergiftige planten vermtlj. Kalfziekte kwam ook weer zeer veel voor, doch de msests eigenaren behandelen zelf hun dieren daartegen. Waar nietzeer veel zorg besteed wordt aan ds 'instrumenten, worden hierdoor veelvuldig nierontstekingen vsroorsaakt, tenge volge waarvan bij meerdere dieren een of meer kwartuien verloren gaan. Waar keukeuafval aan het vee wordt gevoerd, gebeurde het vele malen dat door scherpe voor werpen, in dergelijk voedsel aanwezig, van uit de maag het hartezakje werd doorboord en daardoor een doodelijk verloopende ontsteking werd ver oorzaakt. Het mond- en klauwzeer heeft zich in 1908, dank zij de krachtige en streng doorgevoerde maatregelen, niet uitgebreid. Op overtuigende wijze is gebleken zegt het Verslag dat voor een doelmatige bestrijdtng, naast strenge maatre gelen van afzondering van besmette koppels, verbod van in- en uitvoer, uitgebreide weide-en stalinspecties enz. het in de eerste plaats nood zakelijk is alle zieke en verdachte dieren onmid- delijk af te maken. Hierdoor verkrijgt men, dat slechts weinig smetstof wordt gevormd, waardoor het gevaar voor uitbreiding der ziekte gering is en in de tweede plaats, dat de ziekte zich, nadat zij eenmaal is verdweneD, Diet voortdurend we derom vertoont, inzonderheid onder het jonge vee. Het mond- en klauwzeerssrum heeft bewe zen een krachtig hulpmiddel te zijn, om naast de afmaking de ziekte te bestrijden. Het aantal inentingen tegen de vlekziekte neemt nog belangrijk toe: totaal werdeningeënt 2o7,225 varkens bij 290,91 had nood-enting plaats. Van deze laatste, verdachte dieren bleven gezoud ol herstelden 28,271 dieren of 98,7 pCt., terwijl van 9887 zieke varkens na seruminjectie 8362 of 84,6 pUt. herstelden. O. B. liet Noodweer in het Buitenland levert een droeve, lange lijst van rampen. De storm die over Spanje gewoed heeft, verwoestte talrijke huizen en maakte verscheidene slachtoffers. Vijftig vaartuigen zijn gezonken terwijl 21 schepen op de kust sohipbreuk leden. Hevige slagregens, die aldaar gevallen zijn, lichtten mede groote ellende aan. Te Ciudad Rodrigo zijn vijftig huizen ingestort en driehonderd mensohen van ca ierdak ontroofd. Andere streken zijn zwaar beproeft. Verscheidene dorpen zijn wijl de communnatie verbroken is, geheel van de buitenwereld afgesloten. Er is groote schade aangericht. De burgemees ters van vele gameeiten vragen dringend bulp. Er zijn vele kudden verdronken In de provinoie Leon zijn verscheidene bruggen vernield en vele huizen inges ort. De rivier de Duero in Portugal heeft eene hoogte van 10 12 meter beriekt. Alle wegen in de omgeving der stad Oporto zijn bedekt met water, dat de huizen binnenstroomt en de menbels en koopwaren medevoert. Ook andere steden van Portugal hebben van over- stroomingen te lijden. De schade alleen in Portugal wordt op vele millioenen franos geschat, In Amerika heeft gedurende de laatste dagen over de oostelijke staten een sneeuwstorm en ij8wind gewaaid, erger dan in 20 jaren is voorkomen. Te Chelsea zijn 2 mensohen gestorven en 1500 dak loos. De zwaarste sneeuwval had plaa's te Philadelphia, waar de sneeuw 22 duim hoog lag. Te New-York zijn 15 mensohen in de sneeuw omgekomen. De spoorweg, telegraaf en telefoonver bindingen zijn gestoord. In de nabijheid van Boston verging en vijlmasier en naar geloofd wordt, kwamen hierbij twaalf personen om het leven. Vele andere kleinere schipbreuken worden gemeld en de schade, die door den storm werd aangericht, schat men .op een millioen dollars De aanhoudende regenval der laatste weken heeft ook in alle Belgische provin cies aanzienljjke ovorstroomingen veroor zaakt. De Schelde is dermate gestegen, dat de sleepbooten den dienst moesten staken. Talrijke pannenbakkerjjen staan onder water. In vele spinnerijen zijn de voorraden weggespoeld, zoodat het bedrijf stil ligt. De laaggelegen voorsteden van Brussel loopen groot gevaarvaak moesten daar de huizen door de bewoners ontruimd worden, en waar dit niet geschiedde, werden levensmiddelen met bootjes aangevoerd. Over langs afstanden zjjn de spoordijken overstroomd, zoodat de treinen tot aan de wielassen in het water rollen BELGIË. Be Koning is dood Leve de Koning Belgia heeft zijn tweeden Koning een onvergetelijke, roerende grootsche laatste hulde gebracht. Maar ook den daarop volgenden dag was de betooging van het Belgische volk bij gelegenheid de kroning van den nieuwen Koning Albert I, niet minder majestieus. De straten waren opgepropt van volkde ramen der huizen, waarlangs de Koninkljjke stoet zou passeeren zwart vande menschen eu de nieuwgierigen zaten zelfs boven op de daken. In de rijk versierde sittings zaal der Kamer werden de Koning en zijnegemalin geestdrifdg ontvangen. Hat was den Vlamingen een groote voldoening dat do nieuwe Koning, na den eed op de grondwet in het Pransoh te hebben uitgesproken, ook in hun taal den eed herhaalde. De troonrede werd ontvangen door langdurige toejuichingen, vooral bij de gedeelten over de rol, door koningLeopold gespeeld, met betrekking tot Afrika, het danken van de vreemde regeringen, de ooastituJonee'.e vrij heden en do liefde tot de onafhankelijkheid. Vooral daverden do toejuichingen, toen de Koning zeide dat niemand hot recht her ft, aan het woord van Belgie te twijfe len en toen de Koning sprak over de opvoeding van zijn kinderen. Toen de Koning geëindigd had, werd de betooging reus-achtig. Onophoudelijk riep men „Leve de Koning 1 Levo de Koningin 1" De geheele zaal stond, behalve de socia listen, die trachten iets te roepen, maar terstond overstemd werden door gewel dige toejuichingen. De ministers hebben hunne portefeulles ter beschikking van den nieuwen vorst gesteld, doch deze heeft hnn verzocht hun ambt te blijven waarnemen. De civiele lijst van Koning Albert is bij afzonderlijk westontwerp voor den duur zjjner regeering op 3,200,000 francs per jaar vastgesteld. Moge het Koning Albert en zjjne ge malin geschonken worden, veel goeds voor land en volk te doen en zich tot in lengte van dagen te verheugen in de onverzwakte liefde der natie! DENEMARKEN. Uitermate verbolgen is de stemming tegen don Pool-fantast Cook, die menigeen bij den neus heeft gehad na zijne geïmpro viseerde terugkomst van een denkbeeldig bereikte Noordpool. De universitc itscommissie te Kopenhageu heeft als resultaat van haar onderzoek van Cook's documenten meegedeeld, dat het bewijs matriaal volkomen waardeloos is en dat zij daaruit volstrekt niet de overtuiging kan putten, dat Cook de Noordpool bereikt heeft. Men vind het <e Kopenhagen zeer on aangenaam, dat de universiteit Cook de gouden medai le en den doctorstitel hoiinis causa heeft geschonken, zonder zich eerst van Cook's verdiersten te overtuigen doch men kan zich troosten met het feit, dat de stad Nr w-York hem tot haar eereburger heeft benoemd Dr. Cook zal wel ontzet worden van zijn eeredocters-graad, m ar het geld, inmid dels door hem ontvangen, weer te ontne men, gaat niet. Men berekent, dat Cook met zijn Poolbsdrog ongeveer 360000 gulden verdiend heeft, waarvan 292 800 gulden met lezingen., en 67200 met artikelen in dagbladen, waarin hij beschreven heeft hoe hij de pool ontdekt had. Zijn grootsten buit behaalde hij te St. Louis, waar men hem voor lezingen f 33 400 betaalde, nadat hij f39400 gevraagd had. Voor zijn boek had hij van de firma Messrs. Harper f 600 000 gevraagd, maar de uitgevers weigarden het contract te sluiten, vóór de vermeende ontdekking wetenschappelijk getoetst was. RUSLAND EN FINLAND. Ook de tweede helft van de bijdrage van Finland in de Russische militaire uit gave van 1908 tot 1909 is door het staats kantoor te Helsingfors in de Russische schatkist gestort. De Russisch- Finsche verzoeningscommissie heeft hare eindverga- dering gehouden. Zooals wel te voorzien was heerste er een principieel meeningsverschil tusschen de Russische en Finsche leden, en kon men tot geen overeenstemming komen. Een wetsontwerp wordt weldra tegemoet gezien, waarbij den Finnen hun zelfstandig bestuur wordt ontnomen als in strijd met het Rijksbelang en waarbij in schijn de binnenlandsche wetgevende macht aan do Finnen verblijft. Ter vergoeding krijgen zij dan een aandeel in de rijkswetgeving en mogen zij eenige afgevaardigden haar de Rijksdoema zenden. Voorwaar, een schrale troost I NICARAGUA (MIDDEL-AMER1KA) Do Volledige overwinning door gene raal Estrada bij Rama op de regeerings- troepen behaald, had ten gevolge, dat Zelaija, de president dier republiek, ijlings zijn land heeft moeten ontvluchten. Hij heeft zich aan boord van 'n Mexcicaansche kanon neerboot begeven, die daar op dadelijk naar Salina Cruz in Mexcico vertrok. Dat men in Washington verheugd is over dezen loop der zaken laat zich verstaan, daar Amerika geen voldoende genoegdoe ning kreeg wegens den moord op de beide Amerikanen Crase en Kanon, dte Zelaija zon der veel omslag had laten fusilleeren, OOST AZIË. De moordaanslag op den eersten minister Jiwanjong, het hoofd van het kabinet van Korea, is gepleegd, toen hij in een Japansch wagentje op twee wielen, dat door een man wordt voort getrokken, uitreed. De moordenaar stak hem met een keukenmes door onderlijf en long en verwon de hem doodelijk. De bestuurder van het wagentje werd op dezelfde wijze neergeveld en gedood. De moordenaar is een jonge Koreaan van 22 jaren, Jitschin genaamd. Hij werd gevangen genomen en bekende te behooren lot een geheim politiek genootschap. De moord is het resultaat van eene politieke samenzwering. CHINA. Een revolutionair uit Zuid-China heeft een moordanslag gepleegd op den prins regent, prins Tsjoen. Niet deze zelf werd getrotfen, maar de Mandsjoe-kapitein Then- !in, dien de dader voor den prins regent had aangezien De dader heeft zich bij zijn verhoor tot dusver herhaaldelijk tegengesproken. Het staat vast, dat hij een Mandsj te-soldaat is (20 Cents per Regel.) De echtgenoote van den Heer Jan Kamps Wzn. te Noordsleen (Drente), verklaarde ons, dat haar zoon Hendrik oud 12 jaar, het ongeluk had in glas te trappen, waardoor de voet één groote wonde geleek. Het ventje sckreewde het uit van de pijn en de voet begon te zweren, hetgeen leelijk was om aan te zien. Door één potje KLOOSTERBALSEM, gehaald bij den drogist Fred, ten Cate te Emmen, is de voet totaal genezen, terwijl vóór dien, verschillende middelen vrucb teloos waren aangewend. Jongen zoowel ais ouden worden door den Kloosterbalsem, Klooster Sancta Paulo,onvoorwaardelijk genezen van oude en nieuwe wonden, brand en snij wonden, zweren roven, uitslag, ring-, dauw-, en baardworm, ziekten der hoofdhuid, Rheumatiek, Reuma tische zenuwpijnen, Jicht, Podagra, Ischias, kneuzingen, stramheid in de ledematen, spit in den rug en aam beien. zoowel bloedende als andere. Bij het gebruik van Klooster balsem, wijken alle huiduitslagen als bij tooverslag. Prijs per pot van 20 gram 35 ct., van 50 gram 75 ct., van 100 gram fl.20 en van 250 gram f2 50. Hoe grooter pot, hoe voordeeliger dus! Let opAlleen de echte KLOOS TERBALSEM geneest, deze is ken baar aan een rooden band om den pot, waarop de handteekening L. I. Akker, Rotterdam voorkomt, alle an dere is namaak. De namaak geneest nooit Verkrijgbaar bij Drogisten, Apothe kers en de bekende Depothouders. ISiiDieiiiaiK). Verkiezing Wijk bij Duurstede Bij de gisteren gehouden stemming voor een lid van de Tweede Kamer der Staten Generaal in het district Wijk bij Duurstede waren uitgebracht 6688 geldige si emmen. Gekozen Mr. J. B. L. C. C. baron) de Wykersloot de Weerdesteyn (r.k. met 3683 stemmen. De heer mr. H. C. Dresselhuis (lib.) verwierf 3005 st- Sommelsdijk. Tusschen Zaierdsg en Zondagnacht zijn van den landbouwer P. Verbiest alhier een tieDtal kippen door een of meer honden afgemaakt. Tot lid en plaatsvervangend lid der Gascommissie zijn herbenoemd de heeren Dr. Ktiöps en J. Timmerman Mz. Tot secretaris der Plaatselijke school commissie is benoemd, den Heer J. C. de Gast alhier. Tot Regent van het Burgerlijk Arm bestuur is herkozen de heer G. Joppe Dz. alhier. Dezer dagen promoveerde met on derscheiding te Gent tot Docter in de ge neeskunde de lieer W. Slis, geboren te Sommelsdijk. Door de vereeniging Dorcas alhier werden aan alle behoeftigen in deze Ge meente verschillende kleedingstukken uitge reikt. Dr. Knöps amputeerde Dinsdag de hand van 't 14 jarig zoontje van J. Koppenaal, die bij den landbouwer A, Nieuwenhuize nabij het Dirkslandsche Sas door een boonenbreker, een zijner handen tot aan den pols was afgemalen geworden, Maandag 3 Januari begint, volgens achterstaande advertentie, de groote uit verkoop bij de firma Bervoats te Rotterdam. De buitengewone koopjes welke de firma met zulke gelegenheden aanbied, grenst aan het ongeloofelijke en doet meermalen de vraag naar voren dringen, hoe ter wereld is het mogelijk, om zulke flinke en degelijk afgewerkte artikelen voor zulke spotprijzen te verkoopen. Het is geen wonder, dat meermalen de politie er aan te pas moet komen en de menschen bij partijtjes tegelijk binnen moet laten, om zoodoende de zwakke tegen de sterke te beschermen. Middelharnis, Evenals vorige jaren had de Christelijke Jongedochtersvereeniging »Bidt en Werkte het genoegen om aan 91 behoeftigen verschillende kleedingstokken uit te deelen. Met toegenegen harten doet zij dat en is erkentelijk jegens de begunsti gers of begunstigsters. De Heere doe hunne pogiDgen wel gelukkeD. Zij geve Hem alleen de Eere. Donderdag 6 Jan. a.s. hoopt de Christe lijke Zangvereeniging >Oefening maakt ken- nisc onder leiding van haar Directeur J. Koote in het koor der Ned, Herv. Kerk een uitvoering te geven met medewerking van verschillende zangvereenigingen uit dit Eiland. Aanvang 6,30 uur. Vrijdag j.l. heeft bij inschrijving voor den tijd van 6 jaar de verpachting plaats gehad van een boomgaard, toebehoorende aan het Onderling Begrafenisfonds. En wel A. v. d. Kooij f 45, A Struik f 46, C. Koote Jz. f52,50, M. v. Brussel f60. Aan den hoogsten inschrijver gegund. Zondagmiddag had de dienstbode bij den landbouwer J. v. d, B. het ongeluk in den kelder te vallen met 't gevolg dat zij haar been zoo ernstig bezeerde dat geneeskundige hulp noodzakelijk was. Donderdag had naar men ons meededeelt, den heer Vredenbrecht van Schiedam -het ongeluk dat hij in het logement van den heer Hanson van de serre kwam te vallen en tu de Somuieis- dijksche haven terecht kwatn. Met ten nat pak en eeu lichte bezeering bi*cht hij het er af. Den Bommel. Op 1 Januari 1910 treden nieuwe bepalingen in werking nopens kleediDg en schoeisel bij de landmacht. De ze nieuwe bepalingen ademen ook een nieu wen geest. Het zal namelijk den miliciens vrijstaan om voortaan onder eenige beper kende voorwaarden, eigen verkleeding ook bovenkleed ng mits van het vastgestelde model en eigen schoeisel te dragen. Ter kennis wordt gebracht dat op Don derdag 3 Maart a.s. des voormiddags te 9 uren te Middelharnis keuring van spring - stieren zal worden gehouden. Het examen ter verkrijging van bewijzen van militaire bekwaamheid en lichamelijke geoefendheid zal worden gehouden te Mid delharnis op Dinsdag n Januari 1910 in de bewaarschool. Ter kennis is gebracht dat voortaan geen veek meer van de buitencfljken mag wor den weggehaald. Later zal daartoe gelegen heid worden gegeven tegen betaling der kosten. Tot schatters van het meubilair zijn aan gewezen de heeren T. Schilperoord en Jan Zaaijer van Middelharnis. Bij den jl. brand had A. v. L. zoo hard geloopen dat hij zijn bewustzijn verloor. Gelukkig wist men hem echter weder bij te brengen. De lotelingen der lichting 191 o A. Tig- gelman en Jan Kraak, dte zich voor de zeemilitie hebben aangegeven, moeten den 7 Januati a s. naar Dordrecht ten einde aldaar eene keuring te ondergaan. Ooltgensplaat. De Unie Collecte heeft alhier ovar 1909 de som van f 74,55 opgebracht. Dezer dagen werd in de Oud Geref. Kerk alhier een Christelijke Zangvereeniging opgericht, de oefeningen worden gehouden Zondagsmiddags, Woensdag-en Donderdag avond. Tot Direct u- werd benoemd Cs. Lijden», tot "Voorzitter Jb. Pieterse, tot Secretaris P. Troost Dzn., tot Penning meester J. van Nimwegen Jz. en tot Com- m ssaris van orde S. van Ni.uwaa). Tusschen Maandag en Dinsdagnacht j.l. werd er van Mr. A. J. C. v. W. alhier van uit achter zijn woning eenige opgebor gen hazen en faisanten ontvreemd, naar men verneemt hebben de daders bekend. Door een ingezetenen alhier werd voor de Kers dagen j.1. door een milden gever uit 's Gravenhage eene zending Chris telijke lectuur franco ontvangen ter gratis verspreiding, bestaande uit scheurkalenders wandalmakksn en boekjes, het laat zich indenken hoe het een en ander dankbaar werd aanvaard. 30 Deo. Hedenavond hield »Schutte- vaer« afdeeling Ooltgensplaat in het Hotel Hobbel haar gewone jaarvergadering bij de opening herdacht de Voorzitter haar 1 s'/j jarig bestaan. Na het lezen der Notulen werd behandeld de Verzonden- en Inge-

Maas- en Scheldebode | 1910 | | pagina 5