i It famn genezen ft Steel ames, Mededee- lingen ens. Ir I 10 if Door den Voorz. wordt uiededeeling gedaan, dat een Conferentie is gehouden met den Heer Gerber, Directeur der Maatschappij tot het bouwen van Gemeentebedrijven gevestigd te Utrecht, te Sommelsdijk. Aanwezig waren alle belanghebbende Gemeente-besturen, uitgenomen Den Bommel. Hieruit mag echter niet worden afgeleid, dat Den Bommel niet mede wil werken juist het tegendeel is den Voorzitter bekend. Aan al de leden is een concept,contract toege zonden en zooals zij zeker wel gezien hebben, zijn enkele zaken zooals straatverlichting als vrucht vau deze conferentie gewijzigd. I)e Voorz. deeld een en ander van die gehouden bespreking mede. Algemeen was de geest op deze vergadering zeer ten gunste van oprichting. De voorwaarden werden door allen als zeer aannemelijk genoemd. De Maatschappij die een onderzoek moet instellen, waaraan vele uitgaven verbonden zijn vraagt thans aan de Raad of zij een besluit wil nemen of zij in beginsel tot oprichting wil mede werken. Wordt de wenschelijkheid tot oprichting eener Gasfabriek erkent dau zai de Maatschappij baar onderzoek aanvangen. De Voorzitter steld thans voor hier toe te besluiten. Men bind zich dan nog tot niets enkel erkent men dan de behoefte en de wil tot oprichting. Mochten er overwegende bezwaren oprijzen, dan kan men toch nog terug, Met kracht en klem prijst de voorzitter het aanbod der Maatschappij aan en maakt de woorden van den voorzitter der conferentie te Sommelsdyk tot de zijne als hij zegt: het is bijna te mooi fccheen het ee'n oogenblik bij de vraag van den voorzitter dat niemand het woord hier over zoude voeren, de heer Van Weel opende hierover het debat en bleek deze gedachte ijdel te zijn. Veel bezwaren warden door den heer Van Weel ingebracht. Hij kan geen vrijmoedigheid vinden om voor des voorzitters voorstel te stemmen zoo hij niet nader worde ingelicht omtrent rentabiii teit (cijfers slzoo genoemd), de verhouding der gemeente onderling enz., kortom, hst onderzoek is verre van volledig en men weet niet waar men naar toe gaat. De voorzitter, den heer Van Weel antwoordende kan niet nalaten zijn spijt en bevreemding te kennen te geven omtrent de houding van den heer Van Weel. De vorige vergadering heeft Van Weel zich doen kennen als een sterk voorstander, Uit zyn woorden toen in 't belang der oprichting gesprokeD, herinnerde de voorzitter nog deze uit drukking wij moeten vooruit, wij kunnen niet blijven staan, en waar anders gemeenten ons voorgaan kunnen wij niet achterwege blijven, en thans betoont de heer Van Weel zich een Bterk tegenstander. Hierover ontstond een langdurige discussie tusschen den voorzitter en den heer Van Weel. De heer Jacobs zou gaarne eeuige waarborgen voor het pachtcontract zien. Bijna alle leden voeren hierover het woord. Door den heer Van Weel wordt nog even acy tyieengas ter sprake gebracht, maar ais zynde zeer gevaarlijk (uitspraak van deu heer Gerber) wordt dit van de baau geschoven. Na eene kolossale lange discussie stelt de voor zitter voor om tot stemming over te gaan. Laat men toch in 's hemelsnaam dit aanbod niet ver werpen, vraagt de voorzitter, het is te mooi om te laten passeeren, en werkelijk de risico is niet, groot, de bezwaren worden siecbts geschept, ze zijn er niet. Men spreekt slechts uit do wensche lijkheid van oprichting eener gasfabriek. Wil men geen gas, doch acht men petroleum nog goed genoeg, welnu, dat men zich dan in dien geest uitspreke, dat is tenminste een standpunt. De voor zitter formuleert zijn voorstel in hoofdzaak aldus. De Raad besluit in beginsel tot oprichting mochten er echter overwegende bezwaren in contract voorwaarden of iets dergelijks voordoen, dan behoudt zij zich de vrijheid tot terugtreding voor. Men gaat tot stemming over, den Heer Van Noordt stemt tegen; de Heer Van Weel onthoud zich, ook zoo den Heer Nieuwer.huiizen. Den Heer Jacobs zich kenmerkende als een voor stander van Voorzitters voorstel rattd deze aan niet met de stemming door te gaan doch dit punt eenigen tijd aan te houden omrede hij vree9t, dat het zal vallen. Laten de leden zich eerst nog eens goed op de hoogte stellen misschien ver anderen zij dan wel van zienswijze. Na eeuige bespreking wordt met algemeene stemmen besloten dit punt op de volgende vergadering zoo mogelijk nog in deze maand te behandelen. In behandeling komt thaus de ingediende rekening van liet Doktershuis over 1909. Deze nagezien door eeu commissie bestaande uit de Heeren Jacobs en Van Nieuwenhuijzen wordt in orde bevonden en met algemeene stemmen vast gesteld en wel op eene inkomst van f 300,en uitgaaf f 210,21', alzoo een batig saldo vau f 89,78', Daar het aanlegsteiger bij deze gemeente ji. Donderdag is in gebruik genomen spreekt de Voorzitter van deze plaats een woord van dank aan de opvolgende regeeriugen, welke door hunne werkzaamheden tot het tot stand brengen en doen maken van dit steiger ons uit ons isolemeut hebben verlost, doch niet alleen een woord van dank aan de regeering, maar ook aan verschillende andere autoriteiten en personen welke door hun verleende steun, gesproken woorden of verrichte werkzaamheden het hunne hebben bijgedragen tot bereiking van dit doel. De Voorzitter zegt te zijn voldaan maar niet ten volle, want drie dingen zijn er in verband met het steiger welke eene schaduw over deze dankbaarheid werpen. Ie. Was de bedoeling van de Regeering (dit blykt -uit de Memorie van Antwoord Waterstaats begrooting 1908) dat door dit steiger de verbinding voor geheel Flakkee wal gelegd met Noord Brabant en Zeeland en voor Oost Flakkee de kortste verbinding voor personen, goederen en vee met Rotterdam was tot stand gekomen. Hiermede houdt de R. T. M. geen rekening, wantjde aansluiting van de treinenloop met de boot voldoet in 't minste nist, terwijlten tweede door haar hierover geen goederen of vee worden vervoerd naar Rotterdam of Zeeland. Met het oog hierop stelt de Voorz. voor hierover een schrijven te richten aan den Directeur der R. T. M. en zoo zulks niet helpt aan Z. Exc. den Minister van Waterstaat. Besloten wordt aan den Directeur hierover te schrijven namens den Raad, deze aansluiting in orde te brengen bij de a.s. zomerdienstregeling en ook goederen en vee hierheen te willen ver voeren, doch ook tegelijk aan Z.Exc. den Minister van Waterstaat een adres te zenden, hem verzoe kende dit te doen bewerkstelligen, daar de R. T. M. toch wel geen gehoor zal geven. Terwijl in de derde plaats de Voorz. betreurt, dat de veerschippers welke op zulk een flinke manier jaren en jaren *dit veer bediend bebben, tot op heden niet door de R. T. M. zyn aangesteld tot bediening van dit steiger en waar dit steiger bijna hun geheele verdiensten beneemt, wordt besloten de R. T. M. vriendelijk te verzoeken hen alsnog ter bediening van dit steiger te willen aanstellen. Door den Voorz. wordt voorlezing gedaan van een schrijven der R. T. M. verzoekende de Raad haar voor 1 Mei 1910 te willen uitbetalen de aarlyksche toegekende subsidie, daar de lijn in jzijn geheel geopend is Aldus wordt besloten. Na nog een paar vragen van den heer Jacobs en de bespreking van het gesprokene door Z.Exc. den Minister van Waterstaat en onze afgevaar digde ter Tweede Kamer, den heer Roodhuizen omtrent onze haven, sluit de Voorz. ten ruim 6 uur deze vergadering. de kom der gemeente, en is de vrees niet on gegrond dat het Rijk onze gemeente zal opknap pen met een kantoor buiten de gemeente, wij zouden het een ramp vinden, al worden er ook bussen in de Gemeente geplaatst, men is toch genoodzaakt voor Telegraaf en Telephonie, voor pakketten, aangeteekende brieven enz. naar bet kantoor te gaan, en dat bij avond, weer en gele genheid, we hopen dat het Rijk dat in den regel de zaken flink aanpakt, Middelharnis daarvoor bewaren zal, veelmeer gewenscbt zouden wij het vinden, dat tiet Rijk of de Gemeente in het hart van het Dorp een minder kostbaar gebouw deed zetten, bv. door de aaukoop van een Hink ge bouw dat met niet te gioote uitgaven tot kantoor en woning voor den Directeur kan worden iu- gericht en wanneer het Rijk zijn eiscben niet al te hoog stelt, is er binnen de kom der Ge meente wel iets te viDden. Middelharnis Deo. '09. W. »Leo en Willyz, st. J. deWaard 'f 1066 &Noordster« st. L. Koster Jr,. s 1125 ïZeemeeuvvt, Et. J. de Koning 1160 Tiend-afkoop. In aansluiting met een ingezonden schrijven in de Flakkeesche bladen, onderteekend door een medebelanghebbende, zoude ik nog bet vol gende willen opmerken. Terecht wordt door hem aangeraden te onder zoeken of op de gedane aangiften, is te recla meeren. In de meeste aangiften zal dit wel waar zijn, daar door den Tiendeigenaar, alles is opgegoven als tiendpiichtig, als water, dreven gebouwen euz.hetwelk volgens artikel 4 der Tiendwet, geheel buiten rekening zal moeten worden gelaten, ja, het is mij zelfs beker.d, dat opgegeven is als Tiendpiichtig, land, waarvan de Tiend reeds in 1873 is afgekocht. Redenen waar om ieder tiendplichtige goed zal doen, een en ander na te gaan, en zoo noodig reclames in te dienen in dubbel (in de ambachtsheerlijkheid Grysoord zelfs in viervoud.) bij de Tiendcomoiissie te Rotterdam en wel voor 1 Januari 1910, daar na dien tijd reclames niet meer worden aange nomen. Reclame biljetten zyn,,aldaar gratis op aanvraag verkrijgbaar. Bovendien wordt in de opgaven van du Tiend heffers, de kadastrale grootte, van ieder perceel opgegeven als tiendpiichtig, terwijl toch nimmer anders dan van het bezaaide veld tiend is ge geven. Ook worden in de opgaven als tiendpiichtig opgegoven, groene wikken en boomgaarden en tuinen met uitzondering van 23 are die by eene bouwhoeve mocht zijn gelegsn. Ook hiertegen zal wel door sommigen kunnen worden gerecla meerd. Ook meen ik dat een aansporing niet overbo dig zal zijn, aan die boeren op ons eiland, die meenen in de termen te kunnen vallen, ora als schatter benoemd te worden, om toch te solliei- teeren bij de Tiendcomnissie en het zoo mogelijk te maken, dat toch vooral in die commissie zitting zullen hebben, menseden van de practijk en die plaatselijk bekend zijn, met de soort van grond en de aard van de bebouwing, omdat juist daar alles van zal afhangen en het dan misschien mogelijk zal zijD, later langdurige en kostbare procedures te ontgaaD. Ook zullen eigenaars van oude weiden, goed doen tegen de tiendplichtig- heid daarvan op te komen, teneinde niet later te moeten ervaren, dat hiervoor de volle som zal worden geschat. Resumeerende, kom ik tot de slotsom, dal de door den schrijver van eerstgenoemd stukje in de Flakkeesche bladen, gegeven raad niet over bodig is, en ben ik het volkomen met hem eens dat zooveel mogelijk reclames bij d« Tiendcom missie moeten inkomen en tijdig worden inge diend, wil de indertijd bij de aanneming vau de Tiendwet 1907, door bijna alle landbouwers geuitte sympathie, niet uitloopen op een schade post voor eigenaar en pachter en een voordeel voor den Tiendheffer. Het doel toch der.wet is hoofdzakelijk geweest; eene drukkende, belem merende last van den landbouw weg te nemen en de eigenaren hiervoor geheel schadeloos te stellen maar ook niet meer; volgens den geest toch der wet zal geen schadevergoeding geëischt kunnen worden van perceelen, waar in de laatste 100 jaren geen tiend werd gegeven, en waarvan ook niet te voorzien is, dat dit in afzienbaren tijd zoude kunnen geschieden. Oude Tongi, 14 December 1909. P. v. SCHOUWEN. (20 Cents per Regel.) Ingezonden Stukken. De copie van Ingezonden Stukben, die niet geplaatst zijnwordt niet teruggegeven.) (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie en Uitgever.) Mijnheer de Redacteur In deze gemeente hoort men gednrig de vraag, Waar en wanneer krijgt Middelharnis een nieuw postkantoor zooals bexend is, is door het Ge meente Bestuur vroeger een schoolgebouw tot postkantoor ingericht en aan het Rijk verhuurd nu schijnt dat kantoor met Dtrecteurswoning niet meer aan de eischen des tijde te voldoen, en blijft zoo er een nieuw kantoor wordt gebouwd de gemeente met het oude in de maag zitten. Nu zal het Rijk voor eigen rekening een nieuw postkantoor bouwen, waarvoor verschillende ter reinen genoemd zijn, waaronder er zijn in maar ook buiten de kom der gemeente, natuurlijk z(jn de tereinen buiten goedkooper dan binnen «Jo©r den kloosterinakeni. Mej. P. Middelkoop te Ringdijk bij Aalsmeer verklaarde ons het volgende «Mijn zoontje Jacob leed vreeselijk aan dauwworm,- die het kind nacht noch dag rust liet. 't Kind stond voort durend vreeselijke jeukingen uit. De landjes, het gezicht en de rug waren geheel melaatsch Het gezicht was eng om aan të zien. Het bloed zat's mor gens op bed en lakens en overdag moest ik meermalen den kleinen Jacob verschonen. O, wat heeft dat kind geleden Alles heb ik aangewend, om den lieVi Tacob een menschelijk ge zicht te. geven. Niets hielp, totdat ik dooi jit mijner kennissen den Heer H. Kieft te Velzeroord, opmerk zaam werd gemaakt op de goede ïoedanigheid van den KLOOSTER BALSEM, Klooster Sancta Paulo. Daar deze door den KLOOSTERBAL SEM genezen was van eene verstui king, waarmede hij veel gedokterd had, kocht ik toen ook den KLOOS TERBALSEM voor mijn kind bij den winkelier F. Floris te Haarlemmer meer. Na den jongen met deze zalf ingesmeerd te hebben, hielden de jetakingen op. Door 3 potjes KLOOSTERBALSEM is mijn lieveling totaal genezen Zijn gezicht, handjes en rug zijn weder volkomen normaal De Kloosterbalsem, Klooster Sancta Paulo bevat geen schadelijke bestand deelen en geneest onvoorwaardelijk alle huidziekten, zweren, abcessen, builen, roven, uitslag, ring-, dauw- en baardworm, hoofdzeer en alle ziekten der hoofdhuid. Het is een zeker hel pend middel bij Reumatiek en alle Rheumatische aandoeningen. Prijs per pot van 20 gram 35 ct., van 50 gram 75 ct. van 100 gram f 1.20 en van 250 gram f2 50. Hoe grooUr pot, hoe voordeeliger dus! Verkrijgbaar bij Drogisten, Apothe kers en de bekende Depóthouders. Vis§clierü- Middelharnis. De volgende vischsloepen zijn te IJmuiden binnen gekomen, met een besomming van LifslaS' Aaraiiesfe«iing\ Oude Tonge. Het vervoer van iz M3 briks van de kaai naar den Üudelaud- scher-dijk en de I.angeweg is aangenomen door Wed. W. Munters en L Silievoor f 0.50 per M3. i>cui Bommel Aanbesteding Land- houwvereemging te Den B ïtnme.l op December 1909. Gegund aan: Mast, Mast, Mast, Mast, Mast, alb.er, Sup f2.16 nieuwe balen. Chili f 10 5 Boonen f 7 Rijsiemeel t 3.08. Mais f 6.4.7. Schep, Rotterdam,. Lijngiuis f 10.94. H. LeDSveld, I.ijnkoek f11.35. Arroii(Iisseioenls-fSee!it?»ï.nli. (Kamer van Strafzaken.) Zittting van Diosdag 14 December Uitspraken. P. v. d. G., 20 jaar, atbeider te Dirks- land, wegens beleediging van 3 veld wachters, tol 10 boete subs. 10 dagen hechtenis. P. G., -58 jaar, arbeider te Rockauje, wege..s mishandeling, tct f 10 boete subs. 10 dagen hechtenis. Vrijgesproken werd J. M., 23 jaar, koopman te Rockanje, beklaagd geweest van diefstal van een hor loge met ketting. Csesiseïi^rê Meuws. Hoe baldadig Op do Bredasche haan bij Roosendaal is Maandagavond onverhoeds geschoten op eenige voorbij rij Jende flitsers. Een van ben werd door het echot een hand verbrijzeld. De dader bleef onbekend. Onmiddellijk dood. De hoofdinontour W. van de eleetrieche cenirale te Veendaou kwam Maandag middag te Boven-Wildervank met hoog spanningadraden in aanraking, vertrou wende, dat er geen stroom meer op de lijn wa«. Dit bleek echter wel hei geva te zijn. 13a man werd onmiddellijk door Jen stroom gedood. Nog steeds aan den ketting. Gebleken ia, dat een door ons uit de N. Ct. overgenomen bericht, dat te Bloemendaal eeu wolt bestemd, voor de politiehondenfokkerij, zou zij -s losgebroken onjuist is geweest. Da wolf ligt nog al tijd aaa een ketting en het dier is bovendien zoo mak als een hond. Me t politiehondenfokkerij heeft het heete gaval verder niets uit te staan. Droef. Vrijdag viel het 3 jarige zoontje van den adjudant-onderofficier der coloniale reserve B. te Zu'phen, terwijl het op de plaats der kazerne Waliën aan het spelen was, achterover in een kuip met heet water. Het kind is den volgenden avond aaa de bekomen wonden overleden. Juist nog. gearresteerd. Een handelaar in oudheden te Utrecht deed Maandag bij de politie aangifte van de vermissing van eenige aniiek-zilveren voorwerpen. De politie slaagde er in den dief te vatten, jnist op het oogenblik, dat de dief de gestolen voorwerpen trachite te veikoopen. Het is een zekere M. uit 's-Gravenhage. f 120 gestolen Uit eene woning in de Pieter Vla mingstraat te Amsterdam zijn Zaterdag, door verbreking van de kamerdeur, uit eene gesloten koffer eenige gouden sieraden en een bedrag van f 120 aan geld ontvreemd. De oplichting van f 30.000. De polme heefr, meldt het Hbld ook alle zekerheid, dat Dixon inderdaad met de Zeeland naar Engeland is overgesto ken. Maar van Queensborough at is men het spoor van den op ichter ten eenenmale bijster, en tot nu toe verschatte zelfs niet de gering te aanwijzing eenig licht in deze zaak. In de kringen van den diamanthandel wordt gezegd, dat een Londensche ruw houder, vaD wien do heeren Halberstadt en Hakker hun diamant gewoonlijk be trekken, mogeljk fiaaneieel nadeel van deze oplichting Ijden zal. Door haaien verslonden zijn een groot deel van de opvarenden der passsgierboot La Seyne, de boot die nabij Singapore in aanvaring kwam en zonk zooals wij reeds meldden, 't Moet vreeselijk zijn geweest. Een van de weinige over levenden vei haalt: Het schip liep spoedig vol water. Niet tegenstaande de paniek deed de beman ning al het mogelijke om de passagiers en het deel der bemanning d it te bed lag op het dek te krijgen, maar het was on mogelijk iedereen te redden. Twee minuten na de aanvaring stond het water reeds op iet dek. Een passagier die er in geslaagd was zich vast te klampen aan een mast lie b wen water uitstak, werd door een haai weggerukt. Talrijke passagiers spron gen van schrik te water, maar de meesten werden door haaien verslonden Het was een vreeselijk schouwspel. De booten van de O'nda en de Seyne waren aanstonds te water gelaten. Men rekent dat er meer dan 100'passigiers door haaien zijn ver slonden. Aan brandwonden overleden. In den nacht van Zaterdag op Zoudag heeft 111 de Mariastraat te 's Gravëniiage een dame op haar kamer, rulke ernstige brandwonden gekregen dat zij Zoudagavond in het Gemeenteziekenhuis aan be gevol gen is overleden. De ongelukkige, echtgenoote van een in Indië vertoevende assistent-resident, be woonde de eerste 6 age van eeu bovenhuis n de Mariastraat. Omtrent's nachts 3 uur hoorde do familie, bij wie ze inwoont een vreeselijk gegil. Toen men toesnelde, vond ra 11 de. deuren der beide inluopende kamers gesloten. Daar men er niet in slaagde, de deuren in te trrppr-i, riep men luidkeels de orn hulp roepende vrouw toe, de deur Ie ontsluiten. Toen dit gebenrd was, vond men haar in vlammen gehuld. IJ lings wer den deze gedoofd, waarna de deerlijk ver wonde, nadat een dokter de eerste hulp had verleend per auto naar het Gemeeiilezie- kenhuis werd vervoerd waar zij na een vreeselijk lijden overleed. De oorzaak van het gebeurde heeft men niet met zekerheid kunnen vaststellen. I11 de kamer was een begin van brand ont staan, bet ergst bij de papiermiud. Ver moed wordt-, dit de zoo op ongelukkige wijze om ,t leven gekomehe die de gewoon te bad, tot laat in den nacht te zitten lezen al lezende gedachteloos 'n brandende lucifer in de papiermand heeft geworpen en dat bij haar pogingen om den brand te blus- schen haar kleeren met de vlammen in aan raking zijn gekomen. Door de tram overreden. Zondagavond was Arie Schelling met een kameraad per stoomtram van Rotterdam te Klaaswaal uitgestapt ten einde den weg naar zijne woning te Oudeslnis te voet af te leggen. Daar S. onder den invloed van ster keu drank verkeerde, had zijn kameraad aangeboden hem naar huis te brengen, maai bij had dat geweigerd, zoodat de andere hem alleen liet gaan. Vermoedelijk is S. toen over de tram rails gestruikeld en daarop blijven liggen met het gevolg, dat omstreeks 81/,, uur de tram hem over het lichaam reed en op de plaats doodde. De machinist had nog uit alle macht geremd maar kon het ongeluk uiet voorkomen. Alleen sprong een der rijtuigen uit de rails, tengevolge waarvan eenige ruiten brakeu en het verkeer ge stremd werd. Zoo spoedig mogelijk werd de weg weer vrijgemaakt, maar toch werd eenige ver traging veroorzaakt. Dordt. Ct.") Een inktwerper. Naar het „Haar!. Dagblad" verneemt moet er Miandagavond omitreeks 81 uur te Haarlem, weer eeu Jaoao 10de onaangename ontdekking gekomen zijn, bij het spoorwegviaduct op deu Zijlweg, dat zij het slachtoffer is geworden van een inktwerper. Op haar rug en linkerzijde ontdekte zij blauwe inktvlekken op haar wit tricot wintermantel fje. Zes vingers aan elke hand. Te Leimuideu is ecu kind met 6 vingers aan elke hand geboren. Wilde ganzen. In Friesland strijken in d9 laatste dagen op hun reis naar het Zuiden, groo'.e vlucn- ten wilde ganzen ned9r. Voor zoover de lalden oidar water staan, richten zij geen schade aan, maar op hoogor gflegm lande trekken zjj k9t gras met wortel en al uit don grond, zoodat de sporen van hua aanwezigheid in den aanstaanden zomer nog goed zichtbaar zulienzijn. Zij zijn zeer schuw en, wegens den hoogen waterstand moeilijk te naderen. Van den bok geuallen en overreden. Maandagavond is do bejaarde vrachtrj der J. Bu'thuis van Leeuwarden tusschen Quatrebras en Bargum onder Borgumer- heide van den bok van zij a vrachtwagen gevallen, met het gevolg dat hij werd overreden en bijna onmiddellijk stierf. Geheimzinnige verdwijning. Sedert eenige dagen worden twee alleenwonende dames te O. Pokela ver mist. Hun woning was sedert eon paar dagen al gesloten. De politie verschafte zich toegang. Man verdiept zich in gis singen omtrent deze geheimzinnige ver dwijning. Stranding bij Hansweert. Men meldt uit HansweertHet alhier gestrande schip ,,Adéle" is verlaten en komt bij vloed geheel onder water. Op verschillende plaatsen is het gebroken. Een der masten is mede doormidden gekroken. Men zal trachten het schip te liohten. Treurig ongeluk. De binnenschipper j met vrachtvaart op de Veenkoloniën ondervindt tegenwoordig groote moeilijkheden bij de invaart van het Wiuschoterdiep te Groningen. Ten gevolge van dan grooton waterafvoer van de landerijen in Duurawold, die onder water zjjn geloopon, is het haast onmo gelijk voor de schippers hun vaartuigen stroomopwaarts te krijgen. Kleine onge vallen en botsingen komen daardoor herhaaldelijk voor. Zaterdagavond 6 uur beeft deze buitengewone toestand echter een menscbenleven gekost. De arbeider- schipper Thomas, die een der invarende confraters even zou helpen, werd door h t roer overbuord geslagen en onmiddel lijk door deu serkeu stroom meegesleurd. Onmiddellijk is men begonnen te dreggen, doch tot dusver heeft men bet Ijk niet kuunen vinden. D.i ongelukkige laat een vrouw en 7 ki idoron nctrer. E n onaangename ontdekking. Een kantoorluoper te Rotterdam van de manufacturenfirma Hollander Go., die voor een sch'ijfl >ket in liet postkantoor staande even omkeek, vermiste een zak met f 130, die hij daar had neergezet. De dief was verdwenen. Wie zal gelijk krijgen. Iemand uit Arnhem, nog niet zoo heel lang gehuwd zjode, verliet zijne vrouw weder doch verkocht eerst het meubilair aan d:ie opkoopers voor f 400 terwijl dit wel f 1200 waard was. De vrouw nam hiermede geen genoe gen en vroeg bj de justitie om raad. Deze liet de meubelen in beslag nemen au opbergoD, doch nu kwamen de op koopers weer in vorzet. Zij hebben zich thans ook tot de justiiie gewend om wat zj kochten feiug te vordereo. Van een snoeken een rijger. Men leest in het Vad.: De onbezoldigde rijksveldwachter L,, te Meiick bij Roermond, die zich Vrijdag aldaar in liet jachtveld bevond, vernam in de richting van de 111 de buuri voorbijstroomen- de ri ier de Roer een geluid, 't welk hem zóó vreemd voorkwam, dat hij op nader onderzoek uitging. Naderbij gekomen, zag hij een aan den oever der rivier siaandeu reiger, die den snavel in bet water houdend, met de vleu gels klappend dat vreemd geluid veroor zaakte. Terwijl in gewone gevallen de reiger bij bel naderen van eeu mensch schielijk de vlucht neemt, was dit hier niet het geval. De jachtopziener naderde den vogel die nog steeds deu snavel onder water hield, en greep hem. E11 wat bleek nu P Een snoek van circa 5 pond had den vogel bij den snavel te pakken en liet dien niet los. Blijkbaar werd de snavel door den visch gegrepen, toen de vogel hem in het water stak ter bcmachtiging van zijn buit. De j ichtopziener kon vogel en visch ia hauden krijgen. Uitgeleverd en ontsnapt Begin September van dit jaar wist een 19-jarige bediende van den rijwielhande laar van der Bijl op het Waterlooplein te Amsterdam, zich ia gezelschap van een twintigjarig meisje uit de voeten te maken met een bedrag van f2150. Dit gold kreeg bij in zjn bezit door bj de Incassobrnk een vaische cheque tot dat bedrag ten name van zjn patroon te innen. G^ruimen tijd na de verdwijning van het jon ,e piar kwam de politie er aohter, dat beiden zich te Zuirch ophielden. De uitlevering van den jongen man werd gevraagd en verkregen ten opzichte van het mei je beston len hiertoe geen termen en Maandag zou de ontrouwe bediende door twee marechaussees van de üuitsche grens naar Amsterdam wor den overgebracht. Zoover is het echter niet gekomen Bij Abcoude heeft het jon0emer.sch kans gezien uit den trein te springen, vermoedeljk uit het raampje van het privaat. Hj schjat er heelhuids afgekomen te zjn, althans Maandag in den vooravond is hj te Amsterdam ge weest bj de mosder van het meisje, dat met hom naar 't buitenland gevlucht was. De moeder, wonende op de Plantage Ljnbaansgraeht, deelde een eD ander aan de poli ie mede, toen deze later op den avoud een onderzoek kwam in stellen. Zj voegde er bij, dat zj den jongen min de deur had gewezeD. Gisterenmiddag was mén den vluchte ling nog niet op het spoor. (Hbl. Spoedig weer klaar. Torpndoboot XII, toegevoegd aan en liggende naast den monitor Reinier Olaeszen in de Kanaalhaven te Helle- voetsluis, is in den nacht van Zaterdag op Zmdag, door 't gedeeltelijk aan den grond geraken ten gevolge van 't lage water, omgevallen.Den volgenden morgen is zj gelicht en door brandspuiten leeg gepompt. Ze doet alweer dienst. Twee gruwelijke bloedbaden zjn in Frankrjk aangericht. Te Jully, op 30 K M. van Tounerre (Yonne) hebben twee Zwitsersche boerenknechts van vjftien en zestien jaar den boer, diens vrouw, twee andere knechts en de meid vermoord. Deze misdaden zjn Vrijdag omsteeks zes uur iu den avond bedreven bljkbaar met voorbedachten rado en om het geld van den boer te stelen. Eeu derde knecht, die een slag op het hoofd gekregen had, is neergevallen en heeft den adem inge houden en dankt aan deze tegenwoordig heid van geest het leven, Hj is naar de buren gevlucht en toen de jonge boosdoe ners dit bemerkten, hsbhen zj zich uit de voeten gemaakt, zonder iets te kuunen meenemen. Buiten Marseille heeft een aan den drank verslaafd, welvarend herbergier in een vlaag van waanzinnige woede zjn van

Maas- en Scheldebode | 1909 | | pagina 4