Zaterdag 18 December 1909. 24sle Jaargang N°. 1514. 2 voor de Znidlioiiandsclie en Zeenwsclie Eilanden TUIS BLAD. 1 An tirevo lu tionair Orgaan IN HOC SIGNO VINCES T. BOEKHOVEN, Twee Bladen. SOMMELSDIJK. Alle stukken voor de lledactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie franco toe te zenden aan den Uitgever. i oor Sluis en MSoJ. Drankbestrijding*. I*iaafseli|k Aleuws. Melissant, Door den gemeenteraad is met ingang van 1 Jan. a.s. tot gemeente geneesheer benoemd de heer G. van Terwisga te Utrecht. - -- «g---- --- ----- i --TIüKI'aasirx,i-.. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Buitenland bij vooruitbetaling f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. UITGEVER Telefoon Intcreonm. No. 2. Advertentiën 10 Cent per regel en 3/2 maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en 4/8 maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsrnimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. Dit nummer bestaat uit De huisvrouw, die de gezondheid, het welzijn van de haren wil behartigen, en levens de stof felijke belangen van haar gezin in het oog wil houden, lette bij het samenstellen van het da- gelijkscha menu op de volgende vierdingen: 1. Het eten z\j goed toebereid en smakelijk. 2. Het zij voldoende voedend en er moet een behoorlijke afwisseling in gebracht worden. 8. Er moet de noodige tijd en zorg aan worden besteed; de spijzen moeten warm en netjes worden voorge- diend. 4 Alle resten moeten behoorlijk gebruikt worden. Een geneeskundig tijdschrift zegt, dat wanneer men zich bezighoudt met nachtwerk, letterzetten, boekhouden, lezen en studeeren, men zijn oogen beschermt door nu en dau van zijn werk op te kijken en de kamer rond te zien. Dit moet om de 10 of 16 minuten worden herhaald. Het ver sterkt de spieren, geeft aan de oogen rust en bevordert den bloedsomloop. Het afwisselend kijken naar verschillende gekleurde voorwerpen op vlakten geeft aan de oogen afleiding. Wilt ge een paraplu laten drogen, zet hsar dan open met bet haudvatsel op den grond. Waarom begrijpt ieder, maar waar iedereen niet aaD denkt, is dat de zijde slijt als men de paraplu opgerold In het rekje laat staan. Boa's, kragen, moffen, enz. moet men als ze nat geworden zijn, niet bij de kachel drogeD, daar de haren zouden breken en het leer ïou bar sten. Men late de kleedingstukken in de lucht drogen nadat de haren zijn glad gestreken. Het bont zal zijn friech aanzien behouden, als m>n het den volgenden dag voorzichtig uitklopt en met een wijdgetanden kam in beide richtingen uit kamt. Pstroleumlampen tn stellen. Men moet geen bran dende lamp vullen. Loop niet met een brandende lamp door het huis, of draai de pit lager. Yul de lamp oi het stel niet boordevol. Draai niet de pit lager, om wat olie te besparen de bespa ring is uiterst gering en door de verdampende olie wordt een onaangename reuk verspreid. Wii men goed helder licht bij minder petroleumge- brulk, dan zorge men d« lamp goed rein te hou den. Let bij het schoonmaken er op, dat de luchtgaatjes niet veretopt geraken. De pit moet goed kurkdroog in het reservoir komeneerst in azjjn gelegd en daarna goed gedroogd, is nog bet.r. Maak de pit dagelijks gelijk met papier, knip haar in de 10 of 12 dagen. Bij het opsteken moet men de lamp of stel eerst een paar minu ten laag laten branden, voora) als de lamp pas gevuld of de pit nieuw is. Bij den arbeid houde men het hoofd circa K/, Meter van het licht ver wijderd laat het links op nw werk vallen. Bij het uitblazen draaie men eerst de pit wat lager, en blaze dan tegen de hand of een stukje karton dat men even schuin boven tegen het glas houdt. Door een weinig zout in het reservoir te werpen, wordt dit gemakkelijker gereinigdzout zou ook de lichtkracht verhoogen een stukje kamfer ter grootte van een erwt nog meer, 1 gram kamfer, 2 gram witte terpentijn op Liter petroleum geeft een mooi, helder licht. OBSERVATOR. per 100 KG. met gehalte van 10 pCt. Eiwit en 32pCt. vet. Nadat de agenda wa3 afgehandeld trad voor deze vereeniging als spreker op den heer Pedro Clingett vau Amsterdam, ten einde de aanwezi gen voor te lichten over de Zuid Hollandsche Landbouw Onderlinge. Spreker geeft eerst uitlegging van eenige arti kels van het arbeidscontract en wel voornamelijk artikel 143S c, e, en z, welke achtereenvolgens spr. zoo weiuig risico geven dat het onnoodigiszich- zelven daarvoor te verzekeren. Dan komt spreker tot het ontwerp landbouw ongevallenwet, wat reeds gereed ligt om in de Kamers behandeld te worden, en wordt dit ont werp wet, dan zulleD de landbouwers zich voor hun personeel moeten verzekeren tegen ongeval len. Daar evenwei de premie van dit ontwerp der Wet waarschijnlijk wel wat hoog zal zijn name lijk f 24 f 36 en f 48 per f 1Ü00 loon, geeft spre ker in overweging de regeering voor te zijn door te helpen aan de oprichting der Landbouw Onderlinge welke voor kleine ongevallen zal wer ken over de provinciën ieder voor zichzelf en de groote ongevallen van blijvende Invaliditeit of dood over het geheele land. Zien wij naar België, zegt spreker, daar bedraagt de premie van de laudbouwongevallen over de twee jaar dat de Wet in werking is f 13 en f 17 per f 10U0 loon, waarop de rekening van f 15 per f 1000 voor Nederland gegrondvest is. Natuurlijk moet naderhand blijken of te veel dan wel te weinig is gerekend. Verder behandeld spreker nog de tarieven van een paar verzekeringsmaatschappijen. Spreker zegt dat deze maatschappijen slechts bij dood 300 maal het dagloon uitbetalen en bij blijvende Invaliditeit 000 maal het dagloon. De Landbouw Onderlinge zal evenwel uitkeeren aan de weduwe en de iuvalide 70 pCt. van het loon levenslang, zoodat daar wel rekening mede gehouden mag worden. Verder werden door verschillende personen vra gen gedaan welke allen door den spreker werden beantwoord, waarna de vergadering gesloten werd. Mct open oogen. In de gemeente Driebergen was het maximum aantal vergunningen sinds tien tallen jaren 8 en het aantal gemeente - veldwachters 2. In de Raadsvergadering, waar de be grooting voor 1910 werd behandeld, besloot de Gemeenteraad echter, het maximum aantal ta brengen op 10 entevens het aantal gemeenteveldwachters op 3 Is zulk een bedrijf anders te qualificeeren, vraagt de Blauwe Vaan terecht, »dan als een gemeentelijk uitlokken van wanor delijkheden Stmunelsdijk*. Op de hofstede van den heer J. de Graaff onder deze gemeente is voor een paar dagen een arend gezien. Men noemt hem ganzen-arend, doordien hij, naaf men beweert, veelal op ganzen jacht maakt, Op de vergadering der Dorpsvereeniging MiddelharniiSommelsdijk op 14 Decbr. 1909 Werd ondersbands aanbesteed de levering van plm. 700J KG. lijnkoek aan de HH. van Hengelen Lensveld te Doesburg voorden prijs van f 11,2S Middelharuis. Aan 2893 leden van het Onderling Begrafenisfonds is één gulden per hoofd terug betaald. Als men nu weet dat er per jaar f 1,75 door elk lid aan Contributie betaald wort t, kan men niet anders getuigen als dat dit voor den werkman eeD zeer voordeeiig f nds F. Dinsdagmiddag had de dochter van P. v. d. Valk het ongeluk terwijl zij stond te werken op een trap dat de span ning er van brak en zij zoo ernstig op den grond viel, dat zij bewusteloos en hevig bloedend opgenomen werd en geneeskundige hulp direkt noodzakelijk bleek, Naar men ons mcedeeld kwam de koopman J. C. Albrechts, bij aankomst der stoomboot te Rotterdam tot de ontdekking dat \an hem een zak inhoudende 5 Kilo Konijnenvellen verdwenen wareD. Hoe men ook zocht ze zijn niet meer terecht ge komen. Donderdag ontspoorde nabij het Sta tion de locomotief van een aankomende tram. Zij kwam bijna in de sLot terecht. Tetwiji de waggons van een andere loco motief voorzien werden en wegreed, wist men met veel hulp, na eenige uren van inspanning, het ontspoorde lichaam weder in de rails te zeilen. Een en ander liep zonder ongelukken te veroorzaken af. Volgens mededeeling, heeft den heer W. Vermeer zijn Brcod-en Kleingoedbak- kerij verkocht aan den heer G. van Beek te Sommelsdijk, Stad aan 't Haringvliet. De heeren W. J. Donkersloot en H. C. de Ruiter te Ooltgensplaat hebben vergunning gevraagd en verkregen om het z.g. Hoogerhuis ge deeltelijk af te breken, en op den voet van het bestaande 3 nieuwe burgerwoningen op te trekken. Tot Voorz. der Anti-revolutionaire kiesvereeniging «Nederland en Oranje* te dezer plaatse is in de plaats van Ds, G. W. H. Esselinb, benoemd de heer E. H. de Ruiter, die zich deze benoeming heeft laten welgcvalieD. Bij publicatie worden zij, die wenschen te worden opgeleid tot verzorgers van Rijks postduiven uitgenoodtgd hiervan tusschen 1 en 20 Januari a.s. te doen blijken. Dezer dagen vielen van den heer A. van den Tol twee be-pannen paarden boven elkaar in een sloot. Zonderling dat beide paarden juist 14 dagen geleden, een zelfden val hadden gedaan. De heer C. J. Sterk heeft ontslag gevraagd en verkregen als Voorz. der Ziekenvereeniging «S'eunt elkaar*. In zijne plaats is benoemd de heer L. van Dijk. De» Bommel. De Zangvereeniging «Euphonia,* alhier is Dinsdagavond jl. ont bonden geworden. In 't geheel waren nog 20 personen lid dier vereeniging. Door den Rijksveldwachter P.quillet is proces-verbail opgemaakt tegen H. P, H. wegens diefstal van een revolver. -W. P. uit Middelharnis, die Zondag jl. met de wagen zijn meisje bezocht, kwam 's avonds tot een ontdekking dat een paar dendeken daaruit was verdwenen. Bij de politie is aangifte van den diefstal gedaan. Zondagmorgen zal in de Nederlandsch Hervormde Kerk, eene Collecte gehouden worden ten bate van noodlijdende Kerken in Nederland. Ooltgensplaat. Op de beide weeg bruggen in en buiten deze gemeente werden in de afgeloopen bietencompagne gewogen op die in de kom der gemeente 7.13 1636 K.G. en op die op de Sluische haven 5412919 terwijl aan de Sluische haven nog 838205 K.G. pulp werd gewogen. Ook de Zierikzeesche Stoombooten deden heden Donderdag voor het eerst het steiger aan, terwijl de Middelburgsche boo ten ook spoed g zullen volgen. We kunnen dan ook heden met genoegen constateeren dat door de beide boven genoemde Maat schappijen en door de R. T. M, de veerschip pers ter bediening van het steiger zijn aangesteld, zeker wel ten genoegen van alle ingezetenen. B. en W. dezer gemeente brengen bij publicatie van hen die het aangaat, in zonderheid van de in het jaar 1891 geboren mannelijke personen of van hun Vader, Moe der, Voogd of Cura or, dat deatngifteen inschrijving voor de Naiionale Militie moet p'a ts hebben lusschen 1 JaDuari 1910 en 1 Februari 1910, doch dat daarvoor meer speciaal zitting zal worden gehouden den 13 Januari 1910 des namiddags van 6-7, tsr Gemeente-secretarie alhier De alhier gehouden Jaarlijksche bosch- jacht in de bosschen van Mr. A J. C. van Weel werden geschoten, 8 j hazen i9ofai zanten en 4 houtsnippen. Oude Toage, Dit najaar werden plm. 13,000,000 KG. peen op de fairbanken al hier gewogen. Tot klerk ter secretarie te Zijpe (N.H.) is benoemd de heer S. C. de Haas van Dorsser alhier. Nieuwe Touge. Tot tellers voor de aanstaande tienjaarlijksche Volkstelling zijn voor deze gemeente benoemd de heeren J. P. de Wilde die met de leiding is belast, J. Hage en D. Verweij. Dirksland. Ter Secretarie ligt voor elk een ter lezing een afgekondigde wijziging der verordening omtrent de gebouwen en zijn mede tegen betaling der kosten afschrif ten daarvan verkrijgbaar gesteld. Dinsdag geraakte vermoedelijk door het niet opletten den Heer van der Stad met zijn boodschappenwagen bijna onder de tram. Gelukkig dat die nog bijtijds kon stoppen, anders ware een ongeluk niet uit gebleven. Donderdagavond was het voor de Crist. Zangvereeniging (Mannenkoor) een gezellig zamenzijn. Het was 25 jaar geleden, dat hun voorz. als zoodanig daaraan fungeerde. In feestelijke stemming wisselde zang en ge sprekken onder de leden elkander af; ook de gehuwde vrouwen der leden waren daar bij tegenwaardig. Nadat een toepasselijke toespraak gehou den was door een 4er leden werd den Ju bilaris namens de Vereeniging een fraaien stoel aangeboden, waarmede deze zich zeer vereerd gevoelde. Door hem werd dan ook de Vereeniging hartelijk dank gezegd voor de vele blijken van belangstelling hem bij deze gelegenheid betoond. Bij het eindigen der plechtigheid werd den Jubilaris nog toe gezongen Psalm 134 en tot sluiting Ps. 124. Hierna ging ieder hoogst voldaan huiswaarts. Herkingen. Bij publicatie is door B. en W dezer gemeente bekend gemaakt dat op Dinsdag 28 Dec. des voorm. 10 ure ge legenheid bestaat ter gemeentesecretarie bezwaren in te dienen, zoo deze mochten aanwezig zijn, tegen het oprichten eener broodbakkerij voor den heer A. W. Soete- man en die dan mondeling toe te lichten. Een en ander geschiedt krachtens wettelijke voorschriften. Naar het schijnt tracht men op ons eiland nog te komen tot het oprichten eener H. B. school en zijn op onze gemeente tot op heden 22 personen als lid toegetreden. Tot deelneming aan het in Jan a.s. te houden onderzoek van lotelingen ter verkrijging van bewijten van voorgeoefend heid hebben zich aangemeld P. Keur, L. Koole en F. van Ast. Bij publicatie is bekend gemaakt, dat de jacht op klein wild zal worden gesloten op 31 Dec. a.s Ouddorp. Dinsdagavond 21 Dec. zal D.V. de Chr, zangv. «Looft den Heere* Directeur de heer «A. v. d. Kemp*. eene uitvoering geven in de Chr. school Het programma bevat 13 nummers, waarbij 3 samenspraken worden aangegeven tot afwisseling. Toegangskaarten a 15 cents verkrijgbaar bij de kosterin der Herv, kerk. Verslag van de rede van den heer Van Hulst gehouden voor de Landbouw- vereeniging en »0ns balangi en >Ouddorpa alhier in het hotel >Akershoek<. Na een kort woord van inleiding, gesproken door den Voorzitter der Vereeniging «Ouddorpi de heer C. Tanis begon de heer Van Hulst zijne rede, met het onderwerp; «Bemesting van bouw en weiland Allereerst begon spreker op te helderen wat men onder mest in het algemeen verstond. Het antwoord daarop was, om in den grond die stoffen te brengen waardoor veroorzaakt wordt, dat de gewassen bij haar groei die stof fen zouden hebben, noodig voor hare volkomen ontwikkeling. Zooals alle levende wezens, heeft de plant voeding noodig. Wat het voedingsvraagstuk is voor mensch en dier, is ook het vraagstuk voor de plant. Wij hebben dus te zorgen, dat de bemesting zoo volledig zij, opdat er geen stof fen in ontbreken, die voor de plant tot haar opbouw, noodzakelijk zijn. We hebben in de allereerste plaats te zorgen dat wij de grond die bebouwt wordt, goed kennen. Want de gesteldheid der grondsoor ten, zooals van «klei-zand* en veengrondenis zooveel verschillend. Zijn deze gronden geschikt tot verbouw, dan moeten zij bevatten «stikstof*, «phosphorzuur* «kali* en kalk*. Wil mijn bemesting volledig zijn, dan moet zij ook die genoemde stoffen bevatten. De natuur of stalmest bevat al deze stoffen, daarom noemen wij haar eene volledige mest stof. Nog altoos gaat op eene boerderij zooveel mest te loor door wegvloeiing in vorm van gier. Die gier is juist direct opneembaar voor de plant. Volledig is zij niet, hoofdzakelijk bevat zij stikstof en kali. De noodige phosphorzuur ontbreekt. Wil men dus zorgen, dat de gier goed werkt, dan hebben we er nog phosphor zuur aan toe te voegen-. Want juist de phos phorzuur is het die zoo sterk medewerkt tot het aanzetten der korrel Ontbreekt het dus aan de volledige stalmest, dan hebben wij zorg te dragen, dat we een volledige kunstbemesting aanwenden, in het begin toen de kunstmest nog maar pas in den handel was, werden zoogenaamde mestmengsels in den handel gebracht. Doch deze mengsels waren in het gebruik te duur. Wij kunnen zelf beter afzonderlijk de meststoffen aankno pen, en haar mengen zooals het behoort. Men moet altijd met kunstmest oordeelkun dig te werk gaan. Het geheele veld moet men onderstrooien, niet zooals wel eens gebeurd is onder of bij den pootaardappel een goede hoeveelheid kunstmest, waardoor het wortel gestel niet wordt ontwikkeld. Het bemestings- vraagstuk dient men dus goed to begijpen. Op weiland moet men anders mesten dan op hooiland of bouwland. Op het weiland blijft altijd een groot deel natuurmest over, wat in het geheel niet het geval is bij hooiland. Hoofdzakelijk «kalk« en »Phosphorzuur« wor den aan het weiland onttrokken, doordat deze stoffen zijn opgenomen tot den opbouw van het dierlijk lichaam. De meststoffen die in den grond aanwezig zijn of worden gebracht, moeten zijn in eene voor de plant opneembare vorm. Hooiland moet men hoofdzakelijk bemesten met slakkenmeel en kaïniet. Ook stikstofmest kan men daarop met goed gevolg aanwenden. Wanneer op weiland pltos- phorzure meststoffen worden aangebracht, dan ontwikkelen zich de vlinderbloemige gewassen, die op hun beurt weer het vermogen bezitten om stikstof uit de lucht te verzamelen en in den bodem te brengen. Voor het bouwland moet de bemesting zoo veel mogelijk volledig zijn. Vooral rekening moet gehouden worden, welke verbouwd zijn in de vorige jaren. Dan eischt dat men aan den grond terug geeft wat de planten hebben ontrokken. Een halve bemesting werkt altijd nadeelig, daarom moet de toediening zoo veel mogelijk volledig zijn. Hierna gaf spreker de wenk om zich meer op de verbouw van voederbieten toe te leggen, daar deze al meer marktwaarde beginnen te krijgen. Daarna «-prak hij nog een enkel woord over de bemesting in het algemeen. De minder snel oplossende meststoffen dienen goed in den grond gewerkt te worden, zooals slakkenmeel welke niet aflost in water maar wel in koolzuurhou dend water. Op het einde der rede welk wij hier uit den aard der zaak maar hebben aangestipt, werden door eenige landbouwers nog eenige vragen gesteld, die tot bevrediging werden beantwoord. fweiïieeiileraaaS. Verslag van het verhandelde in den Baad der gemeente Ooltgensplaat, op Maandag 13 Dec. 1909, des nm. 2 ure. Aanwezig alle leden. De Voorz. den EdelAchtb. Heer J. G. van Putten opende de vergadering en steld aan de orde het lezen der nolulen van de vorige vergadering, welke onveranderd worden vastgesteld. Aan de orde zijn ingekomen stukken. Voor kennisgeving worden aangenomen a. Procesverbaal van opname van boeken en kas van .de Gemeente-ontvanger op 8 Dec. jl. In kas was op dien datum f 1939,62. Alles was in orde bevonden. b. Procesverbaal opname boeken en kas van den Administrateur van het Groot Algemeen Armbestuur op 22 Sept. jl. In kas was op dien datum f 759,15Alles werd ook daar in orde bevonden. c. Eene missive hb. Ged. Staten goedkeurend terugzendende de rekening der Gemeentelijke Openbare Bewaarschool over 1908. Ook is door hh. Ged. Staten teruggezonden de gemeenterekeuing over 1908 wel goedgekeurd, doch met eene opmerking dat men vauhetRijk voor 851 urvn herhaliugsonderwijs vergoeding heeft ontvangen en uit de rekening blijkt dat slechts 348 uren zijn uitbetaald. Het juiste van deze opmerking wordt door den Voorz. erkend. Bij bet ingestelde onderzoek is gebleken dat de Onderwijzers elk 3 uur te weinig hebben ontvan gen. Besloten wordt dit te vinden uit de post van onvoorziene uitgaven over 1909. Ook is van hb. Ged. Staten terug ontvangen de begrooting 1910 der Bewaar- en die der Gemeen teschool, de eerste goedkeurend de tweede echter niet, slechts met eene opmerking. Deze wordt op advies van hh. Ged. Staten met algemeene stemmen gewijzigd. Door den Voorz. wordt voorlezing gedaan van een adres van Mej. de Wed. M. Metaal, iuhou- dende het verzoek van den Raad tot toekenning van een pensioentje. Het - advies van B. en W. is hierop afwijzend te beschikken. Ernslig is dit verzoek overwogen en het doet B. en W. leed hiertoe te moeten adviseeren, maar hoewel Metaal 28 jaar de gemeente als veldwachter heett gediend en men veel voor zijne weduwe voelt, durven zij er niet toe overgaan, want zoo gauw wordt dit geval als regel beschouwd. AU uitzondering zou dit nog gaan, maar dit is niet zeker en de Weduwe Metaal is toch nog niet geheel zonder middelen van bestaan, zij heeft een winkeltje en haar zoon nog bij haar inwonende, verdient als havenmees ter op de Sluische haven ook nog aardig wat. Na eenige discusie wordt hiertoe dan ook besloten. Met algemeene stemmen wordt thans aangenomen het door B. en W. ingediende straten plan. Door de Gezondheidscommissie te Middel harnis werd hieromtrent zeer gunstig geadviseerd. De Heeren Van Weet en Van Prooijen stemmen over deze zaak niet mede, omreden deze belang bfj dit plan kunnen hebben, daar hunne eigen dommen in dit plan begrepen zijn. De vergadering woidt gesloten en men gaat in een geheime zitting over. Na heropening komt aan de orde het punt der agenda nl. de bespreking over de stichting der Steenkolen gasfabriek, in de vorige vergadering reeds ter sprake gebracht, -

Maas- en Scheldebode | 1909 | | pagina 3