i aterdagU December 1909 No, 1510. 1 1,90 1,50 n a° /o IN HOC SIGNOVIBES li 11 de fPers. >Niet ofüciÊele« Geueesmeesterp. De bladen gaven 't volgende bericht »Naar wij vernomen hebben is de heer p, van Bijsterveld, Uroscoop te 's-Gra venhage, door de Universiteit te Toulouse, honoris causa, benoemd tot Doctor in de Chemie, naar aanleiding van eene door hem uitgegeven studie op Chemisch ge- Ibied. Enkele weken geleden ontving hij ook van den President der Fransche Republiek de benoeming tot Officier d' Academie Franpaise.* »Bijsterveld« is overbekend. Net zoo wel als 't ïStaphorster boertje. De officiëele geneeskunde kent hem niet. Noemt hem 'n kwakzalver of geeft hem nóg onsmakelijker naam. Maar in t buiten- ;aDd eert men hem; als ook blijkt uit de vele ridderorden, die hij kreeg. [Nu neem ik 't niet voor hem op. De gegevens ontbreken me voor 'n oor- jjeel. Maar wèl dient de vraag gesteld, of het ich niet erg onwetenschappelijk is, om imand te veroordeelen, zonder dat ooit jn grondig onderzoek werd ingesteld naar de resultaten, die hij bereikte. En dat doet onze off.ciëale geneeskunst. Dat doet ze met hèm, met den pas ver oordeelden Eilerts dat doet ze feitelijk ook iet de homoeopathie. 't Kan best allemaal ^medische wind* ajn, maar dit zou dan toch na grondig inderzoek moeten blijken. Men kan zoo its niet aan des menschen neus en ook niet aan z'n academische bul zien »Onze Courant. Evenals wij, nemen vele bladen het stukje over uit de »Standaard waar zij schrijft |ver het benoemen van een Commissie tot onderzoek naar de bekende Decoratie kwes- le ook »Onze Courant* deed dat onder het hoofdje Vroede mannen. Onder de vele orjuiste berichten, die akrnde de bekende zaak, door enkele rganen der Pers verspreid werden, behoort ok het zeggen dat Dr, Kuyper het denk- eeld om zijn zaak in hariden van vroede annen te geven, zou hebben gewezen van e hand. Het tegendeel hiervan is waar. Niet eens 'maar herhaaldelijk, is door hem aan meerde ren verklaard, dat hij van voornemen was dit te doen, maar het uitstelde tot na afloop van de Begrootings-discuss.ën. Zelfs wa» het zijn plan geweest, zich in de Kamer van alle verklaring te onthouden, en zich geheel tot het uitlokken van zu k een uitspraak van derden te bepalen. Maar al ging hij thans, op het advies van vrienden, tot het afleggen van een korte verklaring m de Kamer over, hieruit vo'gt in het minst niet, dat zijn oorspronkelijk voornemen zou zijn opgegeven. Vetleer hebben reeds besprekingen plaats gehad over de beate wijze, om tot de uitvoering ervan te kunnen geraken. Wat men dus noemt een »eereraad«. 'n Duidelijk bewijs, dat dr. Kuyper geen onderzoek schuwt en alleen gezwegen heeft, omdat-ie niet met marktkijvers een burenstandje maken wou. Tóch men lette nu es op t Toch zullen zijn vervolgers niet tevreden zijn. Honderd en éèn aanmerkingen zullen ze hebben. Want met de onbewezen >Iintjes handelt moet gebrandmerktai, mijer aaien wel andere dingen uit Den Haag aar de prov.ncie overmaar Kuyper ioet doodgetrapt. Dat zri echter niet lukken. Voor 't oogenblik staat hij nog spring levend. En ook het publiek gaat in de gaten krijgen, wat er eigenlijk aan 't handje is. »Het Centrum* schrijft 1 Blijkens een mededeeling in de Stan daard is het de wensch van Dr. Kuyper, dat de bekende zaak aan bet oordeel eener commissie van vroede mannen zal worden onderworpen. Zelfs hebben daartoe reeds besprekin gen plaats gehad. Men mag betwijfelen, of ook na de uitspraak van zulk een raad of commissie de »zaak« voor iedereen >uit« zal zijn. Ze heeft daarvoor blijkbaar voor som migen (of velen) een te groots bekoriDg. Maar in elk geval is aan een commissie als de hier bedoelde zeker de voorkeur te geven boven een enquête, als waarop in de Kamer werd aangedrongen. De politiek toch moet van een beoor deeling dezer zaak verre worden gehouden zoodat een geheelopjectieve uitspraak zon der overdrijving van welken kant ook, zonder hartstocht en zonder (bewuste of onbewuste) bijbedoeling kan worden ver kregen. Dat Dr. Kuyper zulk een uitspraak wenscht en het voile licht in de veelbe sproken en niet zonder passie gecommen tarieerde gebeurtenissen niet blijkt te schuwen, versterkt den goeden indruk, welke zijn plechtige verzekering in de Kamer reeds maakte. In »De Rotterdammer* lezen we: Het is te hopen, dat wij door het optreden van zulk een eeregericht, nu voorloopig van het geharrewar over de decoratie-historie mogen verlost zijn. Dat de socialistische pers inlusschen hare campagne zal slaken, is niet te wachteD. Maar dan toch kan eenigermate wor den vermoed, dat b.v. het liberale »Han- delsblad* zal willen ophouden met het spreken over sKuyper's farizeësche woor den*, »lype van schijnheiligheid*, enz. De liberale pers kan nu wel geduld oefenen, totdat de uitspraak van het eere gericht zal zijn gevalleD. Anders zou ook zij toonen, dat het haar niet gaat om >de heiligheid der politieke zede m, maar, evengoed als bij de socialisten, om politiek schandaal te maken. »De Tijd* verheugt zich zeer over het feit, dat een eereraad zal benoemd worden, omdat in dit feit alleen reeds o.ï. een zeer krachtige aanwijzing ligt, dat dr. Kuyper in waarheid niets te vreezen heeft en daarom n;et schroomt, aan het oor deel van vroede mannen alles voor te leggen, wat tot de zaak behoort. De eenige manier om, in de gegeven om standigheden, vrijzinnigen en socialisten den mond te stoppen en zijne politieke vrienden uit de„verlegenheid te redden. Men zal het misschien betreuren, dat dit niet veel vroeger is geschied. Bij de Begrootingsdiscussiën, waarvan in het bericht van »De Standaard* sprake is, en waarvan thans door dr, Kuyper het slot is afgewacht, zou dan, hoogstwaarschijn lijk van de quaestie zoo goed als niet zijn gerept. Maar het is aannemelijk, dat dr. Kuyper vroeger niet had verwacht, dat „de behandeling der quaestie in het parlement zoo'n vaart zou loopen als het geval is geweest, zonder te voeren tot een oplossing. Voor De Tijd is het nog slechts een quaestie van .tijd, dat de eenige goede weg om daartoe te geraken, zal worden ingeslagen. En de »Graafschapper« schrijft daarbij Met genoegen vestigen wij op boven staande driestar de aandacht. Duidelijk blijkt hier, dat dr. Kuyper niet tegen >meer licht* op ziet, wat voor zijn vrije consciëntie in deze pleit. f^emengt! Aieuws. In een moeras omgekomen. Te Lichtoert (N.Br.) ia de beer Heijnen rentenier, in de duisternis van het pad afgeraakt, en in een moeras terechtge komen. Hij zonk zoover weg, dat hij er met geen onmogelijkheid kon uitkomen. Toen men de ongelukkige vond, bleek hij door koude en ontbering omgekomen te zijn. Treurig. In het Kinderbuis //Welkom-» teRotterdam werden, op kosten van eenige personen drie kinderen opgenomen van tien, aeht en vijf jaar. Toen de kinderen waren op genomen begaf de vrouw zich weer naar hare woonplaats te Krimpen a/d. IJsel doch zoodra dit bekend werd, weigerde de personen langer voor de kinderen te betalen en zoo werden de kleinen weer naar moeder terug gebracht. De moeder bracht de kin deren echter weer uaar Rotterdam terug en liet ze achter in de wachtkamer van het Burgerlijk Armbestuur, Vandaar stuur de men ze naar een tante, een dienstbode die zeide de kleine niet te kunnen hebben. Toen moesten ze weer naar Krimpen terug. Een bestuurbare ballon in Nederland. Naar „De Auto" verneemt, is de heer W. Jochems, 's Gravenbage, thans te Parijs vertoevend, voornemens met den door hem gekochten bestuurbaren Zodiac ballon (hetzelfde type waarmede de graaf De la Vaulx eenige tochten van Ant werpen naar Brussel heeft gemaakt) van Parijs naar Den Haag te vareD. Binnen enkele dagen zullen wij dus hoogstwaarschijnlijk het eerste bestuur bare lype in oub land zien versehjjnen. Een ongeluksvloot schijnt me toch de Fransche Marine te zijn! Zoo ie nu het pantsersohip Jena, dat kort geleden door een ontploffing al zoo zwaar beschadigd was, toen het om herstelling te ondergaan naar Toulon gesleept werd, tengevolge van den storm in't laatst der vorige week, omgeslagen en gezonken. Mensohenlevens zijn niet te betreuren, maar 't schip zal nu wel voorgoed „weg" zijn Scheepsramp. Reuter seint uit Willemshaveu d.d. 4 Dec.In een orkaanachtige storm heeft de Ned. tjalk Ora et Labora op de buitenreede schipbreuk geleden 4 per sonen zijn verdronken nog 2 van een andere tjalk en bij de pogingen tot red diüg nog een man van de reddingsboot. Nader meldt men Te Londen is uit Cuxhaven bericht ontvangen, dat aldaar door den trawler Berlin een boot is binnengebracht met 6 personen, afkomstig van het Ned. tjalksohip Ora et Labora en die allen door de uitgestane ontberingen en de geleden koude zijn bezweken. Wolf losgebroken. De inspecteur van politie Lokerse, te Bloemendaal, heeft onlangs een wolf gekocht, om door kruising een politie hondenras te verkrijgen. Groote schrik heerseht thans in de gemeente, door het ontsnappen van het gevaarlijke dier. (N. Ct), Aanvaring. Volgens een te Sliedrecht ontvangen bericht is een sleepboot eener Holland- sche aannemersfirma te Sanghai gezon ken. De kapitein C. v. d. H. verdronk. De schipbreuk van de >Lord Napier Omtrent bovengenoemde schipbreuk meldt men nader aan het „Vad": Het bij Westkapelle gestrande schip is de Engelsche barge //Lord Napier" van Londen, die geladen was met pijpaarde en bestemd voor Antwerpen. Aan boord waren 5 personen en wel de kapitein John Henolaud, de stuurman William Snellen, de matrozen William Malery en George Siwles, en de 18-jarige kok Alfred Warnick. Deze laatste, die voor het eerst een zee reis maakte, is in wanhoop van het schip gesprongen en vond voor de oogen van zijn makkers zijn graf in de golven. De vier andere mannen wisten met behulp van zwemgordels en na een vreeselijken strijd met de golven de kust te hereiken. Allen waren uitgeput van den doorsta nen angst en de strijd met de golven, en als het ware waanzinnig van blijdschap over hunne redding. Door de lichtwach- ters van den ijzeren kunstlichttoreu, die reeds door het afschieten van vuurpeilen hadden doen uitkomen, dat zij het in nood verkeerende schip opmerkten, werden de drenkelingen ondergebracht in het hotel //Kasteel van Batavia". Een hunner, die zich verwond had, werd door den plaat- selijken geneesheer behandeld. Het schip zelf, waarvan door den lievi- gen storm de zeilen geheel stuk waren geslagen, is tegen de staketpalen van den zeedijk geheel verpletterd en verbrijzeld. Zuider zee-vaartuigen. Het droevig ongeluk met de „Handel en Nijverheid", vesiigd de aandacht op de stoom- en aeilvaartuigen, die dagelijks de Zuiderzee bevaren. De „Leeuw. Cour.n vestigd er de aan dacht op, hoe onzeewaardig ze vaak zijn en zegt daarvan »Wauneer men ziet, hoe bij een aantal der vele vrachtbooten, die eiken dag de Zuiderzee bevaren, het dok maar weinig bij den waterspiegel uitsteekt, dan moes men er zich over verwonderen, dat niet meer ongelukken gebeuren. In oog meer dere mate is dit net ge-al bij de zeil schepen. Bij tjalken, vooral als zij geladen ziju met steen, zand of grint, staat het water dikwijls in de warings en stroomt vrij door de spuigaten in en uit; het is te begrijpen, dat, er met zuike diepge- laden schepen maar weinig heeft te gebeu ren, of ze zinken. Alleen bij kalme zee is de tocht zonder onmiddelijk gevaar verheft de wind zich en ia geen haven in de nabijheid, dan verkeert het schip in groot gevaar. Bovendien is de bemanning op de zeil schepen dikwijls ten eenenm leouvoldoon- de. Soms bestaat de geheele équipage van vrij groote tjalken uit den schipper en zijn vrouw, vooral nu bij het hijachen der zeilen meer en meer van de lier gebruik gemaakt wordt. De groote concurrentie op scheepvaartgebied drukt de vrachtprijzen er wordt zooveel moge lijk geladen en getracht knechtenloon uit te sparen, en wordt, zoo min mogelijk een loods aan boord genomeD, ook al is de schipper met het vaarwater niet voldoende op de hoogte. Verbetering in deze toe standen aan te brengen is zeker wensche- lrjk." Overheidstoezicht, dat niet leidt tot drukkende bepalingen maar werkelijk waarborg geeft voor zeewaardigheid, is hier stellig noodig. Anders blijft men 't maar „wagen". De een uit winstbejag. De ander uit onverschilligheid. Diefstal van f 17000. In de maand Juli van dit jaar werd te Rotterdam een kennisgeving van een aangeteekenden brief uit Amsterdam gesto len, welke was verzonden aan de firma VV. A, H. van den Brande, in effecten, Korte Wijnstaat No 9 te Rotterdam. De brief hield tien bankbiljetten van f 1000 in en voor een waarde van ongeveer f 7000 aan effecten. Tegen afgifte van de gestolen kennisgeving werd de aangeteekende brief op het postkantoor in onvangst genomen. Politie en recherche waren reeds gerui- inen tijd druk in de weer deze zaak te onderzoeken. Nu werd eenige tijd geleden te 's-Gravenhage een effect te koop aan boden van diefstal afkomstig, en zoo kwam de justitie er toe een huiszoeking te doen in de woning van een tweetal broeders te Rotterdam, alwaar veel geld werd ge vonden. De broeders zijn iD arrest gesteld. Een moet reeds hebben bekend. Overspannen Vrijdagavond omstreeks een uur of vijf loste iemand in overspannen toestand eenige revolverschoten door de ruiten van een winkel in melk, boter en kaas gevestigd in Regentesselaau te 's Gravenhage. Niemand werd getroffen. De schutter, die, naar vermoed wordt, niet wel btj het hoofd is, werd door de politie meegenomen naar het comissariaat aan de Argimedes-. straat, Nader meldt men ons De man, die Vrijdagavond op de Regen- tesselaan een revolverschot loste, is inder daad gebleken niet wel bij het hout,, te zijn. Omtrent de toedracht van hel gebeurde kan thans het volgende worden gemeld: Le man die een idee fixe heeft, dat hij gehypnotiseerd is door de vrouw van een bewooner van de Regentesselaan, den heer K, belde gisteravond aan diens woning en toen hem door den heer des huizes de deur werd geopend loste hij a bout portant eeu revolverschot op hem. De kogel ketste echter af op het front vau den heer K, zoodat deze niet werd verwond. De dader werd door een juist passeerenden rijksveldwachter eu door burgers gegrepen en overgebracht naar het commissariaat aan de Archimedestraat. Gp medisch advies werd de man van daar getransporteerd naar het krankzinni gengesticht. Die leeperd Vrijdagmorgen kwam ,n boertje haastig aanstappen met 'n brief in de hand en wierp dien in de brievenbus, geplaatst voor't bureau van 't „Deventer Dagblad". Dan, opeens bezon bij zich, dat hij verzuimd had een postzegel op den brief te plakken. Terstond haalde bij daarop een geldbeursje uit den zak, nam er 5 centen uit en wierp die ook in de gleuf, 't Boertje glunderde, omstanders grinnikten. Sluwe oplichters. Onze Amsterdamsche corresp. meldt: Dezer dagen heeft hier ter stede een belangrijke oplichting plaats gehad, waar van een juwelier, de heer P. van Santen Jr., Paleisstraat, de dupe is geworpen. Zaterbag vervoegden zich nl. een twee tal heeren bjj den bewusieu juwelier, bestelden eeu zilveren vischgarniiuur en namen dit mede; Maandagavond keer den zij terug en deden een nog groote- re bestelling, een en ander ter waarde van f 600, waarvoor een accept werd geteekeud met den naam Klooster. Als aires waar zij woonden werd opgegeven Euysdaelkade. Uit ingewonnen informa ties bleek echter dat men hier te doen heeft gehad met een paarsluwe oplichters, zoodat van het bedrag niet vee! zal terecht kernen, Vrijdagmiddag deden zij nog een poging om ook een juwelier, den heer C. H. v Veiden, de dupe van hun plannen te doen worden, hetgeen echter, dank zij het voorzichiig optreden van den heer v. Vel den mislukle. („Resd.") Aangereden. Woensdagavond is bij de westelijke Kruising te Halfweg een 40-jarig man, vermoedelijk zekere P. A. v. Peeren, zich ook noemende Van Haarlem, zwerver liedjeszanger, door de Eleerrische Spoor aangereden en gedood. Het lijk is naar de algemeene begraafplaats onder Haarlem- merliede overgebracht. Straatroof Op het Spui, nabij de Kapelsbrug, te 's-Gravenhage, werd eene dame van een taschje met geld, dat zij aan den arm droeg, berooft door een manspersoon, die haar dat ontrukte, het vervolgens op een loopen zette en het tascbje wegwierp, terwijl hij van het gold een deel aan een medeplichtige gaf. De dader is door de politie op aanwij- ziging van eenige burgers, die hem waren nageloopen, gearresteerd en naar de ge vangenis overgebracht. Lijken aangespoeld Op Vlieland zijn weder twee lijken aangespoeld. Steenkolen in Zeeland. Eerstdaags zal nabij St. Jansteen, op een terrein nabij de Belgische grens, een aanvang worden gemaakt met de boring om te onderzoeken of er zich ook steen kolen bevinden. Reeds is eenig materieel voor het onderzoek aangevoerd. Een Noorsche stormvogel. Onder St. Agata is geschoten een Noorsche stormvogel (Procellaria glacis- lis), die slechts voorkomt in het hooge Noorden, waar hij zijn broedplaatsen vindt op Jan Mayen en Spitsbergen. Waar vogelkundigen opgeven dat de vlucht vau dezen vogel ODgeveer 1.10M. is en de, geschoten© een vlucht had vau 1.50 M was dit afgedwaalde dier zeker een bij zonder exemplaar, dat de najaarsstormen naar onze kusten en zelfs diep landwaars in gedreven hebben. Een liefhebber laat den zeldzamen vogel opzetten. In een regenput verdronken. Bij den landbouwer C. J. Kempenaar, te Aarlauderveeu, ligt in huis een water put met hardsteenen deksel. Door eeu gebrek aan de pomp werd Maandagmor gen het benoodigde regenwater met em mertje geput. Na het gebruik van den put had de huisvrouw da dienstbode ver zocht het deksel op den put te leggen, aan welk verzoek blijkbaar niet is vol daan. Een oogenblik daarna hoorde de dienstbode een plomp en men kwam tot de ontdekking, dat een der kinderen zoek was. Onmiddelijk liet de vader, vastgehouden door twee arbeiders, zich door bet mangat zakken om met de voeten het kind vast te grijpen. Het bleek even wel, ondanks alle pogingen, dat de le vensgeesten van het driejarig dochtertje geweken waren. („L. D.") Tramongeluk te Amsterdam. Te Amsterdam heeft Zaterdagmiddag een ernstig tramwegongeluk plaats gehad, dat wonderlijk goed is afgeloopen. Toen een motorwagen van lijn 9, door een bijwagen gevolgd, uit de Muider- straat komende, de fiortusbrug opreed, sloeg het zware ijzeren hek door den wind dicht en kwam juist tusschen beide wagens tereobt. Het geheele voorbalkon van den bijwagen, waarop niemand stond, werd afgerukt en van de deur en de ramen bleef geen ruit heel. Tengevolge van den schok sloeg de conducteur vau het achterbalkon en bleef bewusteloos liggen. Hij werd spoedig opgenomen en in een huis binnengedragen. Zijn toe stand ia thans redelijk. Hb.l.") Schipbreuk op de Zuiderzee. De tjalk „Vrouw Aaltje", sch. Kooi- fctra, met aardappelen van Leeuwarden naar Amsterdam en Donderdag van Kar- lingen vertrokken, is tos dusver niet op de bestemming aangekomen eu derhalve vermoedelijk verongeluk'. Het aehip werd bevaren door den schipper en zijn knecht. Ter hoogte van Hindeloopon moet men Vrijdag vanaf den zeedijk gezien hebben, dat twee persouen in den mast van een gezonken vaartuig zaten. Men kon even wel niet te hulp komen. („Leeuw. Ct.") Ongeluk met een motorvlieger. De luchtvaarder Fernandez heeft te Nice met een zijn vliegmachine op 500 meter een vreeselijk ongeluk gehad. Da motor sprong uiteen en Fernandez werd gedood. Gestrand. Men seint aan de „Scheopv." van Ter schelling, d.d. 7 December Volgens de kist wacht van Terschelling 1b een boot gestrand op den Engelschenho'ek en geeft noodsein. Later bericht: De kus! wacht vud Ter schelling meldt, dat hedennacht een stoomschip is gestrand N W. ten W. halfwest dat ten 3 ure noodseinen gaf4 sleepbooten van hier, waaronder de „At las", zijn ter assistentie vertrekken. Later bericht: Vlieland, 7 Dec. Het ge strande stoomschip is een groot 2 mast stoomschip met witten schoorsteen waar om zwarte rand. De zee is kalm. Moedige redding. Men meldt uit Kampen aan „Hb].": Vrjjdag werd door kapitein Iloogendijk en bemanning van de sleepboot „Assis tent" van Zaandam op da Zuiderzee gered de „Anigje" van schipper Smit, van Assen. Zaterdagmiddag redden zij daarop de „Aaltje" van schipper Vos, van Hasselt en de „Elisabeth" achipper Job. vaD Enkhuizeo. De schepen werden aangetroffen ten noorden vau het eiland Schoklsnd, waar zij in het noodweer kettingen en ankers hadden verloren. Dn schepen werden binnengebracht in de haven van Schokland. Voor dengrooten moed, waarmede kapitein Hoogendijk en bemanning de gevaarvolle redding vol brachten, komt hun zeker een woord van dankbare hulde toe. Fabneksuitbreidinq. In verschillende bladen heeft hei bericht gestaan dat de groote Daiischo firma Krupp in onderhandeling was om in de bunrt van Eindhoven terrein aan (e koopen De Parijsche „Matin" liet zich het bericht uit ons land seinen en bjj de behandeling van de begrooting van Oorlog kwam hetzelfde gerucht reeds dadelijk tegen gesprokenin de Kamer ter sprake. Wij kunnen nu medeelen dat niet Krupp doch de „Philips Metaal lampenfabriek" dezer dagen de koopakte gepasseerd beeft van ongeveer 16 heet. bouwterrein, gelegen langs den Stads spoorweg in de gemeente Sirijp, onmid delijk grenzende aan de gemeente Eind hoven. De terreinen zijn bestemd voor nieuwe fabieksgebouwen werkplaatsen en voor den bouw eener uitgebreide arbei derswoningskolonie. Een fortuintje. Door den Heklersclten botter 78, schipper Zegel, heeft Dinsdag in de garnalenkor opgevischt een torpedo, afkomstig van het pantserschip "Heemskerck" onlangs bij de oefeningen verloren gegaan. De schipper ontvangt nu als beluoniug f 250. 9

Maas- en Scheldebode | 1909 | | pagina 5