MAAS- Wat Abdijsiroop is. Zaterdag11 December 1909 No, 1510. Drie Bladen. officieel bedeel te. Hlnnenlafid. BLIKMKSTITUÜT „Si. HEM1CUS'1 rinafselljli Nieuws. iss^ezosnSen «tiïkben. Vissctierö. Posterijen. IN HOC SEjNO VINSES Dit nummer bestaat uit J A C Sï T. DE STAATSRAAD I. B. D COMMISSARIS DER KONINGIN IN DE PROVINCIE ZUID-HOLLAND, Gezien het besluit van de Gedeputeerde Staten dier provincie, dd. 30 November 1909, no. 31 Gelet op art. 11 der Wet van 13 Juni 1857 Staatsblad no. 37 Brengt ter kennis van belanghebbende, dat bij bovengenoemd besluit der Gedeputeerde Staten de jacht op klein wild, met uitzondering van die op houtsnippen, in deze provincie wordt geslo'en op Vrijdag 31 December 1909, met zonsondergang, blijvende het schieten van houtsnippen en het in art. 15, sub litt. g dier wet bedoeld jachtbedrijf, vaD het vangen van houtsnippen met laat-, war- of valflouweu, toegelaten tot en met 28 Februari 19Deze kennisgeving zal,in plano gedrukt, worden afgekondigd en aangeplakt waar zulks te doen gebruikelijk is, alsmede iu het Provinciaal blad en in de Nederlandsche Staatscourant worden geplaatst. 's Gravenhage, 2 December 1309. De Staatsraad i. b. d., Commissaris der Koningin voornoemd, P A T IJ N. 9de Volkstelling. (Wat van tl April 1879 Staatsblad no. 63.) (Koninklijk besluit van 16 April 1909, Siaalblad no. 109) Burgemeester en Wethouders van Sommelsdijk brengen ter algemeene kennis,.dat dit jaar zal ge houden worden de 9e algemeene tienjaarlijk- sche volkstelling. Deze heeft ten doel de aanwijzing van allen, die te middernacht tusschen 31 December 1909 en 1 Januari 1910 hunne werkelijke woonplaats binnen Nederland hebben. Deze allen worden aangewezen, onverschillig of zij op genoemd tijdstip in hunne woning al dan niet aanwezig zijn. Ook worden aangewezen zij die, zonder wer kelijke woonplaatsjbinnen jNederland te hebben, op genoemd tijdstip aldar aanweezig zijn. Omtrent deze allen moeten te opgaven verstrekt worden, die gevraagd worden op kaarten, welke tusschen 26 December 1909 en 1 Januari 1910 zullen worden roudbezorgd en dadelijk na Nieuw jaar zullen worden teruggehaald. Door of voor ieder moet aan zijne woning wor den ingevuld eene gele kaart Toor een man (of jongen) niet in gestichten of instellingen eene witte jkaart voor eene vrouw (of meisje) niet in gestichten of instellingen eene blauwe kaart voor een man (of jongen) in gestichten of instellingen; eene grijze kaart voor een vrouw (of meisje) in gestichten of instellingen. Bovendien moet door oi voor ieder aan de woning waar hij tijdelijk aanwezig is, ingevuld worden eene oranje kaart voor een tijdelijk aanwezige man of joogen of eene r».se kaart voor eene tgdelijK aanwezige vrouw of meisje. Het hoofd van ieder gezin, elke afzonderlijk levende persoon of de bestuurder van iedere in stelling, gebouw, gesticht of schip, waar de kaar ten worden bezorgd, is verplicht voor de behoor lijke invulling zorg te dragen. Deze zorge er dus voor, dat aan den teller, wanneer hij de kaarten bezorgd, worde opgegeven hoeveel gele, witte, blauwe, grijze, oraDje en rose kaarten, er in de woning noodig zijp. Overtreding van de voorschriften betreffende de volkstelling wordt krachtens artikel 20 der wet van 15 April 1886 (Staatsblad no. 64) gestraft met hechtenis van ten hoogste veertien dagen of geldboete van ten hoogste honderd gulden. De nauwkeurige, door de volkstelling te verkrij gen keunis der bevolking is eene zaak van alge meen belang. Tot het verkrijgen dier kennis is noodig, dat alle vragen op elke kaart met do meest mogelijk nauwkeurigheid en volledigheid wor den beantwoord. Op verzoek der Regeering noodigen Burgemees ter en Wethouders allen met aandrang uit, door Dauwkeurige en volledige invulling der kaarten tot het welslagen der volkstelling mede te werden. Sommelsdijk 4 December 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Wethouder, De Burgemeester J. TIMMERMAN Mz.DE GRAAFF. TE GKAVE. Voor eenigen tijd werd in de Nederland sche Pers eene circulaire geplaatst, om hulp en steun te verzoeken voor bovengenoemd Blinden-Instituut en wel ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan dier inrichting. Door drongen van het vele goede daar aan de arme blinde medsmenschen gedaan, doch tevens bekend met den finantieelen nood van het Instituut, waardoor het den Be stuurders daarvan bezwaarlijk is het heerlijke werk ten nutte der blinden te bestendigen en steeds meer tot volmaaktheid te brengen, vormden zich ondergeteekenden tot eene Commissie, ten doel hebbende het inzamelen van gelden door het geheele Rijk. Als eerste bestemming der ingekomen gelden zouden in aanmerking komen verbe tering en verzachting van het lot der ver pleegden door het aanschaffen van hulp middelen, die voor hun opleiding en onder richt dienstig zijn. of die hun toch reeds zoo treurig bestaan kunnen veraangenamen, en tot welke aanschaffing de kas van het Instituut ten eenenmale ontoereikend is terwijl eerst op de tweede plaats zou kun nen worden gedacht aan aflossing van de bestaande schuldenlast. De Commissie dankbaar voor de reeds ingekomen giften, voelt zich echter genoopt, andermaal de hulp in teroepen vandeVa- derlandsche Pers. d>e zoo welwillend haar eersten p'aa'ste. De reeds ingekomen giften zijn ;n geenen d .cle toereikend om zelfs het eerste deel van het doel, waarnaar de Commissie streeft te kunnen bereiken. Hoeveel immers is er noodig voor de op voeding en het onderwijs van de arme blinden en wat kan er al niet worden gedaan om hun lot te verzachten! De Commissie vermeent voorts nog op het volgende de aandacht te moeten ves tigen. Bedoeld is door de Commissie eene gilt in-èèns, dus geenszins eene jaarlijksche bijdrage. Niet dat deze onnoodig zijn zou Daarvoor bestaat echter te Grave een Fonds, beheerd door een Bestuur daartoe aange wezen door Z. D. H. de Bisschop van 's-Bosch. Met dit Fonds gesteund doo: Zélateurs en Zelalricen door het geheele Rijk versprijd wordt zoowel aan het Instituut voor jongens als aan dat voor meis jes jaarlijks een bedrag tot onderhoud der arme blinden uitgekeerd. Deze jaarlijksche uitkeering is beslist noodzakelijk tot het voortbestaan der In stituten en niet genoeg kan dan ook de Commissie dit Fonds aan de milddadigheid van het Nederlandsche publiek aanbevelen Mogelijk is echter dal men beide zaken heeft verward Wat de Commissie beoogt is ofn speciaal aan het Instiluut ,,St. Henricus," ter gele genheid van zijn 50-jarig bestaan, als dank voor de vele goede zorgen en opofferingen door de Eerw, Fraters van O. L. V. Moe der van Barmhartigheid gedurende dat tijdvak bewezen, de gelegenheid te geven nog meer dan voorheen in het belang der blinden te kunnen doen, en het blinden-onderwijs tot steeds hoogeren bloei te kunnen opvoereD. Moge door dezen tweeden oproep dit doel worden bereikf. Gij die het licht uwer oogen niet mist, denkt U in den toestand uwer arme na- tuurgenooten, die verstoken van het genot, het geluk, dat het zien U verschaft, ih voortdurende duisternis hun leven moeten slijten en nimmer de grootheid en schoon heid der natuur kunnen aanschouwen Denkt U in dien toestand in, en de Com missie hond zich oveituigd, dat gij uwe gave, hoe klein dan ook onverwijld aan haar zult doen toekomen Ook gij, Zélateurs en Zèlatricen van gemeld Fonds, kunt de Commissie zooveel te hulp komen. Zamelt ook gij afgescheiden van uwen jaarlijkschen arbeid voor de Commissie gelden in en zendt die extra- gave voor ditmaal aan den Penningmeester der Commissie, den heer J. Lamers te Grave. De Redactie dezer Courant zal eveneens gaarne giften tot bovenstaand doel in ontvangst nemen en in hare kolommen vermelden. De Commissie G. H. L. BRIESEN, Wethouder, Voorz. l)r.H. J.L.R.SCHOEPP, Apotheker, Secr. J. LAMERS, Bouwkundige, Penn. P. v. d. WIELEN, Directeur Blinden instituut. IGN. G. MULDER, Gemeenteraadslid. A. J. M. KANTERS, Arts. J. S. P. P. van OPPËNRAAIJ, Notaris. Th. A. JANSSEN-Snijdeu, Industrieel. J. D. P. J. van DIEREN, Uilgever. Hcclames, ifMezledee- iingen enz. (20 Cents per Regel.) Iedereen leze de verklaring Tan twee Rijksveldwachters daaromtrent. üe Gemeente- en Rijksveldwachter C. Stadlander, te Wagenborgen, een plaatsje in Groningen, verzocht ons het volgende op te nemen »Mijn dochtertje Harmke, een kind van dri8 jaar, had het vreeselijk aan de longen zij was zeventien weken hevig ziek. Allerlei geneesmiddelen, die ik ter genezing voor haar aanwen de hielpen niet. Nacht op nacht bleven wij bij haar waken en ik dacht ieder oogenblik: straks is het gedaan met mijn schat. Een vriend, die het zieke kind kwam bezoeken, riepGebruik toch Abdijsiroop. Ik liet toen een flesch Abdijsiroop halen bij J. Prenger, en na haar daarvan een lepeltje te heb ben ingegeven, begon het kind twintig minuten daarvan slijm te spuwen, terwijl deze altijd zoo vast had gezeten, dat het maar niet los komen kon. Ik liet de kleine de Abdijsiroop door- gebruiken en na 5 flacons te hebben ingenomen was zij radicaal genezen. Bovenstaande gebeurtenis hadeen jaar geleden plaats en nog steeds is het kind zoo gezond als het maar wezen kan.« De heer J. Reyntjes, Gemeente en onbz. Rijksveldwachter te Chaam (N.B.) schrijft ons, dat zijn dochtertje Cornelia, oud 3 jaar, gedurende een half jaar ziek was vart het vreeselijke hoesten, dat zij voortdurend deed ter wijl zjj zichtbaar vermagerde. Daar bij voor zijn kind alle denkbare ge neesmiddelen geprobeerd had, terwijl zij maar niet beter werd, begon hij zich ongerust te maken »Het was voor mij en mijne vrouw verschrikkelijk om aan te zien, zooals het kind leeck zoo schrijft hij. »Ik hoorde toen, dat de Abdijsiroop, Klooster Sancta Paulo, zulk een uitstekend geneesmiddel was en kocht deze bij den winkelier H. Donkers, alhier. Na die èène flacon Abdijsiroop te hebben ingenomen, was mijn dochtertje genezen en is thans weer gezond en alles is weer goed.« De Abdijsiroop geneest zoowel kin deren als ouden van dagen van alle borst- en longaandoeningen, asthma, pleuris, bronchitis, keelpijn, verkoud heid, enz. Prijs per flacon van 230 gram f 1, van 550 gram f2, van 1000 gram f3,50. Boe grooter flacon hoe voor- deeliger dus. Centraal-DepótL. I. Akker, Van Alkemadestraat, Rotterdam. Verkrijgbaar bij de bekende weder- verkoopers, alle drogisten en de meeste apothekers. SoiUinalsdijli. Voor den io dezer op welken datum de wet. tot verhooging van den accijns op gedisteleerd in werking is getreden werd dezer dagen door de drank slijters alhier buitengewoon veel sterken drank hier en daar op hel Eiland omgezet. Een slijter zette op één dag niet minder dan 2000 L. sterken drank om. Tot boekhouder van de Stoom- wasch- ea strijkinrichting alhier is definitief besoemd de haer P. Vink van Rotterdam. De Landbouwvereeniging alhier be sloot toe te treden tot den flakkeesche Boerenbond. Vergissen wij ons niet dan bestaat den Bond nu uit 11 afdselingen met ongeveer 700 leden. Slidilelharnis. Woensdag had de melk boer H. v. d. Doel, het ongeluk dat een van zijne melkkoeien dood in den stal lag. De zangvereen. »Looft den Heere«, Directeur den heer P. Koudijzer, zal D.V. op Dinsdag 14 Dec. des avonds 7 uur met medewerking van verschillende zang- vereenigir.gen uit dit eiland een zanguitvoe ring geven in de Ger. Kerk. Door het zang gezelschap van den heer Koudijzer zull*n nummers ten gehoore worden gebracht door hem zelf vervaardigd. Stad aan 't ïSaringvlief. Door W. G. de Koning te Middelharnis is verzocht om vergunning tot het oprichten van een schilderswerkplaats op het perceel kad. No. 1095. Zij, die op den eersten Januari van het volgend jaar hun 18de levensjaar zijn ingetreden, zullen zich bij inschrijving voor de Nationale Militie aan de Sectarie moeten opgeven tusschen 1 en 31 Januari a.*. en meer bijzonder op den 12den dier maand. Wij betreuren het en met ons wel licht alle inwoners van ons dorp, dat we moeten vernemen, dat een groot aantal boomen, in en om de kom der gemeente, zal moeten gerooid worden. Om- bielleeren zij een wandelaar in den zomer, 's winters mogen zij beschuttende planten genoemd worden voor koude en regen. D. v. 20 Dec. a s. hoopt de Jon- gedochtersvereeniging sLydias haar derde jaarfeest te vieren. Wij wenschen haar nog vele jaren daarbij. C. v. B. had het ongeluk met eene hand klem te geraken tusschen twee steenen, en haar daarbij zoo te bezeeren dat ge neeskundige hulp moest worden ingeroe pen. De 11-jarige H. H. had het ongeluk van een tiltbalk in de schuur te vallen ten gevolge waarvan hij zich ernstig bezeerde. Werden de boomen rondom het kerkgebouw der Ned. Herv.,Gemeetite ver leden zomer gerooid, thans kan gemeld, dat nu een zelfde aantal jonge boompjes in de plaats is gesteld. Dit werk mag toe gejuicht worden. Den Bommel. Aan het in Januari a.s. te houden excamen ter verkrijging van be wijzen voor militaire bekwaamheid en lichamelijke geoefendheid hebben zich 6 jongelieden aangemeld n.'. F. v. d. Plaat, J. Jacobs, A. Kreeft, L. Wolfert, M. Reinhout en J. A. Borgdorfï Aan de tramhalte onder deze gemeente gehucht Achthuizen zijn 1.500.000 K.G. suikerbieten gewogen. In deze gemeente circuleert eene lijst om gelden in te zamelen voor een kinderfeest op Kerstfeest in de Ned. Hervormde Kerk. Een en ander wordt in 't werk gesteld door de Zondagsschool »Samuel.« De bietendrager d. P. had het ongeluk met het bietendragen eenige malen in de Kaai te vallen. Met weinig ot geen letsel kwam hij van deze tegen zijn wil gemaakte sprong er af. De hand van den bouwknecht C. M. zwol Zaterdag j 1. zoodanig op, dat hij ge noodzaakt was de hulp van den geneesheer in te roepen. Ooltgensplaat. Heden Donderdag werd het aanlegsteiger alhier in gebruik genomen. Had de iramboot gisteren aangelegen om verschillende autoriteiten aan wal te laten benevens de passagiers, thans is definitief bij elke reis aangelegen zooals in 't vervolg geregeld zal plaais hebben. Ook is bij publi catie ter kennis van het publiek gebracht 1 dat de lijn op het baanvak Ooltgensplaat dorp Ooltgensplaat steiger ook is geopend De tram rijd echter nog niet tot het steiger doch slechts tot het Geniegeboudje, Veel zeer veel verbetering van reisge legenheid kwam door dit steiger tot stand al is het echter dat we betreuren dat we onze wakkeren veerschipper niet zagen bij de aanleg der booten, want immers hem die op de meest flinke wijze jaren en jaren dit veer bediende worden door deze gele genheid is het .dan niet geheel dan toch bijna alle verdiensten ontrukt. We hopen echter dat de tijd niet verre meer zij dat we hem weer met overdroten ijver werk zaam zien bij de aanleg der boot. Het was ook dit jaar wederom St. Nicolaasfeest voor de kinderen der Openbare Gemeentelijke Bewaarschool alhier en werden de kleinen op versnaperingn ont haald en hun kleine en groote geschenken uitgereikt. Of de kleinen zulk aanstond Oude Tonge. De lotelingen voor de lichting 1910 die wenschen opgeleid te worden als verzorgers bij den Rijkspost- duivendienst kunnen zich daartoe vermeldeu bij den chef van den Generalen Staf te 's Hage iu Januari a.s. De lotelingen G. Pulleman J. A. v. den Berge, P. v. Markensteijn en C. van Schelven hebben zich aangemeld voor h#t examen ter inschrijving van een bewijs van voorgeoefendheid. Nieuwe Tonge. Aan de haven te Battenoord zijn dit najaar ruim 6 2/2 miliioen Kilogrammen suikerbieten aangeveerd. Dirksland. Begin deze week had P. Visser het ongeluk bij het opstappen van een met pulp geladen wagen van het zwing te glijden, waardoor hij met zijn beide voeten onder den reeds in beweging zijnde wagen geraakte en zijn teenen, erg'gekneusd werden, wat natuurlijk veel pijn veroorzaakte De echtelieden Jacqeus van Broekhoven even buiten de Gem zagen dezer dagen hun kroost verrijkt door de geboorte van een welgeschapen mannelijken spruit wegende, slechts 1 Vj K.G. Nog te weinig water. De vrouw van L. K. aan den Oudendijk moest heden door gebrek aan water hetzelve nog gaan koopen. Donderdagavond hield de zangver- eeniging »Euphonia« van Middelharnis haar aangekondigde uitvoering. Na een inleidend woord en gebed door den Directeur werden 'n twintigtal nummers ten gehoore gebracht welke naar men zegt keurig netjes gezongen werden, en met druk applaus werden begroet. Ook de Psal men en Hazeuüederen die in de Pauze door het Mannenkoor, van hier werden gezongen schenen te bevallen. Ia de Pauze werd een collecte gehouden voor de Chris, school te dezer plaatse. Ongeveer 10 ure was het Programma afgeloopeQ. Jammer dat er weinig publiek tegenwoordig was. Zij die de uitvoering bezocht hebben, zullen er zeker geen spijt van hebben. Met dankzegging aan publiek en mannenkoor van Dirksland voor hun medewerking als mede aan Heeren Kerkvoogden voor ver leende localiteit, werd met Dankzegging in het gebed in alle eenvoudigheid met Psalm gezang, geëidigd, Ilerkingen. Wat tot hier toe nog niet was voorgekomen gebeurde deze week, dat n.l. onze gemeente werd bezocht door een schip groot 138 last tot lading van suiker bieten. Mede hierdoor zullen achter deze week weinig of heelemaal geen suikerbieten op de kaai aanwezig bl.jven. fHelicsanf. Bij publicatie zijn ter kennis van de ingezetenen gebracht enkele bepa lingen omtrent de a.s volkstelling. Door de vele regens is het waterpeil der slooten in deze gemeente sterk gerezen. De z.g Nolleweg staat blank, terwijl nog vele andere slooten overloopen. Bij ver schillende ingezetenen zijn de kelders volgeloopen, wat vooral in dezen tijd groot ongerief veroorzaakt De jongelieden die geboren zijn in het jaar 1891 moeten zich tusschen 1 en 31 Januari a.s voor de militie doen inschrijven. Ouddorp. Zaterdag 11 Dec 's avonds 6 uur zal D.V. de Antirev. Kiesver. in de Chr. school eene vergadering houden alwaar de onderwerpen zullen besproken worden 'die op de Woensdag 15 Dec. hier te houden vergaderiag der Centrale Kiesver- eeniging zullen behandeld worden. Spijkenisse. Woensdagavond hield de chr. Jongedochtersvereeniging Dient den Heeren haar gewone jaarlijksche uitdeeling van goederen. Ds, Aalberts liet de aanwezigen zingen ps. 36 3 en ging daarna voor in 't gebed. Vervolgens las hij voor ps. 36 en sprak naar aanleiding daarvan over de barmhartigheden Gods. De secretaresse het woord krijgende om het verslag over 't afgeloopen jaar voor te lezen, bereidde den hoorders eene aardige verrassing, doordat zij een en ander op rijm had vervaardigd, en op vaak geestige wijze van haar dichterlijk talent blijk gaf. O.m. vernamen we uit het verslag dat aan rokken, hemden, broeken, lakens enz. waren gemaakt te samen 123 stuks. In kas was, na aftrek van alle onkosten f 1.32. Het verdere van den avond werden verschillende samenspraken en voordrachten gedaaD, terwijl de Zangver. ook enkele stukjes ten gehooie gaf. De kleinen werden in dien tusschentijd op enkele versnaperingen onthaald. Nadat de eigenlijke uitreiking der vervaardigde klèeren had plaats gegrepen, bracht Ds. Aalbers een woord van dank aan deJ D.V.en allen die tot het welslagen dezer verg. hadden meegewerkt. Daaina werd gezongen ps. 84: 6 en sloot Ds. A met dankgebed de vrij druk bezochte samenkomst. De copie van Ingezonden Stukken, die niet geplaatst zijn, wordt niet teruggegeven.) (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie en Uitgever.) Mijnheer de Redacteur Mag ik zoo vrij zijn U een kleine plaatsruimte in Uw blad te vragen. Bij voorbaat mijn dank. In bet nummer van 4 Deo j.l. las ik tot mijn verbazing niet één, maar twee verslagen van de onder mijn leiding gehouden uitvoering van „Euphonia". Zoqder nu aan beide verslagen wat af of toe te doen, meen ik toch, dat het mijn plicht is, even den tweeden verslaggever opzijn vingers te tikken. De opmerking, dat „bij No. 7 zich vermoeid heid begon te toonen" laat ik passeeren, omdat dit ten eenenmale een groote onwaarheid is. Was dit zoo, dan zouden de volgende nummers dit kenmerk zeker hebben moeten dragen, wat onze eerste verslaggever (van het overige publiek nog niet gesproken! wel anders getuigt. Het puuije in kwestie wil ik even een weinig nader bekijken. Het geldt het stukje „De Kerk klok". De auonieme inzender beweert, dat „de brombegeleiding te sterk was, en dat men het kerkklokgelui had moeten nabootsen". Hadden we dit gedaan, dan „was hst gewis nog meer in den smaak gevallen". Gelukkig echter, dat we het niet gedaan hebben, want ik verzeker onzen inzender, dat er dan geen lor van terecht gekomen was. Juist deze klinklare onzin die hier verkocht is, is voor mij, en zeker voor hen, die „üe Kerk klok" hoorden, teekenend. Laat ik onzen goeden vriend eens even zeggen dat hij mogelijk wei eens een „Kerkklok" heelt hooren luiden ik bedoel brommen maar bij onze Kerkklok weet hij vast niet, waar de klepel hangt. Is hij er benieuwd naar en dat verwacht ik natuurlijk van iemand, dia met zoo'n critisch oor hseft geluisterd en die als man van verstand het resultaat van dit luistren op de publieke markt brengt, dan verzoek ik hem mij een persoonlijk bszoek te brengen. Ik zal hem dan twee „Kerkklokken" toonen e* ik twijfel dan niet of onza inzender zendt voor a s. Dinsdag, een rectificatie aan onzen geachten redacteur. Neen, mijn waarde, hadden we het klokgelui nagebootst, wat heusch in ons stukje een onmo gelijkheid is, dan was er stellig niets van terecht gekomen. Da hoorders hadden zeker hun ooren toegestopt terwijl het nu vier malen in het publiek is gezongen, en telkens gebist werd. Het stukje pleit dus voor zichzelf. Mijn wensch is daarom deze, dat de inzender zich voortaan niet alleen beter bedenkt, maar ook beter luistert, en vooral, voor hij van muziek verslag uitbrengt, zich eerst een weinig in deze kunst inwerkt, P. VAN EIJK, Directeur van „Euphonia". Mijnheer de Redacteur Eenige vragen aan eigenaars van landerijen die belang hebban bij de regeling der tiendrente zooals die wordt voorgesteld door de tiend hei fers: 1. Art. 10 zegtOp elk kadastraal perceel, wegens het vervallen van welks tiendplichtigheid schadeloosstelling wordt verleend, rust onder den naam van tiendrente eene schuldplichtigheid ten behoeve van het rijk. "Was al uw land tiendplichtig of wan er een deel bij waar nimmer tiend van geheven werd, zooals toegangswegen, boomgaarden, water, tuin grond, eeuwkant enz. Deze worden thans door de tiendheffers mede als tiendplichtig beschouwd 2. Indien bij u bovenstaande feiten zich voordoen, hebt ge dan reeds bij de tiendcomm. eene memorie van bezwaren aangevraagd en ingediend. Denk er om dat ge slechts tot 31 Dec. 1909 daartoe den tijd hebt. Na dien datum helpt uw reclame niets meer. Dsze memorie moet in dub bel worden ingediend. Volgens art. 35 all. 8 moet gij nauwkeurig opgeven, waarop uw tegenspraak steunt. 3. Meent ge dat toegangswegen, boomgaarden oude weiden, tuinland, eeuwkanten en water die toch nimmer tot bouwland zullen worden ge maakt, in de tiendheffing behoaren begrepen te zijn doe dan nie'.s dan betalen. Wenscht ge even wel pogingen aan te wenden om hiervan te wor den vrijgesteld di^nt dan uwe bezwaren in. Art. 37 all. 3 zegt, dat het van u van groot belang is, nauwkeurig voor elk perceel na te gaan of het terecht als voorheen tiendplichtig is aange geven. Zoo ge geen bezwaren oppert, zal het wel als zoodanig worden beschouwd. Zou het nu niet in uw eigen belang -zijn u te wenden tot de tiendcommissie "Wijnhaven 94 Rotterdam om twee memories van bezwaren aan te vragen en die beide voor 31 Dee. 1909aan dat zelfde adres in te dienen. EEN MEDEBELANGHEBBENDE. Middelharnis. Van de usschersvloot zijn te IJmuiden binnengekomen „Verirou- went st. C. van den Hoek f 1312, »Hen- drika Adrianac st. H. Jordaan f 1000. Middelharnis st. J. de Korte, 800 Prinses Juliana st. Jac. v .d. Hoek f 712. Luctor et Emergo st W. v. d. Hoek, f 700 Anna st. C. Langbroek f 880. Hendrika Jahanna, st. J. Bogerman f 660. »ToekomsU st. J. de Waerd f 700. Stad aan 't Haringvliet. Gedurende de maand November zijn ten postkantore alhier verhandeld ontvangen 143 verzonden 181 telegrammen. ®De Fransche ntaii verloren. De directeurgeneraal der posterijen en telegrafie maakt bekend, dat de post van Nederlandsch-Indië voor Nederland, welke 12 November j.l, te Batavia is ingescheept aan boord van de Fransche paketboot r>La Seyne«, wegens het vergaan van deze boot, als verloren moet worden beschouwd. (»St.-Cr.«) RIJKSPOSTSPA A R BANK. De Directeur der Rijkspostspaarbank brengt ter algemeene kennis dat alle spaar bankboekjes, uitgegeven in de maand Decem ber en waarop de rente over het afgeloopen jaar nog niet werd bijgeschreven, zoo spoedig mogelijk, ter verificatie en rente bijschrijving bij hem worden ingewacht. Voor de toezending daarvan kan gebruik gemaakt worden van omslagen met gedrukt adres, kosteloos aan de kantoren der Poste rijen verkrijgbaar. Afgifte der beekjes tot voornoemd doel aan de kantoren geschiedt, tegen bewijs van ontvang.

Maas- en Scheldebode | 1909 | | pagina 3