voor lie Znidbollanilsclie en Zeeuw§elie Eilanden dam, straat Woensdag 8 December 1909 24sle Jaargang N°. 1509. m. I 1 Antirevolutionair Orgaan Centrale Aire?, toerei, i IN HOC SIGNO VINCES FEUÏLLETON. De Vondeling. >k ting 10.50, 18. 3.50. de beste. r26. azijn 13—«e edreven, tide zaak. ertrouwdst JIF, ulden, iets dden 5 gld. en Matras, n vanaf'10 oorten van de 10 gld. terdam. ^eklenrde J wollen doeken in alle prijzen Vergadering der Centrale op Woens dag 15 December, 's middags half 2 uur te Oudklerg». De Agenda worde, waar ze zeer belangrijk is, zoo spoedig mogelijk op de Plaats. Kiesv. besproken. Alle Kiesv. worden dringend uitge- noodigd hare afgevaardigden te zenden. De Secretaris, J v. d. WAAL. Rapporten der Staatscommissie voor den LandMw. Bij Konk. Besluit van 20 Juni 06 werd ingesteld eene Staatsco emissie, aan welke een onderzoek werd opge dragen a omtrent den oeconomi- schen toestand der landbouwers in Nederland, mede in verband met de verschillende rechtsvormen, onder welke de grond wordt gebruikt, en b omtrent den oeconomi.schen toe stand der landarbeiders in Nederland, mede in verband met het klein grond bezit. Door deze Commissie zouden naar gelang van hare bevinding aan de Regeering rapporten worden uitge bracht en voorstellen worden gedaan Terstond met haar tweeledig onder mek begonnen, heeft de Commissie allengs meer haar krachten vereenigd op het onder b bedoelde, meest ur gente deel harer opdracht, waarmede zij is gereed gekomen. De Staatscom missie heeft dan- als resultaat van haar onderzoek en van hare overwe gingen aan de Koningin aangeboden een achttal Rapporten en voorstellen betreffendedenoeconomischen toestand der landarbeiders in Nederland met Bijlagen. Haar uitgebreide arbeid van onder- oa k over 't geheele Land heeft zij neergelegd in een vijftal boekdeelen, waaruit we, in enkele artikelen in ons Blad, iets zuilen overnemen. Waar de Commissie bestond uit zooals bijna van zelf spreekt, zeer bekwame mannen op landbouwge bied; waar allerlei vóórwerk, vragen, inlichtingen zijn verkregen van aller lei betrokkenen, belangstellenden en ter zake kundigen, is dit uitgebreide werk der Commissie in den waren zin des woords een Standaardwerk, dat zijn groote waardij en beteekenis niet spoedig verliest. Behandeld worden o.a. Algemeene Beschouwingen over den oeconomi- Echen toestand der landbouwarbei- dersTrek van de plattelandsbevol king De physische toestand der be volking ten platteiande De werking der woningwet ten platteiandeEen en ander aangaande de algemeene en vakontwikkeling der landarbeiders Verstrekking van grond aan landar beiders Bescherming van landarbeid door de wetLandarbeidersverzeke ring bij ongevallen, ziekte, invaliditeit en ouderdom. Waar uit deu rijken inhoud slechts een keuze kan worden gedaan, be palen we ons tot een overnemen uit 't verslag van betgeen gezegd is over het onderwerpVerstrekking van grond aan landarbeiderseen onder werp, dat ook op Flakkee belangstel - ling ervaart, omdat hier veeJ grond aan hen wordt uitgegeven en de ar beiders hoogelijk met hun stukje gr-md zijn ingenomen; maar ook anderzijds schaduwzijden zich openbaren, waar voor de boeren niet blind zijn. Het land wordt op Flakkee niet door Staat en Gemeente uitgegeven, maar daarom dient er toch juist over geschreven. Vermelden we dan wat de Commis sie omtrent dat punt zegt op bldz. 136 van het eerste deel. «Tweeërlei richting moet wel wor den onderscheiden bij hen, die op komen voor het verschaffen van grond gebruik aan landarbeiders. Eenerzijds de groep dergenen, die bij hun ijveren voor deze hervorming geleid worden door den wensch om den landarbeider van geregelden loondienst te ontslaan, hem zelfstandig ondernemer temaken en alzoo aan het keuterbedrijf een breedontwikkeling te verzekeren. Maar daar tegenover staan dan zij die den landarbeider als arbeider, (als zoodanig), versterking van zijn eco nomische positie willen verschaffen, waardoor hij in de gelegenheid is om den vrijm tijd, dien de loondienst hem laat, productief (nuttig) te besteden. De Commissie acht verwerpelijk het standpunt ingenomen door hen, die den landarbeider, die weinig ot niets bezit, door steun van de Overheid ineens tot keuterboer zouden willen verheffen. Zoodanige sprong zou voor den betrokken persoon, die nog niet gewend was zelfstandig te werken en die zonder voldoend eigen bedrijfs kapitaal bij tegenslag gevaar zou loopen in veel erbarmelijker staat te worden gedompeld, dan waarin hij als arbeider verkeerde, te groot en te gevaarlijk zijn. Een andere vraag is echter deze, of de Staat den landarbeider die reeds een eigen bedrijfje bezit, in de ge legenheid behoort te stellen op de maatschappelijke ladder op te klimmen en keuterboer te worden. De Com missie vermeent, dat de beantwoording van deze vraag valt buiten het eigen lijke onderwerp van dit rapport en meer eigenaardig thuis behoort bij de bespreking van den veconomischen toestand der landbouwers. Wil de Commissie dus voor den weinig of niets bezittenden landarbeider niet de gelegenheid openen, in eens zelfstan dig ondernemer te worden, en acht zij de vraag, of aan den landarbeider met eigen bedrijfje nog bijzonderen steun van Overheidswege ware te verleenen, hier niet aan de orde, zoo rest haar nog als derde punt te over wegen. wit in verband met grond- g bruik kan gedaan worden om dien e onomischen toestand van den bezit- loozen arbeider te verbeteren. Dit punt zal h er nu verder worden uitgewerkt Welke zijn de voordeelen aan dat landbezit toe te kennen? Het stelt den arbeider in staat zijn inkomsten uit loondienst aan te vullen een arbeids veld te verkrijg-n voor de vrije uren en voor de arbeidskracht van vrouw en kroost, zich eenigszins te vrijwa ren tegen de gevolgen van werkeloos- beid, betrekkelijk goedkoop aan win terprovisie te komen en aan voeder voor bet vee. Bovendien werkt het eigenbedrijfje als een ouderdoms- en invaliditeitsverzekering: ouda en in- valiede| arbeiders, die niet meer in staat zijn looarbeid te verrichten, k-mnen toch altijd nog wel in het eigen bedrijfje werkzaam zijn en zich daardoor buiten de bedeeling houden ook stelt het eigen bedrijfje den ar beider in staat een der gehuwde kinderen bij zich te laten inwonen, die dan de verzorging en verpleging als vergoeding op zich neemt. En ten slotte vermeldt bet verslag nog als lichtpunt de omstandigheid, dat de trek van het platteland het minst sterk wordt aangetroffen bij arbeiders, die grond in gebruik hebben. De Rechterzijde verkeert wat het aantal personen betreft, die met ge zag over de Koloniën kunnen spreken, in gunstiger positi-s dan Links. Bij de Juni verkiezing heelt Links bekwame Indische specialiteiten verloren en Rechts heelt er in elk geval de heer Colijn bij gekregen, wiens reputatie in lndië gevestigd is. Te meer wordt zoo'n gemis gevoeld, als men let op de wijze, waarop een dilettand als de heer Duys over jus- titieele zaken spreekt. Wie de stum perachtige wijze nagaat, waarop deze luidruchtige man over kwesties spreekt, die hij b ijkens deskundigen noch doorziet, noch begrijptmoet erkennen hoe zwak de positie is van degenen, die als dilettanten over zaken van koloniaal beleid spreken moeten. En nu zal niet ieder Kamerlid bij koloniale zaken, bij mindere bekend heid zoo ontredderd uit den strijd komen als Duys, door meer de be scheidenheid te openbaren dan deze would-be-deskundige-juristmaar toch zal het gemis bij Links gevoeld worden aan een deskundige. Een partij moet mannen hebben, die op eenig terrein een meester zijn. Adviezen zijnerzijds kunnen op prijs gesteld worden en vaak gevolgd. En 't is een leemte in een partij, wan neer er zulke adviseurs niet zijn. Oorspaïelijï verbaal boor J. A. Sdialeïamp. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Buitenland bij vooruitbetaling f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. Telefoon Iistercomai. Ko. 3. Advertentiën 10 Cent per regel en 3/2 maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en 4/3 maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte dio zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. j kant ooi ndsohe Beurzon en. Isohade van ge- iljetten ea per bec, 2255 eaux, Buf- Rietmat-, Fauteuils, 2927 en. Jongens en mana-werk- boozeroena Wordt Vervolgd.) Koloniale specialiteiten. Tiilai- en L-amllMHSw. ENKELE GREPEN UIT DE VERSLAGEN DER EI JKSLANDBOU WPROEESTATIoNS. 'Wageningen: Van de monsters lijnkoek en lijnmeel beantwoorden een 46 tal (togen 81 in 1907) niet aan de eischen ran voldoende zui verheid. In 37 gevallen was dit toe te ichryven aan de aanwezigheid vaa een te hoog gehalte aan de gewone in lijnzaad voorkomende onzuiverhe den, zoodat de praohtUche zuiverheid onder 92 pol. daalde. De overige 9 monsters met onvol doende zuiverheid bevatten geleeltelijk opzet telijke toevoegingen van aan het artikel geheel vreemde bestanddeelen, als rijst- koffie- en cacao- doppen enz. Het vochtgehalte gaf in enkele ge vallen aanleiding den inzender in overweging te geven, een voorloopige korting toe te passen, voor 't geval de partij spoedig tot schimmelen mocht overgaan. Het proefstation te Hoorn zegt, dat de toe stand op het gebied van den voeder en meststof- handel in dat deel van het land zeer bevredigend ls geworden, een voldoening ongetwijfeld voor dat proefstation zelf. Van Goes: Enkele voaderstofien werden aan geboden, waarvan vermoedt werd, dat zij de oor zaak van ziekte-verschijnselen waren bij het vee, Slechts in één geval kon als vermoedelijke oor zaak de beschimmelde toestand worden aange geven in de overige gevallen gaf een uitgebreid onderzsek geen positieve resultaten. Ook werden twee meststoffen onderzocht, nl. Schiffur's Pflanzendunger en een monster Ame- rikaansohe planteuroedsel. Het eerste was vrij wel gemalen turf (sphagnum) met zeer weinig hoornmeel, hel andere gedroogde fijngemalen graminieën (b. v. hooi. Was de bemestings- waarde dus vrijwel nihil, de prijs daarentegen overtrof die van chilisalpeter met meer dan het 20-voudige. Van Groningen: Bij 50 van de 996 mon sters lijnkoek en lijnmeel dus bij ongeveer 5 pCt was de botanische zuiverheid onvoldoende, In 't vorig jaar was dit 8 pCt. Van de 70 onder zochte monsters katoensaadmeel was bij een 9-tal de zuiverheid onvoldoende wegens een te hoog gehalte aan haren en bastbestanddeelen. Van de 40 monsters sesamkoek beantwoordden slechts 6 monsters niet aan de garantie van 40 pCt.eiwit. Het vetgehalte lag bij deze monsters echter aan merkelijk boven de garantie van 10 pCf. Van Maastricht: By herhaling wordt in de raapkoek kleurstof aangetroffen. Olschoon dit niet schadelijk behoeft te zijn, rijst toch de vraag waarom het geschiedt. De veehouders dienen steeds te eisohenraapkoek zonder kleurstof. Het proefstation kwam in het bezit van een monster Haywards Shaeplich, een artikel dat, volgens de inzender, in Zuid-Afrika veelvuldig gebruikt wordt t»r bevordering van de gezond heid bij schapen. Bij onderzoek bleek het gioo- tendeels te bestaan uit keukenzout met 7 pOt. ferrosulfaat en 1 pCt. bloem van zwavel. Zaadcontrole: De kwaliteit der monsters liet meermalen veel te wenschen over de voor de gebruikswaarde geconstateerde minima waren laag en doen vermoeden, dat de kwaliteit der in den detailhandel verspreid wordende partijen, dia niet binnen het bereik der controle vallen, allicht nog steeds veel te wenschen overlaat. ISoe staat liet met de Laiidbouw-ongerailea- verzekering. Wie niet onbekend is met hetgeen er op land bouwgebied voorvalt, weet, dat er op het oogen- blik groote bedrijvigheid heerscht inzake de landbou w-ongevallen verzekering. In] Friesland, Groningen, Noord- en Zuid-Hol land, Zeeland en Overijsel zijn reeds provinciale verzekerings-vereenigingen opgericht, en in Dren the, Gelderland en Utrecht zullen er nog in deze maand worden gesticht. In Januari 1910 zullen over heel Nederland deze vereenigingen in werking treden, welke ten doel hebben, den land-arbeider of diens gezin financieel te steunen, wanneer heui een ongeval in het bedrijf overkomt, waardoor hy zijna gewone werkzaamheden niet kan verrichten en dus ook niets verdienen kan. Voor den landarbeider zullen deze vereenigin- HOOFDSTUK. I. 4 Van toen af begon hare ellende eerst recht. Een dienst kon zij niet meer krijgen, en het >uit werken gaanc werd steeds moei lijker, doordat haar kind, een zoontje, aan 't sukkelen kwam. De vriendschap van hare vriendin en de moeder van deze, verminderde in dezelfde mate, als Caroline's spaarpenningen ver minderden Toen had zij eindelijk wat knoopen en garen en band ingeslagen, en met haar kind waren toen hare zwerftochten begonnen bui ten de siad, terwijl zij den nacht doorbracht in den schuur of in een hooiberg van een of andere msdslijd inden boer. In den winter kon zij echtsr nauwelijks genoeg opzameien om haar en haar kind te voeden, terwijl het slapen in hooibergen of anderszins, vooral voor haar kind, door de koude steeds bezwaarlijker werd. Meer- xpal^n kwam 't in haar op, naar haar vader te gaan en om onderkomen te smeeken. Doch het onbuigzame karakter van den overigens vromen en streng godsdiensligen man kennende, beefde zij daar telkens voor terug. Dikwijls droDg een stem in haar binnenste, zich voor den Heere te verootmoedigen en om genade te smeeken. »Hij die der ko ningen harten neigt als waterbeken, tot al wat Hij wil, Hij kan ook 't hart uws vaders wel tot vergevensgezindheid stemmen., zoo klonk 't haar dan soms tegen. Maar dan was er weer een andere stem in haar, die zeide: »Gij hebt Gods genade en uws vaders gunst voor goed verbeurd, want gij hebt willens en wetens u verhardt in het kwade. En ach, dan was het de vrees, die de laatste stem ter hulp kwam, en hoewel sij eiken dag steeds dieper in ellende wegzonk, zoo kon zij er maar niet toe komen, noch om zich voor Gods genadeiroon neer te werpen, en als een boetelinge in het stof, te pleiten op het bloed der verzoening, waardoor nog wel grooter zondaars en zon daressen dan zij gerechtvaardigd waren ge worden noch om tot haar vader te gaan en zich aan zijne voeten als een smeekeiinga neer te werpen. Eindelijk, toen de nood ten top gestegen was, kwam zij tot het wanhopig besluit, zichzelve en haar kind van het leven te berooven. Daartoe liep zij op dien stormachtigen Decemberavond ia de buitenwijken van Den Haag, en wat er van haar voornemen kwam, weten wij. Dorr een Onzichtbare macht was zij van dat heilloos voornemen teruggehouden. En nu was zij hier op dit eenvoudig zolder kamertje van het leger des heils. Alleen I Ja, en toch ook weer niet alleen. HOOFDSTUK II Het was een uitgelezen kring van bloed verwanten en vrienden, daar in de prachtige groote salon in het ruime fraaie heerenhuis, aan het kanaal door den ritmeaster der huzaren, Jaques Frederik van Waversberg en zijne echtgenoote bewoond. De sierlijke lichtkroonen en een prachtige candelabres met honderden kaatsen, verspreidden een zee van zacht, aangenaam licht, door de Vorstelijk gemeubileerd salon, welke thans door de vele groote en buitengewone bloemstukken, als in een tuin herschapen was. De van goud schitterende officiers uniformen, in de deftige galakleeding van voorname burgerheeren, leverde met de keurigste en smaakvolste, van diamanten en paaden schitterenden damestoiletten, een overweldigenden aanblik op. De tafels waren bedekt met de uitga- zochtsle spijzen, vruchten en lekkernijen waartusschen de glazen met fonkelende champagne schitterden, wat met fijnste bouquetten en fraaiste rozenstruiken en bloemtafeltjes, welke op de tafels prijkten, een buitengewoon prachtig geheel maakte. Midden aan bocht van de in hoefijzers- vorm aangerichte tafels, zaten ritmeester van Warensberg en zijne gemalin Rosalie Charlotte, Augusta von Bernstorf, de doch ter van een Duitschen geheimraad, die als gezant reeds aan verschillende hoven ver keerd had. Zij vierden hun koperen huwe lijksfeest, en waar beiden van hoog ade- lijken en schatrijke familie waren, is het wel te denken dat deze dag met een schitterend feest gevierd werd en een uit gelezen gezelschap uit de hoogste kringen, daar in die salon vereenigd was. Wat wel opmerkelijk was in dezen krmg, dat een der Haagsche predikanten, een vriend van den huize, ook tot de genoodig- den behoorende, voor men aan het diner beginnen zou, door den ritmeester uitge- noodigd werd, om voor allen voor te gaan in het gebed. Temeer was dit opmerkelijk omdat deze predikant tot de Ned. Herv. Kerk behoorende, niet iemand was, die met looze kalk pleisterde, of de menschen naar de oogen zag. Geen predikant op den kansel alleen, en in de salons der rijken aaar de wereld. Neen, waar hij ook ver toefde en in welken kring hij ook verkeerde hield hij, zonder stijf vormlijk te ziju, toch steeds de waardigheid van zijn ambt op, bedenkende dat hij ook van zijne houding onder deze voorname en hooggeplaatste lieden, aan God rekenschap zou hebben te geven, en de Heere ook hunne zieien van zijne hand zoude eischen, indien hij hen niet gewaarschuwd had. En wel wetende dat voor God pauperisme en arestocratie wegvallen, en voor den Heere de adel der zial, bij den geringsten handswerkman, on eindig veel hooger staat, dan de adelijke naam uit het oudst adelijke geslacht, In welgekozen woorden en in boeiende redenaarsstijl, had hij een treffende en hoogst ernstige toespraak tot de jubilaris sen en hunne familie gehouden, en hoe sommige ook tegen het gezelschap van dezen j-saaieni, streng pariteinschen pre dikant hadden opgezien, moesten ze toch erkennen dat deze ernstige leeraar toch door zijne ernstige welgemanierdheid en aangename toon, een prettigen indruk maakte. Wordt vervolgd. UITGEVER T. BOEKHOVEN, SOMMELSDIJK. %8§e fstuSihera voor de iledaelie bestemd, Advetlentiëii esi verdere r%dtviingstra§ip ïranco loe ie bendes? aan den f ffgrever. i

Maas- en Scheldebode | 1909 | | pagina 1