Uit de Fers. Binnenland. officieel Gedeelte. Pfiaaïselijk &ieuw8. Ingezonden Stukken. Visscherij. Poslerüen. Verkooping-en. Gemei^d lieuws. I woekeren de schadelijke kiemen! In 't heerlijke zonlicht groeit en tiert menech en dier èn plant Voor kleinen en grooten (Uit „Tuberculose") Ik wandelde laatst eens over straat, Daar kwam ik een meisje tegen, Dat had zoo versohrikk'lijk veel ideeren aan, Dat zij zich baast niet kon bewegen. Ik ben er warempel van geschrokken, Wat de moeder dat kind had aangetrokken Een hemd van katoen, en eentje van wol, Ken bontmuts op haar krullebol, Twee broeken en vier rokken, Xerst kousen en daarna sokken. Zij had nog een trui en een borstrok aan Daarover had moeder de jurk gedaan, Een dikken mantel en een bouffante, Dan polsjes en ook warme wanten En nu moet jullie eens goed onthouden: Toch was dat kindje altijd verkouden I En 'k wed, dat je de reden wel weet? Dat kind was veel te warm gekleed 1 De ziekte-aanbrengende bacillen hebben voch tig, dierlijk of plantaardig voedsel noodig. Van de lucht alleeu kunnen ze niet leven, zoomin als wij. Ze zijn zeer gevoelig voor kouderein heid schuwen ze, bloed warmte hebben ze 't liefst, vandaar dkt ze den mond voornamelijk als zetel kiezen, geen beter levenselement 1 Een onreine mond is in volle waarheid een bacteriënnest, waar gansche geslachten in voort woekeren. Zij bevinden zich vooral in het zieke tandvleesch en holle kiezen, soms verspreiden ze zich in de schedelholte, in 't binnenste van het oor, in de speekselklieren of longen en kri oelen door het bloed. Als men nagaat, hoeveel ziekten daaruit kunnen ontstaan, begrijpt ieder van hoe groot gewicht het is, den mond rein te houden, en kinderen van jongsaf tweemaal daags de tanden te laten borstelen, en vele malen den mond te laten uitspoelen met frisch, schoon water. Zorgen voor het haar: Als men '3 morgens opstaat, moet men niet dadelijk het haar kammen, maar wachten totdat de bloedsomloop meer ge regeld werkt; het is dus beter zieh eerst te was- schen en voor zoover te kleeden, alvorens zich te kappen. Dat het haar steeds vet blijft, kan o. a. voortkomen uit een minder goeden bloeds omloop; daarom drage men geen sterk gesloten halsboorden of gesnoerd corset. Er zijn in hoofd zaak drie dingen onmisbaar voor het haar: lucht, zindelijkheid en een goede gezondheid De hoofd huid moet zijn: noch te vet, noch te droog; met het ontbloote hoofd in de avondlucht zich op houden, doet niet alleen het hoofdhaar uitvallen, maar is ook oorzaak van neuralgie (Zenuwlijden). Gulden levensregolenBeschik nooit over uw geld, voordat gij het hebt. Verschuif nooit tot morgen, wat gy heden nog doen kunt. Heb een plaats voor ieder ding en leg ieder ding op zijn plaats. Belast nooit anderen met zaken, die gij zelf doen kunt. Oordeel met zachtheid over anderen, met strengheid over u zeiven. Koop nooit nuttelooze dingen, omdat ze goedkoop zijngoedkoop is dan zeker duurkoop. Wie alle3 op den rechten tijd doet, heeft tijd in over vloed. Bij voorspoed houde men zich in; bij tegenspoed houde men het geduldig uit. Zoek nooit uw geluk, uw bevrediging, in vermaak en pleiziar, gij vindt het daarin niet. OBSERVATOR. Des püdeis kern. Als men soms vergeten is waarom de geheele opzet van de lintjeshandellaster- campagne eigenlijk draaide, dan leert het bekende socialistische blad Het Volk dit thans over duidelijk. Wij onthalen onze lezers liefst niet dikwijls op de terminologie van dat blad, doch willen er nu even een uitzondering op maken. Het »Volk« bespreekt n.l. de vraag of de man (R. Lehmann), die nog door af komst, noch door aanleg, noch door levens wijs ook maar iets van den christen had, door den geest des Christendoms was aan gegrepen en alzoo van een Saulus een Paulus geworden. Och neen, zegt het blad, het was heel, héél anders »Die meneer kwam dr. Kuyper geld brengen, wijl hij door de staking van 1903 en de houding van dr. Kuyper's regeering daarbij, tot inzicht was gekomen dat daar de belangen van de bezittende klasse veili ger waren dan in die van de liberalen. In de liberalen partij zat te weinig regeerkracht. En onder regeerkracht verstond de heer Lehmann, als man van geld en van lintjes, de kunst en de kracht om de arbeiders klasse er onder te houden. Daaronder ver stond hij vooral de noodige gewetenloosheid om niet op te zien tegen de afschaffing van arbeidersrechten, de brutaliteiten om die rechten te knotten, te verminken, te ver nietigen, zoodra er gebruik van wordt ge maakt. Die moed, die brutaliteit had dr. Kuyper in 1903 getoont, hij trapte met lompen poot een groot stuk arbeidersrecht kapot en dat bezorgde hem het vertrouwen van het Lehmann-element. Het vertrouwen en de duiten. Met weet het nu voorgoed. Zoowel de herkomst-Tideman, in bond met dit blad óók blijkens de onthulling van de wijze waarop en de reden waarom hij de open baarmaking te werk stelde en leide, als de voortzetting door de socialistische pers c.a., vindt zijn hoofdreden in die ééne mensche- lijke hoedanigheid, aan den dorkersten kant bezien, namelijk haat en bitterheid. Wraak over de nederlaag, in 1903 ge leden dat is de inzet. Bij de verkiezing in 1905 schijnbaar bezegeld, doch in 1909 door het Ned. volk schitterend afgewezen. Maar het valt zwaar, dat te verkroppen. (De Banier). Al ongeveer gelijk. Mr, Xoelstra vertelde met smaak een staaltje van z.g. geestelijken dwang, die bij de verkiezing in Gulpen zou zijn geconsta teerd. Zoo zou een pastoor tot zijn parochia nen gezegd hebbenAls gij in het stem hokje staat, ziet u God, Gaat in den loop van het jaar koe of varken dood, dan weet ik, op wien gij gestemd hebt" Zoo'n dreigement is natuurlijk zeer af keurenswaardig. Maar terecht merkt de >Rotterdammer" op In Rotterdam is dezen zomer wel gedreigd als ge op de kerkelijken stemt, gaan al de schepen uit de havens, en beleeft ge den ondergang van ons bloeiend Rotterdam Dat beeldde men zelfs af op prentjes. En wat is dan erger het verlies van een koe of varken, dan wel de dood van een heele handelsstad P De Limburgsche verkiezingszeden zijn erg genoeg. Maar zou 't overbodig zijn, als de menschen, die steeds op zoo smadelijken toon van geestelijken dwang spreken, de hand eens in eigen boezem staken (N. Pr. Gr. O.) Veranderde Taktiek. De aanval is mislukt. De groole en kleine houten sabels zijn op den goed geharnasten tegenstander stuk geslagen, da blikken sabels zijn omgebogen, de slingersteenen hebben slechts hier en daar een enkel nauw zichtbaar blauw plekje te weeggebracht. Nog slaat hij daar, in onverminderde kracht, met zijn getrouwen nauw rond hem geschaard. Een laatste redmiddel wordt aangegre pen een krijgslist van een der divisiecom mandanten. Den vijand klein krijgen is niet mogelijk, hem in een eerlijk gevecht afmaken nog minder. Nu zal men hem afmatten door hem te ontwijken, te negeereD. Misschien zal hij, in den strijd zijn ele ment vindend en geen vijand meer over zich ontwarend, ten slotte het veld ruimen en zoo zijn tegenstander eene goedkoope overwinning bezorgen. Zóó is nu de taktiek der aanvallers van dr. Kuyper. Maandag sprak hij in de Kamer bij de algemeene beschouwingen een echt princi- pieele, goed gedocumenteerde rede uit daar mede het debat tot wat hooger peil op voerend, doch de meeste heeren der lin kerzijde volgden mr. Troelstra naar de koffiekamer en wilden hem niet aanhooren. 't Is een lage taktiek. Wel wat gemakkelijk voor de woord voerders der linkerzijde, die van den door hen gehaten tegenstander nooit gewonnen spel kregen, maar met bebloede koppen moesten afdeinzen. Maar ook op deze manier zullen ze het niet winnen. Hun toeleg is al te door zichtig en ons Hollandsche volk heeft te veel eergevoel om zulk een strijdwijze te kunnen goedkeuren. (»Hilver- en Vechtbodei.) Armzalige politiek. De antirev. Rotterdammer schreef over de Kamerzitting van Maandag o. m. Gisterenmiddag toen dr. Kuyper het woord ging voeren, liepen verschillende socialisten en liberalen de zaal uit, als wilden ze dr. Kuyper boycotten Ver: ts :er leden als mr. Tydeman, mr. Van beek, dr. Bos, mr. Druc- ker, Eland, Koessingh en Jannink deden aan het wegloop-relletje niet mee. En toen de speech van dr. Kuyper blijkbaar wat lang duurde, kwamen de heeren Thomson en Roodhuijzen weer terug. Alleen de socialisten bleven, zoolang dr. Kuyper sprak, geheel weg. Zoo mr. Troelstra, Schaper, Duys en Hugenholtz. De socialist Vliegen, die later ter vergadering kwam, van den prins geen kwaad wist, en naar dr. Kuyper's rede wou luisteren, kreeg blijkbaar een aparte boodschap, dat hij bij de andere :»broe- dersc in de leeszaal moest komen. Daarop verdween hij, en men zag hem tijdens dr. Kuyper aan het woord was niet meer. Wij noemen zulk spelletje armzalige politiek. Ja, dat is het. Maar zal men dat spelletje lang kunnen volhouden Wij betwijfelen het. De heeren zullen wel spoedig moe wor den. Vooral wanneer zij bemerken, dat er bij het volk geen succes mee te behalen is. Arnh. Dagblad. ONZE OOST. Zondagsrust. Aan het personeel van de Algemeene Secretarie te Buitenzorg is volgens de „Preangerbode" een circulaire toegezonden, waarbij op last van den nieuwen algemeenen secretaris bekend wordt gemaakt, dat het voortaan allen, zonder aanzien des persoons, verboden is om Zondags »binhen« te komen, onverschillig of er spoedeischende zaken zijn af te doen of niet. En om te voorkomeD, dat er toch ambitieuzen zullen zijn, die de Zondagsrust willen misbruiken ten behoeve van de gemeenschap zullen de sleutels, die tot dusver gewoonlijk bij den waker in bewaring waren, in het vervolg op Zondag bij den archivaris in bewaring zijn, die den uildrukkelijken last bekomen heeft ze niet af te geven vóór Maandagmorgen, De wachten, die sinds menschenheugenis werden uitgeschreven om dringende aange legenheden terstond in behandeling te nemen zijn eveneens afgeschaft, Schuren der straten, BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sommelsdijk brengen ter kennis van belangheb benden, dat op Vrijdag 3 Dec. a. 9. de straten binnen deze Gemeente moeten worden geschuurd en dus de bil in art. 7o der Politie-Vsrordening bedoelde Peiaonen ieder voor zooveel hem betreft worden uitgenoodigd hieraan gevolg te geren zullen deze werkzaamheden moeten volbracht zijn voor des middag 12 uur. Ingeval van nalatigheid zal de strafbepaling in art. 70 der Politie-Verordening dezer Gemeente op hem worden toegepast. Sommelsdijk, 29 November 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Wethouder, J. TIMMERMAN Mz. De Burgemeester, DE GRAAFF. Soiuiiieistlyk. Aan de Kaai alhier zijn dit najaar ongeveer 8.000.000 K.G. suiker bieten aangevoerd, waarvan ongeverr 4.250.000 K.G. op de Gemeente-Fairbank zijn gewogen geworden. De landbouwer S. F Koote heeft zijn huis, slaande aan den Binnenweg, ver kocht aan den heer R. v. d. Bol alhier. Maandag moest een beste drie jarijte vaars van den landbouwer D. Hanson wor den afgemaakt, doordat eeD kop van een suikerbiet in haar slokdarm bleef haperen. Het vleesch werd voor de comsumptie goed gekeurd. Zaterdagavond viel het 12 jarig dochterije van I. v. d. N. toen zij over den rand van den steilen kaaimuur liep in de volle haven met water. Op haar hulpgeroep kwamen een paar schippers toegeloopen, welke haar door middel van haken behouden op den wal haalde. MitMelhariiis. Zaterdagmorgen had de schipper M. T. het ongeluk in de kaai te vallen. Daar spoedig hulp aanwezig was kwam hij met de schrik en een koud bad er af. Op a.s. Vrijdag 3 December zal in deze gemeente het straatschuren plaats hebben en moeien alsdan alle straten, pleinen en sloppen behoorlijk schoongemaakt worden. Den Bommel. Als een bijzonderheid kan worden gemeld, dat de weduwe G. Keuvelaar peeren geplukt heeft van den tweeden bloei. De tot zetter benoemde hr. T. Mosselman is thans als zoodanig beëedigd geworden. Door den landbouwer Koert en den EdelAchtb. heer J. Mijs Dzn. zijn aan de armen in deze gemeente wederom aardap pelen rondgedeeld. Wij danken de gevers en vooral den heer J. Mijs Dzn. die alhoewel Burgemeester van Oude Tonge, toch nog om onze oude en arme inwoners denkt. De timmerman J. van der P. had het ongeluk zoodanig met een beitel door den nagel van zijn duim heen te slaan, dat hij zich ernstig aan dat lichaamsdeel be zeerde. In deze gemeente is thans de bieten campagne afgeloopendoor den landb. J. Koert Mz. werden de laatsten aan de kaai gebracht. In tegenstelling met andere jaren liggen er evenwel nog vele bieten op de kaai welke nog op vervoer wachten. Met de vorst van verleden week zag het er rnaar slecht uit, gelukkig dat den dooi gauw inviel, anders hadden verscheidene personen groote schade bekomen. Door de heeren Van Rossum en B. Jongeling zijn aansluitingen verzocht bij het intercommunale telefoonnet in deze gemeente. Werd eenigen tijd geleden vermeld, dat de sluis stuk was en inzakt, thans is ook midden op de kaai een gat ingevallen. Wel een bewijs dat ook het oude gedeelte van de kaai wel eens nagezien mag worden. Van wege het gemeentebestuur is op de gevaarlijke plaats een paal gezet welke 's avonds verlicht wordt, Ooltgensplaaf. Dezer dagen werd het echtpaar A. Dullema alhier op droevige wijze getroffen, doordat j.l. Zaterdag en Zondagavond hunne beide kinderen, respec tievelijk pl.m. 21/2 jaar en 7 maanden oud, overleden. Naar men verneemt wegens long aandoeningen, ontstaan door de alhier heer- schende hoest. Melden wij eesigen tijd geleden dat het aanlegsteiger alhier zoover klaar was dat de booten na gedane aanvrage aan konden liggen, thans werd ons van zeer vertrouwbare zijde medegedeeld, dat a.s. Maandag 6 December de tramboot Numans- dorpZijpe aan dit steiger aan zal liggen en zullen de diensten der veerschippers, welke reeds zoovele jaren deze boot be dienden door de passagiers met de roeiboot aan te brengen, alsdan overbodig wordeD. Op Donderdag den 2en December a.s. hoopt in het Hotel Hobbel alhier op te treden den WelEdelen Heer Postuma, en wel des avonds ten 6 ure, tot het houden eener lezing over de op te richten Elak- keesche Onderlinge. Het bijwonen dezer openbare vergadering is voor alle landbouwers dringend aan te bevelen. Oude Tonge. Ter algemeene kennis is gebracht dat het kohier no. 6 der perso neele belasting aan den Heer Ontvanger is ter hand gesteld. Tot tellers bij de a.s. volkstelling zijn door B. en W. benoemd, P. Baard, C. v. Noord S. C. de Haas van Dorsser en P. Kardux. Dezer dagen is de Gemeentebegroo- ting voor het dienstjaar 1910, van H H. Ged. Staten goedgekeurd terugontvangen. Dirksland. Van den Landbouwer W. Hagens viel verleden week op de kaai een zijner beste paarden voor den wagen neer. Ofschoon het, dier nog op de been gebracht werd gaf het in korten tijd op stal den geest. Verzekering dekt het verlies. Dat het er in 't land hapert, bewijs wel, dat op verscheidene plaatsen 4 paarden voor een wagen bespannen ziet. Maandag gebeurde het zelfs dat zoo 'n aantal paarden met een leegeu wagen nog vast reed. V an C. van Dongen, bracht een koe een kalf ter wereld, 't welk niet minder dan 120 Pond woog. Hei'liingei). Als een bizenderheid zij gemeld dat bij Math. Bestman onder deze gemeente een kool (savoye) is ge groeid die tegelijk goed is voorrien van spruiten. Dus een savoye en tevens een sp-uitkool De suikerbieten zijn Maandag j.l. alhier aan de haven gekomen. Er zijn dit najaar ongeveer 6.000.000 Kilo's aangevoerd. Cïoedereeile. Vanwege H. M. de Konin gin, is aan den veldarbe;der J H. alhier f 25.-- verstrekt als tegemoetkoming in het verlies van zijn eenig stuks melkvee. Door de bemanning der blazerschuit G.O. 20, zijn in zee opgepikt en alhier als strandgoed aangebracht ruim 300 behakte kolders, 1.75 M. lang en 0,08 M. breed en dik, 40 rondhouten en 40 battings, alle van verschillende lengten, de laatste gemerkt deels X X Z. en M -f- M -f- M. Ongeveer 20 mijlen ten westen van het vuurschip »Maas« is door schipper A. Groenendijk, bevarende de blazerschuit G.O. 29, opgepikt eene nieuwe ankerboot met twee witte doften, eep touw als berghout langszij en één riem, gemerkt M.D. en aan het havenhoofd aangebracht. De herkomst is tot heden onbekend. Naar wij vernemen, is hedennamid- dag in het Brouwershavensche zeegat een driemaststoomschip aan den grond geraakt. öuddorp. Van de kustwacht te Goe dereede kwam Maandag alhier bericht aan de schippers alhier, dat er op de ban jert* een schip aan den grond was geloo- pen. Wegens het ongunstige weer zijn ze dien dag niet meer daarheen uitgezeilt. Een aardig gewicht. Bij de Wed L. M. is dezer dagen een pompoen geoogst, wegende 129 halve Kilo's. Tot het verrichten van de 1 o-jarige volkstelling zijn aangesteld met de Secre taris en den Ambtenaar der Gemeente, de beide veldwachters van Noorden en van Zuijen. De copie van Ingezonden Stukken, die niet geplaatst zijnwordt niet teruggegeven.) (Buiten verantwoordelijkheid der Redac tie en Uitgever.) Mijnheer de Redacteur Verzoeke beleefd een plaatsje in uw veelgelezen blad „Maas- en Scheldebode," waarvoor bij voor baat mijn dank. Toen ik laatst de courant van 17 Nov. jl. in handen kreeg, viel mijn oog op het ingezonden stuk onderteekeud door G. van den Boogert en waarin onze geachte Predikant beschuldigd wordt van niet zijn plicht vervuld te hebben als Leeraar en Herder der gemeente, omdat Z.Eerw. niet tegenwoordig was by de teraardebestelling van een kind van mijn zwager Philippus Vijfhuizen. Ik voel mij gedrongen, als Ouderling der ge meente en als Oom van het overleden Neefje, protest aan te teekonen tegen de grove onwaarheid in dat stuk vervat. Onze Predikant heeft Dinsdags vóór de begra fenis nog by mijn zwager Vijfhuizen geweest en een woord van troost tot de zwaar beproefde ouders op het sterfhuis gesproken, met het vaste voornemen om den volgenden dag de begrafenis te leiden. Maar door groote ongesteldheid hierin verhinderd wegens zware verkoudheid vanZJEerw. was hij niet in staat de begrafenis te leiden, daar hij den geheelen dag het bed moest houden en tevens den volgenden dag (Donderdag) de catechi satie niet kon houden. G. v. d. Boogert beroept zieh in zijn stuk, om als lid dier kerk, die kerk tol bloei te bevorderen. Maar 0 wee, daar slaat hij zichzelven in het aangezicht, daar hy zelden die kerk met een bezoek vereert (uitgezonderd) als hij een kind te doopen heeft. En hiermede sluit ikMijnh. de Red. meenende voldaan te hebben aan mijn plicht om de waar heid in het zuivere licht te stellen. Zie Psalm 15. J. KRANS8K, Ouderling der Gem. Sommelsdijk. Sommelsdijk, 29 Nov. 1909. hadden zien overdenken en neerschrijven moeten wreed pgganistisch hebben gelachen' toen zij hem terugzagen in de Ouddorpsche pastorie. Sinds lange jaren wordt op de Openbare school te Melissant 's morgens voor den aan vang der les het „Onze Vader* Mijnheer de Redacteur In uw blad van 6 Nov. jl. was opgenomen een verslag van de opening der Chr. school te Melissant op |den len November. Zoodra mogelijk moet een courant, die nieuws blad zal kunnen genoemd worden, de berichten van bijzondere en gedenkwaardige feiten opne men is terecht het oordeel van Redactie en Uit gever. Daarom begrijp ik niet hoe de Goesche Courant eerst Donderdag 24 Nov. over de opening der nieuwe school een plaatsje inruimt in hare ko lommen. Hoewel dit verslag dus niet eene ge beurtenis van de laatste week geldt, wil ik toch gaarne het zien opgenomen in de „Maas- en Scheldebode". Van bevriende zijde werd hst stuk mij toe gezonden en terstond na het lezen, dacht het mij zeer goed het meer bekend te maken op ons eiland. Op- of aanmerkingen houd ik terug, daar ieder, die op den 1 November in de school aanwezig was, na kennisneming van dit verslag, zal uitroepen: „hoe is 'tmogelyk dat deze be richtgever niet beter zijne ooren heeft gebruikt of nauwkeuriger navraag gedaan 1* In de bovengenoemde Courant staat dan te lezen als volgt EEN INTERRUPTIE. Dezer dagen werd te Melissant dc Christe lijke school geopend. De predikant van een nabijgelegen dorp zou de openingsrede houden. Nadat de jubel over het aanbreken van dezen voor Melissant zoo gewichtigen dag van zyn lippen wa» verstor ven, maakte hij zich gereed aan de aanwezige autoriteiten, ouders en kinderen het groote onderscheid duidelijk te maken tusschen de Openbare en de Christelijke school. „Zoekt dat onderscheid niet in het onderwijs, mijne hoor ders. Dat op de Openbare school is goed, dat op de Christelijke school zal goed zijnHet is in iets anders gelegeD. Een kleinigheid zal het u duidelijk maken. Wat zal men des morgens om 9 uur, vóór de lessen een aanvang nemen, doen, geliefde broeders en zusters, op deze Christelijke schoolBidden, zeg ik u, bidden I En gij, jonge vriend", hier wendde dominé zich tot een der overloopers van de Openbare school „wat deedt gij op de Openbare school vóór de lessen een aanvang namen?" „Ook bidden, dominé". antwoordde de eerlijke jonge man. Met ernstige gezichten moeten de aanwezigen het hebben aangehoord, hoe dominé, de fun damenten, waarop zyn rede rustte, ziende weggerukt, nochtans met wanhoopsmoed door sprak. Maar zoo fluistert men in Ouddorp de muren zijner studeercel, die hem de rede Nietwaar, Geachte Redacteur, eene bespreking van een zoolanig stuk, kan nagelaten worden Ten zeerste verheugt het mij, dat ouze Chris telijke pers zich in zake de Openbare scholen aan dergelijke praotijken niet schuldig' *akt._ „Ga altijd recht door zee", sprak een oude man „en gij behoeft niet om te zien, wanneer men' hei roept!" Dit zeggen ook wij. Vriendelijk dank voor de opname. Ds. VAN DER KOOIJ Ouddorp, 27 Nov. 1909. Mlddei fiarnis. De volgende vischsloepen zijn te IJmuiden binnen gekomen, met een besomming van »Anna«, st. C. Langbroek 1535 «Teodora Emerentia« st. .J v. d. Hoek 1103 »Zeemeeuw«, st. J. de Koning 1455 Naar men ods meedeeld heeft de stuurman C. Langbroek na nog ééne reis te doen ontslag als zoodanig genomen om zich metterwoon te vestigen te IJmuiden en is in zijne plaats aangesteld A. den Braber Mz. De Directeur van het Poskantoor te Middelharnis brengt ter algemeene kennis dat op Zondag 5 December a.s. de kantoreu zullen zijn gesloten voor de aanneming van postpakketten. De pakketten moeten zorgvuldig en stevig worden ingepakt, terwijl de adressen met degelijken kleefstof op de pakketten zijn te hechten. De vergunning om meer dan een pakket met dezelfde adreskaart te verzenden wordt tijdelijk buiten werking gesteld n 1. van 2 tot 6 Dec. Op Woensdag 1 December 1909. des avonds 7 uur in het Hotel Spee te Sommelsdijk Afslag van 4 heet. 84 aren 20 centiaren (10 gem. 163 roeden Voorsche maat) kostbaar bouwland tusschen den Krnisweg en den Oud Kraaierschen dijk, in den Polder Kraaie- stein te Sommelsdijk, kad. Sectie D. nummers 57 en 58. In twee perceelen combinatie Ten verzoeke van den Heer T. W. Buschmann, te Schiedam Notaris VAN BUUREN. Donderdag 2 December 1909, inzet en Donderdag 9 December afslag, Telkens '1 aavond 6.30 uur in het logement van Troosr. te Stellendam, van een schuur, Woonhuizen en erven en den Eendrachtspolder en Bouw land in den Halspolder onder Stellendam, voor de erve Van Wijlen den Heer G. A.Jansen Notaris VAN SCHOUWEN. H. M. de Koningin-Moeder in den vreemde. Toen ET. M. de Koningin-Moeder on langs van Haar verblijf in Italië terug keerde, toefde Zijeenigen tijd in Luzern. Twee daar wonende Nederlandsehe jonge dames, die vroeger te Nijmegen woonden, gaven den wensch te kennen door H. M. te worden ontvangen, aan welken wensch welwillend werd voldaan. Geïntroduceerd door H. M.'s hofdame, werden de beide jongedames, die de Dationale kleuren droegen, in de gelegenheid gesteld de Vorstin in haar appartement een bouquet met rose zijden lint aan te bieden, die door H. M. met vriendelijke dankbetui ging werd aanvaard en door Haai zelve in een vaas werd gezet. H. M. onderhield zich eenigö oogenblikken op zeer minzame wijze met Hare bezoeksters en infor meerde naar Hare omstandigheden. Op getogen keerden de dames van haar be zoek huiswaarts met de dankbare her innering aan de vriendelijkheid der Vor stin. Kort daarna begaf H. M. zich naar het station om Hare reis te vervolgen. {Nijm. Ct.) Botsing. Vrijdagavond te 7 uur is te Leiden, terwijl de paardentram van het Kort- Rapenburg afkomende, de Breestaat in reed, de automobiel van Dr. T. uit Naaldwijk in «botsing gekomen met de tram, welke eenigzins aan het voorbalkon werd beschadigd, terwijl van de auto een der wielen geheel gebogen werd en een groote spiegelruit werd verbrijzeld. De inzittenden kwamen met den schik vrij. De oorzaak dezer botsing is niet bekend. Hoe onvoorzichtig ook. Vrijdagnamiddag is een dienstbode aan het Engelbrecht van Nassanplein te Breda bij het aanmaken der kachel in brand geraakt. De dienstbode wilde, de kachel mot een beetje petroleum aanmaken de vlam sloeg onder de kachel uit en de rokken der dienstbode stonden in een oogwenk in brand. Gillend vloog het meisje de 3traat op alwaar een werkman haar een jas over het lichaam gooide verscheidene andere personen schoten toe en rukten haar de Drandende kleeren van het lijf. Men be grijpt hoe deerlijk de dienstbode was gewond. De ergste brandwonden heeft zij beko men aan beenen en hals. Zijn laatste rit Nabij het gehucht Carapen onder Stop peldijk reed deze week een lenrderskar zonder voerman 't voorgesp innen paard je stapte bedaard over den weg. Men hield het beest staande en bemerkte toen, J..J» -v-*>

Maas- en Scheldebode | 1909 | | pagina 2