DE WINTER, - Oude Tonge, H. J. van Dorp, HOE» N ■nel gelil. Eigen fabrikaat. t Souel lomoeopatliisclie Apotheek sFirma HERTSTEIN= Pianino's. - Orgels.I Advertentien. DIERGA ARDELAAN 44 ROTTERDAM. 2999 D. SLAGER Middelbands. ELIAS HARTOGS Man. B. MEES ZOONtiN, Hotel en Restaurant van HENNESSE Concurreerende prijzen. 2559 Eleleefd aanbevolen. Vitelio-Margarine. Adres voor Winkeliers 2802 Geen mooier St. Hieolaas Cadeaus, dan een keurige Swan Vulpenhouders bij de meesten als de jtoeste genoemd vanaf f6.30 I. Kassiers en Makelaars in Assurantiën. RENTEN VAN GELDEN DEPOSITO Safe-Deposit. Een hoed met geld had Mej. K. THESING. wonende Kauwerspad 11 te Zaandam, besteed om zich te genezen vun haar Asthma. Wan neer zij eerder aan de Abdijsiroop begonnen was, dat is het middel waardoor zij thans genezen is, zou zij heel wat geld gespaard hebben en was zij daarbij ook eerder van haar kwaal verlost geworden. Zij verklaart kort geleden het volgende: Jaren lang heb ik aan Asthma geleden, waarbij ik ontzettende benauwdheden uitstond. Het was dik wijls zoo erg, dat ik blauw werd van benauwdheid en mijne omgeving mij met angstige blikken gadesloeg, bang, dat ik een benauwdheid zou blijven. Loopen kon ik niet anders dan met groote moeite en na eenige passen verzet te hebben, hijgde ik kolossaal. Niettegenstaande ik van alles probeerde, genas ik niet. ik bleef maar benauwd op de borst en hoestte maar aanhou dend, zoodat ik 's nachts niet kon slapen. Ik heb zelfs een half jaar te bed gelegen, maar genezen deed ik niet. »Na zoo jaren doorgebracht te hebben, werd mij aangeraden het eens met de Abdijsiroop te probeeren. Ik kocht een flesch bij de firma Th. DE ZWART, Gedemdte Gracht, en tijdens ik deze gebruikte, verminderden de hoestbuien en kwam de slijm die altijd zoo. vast zat, gemakkelijk los. Ik heb het gebruik met de Abdijsiroop voortgezet en na er tien gulden aan Ibesteed te hebben, kan ik op mijn woord verklaren dat ik thans gelukkig geheel beter ben. Ik ben nog nooit zoo best opgeruimd geweest als thans en zoowel het eten, slapen als loopen gaat naar wensch.« Men gejiruike nimmer middelen zooals pastilles, omdat deze steeds vérdoovende middelen bevatten, als morphine, cocaïne en opium. Een ieder weet dat deze zware vergiften het lichaam uitputten en verwoesten en den gebruiker er aan doen verslaafd geraken, totdat de dood intreedt. Men late zich nimmer mis leiden door een somtijds voorkomende tijdelijke verlichting, maar bedenke de treurige gevolgen welke het gebruik van deze vergiften nasleept. Neemt daarom steeds de verzachtende Abdijsiroop, welke nimmer, schaadt zelfs niet aan zuigelingen, en steeds een blij vende genezing bewerkstelligt. De Abdijsirsoop, Klooster Sanc ta Paulo, kost per flacon van 230 gram f. 1.van 550 gram f. 2,en van 1000 gram f. 3.50. De Abdijsiroop, Klooster Sancta Paulo, geneest onvoor waardelijk jong en oud van alle borst- en longaandoeningen en tast zells bij een langdurig gebruik het gestel nimmer aan, omdat zij géén schadelijke bestanddeelen bevat. Kent gij mijne Gareelen al Zoo niet, vraagt dan aan hen die ze kennen, hunne bevinding daaromtrent en als uit één mond zullen ze U hunne tevredenheid er over betuigen. Steeds voorradig in alle maten. Ook voor Ponnie's. Prima drukvilt Ondergareelen a f 2, Stukken Vilt in iedere grootte voor Lichters of Borsten enz. verkrijgbaar. Prijzen billijk. Aanbevelend, a Bekroond op de Landbouwtentoonstelling te Sommelsdijk, in 1899 2183 ST Uitgebreide sorteering eerste klas instrumenten. 3132 Rotterdam - Leiden - Amsterdam. Hoogstraat 126, BOTTERDAM. Het beste in de stad voor Logies. Yoor Dineeren speciaal ingericht. Munt uit door lage prijzen; vlugge, nette en zindelijke bediening. Let vooral op Hoogstraat 120, Nu is dat onder fatsoenlijke menschen al het toppunt van onbeschaamdheid, wan neer men iemands particuliere correspou dentie tegen zijn zin en tegen een plechtig gegeven belofte in, publiek maakt. Wie dat doet, dien schuwt men. Die wordt geschrapt als lid. Uit club of sociëteit gestooten. Maar wat zegt nu Het Volk »Hoe mr. Tideman aan die brieven komt, laat ons koud.* M. a w., al had hij ze door nachtelijke overklimming en inbraak uit een we'gesloten bureau ont vreemd 't Kan ons niet schelen. Hij heeft ze nu eenmaal Nu begrijpt toch ieder, dat wie er zoo aan toe is, voor rede noch overtuiging vatbaar bleef. De police ce haat verblindt hem geheel. En ik ben zeer nieuwsgierig, of straks de leiders vin Rechts in de Kamer, ook de mei-anti revolutionairen, es flink van zich af zullen bijten. Ze hebben iets goed te maken. Zie dat Tijd en Nederlander over de zaak zelf zwegen, tot. er meer licht opging, begrijp ik. Nog voor dr. Kuyper buitenslands ging, heeft hij zelf geschreven, dat Dadere ophelderingen noodig en te wachten zijn. Maar zoover ik gemerkt heb, deden beide hoofdbladen der coalitie-genooten geen woord van protest hooren, inzake het politiek kabaal, dat tegen onzen leider is opgezet. Me dunkt soude rotten* als in de redactie van beide bladen zitten, kunnen wel proeven, waar 'torn te doen is. In de natuurkunde leerde ik van j>ge bonden warmte.Dat is warmte, die ergens in zit, maar waar niets van gemerkt wordt. Zoo geloof ik ook,, dat er bij de Chr. Historischen en Roomsch-Katholieken heel wat sympathie zit voor den man, die meer dan anderen de coalitie in elkaar smeedde, maar 't is »gebonden sympathie.* 'k Hoop dat ze wat meer vrij komt >En verder zullen we zien Mocht werkelijk binnen korten tijd dr. Kuyper's parlementaire loopbaan eindigen en hij daardoor de handen wat meer vrij krijgen, dan hoop ik, dat hij bijtijds zorg drage voor zijn »Memoires.« Als hij zij 't spade weggenomen wordt, blijven wij achter. Onze partij zal dan nog menigen harden strijd met den vijand te voeren hebben, speciaal over dr. Kuyper's ministerschap. Letterlijk alles zal gedaan worden, om eens voor goed de meening te vestigen, dat de groote Calvinist van onzen tijd als regeeringspersoon een onmogelijk man was. Dan zullen wij, na jaren nog, den vijand moeten weerstaan. En daarvoor kan dr. Kuyper ons de wa penen gereed leggen, zij 't ook, dat het tuighuis voorloopig verzegeld blijft. UITKIJK. &emeng°<2 ftieows. Kometenvrees. De heer J. v. d. Bilt verteld in „Bui ten* iets over kometenvrees in vroeger jaren en stelt ons gerust omtrent de komeet Halley. Is, vraagt hij, een ont moeting met een komeet als gevaarlijk te beschouwen Het antwoord hierop moet luiden „voor do aarde en hare beweging in de ruimte zeker, voor het organisch leven op aarde zeer waarschijnlijk niethet eerste omdat de massa eener komeet uiterst gering is, zoo gering dat nooit de minste storing van den omloopstijd der aarde is geconstateerd, hoe dicht de storende komeet ook genaderd was en ten tweede omdat de vaste deelen eener komeet waarschijnlijk zeer klein zijn en de voor het dierlijk organisme schadelijke gassen waarschijnlijk niet tot in de onderste la gen van den dampkring zullen door dringen. Trouwens, van één komeetontmoeting zijn wij reeds zonder kleerscheuren afge komen en wel met de komeet van Biela bij haar terugkeer in 1872. Een schitte rend mooie vallende sterrenregen legde in den nacht waarop de aarde het snijpunt der beide banen bereikte, van deze botsing getuigenis af. Maar verder gebeurde er niets. In 1861 bevond de aarde zich in den staart eener komeet en wat den lezers wel zal interesseeren, men heeft berekend dat op den 18en Mei 1911 de aarde gedompeld zal zijn in het uiteinde van den staart van de beroemde komeet van Halley*. Doodgevallen. Te HeDgelo is de aannemer J. F. Lenderink Zondag van de trap gevallen. Hij kreeg een schedelbreuk en is over leden. BedriegeHjke bankbreuk. Door de rijkspolitie is Zaterdag naar de gevangenis in Den Bosoh overgebracht K. GE, landbouwer te Reusel, verdacht van badriegelijke bankbreuk (onttrekking van goederen aan zijn faillieten boedel.) A Is. liefde veranderd in haat Te Ylissingen is door een 24-jarig persoon Zaterdagavond een poging tot doodslag gedaan op een 22-jarige dienst bode met wie hij vroeger verkeering had. Hij heeft het meisje met een mes ver schillende steken toegebracht, waaronder een vrij diepe halswonde. De dader is gearresteerd. Hij heeft bekend en is naar het Huis van Bewaring te Middelburg overgebracht. Inbraak te Enschede. Te Enschede is Zaterdagmiddag door middel van braak en inklimming, ter wijl de bewóners afwezig waren, bij den heer I. Slager in de Rudinkstraat een kistje met ongeveer f 200 ontvreemd, dat geborgen was in een kast. Dader(s) on bekend. Verbrand. De 14-jarige A. van der Zwan van ScheveniDgen, viel in een Westlandsche schuit te Vlaardingen Zaterdagavond uit z'jn kooi tegen de brandende kachel met het gevolg dat de jongen zulke ernstige brandwonden bekwam, dat hij in het ziekenhuis aan de gevolgen is overleden. Baldadigheid. Zondagavond 1.1. werden bij den vee houder Borger in de Schagerlaan te Watergraafsmeer, nadat het gezin zich ter ruste had begeven, de ruiten inge worpen. Een onmiddelijk ingesteld onderzoek leidd9 tot goenerlei resultaat. Maandag is het der politie gelukt de drie daders in handen te krijgen. Twee hunner zijn oude bekenden der Justutie. Een oudbekende gearresteerd. Zekere B., uit Doetincüeni, die zich gedurende geruimen tijd aan oplichte rgen (het leenen van geld onder voor wendsel aen oudbekende te zijn) in de provincie Gelderland schuldig maakte pb daarvoor reeds eerder gevangenisstraf onderging is te Vaassen gearresteerd en tor beschikking van de justitie teZutphen Een brutale inbraak. Zondagavond tusschen 8 en 10 uur, toen de bewoners afwezig waren, is bij mej. de wed. 't Hooft in de Haarstraat te Goricchem een brutale diefstal met braak gepleegd. Toen de bewoonster ongeveer 10 uur thuis kwam vond ze de deur open, die met een valschen sleutel was opengemaaktzij begaf zich dadelijk door het voorhuis naar de achterkamer, waar de brandkast stond, die eveneens met een vaUchen sleutel was geopend, terwijl ook kasten en kastjes eenzelfde lot hadden ondergaan. De dief of dieven hebben blijkbaar op hun gemak hun werk verricht, daar zelfs alle doosjes zijn on derzocht of leeggeschud. Zelfs het bed van een der kostgangers was uit het ledikant geworpen om te zien of daaron der ook iets van hun gading te vinden was. Daar geen lichten zijn aangestoken, is er vermoedelijk met electrische zak lantaarns gewerkt. Aan geldswaardig papier, kostbaarheden en goud en zilver is voor ongeveer f 3500 gestolen. Deen spoor hebben de dieven achtergelaten. De politie stelt een ijverig onderzoek in. De bestolene was niet tegen inbraak en diefstal verzekerd. Koninklijk voorbeeld. Men schrijft ons Ontving het Bestuur van het Militair Tehuis te Ede voor enkele dagen van een onbekende een gift van f 1700, thans mocht het wéér een gift ontvangen en wel van Hare Majesteit de Koningin Hoeder f 100. Yoor enkele jaren met verzamelen begonnen, ziet dit Bestuur zich thans reeds in het bezit van het grootste en mooiste Tehnis van ons land. Een en ander kostte ruim f 15000 en is op 3200 na geheel betaald. Daar de exploi tatie van een Mili:air Tehuis geen winst oplevert, doet het Bestuur al het mogelijke om ook deze schuld gedelgd te krijgen, en mag tot nu toe van rijken zegen op haren arbeid spreken. Een zonderling testament. Aan sommige bladen wordt uit Haarlem geschreven In 1804 overleed teHaarlem een vreemd jersonage. Het was de horlogemaker Jo hannes Colombie, die in de Kleine Hout straat zijn woning had. In de geschriften van die dagen wordt lij voorgesteld als een zonderling, en dat hij een zonderling was, blijkt wel het best uit zijn testament, waarin hij al zijn heb ben en houden, bestaande uit eenige goe deren en ongeveer f 16,000 aan coatanten, vermaakte aan het Ned. Gereformeerd Diaconiehuis, liet Luthersche weeshuis en het Roomsche Godshuis genaamd St.Ja- cob, te zamen voor gelijke deelen, op voor waarde, dat de regenten van die stichtin gen die nalatenschap zouden adminisiee- ren ei gedurende 200 jaar kapitaal en rente onaangeroerd zouden laten, om de sotr, die daardoor zou zijn ontstaan, in het jaar 2004 te gebruiken tot bet oprich ten van fabrieken en trafieken, voorna melijk van go doren, die zoo uit Éageland als uit andere landen, hier worden inge voerd. (Golombie was vooral een groot ha ter der Engelschen). Die fabrieken zonden moeten procu- deeren zijden en wolle stoften, grove en fijne lakens, eaisayes, grov en fijne kanten borduurwerk, zoo ook ijzerkramerijen, spijkers, sloten en knieren, en ook zou moeten worden opgericht, zoo het doenlijk was, kousentabriek, waaraan zou moeten worden verbonden een schapenfokkerij, om zooveel wol te winnen als maar eenig- szins mogelijk zou zijn, Verder zou uit het te stichten fonds moeten worden gebouwd een fabriek van Engelsche horloges, pendules enz, waartoe alle benoodigdheden, zoo van veeren, glazen als sleutels door deskundigen moesten worden aangekocht, en de ge fabriceerde goederen zouden niet duur der mogen worden verkocht dan 5 pCt. minder dan die uit andere landen hier worden ingevoerd. Mocht op dien verkoop schade worden dan zou die moeten worden verhaald uit het in 2004 aanzienlijke fonds of uit de interest daarvan. In het testament, dat i haris bewaard wordt in eeD brandkast, ingemetseld in het muurwerk van de regentenkamer van het Diaconiebuis der N. H. Gem. in de St. Jansstraat te Haarlem, staal onder meer, dat Colombie met zijn sticb ting van fabrieken en trafieken het doel heeft te beproeven, of in 2004 er geen mogelijkheid zal bestaan, een einde te maken aan onbeschaamde bedelarij en of het niet mogelijk zal wezen, armen en noodlijdenden in hun uooddrult te verzor gen, waarom hij dan ook den erfgenamen aanraadt, uit de gelden van zijn fonds in het jaar 2004 bedelaars en tot nood druft vervallenen, die nog maar eenigs zins kunnen werken, aan den arbeid te zetten en vooral jonge kindeten aan den kost te helpen. Het testament, waarin verder werd ge stipuleerd, dat als de vereecigingen hier- I boven genoemd het Diet met al de erin gestelde voorwaarden zouden wenschen te aanvaarden, het nagelaten kapitaal dan zonder eenige reserve zou vervallen aan de algemeena armen van Haarlem en aan de Roomsche Gemeente, regenten van de godshuizen der Diaconie, der Luther sche en van het St. Jacobsges'.icht ia 1804 aanvaard. Gedurende ongeveer 40 jaar werd aan de dienstboden van de overlede ne het vruchtgebruik gelaten. De nalaten schap wordt beheerd door zes personen, van wie er twee uit elk der besturen der vereenigingen. Wat er in 2004 zal gebeuren, ris uit voering zal moeten worden gegeven aan den wil van den erflater, zal aan onze nazaten wel blijken. Er zullen nog wel eenige moeilijkheden kunnen rijzen, daar toch de heer Golombie ook het loon, dat in de fabrieken trafieken zal mogen worden verdiend, duidelijk heeft gestipuleerd. Die loonen verschillen heel wat met het loon dat de arbeider van thans eischt. Intusechen, het kapitaaltje is al heel aardig aangedikt. Machinale Umm en Bereiding ran Phoiagraaf, Grootste Inrichtingvandestad. De beste. De goedkoopste. ctjer KI 2Q ct.per 'L K.G. Aanbevelend Westdijk, lliddelhaenis. Goedkoop en Solled adres voor ««IIUEN en ZILVEREN WERKEN. ONTVANGEN eer.e groote keuze GESCHENKEN voor elke gelegenheid. RUIME KEUZE: VERLOVINGSRINGEN. Ingtaveeren naam gratis. Die bOTen f 10 best eden worden tramkosten tweede klasse vergoed. Groote keuze HORLOGES met twee jaar schrifte lijke garantie Rotterdam, Zuldblaak no. 4. met één dag opzegging pCt. tien dagen Yoor langoren termijn tot nader overeen te komen voorwaarden. üewaring van Waarden, volgens bepalingen, die gratis verkrijg baar zijn. Een fraai geïllustreerd boek, bevattende tal van -aardige kunstjes voor de winteravonden;' alsmede de verhalen van vele genezingen, zenden wij gratis en franco toe op aanvrage aanL I. AKKER. Rotterdam. Centraal-Depot L. I. AKKER, Yan Alkemadestraat, Rotterdam. Verkrijgbaar bij: Sommelsdijk. DIJKEMA DOORNBOS; Acht huizen, A. YAN REIJEN; Den Bommel, Wed. C. v. d. SLUIJS; Dirksland, L. W. ZAAIJER Goedereede, Wed. A. v. d. TAK SCHAD- DELEE Hekelingen, Wed. P. BAKKERHerkingen, J. WITVLIET; Melissant, A. v. d. SPAAN Tz.Nieuwe Tonge, J. B. NUCHTEREN Ooltgensplaat, A. L. HOBBELOuddorp, Ar IIOLLEMAN en J. KURVINK Oude Tonge, M. KANTERS Abmzn. en L KOSTEN Spijkenisse, C. BAREN DREGT Stad aau 't Haringvliet, A BRABER Stellendam, J. BAKKER en M. NOORDHOEK en bij alle drogisten en de meeste apothekers. oo •4 S9 ES 09 n- 3 o "i S< O a o ■O J rJyJU w Cu II«ITTEIS fil A n. Goudschestraat 40a, hoek Meerinansstraat. Tel. Iiiterc. 3933. (reneesmiddelea yan Dr. WILLMAR SCHWABE, desyerlangd in origineele verding. OpgericM 1850. C. C. BENDE B, Hofleverancier, Regentessehuis, Rijnhaven 94/9e Z.Z.

Maas- en Scheldebode | 1909 | | pagina 2