■|i| j 'It'll mm 1 A, H #1 If pi it Vraagbaak. Antwoorden of uiededeelngea Binnenland. I.. f I II ill i Si :li if i i p I ii Jli1 I! •i I" V 3 tl' J# I a'Sr I I 111 1 Ifi.i |f;1 II j;;Hj j i Ji t 44til r \i si ii i i v tm ■Jill kan worden aangetoond met deugdelijke cijfers uan de pr act ijk ontleend. We willen ons oordeel over kalimeel opschorten. "We zullen afwachten, wat we verder te hooren krijgen en te zien. Én dan hopen we er nader op terug te komen. naschrift. Dat zal niet lang meer uitgesteld behoeven te worden, want voor een paar dagen kregen we heel wat betrekkelijke schrifturen onder de oogen. Vragen en Antwoorden worden kosteloos geplaatst zyn met hetzelfde nummer gemerkt als de vragen waarop xe betrekking hebben. Vragen. 358. Waarom wordt er altijd zoo gewaarschuwd tegen voedermeel, dat een mengsel is van ver schillende meelsoorten 359. Wat verstaat men door eene spontane variatie 360. Bestaan er handleidingen of boeken waarin goede raadgevingen of wenken staan voor zenuw lijders (voor een aan te nemen leefregel). Zoo ja, welke en hoeveel bedraagt de prijs H. v. D. Antwoorden en mededeelingen. 356. Kainiet en Thomasslakken mengen f Ge rust. Doch niet te lang voor men 't uitstrooit 357. Zetmeel is eene organische stof, die onder zekere omstandigheden tot suiker wordt. Zetmeel kau ook aanleiding geven tot 't ontstaan van alcohol en hieruit kau weer azijn voortkomen. He organische stoffen kunnen onder bepaalde omstandigheden omzetten en overgaan in heel andere stoffen. 360. Er bestaan veel werken die over zenuwen en zenuwlijders handelen. Of ze u echter van dienst zullen zijn 7 Raadpleeg liever een speciaien docter en ge zijt minder geld kwijt als u het aanschaffen van al die boekan kost. Mr. N. de Ridder.f Op 6o jarigen leeftijd is Zaterdagavond betrekkelijk plotseling overleden de heer Mr. Nicolaas de Ridder, lid van de Tweede Kamer voor het district Wijk bij Duurstede en Burgemeester der gemeente Leiden. Den voorbijgeganen zomer werd hij reeds enkele maanden door een ernstige onge steldheid aan zijn ziekbed gekluisterd. Doch langzamerhand, na voor zijn gezondheid ook eenigen tijd in Scheveningen vertoefd te hebben, werd hij geacht weer zoo goed als geheel hersteld te zijn. Hij was zijn werkzaamheden weer begonnen. Woensdag j.l. woonde hij voor de eerste maal in dit zittingjaar der Kamer en na zijn ziekte, de vergadering der Tweede Kamer bij. Vrijdag d.a.v. constateerde de geneesheer pleuris, waar Zaterdag longonsteking bij kwam. Des middags teekende hij als Burgemeester nog verschillende Raadsstukken des avonds reeds overleed hij. Mr. Th. H. de Meester. Ia tegenstelling met het ook door ons van de >Ned." overgenomen bericht, als zou de toestand van het lid der Tweede Kamer den heer Mr. Th. H. de Meester goed vooruitgaande zijn, zegt het >Utr, Dbl." uit vertrouwbare bron te kunnen mededeelen, dat de patient achteruitgaat. De infectie, die aan het linkerbeen heerschte, is nu ook naar het rechterbeen overgeslagen. Officieel fSedeelte. INRICHTINGEN, welke gevaarschade of hinder kunnen veroor- zoïlctïi. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge meente Bommelsdijk brengen ter openbare kennis dat ter Gemeentesecretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van Gerrit Willem de Koning, schilder wonende te Middelharnis, om vergunning tot het oprichten van een schilders werkplaats in het perceel gelegen aan het Msrkt- veld kadastraal bekend in Sectie B. No 1147. Op Zaterdag, den 4n December 1909, des voor- middags te 11uren, zal in het GemeeDtehui3 gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit ver zoek in te brengen en deze mondeling en schrif telijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zij, die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dageD, vóór het bovengemelde tijdstip, op de Secretarie der Ge meente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. Sommelsdijk, den 20n November 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Wethouder, De Burgemeester, W. VAN BEEK. De GRAAPE. Plaatseiyk Atfeuws. Sommelsdijk. De arbeiders L. de Leeuw, F. Koote en A. Razenberg zullen zich a.s. Maandag naar Duitschland begeven teneinde aldaar in de kolenmijnen te gaan werken. Naar men zegt, bestaan er plannen om het Rijkspolitievaariuig alhier op te heffen en het te verplaatsen naar de Brigade Vlissingen. Op nader te bepalen plaats en uur hoopt de Christelijke Zangvereeniging »Euphonia« op Dinsdag a.s. 30 Nov. een uitvoering te geven. Waar wij van deze jonge Vereeniging veel goeds hoorden, verwachten zij een tal rijk publiek. Middelharnis. Maandag had de tim mermansknecht S. v. Koppen het ongeluk met zijn handen tusschen de zaagmachine te geraken waar zijn beide pinken ernstig verwond werden en geneeskundige hulp noodzakelijk was. Den Bommel. Door Jan Holleman in de Achthuizen is voor de tweede maal frambozen geplukt. Wonderlijk met zulke koude dagen. Donderdag j.l. sloeg een paard be spannen voor een wagen van Th. S. op den hol. Eenige personen mochten het genoegen smaken het hollende dier te grijpen, zoodat ongelukken werden voorkomen. Mocht onze vroegere dorpsgenoot, de heer A. P. Stolk, thans leerling aan de Rijkskweekschool voor ond. te Haarlem in Augustus van dit jaar slagen voor de akte »Ieekenen« L, Oin de maand October legde hij met gunstig gevolg examen af in de vrije- en Ordeoefeningen der gymnastiek, terwijl hij de vorige week de akte sSchoon- schrijven* M. O. behaalde. Maandagochtend ontspoorde de Tram alhier. Naar men zegt kwam het door de sneeuw. Ongelukken kwamen niet voor. Maandagavond jl. werd alhier eene zang vereeniging opgericht, waarvan naar men verneemt als directeur zal optreden dhr. Feenstra hoofd der Chr. School alhier, Dirksiand. Het blijft dit jaar voor den landbouwer tegenloopen. Hadden ze voort durend te kaïnpen met regen thans is het de vorst en zelfs sneeuw, die het nog te verrichten werk belemmeren. Er is nog heel wat te doen, eenige weken droog weer zoude zeker welkom ziin, De pogingen door den Heer T. Duim van Herkingen aangewend (zie vorig blad) teneinde de op ons Eiland gevestigde Af- deeling der Geheelonthouders vereeniging te versterken, zijn niet vruchteloos geweest. Eenige uit onze Gemeente hebben zich, ook daar bij aangesloten om mede den strijd te voeren tegen den alcohol. Maandagavond bracht het Mannenkoor alhier de Heer en Mejuf. Grevenstuk bij het vieren van hun 25 jarig Huwelijksfeest een serenade. Eenige toepasselijke verzen werden de feestvierenden toegezongen waar op, de zaDgers passelijk werden getracteerd en hartelijk dank gezegd. llcrkingeu. Een zonderlinge doch VOOrdeelige hip. Op de hofstede der Gebr. Keijzer alhier doet zich meer dan eens het geval voor dat een kip de eene dag twee de andere daarop volgende dag een ei legt. Ofschoon geen windeieren zijn de twee slechts met een zeer dunne schaal overtogeri. Dezer dagen werd door den heer L. Warnaer Jnz. een wagenvracht suiker bieten aan de haven gebracht, bespannen met twee hengsten waarvan den inhoud bieten het ongehoorde gewicht woog van 3134 Kilogram. Belanghebbenden zij bekend gemaakt dat door B. en W. dezer gemeente is ge publiceerd aan de aanplakplaats het gewijzig de artikel der Politieverordening regelende de sluitingsuren der tapperijen des Zondags. Stellendam. Door Johs. van Dam is verleden week bij de garnalen een steur gevangen, die niet minder dan 9 voet lang was. Tot tellers bij de a.s. volkstelling alhier zijn benoemd de Heeren J. Kuijper en G. Tanis te Goedereede en M. de Leeuw alhier. Goedereede.** Tot tellers bij de 9e tienjaarlijksche volkstelling alhier zijn be noemd de Heeren J. Kuijper, G. Tanis en A, Neele alhier. Ouddorp. Zaterdagavond had alhier bij het rangeeren van den laatsten tram, een zeer treurig ongeluk plaats. Zoo als ge woonlijk, was er wederom een talrijke menigte van volk op het station verzameld. Bij het spelen en stoeien in de nabijheid van de voorbijrijdende wagens, kwam de ruim 15-jarige J. v. J. onder een der wagens te vallen, waardoor hem beide beenen totaal werden afgeknepen. In volle tegenwoordigheid van geest, werd hij van de lijn gedragen, en direct geneeskundige hulp ontboden. Nog met de terugkeerende tram werd het slachtoffer naar Rotterdam vervoerd, alwaar hij den volgenden morgen is overleden. Moge dit diep treurige geval nu eetS spoorslag zijn voor den Gemeenteraad en de Tramweg-Maatschappij om totaal de toegang voor niet belanghebbende tot het station te verbieden. Vrijdagavond is alhier aan den Oos telijken hemel, een vuurbol waargenomen. Maandag was alhier aan het strand een massa hout aangespoeld voornamelijk een aantal beddings. Ongeveer 350 stuks daarvan zijn nog door de strandvonderij alhier geborgen. drongen dat B. en W. zullen zorg dragen te gebie den van tijd tot tijd de mestputten op te ruimen om niet weer te geraken in dezelfde toestanden. Volgt nu het tweede punt der rioleeringskwestie betreffende de aan deze zijde gelegen greppel der St. Elir.abethsiraat. Hiervoor zijn vau eigenaren twee op zegel -geplaatste stukken ingekomen waaruit blijkt toestemming wordt verleend door de daaraan grenzende houders van tuinen om tot rioleering over te gaan. B. en W. stellen voor de buizen van gemeente wege te verschaffen waarna betrokken eigenaren verders op zich zullen nemen den arbeid daaraan verbonden. Hierover ontspon een zoo breedvoerige discussie, gevoerd door de Heeren Den Boer, Mans en Van Kempen met den Voorz. dat laatst genoemde ten slotte zich genoodzaakt zag ten gerieve der leden de vergadering te schorsen. Allen waren over tuigd de toestand aldaar spoedig verbetering eischte, maar waarom nu op kosten der gemeente Eigenaren hebben zelf de zaak verwaarloost. Door Den Boer werd gevraagd of niet de helft in de kos(en (raming was f 270) door eigenaren kon worden gedragen. De Voorz. antwoordt dat in de eerste plaats de bewoners niet in staat zijn dit in buur meer te betalen, en ten tweede door B. en W. zooals het voorstel nu ter tafel ligt hen is aangeboden en dus hiervan geen ander voorstel willen maken. Bovendien ziet hijerdit in, dat als op deze manier niet wordt gehandeld er totaal nietB van komt en van zelf heel het rioleeringsvoornemen van de baan gaat. Na nog veel over een en ander te hebben gediscuseerd, wat evenwel geen resultaten opleverde verlaten de Heeren Van Kempen en Den Boer begeleid door de hun door den Voorz. toegevoegde Heer Witvliet de vergadering om de zaak eens in oog&uscbouw te nemen, aangezien zij den tijd hun gegeven te kort achten over zoo een belang rijke zaak een besluit te nemen. Na heropening der beraadslagingen (de Heeren zijn weer ter vergadering gekomen) geven de Heeren Van Kempen 'en Den Boer te kenneu genoegzaam inet alles op de hoogte te zijn. Het ie hun niet te doen om deze zaak tegen te werken Het doel van B. en W. is goed. Alleen de grootte kosten deed bij hun bezwaren oprijzen, nu echter bij monde van den Heer Kastelein de financiën het eenigszins toelaten en ook hij van meening is verandert en voor zal stemmen, mede ook daarom, als straks eventueel de straat zelve wordt verbeterd deze riolen van groot nut kunnen zijn zullen zij voorstemmen, alleen onder voorwaarde van strenge controle uit te oefenen op het schoon houden der zinkputten. Zonder hoofdelijke stemming wordt ook daartoe besloten. Wordt nog eene al- en overschrijving gedaan groot f 10 ten behoeve der Ambachtsschool en daarna de vergadering door den Voorz. gesloten. Gemeeitósraaff. Verslag van het verhandelde in den Raad der gemeente Herkingen, op Maandag 22 Nov. 49U9, des vm. 9,30 ure. Atwezig de Heeren v. d. Velde en Keijzer. De Voorz. opent de vergadering, waarna de notulen der vorige vergadering worden gelezen, onveranderd goedgekeurd en geteekend. De Voorz. deelt vervolgens mede de navolgende stukken zijn ingekomen: le. Een missive van H.H. Ged. Staten berich tende de ontvangst der in de vorige vergadering gemaakte wijziging in het Reglement van Orde, hetgeen door hun voor kennisgeving is aange nomen. 2e. Idem eene ontvangst berichtend van de eveneens in die vergadering gedane wijziging der Politieverordening regelende de sluitingsuren der tapperijen op den Zondag. 3e. Idem eene mededeelende deSvastslelling der gemeenterekeniDg dienst 1908, sluitende met een batig saldo groot f 569,68. Alle deze stukken worden op voorstel van den Voorz. voor kennisgeving aangenomen. Daarna ;?ordt in bespreking gebracht de riolee ring om en bij ,de schooi waarbij behoort de greppel achter de woningen van de Wed. A. v. d. Velde, Soeteman, Noordijk en anderen. De Voorzitter zegt de meening te zyn toege daan hier de gemeente het best zou kunnen zorgdragen voor de tot standkoming, aangezien do daar vroeger gelegen sloot gedempt schijnt geworden te zijn ten gerieve der school. In de notulen is hieromtrent geen nadere verklaring te vinden. Door B. en W. is voor dit gedeelte een raming gemaakt van de kosten daarvan groot f 75 respectievelijk f 15 werkloon, f 10 schaalen, drie zinkputten f 18 en drie deksels daarvoor f 24 en het restant nl, f 8 voor onvoorziene uitgaven. Daar deze post naar het oordeel van den raad niet zoo heel groot is en zij zich overtuigd ge voelen de gemeente deze zaak in het bestaande geval voor hare rekening dient te nemen, wordt na eenige discussie zonder hoofdelijke stemming besloten voor en vanwege de gemeente aldaar te rioleeren. Hiermede in verband wordt aange- Verslag van het verhandelde in de Openbare vergadering van den Raad der gemeente stellendam op Vrijdag, 49 November des voorm. ten 9 ure. Niet aanwezig de Heer Holleman. Na opening der Vergadering door den Burge meester-Voorzitter komt in nadere behandeling het in de vorige zitting aangehouden punt .Wijzing hefiingsbesluit inzake Hoofdelijken Omslag". De Voorz. doet voorlezing van een missive van Heeren Ged. Staten in Zuid-Holland, daarbij ter wijziging toezendende Gemeente-Begrooting voor het dienstjaar 1910 en legt over eene nadere progressieve heffiDgschaal, met welke men met behoud der aanslagen over dit jaar zou geraken tot een totaal bedrag ad f 2292,77', terwijl de reeds overgelegde schaal een totaal ad f 2494,97 aanwijst. Hij wijst er voorts op, dat door Heeren Ged. Staten op versterking der middelen wordt aangedrongen met het oog op de uitkeering van buitengewone subsidies. De Heer Moerland oordeelt de bestaande heffing hoog genoeg en wijst erop, dat, indien de heffing progressief moet plaats hebben, gebleken is, men tot een bedenkelijk hoog vermenigvuldigcjjfer zal geraken, te meer, indien het te heffen maxi mum moet verhoogd worden. Hij zet nogmaals in den breede uiteen, dat de toestand alhier geen progressieve heffing toelaat, vooral, wijl kinder aftrek niet kan worden toegestaan, aangezien de minder aangeslagenen daardoor a. h. w. geheel ontlast zouden worden en dus de druk op de aaugeslagenen nog harder zou zijn. De Heer Van Seters vraagt den Voorz., of er blijk moet gegeven worden van eene lioogere heffing, waarop de Voorz. te kennen geeft, dat nog 1 400,op de Begrooting moet gevonden worden, waarom door Heeren Ged. Staten naar eene progressieve heffing van den H. O. wordt verwezen. Met het oog op den korten tijd van degelijk onderzoek acht de Heer Moerland het gewenscht, den post, Hoofdelijken Omslag ongewijzigd te houden. De invoer eener progressieve heffing kan 't volgend jaar dan nader overwogen worden. Daarop wordt de post onder volgno. 20 ver hoogd niet f 174,47, volgno. 22 met f400 verlaagd en een nieuwe post ad f 72,onder volgno 27a toegevoegd inzake de negende tienjaarlijksche volkstelling. De post onder volgno. 56a, aan de begrooting toegevoegd, wordt ook op f 72,—begroot, terwijl de posten onder volgDO. 77 en 87 worden ver laagd met f 133,86s en de post onder volgno. -88 met f 158,33' verhoogd, zoodat de uitgaven f96,47 hooger geraamd worden. De Voorz. geeft in overweging, den Hoofde lijken Omslag met f 250,—, alzoo met 10% te verhoogeD. Na breedvoerige onderlinge bespre kingen, waarbij de Heeren Moerland en Nagtegaal zich tegen deze verhooging verklaren en de Heer Moerland te kennen geelt, nog liever eene be grooting, sluitende met een nadeelig saldo, aan Heeren Ged. Staten in te zenden, dan dat hieraan wordt toegegeven, stelt de Voorz. voor, de buiten gewone huishoudelijke subsidie ad f 200,met f 250,— te verhoogen en alzoo te brengen op f 450,—. Daartoe wordt besloten, waarna de Gemeente Begrooting éénparig wordt vastgesteld, welke dienovereenkomstig ter goedkeuring aan Heeren Ged. Staten dezer provincie zal worden iügezonden. Wordt voorlezing gedaan van een schrjjven van J. Quist alhier, houdende verzoek, aan hem in huur of erfpacht af te staan een stuk gemeente grond op 'tz.g. Weitje tot het bouwen van een schuurtje. Na eeuige onderlinge besprekingen wordt daarop éénparig afwijzend beschikt. Alsnu wordt de Openbare Zitting geschorst. Verslag van het verhandelde in de Openbare Vergadering van den Raad der gemeente Goedereede, op Woens dag 17 Nov. j.l. des nm. 3 uur. Afwezig de heeren 0. A. Vogel en P. Troost. Na opening der vergadering door den Voorz. worden de notulen der vorige zitting gelezen, goedgekeurd en onderteekend. Wordt voorlezing gedaan van eene missive van H.H. Ged. Staten dezer provincie, daarbij goed gekeurd terugzendende de Raadsbesluiten tot betaling uit den post „Onvoorziene Uitgaven", tot af- en overschrijving van posten op de be grooting en tot aanvulling der begrooting, alle dieDst 1909. Aangenomen voor kennisgeving. Wordt voorlezing gedaan van eene missive van H. H. Ged. Staten, daarbij ter wijzigi: g terugzendende de gemeentebegrooting voor het jaar 1910 en waarbij te kennen wordt gegeven, dat de post onder volgn. 19 der Ontvangsten kan worden verhoogd met f 359,66'/* en die onder volgn. 21 behoort te worden verlaagd met f950. Na onderlinge besprekingen worden enkele posten in ontvangst verhoogd en in'uitgaaf ver minderd, waardoor het evenwicht in de btgroo- ting hersteld wordt. In verband met die wijziging wordt het besluit genomen tot het invoeren van marktgeld, waar door in plaats van, zooals vroeger f 0,10 per M" van kramen enz. werd geheven, thans f 0,20 hef fing zal plaats hebben, terwijl voor het plaatsen van een draai- of schuitjesmolen op het Markt plein zal verschuldigd zijn t 75 en voor het plaatsen van een draai- of schuitjeBmolen op de Groenmarkt f 25, waarvoor vroeger slechts f 10 geheven werd. Dit besluit zal aan H.H. Ged. Staten dezer provincie worden ingezonden, ten einde daarop de Koninklijke goedkeuring te verkrijgen. Een voorstel van het dagelijksch bestuur, om weder eene hondenbelasting in te voeren, werd met 3 tegen 2 stemmen, die van de heeren Joppe en Koeteeuw, verworpen. Daarna schorst de Voorz. de openbare verga dering, om over te gaan tot besloten zitting ter behandeling der aanslagen voor bet. opmaken van het suppletoir kohier Hoofdelijke Omslag dienst 1909. Na heropening wordt met eenparige stemmen een suppletoir kohier H. O. vastgesteld, hetwelk ter goedkeuring aan H.H. Ged. Staten dezer provincie zal worden ingezonden. Niemand meer het woord verlangende, wordt de vergadering door den Voorz. gesloten. Mei jr e&ontSees r-itukken. niet De co pie van Ingezonden Stukken, die geplaatst zijn, wordt niet teruggegeven.) (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie en Uitgever.) Mijnheer de Redacteur Toen ik Zs'erdag „Onze Eilanden" ter lezing kreeg viel bet mij op, dat de Heer Hóssen, Di recteur dur Ambachtsschool te Middelharnis, tevens voorzitter van de Sportvereeniging toch zoo'n uitnemend persoon is om da sport op het eiland Flskkee te doen vooruitgaan. Tevens las ik, dat bij een beroep deed op allen tot mede werking om de Sportvereeniging te willen steu nen. Nu vraag ik aan den Heer Hóssen omtrent die fabelachtige geschiedenis met die postduiven, welke moesten vliegen vau Rotterdam. Niet uit geschreven door de Sportvereeniging, doch door de Directie der Rotterdamsche Courant. Het doel daarvan was om een proef te nemen in hoe korten tijd de duiven berichten overbrachten. Daar er dien dag olympische spelen plaats hadden. Doch voor dat de dag dat de duiven moesten vliegen was aangebroken, hadden wij intusschen de duiven eerst van Zuidland, Nieuw en Oud- Beijerland, Vlaardingen, Schiedam en Rotterdam laten vliegen. Bij dat viiegen van Rotterdam een paar dagen voor dat de wedvlucht plaats had, zou de Heer Hóssen de duiven zelfs nog eens oplaten op het Beursplein te Rotterdam. Wie Behetst echter mijn verbazing toen ik om kwart voor elven 3 duiven thuis kreeg. Doch juist de beste duiven, welke altyd nummer één waren, kwamen nu een half uur later. Ik zag al gauw dat er iets gebeurd was met de duiven, omreden ze alle twee gebroken slagpennen had den, wat natuurlijk het vliegen belemmerde. Dat is het eerste, waardoor ik vermoedde dat daar mede fraude is gepleegd. Toch liet ik mij zeiven niet afschrikken, en gaf op dien fabelachtigen dag nog twee van mijn beste duiven mede, welke de vorige week van Antwerpen hadden gevlogen. Maar nu komt voor mij (die fabelachtige geschie denis.) De duiven werden op de stoomboot „Onderneming" gebracht, welke 1 uur van Mid delharnis vertrok en zoodoende om 4 uur te Rotterdam is. Doch daar hoorde ik dat den Heer Hóssen naar Rotterdam was gegaan met de stoomboot van 6 uur 30. Ik vraag den Heer Hóssen waarvoor hij juist dien dag naar Rotterdam moeBt. Ik voor mij begrijp dat zeer goed. De Heer Hóssen is half zeven met de stoomboot medegegaan. De mand met duiven 1 uur met de Onderneming. Zoodoende heelt den Heer Hóssen nog een uur tijd gehad om het adres van den mand te veranderen, omrede de boot om kwart na vijf weder van Rotterdam vertrok. Zoodoende kon die Postduivenwedvlucht niet slagen. Ieder lezer zal het zijne er wel van begrijpen. Doch zoodoende wordt toch die fabelwereld weer een goede wereld. "Verder wil ik daar over niet meer schrijven. Doch ik vraag nogmaals den Heer Hóssenwie hém het recht heeft gegeven om een mijn gekocht eigendom tot het zijne te nemen. Dankend voor uw verleende plaatsruimte. AREND WITVLIET Az. Middelharnis. Mijnheer de Redacteur Nu mij van verschillende zijden, en bij her haling inlichtingen worden gevraagd, hoe nu toch de Onderlinge Landbouw-ongevallenverze keringin elkaar zit men stelt mij die vraag meermalen in myn kwaliteit als Secr. van dtn Flakkeeschen boerenbond meen ik goed ie doen om allen tegelijk van antwoord te dienen, daarvoor eenige ruimte in Uw blad te verzoeken. Te gereeder ga ik daartoe over nu binnen enkele dagen de Flakk. boeren zullen worden gesteld voor de vraag of ze hun loontrekkend personeel wenschen te verzekeren en schadeloos ie stellen tegen de gevolgen van invaliditeit en ongeluk ken en waar men nu die risico kan overdragen op ouderlingen grondslag en dus betaald wat men werkelijk schuldig is zonder winst voor aandeelhouders en buiten kijf óók zonder 't gevaar dat men voor alles verzekerd is behalve voor een of ander twijfelachtig geval is 't mijn persoonlijke overtuiging dat men verstandig doet met deze vraag toestemmend te beantwoorden, óók om nog een andere één meer klemmende reden. Zooals mag worden verondersteld bekend te zijn diende Dr. Kuyper een wetsontwerp in om de Landarbeiders te verzekeren, ten gevolge den uitslag der generale verkiezingen in 1905 was 't Ministerie waarvan Dr. Knyper de premier en tevens Minister van Binn. Zaken was genood zaakt heen te gaan en kwam achter de „groene tafal" 't Min. de Meester met als Minister voor 't ingesteld Departement van Landbouw Nijv. en Handel Mr. J. D. Veegens, deze trok 't ontwerp „Kuyper" in om 't gewijzigd opnieuw in te dienen, den indruk die dit wetsontwerp in Landbouw- kringen te weeg bracht was ongeveer als bij 't ontwerp Kuyper ongunstig en 'twas dan ook een opluchting toen 'tMin. de Meester zijn biezen pakken moest en als opvolger optrad het Ministerie Heemskerk met aan 't hoofd van 't Departement van Landbouw Ds. A. 8. Talma, deze was zoo beleefd en handelend met de na latenschap zijns voorgangers zooals te doen ge bruikelijk schijnt ook dit wetsontwerp weer in te trekken. Echter stond bij die Koninklijke boodschap de onuitgesproken verklaring dat 't te avond of morgen, zij 'tin anderen vorm toch wel weer uit de windselen zou komen, zoodat met die voortdurende Ministerswisseiing de zaak wel uit- doch niet afgesteld zou zijn en over den vaderlandschea landbouw toch altoos als zweven bleef t zwaard van „Damokles". De tegenstand van de zijde van den land bouw was nu niet zoozeer de onwil om zijn dienstpersoneel te verzekeren misschien bij sommigen óók wel doch méér bijna schreef ik uitsluitend den haast doodelijken angst dat de landbouw evenals de industrie zou worden geëxploiteerd, geadministreerd, en geregeerd door de inmiddels berucht geworden Rijksverzekerings bank. Men dacht en menigeen zei, de landarbeiders verzekeren dat is tot daórtoe, maar zich te krom men ouder de administratieve, bureaucratische wijze die de Rijksverzekeringsbank voorschrijft, dat is niet te doen, 'n boer z'n handen staan er niet naar om na afgezwoegde dagtaak nog eens aan een loonlijst te gaan zitten schrijven om de rest van de omslachtige en tot in't kinderachtige afdalende romslomp niet te noemen. Op de ver gadering van den Êlakk. boerenbond van 26 Juni 1907 deelde één der afgevaardigde mede dat men een kruiwagen noodig had om 't papier aan formulieren en andere stukken te vervoeren dat de Rijksverzekeringsbank had gestuurd om het weekloon te weten van ,een sluiswachter, welks tractement bij herhaling was opgegeven als te bedragen f 3,75 per jaar. Nog meer staaltjes van dergelijken aard zou den te noemen zijn, doch ik acht aan de hand van 't verslag der „Alg. Verg. van 'tNed.Landb. Comité van 10 Juli 19U8 voldoende weer te geven wat in 'thart van den Nederlandsche Landbouw voorzat bij de agitatie en de vrees voor de greep van den Wetgever. Meteen kom ik dan op het tijdstip waarop de geboorte der „CentraleLand bouw-Onderlinge" aanliohte. De onmiddelijke oor zaak dat meergenoemd Comité deze teere aange legenheid aangreep meen ik te moeten zoeken in een verklaring van Minister Talma op een ver gadering te Heerenreen, waar Z.Ex. zich ongeveer in deze voege uitliet: „Ik verwacht iets van den landbouw, ik eerwacht niet alléén afkeuring,zooals 't geval is ten aanzien van de door mij ingediende Ongevallenwetmaar ik verwacht van den landbouw hulp." Medewerking, steun, hulp dat was het waaraan de Regeering behoefte had en waar ze zich niet te groot, noch te voornaam voor achtte het te bekenueo, er zelf om vroeg, en naar aanleiding die verklaring was 'tde heer Dr. Bruinsma, die in bovengenoemde vergadering zei „wij moeten een ontwerp maken en wanneer de Regeering dien weg op wil dan zal zij den steun ontvangen van den Landbouw"De heer K. de Boer destijds lid der Tweede Kamer zei o.m. „sinds bij de behandeling „van de bestaande ongevallenwet bij Art. 10 een „amendement werd verworpen met eene meerder- „heid van slechts 2 stemmen, waaronder ik mij „gelukkig reken mijn stem te mogen tellen om „toen reeds den landbouw in de ongevallenwet „op te nemen, sinds toen hebben de landbouw „en de Regeering steeds getracht elkander te „naderen, en sedert is het nog niet gelukt opeen „behoorlijke wijze tot elkander te komen. De „Regeering zoekt naar een vorm, waarin zij den „landbouw de hulp bewijzen kan, die de landb. „nog steeds zoekende is. En deze zoekt naar een „vorm en naar een formuleering van haar wenschen „waarin zij aan de regeering haar gevoelen ken- „baar kan maken over de invoering van de „ongevallenverzekering voor den landbouw", en „verder „Wij willen de landbouw in zyn geheel „wenscht dat aan dsn landarbeider dat gene „geven, waarop bij even goed recht heeft als de „industrie arbeider, n.I. een geldelijke onder steuning in geval hem in zijn bedrijf een ongeluk „overkomt, maar wat de landbouw niet wenscht „wij moeten dat duidelijk aan de Regeering „zeggen; en namens alle landbouwers, is; dat „die omslachtige en kostbare wijze waarop de „ongevallenverzekering voor de industrie is ge kegeld, en waardoor de werkgevers belast worüen „met aanzienlijke kosten, die voor een groot deel „weggaan aan 't onderhouden vaD ambtenaren en „voor 't voeren der administratie, ook zal worden „gevolgd bij de ongevallenverzekering voor het „landbouw bedrijf." De heer R. Dojes sprak in't vervolg zijner rede o. m.„Het is mij voor een paar jaar gebleken, „toen een werkgever met een arbeidersvereeniging „een vergadering had, dat die arbeidersvereeniging „zelve van meening was, dat dit toch niet wen- „schelijk was om voor den landbouw eenedege- „lijke ongevallenverzekering te krijgen, als men „voor de iudustie had, omdat ook hun bekend „waren de groote bedragen, die voor dit doel „gestort moesten worden, waarvan dan zoo weinig „terecht kwam in de zakken der arbeiders." Ik zou kunnen voortgaan met citeeren uit die ver gadering waar ten slotte op voorstel van den hr. 8. C. Korteweg een besluit werd genomen, dat de moeder kan worden genoemd van de sinds kort geboren Centr. Landb. Onderlinge." In 't kort meen ik thans duidelyk te hebben gemaakt wat de landbouw te wachten stond en vergeten wij het niet staat, wanneer de landbouwers zoo in het klein ais in het groot bedrijf niet schouder aan schouder de slagen zullen marqueeren die onverbiddelijk, niet eens over langenrtijd op haar zullen neer komen.'De eenige weg om zijn lijf te bergen is, de regeering vóór izijn. Zjj moeten als één man zich aaneen sluiten en 't der overheid toonen, dat zij niet onwillig zyn om hun loontrekkend dienstperso neel te verzekeren; maar volstrekt niet gediend zijn van die dure, lastige, omslachtige wijze waarop een heirleger Staatsambtsnaren die affaire zullen oontröleeren en administreeren. Rest mij thans nog in ruwe schets uiteen te zetten wat de Centr. Landb. Onderlinge eischt en geeit als ook hoe ze in elkaar zit en werkt. Vooraf mag ik nog wel melden dat de groote landbouwmaatschappy en de handen ineen hebben geslagen en benoemd een „permanent Comité tot „bestudeering en voorbereiding eener onderlinge „ongevallenverzekering voor den landbouw" een groepje mannen wier namen te noemen mij niet noodig schijnt en in betrekkelijk korten tijd hebben die menschen een voorstel ontworpen, dat naar deskundigen beweren meesterlijk in elkaar zitdat kon ook wel niet anders wilde men niet op staanden voet fiasco lijden, want vergeten wij 't niet; niet alléén moest men de regeering een stuk werk voorleggen waar zij niets op san te merken had: dat zij als voorbeeld nemen kon, óók de Staten Generaal moest zoo noodig schaakmat worden gezet. De naam der ver eeniging is eigenlijk „Nederlandsche Landbouwver- eeniging tot het onderling dragen van het Bedrijfs risico", kortheidshalve wordt ze genoemd Centrale Landbouw Onderlinge", deze Centrale is gevestigd in Amsterdam, als onderafdeelingen zal ik ze maar noemen heeft men voor elke Provincie van Groningen tot Limburg nog een Provin ciale Centrale, wij leven dus onder „de Zuid- Holl. Landb. Onderlingewelke is gevestigd in den Haag. Mijns inziens is dat prachtig begrepen door 't comité zooals nu zal worden duidelyk gemaakt. Elke Provincie draagt de risico, der ongevallen die daarin voorvallen en waarvan den duur de 2 maanden niet overschrijdt, breekt iemand een arm of been of kneust of klemt hy zich dat hij zijn werkzaamheden niet kan voort zetten, doch is dat binnen 60 dagen hersteld dan wordt dat geleden door „de Prov. Onderlingeis 't een heel ernstig geval een breuk waar door een amputatie noodig word, zoodat de werkman levenslang ongelukkig en invaliede blijft, óf heeft een ongeval den dood tengevolge zoodat de na gelaten betrekkingen d.i. vrouw en kinderen en wie voorts méér door die man werden onder houden broodeloos zijn althans in hoogst treurige en kommervolle omstandigheden achterblijven dan valt dat onder en wordt gedragen door de Centrale Onderlinged.w. z. daar betalen alle Provinciën dus 't heele Rijk aan meé. Ik zei dat, dat prachtig begrepen was en dat stemt ieder mij toe, die de kaart van 'tland kent en eenigzins bekend is met de cultiveering van den bodem en de eigenaardigheid van de bedrijven in die streken, de Provincie Groningen met zijn grootbedrijf en zijn veelal door stoom gedreven machinerieën, moet zijn kleine ongevallen zelf opknappen en die zullen allicht menigvuldiger zyn dan in Noord-Brabant met zyn hei en zand streken waar 't bedrijf op meer bescheiden schaal en met primietiever werktuigen wordt uitge oefend. Zoo ook Noord-Holland met zijn water wegen ten behoeve van 't bedrijf waar men zijn kce'en gaat melken met een boot ea ook zelfe 't vee met een „hole" in de wei brengt, de stier heen roeit en zijn hooi naar huis vaart, mag niet op een lijn worden geplaatst met Drenthe waar water iets zeldzaams is en bezem en bijen boeren schier zonder werktuigen althans zonder gevaar lijke de kost winnen. Nog zou een en ander kunnen gezegd van de vergaderingen enz. doch dat is iets heel gewoona, elke Provincie heeft zijn vertegenwoordiger bij de Centrale en ik zou ook dat stilzwijgend voorbijgaan ware 't niet dat ik nog even wou aanstippen dat Flakkee dat al heel best treft omdat als Provinciaal vertegenwoor diger optreedt een oud Flakkeër n.I. de heer S. C. Korteweg te 'sHage ik geloof nu niet dat hij andere streken zal verwaarloozen maar dat ons eiland hem nó aan het hart ligt daarvoor zou ik borg durven blijveD. Ziedaar de zaak in schets. Wat zal nu 't antwoord zijn dat de boerenstand in al zijn schakeeriDgen op de dringende vraag om medewerking, op 't verzoek van Minister Talma om hulp: geven zal? De kat uit den boom kijken? Ik vertrouw op wat ik hiervoor Het gaan dat nu in geen geval de „zuinigheid" de „wijsheid" zal bedriegen en dat elke boer zijn Aanvraag formulier dat hij van de Secretaris der land- bouwvereeniging in zijn dorp zal, of reeds heeft ontvangen zal invullen ten einde 1 December de organisatie in Flakkee krachtig ter hand te kun nen nemen en per 1 Jan. 1910 te kunnen zeggen ziezoo Flakkee is klaar 1 Ik zou nu nog kunnen vertellen wat er wordt betaald bij ongevallen doch die cijfers weet ik misschien Diet goed genoeg om ze in de krant te zetten. Gij kunt dat informeeren by Uw tim merman of metselaar, 'tis net als bij de indus- trieele ongevallenwet van 1901, behalve 2 dingen le. Ongevallen die binnen 10 dagen hersteld zijn worden niet betaald, dat is om 't knoeien tegen te gaan dat bij de bestaande ongevallen wet veelvuldig schijnt voor te komen. Er zijn van die sjappen die zich ziek melden alléén om 'n paar dagen vrij af te hebben, een spreker hoorde ik onlangs beweren, dat in som' r in denzeif Sinds r van hoog heelen bo verbond daaraan 0 dan is de ruimschoo Dankeni Mlddc zijn te I besommii «Burgeme zToekom; «Hendrik «Middelh «Luctor e «Paul Kr «Prinses Op Wo 7 uur in zet vun 168 roed land tuss erschen Sommelsc In twee Heer T.1 VAN BI Op W 7 uur Afslag v (10 gem. bouwlant Oud Kra stein te 57 eri 5 verzoeke Schiedair Donde Donde aavond te Stelle en erven land in de erve Notaris Dond Bas, te gaf jhr. uit Lo kamer, I hij reet Hij veril twee waarde de juw groote gekeert Van K De qu vrouw de be afgespi ODgedc de oor dan kt kamer die nf den d hem I niet meer oplicht met h naar juist De b< inmidt veren, der pi De ijverig houde - t \r KT".." v

Maas- en Scheldebode | 1909 | | pagina 2