MAAS- IS Was smelten is gevaarlijk. Zaterdag20November1909 No 1504 Drie Bladen. Fiaai&esyfe nieuws; g'oor Si ui* en MSoJ. i)raniibestrtj<lifi§'. Meclamess, Mededee- i ingen ems. Houdt den KLOOSTERBALSEM bij de hand. jfevJlJf INHOCSIGNOWSES Dit nummer bestaat, uit Men moet in een moestuin nimmer jaren achtereen dezelfde groenten op dezelfde plaats telen, maar steeds afwisselen, elk jaar op een andere plaats. Als men onrijpe ot zieke aardappels moet opbergen, legt men eerst een laag versche gebluschte kalk op den grond, spreide daarop wat stroo uit en stort de aardappels er op. Zij bederven dan nietde kalk en het stroo kan men als mest gebruiken. Als men bevroren aardappels kookt, kan men den zoeten smaak er van verwijderen, door telkens het water af te gieten en te vervan gen door kokend water. Om aardappelen tot in Juni versch en smakelijk te bewaren, legge men ze in kuipen of vaten, waartusschen droge eilce of notebladeren de verschillende lagen van elkander moeten scheiden. De plaats, waar ze aldus bewaard worden, mag nóch te vochtig nóch te droog zijn. Wanneer uw winteraardappels niet meer zoo bloemig (melig) zijn als in 't begin, snijd dan bij het schillen van iederen aardappel een stukje at; ze zijn dan na het koken weer even melig. Zoet geworden aardappeis worden weer bruikbaar, als men ze in een vertrek bergt, waar hooge temperatuur heerscht. Uit talrijke proeven is gebleken, dat de beste temperatuur voor kelders en keuken ligt even boven O graden C. Dan loopt men geen gevaar van zoet worden, 't gewichtsverlies is zoo gering mogelijk en de aardappeis hebben weinig last van uitloopen en van rotten. Ais appels door ouderdom moeilijk schillen, moet men ze even in het water dompelen, een minuut lang is genoeg. Om appels op een praktische manier, zonder veel te verliezen, in stukken te snijden, snijde men hem in 5 deelen. Eerst schille men den appel zeer dun en pas' er op de knobbeltjes om het kroontje niet weg te snijden. Dan zet men het mes op zoo'n knobbeltje en snijdt tot in het klokhuis door; daarop geeft men een tweede snede, zóó, dat het eene stuk 2, het andere 3 deelen bevat. Dan ziet men van zelf, hoe men verder snijden moet. Is dat gebeurd, dan heeft men slechts de kroon, den steel en de wanden van het klokhuis uit elk stuk te verwijderen en er gaat op deze wijze niets van den appel verloren, wat wél gebeurt bij in vieren snijden. Kalk en kali zijn de twee voedingstoffen, waaraan onze vruchtboomen de grootste behoefte hebben, kaik in de eerste plaats. Menige boom en boomgaard werd vruchtbaar en gezond gemaakt, alleen reeds door kalkbe- mesting. Vaak zag men daarbij de kanker verdwijnen. Vooral is zulk een toediening goed voor boomen, die volop beer of stalmest ontvangen, die in de nabijheid staan van stallen, composthoopen of ierkuilen en daardoor eenzijdig gevoed worden, zoodat het hout geen vastheid genoeg heeft en licht vat baar is voor allerlei ziekten. Wenken voor konijnenhouders Geef nooit nieuw strooisel dan nadat de mest verwijderd is. bestrijk elke maand de binnenwanden der hokken met kalk. Geef nooit beregend, bedauwd, berijpt of beschimmelt voeder. Als de konijnen in de warme dagen liggen te hijgen, beproef dan of ze willen drinken. Zoek de fokdieren uitsluit minderwaardige exemplaren voor de teelt uit. Gebruik nooit voor de teelt een rammelaar, jonger dan 10 a 12 en nooit een moederkonijn, dat niet minstens 9 maanden oud is. Laat voedsters niet meer dan 4 malen 's jaars werpen. Speen de jongen niet, voordat ze 6 weken oud zijn. Laat de voedster niet dekken, vooidat de jongen een maand oud zijn. Verkoop niet elk najaar alle volwassen konijnen, een goede voedster kan men 3 en een goeden rammelaar tot I jaren aanhouden. Licht uw konijnen nooit bij de 00ren op, doch bij het rugvel. Martel uw dieren nietslacht nooit een konijn, als gij het niet in één slag kunt afmaken. OBSERVATOR. Lil ïle Fer§.' Een net Mensch. Mathilda Westmeijer, de bekende juf frouw uit de Mintjes -zaak«, heeft in de »Amsterdammer« verteld, hoe mr. Tide' man van B<oemendaal aan de brieven kwam, door dr. liuyper geschreven. Dat lijkt nu toch ongeloofelijk Mr. Tideman dan kreeg er te haren huize inzage van ten behoeve van een cliënt, wiens zaken wrak stondenden heer Van Dieren Bijvoet. Toen vroeg hij die brieven mee. Mej. Jtf. had daar eerst geen zin in 't was particulire correspondentie en die gaat men onder beschaafde menschen geen vreemde meegeven. Maar mr. Tideman hield aan. Hij kon er zijn cliënt wellicht mee helpen. En beloofde in duidelijke woorden Niemand buiten mij zal deze brieven zien of lezen, en uit mijn handen ontvangt u ze terug I" Terugontvangen: jawel, morgen bren gen Mr. Tideman liet naar zich fluiten. Op brieven antwoordde hij niet. Of draaide om de zaak heen. Toen mej. W. 'n advokaat de zaak in handen gaf, liet mr. T. diens schrijven gewoonweg onbeantwoord. Eerst midden '07 kwamen de brieven terugmaar intusschen had de Rozendaalsche rechtsgeleerde gezorgd, dat er afschriften bestonden, die hij dit jaar als men weet publiek maakte. Zóó verhaalt mej. Westmeijer. Wat mr. lideman nu zeggen zal? Is het werkelijk zóó geschied dan kan men wel zeggen, dat de campagne dr. Kuyper niet slechts al lasterend is voortgegaan, maar reeds in ongerechtigheid is begonnen Tot zoover »Oaze Courant. Wij'zijn benieuwd of de vrijzinnige bla den of blaadjes die zich in deze geschiedenis zoo hebben verkneukeld dit ook zullen opnemen. Van en int onzen almanak voor 1910. Onze almanak is verschenen, alweer lij viger dan het vorige jaar. Het boekje, tellen de een kleine 100 bladzijden ziet er keurig uit. Voorin op kunstdrukpapier de beeltenis van Ds. A. H. Roose, in het mengelwerk tal van fraaie plaatjes. Om U een idee van den inhoud te geven, weten wij niel beter te doen, dan een der keurige stukjes in 't Nederlandsch a(het staat in dialect) weer te geven. Bij een fraai plaatje behoort het volgende. DE OIJTSTREEPKENS Jansen, de kastelein van //de Nieuwe Her tog zei op een zekere dag tot zijne vrouw //Vrouw, heb je niet een paar oude schoe nen, die op gelapt moeten worden.// //Hoe vraag je dat zoo,// zegt de vrouw, 'k ben niet gewoon dat je je met die dingen bemoeit. li Ja zieje ik moet een boodschap praktizeeren bij Tone Niejbof, die kerel komt in den laatsten tijd niet meer hier, ze zeggen, dat de lui van de //Blauwe knoop// hem hebüen bekeerd. //Die zuiplap Geloof daar nu maar niets van, bij lust hem veel te graag om afschaffer te worden. //Nu Trui 'k ben d'r toch bang voor 't zou spijtig wezen, als we hem moesten missen als klant, want wat hadden we d'r vroeger niet een besten aan, zoo door elkaar voor twee dubbeltjes, een kwartje daags, 'c is werempel geen kleinigheid, en weetje, wat het slimste nog isals hij wegblijft, laten zich de ande ren die altijd met hem hier kwamen, soms ook nog bepraten blijven ook weg kom lieu je niet een paar oude sloffen, ik moet eens met hem praten, en zoo zonder boodschap kan ik er slecht inloopen.// Er werden een paar oude schoenen voor den dag gehaald en de kastelein ging op wen. //Goeden morgen baas Niejhof, hce gaat alles, nog goed //Dat gaat wel,'Jansen, hoe is het met U //Best in orde ik zou ook de groetenis doen van de huisgenooten. Druk met werk. hé Ik zie je tenminste nooit meer bij mij aan huis.// //Nu wat zal ik U zeggen, Jansen, met de drukte gaat bet wel wat beter als verleden jaar, toen was 't slap.// //8lap 't is overal slap, ze zeggen, dat komt van de malaise, maar man wees blij, dat je nog wat te doen hebt. Dat komt wel voor namelijk omdat je een goed vakman ben!, maar jongen daar loopen er zoovelen, die ook huti vak verstaan en tocil niets te doen nebben.// *Ja dat zal ik ook niet zeggen, had je soms ei n karweitje voor mij //Ja, Toon 't is niet veel, een paar achter lappen en de zooien een beetje aannaaien je moet zelf maar eens zien, wat je d'r aan doei, als je ze klaar hebt, breng je ze wel even, wij praten dan nog eens weder. Maar wat is dat, daar op da deur, Toon 't Lijkt ot je aan 'e turf' tellen bent geweest, wat be- leekenen die streepjes //Dat kan ik U gauw vertellen Jansen. Je weet, dat ik nog al eens vaak zoo door de vveek en ook Zondags bij U aanliep en zoo vaak ik kwam ging d'r een stuivertje of dub- ueltje bij U op de lei, zoodat ik 's Zaterdags avonds een aardig sommetje te betalen had dat 't begin van mijn malajse, zal 'k maar zeggen, 't zaakje ging achteruit. De baas zat in de herberg in plaats van in de schoen kamer, de klanten raakte ik kwijt en ik kwam leelijfc in de misère. Toen kwamen, nu een week of vijf, zes geleden, een paar lui bij mij die mij vraagden of dat nog langer zoo door moest gaan, ze hielden mij eens goed voor, wat de gevolgen zouden wezen, als ik zoo aan 't drinken bleef, dat 't slecht waB voor mijn alfaire, voor mijn vrouw, dat mijn ziel d'r altijd zwarter van wordt en dat ik als Christf-nmensch toch moest bedenken, dat ik van al mijn daden eens rekenschap moest afleggen voor God en dat ik dan nooit zou kunnen verantwoorden, dat ik alles verdron ken had.// //Nu ja, Toon, die praatjes, die kennen wij wel, die lui van de Blauwe knoop, ver trouwd die toch nooit. //Die knijpen de kat in den donker,// wordt er wel eens gezegd en zoo gaat het met die afschaffers ook. Laat je niet van de wijs brengen je hebt je toch nooit te builen gegaan en wat hindert je nu een borrel, alles met mate natuurlijk. Als je, geen groo'er zonde doet als dat, dan zal 't nog wel gaan. //Ja, Jansen, dat kun je nu wel zeggen ma5.i* kijk eens, ik voel mij der nu veel be ter aan iOa als vroeger. Daar komt bij, flat ik het in mijn pórtemonnai goed kan mer ken.// i/Je vroeg wat die slreepkens op de deur te be- teekenen hadden, ik zul het U duidelijk maken. Zie de jenever is verleidelijk goedje, drink je dr een, dan verlang je naar den tweeden en heb je dan hem op, dan hoopje alweer op nommer drie, je hebt nooit, genoegen. Toen ik nu uilscheide met drinken, toen was ik de gewoonte nog zoo dadelijk niet kwijtals de tijd 'r was en dat was 's morgens al vroeg kreeg ik slim dorst en zin aan een borreltje en zoo zei ik tegen mijzelf: Toon je moet. wijzer zijn, als de kastelein een streepken zet, kostje dat een stuiver, zet nu zelf een streep ken in de plaats, op je eigen deur, dan ver dien je een stuiver. En Jansen telt nu de streepkens eens, die 'k dien tijd al gezet heb //Toon je bent een kwezel en een ezel, ik had je wijzer versleten. Ik zie je dus niet meer uij mij in 't café //Neen, Jansen, ik bid God, dat Hij mij staande houdt, en drinken doe ik niet meer.// ilJa, Toon, je moet het zelf weten, maar dan heb ik geen werk voor U en zal ik mijn schoenen maar weer meenemen.// t Spijt mij wel, Jansen, maar je moet doen zoo je 't zelt goeddunkt. Daar ben je natuur lijk vrij in.// En nijdig liep de kastelein weg, niet de schoenen onder den arm, en Toon nam 't -krijtje en schreef er gauw een paar streep jes bij. De altnanak is voor slechts 10 cent te verkrijgen bij onzen secr. den heer P. Wiel- houwor. Men haaste zich er een te koopen De Voorz. J. v, D. VELDE. Het aandeel in de te leveren manschap pen voor de lichting der nationale militie van 1910, bedraagt voor de gemeenten: Te leveren Volledige Korte manschapp. oefening, oefen. Sommelsdijk 963 Middelharnis 17 12 5 Stad a. 't Haringvliet 5 4 1 Den Bommel 862 Ooltgensplaat 11 8 3 Oude Tonge 862 N.-Tonge en Herkingen 862 Dirksiand 963 Melissant 7 S 2 Stellendam 5 3 2 Goedereede 431 Ouddorp 10 7 3 Rockanje S32 Hellevoetsluis 862 Nieuw-He'ivoet 642 Nieuwenhoorn S32 Oudenhoorn 321 Brie! Ie 10 7 3 Oostvoorne 862 Heenvliet 4 3 1 Vierpoiders 3 2 1 Zwartewaal 321 Geervliet en Abbenbr. 541 Zuidland 5 3 2 Rozenburg 7 5 2 Spijkenisse 7 5 2 Hekelingen 3 2 1 Het door de geheele provincie Zuid- Holland te leveren aantal manschappen bedraagt 4095, waarvan 2878 voor volle dige, en 1217 voor korte oefening. (20 cents per regel.) De Heer I. Hoevenaars te Bergen (Limburg) was bezig met was te smel ten, toen deze plotseling in brand vloog en de geheele inhoud grooten deels over zijn hand stroomde. Het gevolg was dat zijn hand met vreese- hjke brandwonden werd overdekt. De onuitstaanbai e pijnen, die ik daardoor uitstond, zijn niette beschrijven, zeide ons de Heer Hoevenaars. Het vel was van mijne hand geschroeid en mijne hand geleek één vurige vleesch- klomp. Verschillende middelen, die ik ter genezing aanwendde, mochten niet baten, totdat ik overging KLÜÜS- TERBALSEM aan te wenden, dien ik kocht bij den Drogist A. v. Dijk— Achten, alhier. Na den KLOOSTERBALSEM eenige dagen op de hand te hebben ge smeerd, was deze binnen enkele dagen weder volkomen gaat en genezen en de pijn verdwenen. De Kloosterbalsem, Klooster Suncta Paulo, geneest onvoorwaardelijk oude en nieuwe wonden, brand- en snijwonden, zweren, ab cessen, builen, roven, open plekken, dragende wonden, zeere enkels, zeere borsten en te pels, huiduitslag, ring-, dauw- en baardworm hoofdzeer en alle ziekten der hoofdhuid puisten, Rheumatiek, Rheumatische zenuwpij nen, verlamming, Jicht, Podagra, Ischias, kneuzingen, stramheid in de ledematen, ver stuikingen, lendenpijn, pijn in den rug, spit in den rug, §pierverrekkingen, aambeien zoowel droge, blinde als bloedende. Prijs per pot van 20 gram 35 ct., van 50 gram 75 ct., van 100 gram f 1,20 en van 250 gram f 2,50. Hoe grooter pot, hoe voordeeliger dus Let op 1 Alleen de echte Klooster- balsem geneest, deze is kenbaar aan een rooden band om den pot waarop de handteekening L. I Akker, Rotter dam voorkomt, alle andere is namaak. De namaak geneest nooit. Verkrijgbaar bij Drogisten en Apothe kers, en de bekende Depóthouders. Sommelsdijk. De bietendrager H. Blok verwondde een zijner vingers zoodanig dat geneeskundige noodzakelijk was. Door Burgemeester en Wethouders dezer Gemeente zijn tot volkstellers voor den 9e tienjaarlijksche volkstelling, benoemd de heeren J. S. Frederiks, H. v. d. Meer en A. Woudstra. MiddelhariMS. Woensdagavond kwam de landbouwer C. Noordijk tot de onaangename ontdekking dat van hem eene melkkoe dood in den stal lag, het cadaver moest vernietigt woiden, Door den vischkoopman B. v. Gelder alhier is Woensdag toen hij met zijn honden kar onderweg was eene doos met petten gevonden, waarvan bij thuiskomst den eigenaar bleek te zijn den heer Rood, welke zeer in zijn schik was weder in het bezitte zijn van het verlorene, en't niet onbeloond liet. Stad aan 't Haringvliet. Deze week had de knecht van A. P. A. Goumare het ongeluk over boord te slaan, doordat hij een lijn aangooide om het schip vast te zetten. Met de schrik en een nat pak kwam hij vrij. Toen de slachter de Wachter Dinsdag aan het vetsmelten was, vloog opeens het vtrnuis in brand. Door toegeschoten hulp zijner buren was men spoedig den brand meester. Had hij niet zoo spoedig hulp verkregen, dan had er door de sierken wind die er woei, zeker een zeergroote verwoesting plaats gegrepen. A. Kreeft heeft deze week aanvraag gedaan aan den Minister van Oorlog om in September op te komen voor de Nationale Militie. De grijsaard Johannis Grootenboer werd Donderdag door een wagen, beladen met suikerbieten, eenige passen meegesleurd. Met eenige kneuzingen aan den voet kwam hij echter nog vrij. Hen Hommel. Belanghebbenden worden er op attent gemaakt dat de lotehngen die bij de bereden korpsen wenscben te worden ingelijfd, daarvan voor 30 November aan gifte moeten doen ter Gemeentesecretarie. Voor de Zeemilitie hebben zich hier twee personen aangegeven n.l. A. Tiggelman en J. Kraak. Nieuwe Tonge. De arbeider Izak Hoog moed heeft een paardenpeen gedolven die de kolossale lengte bad van 1.20 meter. De vorige week zijn op de weegbrug te Battenoord op eenen dag gewogen 262 vrachten suikerpeen en ó6 vrachten pulp. Dirksiand. Dinsdag had H. Grootenboer Cz. op de fiets rijdende bij het passeeren van een tweetal bespannen boerenwagens het ongeluk daarmee in aam aking te komt n, met gevolg hij door een klap van een der paarden vrij ernstig aan zijn hand werd gewond, terwijl de fiets met eenige averij in de sloot terecht kwam. De reeds vermelde door den heer W. D. Kaat op te richten Zangvereeniging met gemengd koor, is van een Bestuur voorzien en bestaat uit de volgende perso nen W. D. Kaat Directeur, A. O verbeeke Secretaris, J. Nieuwlaud Penningen, en de Heer en Mejufr. C. Grevenstuk en E. Snoek, Commissarissen Donderdagavond trad in de zaal van den Heer Gaandersc als spreker op den Heer T. Duim van Herkingen met het doel een Geheelonthoudersclub tot stand te brengen. Naar wij vernemen was de zaal flink bezet. Ilerkiugen. Bij publicatie is bekend gemaakt, dat de Ontvanger der Rijks directe belastingen, voortaan elke maand behalve m December. Januari en Februari, „zitdag zal houden op den tweeden Donderdag der maand des nam. van 1 tot 3 uur, op de secretarie alhier. Tot onbezoldigd rijksveldwachter alhier is aangesteld den Heer Abr. Witvliel. Ofschoon bijna verkleumd van de koude, getroostten de arbeiders van L. den Boer zich deze week nog de moeite de laatste wagen met bieten zoodanig te versie ren dat het werkelijk een niet onaardig gezicht opleverde. Wij willen volgaarne aannemen dat het werkvolk, met de nu ingevallen winterkoude uitziet naar het einde der bietencompagne. Tot tijdelijk klerk ter Gemeente Secre tarie te Velsen (N. H.) is, voor een maand voorloopig, aangesteld de Heer L. A. Ge- buijs alhier. Na den storm zijn ook hier, evenais op meer andere aan de rivier gelegen plaatsen nieuwe balken aangespoeld, hoogstwaar schijnlijk van deklasten die van de schepen zijn afgeslagen, of ook wel schepen die omgekomen zijn. Oudtiorj». Tot weger aan de weegbrug der cichoreifabriek de »Eendracht« is aan gesteld S. Voortman alhier. De koopman H. v. W. viel met zijn hittekar in de »Westduinen« omver. Met eenige schade aan zijn goederen, liep dit ongeval af. Oostvoorne. De 18 jarige Kommer De Snaijer, alhier is door'een molenwiek zoodanig getroffen dat hij op de plaats dood bleef. Hij wilde onder de wieken dooidoopen terwijl de molen in werking was. WfsscBiery. Middelharnis. Van de visschersvloot zijn te IJmuiden binnen gekomen de visch- sloepen Vertrouwen St. C. v. Hoek met f 626 en Hendrika Adriana st. H Jordaan f 1100 OenseeikSsraad. Verslag van hel verhandelde in den Baad der gemeente Stellendam, op Vrijdag 12 Nov. 1909, des vm. 9 ure. Aanwezig alle leden. Na opening der vergadering door den Voorz. worden de notulen der vorige zitting gelezen en onveranderd goedgekeurd. Wordt voorlezing gedaan van eene missive der Rutterdamsche Tramweg-Mij, daarbij mededee- lende, dat er harerzijds geen bezwaren bestaan tegen de opmeting van perceeltjes door den Land meter van het Kadaster. Wordt voor kennisgeving aangenomen. Wordt voorlezing' gedaan van eene missive van HH. Gedep. Staten dezer provincie, houdende mededeeliug, dat het raadsbesluit, strekkende om voor rekening der gemeente een biug bij den z. g. Elfden Kavel te vernieuwen, en het onder houd verder voor gemeente-rekening te nemen niet da goedkeuring van hun Ooilege noodig heeft. Aangenomen voor kennisgeving. Daarna hebben onderlinge besprekingen plaats tot het maken van een rioleeringsplan in deze gemeente. Zal worden afgewacht, hetgeen dien aangaande van de Gezondheidscommissie inkomt. Komt in 'behandeling de wijziging van'o besluit tot heffing van den Hoofdeiijken Omslag, waarop da Voorz. voorlezing doet van een progressief concept-besluit van het Dagelijksch Bestuur tot heffing van den H. O. De heer Moerland geeft te kermen, dat z.i. de overgang veel te groot is en hij feitelijk in den blinde tast en hij zijne stem daaraan niet kan geven, wijl hij niet genoegzaam op de hoogte is van de nieuw vast te stellen regeling. Naar zijne meening dient de heffing in elke gemeente op zich zelf te worden behandeld. De heer Holleman vraagt, of de inkomens zijn gespl.tst in verdiensten ea in opbrengst van vermogen, waarop de Voorz. te kennen geeft, dat dit niet aangaat. De heer Van beters gevoelt wel iets voor eene progressieve heffiug. Hij gelooft, dat thans reeds genoeg of te veel betaald wordt en vraagl,ofde groote inkomsten niet overdreven belast worden, waarop de Voorz. toelichting ge.-ft. De heer Moerland vindt het een zwak argument, om eene progressieve belasting te heffen, om de opbrengst van den H. O. ts verhoogen. Na onderlinge beschouwingen wordt goedge vonden, de behandeling daarvan aan te houden tot eene volgende zitting en zal het concept besluit ter inzage worden rondgezonden aan HH. raadsleden. Wordt voorgelezen eene missive van Heeren Ged. Staten dezer provincie, daarbij ter wijziging terugzendende de Gemeentebegrooting voor het dienstjaar 1910. Op voorstel van den Voorz. wordt goedgevonden, de behandeling daarvan ook tot eene volgende raadsvergadering aan te houden. Komt aan de orde de wijziging der Verordening, regelende de volkshuisvesting in deze gemeente. Gehoord het voorstel van Burgemeester en Wethouders; Gelet op de adviezen van de Gezondheidscom missie, gezeteld te Middelharnis, wordt goedge vonden Art. 21, alinea 6 der bouwverordening te lezen als volgt: „De deuren of openingen van boven genoemde bedsteden zullen minstens 1,10 M. breed en 2 M. hoog boven den vloer moeten zijn, de lengte der bedsteden minstens 1,80 M. Art. 23 te lezen als volgt: „Bij fondeering op den vasten bodem moeten de fondamenten van een gebouw eene aanleg- breedte hebben van minstens twee en een half maal de dikte van het onmiddellijk uit hst fon dament opgaande muurwerk. Bovendien moet bij gebouwen met één ot meer verdiepingen deze aanlegbreedte minstens g'.lijk zijn aan drie en een half maal de lengte der steensoort, waaruit het fondament opgaande muurwerk gemetseld is. De versnijdingen van deze fondamenten moeten plaats henben tenminste om de 2 lagen meteen kiesoor, zoo mogelijk aan weerszijden, tot de breedte van het onmiddellijk daaruit opgaande werk is verkregen. De onderkant der fundamenten moet tenminste 0,45 Meter ouder den beganen grond zijn gelegen bij gebouwen zonder verdie ping. Bij alle andere gebouwen van meer dan ééne verdieping zal deze diepte 0,60 M. bedragen," en Art. 52, alinaa 2 te lezen als volgt: „De afstand van varkenshokken en mestvaalten tot de woningen moet tenminste G M. en tot de slooten of weteringen tenminste 2 M. bedragen." Dit besluit zal ter goedkeuring aan HH. Gedep. Staten dezer provincie worden ingezonden. Daarop wordt met éénparige s'emmen besloten tot af- en overschrijving van posten op de begrooting 1909, welke ter goedkeuring aau HH. Ged. Staten dezer provincie worden ingezonden. Alsnu bespreekt de heer Hollemau de wensche- lijkheid van verlichting en betere reiniging van den toegansweg naar de tramlijn. De Voorz. repliceert, dat die weg aan den polder „De Generale Dijkage" toebehoort, doch dat het Dagetijkach Bestuur voor de verlichting aldaar twee lantaarns heeft besteld. Vervolgens bespreekt de heer Moerland den onhoudbaren toestand aan de haven in verband met den bietenaanvoer en het daarbij voor de scheepvaart betrokken belang. Hij geeft te kennen, bestrating aldaar zéér gewenscht te achten. De Voorz. vraagt, of de Provincie daartoe niet de behulpzame hand zou willen bieden en geeft te kennen, dat door hem de toestand aldaar zal worden nagegaan. Ten slotte bespreekt de heer Moerland de voor genomen uitbreiding der begraafplaats en geeft te kennen, dat, indien daartoe wordt overgegaan, in strijd zal worden gehandeld met art. 16 der Wet op het begraven van lijken. Wordt goedge vonden, daarover 't gevoelen te vragen van HH. Ged. Staten dezor provincie. Alsnu wordt de Openbare zitting geschorst en overgegaan tot geheime zitting ter behandeling van reclames inzake Hoofdeiijken Omslag en Hondenbelasting dienst 1909. Na heropening wordt goedgevonden, den aanslag in den H. O. van O. van Driel Lz. ad f 2,60 terug te brengen op f 1,30, van Jb. Troo-t Mz. van f 11,70 op f 10,40, van J. van den Nieuwendyk van f 9,10 op f 6,50, den aanslag vanP. J. Mulder te behouden en afwijzend te beschikken op de reclames van N. J. van Dongen, W. van Seters en P. van Es Lz. als zijnde te laat ingekomen, aan J. van Soest en P. Koese geheele ontheffing en aan D. Verhoeve en Wed. O. Visser vooreen halt jaar ontheffing van de aanslagen in de Hondenbelasting te verleenen. Hiervan zal den reclamanten en, voor zoover noodig, den Gemeente-Ontvanger kennis worden gegeven. Niets meer te verhandelen zijnde, sluit de Voorz. deze vergadering. Zitting van Dinsdag 16 Nov. j.l. des nam. 6.15 uur. Afwezig de Heer J. van Seters. De notulen der vorige zitting worden gelezen, onveranderd goedgekeurd en geteekend. Komt nader aan de orde de wijziging der heffing van den Hoofdeiijken Omslag. De heer Holleman geeft te kennen, zich met het voorstel progres sieve heffing wel te kunnen vereenigen, doch vindt, dat de aanslagen zóó vésl verspringen en die sprongen niet evenredig zijn, waarop de Voorz. voorlezing doet van art. 243 dor Ge meentewet en te kennen geelt, aan de hand van andere modellen tot dit modelheffingsbesluit te zijn gekomen, daarbij wijzende naar de daartoe betrekkelijke missive van Heeren Ged. fetaten dezer provincie. De lieer Moerland erkent, dat hij het tarief van B. en W. niet zou kunnen verbeteren, doch kan zich met het voorstel niet vereenigen. Hij wijst er op, dat jaren terug steeds een vast percentage geheven is, dat uit de burgerij nimmer klachten zijn ingekomen omtrent het percentage.

Maas- en Scheldebode | 1909 | | pagina 3