Zaterdag 18 November 1909. 24sle Jaargang N°. 1502. iassiers. IDAH 107. 2 A ntirevo lutionair Orgaan voor «Ie Sgnidhollanflgclie en geenwsche Eilanden» twéëM 1 j IN HOC SIGNO VINCES T. BOEKHOVEN, Drie Bladen. lyiis 2192 1 SOMMELSDÏJK. Alle stukken voor «le Ke«la<*tle bestemd. Adverfewtifew en verdere Administratie franco toe te «enden aan den Uitgever. Officieel CSedeelte. Plaatselijk Kleuws. Keclnsxaken. e kwal. TEUN Jr. [SPEAAT, raat. n Ooltgensplaat. Administration. u op Binnen- en Jandscbe Effecten. 3u en landerijen wat betreft het Iten tegen koersen perden tegen zeer 2416 ischade. 1 3°/04 °/0 's jaars. mhe- 'lent *eia- €M LS. Iieph. ïnterc. 5To. 9 che Bank. :apitalen buitenl. beurzen; sluiten van hypotheken In en buitenl. Effecten zeer billijke conditiën I opzeggen ±l/2 pCt. 'sjaars; met drie |opzeggen ®3/t pCt. 2414 ,SI0O««RV£R,j HÉMISCHÈV?ASSCHf.RU J.HOÉVFJ S, Kort Ranenïïirg, 99 en t Ooltpsïlaat, JLDEN. OOO- Iden a Deposito, Beleeningen en Bn tot het Kas- 3156 •78»/,. .44. .92. F. MOENS,. Directeur. Deze Courant verschijnt eiken "Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Buitenland bij vooruitbetaling f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. UITGEVER Telefoon Intercoms». IVo. 2. Advertentiën 10 Cent per regel en 3/2 maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en */8 maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zjj beslaan. Advertentiën wordeD ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 nnr. Dit nummer bestaat uit die zich nu abouneeren, ont vangen de nog in deze maand verschijnende nummers c/ratis. Blijvend gedeelte bij de onbereden Korpsen. De BURGEMEESTER van Ooltgensplaat, brengt bij dezen ter Openbare kennis dat de bieronder genoemde verlofgangers, der lichtingen, Korpsen en Korps-Onderdeelen, achter hunne namen ver meld, zich op den achter hunnen naam gestelde datum naar hun korps moeten begeven, tot het verrichten van den dienst voor het blijvend ge deelte waartoe zjj gehouden zijn. Den Braber Arend, der lichting 1909 van het 4e. Bataljon het 6e. Regiment Infanterie te Breda. De opkomst is bepaald op 1 D> cember 190!'. De opgeroepen Verlofgangers zullen zorgdra gen dat zjj zich op den achter hunnen naain aangegeven dag in Uniform gekleed, en voor zien van hun Verlofpas, Zakboekje, alsmede van al de by hun vertrek met groot Verlof mede genomen voorwerpen van kleeding en uitrusting bij hun korps aanmelden, en wel des namid dags vöör vier uur of indien dit niet doenlijk is, zoo spoedig mogelijk daarna, zij die binnen het Rijk hun woonplaats hebben behoeven hun reis niet eerder aan te vangen dan op den dag voor de opkomst bepaald. Zie verder aanplak- ord. NATIONALE MILITIE Indeeling van Lotelingen bij de bereden Korpsen. De BURGEMEESTER der Gemeente Ooltgens plaat brengt ter openbare kennis, dat de in deze gemeente voor de Militie ingeschreven lotelingen die ingeval van inlijving ter volledige oetening in aanmerking wenschen te komenom bij een bereden korps te worden ingelijfd, deze worden uitgenoodigd zich voor den 30e November a.s. ter Gemeente Secretari aan te melden, of te doen opgeven. De aandacht wordt voorts gevestigd op het hierna vermelde. Zie verder aanplak bord. De Burgemeester en Wethouders van Dirks- iand doen te weten, dat door den Raad dier Gemeente in zijne vergadering van den 20e. October 1909 is vastgesteld de volgende wijziging van de Aigemeene Politieverordening der Ge meente Dirksland Aan artikel 26 wordt toegevoegd enz. Tusschen artikel Si en 55 wordt ingelascht een nieuw artikel 54a. „Het is verboden binnen de kom der gemeente snijdende of stekende gereedschappen; zooals: zeisen, pikken, sikkels, schrepels, ploegscharen, spaden, schaven, kapmessen, zagen, beitels, bo ren, bijlen en diergelijken voorwerpen, tenzij behoorlijk verpakt, op een rijwiel of motorrij tuig op twee wielen met zich te voeren." Aldus vastgesteld door den Raad der Gemeen te Dirksland, ter Openbare vergadering van den 26e. October 1909. De Secretrris, De Burgemeester, (get.) J. ROOIJ. (get.C. ZAAIJER Zijnde deze Verordening aan de Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, volgens hun bericht van den 2/4 November 1909 B. no. 1653 (2e. Aid.) G. S. no. 67 in afschrift medegedeeld. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort den 9e. November 1909. Burgemeester en Wethouders van Dirksland, C. ZAAIJER. De Secretaris, J. ROOIJ. foor Muis en Si oj. Ik heb vier rede-en om matig te zijn, zegt de Schetsehe predikant Thomas Grothrie: le. Mijn gezondheid is beter: 2e. Mijn hoofd is helderder; 3e. Mijn hart is lichter 4e. Mijn beurs is zwaarder. Wie mee in deze voorrechten deelen wil, volge dan mijn voorbeeld Het tijdschrift „Volksgesundheit" deelt een nieuw slaapmiddel mee. Een inzender vertelt, hoe hij peru men tyd aan zenuwachtige slape loosheid leed en geen middel hem kon helpen. Toevallig kwam hij tot de aanwending van een zeer eenvoudig middel, dat hem genas: twee kleine vlokjes wondwatten (geen sslieylwatten) doopte hij in zuiver water en schoof ze zoo ver mogelijk in zijn neus. Zijn ademhaÜDg werd dadelijk beier, ook werd hij plotseling moe en het duurde geen 10 minuten of hij sliep diep en vast. Toen hij de kuur eenige weken had voort gezet, was hij volslagen van zijn slapeloosheid bevrijd. Hippocrates schreef aan het niezen gunstigen invloed toe by verschillende ongesteldheden en na hem vela geneesheereu. Thans wordt het niezen als geneeswijze aanbevolen door de docto ren Garan en Rochaii te Lyon, vooral tegen braakhoest: een snuifje, zoodra de braakhoest opkomt, moet, volgens hen, zeer gunstig werken en, doordat het de brakingen voorkomt, den algeheelen toestand van den lijder verbeteren. Van de 15 zieken, waarbij de geneeswijze werd beproefd, werden 10 geheel van hun braakhoest verlost, doch 8 hunner bleven er niet van bevrijd, als zij niet blijven snuiven. Ten hoogste enkele dagen, na toepassing van het middel gedurende een paar weken, konden ze er buiten. Ook bij kinkhoest wil men de niesmethode beproeven. Middelen tegen hik: langzaam water drinken, zonder adem te halen; met de vingers beide ooren toestoppen en dan langzaam een glas water, door een ander gegeven, leegdrinken een theelepel azijn innemen elk kwartiergedurende 3 minuten de armen omhooghouden een weinig zout op de tong laten smelten by lichte gevallen sterk drukken op de maag. Wie zich aan koude afwrijvingen gewent, ver meerdert 't weerstandsvermogen van zjjn lichaam tegen verkoudheden van allerlei aard. Personen, die gauw verkouden zijn, moeten liefst beginnen met water van 20 graden C. en langzamerhand kouder nemen. Kinderen moet men zoo vroeg mogelijk aan koude afwasschingen gewennen, wijl dit een goed voorbehoedmiddel tegen vele kinderziekten is. De beste tijd is's morgens vroeg na het opstaan. Vochtige omslagen met daarover heen een' wo'len omslag zijn bij verschillende ziekten, voornamelijk verkoudheden, als zeer goed bevonden. Uit .Tuberculose" (versjes voor kleinen,) die ook nog wel voor grooten kunnen dienen Slaap met open ramen, Want de frissche lucht Jaagt dan allerhande Kwalen op de vlucht. In je frissche bedje, Lekker toegedekt, Zal je heerlijk droomen, Tot de zon je wekt. „Houdt je hand voor den mond alsjehoestof [niest 1" Dat is iets wat je nooit mag vergeten. Want o wee! anders maak je vast iedereen ziek, Die er dicht in je buurt heeft gezeten. Maar wanneer er een heel onverstandige klant Jou misschien in 't gezicht hoest, in plaatsin [zijn hand, Wel, dan zeg je gerust: „Mijn beste vriend, lk ben van je hoesten niet gediend." Wanneer je steeds zit met de ramen dicht, Dan krijg je een mager en bleek gezicht. Maar heb je graag wangen als melken bioed, Wii ik je eens zeggen, wat je dan doet? Doe open het raam «11 onthoud het goed 't Is het zonnetje, waar je 't van hebben moet I OBSERVATOR. Soinmelsdijk. De loteling Hartog Gazan, is bij de gehouden herkeuring te Den Haag voor den militairen dienst afgekeurd. Woensdag werd het stoffelijk over schot van het op zoo noodlottige wijze omgekomen zoontje van Vijfhuizen, onder een groote toeloop van belangstellenden ter aarde besteld. Voorafgegaan door een keurige krans van inmortellen etc. en aan welks linten we lazen z>aan Jan Vijfhuizen door zijn onder wijzers en mede-leerlingen« en gevolgd door 3 klassen der school met hunne onderwijzers, trok deze droeve stoef zeer de aandacht. 't Was dan ook geen wonder dat de doodenakker met een groote schare van belangstellenden gevuld werd en iedereen een traan wegpinkte toen het stoffelijk over schot aan de schoot der aarde werd toever trouwd. Nadat het lijkje was »gezonken« trad de Heer Thielman, Hoofd der O. L. School naar voren en sprak Hoewel het niet myn gewoonte is, in 'tpubliek het woord te voeren, zoo dringt my nu toch het hart tot spreken en besef ik diep, dat het mijn plicht is, iets te zeggen aan deze groeve. Het is voor de eerste maal, tijdens mijn verblijf alhier, dat een der leerlingen mijner school op zoo tref fende wijze door den dood werd weggenomen. Al sta ik hier in de eerste plaats als geleider van een paar schoolklassen, waarmee ik me heb bezig te houden, wil ik den zwaar geslagen vader een woord toespreken. We hebben het gehoord, we hebben het gelezen, dat kinderen zijn een erfdeel des Heeren, een zegen ons toegedacht. Ik weet, dat er heden ten dage gevonden worden, die deze uitspraken sphouderschokkend aanhooren, maar wie kinderen heeft, zal zeer zeker iets van de waarheid gevoelen in die woorden opgesloten. Of is het niet waar, dat kinderen, ondanks de vele zorgen en aDgsten, die zy ons baren, ons toch zoo vaak verkwikken met hun hartelijke liefde, hun aanvalligheid 1 Nog meer is hij van den zegen overtuigd, die een kind missen moet. Gemis doet waardeeren. Men leert de gezondheid eerst recht op prijs stellen, wanneer men ziek is. Men komt eerst goed tot de overtuiging, welke schatten kinderen zijn, als ze ons worden ontnomen. En hem, den diepbezochten man, is dit herhaalde malen gebeurd. Gisteren deelde hij mij mede, op kernachtige, roerende wijze, dat hij in zijn gezin negen malen op stervende kinderen had moeten staren. Het is nog een groot verschil hot wij een kind verliezen. Het kan zijn, dat we het zien wegkwijnen, zien wegzieken, dat wij dag aan dag de lijnen in het geliefde gezichtje zien vermageren, verfijnen en met angst het naderend eind tege moet zien, dat dan toch nog altijd onverwachts komt. We hebben dan een tijd van voorbereiding gehad. Maar ditmaal 1 Zonder eenige waarschuwing kwam de bode des doods. Als we bedenken, dat ditmaal een plomp zielloos wagenrad rueedoogen- loos een jonge ziel wegperste uit haar broos omhulsel, dan zijn wa geneigd aan een wreed nootlot te denken. Ik begrijp dan ook, dat de arme man in wanhoop uitriep „Waarom, waarom, nu dit weer?" Ik kan hem geen antwoord daarop geven, en velen om mij heen wellicht ook niet. Toch weet hij, waar het antwoord te zoeken is. Licht van boven kan het donker voor hem opklaren, licht van boven, dat op het onrustige menschenleven neerstraalt, al» het stille maanlicht op een woelige zee. Bid om kracht, arme man en van harte hoop ik, dat gij die vinden inoogt. Thans iets tot mijn scholieren. Toen het ouder wijzend personeel besloot dit droevig sterfgeval niet onopgemerkt te laten voorbijgaan, had iu niet veel moeite om da kinderen voor het plan te winnen. Gtarne offerden zij wat om daarvan den goeden, besten Jan, hun kameraad als laatste hulde dezen krans te vereeren. Ik dank jullie, daarvoor kinderen! Wij onderwijzers moeten niet alleen het verstand leiden in de leerlingen,maar cok voor het gemoedsleven zorgen. Wij hebben dat voorval aangegrepen. God geve, dat het de laatste zij om bij de kinderen medegevoel op te wekken voor hen die lijden, droeiheid over 't sterven van een hunner. Is ons dat gelukt, dan hebben we m. i. iets goeds verricht. De tijd van voorbereiding is te kort geweest om een paar passende zangstukjes in te studeeren. Toch heb ik inderhaast nog deze morgen een paar coupletjes laten zingen. Als het gaat, zullen ze die ten gehoore brengen. Komt kinderen Ik had een armen makker Ik beb hem nu ifiet meer, Hij liet zoo droef zijn leven. Is, nog zoo jong gebleven Wij zien hem hier niet weer. Ja, toch, wij zien ham weder. Dat lenigt ons verdriet. Daar, waar gevaar noch vreezen Noch arm ie meer zal wezen, Daar kent men 't scheiden niet. Schreieude-zingende werden deze versjes geëindigd en er was dan ook niemand die niet dermate onder den indruk was, dat hij zijn tranen kon weerhouden. Was dit zoo voor de omstanders, hoeveel terneer voor de familie. 't Was dan ook geen wonder dat de vader slechts schokkende zijn dank kon uitbrengen voor zooveel deelneming. Den doodenakker werd verlaten. De laatste gang was geschied. Roept iedere begrafenis ons de broosheid van ons leven toe, deze zeker predikt ons de waarheid van het Schriftwoord zEr is slechts ééne schrede tusschen ons leven en de dood Moge God, die slaat, de bedroefde ouders Balsem uit Giiiath schenken om de wonde te heelen en te berusten in Zijnen Heiligen wil. Middelharnis De milicien L. Wittekoek van 't Reg, Grenadiers Jagers is opgeroepen om met 1 Dec. in zijn garnizoen aanwezig te zijn. D V, hoopt op 14 Nov. A. Koudijzer alhier zijn 92e verjaardag te herdenken, als bezonderheid zij hierbij vermeld dat de oude man zich nog mag verheugen in 't bezit te zijn van al zijn tanden en kiezen en naar zijn leeftijd nog zeer kras is. *Als een biz onderheid zij gemeldt dat bij den arbeider C. Jongejan alhier een Knol is geteeld die het gewicht had van ruim J4 pond. Dei) Bommel In deze gemeente komt in den laatsten tijd een persoon, zich noe mende Ph. Trompetter en wonende te Rotterdam, specialiteit in het plaatsen van kunsttanden en gebitten. Reeds eenige per sonen hebben zich door hem laten bedieneü. Naar men zegt oelent genoemde persoon onbevoegd de tandheelkunde uit. Men zij dus gewaarschuwd. De zoon van den landbouwer B., die met een wagen kwam aanrijden, reed tegen een huis aan met het gevolg dat de z. g. n. draaiboom er indrong en een gat in den muur veroorzaakte. Gelukkig kwamen geene verdere ongelukken voor. "Voor deelname aan het herhalings onderwijs hebben zich alhier 14 leerlingen aangemeld n.l. 6 jongens en 8 meisjes. Ooltgensplaat. In de laatste dagen overlijden er hier nog al eenige kinderen, tengevolge de heerschende slijmhoest. Het gemaakte aanlegsteiger enz., al hier nadert zoodanig zijne voltooiing als dat er naar men met zekerheid verneemt van af heden, na aanvrage, door de booten gebruik van kan en mag gemaakt worden. Dirksland. Door den Heer W. D. Raat onderwijzer aan de Christ. School worden met medewerking van C. Grevenstuk en C. M. Zoon, pogingen in het werk gesteld tot het oprichten eener Zangvereeniging met gemengd koor. Eenige jaren geleden heeft dergelijke ook bestaan, doch door te weinig wilskracht van vele "leden kwam ze niet tot flinke ontwikkeling, waarna den toenmaligen ijveri- gen Voorz. den Heer A. van Oversteeg het noodig oordeelde, ze op te heffen. Voor de thans op te richten Vereeniging hebben zich reeds een 60 tal jongens en meisje3 laten vinden, 't Vooruitzicht is dus niet slecht. Aanvankelijk roepen we de nieuwe vereeniging veel succes toe. Waar het tot heden gebruikelijk was in het landbouwbedrijf bij het binnen zamelen van het graan, als bewijs dat de oogst binnenkwam op het laatste voer een groenen tak te plaatsen dacht de bouwknecht B. dezer dagen dat het eveneens betaamde hetzelve toe te passen op het laatste vrachtje suikerbieten. Gedeeltelijk groen versierd, reed hij daarmee door het dorp naar de kaai, waarmede hem menigeen toejuichte. Melissant. Door den Rijks Ontvanger zal voortaan in de maanden Januari en Februari in deze gemeente geen zitdag meer worden gehouden. Bij het lossen van suikerpeen aan de tramhalte, werd B. N. bij ongeluk met een riek door den pols gestoken. Onder hevige pijn werd de getroffene verbonden door dr De Ridder. Het aandeel der door deze gemeente af te leveren lotelingen voor de lichting van 1910, bedraagt 5 voor volledige en 2 voor korte oefeningen. De lotelingen, die wenschen in aan merking te komen om ingelijfd te worden bij een bereden korps, kunnen zich vóór 30 November a.s. aanmelden ter gemeentesecre tarie. Van het bietenvervoer per tram wordt in deze gemeente druk gebruik gemaakt. Dagelijks rijden exlratreinen af en aan om de bieten naar de tramhaven te Middel- harnis te brengen, waardoor aan het station alhier een heele bedrijvigheid heerschl. Ouddorp De beide cichoreifabrieken zijn deze week aangevangen met hunne werkzaamheden. Het gewas dat wordt aan gevoerd is meer dan verleden jaar. Deze week had het 2 jarig dochtertje van S. B. het ongeluk om met vuur in aanraking te komen, waardoor hare kleertjes vuur vatten e n verschillende brandwonden bekwam aan het hoofd. Bij A. H. zijn in den nacht van Zaterdag op Zondag enkele konijnen gesto- De vermoedelijke daders daarvan is men reeds op spoor. Gisteravond is er bij de Wed. J. M. brand ontstaan door het omvallen eener lamp. Spoedig kon deze brand nog ge- bluscht wordeD. Arrondlssements-Reclitbank. (Kamer van Strafzaken.) Zitting van Dinsdag 9 November. Plagerij. De 46-jarige landbouwer A. V. In de W. wonende te Dirksland, werd ^herhaalde ma len lastig gevallen door J. D., wonende te Oud-Beierland, die hem dan steeds zou gescholden hebben eerst voor Barons ook al een beleediging en daarna voor *str neus Op 16 Augustus van dit jaar kwam het tot een botsing. D. zou in plaats van de gewone beleedigingen ineens hebben gezegd goeiemorgen en dat zou V. In de W. weer voor een beleedigiDg hebben opgevat. D. zou toen door V. zijn aangepakt en mis handeld. Vandaag terechtstaand zei beklaagde V. het zich niet te herinneren. Eisch 14 dagen?, gevangenisstraf. Frans Rosier numero twee In het rustige dorp Rockanje woont Frans Rosier numero twee Ja, ge be hoeft er niet om te lachen, waut 't is een feitveldwachter Visser van die plaats ver telde het vanmiddag voor de Rechtbank immers zelf. En voegde er nog aan toe en als er wat gebeurt op Rockanje zegt en denkt men altijd dat heeft Fians Rosier gedaan, 't Is zoo sterk, dit-ie naar de bijnaam Frans Rosier luistert als Daar z'n eigen naam Frans Rosier numero twee is niemand anders dan de 21-jarige koopman J. M. die vandaag terecht moest staan maar niet verschenen was. Dat is nog 'ns Frans Ro- sierachtig Het bleek dat kapitein F. E. M. Diek- hof van de artillerie te Hellevoetsluis op 25 Augustus schietoefeningen had gehouden en de order had gegeven dat niemand de verschoten kogels mocht zoeken. Was dat een dreigement voor Frans II? Ken je be grijpen 't Was dan ook geen wonder dat veldwachter Visser 'm een oogenblik na het eindigen van de schietoefeningen met een zakje afgeschoten kogels aanhield. Ter dier zake werd 1 maand gevangenisstraf geëischt. Daar zal Erans Rosier II toch zeker niet voor uitbreken en het heele land in rep en roer voor brengen Minnenijd. Drie volle jaren had Pietje, een blozen de deerne van Spijkenssie met een gezichtje als een appeltje waartuschen, het wipneusje als een steeltje prijkte, met den metselaar F. L. 3>vaste verkeerings gehad en op 15 Juli kreeg ze 't in haar hoofd om met den boerenjongeman N. C. v. K. mee te gaan. Maar toen de nieuwe minnaar haar dien avond langs een stille weg voerde en haar zoete, lieve woordjes toefluisterde terwijl hij z'n stevigen 1 arm om haar dikke heupen had geslagen, kreeg hij eensklaps met een klomp een geweldigen slag op het hoofd, zoodat hij bewusteloos neerstorte en hevig bloedde aan 't hoofd. Bleek van woede stond op z'n kouzen en met de klompen in de hand de bedro gen metselaar. Z'n oogen scholen vuur en z'n kleurlooze lippen trilden. Hij kon geen woord uitbrengen, zag naar z'n Pietje, die 'm niet meer wou De »verslagne« was in een boerderij bijgebracht. Begreep je niet waarom hij je sloeg vroeg de president hem vanmiddag, toen hij als getuige in de zaak verscheen waarin beklaagde verstek liet gaan. v Nee anlwoorde getuige. ;f1

Maas- en Scheldebode | 1909 | | pagina 3