land. voor de Zuidhollandsclie en Zeeuwsche Eilanden ïwËiËM iwen idam. OER. L I I Zaterdag 6 November 1909. 24ste Jaargang N". 1500. 2 Antirevolutionair J Orgaan 4| jaar een stijf been. IN HOC SIGNO VINCES [agasijn Iharnis. IKEN. T. BOEKHOVEN. Drie iiladen. garantie. officieel Gedeelte. f t»or iSuès en Hoj. Reclames, Mededee- iingen enz. Ifa*aïfiSiSje§lr||(ilisgg-„ dan in een MAGAZIJN, Eenig adres ij verkoopen heidsbedden ,75, f 10,50, jste soorten, ollen, molton 1,50, t 35,—, ig adres voor zen. Enorme ekens vanaf ij het vullen itvangt men kan zonder Wil men ioopt dan in i sTS, GECOMBI- soorten LAND- 2412 TDE WILITEL- riK-ELEN, enz. aissi.- 26. BureauxBuf- smede Bietmat-, elen, Fauteuils 2927 >rijzen. 1G 18—86 am gedreven, staande zaak. - Japonnen en 2932 riek. Beton. erputten, Paar- l. Schuttingen-, kleuren. 3004 putten. rijs franco huis. I, Achthuizen. -van Regen' ren, Stoepen 2643 ielsd|jk. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Buitenland bij vooruitbetaling f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. UITGEVER SOMMELSDIJK. Teleioon Intercom». No. 2. Advertenties 10 eent per regel ®n s/j maal. Reclames SO per regel. Boekaankondiging 5 Cent par regel en 4/s maai. ii Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing, öroote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. MIc «isifefeeo voor «if %«!vertenliëm en verdere Administratie franco foe te «enden aan fgen IMgever Dit nummer bestaat uit BEKENDMAKING. INVORDERING 'S RIJKS DIRECTE BELASTINGEN. De BURGEMEESTER der gemeente Som- roei sdifk, maakt bekend, dat het kohier der personeele belasting no. 5, en no. 5B, over het dienstjaar 1909, invorderbaar verklaard op den 2gen Oct., en den ien Nov. 1909, aan den Ontvanger ter invordering is ter hand gesteld en ieder daarop voorkomende belastingschul dige verplicht is zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Sommelsdijk, den 2 en 3 November 1909. De Burgemees er, DE GRAAFF. Inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroor zaken. BURGEMEESTER, eu WETHOUDERS der Ge roeente Sommelsdijk brengen ter openbare kennis dat ter Gemeentesecretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlage rau Jaoobus Michiels kooj - man, te Rotterdam, om vergunning tot het op richten van een Lompenbergplaats op het perceeel kadastraal bekend in Sectie B, No. 11-5. Op Zaterdag, den 13n November 1909, des voor middags te 11'/, uren, zal in het gemeentehuis, alhier gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te iichteD. Zoowel de verzoekers, als zü, die bezwaren heb ben, kunnen gedurend drie dagen, vóór het bo vengemelde tijdstip, op de Secretarie der Gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrift uren. Sommelsdijk, den 30 October 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd. De Wethouder, De Burgemeester, W. VAN BEEK. DE GRAAFF. Inrichtingen. welke gevaarschade of hinder kunnen veroor zaken. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge meente Sommelsdijk brengen ter openbare kennis, dat ter Gemeentesecretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlage van Pietsr Bourna, mon teur. wonende alhier, om vergunning tot het op richten van eene smederij, waarin een draaibank zal worden geplaatst tot uitvoering van montage werkzaamheden op het perceel kadastraal bekend in Sectie B, No. 1S65. Op Zaterdag, den 13n November 1909, des voor- middags te ll1/, uren, zal in het gemeentehuis, alhier gelegenheid bestaan om bezwaren legen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te IichteD. Zoowel de verzoeker, als zij, die bezwaren heb ben, kunnen gedureade drie dagen, vóór het bovengemelde tijdstip, op de Secretarie der Ge meente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. Sommelsdijk, den 30 October 1909. Burgemeester en Wethouders vocruoemd, De Wethouder, De Burgemeester, J. TIMMERMAN Mz. DE GRAAFF. Inrichtingen. welke gevaar, schade of hinder kunnen veroor- l&Ct'fc&TT BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge meente Sommelsdyk brengen ter openbare kennis, dat ter Gemeentesecretarie ter inzage ligt een verzoek met bjjlage van Johs. Hameete, smid wonende alhier, om vergunning tot het oprich ten van een werkplaats voor kleine soldeering en kachelreparaties in het beneden gedeelte van het perceel kadastraal bekend in Sectie B, No, 108. Op Zaterdag, den 13n November 1909,des voor middags te 11V, uren, zal in het gemeentehuis, alhier gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te IichteD. Zoowel de verzoeker, als zij, die bezwaren heb ben, kunnen gedurende drie dagen, vóór bet bovengemelde tijdstip, op de Secretarie der Ge meente kenuis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. Sommelsdijk, den 30 October 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Wethouder, De Burgemeester, TIMMERMAN Mz. DE GRAAFF. Nationale Militie. Indeeling van lotelingen bij de bereden Korpsen. Voor de Algemeene Bepalingen, Voordeelen, Wijze van aanmelding en Geneeskundig Onder zoek (Zie men aanplakbord.) Tijd van aanmelding. De inzending van het request moet geschieden Uiterlijk in de maand November; het verdient ten zeerste aanbeveling het zoo spoedig mogelijk in te dienen. Sommelsdijk, den len Nov. 1909. De Burgemeester, DE GRAAFF. Invordering 'h Rijks Directe Belastingen. De BURGEMEESTER der gemeente Mid- delharnis, maakt bekend, dat de kohieren der personeele belasting no. 2 3b en 5, over het dienstjaar 1909 invorderbaar verklaard op den 29en October 1909 aan den Ontvanger ter invordering is ter hand gestelden ieder daarop voorkomende belastingschuldige verplicht is zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Middelharnis, den 1 November 1909. De Burgemeester, ULBO J. MIJS. Waarschuwing tegen het lokken van Nederlandsche werklieden naar Duitschland. De BURGEMEESTER der gemeente Middel harnis, waarschuwt tegen de berichten in de Nederlandsche bladen of daartoe uitgezonden agenten die soms met verstrekking 'van reisgeld voor de heenreis ten behoeve van industrieele ondernemingen Nederlandsche werklieden naar Duitschland lokken. Bij hunne aankomst te dier plaatse toch is herhaaldelijk gebleken dat zij daar niet gebruikt kunnen worden. Hetis daarom geraden dat die werklieden alvorens op zulke berichten of voorspiegelingen der agenten af te gaan, of zelf of door tussehenkomst van den Burgemeester hunner woonplaats zich tot den Nederlandschen consul in die streek waar die ondernemingen zich bevinden om inlichtingen wenden omtrent de vooruitzichten in het bekomen van werk, de loonen en de huurprijzen der wonin gen aldaar. Wie dit nalaat, stelt zich bloot aan groote teleurstelling en schade. Middelharnis, 4 Nov. 1909. lie Burgemeester voornoemd, ULBO J, MIJS. Andijvie-struiken, welke nog niet geel zijn, be dekt men met een koolblad, ze gelen dan spoedig. Andijvie kan men heerlijk hewaren;in een broei- bakje, dat bij velen in den winten toch geen dienst doet. Kind October kuilt men daarin de kleine, goed droge struikjes diebt opeen, en zorgt er voor door dek op te leggen, dat de bak vorstvrij blijft de ramen worden dadelijk op de ramen gelegd. Zoo blijven ze den geheelen winter goed. Om dieren te conserveeren is het eenvoudigste middel alcohol, liefst aetbyl-aleohol, desnoods methyl vhd !U pOt. sterkte. Voor planteu even zoo sterke alcohol, maar liefst met 2 pOt. zout zuur. Kool bewaart men het best door ze, ontdaan van alle overtollige bladereD, aan den strok op een vorstvrije plaats in kelder of opzolder op te hangen. De stronken van kool moet men niet in den grond laten zitten, daar zijjde berg- en broed plaatsen van allerlei schadelijk ongedierte zijn; het best doet men met ze te verbranden. Om ziekten bij hoenders te voorkomen, neme men de volgende regelen in ach: Draag zorg sterke kippen te hebbeneen sterk ras, gehard door goede voediDg en goede verple ging. Vermijd het binnenhalen der smetstof door nieuw aan te koopen hoenders of van een ten toonstelling teruggekomen exemplaren in opiaran- taire te houdeD,d.w.z. eenige dagen af te zonderen om zich te overtuigen, dat zij de smetstof niet in zich hebben opgenomen. Laat de mest niet te lang in het nachthok. Houd .het nachthok droog en bezorg er voordurend zuivere frisehe lucht. Houd voeder en drinkbakken zuiver. Geel zuiver friseh water en uitstekend voeder. Zet de beperk te ren of loop meermalen om, tenminste daar, waar de dieren daags het meest vertoeveD. Zorg voor een stalinrichting, welke gemakelijk gerei nigd kan worden. Vermijd snelle temperatuurs wisseling. Zonder een ziek hoen onmiddelijk af, of nog beter, breng de gezonde in een frisch rein hok. Ontsmet daarna den stal door alles af te krabben, ook de reten en voegen, verbrand het afkrabsel, breng den mest, waar de hoenders niet kunnen komen, of vermeng dien met gebluschte kalk (1 deel op 60 deelen water), en reinig alles met warme sodaloog. Wanden, stokken, het ge heels hok witte men daarna met witkalk, waar bij op 10 deelen 1 deel ruwe carbol is gevoegd, of op elke 50 deelen 1 deel oréoline graaf den bodem uit, vervang dien door zand. Vebrand ge storven hoenders. Voeder uwe konijnen aldus: 's morgens brood met bijvoeging van een stuk wortel, koolraap of ander groen, ■a AvoDds gekookte aardappelen of schillen gemengd met gerstemeel en zemelen, tot dat het droog is, dau warm voederen. Een weinig zout onder het koken bijvoegen is zeer aan te bevelen. Hierbij een weinig groan, als koolraap, wortelen enz. Een zoodanig voeder is hoofdza kelijk voor voedsters en jongen en aan de Bel gische reuzenkonijnen. De kleine rassen geve men 's aronds koolraap of ander groen daar die anders to vet worden. Dit gekookte voêr wordt om de 2 dagen door haver afgewisseld. Tweemaal per week best hoei en icaeren Zaterdag strooi men nieuw haverstrooi in de hokken, hetgeen de die ren ook gaarne eten. „Mout" bevalt een Duitsch blad, „De Geiten fokker" aan, om eenden in een paar weken vet te mesten. Dit mout krijgt men, door gerst met water te overgieten, zoodat zij zweltdan schudt men ze op een hoop, opdat zij kan kiemen. Ko men de kiempjes voor den dag, dan spreid men den hoop in dunne laagjes uit ter droging. Eenige malen per dag diene men de eenden, in een beperkte ruimte, van dit mout een portie toe, zóóveel als zij in eens op kunnen!t wordt met water bevochtigd, opdat de dieren niet behoe ve ie drioken. OB8ERVATOR. (20 Cents per Regel.) De KLOOSTERSAL^EM maakt het weer lenig. De Heer J. van Arkel, landbouwer te Asch, oud 55 jaar, verklaarde ons, dat hij meer dan 41/2 jaar een stijl been heelt gehad. Het been was ge heel verlamd van den voet tot aan de heup en veroorzaakte hem veel pijn. Rij eiken stap, dien ik moest doen, kiomp ik letterlijk ineen van de pijn, zeide hij ons en wanneer ik stap voor stap ondpr hevige pijnen voortsukkelde dacht ik dikwijls bij mijzelf: straks breekt mijn been. Meermalen is het mij gebeurd, dat ik een half uur aan den weg moest gaan zitten, omdat ik niet verder kon. Wanneer ik dan ver moeid en afgetobd thuis kwam, legde ik het been op den stoei en dan be daarden de pijnen wel eenigsins, maar kwamen later met verdubbelde woede terug. Elke beweging, die ik met het been maakte, deed mij het uitschreeu wen van de pijn en wat ik dan dacht, wil ik liever maar niet zeggen. Alles heb ik in die lange 472 jaar gepro beerd, doch heipen deed mij niets, totdat ik opmerkzaam werd gemaakt op den KLÜOSTERBALSEM, dien ik kocht bij den fleer H. Noutte Ravens- waay. ik liet daarmede mijn been driemaal daags wrijven en na 2 potjes KLOOSTERBALSEM te hebben opge smeerd, was de pijn totaal verdwenen. Mijn been is weer lenig en ik loop weer als vroeger zonder pijn. Ik zelf en mijn geheele familie staan verbaasd, dat de KLOOSTERBALSEM zulk eene wonderbare genezende wer king heeft. Thans is het reeds een jaar geleden, dat ik genezen ben en ik loop, dat het een lieve lust is. De Kloosterbalsem, Klooster Sancta Paulo, is een onovertroffen middel tegen Rheumatiek. Bovendien is het een uitmuntend middel tegen oude en nieuwe wonden, zweren, ring,-baard en dauwworm, alle ziekten der hoofd huid en aambeien (zoowel bloedende als andere.) Prijs per pot van 20 gram 35 ct van 50 gram 75 ct., van 100 gram f '1.20 en van 250 gram f 2.50. Hoe grooter pot, hoe voordeeliger dus Verkrijgbaar bij Drogisten, Apothe kers en de bekende Depothouders. Antwoord aan N.N. III. WelEd.Heer! Thans wil ik het met U eens hebben over Spr. 31 6 waar staat; «Geeft ster ken drank dengene, die verloren gaat, en wijn dengenen, die bitterlijk bedroefd van ziel zijn." Deze tekst moet wel eens als verontschuldiging dienen voor hem, wien het hier op aarde niet voor den wind gaal. Hij meent dan op grond van dezen tekst gerechtigd te zijn in ruime mate zijn glaas je te gebruiken. Deze maakt zich dan he laas weer schuldig aan mechanisch bijbel lezen. Wat toch is het geval In Spr. 31:4 en s slaat: «Het komt den Koningen niet toe, o Lemuëlhet komt den Koningen niet toe wijn te drinken en den Prinsen sterken drank te begeeren opdat hij niet drinke, en de inzetting vergete, en de rechtzaak aller verdrukten veranderen Daarop volgt dan eerst genoemde tekst, eenvoudig om kracht bij te zetten aan de vermaning tot de koningeD. In de eerste tekst, kunnen de koningen en prinsen zien, hoe het iemand vergaat, als hij heil zoekt bij den sterken drank hij vergeet alles, zijn zorgen zijn eliende en armoede en is heel niet bij machte een gezonden blik te werpen op zijn eigen toestand en dien van anderen. Een waarschuwend woord is dus de tekst voor de koningen. Als zij zich overgeven aan sterken drank zullen hun zinnen bene veld worden, zij zullen geen recht van onrecht geen billijkheid van onbillijkheid kunnen onderscheiden. Zij zullen het recht verdraaien, den on schuldige straffen, den schuldige vrijuit laten, gaan. Dat komt de koningen niet toeZij vooral moeten nuchteren zijn en recht vaardig recht spreken. Maar nu vraag ik mij af, zullen andere menschen dan koningen, dan ook geen on gerechtigheden in den roes oi onder den invloed van sterken drank kunnen begaan P En daü kan ieder lezer voor zich het antwoord daarop wel geven. Hoeveel moor den, misdrijven tegen de zeden, diefstallen en wat dies meer zij, moeten op rekening van den drank worden gesteld. Als men de statistieken der gevangenissen nagaat, ziet men, dat het percent zeer hoog is. En daarom zeg ik«Het komt den mensch met toe sterken drank te drinken," Hij verlaagt zich daardoor, maakt zijn li chaam, de tempel Gods onrein en bene velt zijn hersenen, hem door God gegeven om te denken en te handelen. Hij brengt zich zelf en zijn medemensch in gevaar. Hij zal het huiselijk geluk verwoesten en vrouw en kinderen in lompen gehuld doen gaan. Het geld aan drank besteed, is weg gegooid en had, hoe gering het bedrag mo ge wezen, kunnen bijdragen tot meerdere welvaart van het gezin. En nu vriend' een volgende keer de rest, ik hoop dan, dat gij tot het besef gekomen zult zijn, dat ge heelonthouding een grooten zegen is. S. J. v. d. V. Slot volgt. flaat^eiyk IV^euws. Sommelsdijk. Bij de gehouden verlo ting van Woensdag j.l. zijn enkelde personen uit deze Gemeente bijzonder gelukkig ge weest en wel schipper A. v. d. Gijze Az. op wiens lot de eerste prijs is gevallen, zijnde vier vetie koeien, verder H.Jordaan een 1 '/2 jarige ruin de heer Tieman c.s. idem Jb. Hartman een lichtbonde stier P. de Blok een vet varken en Mejuffrouw Hollen een prachtige fiets en voorts werden nog velen bedeeld met landbouwgereed schappen enz. Op de vee- en paardenmarkt van Woensdag werden aangevoerd ongeveer 400 stuks hoornvee, 15 paarden, 12 manden biggen en eenige vette varkens. Als een bijzonderheid kan worden gemeld, dat alhier op de veemarkt door een onderwijzer ook een viervoetig diertje werd aangekocht. Dat het bij zijn nieuwen baas voorspoedig op moge groeien is de wensch van de berichigever. Middeiüiai-ms. Door het Rijk is van den landbouwer J. v. Eek een koe onteigend die lijdende was aan Tuberculose. Dinsdagavond vergaderden in 't Hotel »Spee« te Sommelsdijk, de schoenmakers uit Sommelsdijk en Middelharnis om te geraken tot algemeene verhooging van prijzen voor 't lapwerk, zulks met 't oog op het steeds stijgen der ledersoorten. Teyens werd be sloten een Patroonsvereeniging op te richten. Tot voorloop g bestuur cwerd gekozen de heeren A. Jansen, Voorzitter; L. Wesdijk, SecretarisG. Breur, Penningmeester. A.s. Dinsdagavond 8 uur zal er voor dat doel weder een vergadering plaats hebben. De ingeschreven lolelingen der Nat. Militie welke bij de bereden korpsen willen dienen, kunnen zich vóór 30 No daarvoor aaumelden Ier Gemeente-secretarie. Dinsdag 1 ad de bakker G. v. d. Hoek het ongeluk met kokend water zijn been zoo ernstig te branden, dat geneeskundige hulp noodzakelijk bleek. Stad aas» '1 Haringvliet. Het kohier der Personeele Belasting no. 4 is invorder baar verklaard den 29 October 1909. Toen de heer L. M. met zijn hiiten- wagen op het erf van W. J. d. W. stond, begon da hit zoolang achteruit te loopen, dat het geheele tuig in een sloot terecht kwam. Eenige malerieele schade was hier het gevolg van, Het dochterije van A. K. had het ongeluk één harer vingers zoodanig met een mes te verwonden, dat geneeskundige hulp moest ingeroepen worden. OidtgeïiSjilaat. Terwijl Dinsdag j de Voerman P. van Eek zijn kar met suiker peen op de kaai der Sluischehaven alhier had aangebracht om af te lossen, sloeg zijn hit onderwijl op hol. De zoon van den landbouwer D. Moeijaard mocht het echter gelukken (in weerwil hij een eind werd meegesleurd) den hit tot staan te brengen. 3 Nov. viel het zes jarig zoontje van S v. V. in de leege kaai alhier, geluk kig werd dit ongeval spoedig opgemerkt door den knecht van den Schipper in 't Veld die de kleine dan ook spoedig uit zijn benarde toestand redde. Naar men verneemt heeft het ventje aanhoudend veel pijn. Tot Bestuursleden van het »Groene Kruis« safdeel-ng OoltgensplaaU werden gekozen in de plaats van Ds Verwerj, de Heer W. Bas, en hïrkozen den Heer J. Jacobs Jzn. Door den Heer L. van Kempen han delaar in varkens alhier, werden dezer da gen bij de gehouden inschrijving, gekocht de door de Vereeniging »De Voorzorg« alhier onteigende zieke varkens en zulks voor f0.28 per Kiiogram Bruto. Oude Tonge. B. ca W. hebben bij publicatie de aandacht gevestigd van jongens die lust in het zeemansleven, op de Kweek school voor Zeevaart te Leiden. Inl. zijn ter Secretarie te verkrijgen. Ter algemeene kennis is gebracht, dat het kohier no. 5 der Personeele Belas ting aan den Heer Ontvanger ter invorde ring is ter hand gesteld. De lotelingen der lichting 1910, die bij bereden korpsen wenschen te worden ingelijfd, kunnen zich daartoe per request aanmelden bij den Min. v. Oorlog of bij den Prov. Adjudant. (Zie v. biiz. publicatie). Dirksland. Den molenaar L. van der Gevel leed dezer dagen een aanzienlijk verlies, daar hij zijn paard door den dood moest missen. De gemeentewerkman J. Hof had j.l. Woensdag op de verloting te Sommelsdijk het geluk eene jaarlings beestje te loten ter waarde van f 60. De landarbeidende schooljeugd welke daartoe gegeven verlof, geëindigd was, is wederom tot hunne lessen teruggekeerd. Velen hadden naar het schijnt de laatste producten liever den hals helpen afsnijden ll ./-T 1 -é:—W 'jr-

Maas- en Scheldebode | 1909 | | pagina 3