Zaterdag 6 November 1900. A n tirevo lu tionair 34sle Jaargang N°. 1500. Orgaan voor «Ir Kaidhollandocbe rit Kreawiehe Eilanden. mti BLAD. IN HOC SIGNO VINCES T. BOEKHOVEN, SOMMELSDIJK. %lle stukken voor de Hedaelie bestemd. Hdverfpmlipn em verdere %dmiiriistrafiiie franeo foe fe Kenden aan den Uifsrever. f oor tfe Hoeren en Arbeiders. IV. De verzekering bij „de Zuid-Hol - landsche Landbouw Onderlinge" dekt het grootste deel van het ADMINISTRATEUR. BESTUUR Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Bnitenland bij vooruitbetaling f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nnmmers 5 Cent. UITGEVER Telefoon Infercomm. No. 2. Advertentiën 10 Cent per regel en 3/2 maal. Reclames 20 per regel. Soekaankondiging 5 Cent per regel en 4/s maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën wordeD ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. Slot. risico dat de nieuwe bepalin gen van het Arbeids Contract voor de werkgevers zouden kunnen opleveren. Onder deze bedrijfs-ongevallen-ver zekering wordt tevens begrepen de verzekering tegen bet risico, den werk gever opgelegd in art. 1638a; van het B.W. (Arbeidscontract). Dit risico bestaat daarin dal, indien aan een arbeider een ongeval is over komen dat tot oorzaak zoude hebben slechte inrichting of slecht onderhoud van lokalen, werktuigen of gereed schappen", zijn werkgever aansprake lijk is voor de volle schade, welke de arbeider door dit ongeval lijdt. Zooals bekend, omvat de gewone bedrijfs-ongevallen-verzekering de uit- keering van hoogstens 70 pCt. der schade. Art. 1638a; zou dus den werkman het recht geven, in de in dat artikel bedoelde gevallen, van zijn werkgever nog 30 pCt. der geleden schade te eischen. In verschillende streken van ons land is het reeds gebleken dat de landbouwers den bepaalden wensch hebben de aansprakelijkheid, die uit 1638a; voortvloeit, onderling te ver zekeren. Aan dezen wensch is gevolg gegeven, echter onder de bepaalde voorwaarde dat, in geval het duidelijk blijkt dat het den arbeider overkomen ongeluk het gevolg is van opzet, roekeloosheid, of grove nalatigheid bij den werkgever, deze voor de geheele veroorzaakte schade of voor een deel daarvan tegenover de onderlinge orga nisatie aansprakelijk is. Maakt men deze bepaling niet, dan zou deze onder linge verzekering van het risico uit 1638a; zeer verkeerd werken, omdat zij zorgeloosheid en roekeloosheid bij de werkgevers zoude kunnen bevor deren. V. Waarom doen de Landbouwersdie zich thans niet dadelijk bij „de Zuid- Hollandsche Landbouw-Onder linge" willen aansluitendoch eerst de zaak eens aan willen zien verkeerd? Door een zaak eerst aan te zien, en »de kat uit den boom te kijkend, brengt men nooit eenige zaak tot stand. Dit geldt ook voor »de Zuid-Hollandsche Landbouw-Ünderlinge«.| Wel is »de Zuid-Hollandsche Land bouw -Onderlinge# reeds opgericht, doch zij moet van af den aanvang krachtig zijn, wil zij goed werken. Het is daarom onjuist wanneer men niet aanstonds tot haar toetreedt en eerst eens afwacht hoe de geheele zaak zal blijken te werken. De arbeiders zullen ook zeker veel liever werken bij een patroon, waar zij en hun gezin verzekerd zijn van een flinke schadeloosstelling als hun een ongeval treft, dan bij een patroon waar zij niet verzekerd zijn. uei getuigt van een verstandig voor uitzien, van een juist inzicht in het belang van het vak in het algemeen en in dat van zijn eigen onderneming in het bijzonder, indien men zich onmiddellijk aansluit. Na enkele jaren reeds zal blijken hoe nuttig het is geweest, dat men reeds dadelijk tot sde Zuid-Hollandsche Landbouw-ün- derlinge« is toegetreden. Het gaat hier als bij alle coöperatie: eerst als de deelneming groot is, wordt het voor deel en het nut belangrijk. In het belang van Uw arbeiders, in het belang van Uw bedrijf, in het belang van U zeifis daarom toetreding tot »de Zuid-Hollandsche Landbouw- ünderlinge« reeds dadelijk bij hare oprichting noodzakelijk. VI. Waaro/n niet verzekeren bij een particuliere Maatschappij? Hiervoor werd reeds aangestipt dat de Zuid-Hollandsche Landbouw-On- derlinge een Vereeniging is en geen Verzekerings Maatschappij, zoodat dus de Landbouw-Underlinge, in tegen stelling met die Verzekerings Maat schappijen, geen aandeelhouders kent, ook geen winst aan aandeelhouders en evenmin aan Commissarissen tan tièmes of winstaandeelen uitkeert. De leden zelve genieten die winst, door dien alleen betaald worden de werke lijke kosten der ongevallen en niet als bij een Verzekering-Maatschappij een geschat kostenbedrag waarin een ver moedelijk winst-cijfer voor de aandeel houders is begrepen. Een verzekering als die der Zuid- IIollandsche Landbouw Onderlinge is de zaak der leden zelve. Ieder winst bejag is absoluut uitgesloten. Het Bestuur wordt gekozen door en uit de leden. Men wijst dus zelf aan wie men het Bestuur wil toevertrouwen. Men is geheel baas in eigen huis. Het verschil tussehen een Verze kering-Maatschappij en de Zuid-Hol landsche Landbouw-Onderlinge komt al zeer sterk uit bij vergelijking der uitk'eeringen na een ongeval. Een Verzekering-Maatschappij be paalt zich in den regel tot het ver- leenen van een uitkeering van eenige weken, onverschillig ot de getroffene na het eindigen der uitkeering al dan niet hersteld is. Wanneer een ongeval met dood of blijvende ongeschiktheid als gevolg heeft plaats gehad wordt een som uitgekeerd tot een bedrag van 300 maal het daagloon bij over lijden en van 600 maal het dagloon bij blijvende ongeschiktheid. Daarmede houdt de schadeloosstelling waarvoor jarenlang premie werd betaald dan op. De weduwe en kinderen van den verongelukten arbeider of de niet meer tot werken geschikten arbeider moeten dan maar zien hoe zich verder te redden. Bij de Verzekering-Maatschappijen krijgt de door een ongeval getroffen arbeider geen enkel recht, terwijl bij de Landbouw-Onderlinge de arbeider dezelfde rechten heeft als de werklieden in de industrie. De Zuid-Hollandsche Landbouw- Onderlinge echter verleent Ie. Zoo noodig geneeskundige hulp en genees- en verbandmiddelen. 2e. Uitkeering tot een bedrag van 70 pCt. van het loon gedurende den geheelen tijd dat een arbeider tot werken ongeschikt is. 3e. Indien een ongeval geheele of gedeeltelijke blijvende ongeschiktheid tot werken als gevolg heeft, eene levenslange uitkeering naar mate de meerdere of mindere ongeschiktheid van den getroffene. 4e. Indien een ongeval den dood tengevolge heeft, aan de nagelaten betrekkingen van den getroffene levens lang een uitkeering tot een bedrag van 60 pCt. van diens dagloon. De uitkeering aan de kinderen houdt op zoodra deze hun 16de jaar „hebben voleindigd. 5e. Stelt u schadeloos, (indien gij ingevolge Art. 1638a; van het Arbeids contract door uw arbeider in rechten wordt aangesproken. Gelijk men zal opmerken, zijn de uitkeeringen gelijk aan die, welke in de Ongevallenwet voor den indus- trieelen arbeider werden vastgesteld. Dat is een van de beginselen, welke aan deze geheele ongevallen-verzeke ring ten grondslag liggen. Zonder dat beginsel heeft deze verzekering, met het oog op een latere Landbouw- Ongevallen-Wet niet de minste waarde. Alvorens in te gaan op aanbiedin gen van Verzekering Maatschappijen vrage men nauwkeurige opgave van de te verleenen uitkeeringen en ver gelijke die met de uitkeeringen der Zuid-Hollandsche Landbouw-Onder linge. Men ga nauwkeurig na wat men voor zijn arbeiders verkrijgt door premiebetaling aan een Verzekering- Maatschappij en wat door aansluiting aan de Zuid-Hollandsche Landbouw- Onderlinge. De Administrateur der «Zuid-Hol landsche Landbouw-Onderlingea is de Centrale Landbouw Onderlin ge®, waarvan Directeuren zijn de Heeren Mr. H. P. L C. DE KRUYFF Jr. en F. E POSTHUMA. Het Hoofdkantoor der //Centrale Land bouw-Onderlinge" is gevestigd te Am sterdam, Singel 130 (Telefoon 4621). Het kantoor der Zuid-Hollandsche Landoouw-Onderlinga en dus van haar Bestuur, is gevestigd in het Bijkantoor der //Centrale Landbouw-Onderlinge" te 's-Gravenhage, Chet: Mrs. TEE, SPIL VAN MEERWIJK. Tot 1 Januari 1910 is dit kantoor gevestigd: Korte- naerkade No. 2 (Telefoon 678), na 1 Januari 1910: Anna Paulownastraat No. 11 (Telefoon 678). Bovendien zijn inlichtingen verkrijg baar op bet Bijkantoor der //Centrale Landbouw-Onderlinge" te Rotterdam, Chef: Mr. J. VAN DEN HOEK, Zuid- blaak No. 86 (Telefoon 3485). Het Bestuur der »Zuid-Hollandsche Landbouw-Onderlingec bestaat uit de Heeren S. O. KORTEWEG, te 'sGravenhage Voorzitter. H.N. VALCKEN1ER DEGREEVE, te Gouda, Vice-Voorzitter. J. VAN DER KOOGH,le Middelhar- (nis, Secretaris. W E. BEUNT, te Bodegraven. W. VAN DER HOEK VERDUYN, fp P^rnics H. KOOY, te Kedichem. J. OVERWATER, Az. te Strijen. Reeds was bovenstaande gezet, toen wij een circulaire ODtvingen van de „Hollandsche Alge- meene" welke wij om niet partijdig te zijn a.s. week een plaatsje zullen geven. Niet ontaard. De liberalen zijn niet ontaard. Wat ze in 1789 waren, zijn ze nog. Toen streden ze tegen de kerk dat doen ze nog. Toen spotten ze met geloof dat doen ze nog. Toen werd de anarchie heerscheres en nu nog pleiten ze voor den grootsten anarchist van Spanje en leggen kransen op zijn graf. Toen was het vrijheid voor de re volutionairen en aan Ferrer zouden ze nu die gunnenmaar pastoors, priesters en monniken zouden ze ter dood willen brengen. Toen was het broederschap mat allen, die den koning op 't schavot brachten in 1792; nu is 't broeder schap met allen, die de roomsche geestelijkheid zouden willen verban nen uit Spanje en van de wereld. Toen was er gelijkheid van gejuich over den val van de Staatsgevangenis, nu is er gelijkheid van smart, waar een oproerstoker rechtvaardig valt. En zulke niet-ontaarde liberalen, als van 1789; durven zich nog op onze Calvinistische vaderen te be roepen, of die ook zulke mannen waren dan zij. Neen waarlijk onze vaderen waren degelijker karakters met betere begin selen en hoogere aspiratiën. Hun vrij heid, gelijkheid en broederschap dropen niet van rebelliemaar be troffen de heiligste en hoogste goede ren der menschheidGeweten om God alleen te dienen en om de Kerk des Heeren te doen schitteren op de aarde, om kennis te verspreiden Hem gewijd en geheiligd. God alleen de eere dat was der vaderen leus. En daarvan ontaardden de liberalen. Tot ze werden kinderen van 1789. Dat zijn ze nog. i Een merkwaardige Advertentie. In Het Volk van het oud Kamerlid Van Kol kwam een typische adver tentie voor. »Na lang dralen heb ik mij wel ge noodzaakt gezien tot dezen stap, ten einde paal en perk te stellen aan veel nuttelooze correspondentie, die vaak nren in beslag neemt. Vrijwel dagelijks ontvang ik brieven om iemand te helpen aan een betrekking, een verzoek te doen aan een of ander Minister en vooral om geldelijken steuD. Soms van deze laatsten ij op één dag, om bedragen varieerende van iofotso, 200 en soms enkele duizenden guldens Men begrijpe toch, dat ik over be trekkingen niet beschikken kan, aan Ministers geen verzoeken doen wil, en de bankbiljetten niet uit mijn mouwen schud. Vandaar mijn dringend verzoek zich met een en ander te beperken, en mij toe te staan door het niet langer be antwoorden van onvervulbare wenschen, wederzijdsch tijdverlies te voorkomen. Nog ietsvan de honderden voor schotten, die in mijn boeken staan, kwam er geen dozijn terecht. Mag ik betrokken personen daarom verzoeken eens na te gaan of zij nog geen kans zien hun schuld af te lossen, waardoor weer ande ren zouden geholpen worden. H. VAN KOL. Voorschoten, 21 October 1909. De schuldenaars van m'nheer Van Kol denken zeker, dat ze reeds in de door bun schuldeischer gepredikte heilstaat zijn en reeds met hem leven »in gemeenschap van goederen. Honderden voorschotten staan reeds in z'n socialistische boeken, maar ze worden maar niet afgedaan. Zehouen ook van de centjes. Nu, 'tis beter, dat ze met Van Kol's geld mooi weer spelen, dan met dat van anderen. OP ÜITMSJI4. Mijn kachel brandt weer. Zóó kan 't niet gaan 'k heb dit nu al jaren aaneen geconstateerd of in de laatste, soms ook de voorlaatste week van October moet er gestookt. 'k Herinner me een jaar, dat we op 9 October buiten .zaten tot diep in den avond een ander, dat op 11 October de thermo- ter op den middag, buiten zonneschijn boven de 70 graden rees maar in beide jaren zaten we eind October óm de kachel, al kwamen er dan in November weer dagen, waarop we ons afvroegen, of we toch niet te voorbarig waren geweest. 't Schijnt zoo iets te zijn als met de heeren »ijsheiligen,« uit de eerste helft van Mei. De geleerden moeten maar eens naar de meteriologische verklaring van dit feit zoeken genoeg, mijn kachel brandt weer. Dit weet ik wel, dat het stoken duurder is dan in den ^goeden, ouden tijd,* welke tijd niet langer dan een kwart eeuw achter ons ligt. Ik was toen de oudste leerling, zoowel in s>dienstjaren« als in leeftijd, op onze christelijke school en zoo rustte op mij de taak, de 2>kweekelingen<. een handje te helpen, 's morgens vroeg, bij 't aanmaken der kachels en moest ik kolen bestellen, als we in 't hok weer aan 't schrappen toe waren. Nu zijn er van die dingen uit den jon genstijd, die een mensch nooit vergeet. En zoo weet ik precies, dat we toen nooit méér betaalden voor een mud kolen dan van 1 z tot 14. stuivers. Eens is't zestien geweest, in een héél strengen winter, toen er geen kolenschepen kwamen en alles met 't spoor moest. Maar toen schreeuwde ook iedereen, dat er geen betalen aan was. Thans stook ik anthraciet. En bij mij thuis begrijpen ze niet, hoe dat vroeger ging met het kolengruis, dat nat gemaakt moest worden en waarvan de pijpen verstopt raakten door het roet. Dat moet een smerige boel geweest zijn Doch toen ik onlangs va-n mijn leverancier z'n jaarlijksche »offerte« kreeg, prachtig met lijnen en ornamenten versierd, zag ik daar het >gruia met stukken* zoo noemen ze bij ons tegenwoordig, wat voorheen »kolen« heette genoteerd op één gulden het mud. Dus een verhooging van 50 a 60 procent. Van de anthraciet weet ik 't zoo niet, maar de kooks, waar ik nu 15 stuivers voor geef, herinner ik me, dat op elf stond Trouwens het is zoo met alles, wat vuur of licht geeft. Huismoeders, die de koperen bruiloft achter den rug hebben, weten dat ze voor de liter petroleum zes cent betaaldennu zijn 't er negen. 't Is waar voorheen liep een arm mensch met een vat op 'n kruiwagen en ventte de petroleum uittegenwoordig rijden de wagens van de »Automaat« met twee paarden en krijgen we de olie in gelijk en gelijkvormige bussen, waar voorheen de een 'n flesch, de ander 'n kruik, de derde 'n onbenoembaar vat gebruikte. En we weten niet beier, of 't hoort zoo. We hebben weieens hooren vertellen van een petroleum-trust in Amerika, die ongeveer over alle petroleum op aarde beschikt, den prijs naar welgevallen vaststelt en van onze centen jaarlijks millioenen verdient, slapende rijk wordtmaar Amerika is ver weg -7~+ 1.""

Maas- en Scheldebode | 1909 | | pagina 1