voor de Znidhollandsclie en Zeeuwsebe Eilanden. Woensdag 3'November 1909. 34s*6 Jaargang N°. 1499. An tirevo lu tionair Orgaan IN HOC SIGNO VINCES T. BOEKHOVEN, SOMMELSDÏJK. Alle stukken voor de Itedactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie franco toe te zenden aan den Uitgever. Voor de Hoeren en Arbeiders. Tuin» en Landbouw. Wran&baak. Buitenland. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Buitenland bij vooruitbetaling f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. UITGEVER Telefoon Intercomm. No. 2. Advertentiën 10 Cent per regel en 3/2 maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en 4/3 maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën wordeD ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 nnr. I. »De Zuid-Hollandsche Landbouw- Onderlinge,« Onderlinge Landbouw Verzekerings-Vereeniging voor Be- drijfs Risico, Aangesloten bij »de Centrale Land- bouw-ünderlinge,« wil een onderlinge verzekering ten behoeve van de ar beiders, tegen ongevallen, in den Landbouw overkomen. Zij licht dit aldus toe in een brochure: Waarom aansluiting aan „De Zuid - lioii. Landbouw Onderlinge I. Waarom thans vrijwillige onge vallen verzekering Eene wettelijke ongevallen-verzeke ring voor den landbouw is er nog niet en zoolang deze uitblijft, zal de tot standkoming van eene vrijwillige ongevallen-verzekering reeds dadelijk aan de arbeiders in den landbouw groot nut en voordeel kunnen brengen. üe achterstelling van den land en tuinbouwarbeider bij den industrieelen arbeider, voor wien reeds sedert 1903 een ongevallen verzekering bestaat, zal door deze vrijwillige verzekering worden weggenomen en daardoor een van de oorzakeu voor de vermindering der arbeidskrachten op het platteland. Men zal daardoor voldoen aan een moreelen plicht om een arbeider, die door een ongeval in het bedrijf is getroffen en schade lijdt, die schade door het bedrijf te doen vergoeden en dragen. Een andere gewichtige grond om thans eene vrijwillige ongevallen verzekering in te voeren is, gelegen in de omstandigheid dat de Landbouw nu gelegenheid heeft deze organisatie in te richten, zooals hij meent dat zij het best aan de veelzijdige belangen van het bedrijf in het algemeen en van de werkgevers en de arbeiders in het bijzonder zal voldoen. Bij latere wettelijke regeling zal de wetgever dan met de bestaande vrijwillige organisatie rekening kunnen houden. Het bestaande Wetsontwerp op de Land- en Tuinbouw ongevallen-ver zekering schat de gevaren van het Landbouwbedrijf zeer hoog. Volgens dit ontwerp zou de Landbouw voor de verzekering naar schatting van f 2,80 tot f 4,70 per f 100,uitge keerd jaarloon moeten betalen. Men schat het in den Landbouw uitbetaald loon op minstens f 125,000,000, Aan den Landbouw zou deze wette lijke ongevallen-verzekering dus f 4 000,000 per jaar gaan kosten. Zonder te beknibbelen op billijke rechten der arbeiders moet toch een zoo omslachtige en daardoor zoo kost bare regeling der ongevallen-verzeke ring, als in het Wetsontwerp is om schreven, worden voorkomen. Geen beter, ja het eenige middel daarvoor is om zelf aan den Wetgever te toonen hoe de ongevallen-verzekering voor den Landbouw dan wtl moet wezen. Dat dringend belang moet door alle landbouwers worden ingezien Algemeeneaansluiting aan »de Zuid- Hollandsche Landbouw-ünderlinge» is daarom noodzakelij ,ceerst dan toch kan zij goed werken, tijdelijk een wettelijke regeling vervangen en later in eene wettelijke regeling worden ingepast. Doch het spreekt vanzelf dat, wil de vrijwillige verzekering aan dit doel beantwoorden, het beslist noodig zal zijn dat hare organisatie aan hooge eischen, ook ten opzichte van den werkman, voldoet. Daarom komen bij »de Zuid-Hollandsche Landbouw-On- derlinge« de uit te keeren schadeloos stellingen overeen met die, voorko mende in het nog aanhangige wets ontwerp op de land- (en tevens tuin bouw) ongevallen-verzekering. De financieele soliditeit d. w. z. de draagkracht der organisatie, is, door het aanvaarden van het onderlinge beginsel, absoluut gewaarborgd. De rechten en verplichtingen van den werkgever berusten op denzelfden grondslag als die in bovenvermeld ontwerp voorkomende en de rechten en verplichtingen van den arbeider komen bijna geheel overeen met die van zijn mede arbeider in de industrie. Uit een wetenschappelijk oogpunt (statistiek ongevallen-voorkoming enz) zal onze Organisatie op even hoog standpunt moeten staan als bij eene wettelijke verzekering het geval zoude zijn. Wanneer Onderlinge Verzeke- rings Vereenigingen aan deze regelen niet voldoen, dan kan van hen geen invloed op de toekomstige wettelijke ongevallen verzekering worden ver wacht, noch zal er kans zijn dat zij, komt eene wettelijke regeling tot stand, in het kader van die regeling, min of meer gewijzigd, zullen kunnen blijven voortbestaan. II. Waarom onderlinge verzekering Bij eene onderlinge organisatie, welke wordt opgebo uwd geheel in de lijn van de coöperatieve beweging, die meer en meer in den Land- en Tuinbouw veld wint, verkrijgt men de volgende voordeelen le. De kosten blijven beperkt tot hetgeen werkelijk voor de dekking der te verleenen schadeloosstellingen en der administratiekosten noodig is. Aangezien er geen aandeelhouders zijn, behoeft geen dividend te worden uitgekeerd. Elke vermindering der kosten komt ten goede aan de deel nemers. 2e. De voor een goede uitvoering noodige samenwerking tusschen de leden onderling is hier aanwezig. 3e. Het financieel belang der leden bevordert in sterke mate het streven ter voorkoming van ongevallen. 4e. De vermindering van het be- drijtsgevaar zal een voorwerp van voortdurende zorg van de leden uit maken. 5e. Men blijft baas in eigen huis, aangeziea men te doen heeft met een eigen Vereeniging, met een eigen bestuur. Men is dus niet afhankelijk van Directie of aandeelhouders van eene buiten de werkgevers staande Maatschappij. Is het juist, wat algemeen wordt gezegd dat in den Landbouw zoo'n klein getal, ep, vooral zoo weinig ernstige ongevallen plaats hebben, dan zullen de uitgaven gering zijn en dientengevolge, juist omdat de verzekering onderling is, ook de kosten van de deelnemers laag wezen. Bij onderlinge verzekering is men natuurlijk ook onderling aansprakelijk. Dat is, zooals in iedere coöperrtie, de kracht, de soliede basis van de geheele organisatie. Opdat die onderlinge aansprakelijk heid geen bezwaar worde, met het oog op slecht betalende leden, is de regeling gemaakt dat ieder lid elk jaar een voorschot op de later te verrekenen kosten stort. Bovendien is de vorming van een, zij 't ook niet groote, reserve kas in de goede jaren als er weinig ongevallen zijn gebeurd, verplichtend. Door die voorschotten en die reserve zal men redelijkerwijze nooit op één lid te kort komen en zal de onderlinge aansprakelijkheid, hoezeer ook in beginsel bestaande, in de praktijk nooit toegepast be hoeven te worden. III. Waarom geen kleinPlaatselijke Kassen, maar een groote organi satie met Plaatselijke Besturen voor de ter plaatse af te handelen zaken De kleine Plaatselijke Kassen met hun beperkt aantal deelnemers zijn financieel gevaarlijk voor de deel nemende werkgevers, wegens de groote kosten loopende in de duizende guldens welke een zwaar ongeval soms kan kosten. Kleine Plaatselijke Kassen zijn om deze zelfde reden financieel onsoliede voor de verzekerde werklieden. Zij zijn omdat hunne financieele draagkracht gering is, beperkt in het terrein van hun werkzaamheid. («De Centrale Landbouw-Onderlinge« heeft ook andere verzekeringen op haar programma.) Zij leveren voor de werklieden de kans op, dat de aan hen bij deze verzekering toekomende bevoegdheden niet voldoende tot hun recht komen. Aan de werklieden moet in ruime mate de gelegenheid worden gegeven om in beroep te gaan bij onzijdige personen, welke niet als zoodanig door de organisatie zelve zijn aangewezen, indien de arbeiders meenen dat de bepalingen der verzekering hun recht geven op een hoogere uitkeering dan hun is toebedeeld, of op eene uit keering zoo deze hun is geweigerd enz. Objectieve personen buiten de or ganisatie staande en buiten medewer king van dezen benoewd, moeten dus als het ware controleeren, dat aan de bepalingen der verzekering volgens recht en billijkheid uitvoering worde gegeven. Bovendien moet het zoo goed als zeker worden geacht, dat in de toe komst de wetgever wegens moeilijke controle, geringe financieele zekerheid gebrekkige regeling van de rechts positie van den arbeider en gemis aan eenheid in de toepassing van een voor het geheele land geldende ver zekering, nimmer een regeling zal maken, waarin kleine plaatselijke- en districts-ongevalkassen als zoodanig zouden kunnen worden opgenomen. De Onderlinge Landbouw Onge vallen-Verzekering is zoo opgebouwd, dat aan allé bovenstaande bezwaren, zoo goed als in redelijkheid kan worden verwacht, tegemoet gekomen wordt. Slot volgt.) Ferrer is schuldig volgens de nieuwe Ministers in Spanje. De liberale Min. v. Oorlog, pasop- getreden, na den val van 't Kabinet Maura, onder wie Ferrer is gedood, heeft verklaard en de liberale Minister van Buitenl. Zaken heeft 't zelfde ver klaard Ferrer werd wettig en juridisch billijk veroordeeld. Het dossier dat verschijnen zal, wijst uit, dat de last van getuigenissen en aan wijzingen voldoendeFerrersschuld aantoonen, niet als propagandist van denkbeelden, maar als leider van den opstand. Precies zooals we Zaterdag jl. schre ven. Niet om zijn scholen, maar om zijn revolutionaire daden is hij recht vaardig gevallen. Geheel schuldig De liberale en socialistische pers maakt wel een treurig figuur in den laatsten tijd. Dr. Kuyper wien ze niets kwaads kunnen aanwijzen, zouden ze dooden. En Ferrer, die rechtvaardig ter dood veroordeeld is, hangen ze een krans om. De Kerk geven ze een schop. De Priesters en monniken zijn ben den, volgens de Liberalen. Heel de Roomsche kerk is een dom- perskliek en zoo nogal meer van dat fraais, terwijl notabene, noch de Kerk in Spanje, noch de priesters enz. schul dig zijn aan moordmaar Ferrer schuldig is aan rebellie en opstand tegen 't wettig gezag. De Liberalen ziin, als ze hun masker afwerpen, vyanden van de Kerk en vrienden van mannen als Ferrer. Het bloed kruipt, waar 't niet gaan kan. Gaan ze echter in verkiezingsdagen den boer op, dan doen ze de witte das omom stemmen te winnen van onnoozele zielen, die niet verder kijken dan de oppervlakte. De historie Ferrer zal velen de oogen openen voor de eigenlijke beginselen en niet ontaarde doeleinden der Li be ralen. Behoor en zij ook tot de „bende" De professoren der universiteit van de Spaansche stad Santiago hebben op een adres van de professoren der Sorbonne betreffende Ferrer aldus geantwoord De professoren der universiteit »van Santiago, behoorende tot alle apolitieke partijen en eveneens als »gij voorstanders van vrijheid, gerechtigheid en vooruitgang, zijn «pijnlijk verrast door uw harts tochtelijke en onrechtvaardige ui- »ting over de zaak Ferrer. Zij doen «een beroep op uw eergevoel, «zoowel als op uw gevoelens van «internationale vriendschap, en verzoeken u deze zaak rustig en «onpartijdig te beoordeelen. Zij hebben de zekerheid, dat gij uw oordeel geheel zult wijzigen, zooals »uw geweten u dat zal voorschrij- »ven.« Hier zijn nu professoren aan het woord van alle politieke partijendie Ferrer «aan 't werka gezien hebben, en zij beschouwen de zaak der terdood brenging als een rechtvaardige. Die professoren noemen zichvoorstanders van vooruitgang. Geen «dompers,dus geen reactionairen. Worden deze toch ook bij »de bende« begrepen BEMESTINGSLEER. (Vooral voor ouderen.) IIL Wij zouden voort kunnen gaan met van de nog niet besproken elementen een en ander mee te deelenvan waterstof bv. dat het een soort van gas is, hetwelk een bestanddeel is van water; van zwavel, dat men deze stof als een geel poeder, bloem van zwavel, bij den drogist bekomen kan en dat ze in de natuur wordt aangetroffen in de omgeving van vuurspuwende bergenvan phos phorus, dat... stop 1 Laten we niet meer vertellen, dan bepaald noodig is. Nietwaar voorouderen wordt 't onthouden van allerlei nieuwigheden heel dikwijls vrij lastig. En op grond hiervan achten we 't w('Tisehelijk om zoo sober mogelijk te zijn in 't doen van mededeeliogen inzake nieuwigheden. We willen dus beginnen met te vertellen, dat van 't opgenoemde tiental de plant er slechts enkele nit den grond haalt en dat er van die enkele ook nog wel een paar zijn, die in dien grond in zeer voldoend© mate aanwezig zjjn voor 't leveren van ontelbare oogsten. Maar dan blijven er toch tenslotte nog vier over, die elke boer bepaald moet kennen. Tenminste, als hij met z'n tijd mee wil. En wie wil dat niet? Allemaal, niet waar. De vier, waar 't om gaat zijn ttikxtof,phosphorus, kalium en calcium. „Wat bliefIvraagt er een. „Stikstof ook?" „En in 't vorig opstel werd gezegd, dat vier vijfde deelen van de lucht uit stikstof bestaat, moeten de planten dan ook nog «tikstof in den grond kunnen vinden? Ze staan er met stengel en bladeren te midden iD. En in mijn grond zorg ik ook zooveel mogelijk de lucht te doen doordringendus om de wortels van de planten heen zit ook nog al wal luchtstikatof. Moeten nu de planten ook nog op andere manier soma atikatof kunnen vinden?" Kranig opgemerkt, waarde vriend. Maar laten wij u gauw uit den droom helpen en tegeljjk daarmee ook alle anderen, die als gij, daarover dachten. De luchtstikstof kan de meeste van onze land bouwgewassen niet xan dienst zijn. Grassen, gra nen, bieten, peen, vlas, meekrap, karwij, koolzaad, aardappelen, uien ja, welke niet meer, ze heb ben aan de lnchtstikstof niets. Daar kunnen er slechts enkele mee terecht bv. erwten, boonen, wikken, klavers. Die bezitten het vermogen om onder sommige omstandigheden de lucht stikstof te benutten voor haren groei. Al de andere moeten de stikstof in den bodem kunnen vindenniet als luchtstikstof, niet als vrij ele ment, maar in gebonden toestand. Over dien gebonden toestand van stikstof een anderen keer nader. Vragen en Antwoorden worden kosteloos geplaatst. Antwoorden of mededeelngen zjjn met hetzelfde nummer gemerkt als de vragen waarop ze betrekking hebben. Vragen. 352. Waarom geen Thomasslakken op een wei, die kort geleden met stalmest bemest werd? 353. Wat zou beter zijn,stalmest aan den hoop bewaren, of direct over de wei uitrijden Antwoorden en mededeelingen. 350. Breekmeel? Dat is boekweitmeel met meer Of minder doppenstukjes er door. 351. Stekels bestrijden Die vraag Is niet af doende te beantwoorden dan alleen met deze woorden: ze bij voortduring ongenadig achter d'r broek zitten. Wie winnen wil, ook in dezen strijd, geve den moed niet op. SPANJE. Het jongste nummer van de Veluwe komt in een treffende driestar nog eens terug op hetgeen Mr. Mendels in scherpe taal heeft gesproken over den Spaansahen Koning in de volkabijeenkomst van 16 October jl. De Ferrer-kwestie ligt er aan ten grondslag, en onder de donderende toe juichingen van millioenen revolutionairen viel het ministerie-Maura. De revolutionairen hadden hnn zin nu zou men eens zien, welke moordenaren aan het bewind waren geweestde sluier zou worden weggerukt, en dat zwarte Jezuïten-complot zou aan den schandpaal worden vastgebonden. Wel nu: er hebben reeds ministers van het nieuwe, liberale ministerie ge sproken. Men kan overtuigd zijn, dat zij niet tot de nachtscbool, tot de dompers behooren. En wat hebben deze ministers over de zaak-Ferrer gezegd Zie hier, wat de nieuwe minister van buitenlandsohe zaken zeide*. Ferrer, zeide hij, is streng, maar vol komen naar de wet berecht, en die streng heid was noodig tot verdediging der maatschappij. Deze minister, een liberaal man, heeft alzoo Ferrer's terechtstelling niet alleen wettelijk, maar ook verstandig genoemd. De nieuwe minister van oorlog sprak anders. Kenrde hij het doodvonnis dan af? O neen, dat niethet stond bij hem als een paal boven water vast, dat Ferrer zijn verdiende loon had ontvangen. En dat de anarchist voor den krijgs raad was gebracht, keurde hij evenzeer goed. Er was zelfs geen andere weg, ver klaarde deze minister. Ferrer ken niet voor den burgerlijken rechter worden gebracht; Ferrer was immers van daden van opstand beschuldigd en zulke daden worden door de Spaansche strafwet zonder

Maas- en Scheldebode | 1909 | | pagina 1