't Is wat voor de liberale partij in groote staatsie geleefd te hebben, toen, lang geleden en nu zoo in de minderheid. Nu in de Eerste Kamer minderheid I In de Tweede Kamer minderheid. In de Prov. Staten minderheid. Minder liberale burge meesters Minder liberale notarissen Minder liberale domineesMinder liberale professorenMinder liberale onderwijzers Minder liberale kweek scholen en Hoogere Burgerscholen. Minder liberale advocaten en juristen. Minder liberale medici. Minder liberale bekwame perslui. Ja, 't is wat voor een rijke, als hij naderhand rijtnig en ros door een ander mennen ziet. Heb meelij, mijn lezer Tuin- en landbouw. W raag'a^k. Antwoorden of mededeelingen Binnenland. De lintjeszaak. Nationale Tentoonstelling van Huisvlijt. DSïicieel Wetfeelle. Gemeenteraadsvergadering. ÈPi&atseliyfe Nieuws. Somiuelsdjjk. Aan Mejuffrouw E. Mac- kloet is eervol ontslag verleend als helpster in de Bewaarschool alhier, ftliildelharnis. Jl. Vrijdagmiddag kwam de tram, welke 3.30 uur aan 't station moest zijn, aldaar om 5 uur aan. De post was in dien lusschentijd met eeD expresse tram bezorgd van Hellevoetsluis naar hier. Stad aan 't Haringvliet. Tegen J. T. is procesverbaal opgemaakt wegens open bare dronkenschap. Den Bommel.* Door Z.Exc. de heer Minister van Justitie is aan E. D. Piquillet, Rijksveldwachter alhier, bij dienstorder zijne bijzondere tevredenheid betuigd, wegens zijn beleidvol en verdienstelijk optreden inzake de opsporing en aanhouding van de daders van de diefstal bij de Wed. Segers onder Melissant gepleegt. Zoodat daarvan eervolle vermelding zal geschieden in het Alg. Politie blad. Oude Tonge. Vrijdag j.l. was ter vee markt 40 stuks vee aangevoerd. Nieuwe Tonge. Door H. M. de Konin gin is f 25 geschonken aan L. M. Kievit, voor het koopen van een kinderwagen voor zijn 18 jarige dochter, die zoo ongelukkig is dat zij niet kan loopeD. Ouddorp. In den nacht van Zaterdag op Zondag hebben de bietenschippers lig gende in de »kil« wegens storm en hoog water het hard ie verantwoorden gehad. De meeste der schepen zijn dan des nachts nog in de haven alhier binnen geloopen. Schipper D. Grintvis heeft aan zijn vaartuig nog al eenige averij opgeloopen, hoofd zakelijk aan de giek. IJselmonde. Aan den Oostdijk alhier brak Zaterdagnacht halftwee brand uit op de boerderij »Smitshoeve« van den zetboer B. van Dijk, Woning en schuur gevuld met hooi werden een prooi der vlammen. Tot ver in den omtrek was het vuur zichtbaar, waarop spuit 40 uit Rotterdam onder lei ding van den brandmeester den heer L. Kamhoot zich dadelijk derwaarts begaf en de spuit met 2 stralen in werking stelde op verzoek van den burgemeester. Later kwam ook een spuit van hier. Clemeeiiilsraad. Ingezonden. NATIONALE INSCHIJV1NG BliMen-InstituiitSt. Henricns-GesticM te Grave BEMESTINGSLEER. (Vooral voor ouderen.) II We zouden heden de namen leeren kennen van de tien elementen, die voor de planten onmis baar zijn. Welnu, hier z(jn ze: Koolstof, waterstof, zuur stof, stikstof, phosphorus, zwavel, kalium, calcium, magnesium en (jzer. Wellicht zijn de meeste der hiermee bedoelde stoffen u niet bekend. Een paar zwavel en ijzer, zijn echter geen vreemdelingen. En van zuurstof en stikstof zullen heel velen uwer ook wel we ten dat 't gassen zijn, die men aantreffen kan in de lucht die ons omgeeft. Zoo ongeveer een vijfde deel van de lucht bestaat uit zuurstof, vier vijlde deelen zijn stikstof, 't Laat [zich heel goed begrijpen, dat er in de lucht ook nog wel wat anders zit. Zoo b. v. damp van water en stofdeel tjes. Maar er bevindt zich in de lucht, de damp kring, die onze aarde omriDgt ook steeds een koolzuur. Da's ook al een gas. Als we een fleschje spuitwater pas hebben open gemaakt is het 't koolzuurgas tdat de vloestof zoo in kleine drup peltjes doen opspringen. Ook kunnen we de wer king van 't koolzuur waarnemen bij 't schuimen van bier. En de kleine gaatjes in brood, gebak ken van goed gerezen deeg, zijn voor een deel veroordeelt door 't koolzvuurgas, dat bij de wer king van gist ontstaat. Wij zouden nog wel meer voorbeelden kunnen noemen, waarbij 't werk van koolzuur voorden dag komt, doch het bovenstaande is reeds genoeg nietwaar, om u te doen begrijpen, dat koolzuur een gas is, een luchtsoort. „Maar" aldus vraagt er wellicht een uwer „maar ge vertelt nog al een beetje van kool zuur en bij de door u genoemde 10 elementen staat er niet eens den naam van. Ge hebt gelijk. Koolzuur is ook geen element, 'tls een eaamgestelde stof. Ze bestaat uit kool stof en zuurstof. En 'tis daarom, dat we er even bij stilstonden, wijl het koolzuur uit de lucht de bron is, waar de plant haar koolstof vandaan haalt. Of er dan koolstof, dat zwarte goedje, hetwelk we ook in houtskool vinden, ia koolzuur zitten kan Wat dunkt u, zou er koolstof zitten in petro leum Niet En denk dan eens aan 't roet bij een lampje ontstaan, dat „stoomt." Nietwaar, ge voelt 'tal. Ook in 't lichtgas, dat we niet kunnen zien, zit koolstof. Een gasvlam kan immers roeten Genoeg. We begrijpen nu, dat koolzuur kool stof bevat. En de voor de planten onmisbare koolstof komt uit de lucht. Daar behoeft dus niet veel aandacht aan geschonken te worden als we over bemesting praten. Of 't moest zijn, dat we nog even wilden vertellen, dat koolstof- houdende producten in „ruige" mest kunnen meehelpen, om den grond in een geschikteren toestand te brengen voor den groei der planten. Want die koolstof houdende mestsoorten helpen een beetje mee, om humus, (zwarte grond) te vormen. (Wordt vervolgd Vragen en Antwoorden worden kosteloos geplaatst. zjjn met hetzelfde nnmmer gemerkt als de vragen waarop ze betrekking hebben. Vragen. 350. Wat is breekmeel 351. Hoe kan men stekels bestrijden? Antwoorden en mededeelingen. 348. Hoeveel kainiet op tarwe Vaak geeft men 5 a 6 baaltjes per bunder. Doch als de navrucht veel kali vraagt, wordt nog wel meer toegedient. Op klei neme men echter proeven voor men ge regeld kalimeststoflfen bezigd. 349. Nu nog subsidie vragen? Neen. Vóór 1 October behoort te gebeuren. De Haagsche correspondent van de »Tel.« schrijft Naar ik van betrouwbare zijde verneem, heeft de behandeling van de bekende lint jes historie in de aideeliugen der Kamer niet zulk 'n omvang genomen, als door ve len verwacht werd. De felste beschouwin gen zijn hoofdzakelijk gehouden door de sociaal-democraten en vooral in de afdee- ling, waain de heeren Schaper en Duys zit ting hadden, is een scherp en uitvoerig debat gevoerd. Het jongste Kamerlid, de afgevaardigde van Zaandam, heeft daain een werkzaam aandeel gehad. Het merk waardigste was, dat juist ook in deze af- deeling de heer Kuyper niet alleen zitting had, maar dat hij er zelfs rapporteur van was, zoodat hij de hem veroordeelde re devoeringen zelf heeft mogen rapporteeren. Hij heeft echter met geen woord aan het debat deelgenomen. In de eerste en derde afdeeling hadden geen sociaal-democaten zitting. Het is niet onwaarschijnliijk dat de Na tionale Huisvlijt-tentoonstelling van den Volksbond, welke in 1910 te 's Graven- hage zal worden gehouden, eenigen invloed zal hebben op de beoefening van de Huis vlijt in het Leger, waar deze tot nu tce niet dan sporadisch voortkwam, gelijk een onderzoek heeft geleerd. Door de welwil lende beschikkingen toch zoowel van den Minister Sabron als van den Minister Cool, is het aan het tentoonstellingsbestuur ver gund geworden op ruime schaal in militaire kringen daarvoor propaganda te maken. Aanplakbiljetten, uitgevoerd in de nationale kleuren, komen in alle kazernes, inrichtin gen en hospitalen van tentoonstellingen en hare bizonderheden vermelden en op de bureaux zullen programma's en inschrijf yingsbiljetten verkrijgbaar zijn voor allen, die wenschen in te zenden. Bovendien heeft de Minister der Commandanten zich dit onderwerp in directe verbinding met het bestuur te stellen, dat natuurlijk van zijn kant alle gevraagde hulp en voorlichting gaarne zal verstrekken. De militaire chefs, die sympathie gevoelen voor de Huisvlijt, kunDen daar wel een en ander ten goede doen. Misschien geeft de tentoonstelling zoodoende wel eenig karakteristiek militair huisvlijtwerk te zien, zooals dat te Breda op de plaatselijke tentoonstelling in den vorm van miniatuur geniearbeid zoo bijzon der mooi aanwezig was. Dat de Huisvlijt ook in het Leger in den vrijen tijd veel nut kan stichten en een uitnemend wapen is tegen verveling en alles wat daaruit voortvloeid, het is niet te ontkennen. Te hopen dus, dat deze eer ste poging succes met zich zal brengen. De BURGEMEESTER der gemeente Som- melsdijk maakt bekend, dat eene Openbare Vergadering van den Raad is belegd tegen Woensdag den 27 October 1909, des namiddags ten 7 ure. Sommelsdijk, den 25 October 1909. De Burgemeester, DE GRAAFF. Aan den onderwijzer A. Roetman is op zijn verzoek toestemming verleend om te Middelharnis te mogen wonen. B. de Korte had het ongeluk eenige dagen geleden met zijn voet in een spijker te trappen, wat zulke kwade gevolgen had, dat hij genoodzaakt was geneeskundige hulp in te roepen. H. Knape had Zaterdag het ongeluk, terwijl hij aan 't suikerpeen snijden was, de top van zijn duim af te snijden. Naar men ons mededeelt, zal de Openbare school bij wijze van proef met gas verwarmd worden. Door de Sommelsdijksche Verlotings commissie is aangekochteen prachtexemplaar van een stier met volledige afstammingsbe wijzen. Zulk een stier kan een aanwinst voor de veefokkerij genoemd worden. Naar wij vernemen zal getracht worden nog een tweede dito aan te koopen. Op het suppletoir kohier no. 1 van den H. Omslag over 1909 zijn 20 personen geplaatst. Iu de plaats van den heer A. Braber Pz. is tot regent van het Weeshuis benoemd de heer D. A. Landheer. Het Gemeentebestuur zal ook eene aanvrage doen lot het plaatsen van een spreekcel. Aan de beurt van aftreding als bestuurs leden van de vereeniging »Het Groene Kruis* zijn de heeren A. Bom en P. Bisschop. P. d. P. viel verleden week met een mand met suikerbieten op zijn rug in de kaai, daar hij over een stukje biet gleed. Daar het water in de kaai laag was, bracht hij het wonder boven wonder, zonder letsel af en kwam hij met dm schrik en een nat pak vrij. Door den rijksveldwachter Piquillet is procesverbaal opgemaakt tegen H. W. we gens diefstal. De loteling der lichting 1910 J. Kievit, die zich door den Militieraad heeft laten keuren, is goedgekeurd geworden. Ter algemeene kennis is gebracht dat de keur van het dijkleger voor het water schap »de dijkring Flakkee* van den 20Sten Oct. tot en met den 2osten Nov. ter inzage ligt bij den secretaris. Dezer dagen is de Gemeenterekening over het dienstjaar 1908, door H.H. Ged. Staten definitief vastgesteld terug ontvangeD. Bij het gehouden examen der vrije- en ordeoefening is daarvoor geslaagd L. Breur Kz. alhier. Maandagmorgen is onze oudste in gezetene H. Overdorp overleden in den ouderdom van 91 jaar en 7 maanden; af gescheiden zijn doofheid was hij tot rijn laatste dagen een krachtig man en liet zijn oordeel niets te wenschen over. Door dit sterfgeval is de Wed. J. Rober de oudste geworden, weike jl. 11 October haat 90ste verjaardag heeft, bereikt. Zaterdagavond zoude een paar kleer makersknechts een beetje uitspanning willen hebben, erg voordeelig schijnt dit echter niet gewerkt te hebben, een er van kwam des 's nachts nog op zijn bed en de andere heeft ge'ogeerd in een beijenhok in een tuin, dat met zulk weer niet zoo wentche- lijk is. Dirksland. Door de vele werkzaamheden in feet landbouwbedrijf zijn de scholen voor een groot gedeelte ontvolkt. Vele leerlin gen met daartoe verleend verlof, helpen mede het werk bespoedigen en de inkomst van het gezin vermeerderen. Droog weer is voor den landbouwer zeer gewenscht om den nog te verrichten arbeid op tijd klaar te hebben. Bij den landbouwer L. den Boer aan den Oudendijk hing voor een paar dagen een takje van pl. m. 12 Centimeter lang aan den muur, waaraan 1 2 appelen gegroeid waren van verschillende grootte. Ook staan er een paar peereboomen zoo vol geladen, het waarlijk een lust is te zien, en als een zeldzaamheid mag aanschouwd wordeD. Bij enkele personen zijn Zaterdagnacht verschillende voorwerpen ontvreemd, bij de eene waren kleedingstukken, bij de andere konijnen en chalotten gestolen. Buerdeiij met woning en schuur Ijrandden geheel uit en circa 100 kippen gingen in de vlammen op. Het vee was in de weide. De opstallen behoorden aan dan heer P. de Lijster alhier. Om 7 uur 's morgens kon spuit 40 in rukken en bleef de spuit uit deze gemeente nog water geven. Twee spuitgasten van hier C. van Driel en Chr. Rijsdijk, kwamen onder een om- vallenden muur terecht en kregen kwetsuren aan het hoofd en ribben. Per rijtuig werden zij vervoerd naar dr. Wagtendonk. Verslag van het verhandelde in de Openbare vergadering van den Raad der gemeente Middelharnis op Vrijdag, 22 October j.l. des nam. ten\ 2,30. ure. Aanwezig alle leden. De Voorzitter opent de Vergadering en verzoekt den Secretaris de No tulen voor te lezen, na voorlezing wordt den zelfden onveranderd goedgekeurd. Aan de orde ingekomen stukken. Ie. Procesverbaal van de boeken en kas van de Gemeente Ontvanger en alles in orde bevon den. 2e. Een schrijven van den Onderwijzer Hoogenboom, inhoudende, verzoek eervol ont slag tegen 1 December a. s. De Yoorz. deelt den Raad mede dat na gedaan onderzoek, bij het Hoofd der School den Heer Ruiter, zoo er in die facanten betrekking van Onderwijzer vóór genoemde datum niet is voor zien geworden, zal alsdan tijdelijk die klai door het hootd worden waargenomen, mits hier geen bezwaren tegen bestaan. Alzoo wordt den Heer Hoogenboom tegen 1 Dec a. s. eervol ontslag verleend. 3e. Van H. H. Ged. Staten goedgekeurd te rug ODtvangen besluit Gemeente begrooting. 4e. Een schrjjven van den heer J. L. Vink, inhoudende dat hij zjjn benoeming heeft aan genomen. Genoemde stukken worden voor kennisgeving aangenomen. 5e. Een adres onderteekend door een aantal ingezetenen inhoudende een verzoek om aan Mej. Versteeg een jaarlijksche bijdragen toe te- kennen. Dit adres wordt door den Seeretaris voorgelezen. De Voorz. deelt den Raad mede dat door B. en W. beeproken is deze zaak, of er behoefte bestaat aan een 2e. verloskundige, hetwelk door hen niet bevestigend kan beantwoord worden. Uit een en ander blijkt dat ten slotte de Voorz. den Raad mededeeld, dat B. en W. hierover adviseeren. omtrent dit punt afwijzend te be schikken, waartoe wordt besloten. 6e. Goedgekeurd van H. H. Ged. Staten te rug ontvangen, toekenning subsidie Burg. Arm bestuur en Weeshuis. Door den Voorz. wordt nu aan de orde ge bracht, adres Zandpad 't welk in een vorige vergadering al ter sprake is geweest, doch aan gehouden om te onderzoeken, in hoeverre het mogelijk is, om de bewoners van het Zandpad van de strafplaag te bevrijden. Door B. en W. is overwogen, om, daar de Voorstraat in geen goeden toestand verkeerd deze met nieuwe steenen te bestraten, en de oude voor het Zandpad te gebruiken, na gedaan onderzoek zouden de hiervoor bedragen f 4000 zjjn, en zou dan het Zandpad met de oude stee nen tot op de helft er mede bestraat kunnen worden, daar deze kosten te hoog zijn wordt daarvan afgezien. Door den Voorz. wordt aan den Raad, nog een ander middel van beharding meegedeeld, waarvan de kosten ongeveer f2500 zijn na eenige bespreking hierover wordt door den heer Slis voorgesteld, dat door B. en W. een onderzoek wordt ingesteld, naar de wijze waarop de wegen stofvrij worden gemaakt, door de Eerste Ned. Toilmac Co. voor stofvrije we gen. Dit voorstel wordt door den Voorz. aan vaart, en wordt dit onderwerp als afgehandeld beschouwd. 7e. Wordt door den Voorz. aan de orde ge bracht wijziging Gem. Begrooting 1909. en me degedeeld dat er door de vele bedeelingen welke over het afgeloopen jaar zeer zijn toegenomen, is er een tekort van f550.er worden nog eenige posten opgenoemd van buitengewone uitgaven zoodat het totaal tekort bedraagd f 1054,48. en stelt de Voorz. den Raad voor die som te lee- nen, en in zoo'n kort mogelijken tijd af telossen. Na eenige discussie wordt daartoe besloten. Aan de orde i3 nu leening gasfabriek. Door den Voorz. wordt medegedeeld dat jer een geldleeniDg voor de gasfabriek moet plaats hebben bedragende f28700. ingaande 1 Jan. '10 tegen een rente van 4 percent aflosbaar ta be ginnen met het jaar 1915 en eindigende 1935., 't welk door den Raad zonder verdere discussie wordt goedgekeurd. Alsnu is aan de orde Gemeente Begrooting 1910. Er wordt bij mond* van dep Heer Slis door de Oommissie rapport uitgebracht. En wordt de begrooting 1910 vastgesteld; op een uitgaaf van f 64267,06. op een ontvangst van f 64430,81s Alsnu wordt door den Voorzitter deo Raad machtiging gevraagd, tot verhuring van het per ceeltje land aan den havendijk voor den tijd vau een jaar. Daar nu aan de orde is reclame Hoofdeiijken Omslag, wordt de openbtre verga dering gesloten, en gaat men over in geheimen zitting. Verslag van het verhandelde in de Openbare Vergadering van den Raad der gemeente Stellendam op Vrijdag 22 Oct. j ldes voorm. ten 9,30. ure. Aauwez'g alle leden. Na opeuiug der vergadering door den Burge meester-Voorzitter worden de Notulen der vo rige vergadering gelezen, waarop de heer Nag- tegaal opmerkt, in de vorige zitting met den Heer A. J. van Vessem te hebben gesproken over de niet-beëediging van het herkozen raads lid Holleman en daarop antwoord ontvangen heeft, dat mogelijk eene wetswijziging de be- ëedigeu van een herkozen raadslid onnoodig heelt gemaakt. Hij zou dit alsuog in de notu len wenschen opgenomen te zien. Na deze aan vulling worden de notulen goedgekeurd en ge- teekend. Daarop laat de heer Moerland voorlezing doen van art. 39 der Gemeentewet en merkt op, dat de Heer Holleman vöör de aanvaarding der functie als raadslid rapport heeft uitgebracht inzake de Gem. Rekening, en onwettig zitting heeft als raadslid en dus tevens onwettig heeft medegestemd. De Gemeentewet zegt dit dui delijk. Toen de Vergadering, waarin de nieuw-geko- zen raadsleden beëedigd zijn, gesloten was, meest eene nieuwe belegd worden inzake beëedigiug van den Heer Holleman. De oproeping daartoe is mondeling geschied, terwijl de Heer Biemond en hijzelf niet zijn opgeroepen. De heer Moer land acht het een groot vraagstuk, waarom vjjf raadsleden wél en de overige twee niet opgeroe pen zijn aangezien op zoo'n wijze willekeurige to°standen kunnen ontstaan. Hij geeft verder te kennen, in deze de tusscnenkomst te zullen inroepen van Heeren Ged. blaten, dezer provin cie, door wie eene onpartijdige beslissing geno men zal worden. De Burgemeester merkt op dat het gewoonweg een verzuim van hem ge weest is, den heer Holleman niet tegelijk met de beide andere gekozenen te beëedigen en geeft verder toelichting over het verloop der zaak. Le Heer Holleman wenscht de vergadering te verlaten, als hij niet wettig zitting heelt, waar op de Voorz. herinnerd aan de voorschriften, waaruit blijkt, dat de beëediging kan geschieden in eene onvoltallige vergadering. Hij wenscht thans door bemiddeling van den Heer Moerland weldra eene beslissing van Heeren Ged. Staten te vernemen. Komt aan de orde da Gemeente 'Begrooting voor bet dienstjaar 1910. Na voorlezing door den Voorz. van de posten in uitgaaf en ontvang bljjkt, dat de begrooting in totaal f 18898,01 be loopt in ontvang en uitgaaf. Daarop doet de Voorz. voorlezing van een mis sive van Heeren Ged. Staten, houdende aanwij zing, dat met het oog op eventueele subsidies krachtens art 53 der L. O. wet en van Rijk en Provincie in de kosten der huishouding der ge meente, in de verordening van den H. Omslag voor 1910 eene progressie worden ingevoerd, opdat de meer gegoedeD een hooger percentage van hun belastbaar inkomen betalen, waardoor de inkomsten zullen wordan versterkt, aangezien op buitengewoonen steun geen aanspraak kan worden gemaakt, indien niet de gemeente zelf het mogelijke heeft beproefd, om nieuwe in komsten te scheppen. De hear Moerland geeft te kennen, veel voor progressieve belasting te gevoelen, doch stelt voor nu het ontwerp begrooting in orde is, de zelve conform ter goedkeuring in te zenden. Ook de Voorz. wenscht de Begrooting onver anderd te houden en vraagt, B, en W. te mach tigen een ontwerp-belasting te maken, hetgeen wordt goedgevonden. Daarop wordt eenparig de begrooting vastge steld, welke ter goedkeuring aan Heeren Ged. Staten zal worden ingezonden. Komt aan de orde de vaststelling der begroo ting van het Alg. Armbestuur voor 1910, beioo- pende in ontvang en uitgaaf f 1054. Onder de inkomsten is een post ad f900.als subsidie van de geneente geraamd. De heer Moerman wijst op de enorme stijging van dezen post, aangezien hij voor eenige jaren slechts plm. f300.beriep. De Heer Holleman geeft den Voorz. in over weging, bij het opmaken der begrooting voeling te houden met de andere corporaties van dien aard in deze gemeente, waarop de Voorz. replu- ceert, dat zulks door hem is gedaan. Wordt daarop goegevonden, uit de gemeentekas f900. subsidie te verstrekken en de begrooting ter kennisneming aan H. Ged. Staten dezer provin cie in te zenden. Daarop .worden éénparig vastgesteld een staat model B tot af en overschrijving van posten op de begrooting dienst 1909 en model A tot het.doen van betalingen uit den post „Onvoorziene Uit gaven" dienst 1909, welke staten ter goedkeuring aan H.H. Ged. 8taten dezer provincie zullen worden ingezonden. Wordt voorlezing gedaan van eene missive van H.H. Ged. Stalen dezer provincie, houdende mededeeling, dat het niet wenschelijk geacht wordt, dat gelden onder berusting blijven van den Gemeente Ontvanger, welxe niet door diens borgtocht worden gedekt en verzoekende, te bevorderen, dat door aanvulling der Instructie de Ontvanger wordt verplicht tot storting van gelden boven den borgtocht op de Rijkspostspaar bank op een boekje ten name van den Ontvanger met bepaling, dat zonder tusschenkomst van B. en W. geene terugbetaling kan plaats hebben. "Wordt goedgevonden, de Instructie van den Gemeente-Ontvanger dienovereenkomstig aan te vullen, de redactie daarvan aan B. en W. over te laten, waarna de Instructie ter kennisname zal worden toegezonden aan Heeren Gedeputeerde Staten dezer provincie. Wordt voorlezing gedaan van eene missie der Rotterdamsche Tramweg Mij., houdende mede deeling, dat zij genegen is, tot ruiling van grond over te gaan, daarbij de kosten ten haren laste nemende. De Heer Moerland wenscht te laten nagaan, of de Mij. ook geld heeft betaald van den ingenomen grond aan de Z. O.zijde der bijhaven en stelt verder voor, tot ruiling over te gaan, behoudens goedkeuring van Heeren Gedeputeerde Staten, door opmeting van den afgestanen grond en dezelfde grootte terug te verkrijgen, een en ander onder opmeting door den Landmeter van het Kadaster op kosten van de Maatschappij. Wordt voorlezing gedaan van een schrijven van Ph. van Oostenburgge, houdende verzoek, om ten behoeve der gemeente school en schrijfbehoeften te mogen leveren. De Heer Biemond stelt inschrij ving voor waarmede de Heer Moerland zich vereenigt. Op voorstel van den Voorz. wordt besloten tot aanhouding tot een volgende ver gadering. Wordt voorlezing gedaan van twee reclames tegen aanslagen in den H. O. dienst 1909, n. 1. door de Heeren N. J. van DoDge en P. van Es Lz.welke in handen worden gesteld van de Commissie tot het aanhooren van bezwaren intake aanslagen in de belasting. De Heer van Beters merkt op, dat de reclame binnen drie msa-iden moet plaats hebben, zoo dat daarna de tijd tot reclame ia verstreken. De Voorz. geeft te kennen dat dit zal worden nagegaan. Daarop legt de Voorz. over een ontwerp re dactie tot wijziging van art 23 der Bouwveror. welke in handen wordt gesteld van den Heer Mo rland om deze redactie te doen nagaan. Vervolgens zal deze redactie aan 't oordeel der Gezondh. Com. op dit eiland worden onder worpen. Wordt voorlezing gedaan van een mlssieve van Heeren Ged. Staten houdende opmerking betreffende gemeenterekening dienst 1908, wordt goedgevonden B.en. W. te machtigen de noodige toelicbtingeu te geven. De Heer Holleman wijst op den treurigen toestand in het slop van Meijer en dringt op 't aaubrengeu van een heiningen meer zindelijkheid aan, terwijl de Heer Van Beters te kennen geeft, dat in het slop bij Kooijman verbetering der goot noodzakelijk is. De Voorz. geeft te kennen, daarmede te wachten tot 1910, aangezien Dij de Begrooting voor dat jaar daarmede rekening is gehouden, hetwelk wordt goedgevonden. Niets meer aan de orde zijnde, sluit de Voorz. deze vergadering. Verslag van het verhandelde in den Raad der gemeente Goedereede op Vrijdag x22 Oct. 1909, des namid. te 6,15 ure. Tegenwoordig alle leden. Na opening door den Burgemeester-Voorzitter worden de notulen der vorige zitting gelezen en onveranderd vastgesteld. Komt aan de orde de behandeling der gemeente- begrooting over het dienstjaar 1910. Naartikels- gewijze voorlezing der uitgaven en ontvangsten wordt na emige besprekingen van enuele posten der begrooting in totaal in ontvang en uitgaaf vastgesteld op een bedrag ad f 17622,80, terwijl voorlezing wordt gedaan van eene missive vau H. H. Ged. Staten dezer provincie in zake sub sidie van Rijk en Provincie en d» konen der huishouding. Wordt goedgevonden, de begrooting over 1910 ter goedkeuring aan H.H. Ged.Staten dezer provincie in te zenden. De uitgetrokken post ad f 10 als subsidie aan de Vereeniging „Landbouwonderwijs" is van de begrooting afgevoerd, niettegenstaande de heer Vogel behoud van dien post sterk verdedigde, met, 4 tegen 3 stemmen, die van de heeren Joppe, Vogel en Troost. Alsnu verlaat de heer Vogel de zitting. Wordt voorlezing gedaan van eene missive van H. H. Ged. Staten iu Zuid-Hollaud, houdende mededeeling, dat het niet wenschelijk geoordeeld wordt, dat gelden onder berusting van den gemeenteontvanger blijven, welke niet door diens borgtocht zijn gedekt. Met het oog daarop wordt verzocht de instructie van den gemeente ontvanger zoodanig aan te vullen, dat deze wordt verplicht tot storting van gelden boven de borg tochtsom op een boekje der Rijkspostspaarbank ten name van den ontvanger met de bepaling, dat zonder tusschenkomst van B. en W. geen* terugbetaling kan plaats hebben Wordt eenparig besloten, bedoelde instructie dieusvolgens aan te vullen en de redactie daar van over te laten aan B. en "W.waarna da instructie ter kennisname aan H.H. Ged.Staten dezer provincie zal worden ingezonden. Worden met eenparige stemmen vastgesteld een staat model B. tot af- en overschrijving tot posten op de begrooting en een staat model C. tot aanvulling der begrooting, beide dienst 1909, welke staten ter goedkeuring aan H.H. Ged. Staten dezer provincie zullen worden aangeboden. Daarna geeft de Voorz. te kennen, dat bij Boshoven als huurder eener woning, destijds toebehoorende aan de gemeente, heelt aange sproken over vier weken huur ad f3,20, waarop Boshoven hem te kennen had gegeven, dat hij van den vroegeren huurder steeds water heeft gehad, voor plm. f 0,30 per week. De Voorz. deelt verder mede, dat Boshoven reeds f 2 aan den gemeenteontvanger heeft betaald, waarop wordt goedgevonden, hiermede genoegen te nemen Hiervan zal aan de Gem. Ontv. en Boshoven kennis worden gegeven. De heer Troost bespreekt den toestand achter het Post en Telegraafkantoor met het oog op het Jpuin en de steenen, die daar liggen. Hij zou het wenschelijk achtten, de steenen te doen opruimen en het puin over het terrein te laten heen werken. De Heer Joppe acht met het oog op betare verlichting nabij de postbus plaatsing eener lantaarn aan den woning voor P. Overbeeke gewenscht. De Voorz. geeft te kennen, te zullen nagaaD, of er nog een straatlantaarn disponibel is tot plaatsing alhier; zooniet, zal eene nieuwe lantaarn worden aangekocht Niemand meer het woord verlangende, sluit de Voorz. de vergadering. Ten Bate van het Bij gelegenheid van het VIJFTIGJARIG BESTAANSFEEST. L. S. Op 22 September j.l. herdacht hetBlinden-In- stituut, St. Henricus-Qesticht te Grave, den öOsten verjaardag zijner stichting. Zeker werd te Grave nooit een gedenkdag mee zóó veel geestdrift en met zóó algemeene belangstelling der bevolking gevierd, als dit gouden jubelfeest van het Blin- den-Instituut, dat de glorie is van Grave, maar dat ook ten heil en zegen is aan talrijke blinden uit alle streken van ons dierbaar Vaderland. Op zulke vierdagen, onder den zachten, weldoen den glans eener goudene jubelzonne, voelt men zich verheugd en trotsch om hetgeen in 50 jaren aan blinden is gedaandoch wordt men te gelijkertijd vervuld met weemoed om hetgeen de blinde moet missen, om zoo jveel, dat nog meer kon worden gedaan voor die armsten der armen, indien de middelen toereikend waren. Daarom hebben onderteekenaars, leden der feestcommissie van het gouden jubelfeest van 22 September j. 1. zich vereenigd, om door geheel ons Vaderland bij gelegenheid van dit jubelfeest eene inschrijving te operien, teneinde door de opbrengst hst St. Henricris-Gesticht in staat te stellen nog méér voor de Iblinden te kunnen doen dan in 50 jaar reeds met'zoe veel offervaardig heid en opoffering is geschied. Is dit noodig? Is het nattig en noodig buiten het vele dat jaarlijks doo,r onze landgenooten aan de blinden wordt gedaanl nog eene extra-gave te verzamelen om deze nutt/ige inrichting voor blin den te steunen I Ieder die maar eenigzitis een idee heeft van de moeite en inspanning, dia er noodig is om blin den op te voeden en t.'e onderwijzen, hen een ambacht aan te leeren, oim ze in staat testellen door eigen arbeid ten minste gedeeltelijk in het levensonderhoud te voorzien; ieder die weet, hee, op alle gebied, eeDe nüenigtehulp en leermid delen, speciaal voor blïnden ingericht, daartoe noodig zijn, zal die vragen met een volmondig „ja" beantwoorden. Daa.renboven verklaard ons het Bestuur van het Ins tituut, dat er op de In richting een schuldenla.st rust van ver over de tienduizend gulden, we'lk schuld, door telkens grooter wordende behoéften, jaarlijks nog ver meerdert, j Met het volste vertrouwen zijn ondergeteken den dan ook dit goede wverk begonnen en zij zijn er zeker van, dat niemajpd in geheel ons Vader land zijn steun en mildif; bijdrage zal weigeren. Zijn er méér ongelukkijg dan blinden die nooit genieten de schoonheidien heerlijkheid der na tuur, die derven de wieelde van het zien en eeuwig rondwandelen inl donkeren nacht, gevan gen in de duisternis? I Hun het licht der oogïen terugschenken is eene onmogelijkheid. Doch rrAogelijk is het, door milde bijdrage ten hunen baf te, een zon van vreugde en vrede te doen schijnien in het hart der blin den en hunne lichtlooze'j oogen te doen stralen van blij geluk. Wie zou kut'men weigeren dit te doen De Commissie: G. H. L. FRIESEN, M^ethouüer, Voorzitter. Dr. H. J. L. R. SCHOEI ?P, Apotheker, Secretaris. J. LAMEkS, Bouwkunctige, Penningmeester. P. v. d. WIELEN, Dirticteul- Blinden-lnstituut. IGN. G. MULLER, Gen oetnteraadslid. A. J. M. KANTERS, A rts. J. b. P. P. van OPPE1VRAAIJ, Notaris. Th. A. JANSSEN-snudifea, Industrieel. J. D. P. J. van DIER.' SN, Uitgever.

Maas- en Scheldebode | 1909 | | pagina 2