Zaterdag 23 October 1909. 3 24sle Jaargang N°. 1496. voor de Zuidliollaiidsclie eit Zeenwiche Eilanden. Ml BLAD. Antirevolutionair Orgaan IN HOC SIGNO VINCES T. BOEKHOVEN, SOMMELSDTJK. AIBe stuiiBieia v««r «Se l&edaclie bestemd, .ifherieislië» e®» verdere Administratie franco toe te xenden aan den Uitgever. BftrankbcstrUding. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs por drie maanden franco per post 50 Cent. Buitenland bij voornitbetaling f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. UITGEVER Telefoon Interconsm. Ufo. 2. Advertentiën 10 Cent per regel en 3/2 maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en */3 maal. Bienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. Uit de Fers. In een woord: laag, min. De Kuyper hetze is tegenwoordig in vol len gang, hoofdzakelijk onder aanvoering van Mr. Troelstra, den leider der sociaal democratie. Het betreft nog altijd de veel besproken zaak van de lintjes-historie, die men schijnt te willen exploiteeren om een geducht tegenstander onschadelijk te maken. Dezer-dagen heett men die zelfs op het toneel gebracht. Het Nieuwsblad van het Noorden had de vorige week deze advertentie Nieuwe Schouwburg. Het Vrije Tooneel. Directie: J. H. Spïenhoff eu Nap de la Mae. Zaterdag 9 en Zondag 10 October 1909. Opvoering van: E'N EXCELLENTIE, of Hoe koiu !k aan 'n lintje l i Politieke Satyre in 1 bedrijf. Optreden van: J. H. Sfeenhoff, Diehter-Zanger. Mevr. C. Speenhoff—Pbinz, Liedjes en Voordracht. Nap de la Mar, Nieuw Repertoire, en tot slot der Voorstelling: Snuggere Hannes, Clownerie in 1 bedrijf. HannesNap de la Mar. Bureau geopend 7 uur. Aanvang 8 uur- Ook iu Utrecht, het deftige Utrecht is deze »fraaiigheid< vertoond en dit voor een stampvolle zaal Van welk karakter dit stuk is, bewijst wel wat het vrijzinnige Utrechtsch Dagblad er van zegt. Het blad schrijft er onder meer dit vin: Intusschen, men zou kunnen zeggen, dat het stuk, af en toe werkelijk te plat van inhoud, hier en daar over de schreef gaat en er uitdrukkingen in voorkomen, die niet geschikt zijn om door te jeug dige ooren te worden gehoord. Het is een satyre die niet vrij is van het pikante en op menig punt de gren zen van een spot-spel te buiten gaat. Ook een carticatuur moet binnen de perken blijven. Dit tooneelstuk, merkt de Rotterd. op, is dus niet alleen beleedigend voor een hoog staand persoon, maar bovendien blijkt het zoo onzedelijk te zijn, dat het Utrechtsch Dagblad zelf moet erkennen, dat er uit- drukk ngen in voorkomen, die niet geschikt zijn om door te jeugdige ooren te worden gehoord. Wij willen vragen: is dit nu geoorloofd Mag maar alles op het tooneel worden ge bracht, wat men daarop verkiest te brengen Mag men zoo in het openbaar iemand beleedigen Wat ons hierbij treft, is dit, dat de liberale, vrijzinnige pers over zoo'n looneel- vertooning nog geen enkel woord van af keuring heeft gegeven. Ook dat teekent Ons volk heeft vele deugden, maar ook zijn ondeugden.. Wat wordt er niet veel gedronken. En nu heb ik niet het oog op die per sonen m onze Maatschappij, die ieder kent, omdat ze bijna nooit nuchter zijn, neen die bedoel ik niet. Neen in onze Christe lijke gezinnen, word nog veel gedronken. Zoo geregeld vóór het middagmaal, Menigeen zal mij tegenwerpen »Och ziet gij daar nu zoo'n kwaad in« Ik drink er altijd maar één hoogstens twéé. Nooit heeft iemand mij nog in abnormalen toestand gezien. Gelukkig, dat U' zoover niet kwam, dank er Uw God voor, want Hij hield U dan staande, staande tegen de verleiding. En toch die drinkgewoonten, Ouders is verkeerd En waarom Uw kinderen ze zien het, zij weten 't dat Vader voor het eten een borrel drinkt, en beginnen dus te gelooven, dat 't groot staat een borrel te gebruiken en dat het zoo behoort. Soms is Vader mededeelzaam en gunt z'n kinderen wel de suikerdeelen uit zijn glaasje en langzamerhand krijgt het kind »den smaak er van beet.* Ouders die zoo handelen, doen verkeerd. Zij zijn zelfs oorzaak als hun kinderen later dronkaards worden. Men heeft vastgesteld dat van elke ioo gevallen van drankzucht, er 40 komen op rekening van de ouders, en dat 20 gevallen komen op rekening van de grootouders. Over het geheel bevestigen allen die dit onderwerp bestudeeren, dat tenminste 80 procent van de drankzuchtigen hun smaak van den drank overefden van hun voor ouders. De andere 20 procent worden dronkaards door hunne stoffelijke en redelijke omgeving, zonder schuld van hun voorouders. Zoo, ziet men dus, dat van d\e Vaders die nog steeds hun twaalfuurtje gebruiken hun kinderen voorgaan, in iets, waarvan zij, indien zij beseffen, wat zij deden, niet graag de verantwoordelijkheid op zich wil den nemen, en dat hun persoonlijk leven een factor is, waardoor de drinkgewoonten wor den onderhouden en de drankzucht voort duurt van geslacht tot geslacht, tot onnoe melijke schade, van den enkelen individu met alleeD, maar van heel het menschelijk geslacht. Wij hebben diep medelijden met hen, die verslaafd zijn aan den drank. Hun wilskracht vermindert gaandeweg, Hun blik benevelt. Hun denkvermogen verstomt. Lichamelijk en geestelijk gaan zij achteruit. Zij komen van kwaad tot erger. Zij worden ten spot van iedereen. Armoede en gebrek sluipt hun woning binnen, waar vroeger geluk enj welvaart woonden. Verwijdering tusschen man en vrouw. Een uiteenrafeling van den huwelijks band. Ja, wij moeten het erkennen, de wereld is zoo losbandig, het zedelijk peil daalt zoo, en door welke oorzaak Grootendeels door den drank. Doch, wij zullen dien strijd aanbinden, tegen dien verwoester van menig jeugdig leven, en van menig huiselijk geluk. Want die geestelijke dranken, ze wekken de lagere lusten op, en brengen de onedele elementen van 's menschen natuur in be roering, zoodat hij een onmensch wordt meer te vreezen dan een wild dier, omdat hij in dezen toestand in staat is elke mis daad die men zich kan indenken te bebrij- ven. En daarom, nogeens, kinderen gewonnen en opgevoed door dronken ouders, zuilen dikwijls niet alleen erven, den smaak in ster ke dranken, maar zullen evenzeer deelen de zedelijke afwijkingen en lichaamelijke zwakheden der ouders. Deze schildering is toch gansch niet overdreven maar slechts al te bekend over de gansche wereld. Want de eeuwige en onverandelijke wet der voort planting is toch dat elke soort naar zijnen aard voortbrengt Daarom ook ouders bindt mee den strijd tegen dien verwoester. Onthoudt aan uw kinderen alle alcoho lische dranken. Aan kinderen alcohol geven is een mis daad. Ja, ga nog verderVerwijderd alle al coholische dranken uit Uw huis. De alcohol behoort alleen in 'de apotheek thuis. En bid liever veel met Uw kinderen, zegt het hun in kinderlijke taal, dat onze lichamen tempelen Gods moeten zijn en dat men die als zoodam'g rein moeten houdeD. Want op dien arbeid zal God zijn zegen schenken. S. B. De verschrikkelijke gevolgen van het drankmisbruik worden treffend geteekend in een staatje, voorkomend in de toelichting bij een aan den Gemeenteraad van Rotter dam gericht adres. De Rotterdammer die het op zijn beurt weder ontleend aan De Blauwe Vaan van 19 Februari 1909 schrijft dienaangaande: De gegevens betreffende een staat in Amerika. Ohio werd daar, naar het aantal drink- gelegenheden in 5 groepen ingedeeld, en vervolgens werd nagegaan, hoe het staat met het aanlal misdadigers, de inslagen in de spaarbank, het schoolbezoek, het aantal echtscheidingen en krankzinnigen, en ook met de belastingen, die er in het district van roerende goederen moesten worden ge heven, om in de uitgaven te voorzien. En aldus was het resultaat Aantal drinkgel per 100000 inwouers Aantal misdadi gers per 100000 in woners Aantal dollars op de spaar bank (per hoofd School bezoek in procenten 0 69 159 335 540 3 14 32 44 61 41.73 21.02 18 34 16.78 4.68 86% 80 '7 7. 67 7. 517. Aantal drinkgel. per 100000 inwoners Aantal echtschei dingen per 100000 in woners Aantal krankzin nigen per 100000 inwoners Belasting op roeren de goed. per 1000 dollars 0 69 159 335 540 Zulk ee 45 73 92 120 168 lijstje spr 28 52 65 73 91 eekt boekde 19 79 23.80 28.12 35.39 39.23 ïelen. Hoe meer kroegen, hoe meer misdaders, Hoe meer kroegen, hoe minder geld op de spaarbank. Hoe meer kroegen, hoe minder school bezoek. Hoe meer kroegen, hoe meer echtschei dingen. Hoe meer kroegen, hoe meer krankzin nigen. Hoe meer kroegen, hoe meer belastingen. Mogen de oogen ook van het Nederland- sche volk voor de gevolgen van het drank misbruik steeds wijder worden geopend. ANTWOORD AAN N. N. I WelEd. Heer Als ik uw naamloozen brief van a tot z moest ontleden en uitpluizen, zou daarvan wel een boekwerk gemaakt kunnen worden Doch ik wil kort zijn en toch trachten U tevreden te stellen. Het alcoholisme stelt ons voor een vraag stuk, dat vroeger nooit bestaan heeft en nog niet zoo bijzonder oud is._ Want wat hebben wij onder alcoholisme te verstaan? Iets heel anders zeker dan dronkenschap. Dronkenschap kan voorkomen bij enkele personen. Het is dus een individueel kwaad, terwijl het woord alcoholismeeen veel uitgebreider begrip heeft. Wij verstaan er onder de ellende, die veroorzaakt wordt door de heerschappij van den alcohol. Het alco holisme is dus een moderne kwaal. Allereerst wil ik U wel zeggen, dat de bijbel over 't algemeen de matigheid aan prijst en slechts voor bijzondere personen in bijzondere omstandigheden de geheel onthouding als eisch stelt. Ik verzoek U vooral goed te letten op het verschil tusschen dronkenschap (individueel kwaad en alcoholisme de heer schappij van den alcohol.) Dit hebben wij in 't volgende noodig. Het is moeilijk een korte en goed de- fenitie van ^alcoholisme* te geven en daar om geef ik even het woord aan Dr. Kuyper, Hij zegt»het alcoholisme is de pesti lentie onzer eeuw, een kwaad, waarmee noch pest, noch cholera ook maar van verre in verneilende kracht en werking te ver gelijken is. Waar het alcoholisme tijd van doorwerking heeft, laat het tenslotte niets onaangetas'. Het werkt oni zenuwend en krachtroovend op het lichaam en demora- liseereDd en verdoovend op de ziel. Het ondermijnt ons godsdienstig en verderft ons zedelijk leven. Het vervalscht de snaren van ons hart en verdonkert de klaarheid van ons verstand. Het haalt woonhuizen leeg en vult gevangenissen en gekkenhuizen. Het vermorst tijd, verkwist geld en breekt op den duur de arbeidskracht. Het verkoelt de natuurlijke liefde eD prikkelt tot de smade- lijkste zonden. Het gaat zwanger van moord en zelfmoord. Het drijft tot oneerlijkheid om te kunen drinken en als er gedronken is tot twisten en vechterijen. Het scheidt den man van zijne vrouw en lokt hem naar de vreemde vrouw. Door overerving kweekt het een achteruitgaand geslacht en leidt tot verwaarloozing van de opvoeding. Het bluscht alle geestdrift voor wat ide aal is en hoog staat en kweekt lust in het gemeene en lage en verachtelijke. En het einde van zijn weg loopt niet uit op het Jeruzalem, dat boven is, maar op de saam vergadering van Satans genoodigden in de hel.* Aldus schetst dr. Kuyper ons den sleep van ellende en jammer, dien het alcoholisme met zich brengt. Zulk een alcoholisme kent de Bijbel niet. Wel wordt er hier en daar van sterken drank gesproken, maar dan is deze sterke drank niet, zooals velen denken, gelijk aan de gedisteleerde dranken uit onzen tijd. Die dit denken, slaan er munt uit om, zich be roepende op schriftuurplaatsen, waarin zij denken, dat het gebruik van sterken drank aanbevolen wordt, zich aan het gebruik der hedendaagsche gedisteleerde dranken te goed of liever te kwaad te doen. S. J. v. d. V. Wordt vervolgd &eincii£<l Aieuws. Een doodelijke val. Te Rotterdam had Zondag een ver pleegster het ongeluk aan de achterzijde van haar woning in de Aert van Nes straat, uit het raam der derde verdieping te vallen. 'Zij kwam daarbij met het hoofd op een ijzeren ketel terrecht, die op de binnenplaats stond en was terstond dood. Dat deed de alcohol. Maandagmorgen werd, meldt de Tel., in de vestibule van de pastorie aan de Nieuwe Haven, te Rotterdam, in den spirtiius gestikt gevonden eene bekende vrouwelijke dronkaard, die reeds herhaal delijk wegens drankmisbruik met de po litie in aanraking was geweest. Het lijk is naar de begraafplaats te Crooswijk overgebracht. Ongeoorloofde handelingen. Men meld ons uit Den Haag De onderwijzer van E. verdacht van ongeoorloofde handelingen met vrouwe lijke leerlingen uit de hoogste klassen van de openbare lagere school aan de Yan Ravensteynstraat, is, in afwachting van zijn schorsing, voorloopige niet meer in de school toegelaten. De verdachte is gehuwd en moet door hem bedreven fei ten volledig hebben bekend. Staking, Te Amsterdam is een staking uitge broken aan de sigarettefabriek Porta, directeur den heer Schechter. De staking loopt over een loonsverschil. De leiding berust in handen van den Sigarenma- kersbond. Door staaketers wordt er voor de fabriek gepost. Een raadselachtig geval. Zondagavond meldde zich bij een agent van politie in de Voorstraat te Utrecht ongeveer 23-jarige zwerver aan, met verzoek om te worden opgenomen. Hij ging mede naar het bureau aan de Wit- tevrouwenbarrière en vertelde daar zich zelf in handen der politie te willen stellen omdat hij wroeging had over een mis drijf een jaar geleden door hem te Tilburg gepleegd. Hij weigerde evenwel pertinent te zeggen welk misdrijf dat was. Juist kwam er een iDspe.teur op het bureau, die bijna een uur met den jongen man bezig was, om hem te bewegen zich nader te verklaren, maar wat men ook deed, er kwam geen woord verder over z'n lip pen. Hij was schuldig aan een misdrijf te Tilburg gepleegd en dat was vol doende. Sedert had bij zich in Duitschland opgehouden, waar hij werk had vandaar was hij te voet over Den Bosch naar Utrecht gekomen. Ook Maandag werd de jongen op het hoofdbureau langdurig ondervraagd, maar opnieuw zonder eenig resultaat. Hij bleef natuurlijk in bewaring. Hij beweert hardnekkig, door wroeging naar Holland terug te zijn gekomen. Ouders zegt hij niet meer te hebben, vader moeder, broers Dog zusters, ook geen verdere familieleden. Hij staat geheel al leen op de wereld. (fj. D.) Twee Hollandsche Zeelieden verdronken. De correspondent van de „N. R. Ct." te Petersburg schrijft d.d. 14 October: Zondagavond verdronken hier in de houthaven twee schepelingen van het te Rotterdam thuisbehoorende stoomschip Mizar, n.l. de Nederlandsche onderdanen J. A. Arbman en H. Roubos, onderschei denlijk '22 en 20 jaar oud. Zij waren met nog een derde aan wal geweest om een zie ken kameraad in het hospitaal te bezoeken Een of andere losse vletterman bood hun aan hen naar boord te roeieD. Zij stapten in de boot die volkomen droog was, maar een eindje van den wal af begon de boot te lekken, en dit werd, verder op gekomen, zöó hevig, dat de boot zonk en de beide mannen verdronken. De vlet terman is spoorloos verdwenen, zeker uit vrees voor de eventueele kwade ge volgen van het geval. Een voordeelige pet. Een Duischer kocht op zijn doorreis door Brussel een bijzonder soort pet, dien hij aanstonds opzette. Toen hij, na een wan deling door de stad, in zijn hotel terug kwam vond hij in zijn zak 6 portemon- naies met geld. Men begrijpt zijn ver wondering. 's Avonds gaat hij met de zelfde pet op het hoofd weer uit komt thuis met .12 gevulde portere cm naies. Daarop vertelde hij zijn wederva ren aan de politie die ontdekte dat de pettenmaker van iemand de stof voor 15 petten had ontvangen. Door zuinig snij den wist hij het goed voor een zestiende uit te sparen, die hij aan den Duischer ver kocht hs d. De 15 hoofddeksels waren voor een dievenbende, die elkaar daaraan her kenden en wier consigne was, na een ge- pleeg den diefstal, het gestolene een „con- frater„die slechts wandelde, in den zak te stoppen.

Maas- en Scheldebode | 1909 | | pagina 5