Zaterdag 28 October 1909. 2 An tirevo hi tionair 24"le Jaargang N". 1496. Orgaan voor de Zuidbollandselie en Zeeuwsolio Eilanden, IN HOC SIGNO VINCTES T. BOEKHOVEN, Drie Bladen. Viel op haar neus. SOMMELSDIJK. Alle stukken voor de iSedactie bestemd, Ad verf entten en verdere Administratie franco toe te zenden aan den Uitgever. Voor BS wis en Hof. iftnltenland. Steclames, Mededee- i ingest enz. Vreeselijke pün> Staatse Kijk Aieaiws. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Buitenland bij vooruitbetaling f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. UITGEVER Telefoon Intercomm. No. 2. Advertentiën 10 Cent per regel en 3/2 maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en */3 maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën wordeD ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. Dit nummer bestaat uit ïwiïËm Vergad. van 't Groene Kruis, afd. Middh. - Somm. op 21 Oct. in 't Hotel Spee. We zullen in dit verslag de aan dacht hoofdzakelijk vragen voor een dringende zaak, op de vergad. bespro ken nl. de Wijkverpleging. De wijkzuster, mej. Verburg heelt afgelegd bij de 3000 bezoeken heeft in 31 gebouwen den doktoren hulp en bijstand verleend en verdient publieke lijk de hulde, die 't Bestuur en namens hem, den Voorzitter, haar toegebracht Met onverdroten ijver en een warm hart voor de lijdenden vervult zij haar taakmaar 't doet haar en 't Groene Kruis leed, dat zij niet voldoende voor zien kan in de vaak noodige lakens, handdoeken, kussensloopen, hemden, wollen dekens, molton dekens, kinder dekens, kindergoed, kindermutsen, tij - ken enz. enz. Niet voldoende, zeiden we. En dat sluit reeds in, dat verschilende per sonen reeds kleedingstukken enz. ge geven hebbenook Dorcas hielp. Nu is de vraag èn die binden we alle ruimer bedeelden ernstig op 't hart Wie heeft er in z'n linnenkast no^ wat liggen voor behoeftigen Geld uitstekend. Maar we bedoelen ook en vooral Wie heeft er geen linnengoed af te staan Komt lezeressen Ziet uw kast eens na. En 't kleinste stuk van waar de zal in dankbaarheid aanvaard wor den. Gij kunt 't brengen bij de heeren doktorende heeren Van Buuren en A. A. Mijs (Langeweg) en evenzeer bij ds. Bruining. Willen de Geref. Meisjesvereenigin- gen niet eens wat afstaan er is wer kelijk nood. Het Bestuur heeft zelf gedaan wat kon, maar er is nog nood. Zal de zuster haar zware taak met opgewektheid vervullen, dan moet zij vooral kunnen beschikken over kleeren, over linnengoed. Ziedaar het voornaamste, wat in de Vergadering besproken werd. Moge deze opwekking tot 't nazien van de linnenkast, of tot 't koopen van nood zakelijke kleederen bij ziekteomstan digheden enz. er toe leiden, dat de zuster dankbaar en voldaan zij en 't Bestuur zal er zeer verheugd over zijn. Laten Middelharnis en Sommelsdijk waar we wellicht een voor vele soberen en somberen winter te gemoet gaan krachtig optreden en den arme, den ongekleede bij ziekte, helpen en steunen. En hooren we, dat 't Bestuur iets ontvangt, dan willen we desge vraagd, denamen publiceeren met wat er gegeven is, als wellicht een prikkel en spoorslag tot navolging. Vliegensmetjes kan men v«n Cuivre-poli ver wijderen met boonenwater, dat men verkrijgt door bv. een pond witte boonen te koken met 3 Liter water en als de boonen gaar zijn, het water af te gieten. Ter verwijdering van allerhande vlek ken op allerlei materiaal is dit water dienstig, terwijl het tevens een voortreffelijk waschwater is voor zwarte en gekleurde wollen, katoenen en zijden kleedingstukken. Een ander middel tegen vliegensmetten op metaal is: het afwrijven met een sappige ui, ook een beetje geest van salmiak met water is in den regel niet kwaad voor Cui- Yre-poli. Een allegaartje van huishoudelijke wenken vatten we hier voor onze lezeressen samen: Om het eiwit snel te kloppen, doet men er een mes punt vol zout in; hoe koeler de eieren zijn,des te beter kan men ze klotsen. Taai vleesch kookt men malsch, als men een weinig azijn aan het water toevoegt. Visch schrapen, d. w.z. ontdoen van hun schubben, gaat gemakkelijker als men ze even in het water heeft gehouden. Maak nooit augurken in in een pot, waarin vet is geweest. Wasdoek reinigen kan men met warme melk en water, waarbij geen zeep noodig is. In een pas geverfde kamer wordt de verfreuk weggenomen, door er een emmer met water, waarop een paar handen vol hooi, neer te zetten. Oude strijkijzers kan men zoo glad als glas maken met een mengsel van bijenwas en zout. Witte vlekken op meubels worden weg genomen door er een heete pook boven te houden. Een voortreffelijk en zeer goedkoop wondwater kan men aldus zelf bereiden doe een pan half vol met versche noteboombladeren, vul ze verder met water en kook het fe zamen een half uur. Het afkooksel doorrijgen, dan er wijnazijn aan toevoegen, in verhouding van 4 tot 1, nadat men den azijn tot kokens toe verhit heeft. Men bewaart het in flessehen. Pluksel hiermee bevochtigd, legt men op de wondzelfs de diepste wonden genezen dan spoedig. Voor sigarenrookersWat beteekenen de namen op de sigarenkistjes? Ze geven opheldering over de eigenschappen der sigaren. Die aan den voor kant, als: Conchas, Reinas en Regalias, hebben betrekking op den vorm; 't zijn ingeburgerde fantasienamen, evenalsPerfectos, Infantes en Princesses, welke de grootte aanduiden. Op den achterkant vindt men de namen, welke de hoedanigheden aanduiden. Superfina is de beste, en dan krijgt men: fina, supe rior en bueno. De aanduingen voor de kleur van het dekblad staan aan den smallen kant tegenover het etiket: Oscuro is donker, Maduro is middel kleur, Colorado is licht en Qaro is zeer licht. ColoradoMaduro, Maduro—uacuro, enz. zijn natuurlijk tusschenkleuren, welke nu ieder wel zal begrijpen. Goede, zuivere azijn, in kleine hoveelheden gebruikt, bevordert de vertering van eiwithon- dende stoffen. In groots hoeveelheden echter verstoort ze niet alleen de spijsvertering, maar veroorzaakt bloedarmoede en bleekzucht. Zjj die hieraan lijden, moeten in plaats van azijn het sap van citroenen gebruiken. Gebroken porselein en aardewerk hecht men aaneen met witte gelatine, welke men in azjjn boven 't vuur oplost. De gebroken plaatsen moe ten vooraf iets verwarmd worden. Uitstekende poetsmiddelen voor ijzer zijn1. tinasch en krijtbrij, van ieder evenveel, daarbij nog zooveel spiritus als beider gewicht bedraagt; 2. een mengsel van kopalspiritus en barnsteenlak. Voor marmer: 88 deelen terpentijn en 20deelen witte was. Voor Konijnenhouders: Zorg dat uw hok droog is en er verversching van lucht plaats heeft; dat is de halve gezondheid der dieren. Deurinevau het konjjn is de grootsje vijand van het dier, daar het de lucht verpèst. Voorzie uw hok van een dubbelen bodem, de onderste schuins liggend om de urine op te vangen en af te laten loopen, de bovenste recht liggend van dicht bij elkander geplaatste latten. Maak een dubbele zoldering, de onderste van vlechtwerk, de bovenste van hout en maak tusschen die twee zolderingen tegenover elkaar luchtgaten voor luchtverver- sching. OBSERVATOR. SPANJE Het oude Spanje gaat in de laatste weken over de tong daar valt niets tegen te zeggen. Daar hebt ge de zaak Ferrer. Hoe meer ik van dien man hoor, hoe beter ik begrijp, welk een dwaalgeest hij waa, wat natuurlijk nog niet zeggen wil, dat hij heeft meegedaan aan den opstand des bloed* te Barcelona. Een gevaarlijk man waa hij. Het schjjnt dat de scholen, die hij stichtte, heel wat anders nog waren dan „moderne sectescholen". Kweekplaatsen voor anarchie. Broeinesten der Revolutie De Köln. Zeit,. een onverdacht Li beraal blad uit Duitschland, ontving een brief nit Barcelona, waarin over Ferrer en zijn scholen een boekje werd open gedaan Ferrer zelf moet aan een vriend het volgende geschreven hebben „Om de menschen niet af te schrik ken en de regeering geen aanleiding te geven mijn inrichtingen van onderwijs te sluiten noem ik ze „moderne" school in plaats van anarchistenschool. Want het doel mijner school ia, ik beken het openhartig, daar overtuigde anarchisten te kweeken. Mijn wensoh is de revolutie voor te bereiden. Voor het oogenblik moeten wij er ons toe bepalen in de hooiden der jeugd het denkbeeld van de gewelddadige opruiming te doen postvatten. Zij moest leeren dat er slechts één middel ia tegen de gendarmen en de foltering, de bom n.l. en het gif. Zie Ferrer moge dan kloekmoedig in den dood zijn gegaan, ik vind hem een afschuwelijk menscb. Een brandstichter is nog lang zoo erg niet. Die laat den rooden haan kraaien, maar onmiddelijk is ook de brandweer op post van tegenweer. Maar Ferrer deed niet alzoo Hij zette het hart van kinderen en jongelieden in vlam, zoodat zij zelf ver teerd werden en anderen in den brand omkwamen. Maar dat vuur smeult voort jarenlang, ongezien, tot het inééns uit berst, gelijk te Barcelona. Tegeu zulk vuur kan de maatschap pij zich ternauwernood verdedigen. En 't is een onbegrijpelijke zaak, dat alom niet het minst in ons vaderland de liberale pers met de socialistische in bond als 't ware heeft geschreeuwd over den „moord op Ferrer", also! ze wist, dat die man onschuldig was. Ook wij wachten „meer licht" af. Betreuren de geringe openbaarheid. Maar al wat van Ferrer aan 't licht komt, maakt dat wij hoe langer hoe meer vaster gaan geloovende man kan schuldig zijn De Spaanche Cortes vergaderen thans. Dat het ook daar rumoerig toeging, kan blijken uit het feit, dat de voorzitter een aantal schellen aan stukken belde, onderwijl Moret nog aan zjjn requisitoir tegen het ministerie bezig wa». Eens zelfs moest de zitting geschorst worden. Maura dan kwam op tegen de be schuldiging, dat de rechtbanken te Bar celona gebrek aan doorzicht hebben be toond, Zij hebben de wetten volkomen juist toegepast. De ernst der gebeur tenissen en de indruk, door deze in alle maatschappelijke kringen van Spanje gewekt, hebben de regeering weerhouden om den Koning te raden gratie aan den schuldigen te verleeneD. Het is overi gens onjuist, dat honderden gevangenen doodgeschoten zijn. De minister sprak voorts afkeuring uit over de pers, die een veldtocht was begonnen tegen het uitzenden van troe pen naar Melilla, wees op 't ontstaan en de oorzaken van de troebelen te Madrid en te Barcelona bij de insche ping der troepen, en herinnerde aan de socialistische meetings en de anarchistische vergaderingen, belegd om aan te sporen tot verzet tegen den oorlog. Zoo ont aardde de beweging in een revolutionaire agitatie. Dan kwam Maura op de geschiedenis van den bloedige week te Barcelona. Hij wist, dat een algomeene werkstaking in geheel Spanje werd voorbereid, maar bekende verrast te zijn geworden door de snelheid, waarmede de beweging zioh uitbreidde. De opstandelingen in Cataloniï, zeide hij, hadden de telegraaf- en telephoon- lijnen doorgesneden en de spoorwegen vernield met dynamiet. De regeering had er dus wel rekening mede te hou den, dat de beweging zich over geheel Spanje kon uitbreiden. Te Barcelona brandden 68 kerkelijke gebouwen af, werden 138 personen ge dood en 40 gewond. Het aantal gear resteerde bedroeg 1112. Tenslotte weidde de Minister uit over de berichtgevers van binnen- en bui- tenlandsche bladen en de onjuiste be richten die zjj hebben verspreid. Maar ai werd toen de zitting „opgeneven", daarmee is het debat nog niet uit. Mor gen hooren wij er meer van. Toch lijdt het weinig twijfel, of Maura zal op een flinke meerderheid kunnen re kenen bij de beslissende stemming. (20 Cents per Regel.) Dankzij den Klooster balsem genezen. De Heer L. Post, bakker teBilder- dam, gemeente Leimuiden, schrijft ons »De KLOOSTERBALSEM is een wondermiddel Eén uit duizenden. Mijn dochtertje Willemientje, oud 8 jaar, was mef haar neus zoodanig op een klomp gevallen, dat ik en mijne omgeving niet anders dachten, of de neus zou nooit meer genezen, zoodanig was hij gekneusd. Het kind leed. vree- selijk veel pijnen, totdat ik den KLOOS- TERBALSËM aanwendde, dien ik haalde bij den Heer Th. Beuk te Lei muiden. In acht dagen tijds was zij daarmede volkomen genezen. Iedereen hier in de buurt roemt daarom den wonderdadigen KLOOSTERBALSEM, hetgeen U gerust moogt bekend maken De Kloosterbalsem, Klooster Sancta Paulo, geneest onvoorwaardelijk oude en nieuwe wonden, open beenen, zwe ren, ziekten der hoofdhuid, aambeien, rheumatiek en alle reumatische aan doeningen. Bij gebruik van den Kloos terbalsem worden de pijnen onmid dellijk verzacht en volgt de genezing spoedig en zeker. Prijs per pot van 20 gram 35 ct., van 50 gram 75 ct., van 100 gram f 1.20 en van 250 gram 12.50. Hoe grooter pot, hoe voordeeliger dus! Verkrijgbaar bij Drogisten, Apothe kers en de bekende Depothouders. Sommelsdijk. De cursus van het landbouwonderwijs zal aanvangen op Woens dag 3 November a.s. des namiddags ten 4 ure in het locaal der Openbare School alhier. Aiiddelharnig. Woensdag had M. v. D. het ongeluk, terwijl hij aan den Molenweg even uit wilde rusten en op zijn kruiwagen ging zitten, met heel de zaak achterover in de sloot te tuimelen. Spoedig op den kant geholpen, zette hij zijn reis met een nat pak huiswaarts voort. Door het drukke vee-aanvoer kwam de tram, welke 7 uur aan het station moest zijn, Dinsdagavond om half negen daar aan. Naar men oos mededeelt, is door den 10 teling A. Korte weg herkeuring aan gevraagd. Donderdagavond kwam de landbouwer P. K. in zijn schuur tot de onaangename ontdekking dat van hem een jaarling rund dood in den stal lag. Bij onderzoek bleek dat het dier zich had geworgd. Stad aan 't Haringvliet. Tegen Maan dag 25 October a.s vm. gl/2 uur is eene openbare vergadering van den Raad belegd, De Burgemeester verzoekt bij publi catie hem wel te willen doen blijken van het voornemen om aan te sluiten bij de telefoon intercommunaal. Ten gerieve van belanghebbenden volgt onder een opgave van de verlofgan gers, die op het achter hunne namen ver melde uur zullen moeten deel nemen aan de Landweerinspectie op Dinsdag 9 Nov. a.s. in de Bewaarschool te Middelharnis: J. Vroegindeweij 9.30 uurA. den Hollander M. Arensman, J, L. van Rossum, A. Ko ningswoud, J. P. van der Valk, M. van Dijk, J. van Spluüter en C. Witvliet 11.30 uur en M. van den Boogert 10.30 uur. De vrouw van G. Kasteleijn had het ongeluk, gelijktijdig met de 3 jarige C. A. te water te vallen. Met den schrik en natte kleederen kwamen beiden weder op het drooge. J. A. P. had het ongeluk door het gladde der straten uit te vallen, waardoor hij een zijner handen hevig verwondde. Tengevolge van het afkeuren der lotelingen M. Smits en P. Nieuwland, zullen worden opgeroepen de houders van de hoogere nummers, nl. de lotelingen M. van Dijk en J. B:eesnee. Evenals het vorig jaar was Woensdag avond in de richting van Rotterdam zichtbaar een klein wit wolkje, dat groote kringen boven het licht van die stad beschreef en op eens door zijn grootere zwarte natuur genoot aan het oog werd onttrokken. De verklaring van dit verschijnsel bleef ons onbekend. Dei» Bommel. Donderdagmorgen ge raakte het paard van H. v. O. op de kaai op den hol. De wagen werd in haar loop door .een hoop aarde gestuit, anders was z j beslist de kaai ingegaan. Het paard werd door J. M. eD F. v. d. P. gegrepen en staande gehouden. Met eenige materieele schade liep dit ongeval nogal goed af. H. K. kreeg Maandagmorgen jl. een zoo hevige klap met een zweep in zijn ge zicht dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen, daar hij door veel bloedverlies het bewustzijn verloor. Uit de woning van P. Legierse werd deze week f 14 en eenige centen gestolen. De Rijksveldwachter Piquillet heeft de dade- res ontdekt en procesverbaal opgemaakt. Van de ruim 14 gulden was nog omstreeks r 11/2 gulden in haar bezit. Oolfgcnsplaat De lotelingen Arend Hobbel en Simon Wielhouwer zijn door den Militieraad voor den dienst ongeschikt ver klaard. Naar men verneemt viel David Schilperoord ook hetzelfde lot ten deel. Hedenmorgen (Donderdag) kwam C. v. d. Veer toen hij bij zijn varkenshok kwam tot de ontdekking dat een jong varkentje van hem dood lag. Waar de schade niet gedekt word door de daarvoor be stemde Vereeniging »De Voorzorg* is dit voor hem een schadepostje. Nieuwe Tonge.* Het Bestuur van het Waterschap »De Oude Polders,* loozende op de haven van Middelharnis, heeft be sloten om voor den polder >Duivenwaardc een windmotor te plaatsen. Deze zal komen te staan in den tuin, in eigendom toebehoorende aan J. P. C. van Zielst alhier, die voor een zekeren prijs de voor dit doel benoodigde grond wil afstaan. Dat de walerloozing in dien polder zeer veel zal verbeteren, valt zeker niet te be twisten. Dirksland. Dinsdagavond waren in een oogenblik tijds honderden menschen op de kaai te zien. Een boerenwagen met twee paarden bespannen van A. de Ruiter raakte ach teruit gaande de haven in. 't Was een vreeselijk gezicht, die dieren in hun positie te zien. Onmiddelijk waren tal van toeschou wers bereid de noodige hulp te verleenen de paarden te redden. Na het tuig losge sneden te hebben mocht dit na veel inspan ning met touwen enz. gelukken om de dieren aan de andere zijde der haven weer op den vasten wal te brengen. Ook den wagen werd zonder veel averij op de kant gesjouwd en bleek alles boven wonder goed afgeloopen. De bestuurder van den wagen bekwam slechts een lichte kwetsuur aan den voet. Het Bestuur van het Waterschap de

Maas- en Scheldebode | 1909 | | pagina 3