den vooruitgang. Het aan de gewetens vrijheid en den vooruitgang gewijde Rome verheit zijn stem tegen zulke bar- baarsehheid. Door ons. als uw vertegen woordiger, worden deze gevoelens ver tolkt. De rustige, waardige, plechtige betooging der burgerij moge er toe bij dragen, het gevallen slachtoffer met een stralenkrans te omgeven, het offer, welks bloed het denkbeeld, waarvoor hij leefde en stierf, zal bevruchten." In Parijs besloot de gemeenteraad met alle stemmen, om een straat in de hoofd stad deé lands naar Ferrer te noemen indien de heethoofden hun zin kregen, dan zou Fraukrjjk op staanden voet in een oorlog met Spanje worden gewikkeld de radicale bladen in Engeland brand merken de terechtstelling als een gerech telijken moord. Thans wordt de sluier opgelicht van Ferrer's laatste uren. Des avonds te zeven uren zag men twee mannen met een zwarte doodkist in de richting van het fort Montjuich gaandat was Diusdagavond. Eenige minuten later zag men kapitein Galceran naar de vesting trekken. Driemaal hebben wij gelezen, dat hij in hechtenis was genomen nu blijkt het laster te zijner is niet eens een ver volging tegen Galceran ingesteld, ver zekert de Spaansche minister van binnen- landsche zaken. En die kan het toch wel weten. Des avonds om acht uur werd Ferrer geroepen, om voor den slotvoogd te ver schijnen. Bjj den slotvoogd trof Ferrer ook den rechter van instructie aan. Daar was ook de griffier en eenige soldaten. De slotvoogd deelde Ferrer het dood vonnis mede. Ferrer luisterde zwijgend, werd hts bleeker, trilde even, maar be waarde zijn kalmte. Rustig plaatste hij zijn handteekening onder het proces verbaal, waarin de voorlezing van het vonnis wordt vastgesteld. De veroordeelde werd daarop naar zijn verblijf teruggebracht. Alles wat hem zou kunnen dienen tot zelfmoord, werd hem afgenomen. Hij kreeg een stel kleeren aan zonder knoopen, met haken en oogen vastgemaakt. Den nacht heeft Ferrer, naar Spaansch gebruik, doorgebracht in een als bidkapel ingericht vertrek. Een jesuietenpater, zekere Font, die al menig politiek veroordeelde in zijn laatste uren heeft bijgestaan, was in de kapel aanwezig. Ferrer weigerde eiken omgang met den priester. Ook andere geesteljjken, die hem wilden bewegen, zijn laatste godsdienstplichten te vervullen, wees bij af. De correspondent yan de Journal heeft vernomen, dat Ferrer den laatsten geestelijke, die hem kwam toespreken, korzelig toevoegde, dat hij met de zwart- jassen niets gemeen had. Met hot hoofd gebogen, liep Ferrer heen en weer in het vertrek. Na eenigen tijd vroeg hij om een notaris. De notaris Mr. Juan Permanyer, heeft vele uren van den nacht in zijn gezelschap door gebracht, opschrijvende, wat de ter dood veroordeelde hem voorzei. Om kwart voor negen werd Ferrer gehaald. Hij moest nog al een eind weegs loopen naar de plaats der terechtstelling. Een priester liep naast hem, prevelende. Duidelijk hoorden de aanwezigen Ferrer den priester verzoeken, heen te gaan, maar deze antwoordde, dat het zijn plicht was, bij hem te blijven. „Nu goed zei Ferrer. Zwijgend liepen toen de twee mannen verder. Ferrer stond tegenover het peleton soldaten ongeblinddoekt, zooals da laatste berichten melden. Hij hield het hoofd omhoog, den rechtervoet iets naar voren. Toen het salvo klonk, viel hij achter over drie kogels hadden zijn schedel, een kogel den hals doorboord. En Cipriani, een geestverwant van Ferrer, houdt deze lijkrede „Ferrer is gestorven voor een grootsche gedachte, een gedachte van vrijheid, Dat is zeer goed. Gelukkige Ferrer „Heel Europa had zich vereenigd, om hem te redden. Het zwarte Spanje, het Spanje van Torquemada, van de moor denaars in den priesterrok en in de uniform, heeft geantwoord met peleton- vuur. Het is een uittarting aan alle vrije denkers, aan de Europeesche beschaving. „Deze uittarting zal aanvaard worden, en stellig zal de wrekende bom op de misdadige fusillade antwoorden. „Het leven van Alfonso voor dat van FerrerBloed roept om bloed Deze wet van wedervergelding, die den priesters zoo dierbaar is, zal op hen toegepast worden. Op den wettelijken moord zal de logische koningsmoord antwoorden. Het zal niet voor het eerst zijn, dat de dood van een man, over dien van een koning beslist zal hebben. Door den dood van Ferrer is de kring van heldhaftige wrekers zeer veel groo- ter geworden Hoe zal zijn wreker heeten P Laten wij afwaohten Wij zul len het spoedig weten. Misschien de Spaansche republiek." Een openb re aanprijzing van den koningsmoordEn Jaures, de sociaal democraat, neemt het monsterachtige woord klakkeloos over in de Humanité Arm Spanje, in welk een poel van ellende is het gestort Op die heuvelen en in die dalen, in de schaduw van die cypressenboomen, heeft het Evangelie weerklonken, maar Spanje schudde het hoofd, en op de vlammen der aure-da fe's zijn de zielen der heiliga martelaren als op vleugelen opwaarts gestegen. Christus kwam, en werd door velen verworpen Toen zijn de anarchisten gekomen. Zij kwamen met hun evangeliehet evan gelie van deu sluipmoord, daar zoo velen in Spanje het Evangelie des levens hadden verworpen. Daar stond een Francisco Ferrer op, een onderwijzer derjeagd, die de tanden knersend, het godtergende woord op de lippen neemt: „Het begrip Gods is een kinderachtige opvatting van vrees." Zie hier zijn woorden, schriftelijk door hem opgeteekend „Het begrip Gods is een kinderachtige opvatting van vrees Eigendom is diefstal en bedrog, schurkerij van (ïe industrie en den handel Het vaan del is niets dan een lap, vastgehecht aan een stok De vrjje liefde en het vrije geweten Geen God en geen ziel Gezellen, laten wij ons mannen tooneD, en de lage burgerij verpletteren Laten wij, alvorens op te bou wen, alles vernielen Indien er onder de Staats lieden sommigen zijn, die een beroep doen op uw humaniteit, doodt hen Afschaffing van alle wetten Uit drijving van al de godsdienstige com- munau-teiten. Afschaffing vau de magi stratuur, het leger en de marine verwoesting der kerken." Ziedaar het evangelie, dat Ferrer bracht Wee ons, wanneer bij zulke woorden niet een kille huivering door onze leden gaat Neen, dan zijn wij veiliger bij den Man, Die op Golgotha als een lam werd geslacht en Die in Goddelijke erbarming tot alle ellendigen roept„Komt her waarts tot Mij allen, die vermoeid en belast zijt, en Ik zal u ruste geven Laten wij bij Hem schuilen en wij zullen vaststaan in het revolutionaire noodweer, dat over Europa zal losbarsten Officieel Sedeelte. Landweer. Jaarlijks Onderzoek. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Ge meente Ooltgensplaat maken ingevolge art. 30 tweede lid der Landweerwet bekend, dat het onderzoek van de in het verlofgangersregister dezer gemeente ingeschreven verlofgangers van de landweer, zal worden gehouden te Ooltgens plaat, in het lokaal de raadzaal op Vrijdag den 12 November 1909. Voor de lichting 1909 de3 voormiddags 10,15 uur. lichtingen 19031904 en 1905 v.m. 10,45. 1906—1907 en 1908 v.m. 11,30, Voor verdere bijzonderheden zie men het aan plakbord. j Plaatselijk Wleuws. Middelharnis. Op a.s. Vrijdag 22 Oct. herdenkt de oudste ingezetene den heer C. v. Wijk zijn 98sten verjaardag. Maandagavond is alhier een derde Zangvereeniging opgericht en wel in het V ergaderlokaal van personen die niet mee gegaan zijn naar de bewaarschool. Deze zangvereeniging zal waarschijnlijk geleid wor den door den heer B. de Korte. J.l. Vrijdag is te Dirksland voor den Militieraad afgekeurd de loteling K. But. Stad aan 't Haringvliet. De lotelin- gen der lichting 1910, M. Smits en P. Nieuwland zijn door den Militieraad onge schikt verklaard voor den dienst bij de Nationale Militie. De Burgemeester dezer gemeente heeft bij publicatie oproeping gedaan voor de inspectie der landweerplichtigen. Voor den dienst bij de Zeemilitie heeft zich aangemeld J. Breesnee, loteling der lichting 1910. Naar wij vernemen is door G. Esse- link aanvrage gedaan tot het aangaan van eene verbintenis tot vrijwillige dienstneming bij het Reservekader der Nationale Militie. Oude Tonge. Ter Secretarie zal op Woensdag 27 dezer n m. 4 ure gelegenheid- bestaan tot kostelooze inenting en herinen ting. Door de politie is tegen J. W. V. G. P., M. v. N. en D. v. S. procesverbaal opgemaakt wegens straatschenderij. Nieuwe Tonge. Dat viel mee. Drie of vier jaar geleden vond een meisje van den bouwknecht O. een ringenlje in hel land, dat alle schijn bezat van een waardeloos ding te zijn derhalve werd er soms door de kinders mede gespeelt, de vorige week kwam toevallig een goudsmid bij die men- schen, waarop de vrouw vroeg of dat ringentje ook nog waarde had, en na een grondig onderzoek ontving zij daar nog f4.65 voor. T. Mosselman die van de vorige lich ting met October moest opkomen is voor den dienst afgekeurd. Door de militieraad voor de lichting 1910 is voor den dien3t afgekeu rd L. Breur Kz. Zaterdagmorgen liep alhier onbe heerd een koe door het dorp, door de gemeenteveldwachter is hij gevangen en in de schuur van J. Buth ges'.ald. Des middags kwam den eigenaar J. Born uit Middelhar- nis het terughalen, Dirksland. LJ. Vrijdag had het zesjarig zoontje van schipper J, du Pree weike al hier bieten lag te laden het ongeluk van de plank in de haven te valleD. Gelukkig dat de dappere knecht J. Bus- kop het ongeval spoedig opmerkte, en hem weldra op het droge bracht, zoodat het ventje er met den schrik en een nat pak afkwam. Een dag later kwam ook een knaapje van schipper Ponne in de haven terecht, welke ook door den knecht van dezen schipper gered werd. Hulde dus aan der beider redde-, In de laatste dagen wordt 111 de nabijgelegen tuinen, nog al aai dig booin- ooft gestolen. Zouden die dad-r ot daders het 8e gebod niet kennen? 't 1- lehopsn dat de politie ze te pakken krijgt, en dit spoedig ophouden. De postcorrespondentie voor het na burige Kralingen alhier aaD de geutec nte Melissant behoorende, welke een lijd van daar uit is besteld is vanat Vt. dezer wederom van uit het postkantoor alhier bezorgd. De lolelingen C. den Hollander A. van der Linde en H. van der Gijze welke allen een dienstplichtig nummer trokken zijn bij de verleden week gehouden Militieraad alhier, allen afgekeurd. Donderdag 21 Oct. zal de Christe lijke zangvereeniging onder voorloopige leiding van den heer C. M Grevensmk weder een aanvang nemen. Genoemde heer hoopt dezen winter, als Voorzitter zijn 25- jarig jubileum te gedenken. Stellendam.** De loteling Abraham Brinkman der lichting 1910 heeft zich aangemeld om bij de Zee Militie temogen dienen. **Tegen Vrijdag 22 October a.s., des voormiddags ten 9,30 ure is alhier eene Openbare Vergadering van den Raad belegd. **De Raad dezer gemeente heeft zich per request tot den Minister van Waterstaat gewend, ten einde het bellen der stroomtram te doen vervangen in flui ten. Bij de op 15 October gehouden inenting werden slechts twee kinderen be handeld. Het totaal gevaccineerden over dit jaar is alzoo 54 Verleden week had E. v. S. alhier het ongeluk, (bezig zijnde met sloopen) zoodanig met zijn been onder het lijf te vallen; dat hij zijn knieschijf brak zoodat hij genoodzaakt is het slopen voor een poos op te geven. Goedereede. De Milicien K. Roos, dezer gemeente voor de lichting 1910 is afgekeurd voor den Militairen dienst. De milicien Frampois Tanis voor de lichting 1910 dezer gemeente, heeft zich aangemeld, om bij de Zee-Militie te mo gen dienen. Door den Raad dezer gemeente is een request gericht aan den betrokken Minister, om de bel op de stoomtram op dit eiland te doen vervangen door de stoom fluit als waarschuwingsteeken. Door de blazerschuit G.O. 27 alhier is de vorige week niet minder dan f 180. besomd aan versche visch. Ouddorp. Zondagavond had hier bij het tramstation, bijna een groot ongeluk plaats, wat eigelijk door verregaande roeke loosheid te wijten zou zijn geweest. Het was de 20 jarige B. I". welke nog eens op (heldhaftige wijze voor de, in beweging zijnde locomotief, heen zoude loopen. Niet meer de overkant te kunnen bereiken, werd hij door de locomotief gegre pen aan zijne kleeren, waardoor hij een 20 a 30 tal Meters werd medegesleurd door de losse grint. Dank zij de oplettenheid van de machinist en stoker, anders had hier een treurig ongeluk plaats gehad. Doch hoewel dit geval thans goed is afgeluopen, zij het reizend publiek aange raden in het vroege morgenuur er reke ning mede te houden, dat het station in het geheel niet is verlicht. Bij de wed. J. v. Splunter ontsond Zon dagavond in een schuurtje begin van brand. Nog bijtijds wist men het vuur in haar aanvang te bluschen, De landbouwer J. B, kwam Maan dagmorgen tot de ontdekking dat een varken en big dood in het hok lagen, Rhoon. Zondagavond is alhier door de Rotterdamsche tram een persoon, die uit de tram kwam, het hoofd afgereden. Naar verluidt was hij in beschonken toe stand. 4Memeef&£eraa«i. VERSLAG van het verhandelde in de Openbare ver gadering van den Raad der gemeente Oude Tonge, op Woensdag 13 Oct jl. des v.m. 10 uur. Afwezig, met kennisgeving de Heer Z. Vreeswijk. Voorzitter, de Burgemeester J. D. Mijs. Na opening der vergadering door den Voorzitter worden de notulen der vorige vergadering ge lezen en onveranderd goedgekeurd en geteekend. Ie. Wordt gelezen de volgende ingekomen stuk ken a. Een missive van H.H. Ged. Staten, daarbij toezendende het Kon. Besluit, houdende toestem ming voor den Burgemeester om tot 1 Mei a.s. te Den Bommel te blijven wonen. Deze missive wordt voor kennisgeving aangenomen. In verband met genoemd Kon. Besl. wordt besloten aan Ged. Staten een voorstel te doen om de zitdagen van den Burgemeester te bepalen op Woensdagvoormiddag en Zaterdagnamiddag van iedere week. b, Procesverbaal van kas opneming van den Gemeente-ontvanger. 2e. Zegt de Voorz. dat Burgemeester en Wet houders een drietal lantaars hebben doen plaatsen aan den weg, die naar het station leidt, hetgeen door de vergadering wordt goedgekeurd. 3e, Wordt met algemeene stemmen vastgesteld een door B. en W. voorgedragen verordening tot heffing en invordering van Marktgeld. 4e. Stelt de vergadering met algemeene stem men vast een eveneens door B. en W. voorge dragen verordening, verklarende welke verorde ningen, tegen wier overtreding straf is bedreigd, alsnog geldende zijn. De 1-Ieer Kosten vraagt den Voorzitter welke vaartuigen niet in de haven mogen komen. De V. antwoordt dat het verbod van toepassing is op vaartuigen, die langer zijn dan 35 M. en eeu grootere diepgang hebben dan 2,24 M. De Heer Kosten zou gaarne het verbod in zoo verre opgeheven zien, dat schippers uit deze Gemeente, die alhier willen overwinteren, en wier vaartuigen genoemde grenzen van lengte en diepgang overschrijden, zich door bedoeld verbod iet langer zagen teleurgesteld. De V. en alle leden deelen het gevoelen van den Heer Kosteu. Na nog emige bespreking wordt op voorstel van den Voor/, besloten B. en W. te machtigen schippers uit deze Gemeente ontheffing te ver- leenen van het verbod, voor zoover zij ongeladen de haven in- en uit'varen. De Heer Ptinee merkt nog op, dat hij heeft vernomen, dat schippers per half jaar kunnen abonneeren, en vindt dat niet billijk, wfjl schip pers die maar enkele malen io deze Gemeente komen, daarvan profiteeren, en zij, die het ge- heele jaar op deze Gemeente varen, niet. De V. zegt dat alleen abonnementen voor een heel jaar worden gegeven, maar dat hiervan wordt afgeweken, voor schepen, die ia den loop van het jaar in de vaart komen. 5e. Wordt met algemeene stemmen definitief benoemd tot helpster in de bewaarschool en bij de nuttige nandwerken, Mej. .T. K. A. Hamelink eervol outslag verleend aan Mej. N. ZweerisKd. als helpster in de bewaarschool, met ingang van 1 Nov. a.s. en besloten sollicitanten voor ge noemde betrekking op te roepen. 6e. Wordt de gemeente-begrooting voor het dienstjaar 1910 voorgelezen, waar noodig toege licht en daarna niet algemeene stemmen vastge steld in ontvangst op f 29406,49 in uitgaaf op 29256,49 Sluitende met een batig saldo van f 150, 7e. Wordt gelezen een missive van den Comm. der Koningin dezer Provincie, waarbij B. en W. opnieuw voor 3 maanden worden aangewezen om de werkzaamheden van commissie tot wering van schoolverzuim te verrichten. Hierna gaat de vergadering over in Comité- Generaal. Na heropening der vergadering worden tot leden der Commissie tot aanhooring der bezwaren van hen, die tegen hun aanslag in den Hoofdelijken Omslag reclameeren, benoemd de Heeren P. van Schouwen en L. Slis, jdie deze benoeming ver klaren aan te nemen. Op de gewone rondvraag van den Voorzitter, vraagt de Heer Kosten of het niet wenschelijk was de oefeningen van het V. M. O. te doen plaats hebben in de ledige localen der Openbare School. De V. antwoordt dat B. en W. hiertoe bereids hebben besloten, maar dat hieraan eerst iD Januari uitvoering kan worden gegeven, wijl tot dien tijd de localen voor het onderwijs worden gebruikt. Ten slotte hrengt de V. den dank over van den Opzichter J. Kooijman, van het cadeau dat deze, in den vorm van een stoel, bij gelegenheid van zijn 25 jarig ambtsfeest, mocht ontvangen en tot den aankoop van welk cadeau door de Gemeente was bijgedragen. Hierna wordt de vergadering door den Voorz. gesloten. Ingezonden ^tuIikesL De copie van Ingezonden Stukken, die niet geplaatst zijn, wordt niet teruggegeven.) (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie en Uitgever.) M. de R. Verzoeke beleefd plaatsing van onderstaande in uw blad. Bij voorbaat dank. Evenals het vorige jaar, zal er te.Sommelsdijk en te Middelharnis, een alcoholcursus worden gehouden. Alleen zij (zoowel jongens als meis jes) die in de hoogste klas der Lagere School zitten, of die dezen reeds verlaten hebben, wor den toegelaten. Aanmelding te Middelharnis bij den Heer G. van Eek, te Sommelsdijk bij den Heer J. van der Velde. Namens het Bestuur De Voorzitter De Secretaris G. vau Eek Az. J. v. d. Velde. Wisscfferij. Middelharnis. De eerste vischsloep Burgemeester Mijs« st. L. Koster alhier is naar de Noordzee vertrokken ter schel- vischvangt. Posterijen. Oude Tonge. Aan het Postkantoor alhier, wordt de bus gelicht op de volgeude uren: Voor de richting Middelharnis enz. met uitzoudering van Ooltgensplaat en Den Bommel des voorm. 8.05 10.48, des nam. 2.13 en 8 44. Voor richting Ooltgensplaat en Den Bom mel des voorm. 6.42, 9.22* en des nam. 3.32 en 7.18. Ook op Zon- en Feestdagen. l&echtiszaken Inbraak te Mciissant. De® Hooge Raad verwierp Maandag het cassatieberoep van J. Ph. P., landbou wer in Den Bommel, die met Chr. A. W. veldarbeider aldaar wegens de inbraak, in den avond van den tweede Kerstdag 1908 gepleegd in de hoeve van wed. Segers od- der Melissant, door de rechtbank te Rot terdam en het gerechtshof te 's-Gravenhage was veroordeeld tot 5 jaren gevangenissraf. Werkooiiingen. Op Donderdag 21 October 1909, 's nam. 3 uur te Dirksland, ter berberge van M. J. Brooshooft, veiling en Op Donderdag 28 October 1909, 's nam. 3 uur to Dirksland, ter berberge van J. Vroeg- indeweij, afslag van 9.13.90 Heet. (19 Gem. 270 Roeden) Bouwland, weg en watering, te Melissant, zijnde de 11de kavel in polder Kraaijenisse, kad. Sectie G. nos. 73, 74, 75, 76, 410 en 412, in 1912 uit de pacht, ten verzoeke van den Edelaebtb. Heer J. Zaaijer Pz. te 's Huge en cons. In perceclen en in combinatiën, breeder omschreven bij Notitie, die gratis verkrijgbaar is ten kantore van Notaris VAN DER SLUYS. Inschrijving naar de winning van 1.58.30 Heet (3 gent. 134- roeden) bouwland, te Dirksland, op den hoek van den Armenweg en den Philipshoofjesweg. De verhuring ge- sehied voor 10 jaren ingaande blootschoof 1909 tegen een jaarlijksehen huurprijs van f 35 per 0.45 gr. Heet. (gerned)en iDschrijviug naar de jaarlijksche pacht verhuring voor 5 jaren, van een tuin groot 10 aren 70 eenti- ren 70 roeden te Dirksland, aan't Pad achter de Pastorie kad. Sectie B no. 393 in 2 perceelen en voor 't geheel, een en ander ten verzoeke van den heer E. A. Kleinen'oerg te Piershil. Inschrijvingbiljetten uiterlijk 22 October 1909 in te leveren ten kantore van Notaris VAN DER SLUYS. Vrijdag 24 October 1909, vooim. 10 uur bij de schuur van de Erven den Heer A. van Vugt, aan den Oost-achterweg te Oude- Tonge voor den Heer C. de Vos Jz. aldaar Verkoop van Vee, Bouwgereedschap enz. Notaris VAN ISPELEN. Op Donderdug den 4e. November 1909, des avonds 7 uur in de zaal van den Heer Meijer te Middelharnis Inzet van en Op Donderdag den 11e. November 1909, de3 avonds 7 uur in de zaal van den Heer Meijer te Middelharnis, afslag van de hui zen en erven aan den Oosidijk te Middel harnis kadastraal aldaar bekend Sectie B. nummers 129, 152, 124, en 132, samen groot 2 aren en 82 centiaren, ten verzoeke vau de erven van G. de Ruiter, te Middel harnis. Notaris VAN BUUREN. tKeineng-d Nieuws. De ramp bij Katwijk. Te Wassenaar is met gebroken arm en been het lijk van sergeant-majoor Vreug- denhil aangespoeld. (Jok is aangespoeld een campaguetrap. De barkas is nog halverwege aari het stand bij den Was- senaarschen Slag zichtbaar en ligt gedeel telijk op het wrak. Herm an Leendert Vreugdenhil, gebo ren 14 Januari 1864 te Monster woonde sedert vele jaren in Den Briel, waar hij door huwelijk aan oen Biielsche familie verbonden was. Hij stond bekend als een rustig en stil daar hoen levend man, le vend voor zijn gezin, geacht door zjjn mede ingezetenen. Hij laat een vrouw en drie kinderen na, een zoon en twee doch ter-B. Luitenant Job. Ooslrijck, die bij de ontploffing het leven verloor, werd den lOen Mei 1880 te Etten en Leur geboren. Hij hoorde tot de le compagnie torpedisten te Brieile in garnizoen, werd in Juni voor eenige maanden gedetacheerd te Hoek van Holland Woor het houden van torpedo-oefeningen en zou met 1 Novem ber a.s. gedetacheerd worden bij de Hoo- gere Krijgschool te 's-Gravenhage. Luit. Oostrijck was in 1906 gehuwd. Serge nt-schipper Cornelis Hendrik Smits was geboren te Piershil 29 Augus tus 1871. Ook hij was gehuwd en laat een vrouw en een kind na. De deelneming in het verlies dezer gezinnen ia zeer groot. De Minister van Oorlog heeft aan den commandant van het fort aan den Hoek van Holland opgedragen aan de familie betrekkingen van de verongelukten bij de ontploffing op de torpedobarkas in de Noodzee 's Minister diepgevoelde deelne ming te betuigen met hel treurig verlies. Nog meldt men aan de „N. R. C." De korporaal Yan Dijk bevond zich toen de ramp gebeurde in een vlet met drie man in de nabjjheid. Hem is geen letsel overkomen. Aan den correspondent van de „N.C. deelde hij mede, dat hij zich op het oogen- blik vau het ongeluk in een vlet bevond met nog drie man. Plotseling ziet hij een ontzaglijken vloedgolf. Stukken ijzer en hout vlogen de hoogte in. Varensman ge lijk hij vau beroep is bedenkt hij zich geen oogenblik, maar springt over boord en duikt onder om zich voor de neerval lende projectielen te beveiligen. Boven gekomen, zag hij tot zijn blijdschap nog de vlei, zwom er heen en vond daar gelukkig nog de drie mannen, die in angst voor het geweldige verschijnsel te gen elkaar gedrongen waren, onverlet. Dadelijk grepen zij op zijn commando de riemen om, ware het mogelijk, nog te redden. Zij zagen een lichaam boven ko men, 't was de vreeseljjk verminkte Luipe. Met inspanning van alle krachten werd hij uit het water gehaald. Hij was nog levend, maar stierf in de armen van korporaal Van Dijk. Omtrent de oorzaak van de ramp be staan twee lezingen de eerste komt op het volgende neerDe fleseh met priki- nezuur bevond zich in een mand welke onder het water aan het wrak werd be vestigd. Nu schijnt deze bevestiging niet al te stevig te zijn geweest, zoodat de flesch los geraakt moet zijn en in plaats van ODder het wrak onder de barkas is komen te hangen. Op het oogenblik dat de ontploffing plaats had, ontplofte de flesch met prikinezuur onder de barkas. Een andere lezing is de volgende. Men meent dat zich aan boord van het wrak een 2e lading prikinezuur bevond en nu is de mogelijkheid niet uitgeslo ten, dat bij het contact, hetwelk bestemd was om de lading onder het wrak te doen ontploffen, ook deze lading tegelij kertijd met den eleofrischen stroom in aanraking is gekomen. Het zal moeilijk uit te maken zijn welke lezing de juiste is, daar de getuigen allen zijn omgeko men. Slechts de bemanning in de vlet,, welke de ramp overleefde, zou moeten getuigen of zij één dan wel 2 groote waterkolommen heeft gezien, of alleen onder do barkas of zoowel onder het wrak als onder de barkas. In de haven van IJmuiden liggen sedert eeu paar dagen 3 vaartuigen van den torpedodienst, welke in opdraoht hebben het wrak van het Engelsche stoomschip „Alba" ^nabij Zandvoort op te ruimen. Ten teeken van rouw voor de omge komenen nabij Katwijk heesch men Vrij dag op deze vaartuigen de vlag halfstok.

Maas- en Scheldebode | 1909 | | pagina 2