Woensdag 20 October 1909. Antirevolutionair 24ste Jaargang N°. 1495. Orgaan voor lie %iii«lIiollan<l*clie en Zcemvselie Eilanden. IN HOC SIGNO VINCES T. BOEKHOVEN, SOMMELSDÏJK. Alle sfïulilien voos* de Medaefie besfemd, Advertentiën en verdere Administratie franco toe te zenden aan den Uitgever. Successiewet. Tuin- en Landbouw. Vraagbaak. Binnenland. Buitenland. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Buitenland bij vooruitbetaling f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. UITGEVER Telefoon Inferconm. No. 2. Advertentiën 10 Cent per regel en 3/2 maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en 4/8 maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. III (Slot.) In de oude wet is vrij de Staat maar 't kind van vader ervende en de echtgenoot (als er geen kinderen zijn) van den echtgenoot en andersom, zoo er geen 1000 gulden ontvangen wordt, hoofd voor hoofd; en zoo er 1500 gld. hoofd voor hoofd getrokken wordt, dan zijn 1000 gld. vrij en van 500 wordt betaald; en ook als de erfenis maar in zuivere bate 300 gld. is. In het Wetsontwerp is 't als volgt 1. De Staat is vrij. 2. Als in de rechte lijn geen 1000 gld. ontvangen wordt. 3. Als er een minderjarig kind is dan mag de vrije 1000 gld. klim men tot 7000 gld.; want voor elk jaar onder de 21, mag er 300 gld. afgetrokken worden. 4. Voor de echtgenoot (als er kin deren zijn) mag er zoo vaak 300 gld. »vrij« afgetrokken worden, als het jongste kind beneden 21 jaar is. Is het jongste kind 18 jaar, dan is er 1000 gld. vrij en driemaal 300 gld.; is dat kind 2 jaar, dan is er vrij 1000 gld. plus 19-maal 300 gld. of 0700 gld. 5. In nog enkele gevallen, waarin hef bedrag in 4 genoemd, de helft bedraagt van 't daar genoemde de nieuwe uitbreidingen zijn voor de schatkist nadeelig nl. begroot op 439,000 gld. Zooals uit een en ander blijkt, is dit ontwerp nog al verschillend van de Wet van 1859, waaronder we thans leven. De voordeelen springen in het licht. Het recht is verlaagd in de rechte nederdalende en opgaande liniën. De mindere opbrengst daarvan vindt hear ekwivalent in de meerdere opbrengst der zijliniën en der vreem den. Het karakter is progressief. Het laaghouden der successierechten voor de rechte linie en het hoog opvoeren voor de zijliniën is een mooie greep, omdat het het sparen der huisgenoo- ten bevordert. Als een vader weet, dat er aan successierechten zooveel verloren gaat, zal allicht de prikkel tot opleggen verzwakken, maar weet hij, dat de Staat van zijn spaarzaam heid geen misbruik, slechts een pover gebruik maakt, dan ontstaat er meer drang tot sparen. Voor de zijliniën mag het procent gerustelijk klimmen voor neven en nichten behoeft een erflater niet te zorgen en zij, hunner zijds, voelen van bloedverwantschap zeer weinigwat hun in den schoot talt is een meevaller, onverdiend. De successiebelasting is dan pas rechtvaardig, als de naaste familie zooveel mogelijk van lasten ontheven wordt en de progressie bij grootere kapitaalontvangst niet al te onbedui dend is. Een ernstig bezwaar blijft bij elke successie de vernieuwde opbrengst. Pas is een vader gestorven, of de zoon betaalt successie; maar sterft een jaar daarna de zoon, dan betaalt diens kind weer successie. Zoodoende gaat de Staat met het kapitaal weg, of althans met een groot deel. 't Is een leemte in de Successiewet en ook in 't Ontwerp, dat daarin niet is voorzienhet zou niet meer dan billijk zijn, dat, wanneer de zoon na erving stervende, voor zijn kind min der betaalde dan toen de vader be taalde na erving van zijn vader. Trekt een vader 6000 gld. dan betaalt hjj een zeker percentde Vader laat die 6000 gld. na aan zijn kind bij sterven en betaalt weer datzelfde percent. Maar dan zijn die 6000 gld. dus al tweemaal door den fiscus onder han den genomen en dat is onbillijk. Er moest bij de tweede erving een veel lager percent zijn dan bij de eerste erving. En nu loopt het in de rechte linie nog zoo'n vaart niet, maar wan neer het neven en nichten geldt en dat geërfde komt weer aan neven en nichten, dan wordt 't bedrag aan successie een groot kapitaal. Daarom is er wel eens gepleit voor de meening om de successiebelasting te gebruiken voor snelle schuldaflossing of vast te leggen in een fonds, om uit den intrest eenige gewone of buitengewone uit gaven te voteeren. Deed men dat, dan bleef het Nederlandsche kapitaal toch goed besteed en ging de econo mische toestand niet achteruit of lieverhij bleef wat hij was. Ver nietiging of opmaking van kapitaal moet voorkomen worden. In 't Ontwerp, zeiden we, is daar niet mee gerekend. De hoogere suc cessiebelasting zal bedragen 1 mill. 540 duizend gulden, maar er gaat af 439,000 gulden voor ruimer vrijstel ling en dus ontvangt de Staat meer 1 mill. 101 duizend gulden. En die worden gebruikt niet voor een fonds, maar voor de uitgaven van 1910. Dat millioen wordt dus opgemaakt, zooals 't elk jaar 't geval is met de successie inkomsten. Slotsom is dus deze't Ontwerp biedt voordeelen voor de naaste fa milie van den overledenede progres sie is er naar twee kanten nl. met 'toog op den familieband en met 't oog op de draagkracht of de hoegroot heid van 't kapitaal, dat men erft. Een onverdraagzaam mensch. In Onze Eilanden, bijwagen van Vooruit, lazen we 16 October jl. het volgende Ingez. stukhatelijk en be neden alle critiek. Het is volbracht. Rome heeft gezege vierd. Volgens de berichten van heden is Francesco Ferrer te Barcelona gefusi- leerd Aldus begon F. Domela Nieuwenhuis zijn rede te Utrecht in eene vergadering, die belegd was, om te pro testeeren tegen de gevangenneming van Ferrer, en om te bewerken dat zijn zaak door eene burgerlijke rechtbank en niet door sabelslepers zou worden berecht. Helaashet heeft niet meer mogen baten. Een tweede Dreyfuszaak dus, maar met treuriger gevolgen dan de eerste. Een edel mensch, die het onkundige en geloovige volk in Spanje trachtte te ontrukken aan de macht der geestelijkheid, door het stichten van vrije scholen en deze dienstbaar wilde maken aan de ontwikkeling van het denkver mogen der jeugd, is gevallen op het veld van eer. ^Ontwikkeling van het denk vermogen^ nu zoo iets kan de kerk en vooral de roomsche niet hebben. Een pastoor te Achthuizen zeide eens in een gesprek tegen een oom van me »We kunnen beter dommen regeeren dan wijzen.Juist, de kejk die verder felijke doode hand van menschenwaarde, ontwikkeling, vooruitgang, geluk en deugde kan geen licht verdragen. Haar attribuut zou gevoegelijk kunnen zijn een borrel en een spel kaarten. Zoo is dan weder het aantal slachtoffers in den strijd tegen het clericalisme met één vermeerderd. Ferrer is de eerste niet en zal ook nog wel de laatste niet zijn. Wij mogen dit betreuren, het moge ons met weemoed vervullen, ontmoedigen mag het ons niet. Integendeel, wij die nog zijn overgebleven en de ideeën van een Ferrer deelen, op ons rust de plicht zijn werk voort te zetten met alle kracht die in ons is, en naar de middelen waarover wij kunnen beschikken. Op dan, gij liberalen d. w. z. onbe vooroordeelde strijders voor vrijheid, menschelijkheid en recht op ten strijdetegen het tirannieke drijven van het clericalisme en zijn instituut van volksverdomming, nl. de R. C. kerk. J. C. BRESIJN. Utrecht, 13/10 '09. Bah BEMESTINGSLEER. (Voorat voor ouderen.) Inleiding. Voor vele jongeren onder de landbouwers be staat de gelegenheid, door 't bezoeken van land- bouwcursussen, heel wat elementaire kennis betreffende 't boerenvak op te doen. Van bemes ting, veevoedering, grondbewerking, zuivelbe reiding en nog vele andere zaken kunnen zeiets leeren. Let wel: iets, een weinig dus. Maar wie wil, vindt dan later den weg wel. Allerlei leesstof over die zaken is dan voor hem begrijpelijk geworden en zoo is hij voor betrekkelijk weinig geld en niet veel moeite in de gelegenheid zich verder omtrent 't wetenschappelijke van g'n vak op de hoogte te stellen. Voor onze boeren is veel te leeren, zeer veel. De weg wordt hun gewezen op de cursussen. Dat is te zeggen aan de jongeren. En hoewel er ook voor ouderen al heel wat lessen gegeven worden, toch zijn nog vrij veel boeren van ds gelegenheid om zulke speciaal cursussen bij te wonen verstoken. Vooral voor dezulken is't, dat ik eens een en ander wil vertellen in zake be mesting. Want zo hoorden ai heel vaak van kunstmest, ze gebruikten reeds menig baaltje chilisalpeter of, zoo ze 't gewoonlijk zeggen: „zout". Van „super" en „keniet" werden ze ook in de praktijk wel al de nuttige werking gewaar. Doch 't waarom? Neen, daar snappen ze nog niemendal vaD. Ten minste nog maar weinig. En ze begrijpen nog maar steeds niet, hoe 'tkomt, dat met een enkele baal kunstmest soms meer groei in 't leven geroepen wordt dan met een heel voer stalmest. Genoeg schter ter inleiding. We beginnen. We gaan een proef nemen. Niet een bemestings- proef. Maar een proef, zooais de jongelui die op eiken landbouwcursus al heel gauw te zien krij gen. Een scheikundige proef. In een glazen buisje, reageerbuisje zeggen er de apothekers en andere geleerden tegen, in zoo'n glazen buisje dan doen we een mengsel van wat zwavel en ijzer. Beide stoffen zijn mooi fijn ver deeld en laten zich dus gemakkelijk door elkaar roeren. We verwarmen even en ziet I 't begint heftig te gloeien in 't buisje. Als alles voldoende is afgekoeld slaan we, zoo noodig, 't buisje stuk. Er rolt een vast bonkje grauwe stof uit. Dat is geen ijzer want de magneet wil 't niet aantrek ken. De geleerden zeggen er ewavelijzer tegen. Ieder snapt, dat zwavelijzer een samengestelde stof is. Aan haar opbouw werkten zwavel en ijzer mee. Zoo zjjn er verschillende, ontzettend veel samen gestelde stoffen. Zetmeel, suiker, eiwit, vet een viertal, dat door onze gewassen wordt gele verd zijn ook samengestelde stoffen. Zwavel en ijzer, dat we bij onze proef gebruikten zijn echter geen samengestelde stoffen. Men noemt het enkelvoudige stoffen of elementen. Zulke elementen kent men tegenwoordig een tachtigtal. En tien daarvan zijn voor de planten onmisbaar. Den volgenden keer beginnen we met ze te noemen en er wat van te vertellen. Vragen en Antwoorden worden kosteloos geplaatst. Antwoorden of mededeelingen zjjn met hetzelfde nummer gemerkt als de vragen waarop ze betrekking hebben. Vragen. 348. Hoeveel kaïniet nu onder te brengen op land waar tarwe op moet. 349. Kan nu nog subsidie voor een landbouw cursus in bemestingsleer worden aangevraagd? Antwoorden en mededeelingen. 346. Waarom is mestmengsel in den regel te duur? Omdat men niet steeds weet wat men heeft en ook gewoonlijk te veel betaalt moet worden voor 't mengen. We komen hier nog wel eens op terug. 347. Aërobe-bacteriën zjjn zulke, die voor hare levenswerkzaamheden bepaald zuurstof behoeve. Oe Koloniehuizen gesloten. Heden 7 October vertrokken de laatste kinderen uit de zee-koloniehuizen van het Centraal Genootschap. De verpleging over 1909 geeft reden tot groote tevredenheid. De bereikte resultaten waren uitstekend. Honderden kinderen hebben een heerlijken tijd aan zee en in de bosschen doorge bracht. Zij hebben veel geleerd en gezien, maar bovenal, zij hebben een voorraad kracht en weerstandsvermogen mee naar huis genomen, die van onberekenbaren in vloed kan zijn op hun verdere leven. In de 4 zee-tehuizen werden totaal 969 kinderen opgenomen. In de beide bosch tehuizen 282 totaal 1251 kinderen. De raming werd weer ver overschreden. Het is opmerkelijk, hoe spoedig vaak in de kleinste plaatsen de verpleegkosten bijeen komen, wanneer een kind werkelijk naar zee of bosch moet voor herstel van gezondheid. Door 81 afdeelingen eu door 9 afdee- lingen in voorbereiding werden kinderen uitgezonden, terwijl 15 nieuw opgerichte afdeelingen nog niet voldoende georgani seerd waren om reeds dezen zomer te ver plegen. Wegens plaatsgebrek werden af gewezen 40 kinderen. Nagenoeg alle dames hebben zich op voor boorbeeldige wijze van haar taak ge- kwetcD. Slechts enkele bleken minder ge schikt voor kinderverzorging. De zee-tehuizen werden o.m. bezocht door Deensche en Zweedsche afgevaardig den. In tegenstelling met de gunstige en hoop volle berichten over de verpleegden, geven de tehuizen reden tot groote zorg. Het Centraal Genootschap wordt bedreigd met een ernstige crisis en zal tot algeheelen stilstand gedoemd worden, juist op 't 00- genblik, dat de gezondheidskolonies in ons land beginnen in te burgeren. Een ruim, als herstellingsoord ingericht tehuis is een dringende noodzakelijkheid en wie mede- helpt, om dat te verkrijgen, doet een dub bel goed werk, n.l. een nuttige vereeniging voor stilstand en achteruitgang bewaren, en tevens tal van zwakke kinderen gelegen heid tot herstel geven. Algemeen Penningmeester Th. M. Kete laar, arr. schoolopziener, Ceintuurbaan 286 Amsterdam. De Gedelegeerde b/d "Verpleging, T. M. BOS. Donderdag j.l. verlieten resp. 34 en 33 kinderen de koloniehuizen Zonneheuvel en Nunspeet van het Centraal Genootschap voor Kinder-herstelllngs en Vacantie-kol©- nies. Evenals in de vier vorige kolonies waren ook nu weder de resultaten verrassend, de grootste gewichtstoename bedroeg 5,4 K.G., terwijl de gemiddelde toename voor beide kolonies resp, was 1,95 en 2,97 K.G. Een aantal dames-directrices en-geleid sters van de koloniehuizen van het Cen traal Genootschap hebben zich veree- nigd tot een dames-comité met het loffelijk doel de gelden voor een nieuw kolonie huis te verzamelen. Het Comité stelt zich voor zich zooveel mogelijk uit te breiden en met spoed den arbeid ter hand te nemen. Zooals bekend is, heeft het Centraal Genootschap groot gebrek aan plaatsruimte. De betrekkelijk jeugdige vereeniging is door haar verbijsterenen groei en groote verle genheid gekomen. Vooral in 't seizoen 191 o zal de nood nijpend zijn, tenzij spoe dig de noodige middelen worden gevonden om een meer ruim tehuis te stichten. Presidente van het dames-comité is Mej. J. Peck; te. Secretaresse Mej. B. van Buuren. Het bureau is tot 4 December geves tigd in het koloniehuis te Nunspeet. Hoogachtend, De Gedelegeerde b/d Verpleging Egmond a/Zee, October '09. T. M. BOS. Frankrijk. Wij ontvangen thans uitvoeriger be richten van het oproer want het was een waar oproer dat Woensdagavond Parijs beroerde. Omstreeks tien uur verzamelden zich ongeveer B000 socialisten en anti-kleri- kalen daartoe opgewekt door de „Hu- manité", op het Clicby-plein, en togen onder het zingen van de „Internatio nale" en de kreten „Leve Ferrer, weg met de priesters, weg met Alfonso XIII" naar de Spaansche ambassade op den boulevard Courcelli. De regeering had voorzichtigheids maatregelen getroffen, en met de repu- blikeinsche garde te voet en te paard en een driedubbel cordon van politie agenten den toegang tot het gebouw der ambassade bezet. De stoet van betoogers zag zich dus onverwacht den weg afgesneden. Plotseling knalde er schoten uit de menigtede kogels vlogen de politie agenten om de ooren een hunner zonk levenloos neder. De politie trok den sabel, en drong in op de menigte. Woedend gilde de menigte „Weg met dea moordenaar Alfonso"! De heer Lépine, prefect van polite, sprak de menigte toe, en trachtte haar tot kalmte aan te manen. Daar drong opeens een man naar voren, en loste uit de onmiddelijke nabijheid een schot op den prefect. De kogel ging langs diens gezicht heen, maar doodeljjk getroffen zonk een man achter den prefect ineen. Nu waren de agenten niet meer te honden. Woedend hakten zij op de menigten in, terwijl deze hen met stee- nen bombardeerde. Weer knalde een schot; doodelijk getroffen stortte weer een agent achterover. Ten slotte echter behield de politie de overhand, en werd de menigte de aangrenzende straten ingedreven. Er waren intusschen een aantal personen gedood. Het gespuis van Parijs had de be tooging aangegrepen als een gunstige gelegengeid, om zijn slag te slaan. Het was echter niet uitsluitend het schuim der bevolking, dat aan betoogingen deel nam. Jaurés b.v„ de leider der Fran- sche socialisten, trok met de geheele redactie van de „Humanite" en duizende partijgenooten zingend door de stad, en raakte daarbij een oogenblik handgemeen met een politie agent. Zeker is het, dat een zeer groot aan tal apachers zich onder de menigte had den gemengd, om gemakkelijker allerlei schandalen te kunnen bedrijven, lantaarns vernielden, en tramwagens in brand staken. Zij plunderden winkels en kiosken, en deden zelfs pogingen, om de ruiten van een bank te verbrijzelen, zoodat de politie tienmaal achtereen moest char geeren, om meester van het terrein te blijven. Vijftig personen ongeveer werden in hechtenis genomen. SPANJE. Onafgebroken loeit de storm door het revolutionaire Europa. Nathan, burgemeester van Rome, vaar digde het volgende manifest uit „Burgers! Rome neemt deel aan den rouw der beschaafde wereld over den dood van Ferrer. De moord op den denker en den apostel der school i« een beleediging van de heiligheid van het menschelijk leven, van de gewetensvrij heid, van den tegen de reactie strijden-

Maas- en Scheldebode | 1909 | | pagina 1