MAAS- TWÖQSIW Zaterdag 9 October 1909. No, 1492. Twee Bladen. Dit nummer bestaat uit f oor Siuia en MoJ. Binnenland. Plaatselijk J^ieiaws. IN HOC SIGNO WSES Officieel ^effeeile. WATERSCHOUW, Het Bestuur der polders, loozende op de haven van Sommelsdijk, maakt bekend Dat zn op Dinsdag 26 October 1909 schouw zullen houden8over weg- en dijkslooten welke over eenkomstig art. 19 der Keur voor dere poiders behooren te zijn gezuiverd van alle ruigte, riet en verdere daarin groeiende planten, die behoo- ren te worden afgehakt. Gelasten mitsdien alle Ingelanden en bruikers te willen zorgen dat hieraan wordt voldaan ten einde alle bekeuringen overeenkomstig dit artikel te voorkomen. tommelajyki 7 0ctober 1909. Het Bestuur voornoemd. De Secretaris, A. J. DB GRAAFF.K. DE GRAAFF. Huismoeders, die uw kinderen gaarne zuiveren honig geeft, weetdat honig veel vervalscht wordt met glucose (druivensuiker, deitroce), die in meerdere of mindere mate wordt bijgevoegd. JSen paar flacons honig", te Haarlem en Zaandam gekocht, bleken glucose-stroop te zijn. Evenals in andere landen heeft men ook reeds ten onzent fabrieken van „kuusthonig", waar produkten van weinig waarde worden bijgevoegd, die dan met het etiket „honig" in den handel komen en duur worden verkocht. De vraag rijst: kan de Regeering hier niet helpen? Honig op echtheid onderzoeken kan geschieden door de alcoholproefeen eetlepel van den „honig" vermengt men met 3-maal zooveel onverduDden zuiveren alcohol en laat dit meDgsel eenige minu ten rustig staan. Ziet men daarna geen neerslag en geen noemenswaardige kleurverandering, dan is het artikel echt; neemt men echter een wit- achtigen neerslag waar van Dextrine, dan heeft men met een onzuiver prod net of fabrikaat te doen. Op het terrein der Tilburgsche tentoonstelling is een proef genomen met chloor-calcium ter wering van het stof, waarover de directeur dar gemeentereinigiDg vol lof is. In de warme dagen van 6 tot 16 Aug. bleek het, dat de met dit mid del behandelde wegen volkomen stofvrij waren, terwijl de overige wegen 3 A 4 maal moesten be sproeid worden om de vormiDg van stel tegen te gaan. Tegen vochtige, natte muren, en om kelders, regenbakken, enz. waterdicht te maken, is het volgende middel dienstig: men mengt 1 Kilo „Ceresit" op 10 a. la deelen water, verkrijgt dan een melkachtige vloeistof, waarmee men de wortel bereidt (1 deel Portland Cement en 3 deelen zand) gebruikt die dan als gewoonlijk voor pleisterwerk in een laag van ongeveer 2 c.M. voor gewoon werk. Voor sommige gevallen: gevels, binnen-en buitenmuren, is zelfs een verhouding van 1 deel Portland-Cementen ödeelen zand reeds voldoende, men verhooge alsdan echter de hoeveelheid „Ce resit". Bij grooten wateraandrang (kelders, bassins enz.) neemt men 1 Kilo „Ceresit" op 10 it 12 deelen water en 1 deel Portland-Cement en 3 deelen zand; in 4 4 5 centimeters dikte aan te brengen in twee lagen, elk van ongeveer '2 c.M. Bij oude volken werden augurken en komkom mers als gezonde vruchten hoog geschat. Gezouten komkommers werden gaarne gegeten. In Oostelijk Europa was de augurk door slaven ingevoerd, zij waren, evenals de Tartaren en Mongolen, er hart stochtelijke liefhebbers van. De echte Rus kan zonder zoute augurken niet leven en bereidt ze op honderden manieren in de keuken toe. De komkommer verdient alle waardeering, zoo wel uit gezondheids- ais uit geneeskundig oogpunt. Als geneeskrachtig staat het korukommersap van ouds tegen longziekten en geelzucht bekend. In ons land zijn geneesheeren, die komkommersap tegen galsteeoen voorschrijven. Schrijver dezes kent een dame, die door dit middel vangalstee- nen genezen is. Om vliegen uit den stal te verdrijven: temper het licht door de ruiten te bestrijken met een meDgsel vaD kalkmelk en blauwsel. Een goed middel is ook om boven in den stal een sterken luchtstroom te doen ontstaan. Hierin slaagt men het best door in den zomer de ramen te vervangen door jalouziën. Deze kan men nog met kreosoot of carboiiDeum bestrijken. Door den voortduren- den tocht langs den zolder en het getemperde licht worden de vliegen volkomen verdreven. Dat het licht een ongunstigen invloed heeft op melk, is een onde bekende waarheid. Bij den var koop van melk in flesschen is de melk aan den invloed van het licht blootgesteld, daar men bij voorkeur flesschen van wit glas neemt. Zoodanig bewaarde melk kan daardoor min of meer nadeelig zijn, vooral voor de voeding van zuigelingen. Flesschen van donker glas zouden daarom aan beveling verdienen, maar men kan in de gegeven omstandigheden, zoowel bij het vervoer als in de huishouding, de flesschen tegen den invloed van het licht door een omhulsel beschermen. OBSERVATOR. Uit de Fers. Vooruit Onze Courant, het antirevolutionaire orgaan voor Overijssel en Drenthe, verscheen Zaterdag in groot formaat. Wij wenschen haar geluk Zoo gaat de Christelijke pers gestadig vooruit. Maai zonder moeite en opofferingen bereiken wij ons doel niet. zOnze Courantzegt het terecht, dat over de ïkrant* vaak nog zoo vreemd gedacht wordt. Een journalist oftewel -s-kranfen- schrijver*, als men op z'n goed Hol- landsch zegt verdient zijn brood gemakkelijk, meent menigeen. Hij werkt niet in 't zweet zijns aanschijns. En 't is ook zoo. Wij krijgen soms een schok in ons zenuwgestel of een knak in onze gezondheid, maar transpi- reeren doen we niet licht. Dat werk loopt dus wel los. Maar er zijn vreemder ideeën. 't Papier is goedkoop, redeneert men; de inkt breDgt de duurte niet aan en 't drukken gaat snelbijgevolg is zoo'n krant toch maar >'n goed zaakje.* Ge grijpt van verbazing naar de wei nige haren, die u ondanks 't niet zweeten nog resten, als ge soms ontwikkelde menschen hoort redeneeren over de uit gave en exploitatie van 'n krant! Wie een flinke »zaak« wil stichten, zorgt eerst voor behoorlijk kapitaal. En al is dit dan na eenige jaren goeddeels verbruikt, als de zaak er intusschen maar »bovenops gekomen is, deert dat niet. Zoo is 't met een »zaak«. Zoo is 't ook met een »krant«. Bepaaldelijk met al wat méér wil zijn dan een weekblad. Een krant moet »erin« gewerkt worden en dat doet ge niet zon der kapitaal. 'n Journalist wordt niet gauw kregel. Maar als men 'n fiesschentrekker van hem maken wil, die zonder geld groote zaken doet, dan kan 't gebeuren, dat een on parlementaire uitdrukking hem over de lippen rolt, eer hij 1t zelf weet. Er loopen, ook onder ons, heel wat menschen rond, die krantentorens bouwen kunnen, zonder ook maar vijf minuten de kosten te berekenen en die van u verlangen, dat ge met éénen vinger twee vuisten maken zult. Onze tegenstanders zijn wel wijzer. Tonnen gouds hebben ze in hun poli tieke dagbladpers zitten. En sterk in het gevoel harer kracht, ziet hun »groote perst met minachtenden glimlach 't ge- wurm aan van onze blaadjes* beneden in de vlakte. 'n Kinderwagentje bij 'n auto. Een onderzeeër bij 'n dreadnought l Niet onaardig gezegd Toch moet het gevoel onzer kleinheid ons niet beangstigen. En de wetenschap, dat we ondanks het feit, dat zoovelen lauw en onverschillig zijn, toch vooruitgaan, kan bemoedigen in den dikwijls zoo harden kamp. Er is een kern, die het groote gewicht der Christelijke pers inziet en ons steunt. En in den weg der middelen, zegt Onze Courant, is 't aan die kleine kern te danken dat onze bladen den grooten strijd kunnen volhouden en nog hope kunnen hebben voor de toekomst. Maar wat is nu 't geval? De armêe ziet dit niet in. Zelfs onder de »Gideonsbende« zijn er velen, die voor de »krant« kruik, fakkel en bazuin neerzetten en niet mee doen willen aan den wijnoogst van Abiëzer. Net als vijftig jaar terug met onze christelijke school. De enkelingen gaven zich, maar de massa werd er niet warm voor. Eerst toen dat veranderde en de schoolzaak volkszaak werd, was ze ook in beginsel gewonnen. Zoo zal 't met de pers ook gaan. Er is hier tweeërlei te onderscheiden. De krant als xzaakc, die kapitaal vraagt, om voldoende aan den gang te komenkapitaal, dat na zeker aantal jaren rente geven moet. Maar de poli tieke krant is tevens een machtig propa ganda en opvoedingsmiddel, en heelt als zoodanig recht op den voortdurenden steun, zedelijken, persoonlijken en finan- cieelen steun van haar geestverwanten. Als ons volk dat inziet, zijn we in beginsel klaar. Minne bestrijding. Het is in de vrijzinnige pers gedurende de laatste dagen weer Dr. KUYPER voor en na. Over hem kan men niet zwijgen, want hij is de gehate, omdat hij tevens de ge vreesde is, de gevreesde, die aan het libe ralisme meer dan één krachtige zwaardslag heeft toegebracht. Treurig is het evenwel te zien Aoemen hem bestrijdt. Niet ridderlijk, maar met al lerlei kleine middelen. In de laatste dagen is men bezig hem bij het publiek voor te stellen als een on mogelijk man, die afgedaan heeft. Een heel kabaal is sedert de vorige week op touw gezet over het feit dat hij niet tot voorzitter van de vierde afdeeling der Tweede Kamer is gekozen maar wel een R.Kath., namelijk de heer SASSE VAN YSSELT. Het heet nu, dat hij is «gepasseerd.* Ziet ge wel, zoo roept men niet zonder schadenfreude uit ziet ge wel, Dr. KUYPFR is zelis bij zijn eigen vrienden niet meer in tql. Hij wordt »gepasseerd.« En wat is nu de zaak In de vierde afdeeling zitten 12 leden van rechts: i christelijk-historische, 7 anti revolutionairen, 4 roomsch-katholieken en 6 mannen van links 4 liberalen en 2 socialisten. Oogeasehijnlijk zou men zeggeDZoo had Dr. Kuyper toch tot voorzitter kunnen worden gekozen. Maar wat is nu gebeurd Laten wij even luisteren, naar wat de Stiehhche Courant meedeelt Van welonderrichte zijde meldt ons In de 4e afdeeling der tweede Kamer waren j.l. Dinsdag slechts 6 a.r. leden tegenwoordig. Onder deze 6 was dr. Kuyper zelf, die natuurlijk niet zichzelf stemde, zoo dat slechts s a.r. stemmen op hem. konden komen. Toch verkreeg hij 7 stemmen. Later bleek, dat ook dr. De Visser en jhr. van Sasse van Ysselt op hem gestemd hadden. Maar de twee sociaal-democraten, de h.h. Duys en Schaper en de libe ralen De Beaufort, Eland en Rood- huijzen maakten complot met 3 der Roomsch-Katholieke leden, die de verzoeking niet weerstaan konden, en deze 8 leden stemden blijkbaar op den heer Sasse van Ysselt. Zoo stond het 8 tegen 7 en kreeg de heer Sasse van Ysselt de meerder heid, zoodat die tot voorzitter gekozen werd. Een kleinzielige wraakneming van de sociaal democraten en liberalen over hun nederlaag in Juni Is deze mededeeling juist, en tot nu toe valt hieraan niet te twijfelen, idan blijkt duidelijk, dat van een »passeeren« van Dr. KUYPER door zijn eigen vrienden geen sprake is geweest. De anti-revolutionairen en Christelijk- Historischen gaven hem hun stem en Jhr. VAN SASSE VAN YSSELT deed dit ook. Hadden de liberalen en sociaal-democra ten zich niet met de drie R.-Katholieken verbonden, dan was Dr. KUYPER zelfs met glans tot voorzitter gekozen. Maar wat nu te zeggen van deze han delwijze? Een eigen candidaat durft men niet te stellen, omdat men zeer goed weet dat die ten slotte toch keldert, en nu ver bind men zich met drie R.-Katholieken om Dr. KUYPER een nederlaag toe te biengen, en daarna met groot lawaai uit te roepenhij wordt >gepasseerd.« Wij vinden deze manier van doen in een woordklein min. Zij getuigt niet van kracht, wel van zwakheid. De Graafschapper. Tweede Kamerverkiezing Kreukelen. Bij de in bet district Breukelen ge-' houden herstemming voor een lid der Tweede Kamer verkreeg de heer F. H. de Monte ver Loren (antirev.) 3514 stem men en de heer Mr. J. B. L. C. C. de Wykerslooth de Weerdesteyn (r.-katho- liek) 3161 stemmen, zoodat g e k o z e n is de heer F. H.deMonte V e r L 0- r e n (antirev.) Het aantal kiezers be draagt 7759 terwijl er thans 6675 wer den uitgebracht. De uitslag van de stemming op Woens dag 22 Sop'ember was als volgt Aantal uitgebrachte geldige stemmen 6420. Volstrekte meerderheid 3211. Mr. J. B. L C. C. de Wykerslooth. de Weerdesteyn (r.-k.) kreeg2625 stem men, F. H. de Monfe ver Loren (antir.) 1772, Mr. F. L. S. F. baron van Tuyil van Serooskerken van Zuylen (lib 1070 en Mr. H. J. Doude van Troostwijk (chr.-hist) 953. Midilelharnis. Het jaarlijks onderzoek van de verlofgangers der Landweer zal plaats hebben op Dinsdag 9 Nov. in het lookaal der bewaarschool. De lichting 1909 voorm. 9.30, uur de lichtingen 1903 tot en met 1903 voorm. 10.30 uur de lichtingen 1906 tot en met 1908 voorm 11.30 uur. Naar men ons mededeelt is H. J. Deijs oud Leerling van de ambachtschool alhier, na gedane examen geslaagd voor de tweede klas leerling elextro monteur bij de Marine. Den Bommel. De lotelingen der lichting 19to A. Tiggelman en J. Kraak hebben zich opgegeven om bij de Zeemilitie te worden ingelijft. De loteling J. J. A. Stolk is thans bij de herkeuring opnieuw afgekeurd gewor den, V. d. H. die met zijn wagen onder deze gemeente reed, kwam plotseling een automobiel tegen, waarvan de hit zoodanig schrok, dat wagen en voerman in de sloot terecht kwamen. Gelukkig kwamen er geen ongeluken voor, alleen werd eenige schade aan het tuig berokkend. Het kohier der Personeele Belasting no s is aan den Rijksontvanger ter invor dering gezonden. De belastingbetalende worden er op attent gemaakt hunne aan slagen op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. Ter algemeene kennis is gebracht dat het Herhalingsonderwijs zal gehouden worden gedurende de maanden November December, Januari en Februari. Het School geld voor gegoeden zal bedragen 10 cent per maand, voor minvermogenden 5 cent en voor onvermogenden niets. Aanmelding voor den cursus moet geschieden bij den WelEd. Heer B. Breers, Hoofd der School no. I alhier, ouders of verzorgers van kin deren worden er op gewezen hot nuttige van dit onderwijs in te zien en hunne kin deren het te laten genieten. Dirksland. Woensdag 13 Oct. 's-nam. 4 ure zal op het Gemeentehuis gelegenheid worden gegeven tot kostelooze in en-herin- enting. Naar men verneemt zal de oude en alom bekende woning Guichelebosch nabij den Oudendijk door bouwvalligheid worden afgebroken en niet meer worden opgebouwd. De Christ. Zangvereeniging hoopt binnen kort haar gewone oefeningen te gaan houden. Iierkingen. Is men, in den loop van eenige jaren op ons eiland bezig de paar den en koeienfokkerij krachtig te bevorde ren en het ras te verbeteren, thans is ook schijnbaar het geitenras aan de beurt. Voor den heer Joh. Bestman alhier is daartoe een speciale rasbok aangekocht, genaamd »Vrijda« en is deze ook bij hem gestatio neerd zoodat belanghebbende zich aldaar kunnen vervoegen. Onze vroegere dorpsgenoot den heer C. J. Munters Rijksklerk bij de Regestratie te Zwolle is met ingang van 1 Oct 1.1, naar Roermond (Limburg) als zoodanig overgeplaatet. De spekslager J. Huizer alhier, had dezer dagen terwijl hij met vleeschmaken bezig was, het ongeluk met een zijner vingers in de machine te geraken zoodat deze tamelijk erg werd verwond. B. en Weth. dezer gemeente hebben den vervoer van grond afkomstig der suiker bieten op de kaai alhier gegund aan Jac. Hers voor f32. Een onaangenaam voorval deed zich in de afgeloopen week voor in het veld van den landbouwer J. Gebuijs. Bij het draaien tijdens het ploegen geraakten een span paarden met de pooten in de ploeg met het gevolg, geneeskundige hulp nood zakelijk bleek en een niet geringe schade post oplevert voor den betrokken land bouwer. Melissant. De ouders of verzorgers van kinderen, die deze gedurende den aanstaan den winter tegen betaling of kosteloos de openbare school wenschen te doen bezoe ken, worden uitgenoodigd daarvan vóór of op Dinsdag 19 October a.s. ter gemeen te-secretarie aangifte te doen, terwijl ook voor dien tijd aangifte moet worden gedaan van de namen der kinderen die men de herhalingsschool wil doen bezoeken. De lotelingen der lichting 1910, die wenschen te dienen bij de zeemilitie moeten zich daartoe voor 1 November a.s. ter gemeente-secretarie aanmelden. Het voorbereidend militair onderricht is in deze gemeente aangevangen met een getal van 31 leerlingen. Het vervoer van suikerpeen naar de haven van Dirksland, heeft ook in deze ge meente een* aanvang genomen. Met het oog op de a.s. rojaarlijk- sche volkstelling is in deze gemeente nauwkeurig nagegaan of alle woonhuizen van een nummer zijn voorzien. Ingezonden. ZIEKENHUIS. Ging er een huivering door geheel Nederland tot in de vertste uithoeken by de mare, dat de cholera in Rotterdam was voorgekomen, tot eer van allen, die geroepen zijn te waken voor de gezondheid der bevolking, mag gezegd worden, dat zij al het menschelijke hebben gedaan om dien geesel af te wenden. De Inspecteurs der Volksgezondheid, de medici, de gezondheids commissies, de gemeentebesturen, en nog veel meer, zij -allen namen een werkzaam aandeel, om te doen wat hun geboden was. Valt het te verwonderen, dat bij die alge meene aandrang tot hulp, bij dien roep om ba rakken, bij die vraag naar verpleegsters, de oogen bij velen pas open gingen voor de nooden, die nog op het gebied van verpleging heerschen t Ook de ziekenhuiscommissie schrikte op en belegde een» vergadering. Wel had zij niet ge heel stil gezeten en reeds vroeger het besluit genomen, jaarlijks uit de gekweekte rente van haar kapitaal f25 aan het „Groene Kruis" af te dragen tot voorziening in de kosten van een verpleegster, doch daardoor had ze nauwelijks het honderdste deel gedaan van hetgeen zij zoo gaarne gedaan zou hebben, indien zij daartoe in de gelegenheid ware gesteld geworden. Een ziekenhuis, waar ieder de noodige hulp zou kun nen vinden, was en bleef haar ideaal. Haar hoe hiertoe te geraken In haar gehouden vergadering deed de Pen ningmeester verslag van den toestand der kas. Er stond op de Rijkspostspaarbank f2645.52, terwijl bij de Boerenleenbank nog was gedepo neerd f308.54, maakt met nog eenig kasgeld de som van 13002. 82. Dit zou een mooi begin zijn om een woonhuis te bouwen, maar voor een ziekenhuis. Toch wil de commissie er niets van weten, om het bijltje er bij neer te leggen. Zij is zoo innig overtuigd van de noodzakelijkheid eener dergelijke inrichtiDg, dat zij nogmaals wil pogen haar kapitaal te vergrooten. Haar voornemen i», voorloopig in Sommelsdijk eens rond te gaan, om te zien of er nog gevonden worden, die door grootere of kleinere bijdragen een steentje wil len aanbrengen. De heer Hoek heeft op zich genomen, aan ieder een inteekenlijst te presen teeren. Wij hopen, dat niemand hem voorbij zal laten gaan. Ai is het misschien eerst een verre toekomst, het geld is goed besteed. Zijn er ook soms in andere gemeenten, die voor dit doel iets willen afzonderen, de commissie zal zich daarvoor zeer dankbaar betoonen. Wij wekken iedereen op, zijne gave, hoe klein ook, voor dit «choone doel te offeren. PROVINCIAAL WEESHUIS VAN DE GERE FORMEERDE KERKEN IN ZUID-HOLLAND TE MIDDELHARNIS. Den 30?.ten October dezes jaars zal het vijf entwintig jaar geleden zijn, dat de heer J. van der Wiel en zijne Echtgenoote als Vader en Moeder in dit Weeshuis werden geïnstalleerd. Vijfentwintig jaren lang zijn zij, voor de Wee zen aan hun zorgen toebetrouwd, inderwaarheid een Vader en een Moeder geweest. Zij hebben met hen gebeden en geleden; zij hebben hen geleid en getroost; zij hebben hen opgevoed in de leere en vermaningen des Heeren liefderijk hebben zij voor ben gezorgd; aller liefde zich waardig gemaakt en verworven. Ook dit laatste zal dien 30sten October zeer zeker hun b) ij kenEr is geen twijfel aan, of treden er geen bizondere omstandigheden tus- schenbeiden het zal hnn op hun gedachtenis dag aan vele en velerhands betuigingen en be wijzen van hartelijke belangstelling niet ontbre- ken. Op hun gedachtenisdag, wijl die evenwel op een Zaterdag valt, zal het, D. V.Maandag 1 November feest zijn in het Weeshuis. Feest voor Vader en Moeder, feest voor de Weezen, aan wie ieder het gewis van harte gunt, dat zij eens doorbrengen een genotvolle dag}< en dat zij eens aanzitten aan een feestelijken dissh. Ook de Oud-Weezen zullen voorzeker zich niet on betuigd laten, maar het metterdaad toonen, dat zij nog altijd een hart hebben, een hart vol liefde voor Vader en Moeder Van der Wiel. Dat dan ook de leden van het Bestuur te Middelharnis hopen saam te komeD, spreekt wel vanzelf. Tegelijk herdenkt dan, spaart God hem het leven, de heer H. Sehoonejongeu Jbz. zijn der tigjarig Directeurschap. Gewichtige belangen waren en zijn hem toe vertrouwd hij heeft ze al die jaren behartigd met lust en liefde, met ijver en trouw. Wat hij voor het Weeshuis geweest is en nog is, is niet met weinig woorden te zeggen. Nu klim men zijn jaren; in toenemende mate heeft hij de leiding en versterking des Heeren noodig. Verheerlijke de trouwe God die aan hem, om Zijns Naams wil. Ook onze hooggeachtte Directeur zal het, wij twijfelen er niet aan, bij die feestelijke gelegen heid liefelijk ondervinden, dat er nog vele zijn die hem waardeeren en zijn werk. Rijkelijk wordt gezegend het Weeshuis te Middelharnis, dat nog onlangs, bij gelegenheid der geboorte van Prinses Juliana, door onze ge ëerbiedigde Koningin hoog werd geëerd door de benoeming van onzen hooggeschatten Voorzitter den heer A. W. Schippers, tot Ridder in de Orde van Oranje Nassaumaar dat vóór alles behoefte heeft aan de genadige gunst van den Vader der Weezen. J. J. IMPETA, Secretaris van het Bestuur. KATWIJK AAN ZEE, October 1909. Rechtszaken Arrondlssements-SS ecbfbanb. (Kamer van Strafzaken.) Zitting van Dinsdag 5 October. Hij had geen meisje. Op 31 Mei was er te Middelharnis feest. De braafste jongens van het dorp zochten de mooiste meisjes uit, maar de 20-jarige schippersknecht S. de W. kon geen meisje krijgen. Hij zag al z'n vrienden vroolijk vertrekken. Geen wonder dan ook dat hij in een zwartgallige bui achterbleef, die hij trachtte te verdrijven door een flinken borrel te drinken. In plaats dat de kwade bui nu overdreef, maakte hij het zoo bont, dat hij het café werd uitgegooid. Toen hij er weer in wilde had de onbe zoldigd Rijksveldwachter P. Korteweg, hem tegengehouden, maar daarvoor zou deze ambtenaar een z>muilpeer« hebben gehad die niet mis was. Beklaagde verklaarde zóó dronken te zijn geweest dat hij zich dat Diet kon herinneren. Opmerkelijk was het dat hij zich wel herin nerde dat de veldwachter hem had geslagen. Eisch f 1 o boete, subsidiair 1 o dagen hechtenis. Uitspraak. A. W. 23 jaar, smid te Middelharnis, wegens het doen van een valsche opgave aan de Rijksverzekeringsbank, tot 3 dagen gevangenisstraf. ffeHicissti SieiiMs. Tusschen de vaten geraakt. Dinsdagmorgen is in de bierbrouwerij der firma Hagedoom en Kirchmann te Ambt-Almelo den keldermeester K., bij het verplaatsen van vaten, daar tusschen geraakt en doodgedrukt. Brief vermist. De heer J. handelsreiziger uit Gouda, verzond eenige dagen geleden uit 's Hee- renberg een brief, inhoudende f105 aan bankpapier. Deze brief is tot nog toe niet aan zijn adres bezorgd. De politie stelt een onderzoek in. Een vliegmachine. De „N. Ct." schrijft: Dezer dagen zijn we in de gelegenheid gestold een in aanbouw zijnde vliegma chine te zien vinding van den te Den Haag gedetacheerden Luit. Gordjjn welke, al is er nog niet mede gevlogen, zoo ingenieus geconstrueerd is, dat wij hierin niet alleen het volste vertrouwen voor de toekomst hebben, maar ook zelfs meenen dat zg een omwenteling in de tot nu verkregen oplossing van het vlieg- vraagstuk zal brengen. Bijzonderheden mogen hier nog niet medegedeeld worden wij kannen echter volstaan met te zeggen, dat onze uitvinder de toepassing van de vleugelbeweging, waarnaar men nog steeds zocht, op hoogst eenvoudige wijze heeft gevonden. Zooals het echter vaak met uitvinders gaat was het ook hier het geval de financieele middelen en de gelegenheid voor samenstelling van het toestel ont braken maar dank zij de bereidwillig heid van den heer C. de Mooij, fabrikant N. Schoolstraat, die den uitvinder zijn werkplaatsen, personeel en materieel beschikbaar stelde voor bet. vervaardigen van een model op ware grootte, kan Luit. Gordijn zijne proefnemingen voort zetten. Wij zijn overtuigd, dat deze machine de bewondering der wereld zal afdwingen en zouden het jammer vinden, indien de Begeering geen maatregelen neemt om deze uitvinding geldelijk te steunen. 'n Auto verbrand. De steenfabrikant Van der Eist, be gaf zich Dinsdag met automobiel van Zalt-Bommel naar Hurwenen. Toen er

Maas- en Scheldebode | 1909 | | pagina 3