Antwoorden of mededeelingen Binnenland. II. Al. de Kuniiigin-AIoeder te Rotterdam. Buitenland. Schat naar de gevels van de huizen, Het geluk daarbinnen niet altijd Sommefsdijk. Door den Rijksveld wachter Haakstnan is procesverbaal opge maakt tegen L. T. van Nieuwe Tonge, wegens jachlwetovertreding in den Oude- landschenpolder alhier. Middelharnis. Vrijdagavond kwam de tram van 9.52, doordat zij aan de overkant gederailleerd was, ruim 50 minuten over tijd alhier aan. Stad aan 't Haringvliet. De loteling der lichting 1909 C. J. van Nierop, is ook voor HH. Gedeputeerde Staten wegens een lichaamsgebrek, voor den dienst ongeschikt verklaard. Oude Tonge. Ter algemeene kennis is gebracht dat de lotelingen voor dc lichting 1910, die bij de zeemilitie wenschen te dienen, zich daartoe vóór 15 October ter Secretarie moeten aanmelden. Posterijen. GemengtI nieuws. DU it; 1 ij i i Ij 1 f Dan zullen datOnderwijs en die inrichtingen schokken op haar grond vesten. Dan gaan ze ten onder, omdat »geven« voor hun school door de Openbare School voorstanders nooit is in toepassing gebracht, 't Was Staats hulp een en al. Tii!ii- ere landbouw. TER NADERE VERKLARING. In 't vóór-vorige noiumer gewaagden we van eene waarschuwing aan onze aardappel verbou wende boeren tegen 't koopen van pootgoed 't welk besmet kon zfln met ziektekiemen van „Black Scab." De heer C. Broekema,Secr. der Eriesche Maatsch. van Landbouw geeft nog eenige nadere verkla ringen betreflende de bedoelde kwaal. De ziekte is in staat aldus de heer Br. om den geheelen oogst verloren te doen gaan, en wanneer ze eenmaal gevestigd is, is ze bijna onmogelijk uit te roeien. Men bedenke welk een ramp het voor de Friesche bouwstreken zou zijn wanneer deze ziekte zich hier vestigde, niet alleen door de directe schade, die er uit voort vloeit, doch ook doordat het buitenland dan waarschijnlijk maatregelen zou nemen om onze aardappelen te weren. Da ziekte zoo lezen we verder wordt ver oorzaakt door een zwam en zou behalve met pootgoed ook op andere wijze ons land kunne.i bereiken. Ieder zij dus op zijne hoede en stelle onmiddellijk het Instituut voor phytopathoJogle te Wageningen op de hoogte, wanneer hij ver dachte verschijnselen meent waar te nemen, De Black Scab zwarte schurft is kenbaar aan eigenaardig zwarte wratachtige uitwassen, gewoonlijk in de buurt der ooger. Ze kunnen verschillende grootte hebben, soms zijn ze zeer klein, in het uiterste geval echter zoo groot als de knol zelf. Ook op de onderaardsche stengels kunnen deze wratten zichtbaar zijn. Dit stukje „Ter nadere verklaring" is tevens een antwoord aan- een „Trouw lezer" die nog graag wat meer er van weten wou. Vraagbaak. Vragen en Antwoorden worden kosteloos geplaatst zpn met hetzelfde nummer gemerkt aia de vragen waarop ze betrekking hebben. Vragen. 342. Hoe worden snikerbietenbladeren behan deld, on een goed persvoeder te verkrijgen, en hoe lang kan men dat bewaren Heelt men daar ook een thermometer voor noodig? 343. Gaarne zou ik nog wat meer weten van de Black Scab, waarvan U iets mededeelde in een vorig blad. 344. Zou gepoederde tarwe voor de zaai ge reed, schadelijk zijn voor varkens of kippen? 345. Moet men kaïniet met het zaaigraan gelijk ineggen, of mo et men het over het geëgde zaaien N. T. Een Abonné. Antwoorden en mededeelingen. 340. Waarom paardenmest beter dan koemest Ze bevat meer stikstof. Ten minste als er veel van de urine in zit. Want die vooral is rijker aan stikstof, dan koeienurine. 341. Voor de eenvoudige manier van inkuilen waarvan wij onlangs spraken, graaft men geen kuil en gebruikt men geen zout. 343. 't Antwoord ligt reeds in ons opstelletje van heden. Omtrent 't bezoek van H, M. de Koningin- Moeder aan Rotterdam, wordt medegedeeld, dat H. M. vergezeld van freule Van der Poll, Jhr. Mr R. D. W. van Weede, hofmaarschalk en Jhr. Mr. A. G. Schimmel- penninck, kamerheer, te i z uur aan het Maasstation aankwam. Hier werd H. M. ontvangen door den Burgemeester, den heer A. R. Zimmerman, terwijl het dochtertje van den burgemees ter H. M. een bouquet aanbood. Aan den steiger voor het Maasstation lag de tenderboot Columbus van de Holl.-Ame- rikalijn, zoodat H. M. zich te voet aan boord begaf. Hier werden verschillende autoritei ten aan H. M. Koningin-Moeder voorge steld. Met de Columbus werd ia de rich ting van Dordrecht gevaren gedurende wel ke tocht H. M. zich onderhield met de heeren Dr. Hijmans van den Bergh en Van der Perk, die aan H. M. inlichtingen verschaf ten omtrent de genomen maatregelen tot het voorkomen en bestrijden der cholerage vallen. Omstreeks z uur kwam de Columbus weer ter hoogte van het Maasstation, waar na een tocht door de Maas- en Waalhaven werd gedaan, die omstreeks kwart voor drie eindigde, toen aan het Koninginnehoofd ge land werd. Vanhier liep H. M. naar het terrein der Holland Amerikalijn waar de Koningin-Moe der den heer Jhr. J. G. Reuchlin werd be groet. De Rotterdam, die daarop bezichtigd werd, was voor deze gelegenheid fraai ge- pavoiseerd. Aan boord werden met de Marconi-telegraaf telegrammen gewisseld met het station Scheveningen. Nadat H. M. aan boord de thee gebruikt had, was te 4 uur het bezoek geëindigd en ging men weder aan boord van de Colum buswaarmede H. M. tien minuten later weer aan den steiger, bij het Maasstation aan land kwam. Met den trein van 4.17 uur werd de terugreis aanvaard. Een rijtoer door de stad werd niet ge maakt. Er mag in onze dagen van zucht naar weelderig genot, rijkdom, roem en eer wel eens aan herinnerd worden, Hoe worden ze benijd de rijken der aarde, hoe grimt de afgunst de ramen in van de paleizen der machtigen. En zeker,-velen hunner zijn be voorrecht boven duizenden, maar het is lang niet al goud, wat er blinkt. Zie nu weer de bewoonster van Alexandria, het zomer verblijf van Tsaar Nicolaas van Rusland, 't Geluk geschat naar den gevel van dit Paleis in Petershof zou er nauwelijks geluk kiger schepsel op aarde te vinden zijn, dan de Tsaritsa. En geoordeeld naar wat over de Keizerin geschreven wordt, is zij diep, diep ongelukkig. Zooals ze eens over, over gelukkig was. Dat was in de dagen van haar onbezorgde jeugd, toen zij, de bewonderde prinses, vroolijk ronddoolde in de parken rondom Darmstad, de zangers der Hessische wouden haar heur ochtend- en avondlied zongen, de eekhorentjes haar speelmakkertjes waren toen ze rustte op de bemoste-beukestam- men, die zich bogen over de beek, waarin ze haar eigen beeld zag, de lach der jeugd om haar lippen, 'n bloemkrans in het haar. En steeds hooger steeg haar gi-lukszon. Alexander de 11Ie, kroonprins van Rus land kwam en vroeg haar hand. In dub beien glans van- schoonheid en jeugd trok ze met 'n lachend gelaat naar het groote Rusland. De diadeem der Russische keizers kroon fonkelde voor haar oogen als eens de droppels van het water der beek, als het opbruischie tegen de rotsen, die bla kerden in zonneglans. Hoeveel vorstinnen van Europa zullen de jonge Hessische benijd hebben. Keizerin van het Russische rijk, Tsaritsa aller Rus sen door een huwelijk uit liefde 1 Zoo \erwisselde zij beukestam en bloem krans voor troon en kroon. >En sedert ving haar lijden aan« Die troon is een folterende pijnbank, die kroon een doornenkroon, gepijnigd tot bloedens toe Voorbij waren haar schoone dagen! Voorbij, voor immerNooit is de Tsa- ritza meer in haar vaderland geweest en het zal de vraag zijn of ze ooit weer wan delen zal in de eikebosschen of zitten op de lieflijk begroeide heuvelen, waar ze als kind, of als jonge maagd aan de zijde van haar vorstelijke minnaar wandelde en toe komstplannen maakte. Nauwelijks had haar gemaal de regeering aanvaard, of de sombere reeks van rampen begon. Tijdens de kroningsplechiigheid te Mos kou had het ontzettend ongeluk op het Chodinsky-veld plaats, dat zooveel men- schenlevens kostte, en dit ongeluk wierp zijn eerste zwarte schaduw op het geluk der Tsaritsa. Maar zij herademde, want zij werd moe der. Vier malen bracht 'zij een do.chter ter wereld. En de blijdschap der moeder ver drong den kommer der Tsaritsa. Maar neen die blijdschap was niet onverdeeld. Zij bleef Keizerin, al was zij moeder. En de Russische grooten riepen met klimmend ongeduld: »Wat hebben wij aan een dochter? Waar blijft de zoon de troonopvolger Het werd zoo luide geroepen, dat de moeder het hoorde bij de wieg van haar kind. Toen ontstelde zij. Nu begreep zij, dat haar komst als een ongeluk werd beschouwd voor de dynastie, als een nationale ramp, die door honderd millioen Russen werd betreurd. Toen begon een walging wekkende lijdens geschiedenis. Monsieur Philippe van Toulon, een Fransche aartskwakzalver, en een zooge naamd Heilige der Grieksche Kerk, Serafim van Sarowo, werden te hulp geroepen, om het ongeluk te bezweren. De Tsaar vond het goed, dat die be zweringen plaats hadden. De goedhartige man, die zijn vrouw hartelijk liefheeft, maar in de ketenen van het Russisch bijgeloof zucht, voelde niets van de wreede zielepijn, die hij der Tsarina bezorgde. En dat lijden der Keizerin werd grooter. Toen brak het jaar 1904 aan. De zon brak door de wolken, en bescheen met helderen glans het Keizerlijk Paleis. De menschen hielden elkander staande op straat; het groote nieuws werd naar alle windstreken geseind. Den Tsaar was een zoon geboren! Het was een oogenblik van ware en innige vreugde voor de Tsaritsa. Zij kon met dien zoon voor de Russische grooten treden nu zouden zij de komst der Keizerin zegenen! Doch de Kroonprins bracht niet het geiuk maar den zwaren oorlog met Japan mede. De rampspoeden joegen elkanderRus land werd te land en te zee geslagen door de kleine, onversaagde Japanners meer nog door de onbekwaamheid van de Rus sische generaals en den onderlingen naijver der aanvoerders. Op de Tsaritsa maakten al die ramp spoedige, berichten een onuitwischbaren indruk. En toen de vrede van Plymouth uitkomst bracht kwam het revolutiespook met al zijn verschrikkingen en voor de Keizerin begon het lijden opnieuw. De Tsaar hinkte op twee gedachten, maar grootvorst Michael, een man van de daad en van het zwaard, raadde aan, om de beweging in bloed te smoren. De Keizerin had er haar eigen gedachten over. Hjar heldër* verstand zeide haar, dat grootvorst Michael de ooren dicht stopte voor de noodkreten van een gemarteld volk. Zij, die tot vrede met de japanners had vermaand, drong op vrede aan met hrt Russische volk. Zij wilde toegeven aan de rechtmatige eischen des volks. Een behoor lijken rechtstoestand, een grondwet, een verantwoordelijke regeering wenschte zij. Zij herhaalde hare vermaningen, hare waarschuwingenzij bad en smeekte, maar het was te vergeefsch, want grootvorst' Michael was de machtige raadsman, wiens raad den doorslag gaf. Toen kwam de tijd, dat de revolutie in Rusland de bovenhand scheen te zullen hebben. En in dien tijd werd bij de Keizerin, als bij alle overige leden van de Keizerlijke familie, elke andere gedachte verdrongen door de zorg voor het leven van den Tsaar en van den troonsopvolger. De vrees voor aanslagen, waaraaD minis ters en leden van het Keizerlijk huis ten offer vielen, moesten het zenuwges'el der Keizerin wel schokken. En zij moest zich daarbij krachtig en moedig toonen, haar gevoelens verborgen houden, glimlachen met de wanhoop in het hart. Haar Tsarinahart stond aan de zijde des volks; haar vrouwenhart beefde voor het leven van haar gade, van haar -kind, van haar zoon. En door de tegenstrijdigste gewaarwordingen verscheurd, moest zij, die door de onrust werd verleerd, de rust huichelen, om de rust van den zwakken Tsaar niet te verstoreD. Toen in Mei 1909 de eerste Doema iu de Geor^-ezaal van het Winterpaleis door den Tsaar werd geopend, gaven de trekken der Keizerin blijk van het hevigste ziele- lijden, doch toen de troonrede was afge- 10open, en het Keizerpaar teruggekeerd was in de Keizerlijke vertrekken, viel de Keizerin hare man weenend om den hals. Het waren tranen van blijdschap, omdat alles goed was afgeloopeD. Het jaar 1906 bracht voor de Keizer lijke familie nog een aantal zenuwschok kende gebeurtenissen; de opstand der bemanning van de vloot, de aanslag op het Apothekerseiland, de moord op groot vorst Sergius. In het voorjaar van 1907 werd een samenzwering tegen den Tsaar ontdekt. Voortdurend moest de Keizerin vreezen,-, dat haar man en haar kinderen zouden vallen als slachtoffers van een aanslag. En toen in September 1907 het jacht »Standart« in de Finsche scheeren bij Hango op een klip liep, meende de Keizerin niet anders, dan dat de lang verwachte aanslag plaats had. Zij was beneden in het schip, toen dit plotseling in alle voegen kraaktehet elec- trisch licht werd uitgedoofd, en alles heen en weer geslingerd. De Tsarina zocht in haar moederangst naar haar zoon in duldeloozen angst snelde zij in de duisternis naar boven, want haar kind werd vermist. Daar op het dek werd de Kroon prins gevonden. Een matroos was dadelijk na den schok naar de Keizerlijke kajuit gesneld, en had den troonopvolger naar dek gebracht, ge reed, om bij een ernstig gevaar met hem in zee te springen, en hem zwemmend te redden. Dat zijn gebeurtenissen, die de geheele wereld kent. Hoeveel is er nog, dat ver borgen bleef, en dat zijn stempel toch zette op het lijden dezer vrouw. En zij kan zeggen met Koningin Louise van Pruisen: •«■Wie nooit zijn brood met tranen at, Wie nooit in kommervolle nachten Droef weenend op zijn sponde zat Die kent ze niet, de diepste smarten k »Alle uur in gevaar U moet zij zeggen. In letterlijken zin is het waar. Zelfs de trouwsten onder de getrouwen 7 jn soms gebleken vijanden te zijn, die het toelegden op het leven van haar gemaal. Aanslagen en geruchten van aanslagen blijven in Rusland aan de orde van den dag, al hooren wij er tegenwoordig niet zooveel van. 't Zou in staat zijn, iemand krankzinnig te maken, 't Minste ongewone geluid ver schrikt deze vrouw, die beeft voor haar echtgenootde moeder, die siddert voor haar kroost. Altijd denkt en droomt ze van gevaar. Ze'fs de nachtrust, die de geringste ar beidersvrouw zoó liefelijk verkwikken kan, is haar ontzegddikwijls vliegt ze met een gil uit een onrustige sluimering overeind, nog in haar droomen geplaagd door de beklemmende vrees, die haar als een nacht- merrie in de borst grijpt, dat het een der vijanden des Rijks gelukken zal, een aanslag op den Tsaar te doen gelukken. Nu het in Rusland weer zoogenaamd rustig is, kan de Tsaar zich niet geheel aan zijn internationale verplichtingen ont- trekkeu en moet hij af en Moe bezoeken afleggen bij zijn Europeesche »collega's.« De vrees voor aanslagen zit er bij de Keizerlijke familie echter zoo in, dat de ontmoetingen van den Tsaar met andere staatshoofden tegenwoordig steeds te water plaats vinden. Te land bedreigen hem te veel gevareD. Maar ook te water is de Tsaritsa in gestadigen angst, sinds het onheil, dat het keizerlijke jacht in de Finsche wateren overkwam. Zoo vindt zij, die eens zoo rustig dwalen kon in de dichte wouden en langs de open velden in haar geboorteland thans nergens rust. Een zenuwlijden verteert haar. En wat al pogingen zijn niet aangewend; om haar zooal geen genezing, dan toch rust te brengen 1 De tochten op de Finsche scheeren werden ondernomen in de hoop, dai het verblijf op het water de Keizerin tot kalmte zou brengen, of haar ten minste weldoenden slaap zou schenken. Maar zonder baat. De geneesheeren verklaarden, dat slechts het verblijf in het weldadig klimaat van het Zuiden, in kalme omgeving, ver van alle beroepsplichten, en vooral ver van de zorg voor het welzijn van haar gezin, wel licht tot beterschap zou lijden. Zoo is dan de Tsaar met zijn gezin naar het Zuiden getrokken, naar het liefelijke Livadia, om daar genezing te zoeken. Eenzaam en verlaten ligt daar Alexandria, het zomerverblijf der Tsarenfamilie in Peter hof. Het "vroolijk, onschuldig spel der kin deren in den slottuin is verstomd. Verdwe nen zijn de elegante équipages, waarin de grootvorsten en grootvorstinnen rondreden, verdwenen zijn de van goudborduursel schit terende uniformen en livreien. De muziek uitvoeringen van het hoforkest worden niet meer gehoord. Leeg en verlaten is Peterhof. En te Livadia zit een arme ongelukkige vrouw, vermagerd en gtb >gen vóór den tijd, door voortdurende zorg gekweld, bij elk onverwacht geluid opschrikkend Zij hfelt zooveel doorleefd, zooveel ge hoord, zooveel gevreesd Zij, die in de paleizen woonde, waarin de afgnnst binnen grimt, een van de grooten der aarde, die zoo benijd worden. Innig medelijden wekt haarjot. Waarlijk, niemand onzer zal jaloersch zijn op de macht, de rijkdom en heerlijkheid dezer Keizerin. Mocht ze maar haar kracht zoeken in het Geloof, dat rust geeft ook in het bangste gevaar en uit de diepte vag haar lijden en nar.aelooze ellende het oog opslaan naar de eeuwige Fonteinen, waar troost ca ver kwikking is, ook voor een diepongelukkige Tsarina. Bange tijden mogen hier dan nog voor haar aanbreken, angst en vreeze haar ver schrikken en kwellen, in »de stad met gouden straten en paarlen poorten« dreigt ook haar geen leed, aan »de onverwelke- lijke kroon«, die daar gedragen wordt, kleeft geen zorg en moeitegeen lijden wordt daar gekend, geen vrees gekoesterd en de blijdschap, welke daar gesmaakt wordt, is de blijdschap eener eeuwige jeugd Plaatselijk Mieiiiws. Op Donderdag den 7n O.ctober aanstaande, des namiddags te 2 uren, zal de gelegenheid zijn opengesteld tot koste- looze Inenting en Herinenting van de in gezetenen, die zich daartoe in het gemeente huis aanmelden. De lotelingen voor de lichting 1910, welke zich voor de zeemilitie wenschen aan te melden, moeien zich voor 1 Nov. a.s. ter Gemeente- secretarie daarvoor aangeven en wel meer bepaald op Dinsdag i2 Oct. des vm. 10 uur. Vanwege den Suikerbietenfabrikanten- bond is het Gemeentebestuur een certificaat uitgereikt, dat de weegbrug dezer gemeente in orde is bevonden. Blijkens voorloopig onderzoek, zullen er in het jaar 1910, voor de lichting 1911 elf personen voor de Militie werden inge schreven. De lotelingen J. Kosten en C. van Noord zijn door Ged. Staten dezer Provincie bij de herkeuring voor den dienst afgekeurd. De weegbruggen dezer gemeente zijn vanwege den Bond van Suikerfabrikanten onderzocht en goedgekeurd geworden. Door den Burgemeester is een waar schuwing gericht legen het lokken van Nederlandsche werklieden naar Duitschland. (Zie voor biz. publicatie.) Dirksland. Onder groote belangstelling werd Maandag j.l. het stoffelijk overschot van Wijlen den Heer K. Schippers in leven Onderwijzer aan de Christelijke School alhier ter aarde besteld. Naast de Familieleden en Vrienden zoo wel van hier als elders, alsmede enkele vrouwen, waren ook vertegenwoordigd hét Eestuur en het Hoofd der School met de mede-ouderwijzers van den overledene en een groot aantal leerlingen, deze allen ver gezelde het lijk naar den doodenakker. Nadat hetzelve in de groeve neergelaten was, werd door den Heer Mans uit Her- kingen een ernstig en toepasselijk woord gesproken, schetsende den goeden strijd des geloofs door den overledene gestreden op deze aarde waarvoor hij nu de onver- welkelijke Kroon des Eeuwigen levens zou ontvangen. Hierbij werd gezongen Psalm 68 vers 2. Door een van de vrienden werd hierna verzocht te zingen Psalm 65 vers 2 en 3. Andermaal werd gesproken door het Hoofd der School den Heer A. van Oversteeg, die den overledene niet alleen schetste als een goed onderwijzer, maar ook als iemand die met de kinderen gaarne sprak over God en Zijn dienst en ze daarin te allen tijde voorging hem gedurig wijzende wat er noodig was om zalig te kunnen sterven. Na dit gesprokene werd door de kinderen gezongen Psalm 89 vers 7. Daatjna sprak nog een oudere van dagen een ernslig woord ook inzonderheid (ot het Hoofd der School hoe groote verantwoording op hem rustte over hel onderwijs aan de jeugd hem toe vertrouwd, en ook wederkeerig tot de kinderen, die hun Ouders en Onderwijzers moeten eeren en God liefhebben boven alles zal het hun hier en hiernamaals welgaan. Menigen traan ontrolde hierdoor de oogen der kleinen. Na dit alles werd door een Zwager van den overledene aan alle aanwezigen een woord van dank gezegd, voor de laatste eer den afgestorvenen bewezen, verzoekende daartoe nog te zingen Psalm 72 vers 11. Eindelijk werd nog door allen gezongen de LoDaog van Simeon: Zoo laat Gij Heer Uw knecht Naar 't woord hem toegezegd Thans henen gaan in vrede Nu hij uw zaligheid, Zoolang door hem verbeid, Gezien heeft, op zijn bede. Hiermede was deze droeve plechtigheid ten einde en keerde allen onder diepen indruk over hetzelve huiswaarts. RIJKSPOSTSPAARBANK. De Directeur der Rijkspostspaarbank brengt ter algemeene kennis dat alle spaar bankboekjes, uitgegeten in de maand Oct., en waarop de rente over het afgeloopen jaar nog niet werd bijgeschreven, zoo spoe dig mogelijk, ter verificatie en rentebijschrij ving bij hem worden ingewacht. Voor de toezending daarvan kan gebruik gemaakt worden van omslagen met gedrukt adres, kosteloos aan de kantoren der Pos terijen verkrijgbaar. Afgifte der boekjes tot voornoemd doel aan die kantoren geschiedt, tegen bewijs van ontvang. Stad aan 't Haringvliet. In de maand September zijn op het telefoonkantoor alhier ontvangen 81en verzonden 112 telegram men. NIEUWE TONGE. Op het hulp- felegraaf kantoor in de maand Septem ber Verzonden binnenlandseh 49, bui- tenlandsch 5. Ontvangen binnenlandseh 69, en bui- tenlandach 14. Totaal behandeld f37 telegrammen. Werkooplngen.. Op Woensdag 6 Oct. 1909 des avonds 7 uur in het logement Hanson te Sommelsdijk Inzet van en Op Woensdag 13 Oct. 1909 des avonds 7 uur in het logement Hanson te Sommelsdijk afslag vanHet huis met erf, waarin sedert geruimen tijd een bakkerij is gevestigd aan het Markplein te Sommejsdijk, kad. Sectie B No. 1147 gioot 1 are 5 centiaren, toebe- hoorende aan de Wed. en kinderen van wijlen Krijn de Vries. Notaris VAN BUUREN. Op Dinsdag 12 October 1909 des avonds 4J uur ter herberge van Kanters te Oude Ton ge, van voeder en suikerbieten in de polders Battenoord- en Oudeland gemeenten Nieuwe- en Oude Tonge. Voor den Heer Z. Vrees wijk te Oude-Tonge Notarissen VAN BUU REN en VAN ISPELEN. Inschrijving naar de winning van 1.43.90 Heet. (3 gem. 40 Roeden) Bouwland en Eeuw kant, nabij Dirksland, in Oude Plaat, aan den Gelderschen dijk, achter de voormalige mee- stoof, ten verzoeke van den Heer A. Munters. L)e verhuring geschiedt voor 10 jaren, in gaand met het Plooien van de schoof in dit jaar, tegen een jaarlijkschen huurprijs van f 35.per 0.45.92 Heet. (gemet.) Inschrij- vingsbiijetten uiterlijk 15 October 1909 in te leveren ten kantore van Notaris VAN DER SLUYS. Op Donderdag 21 October 1909, 's nam. 3 uur te Dirksland, ter herberge van M. J. Brooshooft, veiling en Op Donderdag 2S October 1909, 's nam. 3 uur ie Dirksland, ter herberge van J. Vroeg- indeweij, afslag van 9.13.90 Heet. (19 Gem. 270 Roeden) Bouwland, weg en watering, te Melissan', zijnde de 11de kavel in polder Kraaijenisse, kad. Sectie G. nos. 73, 74, 75, 76, 410 en 412, in 1912 uit de pacht, ten verzoeke van den Edelaehtb. Heer J. Zaaijer Pz. te 's Hage en cons. In perceclen en in combinatiën, breeder omschreven hij Notitie, die gratis verkrijgbaar is ten kantore van Notaris VAN DER SLUYS. Cholera. Het te Ter Neuzen voorgekomen ver dacht ziektegeval is bij bacteriologisch onderzoek gebleken geen cholera te zijn. Allen gered. Te Niew-Buinen ontstond Vrijdag door het springen van een oven oen hevige brand in een der glasfabrieken der firma Bakker60 arbeiders, onder wie veel kinderen, moes'en zich door de vlam men een weg banen om zich te redden. Daardoor ontstond een paniek. Men heeft geen volkomen zekerheid of allen gered zijn. De belendende gebouwen bleven behondeD. Uit den ouden tijd. Bij het afgraven van wierdegronden onder de gemeente Eezinge (Gr.) zijn veie bronzen muntstukken gevonden uit de 15de of 16de eeuw, benevens een ijzeren kistje met 25 groote Spaansche matten, met duidelijke borstbeelden en een met het jaartal 1573 er op te onderscheiden, Geborfl wei en vau Ball Maria dJ van der I Zielst erj Onder Hendrik I OverleJ Leentje nie Nucl STA Naa wijzer aan verbon slag a Heer slaagd Nil derwij alhier van L te dei dag 1 onder' alhier Bewat tredei

Maas- en Scheldebode | 1909 | | pagina 2