I Woensdag 6 October 1909. 24ste Jaargang N°. 1491. I Antirevolutionair Orgaan voor «Ie Zai«lliollaii«l*clie en Zeeuwsehe IMan«len. IN HOC SIGNO VINCES FEUILLETON. T. BOEKHOVEN, Kwartjes-gevers. SOMMELSDIJK. Alle stukken voor de iledaclie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie franco toe te Kenden aan den Uitsrever. Officieel Gedeelte. «Onderwijs. f ir Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Buitenland bij vooruitbetaling f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. UITGEVER Telefoon Intercomm. No. 3. Advertentiën 10 Cent per regel en 3/2 maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en 4/8 maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën wordeD ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. Toelating tot de Openbare School. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Sommelsdijk brengen ter kennis van Ouders en Voogden die voor hunne kinderen en pupillen in de maand November 1909 toelating op de Openbare School verlangen: le. dat zij zich onder overlegging der Vaccine bewijzen ter Secretarie kunnen aanmelden van 15—20 October 1909 van des voormid dags 9 tot des namiddags 4 ure, 2e. dat alleen worden toegelaten kinderen die den leeftijd hebben bereikt van 6 jaren of dien bereiken zullen binnen zes maanden na den dag der toelating en 3e. dat na bovengenoemden datum geene toe lating meer zal plaats hebben. Sommelsdijk, 4 Octb. 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Ds Wethouder, De Burgemeester, J. TIMMERMAN Mz. DE GRAAFP. Aangifte voor de Zeemilitie. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der ge meente Sommelsdijk brengen, ter voldoening aan art. 138 der Militiewet 1901, bij deze ter kennis van wie het aangaat, dat de loteiingen voor de lichting der Nat. Militie voor 1910, die verlan gen bij de Zeemilitie te dienen, worden uitge- noodigd zich vóór 1 November e. k. bij hen, Burgemeester en Wethouders, aan te melden of te doen opgeven ter Gemeentesecretarie te Som melsdijk; tot welke aanmelding ot opgave eiken werkdag van 10 uur voorm. tot 4 uur nam., en meer bijzonder op Vrijdag den 15 Oct. 1909, des voorm. te 10 uren, te dier plaatse gelegenheid zal zijn. Voor indeeling bij de Zeemilitie komen uit sluitend in aanmerking de loteiingen, die ter volledige oefening worden ingelijfd. Voorts moe ten zij een beroep uitoefenen of eene positie bekleeden als is aangegeven op het aanplakbiljet. Hierby wordt het volgende bekend gemaakt: le. De loteiingen kunnen bij de aangifte voor de Zeemilitie opgeven of zij, in geval van aanwijzing voor den dienst ter zee, zouden wenschen te worden afgeleverd en in wer- kelyken dienst gesteld in het tijdvak van 1 tot 16 Maart van het volgend jaar, dan wel of zg er de voorkeur aan zouden geven om, zonder opkomst ter aflevering in genoemd tydvak, in het genot van verlof te worden gesteld tot omslreeks 1 Augustus van ge noemd jaar. Met hunnen aldus kenbaar gemaakten wensch zal zooveel mogelyk rekening worden gehouden. Zy mogen echter indachtig zijn, dat de loteling, die zich eenmaal voor indee ling bij de Zeemilitie heeft aangemeld of doen opgeven en bij het hierna onder 2° be doelde onderzoek voor den dienst ter zee is geschikt bevonden, zich niet zal kunnen terugtrekken voor de Zeemilitie, zoo hij mocht worden bestemd voor indienststelling op een ander tydstip dan waarvoor hij zich by voorkeur heeft opgegeven. 2e. De loteiingen, die een beroep uitoefenen of eene positie bekleeden als is aangegeven in bovenstaande lyst en zich tijdig op de hierboven omschreven wyze voor den dienst ter zee hebben aangemeld of hebben doen opgeven, zullen vóór hunne aflevering wor den onderworpen aan een onderzoek naar hunne geschiktheid voor inlijving by de Zeemilitie. Dit onderzoek zal plaats hebben tusschen 1 en 26 Januari 1910. Ieder der hiervoren bedoelde loteiingen zal mededeeling ontvangen van dag, uur en plaats, waarop bedoeld onderzoek voor hem zal geschieden. Heeft bedoeld onderzoek niet plaats in de gemeente, waar de loteling woonplaats heeft of verblyf houdt, dan komen de kosten zijner reis ten laste van 's Rijks kas en wordt hem bovendien voor de kosten van het ver blijf- in de gemeente van onderzoek een bedrag van één gulden (f 1,— uitbetaald. De loteiingen, die voor inlijving ter vol ledige oefening zijn bestemd en tengevolge van den uitslag van het onderzoek voor den dienst ter zee worden aangewezen, ontvangen hiervan zoodra mogelijk bericht. Dit bericht houdt tevens in de mededeeling, of zij reeds in het tydvak van 1 tot 15 Maart van het volgende jaar zullen worden afgeleverd, om alsdan dadelyk voor eerste-oefening in wer- kelijken dienst te blijven, dan wel, of zy bestemd zijn om zonder opkomst ter afleve ring in genoemd tijdvak op omstreeks 1 Aug. van dat jaar in werkely ken dienst te komen. De aandacht van de loteiingen wordt nog ge vestigd op art. 116 der Militiewet 1901, luidende als volgt „De by de Militie te land ingelijfden worden niet tot het aangaan van eene verbintenis voor de buitenlandsche zeevaart toegelaten, zonder schriftelijke toestemming vanwege onzen Minister van Oorlog. Die toestemming wordt in gewone tyden niet geweigerd aan de loteiingen, die reeds vóór hunne inlijving by de Militie hun beroep van de buitenlandsche zeevaart maakten en die zich overeenkomstig art. 138 voor de Zeemilitie heb ben aangeboden, doch daarbij niet hebben kun nen worden aangenomen." Sommelsdijk, den 1 October 1909. Burgemeester en Wethouders, De Wethouder, De Burgemeester, W. VAN BEEK. DE GRAAFF. c. alle overige loteiingen. Het opgeven of doen opgeven van eene reden van vrijstelling by het doen van de aangifte ter inschrijving of by de loting, zoomede het doen opmaken en bij den Bur gemeester inleveren van de vereischte bewys- stukken is niet voldoende om zich de ge- wensebte vrystelling te verzekerendereden van vrijstelling moet in elk geval op het tijdstip hiervoren vermeld worden ingebracht bij den Militieraad. Ook het niet ont vangen eener persoonlijke kennisgeving no pens de zitting van den Militieraad ontheft niet van de verplichting tot het verschynen voor dien Raad of tot het indienen van de tot staving der redenen van vrijstelling ge vorderde bewysstukken. Zie voor verdere bepalingen het aanplakbiljet. Voor zoover omtrent een en ander nadere inlichtingen worden gewenscht, vervoege men zich ter gemeentesecretarie op een werkdag tusschen 10 en 12 ure des voormiddags. Sommelsdijk, 16 Sept. 1909. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Wethouder, De Burgemeester, W. VAN BEEK. DE GRAAFF. SCHOUW. Nationale Militie. Zitting van den Militieraad. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der ge meente Sommelsdijk maken bekend, dat de zit ting van den Militieraad voor deze gemeente zal worden gehouden op Vrydag den 15 Oct. a. s., des voormiddags te 10 uren te Dirksland. Zy brengen daarby onder de aandacht van belanghebbenden, dat in deze zitting uitspraak zal worden gedaan omtrent: a. de loteiingen, door of voor wie eenige reden van vrystelling wordt ingebracht; b. de loteiingen, die hetzij voor goed, hetzy voorloopig van den dienst moeten worden uitgesloten; en Het Bestuur van het Waterschap de „Oude Polders,loozende op de haven van Middelharnis, maken bekend, dat zij op Vrijdag 29 Oct. 1909 en volgende dagen zullen doen eene schouw over het kroozen en schoonmaken van al de in dit waterschap gelegen dijk- en wegslooten. Zij gelasten mitsdien alle eigenaren van landen in het Waterschap gelegen om vóór 29 Oct. 1909 alle dyk- en wegslooten tot den bovenkant toe goed schoon te maken van alle ruigte en vuil en het riet en alle verdere daarin groeiende planten tot den bodem uit te hakken, alsmede om de zijlen in de dammen goed schoon en gangbaar te maken, terwijl al bet uitkomende vuil en riet dat op den weg wordt geworpen, onmiddellijk moet worden opgeruimd. By niet voldoening wordt boete toegepast., Middelharnis, 1 Oct. 1909. J. VAN DER KOOGH, Voorzitter. NIJGH, Secretaris. De Schoolstrijd is uitgestreden, wan neer de tegenstander aanvaardt het beginsel, door ons al jaren beleden, dat er volkomen rechtsgelijkheid moet bestaan. Wil hij aan dat beginsel, voor zoover het reeds practisch is toegepast in de onderwijswetten bij Lager, Middelbaar en Hooger Onder wijs gaan tornenwil hij, zooals de Standaard vertelde, gaan beknibbelen op de ons toegestane subsidies, dan ontbrandt de strijd weer en slaat be slist in lichter laaie op. Maar dan zou ook de mogelijkheid niet uitgesloten zijn, dat door die gevoerde actie niet alleen het openbaar lager onderwijs het gelag zou moeten betalen, maar dat ook openbaar, mid delbaar en hooger onderwijs zeer ongehavend uit den strijd kwamen Reageeren op een strijd van dertig, veertig jaren kan een tegenstander nooit, dan met verlies van wat hij nog heelt behouden. Schade en schande zijn altijd de noodlottige gevolgen van een ijver, die tegen de baanbrekende meeningen van duizenden, gaat over staan. De Vrije school voor heel de Natie en de School aan de ouders, zijn maar geen aangeheven leuzen maar beginselen, die sinds 1889 in de praktische politiek steun hebben ge vonden en bij 't grootste deel van ons volk een weltoebereiden akker voort durend vinden. De Vrije School voor heel de Natie sluit in het behoud der Openbare School, maar op anderen voet gecon stitueerd dan thans. De School aan de Ouders wijst de pedagogische richting, waarin die Vrije School voor heel de Natie zich open baren moet. En deze twee hoofddenkbeelden, die al jaren den strijd teekehen, karakte- riseeren, gaan voort invloed te oefenen in de hoofden van een grooter deel onzes Volks. De Vrije jSohool voor de heele Natie is geen vijandelijke betooging tegen het Openbaar onder wijs het is slechts een politieke uit- noodiging om afstand te doen van de idee, dat dit Onderwijs zou zijn het alleen echte Onderwijs, dat een Volk begeertwaaraan een Natie gehecht is. De Vrije School voor heel de Natie is een beginsel, dat lijnrecht staat tegenover het beginsel der Openbare School, alsof zij alleen de verstandelijke vorming mag bepalen van Neerlands jeugd en toekomstig volk. De Vrije School voor heel de Natie is geen ver zet tegen de Openbare School als zoodanig; het is een gewetenskreet van een minderheid, die ruimte zoekt om haar godsdienstige en zedelijke en verstandelijke belangen te laten behar tigen door mannen en vrouwen, die met die minderheid eensgeestes zijn. De Openbare School ga voort aan haar kinderen te brengen, watde»Üuders van die Schook voor hun kinderen begeeren ganschelijk is en blijft ook dat hun gewetensvraag. Hun gewe tensvraag; niet allereerst de onze. De onze loopt over ons zaadonze gedoopte kinderen, en die eischen een opvoeding, welke de Openbare School door Wet en Praktijk niet overal niet meer geven kan, Maar die Openbare School diene op anderen leest ge schoeid ze moet omgezet worden in een vrije »openbare« school, die ons niets meer kostdie uit eigen middelen zoo nabij mogelijk, bekostigd wordt. Zooals ook onze Scholen uit eigen middelen moeten bekostigd worden. Maar waar de historische toestand reeds zoodanig geformeerd is, dat van de üpenbare-School-voorstanders die millioenen uitgaven niet kunnen ge vergd worden, omdat ze absoluut het >geven« voor 't Openbaar Onderwijs nooit hebben geleerd en altijd, altijd, maar hebben geleund en gesteund op de Overheid, daar is 't een vanzelfs- heid, dat de Subsidieering van onze Scholen op gelijken voet als de Open bare volgen moest. Daardoor en daar onder lijdt senigermate de vrijheid. Maar 't kan niet anders. Vrij van den Staat was onze leus. Maar 't is geworden vrij en los van gelde- lijken nood. En de Openbare School- toestand is daar de oorzaak van. Late men dus niet willen beknibbe len op onze subsidien, want dan komt de oude leus weer voorden dag Vrij van den Staaten wee dan het Open baar Onderwijs in Lagere en Middel bare en Hoogere Inrichtingen. Z'n hand in den wijden broekzak hield het weekloon vastdrie mooie, wichtige achterwielen, zes kwartjes en nog 'n pop voor overwerk. Met z'n tong wroete hij de koekrestjes uu z'n kiezen »Gebrande kinders schromen 't vuurt en kiespijn kreeg-ie gauw 1 't Was zoo al jaren geweest: 's Zater dags werd er 't laatste schoft niet gewerkt en dan dronk hij bij den baas 'n >bak koffie* waar de vrouw 'n dik stuk zoete- koek aan toevoegd. 'n Sigaar zou 'm wel zoo aangenaam geweest zijn, maar dat kun je zoo niet zeggeD. Harm Gooszen gaat vroolijk z'n weg. Die gulden komt van pas en dan z'n vrouw, bij wie-die pas 'n kleinen heeft, notnmer twee, is weer over de vloer en gaat morgen voor 't eerst naar de kerk. Thuis wacht z'em al op, met koffie Na 't eten wascht hij zich, de groote week beurt trekt z'n tweede broek en z'n goeie vest aan, de onderste drie knoopen los, be nevens een schoone boezeroen. Dan telt hij de glanzende geldstuken voor z'n vrouw neer. »'n Gulden over vraagt ze in blijde verrassing. Aangenomen werk gehad, gister en van daag Kun j'em hebben j>Of ikJij moet noodig 'n nieuwen pet hebben Neem nou eerst je kwartje 't is morgen de eerste alweer.* Harm neemt z'n kwartje een mooi gloed nieuw geldstuk, of 't zoo warm onder de munt vandaan komt. Eens per maand houdt hij 'n kwartje af. Daar rookt hij net vier weken vaD. 'n Dub beltje sigaren van de acht, da's vier maal twee en 'n half ons tabak in de week, dat klopt. Komt de maand van vijf weken, dan moet-ie natuurlijk over die laatste week ook verdeelen. >Wat scharrel je toch met dat kwartje vraagt z'n vrouw. Harm laat het glijden door z'n vingers, betast het, streelt eerbiedig de lokken van den beeldenaar, weegt het op z'n vlakke hand >Ik vind, vrouw dat we ruime stof heb ben tot dankbaarheid 't is nou nog geen vier weken en jij kunt alles alweer doen* Den volgenden dag vonden diakens in den »armenzak« 'n gloednieuw kwartje, dat de aandacht trok, om z'n nieuwheid en om z'n zeldzaamheid in deze collecte, waarbij de meeste Zondagen de dubbeltjesman 't record hield van goedgeefsheid. Harm rookte twee maanden lang één sigaar per Zondag en z'n pijp had wat meer rust dan anders. Maar ze smaakte hem ook lekkerder Bij 't centen-tellen* aan 't eind van de maand, kwam 't kwartje terzij te liggen en werd door den diaken ingewisseld en mee genomen. Naast hem woont boer Joosten, die veel volk aan 't werk heeft en altijd kleingeld gebruiken kan en in wiens bezit het kwartje weldra overgaat. Joosten is een der >Hoogmogenden« van 't dorp. Z'n schuren zijn ruimer, z'n stallen grooter z'n velden uitgestrekter dan die van iemand uit zijn omgeving. Z'n armstoel bij 't hoek raam, is zijn lievelingsplek. Daar kijkt hij twee kanten uit en ziet zoover z'n oog reikt, zijn landerijen, zijn beesten, zijn boomeD. De arbeidershuisjes daar langs den weg, behooren hém toe, zijn »volk* woont er in. Op z'n tafel telt hij de centen en 't klein geld van z'n buurman na. De centen en halfjes gaan in 'n bakje van de dubbeltjes wordt 'n rolletje gemaakt maar het kwartje houdt hij nieuwsgierig tusschen duim en vinger. Wie dat in den armenzak gedaan heeft? Hijzelf in geen geval. Hij houdt niet van buitensporighedenop geen enkel gebied. Hij is 'n man van orde en regel in alles vaste maat. Als ie naar de stad gaat drinkt-ie altijd één konjakje, nooit meer één keer in 't jaar gaat-ie 'n dag naar Den Haag en Scheveniugen enzoovoort. Orde en regel daarop staat hij. Regel ook in 't geven. Hij geeft nooit minder dan 'n cent dat is z'n glorie. Halve-centen in 'n collecte zijn (em 'n gruwel. Da's 'n vrek, die 'n halfje geeft. Daar kan geen zegen op rusten 'n halfje Nooit minder dan 'n cent Konden alle boeren 'em dat maar es eerst nazeggen Soms zelfs bleef het niet bij 'n cent. Zijn géefvaardigheid kent nog hooger trap. Be reikt zelfs den halven stuiver. Da's z'n gewone gift als er »collecte* is. Wat dan zeggen wil: 'n buitengewone collecte, niet voor kerk of armen. Maar ei is ook 'n overtreffende trap. Op deze wijze: veel-meer-meest, dat aldus correspondeertcent-groot dubbeltje. Het dubbeltje is de buitengewone extra gift. Voor de armen met Oudejaar, en voor de heidenen met Pinksteren. Maar het kwartje, als collecte-gift, be hoort tot de dingen, die hem te groot zijn. Dit kan zich alleen de burgemeester veroorloven, of de b'ron 't Is toch 'n mooi geldstukkie, zoo fon kelnieuw. Dat moet niet zoo dadelijk door het andere geld heen. Joosten steekt het in z'n vestzak 't is misschien wat kinderachtig, maar 't is zoo'n nieuw kwartje De hroeders Oosten en Westen treden de halle binnen. Met 'n hoofdknik heet Joosten ze wel kom wijst ze door een handgebaar hun plaatslaat zich wat onderuitglijden in z'n stoel, dat z'n bovenrug steunt tegen de leuningsteekt de duimert in z'n vest zakken, bevoelt en beaait met de eene het gladde, zilverreine kwartje. De broeders doen de Unie Collecte, in sobere, maar ernstige taal leggen ze »broe- der Joosten» den nood der gemeente op de consientie. Er is 'n fonds nu de nieu we wet d'r is, durven ze 't onderhoud aanals nu deze collecte maar es zóóveel opbrengt, dat ze met bouwen durven be ginnen Goedkeurend en toestemmend knikt Joosten hun toe. »AIs nu de b'ron maar es goed uit z'n hoek komtzegt ie lachend. »We moesten allemaal uit den hoek*, zegt Westen ernstig. Joosten begrijpt dit ook. Het is hier iets zéér bijzonders, iets nog hoogers dan »buitengewoon extra*, iets, waar geen precedent van is. Hier gelden geen geef- regelen meer. Hij móét, voor één keer, ontrouw zijn aan z'n princiep. Hier moet het »eik naar vermogen*, worden »tot bijna bóven vermogen Z'n vinger kruipt na den duim in 't vestzakje, bevoelend het kwartje. Is er geen reden voor 'n éénige gift. Hij ziet het raam uit. Ginds komen zijn wagens, hoogopgetast met graandaar rechts buigen de takken in z'n boogerd van vruchteuzwaartelinks, over 't water grazen z'n koeien op malsche klaverweiden. Hoe kan hij nog aarzelen Duim en vinger komen te voorschijn en met roojaal gebaar geeft hij 't kwartje aan OosieD »AIweer 'n steentje voor den bouw zegt Westen droog en strak. Beiden staan spoedig opvertrekken zónder extra dankbetuiging. Nijdig kijkt Joosten ze na. Steentjeof je d'r niet meer dan één voor had Hij kan toch zoo'n school alléén niet zetten- (Bovenstaande schets is ontleend aan het uit nemende boek „Van Slavernij en Koningseere" door P. Brouwer, een der nieuwe uitgaven van de „Vereeniging Christelyke Bibliotheek", uit gever G. F. Callenbaeh te Nijkerk).

Maas- en Scheldebode | 1909 | | pagina 1