voiir KaidhollandNclie en Zeeuwsclie Eilanden. Woensdag ^September 1009. Mste Jaargang N°. 1480. An tirevo 1 Orgaan 1 IN HOC SIGNO VINCES T. BOEKHOVEN, SOMMELSDIJK. AlBe stssfcfcen voor de Btedaetie bestemd, Advertentie» ep verdere Administratie franco toe te Eenden aam den Uitgever. I Tissai- en jLaisdBJoyw. Deze Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs por drie maanden franco per post 50 Cent. Buitenland bij vooruitbetaling f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. UITGEVER Telefoon Mercontm. So. 2. Advertentie» 10 Cent per regel en 3/2 maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en 4/3 maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertent.iën worden ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 unr. i| Onveruiogesa «Ier Skasners. Wat moet er van terecht komen Toen de 2e. Kamer met vacantie ging, lagen er nog een 40 tal wetsontwer pen onafgedaan. De plaatsruimte laat niet toe ze alle op te sommende voornaamste zullen we opnoemen. Wijzig, van het Burgerl. Wetboek Wijz. der rechtspleging voor de Land- en Zeemacht en de provisio- neele instructie voor het Hoog Mili tair Gerechtshof; vaststelling der ver plichtingen en bevoegdheden der mi litaire macht tot hulp van 't burg. gezag Regeling van 't Octrooirecht voor uitvindingenAanvulling van het 10e. hdst. der Staatsbegr. '1907, zijnde het verleenen van bijdragen aan Gemeenten voor verzekering te gen werkeloosheidvier ontwerpen over de admimnstratieve rechtspraak verzekering der arbeiders in land bouwbedrijven; verzekering der zee- visschers; verzekering der zeevaarders; Afsluiting der Zuiderzee en indijking droogmaking van het Wieringermeer aanvulling en wijziging der Land weerwetwijziging der Wet op het recht van vereeeigingen en vergade ringen wijziging der Gemeentewet met 't oog op leniging en verzachting van den finan. nood der Gemeenten Wijziging der Gemeentewet met 't oog op de Gemeentebedrijven en de zekerbeidsstelling van ambtenaren regeling van de Banken van Leening Bestrijding der Zedeloosheidbeper king van Zondagsarbeid en nachtar beid in broodbakkerijen. Behalve nog tal van kleinere ont werpen liggen er nog allerlei adres sen en motie's ter behandeling, die we maar niet zullen opsommen. Hoogst belangrijke zijn er echter onder. En nu, bij al die wetsontwerpen, adressen en moties voegt zich de rijke inhoud der Troonrede. Zeg nu zelf, is het niet totaal onmogelijk, om ooit door dezen berg heen te komen, en we herhalen, wat we met het oog op de Troonrede schrevenals alleen onderwijs en verzekering een flinke beurt krijgen, dan zijn we al dubbel en dwars tevreden. Van zelf rijst de vraaghoe komt 't toch. dat 't raderwerk zoo stroef loopt Waarom wordt er zoo wat niets afgedaan in de Kamers? En dan zijn de antwoorden velerlei. De een noemt dit, de andere weer wat anders. En men geeft redmid delen, naar men meent. Maar veel raad en weinig baat. Minder praten in de Kamer betere voorbereiding der ontwerpenelke partij moet één tolk voor alle aanstellen i weinig re en duplieken zoo nog alle andere middelen worden aangegeven. Wat is de hoofdzaak van het le gislatief onvermogen der Kamers. Onzes inziens is er één fout vooral, die alle overtreftn.l. dezedat de wet tegenwoordig in details veel te veel afdaalt. De Maatschappij is tegenwoordig veel te gecompliceerd, veel te saamgesteld, dat een wet in alle misbruiken voorzien kan en alle eischen vastleggen. En tochdat wordt de toeleg. De Wet! De WTet! Zij schijnt het panacee voor alle so ciale kwalen. En alle mogelijke en onmogelijke regelen moeten in de wet vastgelegd worden.In plaats van veel, zeer veel aan den loop der toestanden over te latenin plaats van veel, zeer veel van 't leven zelf te eischen en te verwachten, moet alles van gebod op gebod,» van rege op regel» gesanctioneerd worden op papier door den Wetgever. Zoo komt 't ook, dat soms de beraadslaging in de Kamer moet geschorst worden. De artikelen worden zoo geamendeerd en ge-sub-amendeerd, dat de Ka merleden den draad kwijt rakenze kunnen er geen touw meer aan vast makenhet hoofdbeginsel der wet raakt zoek onder al die amendemen ten en wijzigingenen de Minister vraagt schorsing. In zulk een dool hof is geen uitweg meer te vinden. Neenwil men opschieten, laat men dan over het hoofdbeginsel der wet debateerenmaar over de artikelen weinig. Doch dat doet men juist andersom tegenwoordig. En treedt men in zoo velerlei details en neste- rijen, dat de tijd zoek raakt en de wet is onuitvoerbaar, als ze uit de smeltkroes der debatten komt. Achterstands ontwerpen aan genomen. Met '28 tegen 15 stemmen is door de Eerste Kamer het zoo bestreden ontwerpen aangenomen. De Minister stelde zelfs de portefeuillekwestie d.i. hij zou weggegaan zijn, als de Kamer ze verworpen had. Zoo krijgen we dus in onze wet geving een nieuw Instituut: den al leen recht sprekenden rechter. Nieuw, als we althans den Kan tonrechter uitsluiten, die altijd alleen recht spreekt. Tegen dien judex unus zijn in de Kamers bezwaren ingebracht, en waarom het ontkender zijn ernstige bezwaren aan verbonden, waar het Amsterdam. Rotterdam en Den Haag betreft in hun rechtbanken. Zeer zeker kan de achterstand der rechts zaken door dat Instituut ingehaald worden, temeer omdat de Kroon dien rechter overal kan benoemen, waar achterstand blijkt. Maar 't Instituut zelf levert geva ren voor onze rechtsbedeeling. Waar om Omdat het een feit is, dat in ons Rechtswezen twee stroomingen zijn. De eene, die zeer rekent met de leer van Lombroso en met die erfelijksheidstheorie ook de verant woordelijkheid ondermijnt van elk individu. Er worden ook andere the- oriën verkondigd. De leer van het stuivertje-wisselen, zooals dit in soci alistische kringen verkondigd wordt, vernietigt alle fondament van deugd, eer, zedelijkheid enz. zooals we die in een ^Christelijk Land met een Bij belnog huldigen. De leer van den eigendom wordt aangevochten zelfs door vooraanstaande liberale mannen als Cort. v. d. Linden. Wanneer nu de alleensprekende rechter over een rechtzaak oor- deelen moet, en zijn beginselen vinden hun steunpunt in de erfelijkheidsleer enz. en wordt hij dan niet in zijn »uitspraak« door rechters van andere beginselen belemmerd, dan kan die uitspraak beslist nadeelig zijn voor de rechtsorde, die we nu nog alge meen huldigen. De alle«n-uitspraak-doende-rechter laadt op zich een groote verantwoor delijkheid de al-of niet-veroordeeling, de al-of-niet zware-boete, die zijn ra dicale beginselen hem nopen op te leggen, kunnen het Recht in gansch andere bedding voeren. Hoe voltalliger de Rechtbank, des te voorzichtiger en juister is het oor deel. Maar bij het nieuwe Instituut staat de rechter alleen. De proef op de som de ervaring zal ook hier leermeesteres moeten zijn. En onze Universiteiten zullen wel doen door in de Juridische Faculleit op 't bestaan van dit nieuwe Instituut acht te geven. Welke leer doceert men den student En hoe meer de leer van Lombroso aanhangers vindt onder professoren en studenten, hoe gevaarlijker we het Instituut achten. Nu reeds voelt men het in alle krin gen dieven en moordenaars worden »gek« verklaard. De ledrogen Kiezers. Dat ging er in als koek, die mooie belofte van 1 rijksdaalder staatspen sioen. Die arme ouden ze smulden aan de lekkere woorden. Hoehartroe rend, met tranen in de oogen, spraken ze, de liberale »slimmelingen« over den zegen der Staatspensioneering en over de maatregelen der verplichte verzekering. Waarschuwingen, om de kiezers voor 't bedrog de oogen te openen, hebben van liberale zijde, denk aan de Vrijz. Democr. als mr. Treub, dr. Bos, Marcbam en anderenevenzoo van niet-liberale zijde, niet ontbroken. En gelukkig de (30—40 hebben ge toond, dat de massa niet vatbaar was voor zulk een boerenbedriegerij, zoo als die hier op Flakkee wel ingang vond. Wat blijkt nu uit de Staatsbegroo- ting Dat er een tekort is van 12 millioen. Zegge 12 millioen. En dan wilde men nog 6 of 7 mil lioen uit de schatkist hebben, zooals men den kiezers voorpraatte. Maar de stembuslist en de stembus onwaarheid treedt nu in 't helderste licht. Van heel de Staatspensioneering had niets kunnen komen, al was het kabinet Links geworden. Bedrog was de leuze. Bedrog was het optreden der Unie liberalen. TER HERINNERING. Meer dan éénmaal hadden we gelegenheid den belangstellende lezer een en ander te zeggen omtrent onze meeningen betreflende de betee- keni» van de stikstof in 't leven der plant. De meesten hunner, weten dan ook reeds, hoe de vrije luchtstikstof voor 't meerendeel onzer laodbouw-gewassen weinig of niets beteekent, hoe althans de wintergranen, karwij en koolzaad de voor haren groei benoodigde stikstof in den bodem moeten kunnen vinden. Ook van de tal rijke zomergewassen, die in dezelfde conditie verkeeren, nu niet te spreken. Waarom wij 't dan noodig oordeelen er toch maar weer eens aan te herinneren Omdat in de praktijk nog zoo heel vaak, wei nig of geen partij wordt, getrokken, van wat er in dezen door de wetenschap aan de hand wordt gedaan, mede op grond van practische proefne mingen. 't Is opmerkelijk, hoe geregeld wordt gezorgd voor 't aanvullen der phosphorzuur- voorraden in de landerijen, welke men bestemt voor allerlei wintergewassen, hoe men er de kalimeststoflen niet vergeet, of proeven neemt met kalkhoudende mestsoorten. Maar stikstof- mest, met name chiliaalpeter, bewaart men trouw tot 't voorjaar. 't Wil ons voorkomen, dat dit niet altijd in 't belang van 't gewas. Een krachtig ont wikkelen in den aanvang moet naar onze mee ning 't productievermogen in de op den winter volgende groeiperiode ten goede komen. Waarom we ook met vrijmoedigheid aanraden doe gerust enkele balen chilisalpeter op; ge zijt dan in de gelegenheid overal, waar een winter gewas niet recht voortwil (en gebrek aan op neembare stikstof is daarvan heel vaak de oor zaak) de zaak te verhelpen. Want het chili salpeter bevat de onmisbare stikstof in den juisten vorm, pasklaar, voor 't gebruik gereed. En daar zijn ook de wintergewassen dankbaar voor. liteit niet best, tengevolge van de slechte weers gesteldheid van dezen zomer en tijdens den oogst. Enkele monsters waren niet goed schoonge maakt. Aangegeven waren 46 monsters waarvan 11 niet werden ingezonden. 3 Monsters, die werden ingezonden, waren niet aangegeven en bleven alzoo buiten beschouwing. Er werd veel verhandeld. Bekroond werden met prijs (bronzen medaille ol f5): Jac. Breen Pz.Ouddorp, voor Wilhelminatarwe J. Timmers, Middelharnis, J. Lodder Cz.Goedereede verb. Wilh. tarwe F. den Eerzamen Fz., J. Timmers, Middelharnis, RuwarigeEssextarw Witte Monarchtarw D. Lodder, Goedereede. „Petkuser zaairogge. Vraagbaak. Vragen en Antwoorden worden kosteloos geplaatst Antwoorden of mededeelingen zijn met hetzelfde nummer gemerkt als de vragen waarop ze betrekking hebben. Vragen. 340. Waarom is paardenmest beter dan koemest 341. Moet men voor 't inkuilen van gras eerst een kuil graven? En bezigt men er ook zout by? Antwoorden en mededeelingen. 337. Een mes-egge? Dat is een egge, waarvan de tanden mesvormig zijn en dus snijden. Ze wordeD veel gebezigd, om er de weide mee te bewerken. 538. Voederkalk dient om te voorzien in 't te kort aan kalkverbindingen in 't voer der beesten. Kalk ia noodig, vooral voor beenvorming. 339. Als 't goede" gedeelte van een „zieken" aardappel nog zóó goed is, dat men 't wel wil eten, zal 't geen kwaad doen naar onze meening. Hit de Pers. De Millioenen-nota. In de Kamerzitting van gisteren heeft Minister Kolkman wederom de Millioenen- nota overgelegd, waarin ons een overzicht wordt gegeven van den toestand van 's lands financiën. Voor 19io zijn de uit gaven geraamd op f 207.187.206.87 waaronder aan buitengewoone uitgaven 8.447.350. UITSLAG VAN DE ZAAIZADENK EURING op 20 September 1909, te ROTTERDAM. Evenals te Amsterdam op 13 September 1.1. was het aantal inzendingen geriDg en de kwa Blijft voor gewone uit gaven f 198.739 856.87 De ontvangsten zijn geraamd op f 188.326.473 waaronder aan buitengewone ontvangstent 2 429.772 De raming voor het dienstjaar 1910 is dus Geheelen dienst, Gewonen dienst, in uitg. f 207.1 87.206.87 f 198.739.856.87 in ontv. f 188.326.473.f 185.896.701. latende een tekort van f 18.860.733.87 f 12.843,155.87 In dit tekort zijn echter verschillende cijiers, die als buitengewoon mogen be schouwd worden en waarvoor alzoo kan geleend worden, omdat zij produhtief zijn, als voor aanleg van spoorwegen, voor telefonie, s'taatsmijnwezen, domeinen, munt- bedrijf en voorschotten. Het gezamenlijk bedrag der buitengewone uitgaven wordt gebracht op 8,4 millioen. Van den anderen kant worden de bui tengewone ontvangsten voor het komende dienstjaar geraamd op 2.4 millioen, terwijl de Minister de zoogenaamde besparing op den gewonen dienst begroot op 1 millioen. Het tekort op den gewonen dienst wordt hierdoor teruggebracht van 12.8 op 11.8 millioen. Geen kleinigheid In 1908 was het tekort op den gewone dienst 4.9 millioen. In 1909: 5 millioen. En in 1910 niet minder dan 118 mil lioen. Men kan het daarom den Minister van Financiën niet kwalijk nemen, dat hij naar versterking der middelen omziet. gil nnen Band. Nationale Tentoonstelling voor Huisvlijt. Het bestuur der Nationale Tentoonstel ling voor Huisvlijt welke, uitgaande van den Volksbond tegen Drankmisbruik, in de zomermaanden van 1910 te Den Haag zal worden gehouden onder eere-presidium van Z.K.H. Prins Hendrik der Nederlanden, is thans met de voorbereidende werkzaam heden voor een groot deel gereed gekomen. Vastgesteld is het plan van de tentoon stelling, hetwelk twaalf afdeelingen te zien geeft, n.l. deze I. Oorsprong, geschiedenis en ontwik keling der Huisvlijtbewegitig in ons land. Literatuur, leerboeken en geschriften leer middelen, werktuigen en grondstoffen ter bewerking. II. Een moderne huisvlijtschool met openbare les, en nieuwste hulpmiddelen. III. Huisvlijt-producten uit vroegeren tijd. VI. Houtbewerking en metaalbewerking. V. Papier,- leder- en beenbewerking, riet,- touw- en stroovlechtwerk. VI. Nuttige en fraaie handwerken. De afdeelingen IV, V en VI moeten een beeld geven van de trapsgewijze ontwikkeling van het eenvoudigste tot het meest kunstig bewerkte huisvlijt-product, uit eenzelfde grondstof vervaardigd, tevens zoo mogelijk met indeelmg der groepen naar practisch nut en versiering. "VII. Teekeukunst, schilderskunst, pho- tographie, projectie, boetseer- en kleiarbeid. VIII. Verscheidenheden niet behoorende in de vorige afdeelingen, alspostzegel- arbeid, scherfwerk, en alle versieringskunst uit waardelooze grondstoffen. IX Versieringen van diversen aard. X. Inzendingen van bijzondere perso nen en instellingen. XI. Huisvlijtproducten uit de koloniën en uit het Buitenland. XII. De hnisvlijt als propagandemiddel van den Volksbond. Vastgesteld is tevens het reglement voor de inzenders. Inzender op de Tentoonstel ling kan ieder zijn, die in Nederland woon achtig of van Nederlandsche nationaliteit is. De inzenders worden onderscheiden in I. vaklieden, 2. mannen en vrouwen (geen vaklieden) boven de zestien jaar, 3. jongens en meisjes van twaalf tot zestien jaar, en 4. inzenders buiten mededinging en van voorwerpen ter opluistering. Zij allen worden uitgenoodigd, zoowel ter mededinging als ter opluistering in te zenden, onder voor behoud van hetgeen in de artikelen wordt gemeld. Inzendingen ter mededinging moeten door den inzender zeiven gedurende de laatste vijf jaren zijn vervaardigd. De aangifte van inzendingen moet vóór 15 April 1910, gedaan worden bij de plaatselijke correspondenten, of voor die plaatsen, waar geen correspondent is aan gesteld, bij den Secr. der Regelingscom missie, dhr. G. J. Blees Kzn. te Zaandam op nauwkeurig ingevulde en ouderteekende inschrijvingskaarten, welke bij de corres pondenten of bij den Secr. voornoemd verkrijgbaar zijn. Correspondenten zijn thans benoemd en hebben de benoeming aangenomen in de meeste plaatsen tezamen verklaarden bijna 300 dames en heeren zich bereid aan dit nuttige werk hunne krachten te verleenen, en onder hen vindt men allen rang en stand vertegenwoordigd. Voor Middelharnis is de correspondent Ds. J. G. Bruining. De tentoonstelling belooft, naar de voor uitzichten nu reeds aanwijzen, van deelne ming niet te zullen worden verstoken. En behalve de binnenlandsche inzendingen mag ook van de buitenlandsche groep, die ter leering en ter opluistering wordt georgani seerd, goed effect worden verwacht. >- r"

Maas- en Scheldebode | 1909 | | pagina 1