If De Minister van Binnenlandsche Zaken, de Heer Heemskerk, vooraf gegaan door de commissie van uit geleide, verlaat hoffelijk buigend de tot opening van de gewone Zitting der Staten-Generaal. f Si 1 i f Dl .I j - 11 I r Id IPB5 De ter tweede vredesconferentie gesloten verdragen het algemeen arbitrageverdrag met de Staten Amerika, alsmede het ver drag met Zweden nopens de strandvonderij, mochten uwe goedkeuring verwerven. Wettelijke bepalingen kwamen tot stand houdende voosschrifien voor de toepassing der algemeene akte van Algeciras en van andere vorderingen in Marokko, tot uitvoe ring van het op 17 Juli te 's Gravenhage gesloten verdrag betreffende burgerlijke rechtsvordering, alsmede eene wet tot uit voering van enkele bepalingen van het op genoemden datum mede te 's Gravenhage gesloten verdrag betreffende curateele en soortgelijke maatregelen van bescherming. Een wetsontwerp houdende nadere wijzi ging der wet op het notarisambt verwieif uw goedkeuring. Een artikel der gemeente wet werd gewijzigd. De wet tot regeling van het middelbaar onderwijs werd aangevuld door bepalingen betreffende subsidieering van Bijz. H. B. S. In de bevorderingswet voor de zeemacht 1902 werden eenige wenschelijke wijzigingen aangebracht. Wettelijke bepal. kwamen tot stand betreffende de toekenning van pensioen aan de weduwen en weezen van militairen en gepensioneerde militairen der zee en landmacht, beneden den rang van officier. Goedkeuring werd verleend aan eene heffing van personeele belasting wegens motorrijtuigan aan de vaststelling van nadere bepalingen omtrent den accijns op den wijn aan eene nadere voorziening omtrent de gelegenheid tot inwisseling van de muntbil jetten en aan de vaststelling van nadere bepalingen omtrent het toezicht en de zorg op voor de zaken der munt. Een wetsontwerp tot nadere aanvulling en wijziging der militiewet 1901, hoofdza kelijk strekkende tot het doen opkomen van de jaarlijksche lichting der militie in twee ploegen en in verband daarmede tot verkorting van den dienst van het blijvend gedeelte en onmiddellijke aansluiting van den dienst aan het tijdperk van oefening, mocht uwe goedkeuring verwerven. Eene wijziging van de soldijen bij de landmacht kwam tot stand. Met vervanging van voorschriften, her komstig uit de Bataaf-che Republiek en van het Fransche bewind, kwam een wet tot stand ter verzekering van den goeden staat der voorname rivieren en stroomen des Rijks, Door wijziging der Motor-en Rijwiel wet erlangden sommige bevoegdheden der ge meentebesturen nadere omschrijving. De verbetering van de rivier de Waal werd verzekerd. Ter bevordering van welvaart en verkeer werden wettelijke voorzieningen getrof fen, betreffende den aanleg van spoorweg- lijnen in onderscheidene gedeelten des lands. Met de stoomvaartmaatschappij »Zee- land« werd een nieuw contract gesloten wegens postvervoer met de tusschen Vlis- singen en Queensborough varende stoom schepen dezer Maatschappij, hetwelk wet telijke bekrachtiging heeft verkregen. De wet tot instelling eener Rijks postspaarbank werd aangevuld en gewijzigd ten aanzien van het verbinden van inlagen in de Rijkspostspaarbank tot zekerheid van het voogdijbeheer. De Tiendwet 1907 werd aangevuld. Nieuwe bepalingen tot regeling der visscherijen werden vastgesteld. De wettelijke regeling omtrent het op sporen van delfstoffen werd herzien. De wet, houdende bepalingen ter voor koming van scheepsrampen, tot het instel len van een onderzoek omtrent voorgeko men scheepsrampen, en omtrent maatrege len van tucht, ten opzichte van schippers, stuurlieden en machinisten, kwam tot stand. In verband met de tot stand gekomen reorganisatie der arbeidsinspectie werden in de Arbeidswet, de Veiligheidswet, de Hinderwet, de Phosphorluciferwet 1901 en de wet van 22 Mei 1905 (Staatsblad nr. 143) de noodige wijzigingen aangebracht. De Ongevallenwet 1901 onderging ver schillende noodig gebleken wijzingen en aanvullingen, strekkende zoowel om nieu we tekorten voor de Rijksverzekeringsbank te voorkomen, als om onbillijkheden op te heffen. Het op de landmacht in Indiê betrek king hebbende art. 42 van het Reglement op het beleid der Regeering van Neder- landschIndie werd gewijzigd. Ten behoeve van den aanleg van een spoorweg van Tjikampek naar Cheribon werden de nGodige middelen beschikhaar gesteld. Het muntwezen in de kolonie Suriname werd nader bij de wet geregeld. Een .wet tot regeling van het mijnrecht in de kolonie Curacao kwam tot stand. Een nieuwe overeenkomst met de Ne- derlandsche Handelmaatschappij werd bij de wet bekrachtigd. De Koningin heeft mij opgedragen aan U, Mijne Heeren, Haren dank te betuigen voor Uwen ijver en voor Uwe toewijding aan 's Lands belaDg. In naam der Koningin en daartoe door Haar gemachtigd, verklaar ik deze zitting der Staten Generaal te zijn gesloten. De Kamerleden verheffen zich aan het einde dezer rede, die ongeveer 8 minuten duurde, van hunne zetels. vergadering. De Voorzitter sluit daarna de ver- eenigde vergadering. PER TELEGRAAF. YAN DE BEIDE KAMERS op heden Dinsdag den 21 Sept. 1909, De heer Schimmelpenninck van der Oije die den Voorzitterstoel bekleedt, opent, nadat de leden naar de verga derzaal van de Tweede Kamer zich begeven hebben, de vergadering. üe Ministers, hoofden van Departe menten van Algemeen Bestuur en de leden van den Raad van State, ver- eenigden zich mede in de Vergaderzaal. Z.Éxc. Heemskerk, Minister van Binnenlandsche Zaken, kort daarna in het gebouw der Tweede Kamer aangekomen, wordt in de vergaderzaal binnengeleid, neemt plaats vóór den troon en houdt de volgende rede Mijne Heeren De Koningin, Wier Moederplicht Haar verhindert, in Persoon deze Zitting van de Staten-Generaal te openen, heeft ons op gedragen in Haren naam die taak te ver vullen. De geboorte van Prinses Juliana, waarbij zoo ruimschoots is gebleken van hartelijke deelneming in het geluk van Hare Majesteit en Haar Huis en van dankbare vreugde over den zegen daarin aan het Vaderland geschonken, heeft een nieuwen band tusschen het Koninklijk Huis en het Volk gelegd. Onze betrekking met de buitenlandsche Mogendheden zijn van den meest vriend- schappelijken aard. Ofschoon de toestand van land- en tuin bouw niet onbevredigend kan worden ge noemd, staat te vreezen, dat tengevolge van de voor het gewas ongunstige weers gesteldheid de uitkomsten van 1909 in menig opzicht belangrijk bij die van vorige jaren zullen achterblijven. In den toestand van Handel en Nijverheid kwam eenige verbetering. Ook het scheep vaartverkeer is dit jaar, althans voor som mige haveDS, toegenomenin het scheep vaartbedrijf bleven echter ook nu de uitkomsten van de algemeene vrachtvaart beneden hetgeen mag worden gewenscht. De toestand der Koloniën is over het algemeen bevredigend. De gunstige berich ten omtrent den gang van zaken in Atjeh doen vertrouwen, dat de bestuursvoering in dat gewest in de goede richting wordt geleid. Zoo hier te lande als in de Koloniën kwijten burgerl.jke en militaire landsdiena ren zich op lofwaaardige wijze van hunne taak. Evenals tot hiertoe blijft de Regeering naar de toepassing van Christelijke rechts beginselen streven. De financieele toestand des Rijks eischt dringend voorziening. Een voorstel tot ver hooging der successiebelasting zal IJ on verwijld bereiken, terwijl een ontwerp tot herziening van het tarief van invoerrechten naar de Regeering vertrouwt, nog vóór den afloop van het zittingjaar zal kunnen worden ingediend en een algemeene inkom stenbelasting in bewerking is. Het zeer aanzienlijke tekort op den komenden dienst vordert echter, dat in af wachting van blijvende versterking der Rijks-ontvangsten buitengewone maatregelen worden genomen tot aanvulling der mid delen. Behalve de voortzetting van de heffing van opcenten op de vermogensbelasting en op de belasting op bedrijfs- en andere inkomsten zal daartoe dienstbaar kunnen worden gemaakt de voorgestelde verhooging van den accijns op binnen- en buitenlandsch gedistilleerd alsmede eene verloopige ver hooging van tarief van invoerrechten. Een wetsontwerp tot regeling van de begrootingen en rekeningen van Staatsbedrij ven is ter indiening gereed. Inzake de arbeidersverzekering zullen U voorstellen worden aangeboden tot regeling der verplichte ziekteverzekering en tot na dere wijziging der ongevallenwet, terwijl een ontwerp betreflende de verplichte in- validiteits en ouderdotnsverzekering in bewerking is. Indiening van een wetsontwerp tot in stelling van een fonds ter aanvulling en verbetering van de kustversterking en van het materieel der zeemacht, bestemd voor de verdediging van de zeegaten, kan eer lang worden te gemoet gezien. De reeds in uitzicht gestelde herziening der militiewet 1901 is in voorbereiding. Op de noodzakelijkheid om ter verzeke ring van eene behoorlijke aanvulling van het kader van het leger eene regeling te treffen, blijft de aandacht der Regeering gevestigd. Op onderwijsgebied blijft de werkzaam heid der Regeering eenigszins belemmerd, zoolang de hoogst gewichtige arbeid der Ineenschakelings-Commissie nog niet is vol tooid. Niettemin zullen, overeenkomstig de reeds aangenomen gedragslijn, maatregelen van urgenten aard, welke met de taak dier Commissie niet in nauw verband staan, niet worden uitgesteld. Een plan is in overweging tot meer doeltreffende subsidieering in de kosten van schóolbouw, welke thans het bijzonder lager onderwijs menigmaal al te zwaar drukkeD. Naar de mogelijkheid eener vervroegde uitbetaling der subsidies aan het bijzonder lager onderwijs zal een onderzoek worden ingesteld. Het voornemen bestaat om eene Staats commissie in het leven te roepen ten einde te onderzoeken, welke wijzigingen in de Grondwet behooren te worden aangebracht. Uwe medewerking zal voorts, behalve voor de reeds bij U aanhangige of ten vorigen jare U toegezegde wetsontwerpen, worden ingeroepen voor verschillende andere, waarondereene herziening van het straf rechtelijk deel der kinderwetten wijzigingen van de gezondheidswet, van de woningwet en van de armenweteene regeling van de pensioneering van leeraren aan bijzondere hoogere burgerscholen en gymnasia wets ontwerpen tot toekenning van pensioen aan de weduwen en wezen van mindere geëm ployeerden, werklieden en bedienden, werk zaam bij inrichtingen van 's Rijks zee- en landmacht, tot oprichting van een landstorm, tot het aanbrengen van wij zigingen in de arbeidswet, waaronder die betreffende het verbod van vrouwennacht- arbeid, welke noodig zijn geworden door de toetreding van Nederland tot de desbe treffende internationale conventie tot instelling van bakkersraden, tot bescher ming der steenhouwers en der bootwerkers tot herziening der hinderwet, inzonder heid bedoelende het tegengaan van de ver vuiling der openbare wateren, tot het vaststellen van regelen betreffende de aandui ding van handelswaren, tot bevordering van Regeeringswege van eene deskundige en onpartijdige voorlichting der onderne mers meer bepaald van den middenstand, tot vernieuwing der wettelijke regelen in zake het tegengaan van overslroomiugen, en tot bevordering van het tot stand komen van spoorweglijnen voor het lokale verkeer. Mede zijn voorstellen in voorbe reiding ten einde belangrijke waterstaats werken te kunnen uitvoeren, waaronder de verbetering van de groote rivieren. De Regeering blijft doordrongen van de roeping van Nederland om het welzijn der bevolking van de koloniën te bevor deren. Naar inperking van hét misbru k van opium in NederlandschIndië zal ernstig worden gestreefd. De economische ontwikkeling der Bui tenbezittingen zal krachtig worden bevor derd. Bij de organisatie van het bestuur aldaar zullen de inlandsche zelfbesturen zooveel mogelijk worden in stand gehou den. Met derwijs de bevordering van het Volkson- zoo op Java als in de Buitenbe zittingen zal worden voortgegaan. De herziening van de thans geldende bepalingen op de toelating en op het ver blijf en het verkeer in Nederlandsch Indie zal eerlang tot stand komeD. Een wetsontwerp is in bewerking tot wijziging van de Indische mijnwet, waar door de gelegenheid zal worden geopend om aan de Indische geldmiddelen een grooter aandeel te verzekeren in winsten uit mijnbouw. Veel zal weder van Uwe toewijding worden gevraagd. Moge Uw arbeid, onder den zegen Gods, tot heil des Vaderlands strekken. In naam der Koningin verklaren wij de Zitting der Staten-Generaal te zijn geopend. ten 6 '/2 ure in de Bewaarschool Flaatselüh ftieuws. Soiiiiiielsdijk. De IoteÜDgen welke den i8en dezer naar Dordrecht ter inlijving bij de Militie zijn vertrokken, zijn ingedeeld als volgtJb. v. d. Tol en K. van Antwer pen, 6e Reg. Infanterie Breda en L. Groe nendijk en L. Razenberg, 3e Keg. Infanterie Bergen op Zoom. Het voorbereidend militair onderricht zal aanvang nemen op 6 October a.s. des avonds alhier. De loteling Jb. v. d. Tol, welke den 18 dezer bij de Militie werd ingelijfd, is voor den Militairen dienst afgekeurd. Middelharnis. De milicien A. Hollaar van de lichting 1906 van 't Reg. Grenadiers en Jagers is afgekeurd voor den militairen dienst. Naar men ons meedeelt heeft A. de Koning zijn ontslag genomen als stuurman op een der sloepen van de firma Kolff en Zonen en vertrekt naar IJ muiden om aldaar dienst te doen als schipper op een stoom trawler. Door het bestuur van de Zangver- eeniging, die vroeger hunne vergaderingen hielden in het veigaderlokaal, is onlangs de bewaarschool aangevraagt, waarop gunstig is beschikt. Zondag 26 Sept. des nam. 2 uur zal in de bewaarschool hiermede een aan vang worden genomen. De lotelingen welke j.I. Vrijdag naar Dordrecht zijn vertrokken, zijn als volgt irigedeeld J. v. d. Doel inf. Breda, A. Wit vliet inf Breda, J. Koote inf Bergen op Zoom, P. Verolme inf. Bergen op Zoom. Als een bijzonderheid kunnen wij mee- deelen dat door den heer M. Vermaas een kip-ei geraapt is, welke Dadat het open gemaakt was, nog een kleiner eitje bevatte, ook met een schaal er om heen. Stad aan 't Haringvliet. Tegeh J, T. uit deze gemeente is procesverbaal opge maakt wegens dronkenschap. Bij het aardappelrooien treft men hier als elders een massa »kwade« aan. Een enkel landbouwer heeft zich zelfs genoodzaakt gezien een gedeelte van dit gewas om te ploegen. Vroeg winter. Onder deze gemeente zijn reeds een enkele maal ganzen gezien. Den Dommel. Naar men verneemt zal er ook in deze gemeente eene lijst circu- leeren am den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel om eveneens weder ais vroeger het fluiten op de tram weder te doen instellen, daar van het bellen weinig of niets gehoord wordt. In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn uit de tuin van de Pastorie nagenoeg alle vruchten van de boomen weggehaald. Wie eenig spoór van de daders kan aan wijzen, kan op een goede belooning rekenen. De heer J. C. Borgdorff heeft zijne herbenoeming als Wethouder dezer ge raeente aangenomen. Ouders of verzorgers van kinderen worden er op gewezen dat zij die hunne kinderen herhaliogsonderwijs willen laten genieten, daarvan voor 24 October a.s. aangifte moeten doen bij het Hoofd der Openbare lagere school no. r. (Zie verder aanplakbord.) Woensdag jl. maakten de soldaten van de forten bij Ooltgensplaat eene rond gang door deze gemeente. Het was een aardig troepje landsverdedigers. Een en ander lokte vele menschen op de been. Sommige oudjes dachten dat men Den Bommel in kwam nemen. A. H. had het ongeluk zijn arm zoodanig te kwetsen, dat geneeskundige hulp noodzakelijk bleek. De levering van steenkolen voor deze gemeente voor secretarie, raadszaal enz. is opgedragen aan A. Zuijdijk, terwijl de petroleum door L. Raap zal worden gele verd. Oude Tonge. Aan den loteling J. Pol lemans alhier, is door den Minister van Oorlog één jaar uitstel van eerste oefening verleend. Toen de veekooper J. D. uit Ooltgens plaat Vrijdag jl. van de beurs huiswaarts wilde keeren, steigerde eerst bij het instijgen van den koetsier de hit, zwenkte daarna en tuimelde toen achterover met tilbury van den hoogen dijk bij J. Nijsse. W. v. K. uit Ooltgensplaat maakte deze gevaarlijke expeditie mee, doch kwam er zonder onge lukken af. Alleen werd aan de tilburry eenige schade aangebracht. Naar men verneemt is de loteling C. van Noord alhier jl. Zaterdag ingelijfd bij het 3e Reg. Infanterie te Bergen op Zoom. Nieuw» Tonge. Door den Raad dezer gemeente is met ingang van 1 Januari a.s. het salaris van N. de Geus eerste helpster bij de nuttige handwerken aan de Openbare School met f 10 verhoogd en alzoo ge bracht op f75 per jaar. Dirksland. 27 September en volgende dagen zal de jaarlijksche Inspectie gehou den worden over de stookplaatsen. Bij verordering heeft elkeen te zorgen schoorsteenen en dergelijke behoorlijk in orde te brengen zoodat door dezelve geen gevaar van brand ontsta. Zaterdag 2 October 's avonds 7 ure zal ten huize vau den Heer H. M. Rood- zand, de Volksbibliotheek worden geopend Bijbehoorende condities aldaar te verne men. Ambachtslieden die gebruik willen maken van de Avondteekenschool te Mid- delharnis, kunnen zich 28 Sept. daarvoor aanmelden bij den Heer Hossen Direc teur der Ambachtschool. Lessen worden gegeven Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag van 6 tot 8 uur. - De Curcus duurt van 1 Oct. tot 31 Maart 1910. Het te heffen schoolgeld bij aanvang ineens te voldoen bedraagt f 10- voor minvermogende wordt daarvan afge weken. Over 't Water: Twee buurvrouwen op 't vluchtdorp kregen twist met elkaar en wel zoo erg dat er bloed vloeide. Buurvrouw W. schijnt het onderspit gedolven te hebben, want haar hoofd moest kunstmatig bij elkaar gehecht worden. Herkingen. De loteling A. Riedijk die j.I. Zaterdag te Dordrecht bij de Nat. Mi litie is ingedeeld voor de lichting 1908 is als garnizoensplaats aangewezen Delft. De aanbesteding van petroleum ten dienste dezer gemeente en ook de aan wijzing van plaatsen tot berging van suiker bieten op de kaai alhier met de aanbesteding van vervoer der grond afkomstig daarvan, heeft op 17 Sept. 1.1. door omstandigheden niet kunnen plaats hebben en zal dus eerst later den uitslag kunnen worden bekend gemaakt. Daar voldoende deelname schijnt gebleken, zullen evenals voorgaande jaren de voorbereidende Militaire oefenin gen ook alhier weer gehouden worden. De ondervinding heeft geleerd dat deze cursus sen bijzonder voord^elen opleveren voor de betrokken deelnemers en kunnen daar om dan ook worden aanbevolen. De Zangvereeniging, door den heer T. Duim alhier in het leven geroepen, be. staat op heden uit 2 5 meisjes en 9 jongens De inspectie voor verlofgangers der Landweerplichtigen zal worden gehouden op Dinsdag 11 Nov. a.s. te Dirksland in de O. L. School en waaraan zullen moeten deel nemen de lichtingen 1903 - '06 - '09. Ouddorp. Naar men verneemt is tegen L. Akershoek Caféhouder aan het tram- station procesverbaal opgemaakt wegens overtreding der Gemeenteverordening inzake het verkoop van sterken drank op Zondag buiten de bepaalde sluitingsuren. Roekan je. Een protest in een ftesch. Alhier is, meldt het »Vad.« een flesch aangespoeld, waarin het volgende protest in Fransch, Duitsch, Italiaansch, Engelsch en Russisch »De Polen protesteerden tegen de kwel ling van Polen door Rusland en Pruisen. Neen, Polen is niet verloren 17 Aug. i909.« Aan het hoofd stond in een nis van een monument op een zuil een buste van een Poolschen vrijheidsheld, waarvoor een vrouw geknield lag met een lauwerkrans. Aan den voet der zuil een gier zijn prooi verslinden de. Verder een randschrift om de buste, waarop>On kochai Naroo, on kochal Wiele on kochal Wiele.t Zuidland. Tot eerste Wethouder is in de laatste raadsvergadering met bijna alge- meeue stemmen gekozen in de plaats van den aftredende L. v. d. Meer, de heer P. Lammerse Sr. Ook hier heeft zich een geval van de gevreesde vlekziekte onder de varkens voorgedaan met doodelijken afloop. 6 October a.s. hoopt in de Geref. Kerk een blinde organist een orgelconcert te geven op een huisorgel, daartoe wel willend door een der gemeenteleden afge staan. Spijkenisse. Zondagnamiddag was de dochter van de Wed. Stout, aan de Voor weg bezig proeven van bekwaamheid te geven in het fietsrijden, toen zij, (nagestaard door haren verloofde) door ons onbekende oorzaak, in de langs dien weg liggenden sloot reed en kopje onder ging. Velen scho ten ter hulpe toe maar een der bewoners van de hofstede »de Hoogewerf« had haar reeds op het droge getrokken. De drenke linge was deerlijk geschrokken, en 't geheel leverde geen vroolijk schouwspel op. De hoed onder 't kroos, de luchtige witte blouse stijf geplakt tegen het bovenlijf, de rok onder de modder, de flets eveneens geheel bevuild, geen pleizierige aanblik dus. Ten huize van haren verloofde W. S. heeft zij van kleeren verwisseld. Gelukkig waren geene verwondingen of iets derge lijks bekomen. Ingezonden stukken. Da copie van Ingezonden Stukken, die geplaatst sqo, wordt niet teruggegeven.) niet (Buiten verantwoordelijkheid der Bedaotie en Uitgever.) Mijnheer de Redacteur Al lang was ik van plan geweest F te vragen waarom gij van alle dorpen in Flakkee de familieberichten opneemt behalve van mijn gaboorteplaats Herkingen, dat zon nu minder erg zyn wanneer ik er geen familie had, doch die woont er bijna geheel, zoodat ik altijd nieuws gierig ben wat er zooal gebeurd, terwijl ik er alle menschen ken. Nu wonen hier nog meer menschen uit Plakkee en die lezen allemaal de Maas- en bcheldebode en één bovendien de Vooruil waar ik dan wel eens niet elke week uit weet, wie er dood of bevallen is of ook in 't huwelijksbootje stapt, 't Spreekt van zelf dat ik déérom alléén de Vooruit niet wil lezen maar toch heeit 't mij al jaren tegen de borst gestuit dat de ééne krant zoo'n belangrijke zaak voor iemand die buiten zyn dorp zijn brood moet verdienen wél opneemt en de andere niet. Het zou mij aangenaam zijn wanneer gij voortaan die berichten in Uw blad drukte dan hoef ik thuis niet iedere keer te vragen om mij te schrijven. In afwachting, hoogachtend, B. 14 September 1909. B. We zullen trachten er in te voorzien. Red.] Mijnheer de Redacteur! Varkensziekte. Mag ik even een klein plaatsje verzoeken, bij voorbaat daarvoor onzen dank I Verleden week laB ik het volgende berichtje in uw veelgelezen blad, No. 1484, uit Herkingen „In deze gemeente is een geval van de zoo zeer gevreesde varkensziekte voorgekomen en is men reeds tot den verkoop overgegaan en worden daarvoor nog flinke prijzen betaald." Een ondeugend guitig gezichtje die dit met me las, vroeg ironisch: Wat wordt daar nu in Herkingen verkocht en worden daarvoor flinke prijzen betaald, toch niet de zoo zeer gevreesde varkensziekte? dat zal de inzender toch zoo niet bedoeld hebben, maar eigenlijk staat het er zoo toch I lk vraag, zou het niet goed zijn M. de B., dat enkele inzenders eerst hun berichtjes nog eens goed overlazen eer zij ze naar „de pers" zonden? Met dankzegging, UW GETROUWE LEZEB. Zuidland, 10 Sept. 1909. Geachte Redactie In de laatste tijd kwam het in onze gemeente zeer veel voor dat bestellingen van post-stukken gedurende één, twee of meer posttijden werden uitgesteld Het is aan geen twijfel onderheven, dat de stukk»n, zoodra ze in deze gemeente aan komen, onmiddelijk worden besteld. De oor zaak van deze onregelmatigheid is dus te zoe ken, of op het postkantoor te Middelharnis, of in de tram, op de lijn Botterdam Hellevoet- sluis. Zeer zeker komen deze onregelmatigheden vaak ten nadeele §van onderscheidene onzer mede-in gezetenen, waar een tijdsverloop van 6 of 9 uren, soms den inhoud vau schrijven en zoo meer overbodig maken. Zon het niet wenschelijk zijn, zoo hierin eeni ge verandering werd aangebracht? Vroeger, met de oude regeling hadden wij alleen met dit euvel te kampen, wanneer de boot b. v. door mist vertraagd werdthans evenwel is dit dikwijls het geval, zonder dat de tram vertraging heeft ondervonden. Nogeens; de billijkheid van het verzoek, om het onregelmatige iu deze weg te nemen, be hoeft geen betoog, waarom we verzoeken even als Vciortaan toch ook tijdig van de poststukken bediend te worden. U, Mijnheer de Bedacteur dankend voor de opname, Verblijf ik Een lezer uit Stad aan 't Haringvliet. 'A'1

Maas- en Scheldebode | 1909 | | pagina 2