ZaterdagI8 September 1909. 2 Antirevolutionair &4ste Jaargang N°. 1486. Orgaan voor de ZiaitlltollaittlscSie rn IffiwsrSir Eilanden IN HOC SIGNO VINCES T. BOEKHOVEN, Twee Bladen. SOMMELSDÏJK. Alle stukken voor de Redactie bestemd, Advertentiën en verdere Administratie franco toe te zenden aan den Uitgever. Dit nummer bestaat uit Uit de Pers. Binnenland. Drankbestrijding*. Een nieuwe rubriek wenschen we in ons Blad te openen. Vroeger reeds 't is zoo, werd naar aanleiding van ontvangen brochures tegen den drank in ons Blad opgetreden, maar 't was te hooi en te gras. We wenschen nu te openen een vaste rubriek, ffie elke week of om de 14 dagen iets mededeelt over den drank, den verderfengel van zooveel huisgezinnen en individuen, 't Zullen korte stukjes zijn en de schrijvers onderteekenen met hun naam, zoo ze dat willen, of met een teeken, dat ons bekend worde gemaakt. We wenschen in die stukjes te staan op den grondslag der Christen-ge heelonthouders of precieser op dien der wier orgaan is»De Wereldstrijd.« Het eerste stukje ga hierbij in zee. Dat een en ander gelezen worde en niemand zegge't Is weer over de Afschaffing. Want in de Afschaffing zien we een zegen voor Land en Volk. Schaf den drank af en heel arm Nederland kan rijk gepensioneerd worden van nu aan. Plaatselijk ATIeuws. Dan© Courant verschijnt eiken Woensdag en Zaterdag. Abonnementsprijs per drie maanden franco per post 50 Cent. Buitenland bij vooruitbetaling f 4,50 per jaar. Afzonderlijke nummers 5 Cent. UITGEVER Telefoon Intercomm. No. 2. Advertentiën 10 Cent per regel en 3/2 maal. Reclames 20 per regel. Boekaankondiging 5 Cent per regel en */8 maal. Dienstaanvragen en Dienstaanbiedingen 50 Cent per plaatsing. Groote letters en vignetten worden berekend naar de plaatsruimte die zij beslaan. Advertentiën wordeD ingewacht tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen 10 uur. mm blab. De goede weg. De Leeuw. Ct. had deze week een be richtje, waarover in het kamp der nog lang niet uitgestorven »frontmakers« wel weer een wraakgeschrei zal opgaan. Het bericht luidt als volgt »De gemeenteraad van Hem, Olde- phaert en Noordwolde besloot Dinsdag tot opheffing der openbare school te Heidenschap onder Nijega, welke inrich ting nog 80 leerlingen telt. Van de ouders dezer leerlingen, op één na, was een adres ingekomen, houdende verklaring, dat zij voor hunne kinderen christelijk schoolonderwijs verlangen, in welk ver zoekschrift de meerderheid van het dag. bestuur aanleiding vond op de agenda der gisteren gehouden Raadsvergadering een voorstel aan te voeren tot opheffing der openbare school, waar thans de be trekking van hoofd der school vaceert. Dat zijn daar »vroede< vaderen. Die een wijs besluit weten te nemen. Een liberale Raad zou natuurlijk zeggen Zoo gauw mogelijk een hoofd benoemen, al zou de man straks voor drie kindèren moeten schoolhouden. Anderen zouden wellicht trachteu de openbare school te behouden, maar er het bekende ^christelijk tintje* aan te geven. Deze Raad gaat den goeden weg. Heft eerst de openbare school op. Omdat de »natiet daarginds er heelemaal niet aan »gehecht« is. En verhuurt straks denkelijk 't gebouw aan een Chr. School- vereeniging, waardoor de ouders onderwijs krijgen naar hun wensch en de gemeente huurpenningen krijgt, zoodat iedereen te vreden kan zijr. De kerken sluiten. Dat wilde Hoejenbos deze week Hoejen- bos socialistisch Raadslid in Den Haag. Vanwege 't cholera-gevaar. Groote opeenhoopingen van menschen moesten vermeden worden, zeide hijdat werkte de besmetting in de hand. Daarom geen schouwburg open geen concertzaal of tingeltangel. En om dezelfde reden ook de kerken gesloteD. Natuurlijk was dat »zoo maar 'n idee.* Maar men kan er den geest uit proeven Wanneer voelt de gemeente des Heeren méér behoefte om saam te komen, dan juist als God zijn plagen zendt in het land En mocht ooit eenige Overheid een dus danig bevel geven, dan zou de gemeente des Heeren genade afsmeeken, om onge hoorzaam te zijn in gehoorzaamheid aan haar Koning, die ons vermaant, dat we de »onderlinge bijeenkomsten* niet zullen nalaten! Onze Courant. De politiek in de kerk. Donderdag z September werd aan Dr. de Visser bij zijn afscheid van 't leeraars ambt een aandenken aangeboden, waarbij door den voorzitter der daartoe geformeerde commisie, Mr. Markvoort, o. a. de volgende merkwaardige woorden gesproken werden »dat velen zijn teleurgesteld door het be- »sluit der Synode, waarbij het ambt vany »predikant onvereenigbaar werd verklaard »met het lidmaatschap van onze volksver tegenwoordiging, nadat toch door Dr. de »Visser da beide functies én van predikant, »én van volksvertegenwoordiger werden ver- >vuld op een wijze, waaruit bleek, dat dit >besluit voor hem zeer zeker niet noodig »was, terwijl toch vooral door de Synode >dit besluit genomen werdom juist hem >te treffen'1. Deze laatste woorden zijn merkwaardig. Ieder kent den strijd KuyperBronsveld. Ieder, weet welke zwenking Dr. de Visser in de laatste jaren heeft gemaakt van Brons veld in de richting Kuyper. Niemand ontgaat, ook welken invloed dr. Bronsveld in de Synode oefent. Ook hier zien we dus de politiek weer in de kerk bij mannen, die zich anders als politiekschuw voordoen. (Leidenaar.) Laag hij den grond. Mr. S. de Vries is dan weer tot Wet houder van Amsterdam gekozen, trots de agitatie door de vrijzinnige kiesvereenigingen, vele openbare onderwijzers en andere min of meer roode elementen tegen hem gevoerd. De wijze waarop de Gemeenteraad hem weder verkoos tot Wethouder lijkt ons echter allesbehalve nobel. Ter linkerzijde had men geen ernstigen candidaat voor het wethouderschap en toch kon men niet zoo liberaal zijn om direct Mr. de Vries te kiezen, maar moest eerst Mr. Worst gekozen worden. Wij zijn het nu eens geheel met de re dactie van »Het Volk eens, als zij schrijft Waarom stemden de liberalen Mr. Worst Wisten zij niet dat hij het niet aannam 't Was toch niet onmogelijk geweest 't hem even te vragen. Wisten zij het wel en wilden zij alleen aan de burgerij laten zien dat ze heusch den heer De Vries enkel namen omdat er geen ander te krijgen was Het heeft op ons den sterken indruk gemaakt van een komedietje, ten behoeve waarvan de heer De Vries even op de pijnbank moest. Het was geen verheven tooneeltje, eerlijk gezegd, het was vervloekt laag bij den grond. 't Is scherp, maar niet te scherp gezegd. Hilver en Vechtbode. De jacht heropend. Dr. Kuyper keerde Maandag van zijn buitenlandsche reis in de Residentie terug. Zijn gezondheidstoestand schijnt, gelukkig, niets te wenschen over te laten. En ziedaar, onmiddelijk opent de groote N. R Ct. de campagne tegen den antirev. leider. Natuurlijk ontbreekt in haar artikel elk hoffelijk woord. Hoe zou men van den schrijver der beruchte verkiezingsartikelen in 1905 hoffelijkheid kunnen verwachten tegenover den grooten tegenstander der vrijzinnigheid 1 Ziehier de aanhef van het artikel Zooeven ontvangen wij het bericht, dat dr. Kuyper zijne vrijwillige balling schap heeft beëindigd, en in ons land teruggekeerd is. Binnen enkele dagen zullen nu de, ten bewijze dat de hoofd redacteur »buitenaf« was, met en met ff geteekende artikelen in De Stan daard ophouden te verschijnen. Het blad herneemt het militante karakter, waardoor het zich naam heeft gemaakt de standaard voor al wat goed en braaf en zedelijk en godvruchtig is, van al wat, in antirev. zin, Oranjelievend en constitutioneel en christelijk mag heeten wordt weer geplant en met hartstocht verdedigd. Liberalisten, vrijzinnig-demo craten, sociaal-democraten zij allen zullen, ieder op hun beurt, zich, als van ouds, de lessen en vermaningen toege diend krijgen, door dien eene, die vast staat als eene rots tusschen de verlei dingen der revolutionaire denkbeelden, en door zijn beginsel gepantserd is tegen het kwaad van de zondige wereld om hem heen. Over enkele weken komt ook de nieuwe Kamer bijeen. Daarin zal de afgevaardige van Ommen een rol gaan vervullen. De stukken op het politieke schaakbord zijn sedert dr. Kuyper voor Ommen zitting nam, verplaats. Zwart, dat aanvankelijk een min of meer ge drongen stand te verdedigen had, heeft thans zijn spel ten volle omwikkeld het beheerscht alle stellingen en kan zich vrij bewegen over het bord. De koning der Zwarten, die zich voorheen buitenaf houden moest, kan zich nu laten gelden. En dr. Kuyper is er geenszins de man naar, om niet van deze veranderde om standigheden zooveel profijt te trekken, als er in zit. Met bijtende redevoeringen gaat hij straks in 's lands vergaderzaal zijn tegenstanders te lijf. Met sterke passie zal hij uiteenzetten, hoe, in de jaren na 1905, ons land aan ontzag voor de Kroon, eerbied voor het Gezag liefde voor de hoogste beginselen des Volks ingeboet heeft, eindigend (met een blijden toon, dat dit proces van verwor ding, dank zij God onzen Heere, geluk kig gestuit is, en dat eene toekomst van gerechtigheid en zedelijkheid onder het derde Kabinet van rechts is geopend.... In dien toon gaat de N. R. Ct. voort. Natuurlijk ontbreekt de herinnering aan de Lehman Westmeijer-historie niet. Het blad hoopt zeer, dat over die ridderorde quastie meer licht zal ontstoken worden»ook opdat het, zeker niet denkbeeldig, gevaar worde voorkomen, dat dr. Kuyper, bij de heropening van het parlementaire leven, misschien tegen zijn zin, »buitenaf« zal worden gesteld.* Wat is de N R. Ct. bezorgd over het lot van den gevreesden tegenstander, niet waar Intusschen bemerken onze lezers, dat de jacht op een der grootste mannen van onzen tijd in het kleine Nederland weer heropend werd De N. R. Ct. lostte het eerste schot. Wie volgt (Arnhemsch Dagbl.) Een krasse uitspraak. Dr. Franc Hartman, die nu in Tirol woont, schrijft in »The Healt Record* onder het opschrift »De inentingshumbug en een be lijdenis* Ik heb zelf voor dertig jaar aan de ge volgen van de inenting geleden, en mijn lijden was zoo ernstig, dat ik dikwijls het plan had zelfmoord te plegen om van de kwelling verlost te worden Toen ik praktiseerend geneesheer in Texas was, vele jaren geleden, verscheen er de pokkenepidemie in de stad mijner in woning. Natuurlijk moest ik een groote menigte inenten of tenminste voorgeven het te doen, wilde ik mijn reputatie en praktijk niet ver liezen maar omdat dit tegen mijn inner lijke overtuiging was, gebruikte ik in plaats van vaccine alleen een druppel glycerine, die geen kwaad kon doen. Vreemd moge het schijnen maar van al de personen, die ik aldus a-vaccineerde*, en »revaccineerde«, stierf er niet een maar van de op de gewone wijze gevaccineerden kregen velen de pokken en gingen de poor ten des doods binnen. Ik hoop, dat de tijd zal komen waarop het vergiftigen van menschen door vac cinatie* als een belachelijke dwaasheid zal worden beschouwd en op dezelfde wijze als het verplicht periodiek aderlaten en andere dwaasheden van vroeger aan de kaak zal worden gesteld. Or gaan v. d. Bond tegen Vaccinedwang Breukelen. Bij de verkiezing (nieuwe zittingsjaar) van een lid der Tweede Kamer in het district Breukelen, zijn officieel candidaat gesteld de heeren mr. H. J. Doude van Troost wijk (chr.-hist.)mr. F. H. de Monté Verloren (antirev.); mr. F. L. S. F. baron van Tuyll van Serooskerken ran Zuylen (lib.) en mr. J. B. L. C. C. baron de Wij- kerslooth de Weerdesteijn (r.-kath Voor het thans nog loopende zittings jaar zijn geen candidaten opgegeven. Toch kermis. Men deelt ons het volgende medeOp een dorp onder den rook van Amsterdam is het in de eerste week van September kermis. Nu evenwel de cholera heerschte, werd de vraag geopperd of het raadzaam was de kermis te doen doorgaan. De Wet houders wenden zich met de vraag tot den Burgemeester om een Raadsvergadering te beleggen en deze zaak te bespreken. In dien tijd informeert de Burgemeester bij de Gezondheidcommissie en die adviseert Laat de kermis maar gehouden worden. De Raad echter besliste anders en stemde de kermis af. Wat doet nu de Burgemeester Hij laat de kermis toch doorgaan, altijd zoo, dat de kramen, draaimolens enz. op par ticulier terrein komen te staan geeft verlof tot volksspelen enz. enz. Alles in strijd met het besluit van den Raad. Gevolgen hiervan zijn, dat in een aangrenzende gemeente verscheidene be woners in het holst van den nacht uit hun slaap worden gewekt door het lawaai der heel of half dronken lieden, wat weer ten gevolge had, dat het Hoofd dier gemeente twee zijner veldwachters den volgenden avond naar de grens der gemeente zond om rust en orde te handhaven. NationaleChristenGeheelonthou ders—Vereeniging, Geheelonthouding en Zending. Bijna over de gansohe wereld wordt door de Christelijke Zending de boodschap der liefde Gods gebracht. Eeuwen geleden begon Jezus in het verre Oosten zijn apostelen uit te zenden. Maar eerst dan is de taak volbracht, wanneer de naam van Jezus onder alle volken bekend is. Waar die naam onbekend is heersoht duisternis. Daar is geen vreugd, geen vrede voor het gemoed. Elk Christen verheugt zioh in het heilig werk der Zending. Overal moet Christus erkend worden als da Koning. Maar er is er een, die die uitbroiding van het Christendom met ieede oogen aanziet. Het is Satan, die alle Ji ten te baat neemt om het Christendom ten onder te houden. Hij vergezelt de zendelingen op hun schepen met een leger booze geesten, die het werk der zending afbre ken. Do machtigsto vijand der Zending isdo Alcohol. Ja, het evangelie in de heidenlanden gebracht heeft er ook den drank gobracht. Yreeselijk. Het vuurwater der blanke Chris tenen heeft de Roodhuiden van Noord-Amerika bijkans uitgeroeid. Christenen brengen, door vurig winstbejag gedreven den drank in Afrika. Zoo hevig is hier de ontaarding door alcohol, dat sommige zen delingen zeggen, dat het beter ware er den Havenhandel weer te hebben met al zijn ellende en dan de alcohol to missen. Daar zou de be volking zeker op vooruitgaan. Boedha en Mohammed prediken in Azië ge heelonthouding, Christenen brengen den drank. Inboorlingen werpen Zendelingen dit verwijt naar het hoofd: „Denkt gij, dat wij onzen godsdienst willen afzweren, om dronkaards te worden Inboorlingen van Engelsch-Indie roepen een stamgenootdronkaard na: „Hij heeft Moham med verlaten en is tot Jezus gegaan. De ver slaafdheid aan den drank gaat het kerkbezoek tegen. Bij lijkfeesten is dikwijls het heele dorp beschonken. De zendeling Storm smeekt God de arme inboorlingen van het verderflijk vocht te redden. Doen enkele uitdrnkkingon der inboorlingen het hart van den Christen niet ontroeren, voelt hij zich zelf niet schuldig aan de ellende van het arme volk. Yele Zendingsvrienden steunen de drinkge woonten en blijven rustig hun glaasje drinken. Gevoelen zij niet, dat de drank de zwarten en bruinen, die toch ook onze broeders zijn, in de ellende stort? Gevoelen zij niet, dat de drank een groot beletsel is voor de uitbreiding van het Christendom. Komt vrienden der Zending, laat dat enkel glaasje staan. Gij zult er wel bij varen. Doe het, io het belang van u zelf, in het belang van uw zwarte en bruine broeders maar bovenal ter uitbreiding van het Christendom. S.J. v. p. Y. SoHunelsdijk.* Door L. v, d. Sluijs alhier is op de gorzen Wesfplaat een postduif gevangen met een zilver ringentje aan den eenen poot gemerkt 14834 Anvere en aan den anderen poot een gummi rin gentje gestempeld met Gevleugelde Vrien den Rotterdam 2515. Agenten van suikerbieten die voor hunne bieten eene ligplaats verlangen, worden verzocht voor 25 Sept. a. s. op gave te doen bij den Havenmeester alhier, van het aantal gecontracteerde hectare. De zitting van den Militieraad zal worden gehouden op Vrijdag, den 15 October 1909 te Dirksland. Aan belang hebbenden wordt tevens in herinnering ge bracht, dat tegen de beslissing van den Militieraad binnen 10 dagen, te rekenen van den dag der uitspraak, bij Gedepu teerde Staten bezwaren kunnen worden ingebracht. Middelliarnig. Dinsdag schrikten een span paarden aan den Steenenweg van de aankomende tram, met 't gevolg dat zij schiftig werden, zij van den weg door een afheiniDg sprongen, alwaar de knecht ze spoedig tot staan kreeg, waardoor dit met eenige materieele schade afliep. Heden Vrijdagmorgen kwam een koe van den landbouwer J. S. aan de Langeweg in aanraking met de aankomenden tram, met 't gevolg, dat het dier in de sloot terecht kwam. Het koste heel wat moeite en inspanning eer men het beest er uit had. Stad aan 't Haringvliet. De ge- meentebegrooting is van den 8sten Sept. tot den dag der behandeling in den Raad ter lezing gelegd en tegen betaling der kosten in afschrift verkrijgbaar gesteld. De aanbesleding van petroleum, steenkolen en kokes voor de gemeente zal plaats vinden op Dinsdag 21 Sept. a.s. Briefjes kunnen ingeleverd tot des middags 12 uur.

Maas- en Scheldebode | 1909 | | pagina 3