Advertenties. „Gremiaiiia Seen rood, 8 ™£el' wit iichtTC2gt „EXCELSIOR" ii ;t Wapii van Dffiai," bij I. Roetman Het DestB en voorfleeliEste STELLENDAM. ,'tai Hercules-Sajet ELIAS ÏÏABTQGS Mm M. v. d. STAD Sommelsdijk. R. MEES Z00NEN, Nieuwste Model, is de beste Boterkarn. Vraagt Prijscourant van Maaima- ehines, Hooiharken, Hooischudders en Schuivers. Aardploegen f 3-1.voor hand kracht f tt.5@. Land-wiedmachines J15.Waschmachines vanaf ƒ13. Sprenkelaar Eclair 31.Levering franco wal Rotterdam. Agent voor Den Bommel en Omstre ken 2735 J. HOLLEIAN Az., Zuidzijde, Den Bommel. maar door gebruik van Prijs per stuk 12 cent met gebruiks aanwijzing. Verkrijgbaar bij den Hoofdagent voor Overflakkee en Goedereede H. P. BOEKHOVEN, SOIIELSDIJK en verders bij zijne wederverkoopers W. v. ct. ME» JOEP. Vraagt de meest bekroonde, de sterkst en goedkoopt in'tgebruikzijnde MMe Brei-McMing - S01IELSDIJK. Voor het breien en aanbreien van Kousen minzaam aanbevelend. 2486 HOUDEN en ZILVEREN WERKEN. - t adres voor is bij Oude Machines worden in ruil aangenomen. 2501 Net eo solied 2456 Kassiers en Makelaars in Assurantiën, RENTEN VAN GELDEN DEPOSITO Bewaring wan Waarden, volgens bepalingen, die gratis verkrijg baar zijn. Safe-Deposit. Tegen handzweet wordf, aangeraden De handen dikwijls te wasscken in een zwak' ke oplossing van aluin in water. Wilt ge muggen uit de kamer verwijderen, verbrand dan een stukje kampfer! OBSERVATOR. Buitenland. MAROKKO. Op 't ongenblik is Sultan Moulay Hafid alleeuheerscher in zijn rijk en niemand durft zich meer tegen ziju macht verzetten. Maar hij is een echt tyran. Zijn troon vestigt hij niet op recht, waarheid en billijkheid, maar op wreedheid en ruw geweld. En zoo is 't al verscheiden keereu voorgekomen, dat hij gevangenen liet martelen en op afschuwelijke wijze verminken. In Marokko zwijgt men daarover. Niemand durft kikken tegen den Sultan, die in den volsten zin des woords over leven en dood zijuer onderdanen beschikt. Maar Europa verhief zijn stem. En de gezanten der mogendheden dien den een kras protest in bij den Sultan, dat hij zorgen zou, zich niet wederom aan zulke dingen schuldig te maken. Het antwoord dat de Sultan hierop gaf, werd de vorige week naar Europa over geseind, en scheen van dien aard, dat de Sultan beterschap beloofde, zoodat men niet anders doen kon, dan hopeu, dat hij woord zou houden We hebben ons te vroeg verheugd. Tenminste, de «Dépêche Marocaine« brengt, het antwoord in mÏD of meer oflicieelen vorm en dat ziet er gansch anders uit Dat antwoord is ruw en grof. 't Komt hierop neer, dat Moulay Haüd tot de mogendheden van Europa zegt Be»oei u met uw eigen zaken Gij hebt, niets t,e maken met de wijze, waarop ik mijn onderdanen behandelen wil! Het antwoord begint aldus „Wij hebben kennis genomen van het geen de bladen in ruwe bewoordingen hebben medegedeeld over de straffen, die de hooge Makbzen meende te moeten toe passen overeenkomstig de leer van den godsdienst en de voorschriften van den Koran.// Met bijtenden en niet gansch onver- dienden spot wrijft dan de Sultan de Mogendheden onder den neus, dat ze het beste doen zich alléén te bemoeien met hun handelsbelangen, voor zoover die Marokko raken, maar dat ze met de bin nenlandsche aangelegenheden niets te maken hebben Zeker de Sultan laat handen afhakken. Hij laat ook voeten afbouwen. Den een snijdt hij de ooren af. En den ander graaft hij de oogen uit Maar wat zijn dat anders, vraagt de wreedaard brutaal, dan binnenlandsche aan gelegenheden van een bevriend rijk, waar de Mogendheden niet mee te maken hebben? Als zij ftjaar negotie mogen doen Wat wilien en eischen ze dan meer? Wreed, zegt ge wreed zou dat zijn Daar begrijpt Moulay Halid niets van 1 Wat in den Koran staat, zal toch wel waar en goed en rechtvaardig zijn 1 En dan haalt hij de teksten aan nit het heilige boek der Moliamedanen, die het af houwen van een of twee lichaamsdeelen als een rechtvaardige straf toestaan en voorschrij ven zelfs 's Lands wijs 's Lands eer vaten de Mogendheden naar zichzelf kijken «Men ga eens na,// zoo zegt hij, //welke straf minder streng is, de dood of het verlies van een lichaamsdeel.// En de brief eindigt dan aldus «Wij deelen u dit mede, opdat gij liet zult publiceeren eu versprei den, want wij wenschen, dat men zich er van doordringe, dat de door ons gevolgde wijze van doen in overeenstemming is mét de Muzelmansche wetten en gebruiken. En bovendien kan men geen afkeurend oordeel uitspreken over feiten, die niet verboden worden in de Akte van Algeciras, waarin zij ook trouwens niet verboden konden worden Zoo is dan ook deze poging om den despoot tot eenige menschiievendheid te bewegen vruchteloos geweest en wacht, de thans nog in de gevangenis smachtende aanhangers van Bou Iiamara een gelijk soortig lot als hunne voorgangers. Alleen zullen nu de straffen waarschijnlijk niet meer zoo in het openbaar worden voltrokken ten einde geen kritiek uit te lokkeu, want daarvoor is de Sultan, zooals blijkt uit zijn brief, wel eenigszins gevoelig. En de onderlinge naijver der Mogend heden zal wel oorzaak zijn, dat geen en&ele daad den wreeden Sultan toont, hoe 't méénens is. Dat hebben we in Turkije zoo vaak gezien Wat is daar niet gebeurd föemeng-d JUeuws. Kindje verbrand. Zaterdagmiddag viel te Maastricht een kindje, 2*/2 jaar oud, in een ketel met kokend sodawater. Verbrand over het gansche lichaam werd het naar Calva- riënberg overgebracht alwaar het na eeni ge uren overleed. („L. K..") Schapendieven. Men meldt uit Zevenhuizen aan het „Vad." In den nacht van Woensdag op Don derdag vermiste een boer twee schapen. Later bleek, dat ze op zijn land geslacht waren. De huidon en de beste stukken vleesch waren medegenomen. Al dadelijk werden een paar weinig betrouwbare personen verdacht. Bij een van hen werd schapen vleesch op zolder gevonden. Een politiehond wees den weg,/ waar de ver dachten woonden, na eerst het spoor op het land gevonden te hebben. Zaterdag zijn de twee verdachten onder politiege- leide naar Rotterdam vervoerd. Val uit de tweede verdieping Een negenjarige knaap, H. K. jwöon- achtig op de tweede é:age Keizerstraat 10 te Amsterdam die door een geopend raam op het bloemenrek was geklommen viel, doordat dit brak, op straat. Per automobielziekenwagen naar het Binnen gasthuis aldaar vervoerd, bleek zijn toestand zeer ernstig te zijn Druïde in een kerk. Bij de godsdienstoefening, welke Zon dagavond door Ds. T. Doevendans in de Nieuwe Kerk te Amsterdam geleid werd is Ds. N. van Schouwenburg als predi kant bij de Ned. Herv. Gemeente beves tigd. Zoo groot was do toeloop van belang stellende gemeenteuaren, dat reeds laag vóór zeven uur het berkgebouw stampvol was en buiten, aan de ÏDgangen, nog steeds een dichte massa stond op te dringen. In dit gedrang vielen een paar dames Hauw en verloor een andere kerkgangster haar boek met gouden slot, dat door den eerlijken vinder later bij den koster is gedeponeerd. In de kerk bezorgde de volte er waren ongeveer 4000 mensehen aanwe zig menigeen onaangename oogenblib- keD. Een dame viel flauw en kwam zoo ongelukkig te vallen, dat zij haar sleutel been brak en per brancard naar het Binnengasthuis vervoerd moest wordeD. Woensdagavond hieldt Ds. Schouwen burg zijn intrée-rede. Maatregelen zullen genomen worden, om herhaling van zulke gevolgen van bijzondere groole belang stelling te voorkomen. („Hbl.") Diefstal van 700 gulden. Maandagavond omstreeks 9 uur ont dekte de landbouwer A. 1). te Tergeyden bij Breda, dat de kast staande in de woonkamer was opengebroken en dat daaruit een doosje, inhoudend 700 galden aan bankpapier was verdwenen. Men verdacht van dezen diefstal onmiddelijk den zoon des huizes, J. D., een idioot, welke met behulp van de marechaussee werd opgespoord. Nog f 610 werden op hem bevondenhij bekende volledig, doch wide niet zeggen waar hij de rest van het geld gelaten had. Een nader onderzoek naar het verdwenen geld wordt ingesteld. („Hbl.',) Het zwemmend hert. Op den 18den Augustus kwam aan de noordkust van het eiland Schouwen gelijk wij destijds meldden een hert aanzwemmen, dat met behulp van een boot door eenige dijkwerkers werd opge vangen en gestald in de schuur van een dijkopzichter, aldaar tot tijd en wijle soms belanghebbenden zich zouden aan melden. Thans wordt medegedeeld uit Duiven- dijke, dat een schrijven is ontvangen van den directeur van Artis, Amsterdam waar in vermeld wordt, dat met de stoomboot „Willem III", die op den hierboven genoemde datum te IJmuiden aankwam een hert aan boord moest zijn, dat even wel verdwenen was. Ingeval de verdwij ning op dien dag is opgemerkt aan boord, dan ligt voor de hand, dat het dier reeds in de Noordzee overboord is gesprongen en, zoo schrijft men aan de „Z. N dan moet dit geschied zijn op de hoogte van het vuurschip „Schouwenbank", daar het anders onmogelijk aan de Osse in het Brouwershavensche gat zou kunnen aan gekomen zijn. Zeer groot is dan toch reeds de afstand, die het dier zwemmend moet afgelegd hebben en is het uithoudens- vermogen om te zwemmen bij dit dier verbazend geweest. Gasontploffing met ernstige gevolgen. De heer E. Kin-te Woele (N.-B.) was Vrijdagmiddag in zijn woning bezig met de gasleiding. Eensklaps had een hevige ontploffing plaats, waarbij hij op slag gedood werd. Lief vrouwtje Zondagavond heeft in de Doelenstraat te Delft een vrouw, in een huiselijken twist, haar man met eenvstuk glas de slagader in een der slapen doorgesneden. De man werd naar het gasthuis en de vrouw in verzekerde bewaring gebracht. Onweer in het Noorden. De „Leeuw. Ct." maakt melding van een zwaar onweder, dat zich Zondag nacht te ruim 3 uur boven Leeuwarden en omstreken ontlastte, vergezeld van zware regenbuien. Van persoonlijke on gelukken boorde men nietook werd, voor zoover bekend, geen gebouw door den bliksem getroffen. Te Oudkerk werd een koe van den veehouder Joh. V. in de weide doodge slagen, terwijl een boom op het ert van W. H. werd vernieldook werd daar een kelderruit verbrijzeld. Dat het onweer ontzettend had gewoed bewees de verwarring onder het vee in een weide onder Birdaard. Sommige dieren waren in de boordevolle slooten gespron gen, doch werden gered. Ook in de provincie Groningen moet het dien nacht hevig gespookt hebben. Naar uit Hoogezand aan de „Prov. Gr. Ct." gemeld wordt, is d'en nacht bij een hevige donderbui te Kotham een koo in de weide doodgeslagen en zijn te Kleine- meer eenige boomen getroffen. De hevige regen, die den donder ver gezelde, heeft den polder, die pas weer droog gemalen was weer geheel blank gezet. Bij sommige landbouwers moeien de aardappels geheel door water overdekt zijn. Dat had weinig gescheeld De chauffeur van een familie te Olden- za.a,l zou Maandagavond eenige gasten der familie met den auto huiswaarts brengen. Toen men de overwegen over de spoorlijn der G O. L. S. te OldeDzaal nabij was. zag de chauffeur den trein naderen. De chauffeur, hetgevaarziende, remde volgens zijn verklaring uit alle macht en waarschuwde tevens de inzit tenden, die onmiddellijk de auto verlie ten. Hij kon echter, misschien ten gevolge van het minder goed werken der rem, niet verhinderen, dat de auto met het voorste gsdeelte onder den afsluitboom schoof en deze bewoog in de richting der rails. Inmiddels was de locomotief ge naderd, die den afsluitboom afbrak, ter wijl de auto gedeeltelijk werd vernield. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Ongeluk bij het voetbalspel. Op een voetbalmatch te Dieren ont ving Zondag A. S. een trap van een medespeler tegen zijn been, waardoor dit op twee plaatsen brak. Geconstateerd werd dat de breuken zeer ernstig waren, waar op de lijder naar het Diaconessen huis te Arnhem werd getransporteerd. Laaghartige mishandeling Toen de heer D. uit Gorkum, Vrijdag avond met den trein van ongeveer 12 uur aldaar aankwam en op de sloep voor zijn huis even moest wachten tot de deur werd geopend, werd hij in dat oogenblik door één of meer individuen aangevallen en zoodanig mishandeld, dat hij in deer nis wekkeuden toestand in zijn huis werd gebracht. De Dokter kon hem slechte met een morphineinspuiting tot rust bren- geD. Zaterdag heeft de mishandelde vrij wel den geheelen dag bewusteloos gelegen. De toestand was Zondag zorgelijk. De dader van dien lafhartigen aanval moet bekend zijn. Een gevolg der musschenv er delging Niettegenstaande het in den afgeloopen zomer, door de vele regens die gevallen zijn, goed weer voor de kool is geweest, zal er toch weinig goede kool geteeld worden. De oorzaak hiervan is, dat vele velden met deze planten geheel door de rupsen afgevreten worden. Vooral aan den kant van den Ring dijk in Haarlemmermeer hebben de kool velden door deze schadelijke insecten veel te lijden. Zou deze rupsenplaag niet mede een gevolg zijn van de verdelgingsjacht, die men in de laatste jaren op de mus- schen maakt P (Haar). Cf.) Rot Ier dam Clioler a-vrij. Uit naam van de Kamer van Koop handel hier ter stede is zoo wordt aan de „N. R. C." medegedeeld aan den minister van binnenlandsche zaken Maan dag de vraag gesteld, of reeds de noodige meedeelingen aan de vreemde regeeringen waren gedaan, om Rotterdam, overeen komstig de beslaande internationale over komst, weder als „vrij van besmetting" te behandelen. Daarop is tot antwoord verkregen „Heb reeds aan minister van buitenlandsche zaken verzocht, aan vreemde mogenheden mede te deelen, dat Rotterdam niet meer besmet is." In aansluiting hierop kunnen wij me- dedeelen, van den vice-consul van Zweden alhier bericht te hebben ontvangen, dat de Zweedsche regeering Maandag onze haven reeds vrij van Cholera heeft ver klaard. Een man te Rotterdam verbrand. In pand no. 3 aan den Oppert, alhier is gevestigd de poeliersfirma J. Pronk en J. P. Sutherland. Sutherland die bij den winkel woonde was, aangezien het Dinsdag marktdag was, te 4 uur nog werkzaam in een bergplaats van vee- ren en wild achter den winkel. Zijn vrouw, die op de eerste verdieping sliep werd om dien tijd wakker en ontdekte tot haar schrik brand. Met behulp van de têletoon maakte zij direct alarm. Po litie en spuiten waren dadelijk aanwezig. De agent van politie Urff snelde het winkelhuis binnen en zag toen, dat het geheele getimmerte dat tot bergplaats diende in lichtelaaie stond. Op den trap die daarheen leidde vond hij het bran dende lichaam van Sutherland. Zijn eerste werk was den ongelukkige de brandende kleederen van het lijf te rukken, waar bij hij zelf ernstige brandwonden aan bei de handen opliep. De zwaar verminkte poelier werd naar het politiebureau aan de Galerij gebracht, waar Dr L. A. Thomee, wiens hulp was ingeroepen, echter slechts den dood kon constateeren. Anderen hadden inmiddels de bovenbu ren, den agent van politie Kever met gezin, juffrouw Meijer met twee kinderen en bet negenjarig dochtertje van Suther land in veiligheid gebracht. De vrouw van Sutherland half waan zinnig van schrik en angst, werd naar het politiebureau aan den Oppert ge bracht, waar haar hulp werd verleend. Zij was intusschen nog onbekend van het vreeselijk lot dat haar man had ge troffen. De brand werd in 1 uur tijds ge- bluscht, met drie slangen op de leiding door de spuiten 17, 21 en 16, en tot het getimmerte beperkt. Het pand bekwam alleen waterschade. Mede waren aanwezig vóór spuit 16 de reddingsbrigade en later de spuiten 19, 20 29 en de reservewagen. Het lijk van Sutherland is naar de begraafplaats te Crooswijk vervoerd. Door den commissaris van politie de heer M. B. van der Hoeve is een onder zoek naar de vermoedelijke oorzaak vau den brand ingesteld. Men vermoedt dat er in het getimmerte brand was ontstaan en Sutherland zelf getracht heeft het vuur te blusschen doch daarbij zelf in brand is geraakt. De vrouw niet vermoedende dat haar man zioh nog in de brandende bergplaats bevond was de straat opge- lcopen om hem te zoeken. Dinsdagmorgen werd haar de vreeselijke tijding medegedeeld. Een vijftal zwanen, die op de binnen plaats waren, konden door de brandweer gered worden. 140.000 gulden vermist. Bij de firma H. Kikkert te Vlaardin- gen werd Zaterdagmiddag 5 uur ontdekt dat uit een kast van de uitnemend ge sloten brandkast, staande in een met 2 deuren gepantserde kluis, een trommel werd vermist, inhoudende een waarde van f 200.000 aan pandbrieven en effec ten, welke trommel aldaar door de wed. van een der firmanten tijdelijk in be waring was gegeven. Door den com. van politie, A. J. Heuff en den inspecteur van politie J. M. v. d. Hout, bijgestaan door personeel van do firma, werd onmiddelijk een onder zoek ingesteld, dat den geheelen Zondag en Maandagmorgen voortduurde. Maandagmiddag 12 uur is door den plaatsbaas Dijkshoorn in een der kelders onder het kantoor de bewuste trommel teruggevonden. Bij opening daarvan bleek echter, dat zij slechts eon gedeelte van het vermiste meer bevatte verschil lende papieren, vertegenwoordigende een bedrag van ongeveer f 140.000 worden vermist- Maandagmiddag was tot het instellen van een verder onderzoek de justitie uit Rotterdam tegenwoordig. Het onderzoek duurt nog voort, schrijft de „N. R. Cfc." Hangende het eerste onderzoek was aan deze vermissing zoo min mogelijk ■ruchtbaarheid gegeven. Naar het „N. v. d. D.'' verneemt, zjjn f 80,000 aan effecten, behoorende tot do f200,000 geldswaardige papieren, door firma K. te VlaardingeD vermist, te Amsterdam terruggevonden. De zaak is zoo geloopen Maandagmorgen ontving de Wiegmans- bank een order om een bedrag van f13,000 aan effecten te verhanden. Daar deze opdracht uit den Haag en van een bij de bank onbekende kwam, besloot de directie, der gewoonte getrouw, niet zoo dadelijk tot de uitvoering over te gaan, te meer, omdat haar juist het be richt van den diefstal uit de bladen bekend was geworden. Zij stelde zich telepho- nisch met het kantoor t9 VlaardiDgen in verbinding en al spoedig bleek uit de nummers der stukken, dat deze werke lijk van den diefstal afkomstig waren. H-at gevolg was, dat nog denzelfden dag een Haagsehe politiebeambte naar Amsterdam kwam en de officier van ju stitie aldaar met de ontdekking in kennis werd gesteld. Aan den Haagsehe politie man werd de inspecteur der recherche Pateer toegevoegd, die op last van de justitie een verder onderzoek instelde, daar inmiddels was gebleken, dat minstens aan een tiental andere instellingen en firma's alhier, eveneens door onbekende dergelijke orders ais aan de Wiegmans- bank waren opgedragen. 't Mocht gelukken overal de effecten nog intact aan te treffen. De bedragen liepen nog al uiteen, sommige bedroegen waarden van f5000, andere iets meer, zoodat op een totaal van ruim f 80,000 kon worden beslag gelegd. Van bedoelde firma's hadden eenige reeds uit eigen beweging aangifte gedaan andere stonden op het punt dit te doen of hadden daartoe nog geen gelegenheid gehad. Voor zoover bekend heeft een enen- der nog niet geleid tot de ontdekking van den afzender der orders, al mag uit de wijze, waarop zij werden verstrekt en de bekendheid met de betrokken firma's wel worden afgeleid, dat hier een vak man in het spel is. Men hoopt dezen wel uit te vinden, waarna dan nog moet blijken in hoeverre hij bloot als tnsBchenpersoon heeft ge handeld, dan wel met den dader of daders van den diefstal en met het misdadige van dien toeleg bekend was, Te Middelharnis bij C. VISte Stad aan 't Ha ringvliet bij M. VAN DIJK; te Den Bommel bij A. BOM; te Ooltgensplaat bij Lt. VAN GENT Hz.te Oude Tonge bjj G. F. VAN PEER en Wed. A. E. LAMBERT; te Nieuwe Tonge bjj C. VAN VLIETte Molissant bjj ABR. TIELE- MANte Ilerkingen bjj KOMMER TANISte Stellendam bjj L. v. d. VLUGT, D. C. BIRK- HOPP en Wed. C. KLINK; te Goedereede en Ouddorp bjj C. DE MOOIJ Kz. Te Dirksland bjj W. van der HEIJDEN. 2156 R u i in v o r Sa a 11 <1 e 11 BYOUTERIËN, GOUD~en^ZILVERWERKEN, GALANTERIËN en LEDERWAREN, SIGAREN en SIGARETTEN, BOLDOOT's EAU DE COLOGNE, KORFF's CACAO en CHOCOLAAD, Aanbevelend, Westdijk, Aliddellaamis. GOEDKOOP en SOLIED adres voor Granaat en BloedkoralenHORLOGES enz. Groote sorteering: VERLOVINGSRINGEN Ingraveeren naam gratis. Ruime keuze Glaswerk met ZILVER Gemonteerd. Zie eïalMgeü "H^ff Die boven f 10 besteden worden tramkoten twéede klasse vergoed. koopt ui on bij imwim Rotterdam, Zuidblaak no. 4. met één dag opzegging JL pCt. tien dagen 1% Voorlangeren termijn tot nader overeen te komen voorwaarden.

Maas- en Scheldebode | 1909 | | pagina 2