r II Bp! 1! 1 -li' R ifó J:.' ll 1 I - 1' Jj* 1 I Jl I: l: I, i u ,tp ■'l! a i I '1'; :">r 1' u fSein^eïiSeraofl, V E 51 S L A G van het verhandelde in de Openbare ver gadering van den Raad der gemeente lien Bommel op Dinsdag 7 Sept. des nam. ten 6 uur. Afwezig de Heer Jan Mijs. De Voorz. de heer J. C. Borgdorff opent de vergadering met gebed en s'elt daarna aan de orde het lezen der Nofu!"n dio onveranderd worden goedgokeurd. Is aan de orde. ie. Beëediging herbenoemde raadsleden J. C. Borgdoiff en A. van Wee). Aangezien de heor Borgdorff, (die voorz. is) ook den eed in handen van den voorz. moet afleggen, wordt het presidium waargenomen door den jongsten weth. den heer K. Buth. De herbenoomde raadsleden leggen thans de bij de gemeentewet veroisohte eedeu af en wor den door den heer Buth (thans voorz.) gefelici teerd met hunno herbenoeming als ledon van hot gemeentebestuur dezer gemeente. 2e. Benoeming weth. wegen3 hot periodiek aftredon als raadslid van den heer J. C. Borg dorff. Na opening der briefjes blijkt te zijn herkozen don heer J. C. Borgdorff met 5 stem men, terwijl 1 briefje blanco is ingeleverd. Do herbenoomde dankt allen dio tot zijn nieuwe benoeming hebben medegewerkt en voor het bewijs vou vertrouwen opnieuw in hem gesteld terwijl thans het presidium weder door hem wordt waargouomen. Komt thans aan de orde: 3e. Ingekomen stukken. a. Een missive van J. Hardendood om resti tutie hondenbelasting, waarop afwijzend wordt beschikt. b. Een missieve van Ged. Staten waarbij wordt medegedeeld dat de onderwijskosten bodragen f4335 terwijl er over 1907 f 25 te weinig genoten is.Dit stuk wordt voor kennisgeving aangenon en. 4e. Invoeren van Straatmest. Na eono langdurige d: oussie wordt besloten dat geen Straatmest meer mag worden ingevoerd. 5e. Deelt de vcorz. mede dat bij het College van B. en W. is ingekomen eon schrijven van den Burgemeester, die wegens ziekelijke gesteld heid elders was vertoevende, dat hij 23 Sept. a.s. weder hoopt te arriveeren. Thans niets meer aan de orde zijnde en nie mand meer het woord verlangende, sluit de Voorz.. de vergaderiug. 1 V i' !i!i VERSLAG van het verhandelde in de Openbare ver gadering van den Raad der gemeente Ooltgeiiëpiaal, op Dinsdag 7 Sept. '09 des namiddags 3 uur. Aanwezig alle leden. De Voorzitter J. G. van Putten Burgemeester opent de vergadering. Al vorens tot de werkzaamheden over te gaan, leg gen de nieuwbenoemde Raadsleden de Heeren J. van Noordt en Mr. A. J. C. van Weel, in handen van den Voorzitter de vereischte eeden af, welke hen met deze herbenoeming compli- menteerd. Beide heeren danken voor deze feli citatie. De Notulen der vorige vergadering worden na lezing onveranderd vastgesteld. Wegens de periodieke aftreding van den heer Van Noordt als Raadslid, komt thans aan de orde benoeming Wethouder. Tot stemming overgegaan zijnde, blijkt bij opening dat 6 stem men zijn uitgebracht op den aftredenden Wet houder J. van Noordt en 1 blanco, zoodat is herbenoemd den heer .1. van Noordt, welke zich deze benoeming laat welgevallen. De Voorz. feliciteerd den beer van Noordt met deze herbe noeming, den wensch uitsprekende dat van Noordt wederom zijn beste krachten moge geven in 't belang der gemeente. Ook de 2e. Wethouder den Heer Hobbel iiliciteerd den Heer van Noordt den wensh uitende dat de samenwerking goed moge blijven. Den heer Van Noordt dankt den Voorzitter en Hobbel voor hun compliment, en den Raad voor het in hem geschongen vertrou wen. Hierna hadden eenige af-overschrijvingen op de gem. begr. plaats. Bij de laatste echter ontstond 'n levendige discussie. De Voorzitter stelde n. 1. voor f700, afgenomen van het goede slot, rekening '07 groot p.m. f3500, en geplaatst bij de post van onvoorziene uitgaven, begrooting 1910, te plaatsen begrooting 1909. Den heer Jacobs bet woord vragende, deelt mede dat zijn plan is bij de behandeling der begrooting 1910 een voorstel in te dienen, om een bedrag van f200 van de post van onvoorziene uitgaven af te nemen en deze te voegen bij pompen en riolen teneinde eene nieuwe rioleering van flinke cementbnizen te maken bij de Lint zijn schuur tot de Kerk- gracht, van de Wed. Ras tot de Brandvaat, en van de Brandvaat tot de Achterwegsloot,'tgeen volgens zijn meening dringend noodig is, wordt nu het voorstel van de Voorz. aangenomen, dan schiet er slechts f 100 over op de post van on voorziene uitgaven, en vervalt mitsdien de mogelijkheid tot uitvoering van zijn urgent voorstel. Omtrent dit punt ontstond een uitgebreide discussie over riol ring, allen zijn het met Jacobs eens en erkennend hooge noodzakelijkheid. Ook de Voorz.toch raad hij af tot zoo iets over te gaan, omrede hjj i 1 het a.s. najaar hoopt in te dienen het verduidelijkte plan van rioleering voor deze Gemeen u van den heer Moerland, en zulks zoude dan soms geld weggegooid zijn, hoezeer bij ook de noodzakelijkheid van deze vérbetering der rioleering erkent. Den heer Jacob* dient beurtelings een voorstel in om f 500 overte schrijven, 't welk met algemeene stemmen wordt aangenomen, waarna ook het rioleering debat door den Voorz. van de baan geschoven wordt, als zijnde niet aan de orde tenzij een der leden hiervan een voorstel wilde maken. Komt aan de orde ingekomen stukken. Door den Voorz. wordt voorlezing gedaan van een schrijven van Ged. Staten, meldende, de verrekening van de vergoeding voor het Lager Onderwijs over 1907, en deelt hij mede de rooster van aftreding van de Raadsleden en de Weth. Wordt voorlezing gedaan van een schrijven van éie firma Van Bergen van Heiligerlee, in houdende de vraag oi de Gemeente nog denkt over het aanschaffen van een nieuw toren werk, waar reeds in 1907 over is gecorrespondeert. Wordt deze vraag bevestigend beantwoordt dan wensebt hij de gemeente een zeer aannemelijk aanbod te doen. Op voorstel van den Voorz. besluit de Raad het oude torenwerk te behouden, daar dit nog goed werkt, en zal den beer Van Bergen hier mede in keunis worden gesteld. In verband met de op enkele plaatsen in ons land zich openbarende ziekte cholera, deelt de Voorz. eenige ingekomen stukken van de Ge zondheidscommissie mede, en vraagt de Voorz. namens B. en W. een blanco orediet, om maat regelen te nemen ten einde deze besmettelijke ziekte trachten te voorkomen, of zoo zich een of meer gevallen mochten voordoen, trachten te bestrijden. De in deze gemeente zich bevindende localiteit voor besmettelijke ziekte wordt op heden schoon gemaakt en in orde gebracht. De Voorz. meent echter dat dit hol een zeer slechte plaats is voor gezonden, mitsdien voor zieken veel minder aan te bevelen, waarom hij voorstelt inlichtingen in te winnen, en opgaven van kosten aan te vragen, omtrent een verplaats bare houten barak of voor een gebouwde. De Voorz. heeft een vaag idéé van het Asch- bok daarom in te richten, en vraagt bet oordeel van den Raad. Van alle zijden wordt hiertegen bezwaren ingebracht en wordt B. en W. aange raden hier op niet te diep in te gaan. Op de vraag van den heer Van Weel of er iemand is die de eventuëele lijders zal helpen, deelt Voorz. .mede dat H Paasse zich heeft bereid verklaard, en voor verpleging men zich zal wenden tot de centrale Bureaus van ziekenverpleging le R'dam of 'sGravenhage. Besloten werd B. en W. een blanco crediet toe te staan -oor ontsmettings diensten en middelen, en hen te machtigen inlichtingen omtrent een betere localiteit van verpleging in te winnen. Besloten werd nog op den Dorpsdijk, tusschen de bouten trap en de slikdijk een lantaarn en eene beneden aan den trap in de Nieuwstraat te plaatsen daar de verlichting vanwege de Tramw. Mij. eenvoudig treurig is terwijl aan de Mij. zal worden gevraagd een of twee leuningen aan den houten trap te maken. Na afhandeling van deze Zaken, komt Van Weel op het door den Heer Jacobs aange voerde punt. riolenkwetsie terug en acht de uitgave voor deze rioleering "desnoods voor ze9 maanden of 1 jaar gemotiveerd, men mag de boel niet laten vervallen als men van plan is een geheele vernieuwing te doen. Alle leden voeren hierover het woord en stemmen met bet door Jacobs opgeworpen punt volkomen in en willen terstond voorzien. De Voorzitter echter de nood zakelijkheid nogmaals erkennende vind zulks vooruitloopend op het plan van algeheel» herziening. Besloten wordt den heer Moerland te vragen de wijdte der buizen in zijn plan bedoeld, of zoo zulks ban, inzending van het plan zelve. Mocht het aan zijn dat het plan zelve nog niet uitgevoerd kan worden, dan kan men toch buizen nemen zoo als in het plan zelve, eu worden deze later dus niet waardeloos. Na de gebruikelijke rondvraag sluit de Voorz. de vergadering. VERSLAG van hel verhandelde in de Openbare Raadsvergadering der Gemeente lier ktngen gehouden op Dinsdag 7 September des voonn. 9 ure. Afwezig de Heer den Boer. De Voorz. opent op de gebruikelijke wijze de vergadering waarna de notulen der vorige verga dering worden voorgelezen onveranderd goedge keurd en geteekend. Voor tot de behandeling der Agenda over te gaan spreekt de Voorz. eenige waardeerende woorden over de Heeren Kardux en van Eek die b(j de laatsgehouden verkiezing niet zijn herko zen volgens ZEd. een reeks van jaren op de meest vriendschappelijke wijze naar hun beste weten de gemeente hebben gediend. Daarna staan op uitnoodiging van den Voorz. de beide leden de Heeren van Kempen en Keijzer van hunne zitplaatsen op en leggen in handen van den Voorz. de in de wet voorschreven eeden af. De Voorz. wensebt hun met deze benoeming geluk en spreekt den wensch uit, ook zij even eens met de overige leden vriendschappelijk zullen saamwerken om de belangen der gemeente te behartigen. Is nu aan de orde Meededeeling Ingekomen Stukken. Een Missieve van Heeren Ged. Staten inhou dende een afschrift der beschikking van den Min. van B. Z. houdende vaststelling der rijks- vergoeding voor het L. O. dienst 1909, waarbij wordt gemeld deze gemeente 162.50 te veel heeft genoten. Daarna wordt den raad de .Begrooting 1910 voor het Algemeen Armbestuur ter goed keuring aangeboden en wordt deze in Ontvang en Uitgaaf geraamd op i 1030 en daar geen opmerkingen worden gedaan wordt deze aldus vastgesteld. Vervolgens legt de voorz. namens B. en W. aan den Raad over de gemeentebe- grooting voor 1910 die in ontvang en uitgaaf gelijk wordt geraamd op f10534,03. De Voorz. zegt indien op- of aanmerkingen mochten worden gedaan hiermede rekening ban en zal worden gehouden voor dat tot vaststel ing zal worden overgegaan. De Heer v. d. Velde vraagt of ouder de post Volsfeesten groot f40 ook begrepen is het uitsteken der vlaggen wat den Voorz. met ja beantwoord. Volge nu eene af-en overschrijving, veroorzaakt door het verleenen der subsidie groot f 25 voor volksfeesten, op de Oemeentebegrooting dienst 1909. De Voorz. zegt aan het einde te zijn gekomen der Agenda, doch zag nog gaarna behandeld de door hem ingediende conceptverordening opge steld in verband met de in sommige gemeenten voorkomende gevallen van Cholera met een advies ingewonnen van de Gezondheidscommisie gezeteld te Middell^firnis betgeen beide door hem wordt voorgelezen eu met algemeene stemmen aange nomen. Hiervan zal onmiddelijb afkondiging plaats hebben en tegelijk ook in werkking treden. (Voor den inhoud der verordening wordt men verwezen naar de publieke aanplakplaats.) Op de vraag van den Voorz. of een der leden nog iets in het belang der gemeente heeft op of aan te merken vraagt de heer Mans of er mets aan te doen zou zijn het ramoer op de straat des Zondags tegen te gaan. De Voorz. zegt hierover nog geen klacht is ingekomen van het hoofd der politie. De heer Mans meent dat het vooral hierin is gelegen doordat vreemden onze gemeente komen bezoeken en dan de herbergen wat druk bezocht worden waarom hij het gewenscht zou vinden deze des Zondags te sluiten. Voor onze inwoners was het volgens zijn verklaring minder noodig aangezien ons dorpje daarin nogal rustig is. De Heer v. d. Velde zegt voor sluiting te zijn b. v. zooals te Dirksland. De Voorz. antwoord dat aan zoodanige sluiting nog al bezwaren verbonden zijn en raad aan het nog eens goed te overwegen. Burgers uit andere gemeenten willen dat rustige dorpje ook des Zondags wel eens komen bezoeken. De heer Mans merkt op dat alhier geen verkeer bestaat des Zondags en dus geen bezwaren z. i. z daartegen bestaan. De heer Keijzer is het vrij wel met den Voorz. eens doch zag dan gaarne dat de politie vrijheid werd verleend om als iemand de orde verstoorde of in beschonken toestand verkeerde, hem op te pakken en in hetarrestan tenlokaal op te bergen. De Voorz. merkt bier tegen op men hier niet in Rusland is, waarop de heer Keijzer antwoord ais dit niet kan worden gedaan hij voor herberg- sluitiug zal zijn. De heer Van Kempen brengt in Lift midden een geval dat hem is overkomen bij het uitgaan der kerken nl. dat een troep fietsers na eerst zeker de herberg te hebben bezocht zingende door de kerkgangers heentrok ken wat hij dan ook erg onpassend vond. Wat betreft het zingen zegt de Voorz. niemand dit tegen kan gaan. Na nog eenige discusie onderling wordt beslo ten met het oog op de onvoltalligheid der ver gadering dit punt op een volgende vergadering nader te behandelen. Niets meer te behandelen, wordt de vergaderiug gesloten. VERSLAG van het verhandelde in den Gemeenteraad van Stellendam, op Dinsdag 7 Sept. des voorm. 9.30 uur. Afwezig de heer L. Moerland. Na opening der vergadering door den Voorz.- Burgemeester wordt overgegaan tot de beëediging der nieuwgekozen Raadsleden, de heeren Jn. van Oostenbrugge en Jb van Seters. Nadat deze hee ren in handen van den Voorz. de b(j de Wet voorgeschreven eeden hebben afgelegd, worden zij gelukgewenscht met hunne benoeming. Na mens de gemeente brengt de Voorz. een woord van dank aan de niet-herkozen afgetreden leden, daarbjj de hoop uitsprekende, dat de nieuwe raadsleden hunne eeden getrouw zullen nakomen en tevens in bet belang der gemeente werkzaam zijn zullen. Daarna hebben de onderlinge feli citaties plaats. Alsnu worden de notulen der vorige vergade ring gelezen, onveranderd goedgekeurd en ge teekend. Wordt voorlezing gedaan van le. Missive van H H. Ged. btaten dezer pro vincie, daarbij toezendende een uittreksel uit het Koninklijk Besluit, waarbij aau deze gemeente krachtens art. 53 der L. O. wet over 1909 eene subsidie ad f 2300 wordt verleend. Aangenomen voor kennisgeving. 2e. Missive als voren, daarbij goedgekeurd terugzendende een staat model B tot. af- en over- schrijving van posten op de begrooting dienst 1909. 1 Aangenomen voor kennisgeving. 1 3e. Missive als boven, daarbij goedgekeurd terugzendende het Raadsbesluit, om tot weder- opzeggens aan de Muziekvereeniging „De Hoop" alhier gratis ten gebruike al te staan 25 M'grond. Aangenomen voor kennisgeving. Komt aau de orde de voorloopige vaststelling der Gemeeuterekening dienst 190S. Na voorlezing van de verschillende posten in ontvang en uit gaaf vraagt de Voorz. of iemand op- of aanmer kingen heeft, waarop de heer Holleman vraagt, of reeds is geïnformeerd, of de familie van den krankzinnige Missel niet iets kan bijdragen in de verplegingskosten, waarop de Voorz. te kennen geeft, dat indertijd een onderzoek is ingesteld naar den finaucieeien toestand van A. van Dam te Goedereede en dat gebleken is, dat deze nog al wat eigendommen bezat, doch daarop een belangrijk bedrag aan hypothekeu is g-st»ld. Daarop wordt dn Gemeenterekening eenparig vastgesteld in ontvang op t 17619,513, in uitgaaf op 1 17005,49, alzoo sluitende meteen batig saldo ad f 614,02', welke dienovereenkomstig tergoed- keuring aan H. H. Ged. Staten dezer provincie zal worden ingezonden. Komt aan de orde de vaststelling der rekening van het Burgerlijk Armbestuur dienst 1903, ge durende welke behandeliag de 'Wethouders de zitting verlaten. Na voorlezing der posten in ontvang en uitgaaf wordt de rekening vastge steld in ontvang op f733,52, in uitgaaf op f944,135. alzoo sluitende met een nadeelig slot van f 210,61'. De Voorz. betuigt aau de Commissie tot onder zoek zijnen dank voor het nazien der rekeningen. 4e. Ingekomen adres van Ph. van Oostenbrugge c. s.allen erfpachters van den 20sten kavel alhier, houdende verzoek, om van gemeentewege den weg aldaar over te nemen en om daartoe in overleg te treden met den heer F. C. Goekoop te Goedereede. 5e. Schrijven van den heer Goekoop voormeld, dat, indien de Raad daartoe mocht besluiten, hij bereid is, daartoe mede te werken en desge- wenscht eene conferentie te houden met den Raad. De heer Holleman wensebt in deze gaarne de voorwaarden te weten en stelt voor, eene Com missie uit den R-aad te benoemen, om met den heer Goekoop dienaangaande eene conferentie te houden. Hij zou het wel gewenscht acliteD, den weg over ie nemen, mits eerst beharding van den weg plaats had, en vanwege den heer Goekoop jaarlijks eene som aan de gemeente werd afge dragen voor gewoon onderhoud ofineens daartoe een bedrag in de gemeentekas werd gestort. Da heer Van Seters geeft te kennen, dat hij de eischen van den heer Holleman te hoog acht, terwijl de heer Goekoop als gemachtigde van den eigenaar daarop niet kan ingaan. Hij stelt op den voorgrond, dat in den laatsten tijd niet zooveel gebouwd wordt, als voorheen, hetgeen z. i. te wijten is aan den kritieken toe stand. Wordt de weg van gemeentewege over genomen, alwaar reeds zooveel woningen gebouwd zijn, dan zal de gemeente aldaar voor bestrating moeten zorgen, terwijl daardoor de woningbouw weder zal toenemen. Hij wijst er alzoo op, geene te hooge eischen te stellen, aangezien men dan wellicht den grond ook later niet meer in eigen dom kan verkrijgen of althans duurder dan heden. De heer Holleman vermeent dat deze verge lijking niet opgaat en geeft te kennen, te ver- meenen, dat de heer Quarles van Ufford niet zal handelen als indertijd de heer Zaaijer. Hjj wijst er verder op, dat de bewoners aldaar 3 cent per jaar per roede méér moeten betalen tot onder houd van den weg, terwijl hij vernomen heeft, dat de heer Goekoop ineens slechts f 100,— zou wenschen te storten. De heer Van Seters geeft toe, dat de 5 cent per roede aan onderhoud betaald wordt, waar door niet de eigenaars, doch de erfpachters wor den getrofi'eD. Met, het oog op de bevordering van aanbouw van woningen stelt bij voor, dat de Raad in beginsel een besluit neemt tot over name van dien weg, waarop de Voorz. te kennen geeft, eerst eene conferentie te houden met den heer Goekoop over deze aangelegenheid. De heer Holleman dringt op een spoedige con ferentie aan. Wordt op voorstel van den Voorz. goedgevonden, bedoelde conferentie behoudens tegenbericht van den heer Goekoop te houden a. s. Donderdag, des nam. 6 ure. Hiervan zal den heer Moerland kennis worden gegeven. 6e. Adres van M. van Seters Wz. c. 3allen bewoners van den elfden kavel, houdende mede- deeling, dat de brug over de bermsloot versleten is, terwijl geene samenwerking bestaat tot den aanleg eener nieuwe brug, en verder verzoekende, om het onderhoud der brug aau de gemeente over te dragen. De Voorz. geeft te kennen, een onderzoek te hebben ingesteld en hem is gebleken, dat de brug 12 tl 13 jaar geleden is gelegd. Indertijd heeft de Raad zich reeds uitgesproken, dat bet niet op den weg der gemeente ligt, de brug te onderhouden. De heer Holleman geeft te kennen, dat het onderhoud van den weg reeds zonder bezwaar plaats vindt en stelt voor, aan het betrokken polderbestuur toestemming te vragen, om daar ter plaatse buizen aan te leggen, zoodat dan de brug door een dam kan worden vervangen. De beer Vau Seters stelt voor, om, indien de balken nog in goeden staat zijn, een betonvloer te maken en daarover grond te doen werpen, waarop de beer Meijer te kennen geeft, dat de einden reeds aan 'trotten zijn. Na eenige onderlinge besprekingen wordt goed gevonden, aan het polderbestuur te verzoeken, van gemeentewege buizen van de grootste capa citeit te mogen aanleggen in de sloot, waar thans de brug ligt, die verbinding geeft met den Achterweg aan den Elfden Kavel. Alsnu bespreekt de Voorz. de uitbreiding der algemeene begraafplaats en legt over eene schets- teekeniDg van de aangrenzende tuinen. Wordt goedgevonden, B. en W. te machtigen, bij de eigenaars te willen onderzoeken, tegen weiken prijs de benoodigde grond in koop te verkrijgen is. 7e. Adres van den heer A. Korpet, houdende mededeeling, veel last te bebben van water voor de deur zijner woning, doordat het riool telkens verstopt zit en verzoekende, daarin wel verbete ring te willen doen aanbrengen. De Voorz. geeft te kennen, dat aldaar een slechte doorloop plaats heeft van water, waarop de heer Holleman voorstelt, het bestuur van den polder „de Generale Dijkage" van Stellendam te verzoeken, den waterafvoer te verbeteren door uitgraving der sloot bij de Wed. L. Visser alhier. 8e. Schrijven van J. Zeedijk, verver alhier, houdende verzoek, om in aanmerking te mogen komen, om op de beurt ook gemeente verfwerk te verrichten. Wordt eenparig goedgevonden, waarvan adressant kennis zal worden gegeven. 9e. Wordt mededeeling gedaan van een reclame tegen zijnen aanslag in den H. O. over 1909 van Dr. Dujjster, welke reclame in banden Z8l worden gesteld van de commissie tot het aanhooren van bezwaren in deze. Daarop geeft de Voorz te kennen, met den beer Meijer te hebben nagegaan de grens tusschen Rijks- en gemeente eigendom in de haven. Na eenige bespreking wordt goedgevonden, de grens aan te geven door plaatsing van een stee- nen paal aan den oever. Daarop doet de Voorz. voorlezing van eene missive van H. H. Ged. Staten dezer provincie omtrent de havenuitbreiding, waarin er op ge wezen wordt, dat de gemeente in deze eene afwachtende houding dient aan te nenem, totdat de tramlijn eenige jaren in ezplotatie is. Daaruit kan worden geconstateerd, of het tramverkeer invloed uitoefent op het bootvervoer. De Voorz. geeft te kennen, dat reeds een schrijven ontvangen is, dat de Tramweg-Mij. genegen is tot verkoop van den benoodigden grond aau de gemeente tegen gelijken prijs, als zij dien heeft gekocht. Na eenige bespreking wordt éénparig besloten in deze eene afwachtende houding aan te nemen betreffende de havenuitbreiding, aangezien reeds meerdere ruimte is bekomen, doordat de stoom bootdienst „Haringvliet" niet meer in de haven meerd. Alsnu stelt de Voorz. voor, om eenige Meters slangen aan te koopen ten dienste van de brand weer, aangezien gebleken is bij het beproeven der brandbluschmiddelen, dat zulks noodzakelijk is. De Voorz. geeft te kennen, dat daardoor de op de Begrooting uitgetrokken post zal worden over schreden. Wordt goedgevonden b. en W. te machligcn ,tot aankoop van de benoodigde slangen. De beer Biemond vraagt daarop den Voorz., of het rioleei iugsplan voor de gemeente reeds ge- vordert is, waarop de Voorz. te kennen geeft, dat de timmerman A. van Oostenbrugge alhier aangeboden heeft, dit plan gratis uit te werken, mils hij bij eveutueele uitvoering van 't riolee- ringsp'an ajirvoor beloond wordt. Niemand meer het .woord verlangende, sluit de Voorz. deze vergadering. I5. S. Nadat, de Raadsleden, behave de Weth. de zitting bebben verlaten, wordt den Voorz. gevraagd waaraan het is toe te schrijven, dat de beiden nieuw gekozen raadsleden wei, en 't herkozen raadslid, de heer P. D. Holleman, niet beëedigd is geworden. De Voorz. geeft teken„ nen, daaraan geheel niet te hebben gedacht en stelt voor, deze aangelegenheid alsnog te regelen. De vertrokken raadsleden behalve de Heer Biemond worden w der ten Raadbuize geroepen. De Voorz. opent opnieuw de zitting, waarna terstond tot beëediging van den Heer Holleman wordt overgegaan. Nadat genoemde heer Helleman de bij de wet voorgeschreven eedeu heeft afgelegd, wordt bij door den Voorz. gelukgewenseht, daarbij de hoop uitsprekende, dat de Heer Holleman zal trachten, met meerdere ijver nog dan vroeger de be.augen der gemeente te behartigen. De Heer Holleman dankt den Voorz. voor het in hem gestelde vertrouwen en hoopt, in 't belang der gemeente samen te kunnen werken met de overige leden, welke hem daarop ook ge luk wenschen. Daarop wordt deze Vergadering gesloten. VERSLAG van het verhandelde in de Openbare Raadsvergadering te Goedereede op Dinsdag 7 September j l. des nam. ten 7 ure. Afwezig de Heer C. A. Vogel. Naopeuing der vergadering door déh Voorzitter- Burgemeester wordt overgegaan tot de beëediging van de herkozen leden van den Gemeenteraad, de Heeren J. Koeteeuw en L. van der Wende Tzn. Nadat genoemde heeren in handen van den Voorz. de bij de Wet voorgeschreven eeden hebbitn afge legd, worden zij door den Voorz. geluk gewenscht met het vertrouwen, dat de ingezetenen in hen gesteld hebben, daarbij de hoop uitsprekende, dat zij, kon 'tzijn, nog sterker dan voorheen, mogen medewerken tot algemeene welvaart in deze gemeente, terwijl ook de overige raadsleden hen feliciteeren, waarna gemelde Heeren zitting nemen. De notulen der vorige vergadering worden gelezen en na eene kleine aanvulling goedgekeurd en geteekend. Na mededeeling door den Voorz., dat er een bezwaar gerezen was tegen de onderteekening van de notarieele akte van overdracht van de los- en laadkade buiten de gemeentekom aan de polders „Oud en Nieuw-Westerloo en den Nieuwen Oost- dijk" wordt op voorstel van den Voorz. met éénparige stemmen goedgekeurd een concept- Raadsbesluit tot medeverkoop van de straatkeien en van de brug, gelegen over de sluiskil. Dit besluit zal ter goedkeuring aan Heeren Gedeputeerde Btaten dezer provincie worden ingezonden. Alsnu wordt door den Voorz. voorlezing ge daan van het proces-verbaal van aanbesteding onder nadere goedkeuring van den gemeenteraad voor de verstrating der Groenmarkt, waaruit blijkt, dat daarvoor laagste inschrijver is de heer M. P. van der Leeden te 'sGravenhage voor f 533.—. De heer Breen vraagt daarop den Voorz. of de gunning aan den laagsten inschrijver kan worden bewerkstelligd, aangezien hij vernomen heeft, dat dit biljet van inschrijving niet voldeed aan de Algemeens Voorwaarden. De Voorz. repliceert, te dier zake inlichtingen te hebben ingewonnen. Hij doet daarop «urn- lezing van zijn sehriiven, gericht aan den Ho-ig Edelgeb. heer Commissaris der Koningin in Zuid- Holland, ten einde te vernemen, of Zijne Excell. zijn gevoelen deelt, dat de biljetten geldig zijn en de gunning kan worden verleend. Uit het op dit schrijven ontvangen bericht van Zijne Excell. blijkt, dat de gunning zonder be zwaar kan worden verleend. Alsnu wordt met eenparige stemmen goedge vonden, het werk te gunnen aan den laagsten inschrijver. Hiervan zal de beer Van der Leeden voornoemd kennis worden gegeven. Alsnu doet de Voorz. voorlezing van een consept-raadsbesluit tot aankoop van grond ter lengte van plm. 500 Meter en ter breedte van plm. 6 Meter tot aanleg van een grintweg vanaf de haven tot aan den korten Nieuwendijk. De heer Breen leest de voorwaarden voor, waaronder die grond aan de gemeente wordt geschonken door de eigenares, Mej. de Wed. A. Breen te Vrjjenban. De heer Goekoop geeft te kennen, dat hij in de akte van schenking wenscht opgenomen te zien de bepaling, dat de gemeente de bevoegdheid verkrijgt, dat de weg vanaf den dijk tot het havenhoofd publieke weg wordt, voor zoover deze in eigendom toebehoort aan Mej. Wed. A. Breen. Na eenige onderlinge besprekingen wordt het concept-besluit eenparig vastgesteld, welk raads besluit ter goedkeuring aan H. H. Ged. Staten dezer provincie zal worden ingezonden. Wordt voorlezing gedaan van een schrijven van den heer D. Lodder, houdende reclame tegen zijnen aanslag in den H. O. over 1909, welke in handen wordt gesteld der commissie tot het aan hooren van bezwaren tegen aanslagen in deze plaatselijke belasting. Verder niets meer te verhandelen zijnde, sluit de Voorz. deze vergadering. VERSLAG van het verhandelde van den Raad der Gemeente Ouddorp op Dinsdag 7 Sept. 1909 des nm. 3 uur. Aanwezig alle leden. De Voorz. de Burge meester opent de vergadering met voorlezen van het gebed. Alsvorens de notulen worden voorgelezen, worden de herkozen Raadsleden J. G. Lodder en Kr. Voogd als zoodanig beëedigd. De Voorz. wenscht hun geluk met deze herbenoeming, en hoopt met hen nog lang samen te arbeiden, tot weivaart dezer gemeente. Hierna worden de nol uien der vorige ver gadering gelezen en vastgesteld. Niar aanleiding dezer notulen wordt door J. G. Lodder een opmerking gedaan dat het niet in de notulen is vermeld, dat bij in de vorige vergadering B. en W. er opmerkzaam heeft gemaakt, dat de post op de Gemeente- begrooting dienst 1910 groot 1 25 als subsidie ten bate voor de verteniging n Landbouwon derwijs// eene onnoodige post is op de ge- meentebegrooting omdat wij thans niet meer de gelegenheid hebben om van deze vereeni- ging, zooals vroeger, gediend te worden met raadgevingen door haar toen verbonden con sulent den Heer Van Bijlefelt. Ik voor mij (zoo ging deze voort) gevoel niets meer, voor de Vereeniging //Landbouwonderwijs,// omdat die niet meer geeft waf zij vroeger gaf, n.i. degelijk practisch landbouwonderwijs. Ook de heer T. Hameeteman spreekt zich in den zeilden geest uit en kan het practische nut van het tegenwoordige onderwijs niet inzien. De Voorz. zegt, daarna eenmaal deze post op de gemeentebegrooling is geplaatst en aan een nuttige instelling fen goede komt, zoo móeten wij voor dit jaar daarin nog maar geen verandering brengen. Alsnu is aan de ordeBenoeming van een Well), wegens periodieke aftreding van den heer Kr Voogd. Ui'gebraclit werden 7 stemmen; daarvan omving Kr. Voogd 4- stemmen. T. Hameete man 1 slem. II. Tanis 1 slem. Blanco 1. zoodal. met meerderheid van 1 stem Kr. Voogd lot weth. werd herkozen. Ingekomen stukken: a. Van li. H. Ged. Staten dezer Provincie een schrijven waarin goedkeuring wordt toe gekend aan het genomen Raadsbesluit tot het plaaisen van nieuwe vloeipalen aan de haven. b. Missive als boven, daarin vermeldende, dat deze Gemeente f206 te veel heeft ontvan gen ten bate van Onderwijs, zoodat teruggave wordt voorgesteld. In overceenstemming met dit verzoek wordt, besloten. Hierna verzoekt de Voorz. aan den Raad ont hem het volle verlrouwen te geven tot handelen in eventueele gevallen met de zoo zeer gevreesde ziekte de cholera. De Raad voldoet aan dat verzoek. Na rondvraag verzoekt KL Voogd aan de Voorz. of deze geen termen kan vinden om het lawaai dat is gemaakt in den laten avond van de lotingsdag, voortaan te beletten of te straffen. De Voorz. doet deze vraag weder- keerig, zoodat deze quaestie thans tot geen oplossing kon komen. Niets meer ter behandeling zijnde sluit de Voorz. deze openbare zitting. VlsscherU. Riddeiliarnis Maandag arriveerde al hier uit de Noordzee de eerste vischsloep. Burgemeester Mijs st L. Koster Sr. met 46 ton zoutevisch. Merk ess Schooi. SouimeIsdi|k. Aanstaande Zondag hoopt in de Ned. Herv. Kerk alhier op te treden dis namiddags Ds. L. Emmen van den Bommel. v Oude Tonge. Met ingang van 10 Octr. a.s. is tot onderwijzeres a. d. R. C. parochiale jongens en meisjes school alhier benoemd mej. S M. de Corte van Beverwijk. Verkooping-en. Vrijdag 17 Sept. a.s. vm. 10 uur Verkoop van timmerhout aan de Kaai te Oude Tonge, Notaris VAN ISPELEN. Woensdag 22 Sept. a.s. nm. 2 uur bij H. van Dongen Cz. te Oude Tonge veiling voor de Erven dhr. A. van Vugt Thz. en Op Woensdag 22 September 1909 des avonds 6 uur in het Hold Meijer le Middelharnis Inzet van a. Huizen en erven aan de Kaai, den Oosldijk en het Ving rling te Middelhar nis, den Oosidijk te Simmelsdijk en de Voorstraat ie S ad aan 't Haringvliet, (en ver zoeke vau de Erven van den WelEd.G. Heer C. de Vries ie 's-Gravenhage. b. Het huis waarin smederij, aan den Molendijk le Som- melsdijk ten verzoeke van den Heer L. Kor- vink te Middelharnis. Notarissen Mr. VAN WEEL en VAN BUUREN. Op Donderdag 23 Sept. 1909 des avonds 7J uur in het logement T. H. Holleman te Nieuwe Tonge Inzet van en Op Donderdag 30 Sept. 1909 des avonds 7| uur in het logement T. H. Holleman te Nieuwe Tonge Afslag van Het huis met erf aan de Voorstraat te Nieuwe Tonge kad. Sectie A nummers 1382 en 1383, samen groot 1 are 82 centiaren, ten verzoeke van den Heer W. van der Ree te Sommelsdijk. Notaris VAN BUUREN. Woensdag 29 S-jp'. a.s. nm. 2 uur bij A. T. Waare en Zn. :e Oude Tonge, afslag voor de Erven dhr. A. van Vugt Thz. van 8 heet. 27 aren 10 centiaren bouwland en water in het Oudetand te Oude Tonge8 heet. 92 aren bouw- en weiland in het Noordland te Oude Tonge5 liect. 29 aren 50 centiaren bouw- en weiland in de polders Oude Oosi- moer en Oudeland le Middelharnis; Een huis met erlpachtsrecht tot 1 Nov. 1949 aan den Noordlandschendijk te Oude Tonge5 heet. 81 aren 90 centiaren bouw-en weiland water in den polder Oud-Herkingen te Her- kingen 8 heet. 64 aren 50 centiaren bouw en weiland, boomgaard en water in den Heeren polder te Oude Tonge 3 heet. 64 aren 301 cen'iaren, bouwland, weiland en water in den Magdalenapolder te Oude Tonge. Een huis, seburen erven aan de Voorstraat en Oost- achterweg te Oude Tonge. Notaris VAN IS PELEN. Op Woensdag 6 Oct. 1909 des avonds 7 uur in het logement Hanson te Sommelsdijk Inzet van en Op Woensdag 13 Oct. 1909 des avonds 7 uur in het logement Hanson te Sommelsdijk afslag van Het huis met erf, waarin sedert geruimen lijd een bakkerij is gevestigd aan het, Markplein te Sommelsdijk, kad. Sectie B -No. 1147 groot are 5 eenliaren, toelie- hoorende aan de Wed. en kinderen van wijlen Krijn de Vries Notaris VAN BUUREN. «btemen^d Nieuws. Inbraak in een school. Te Amsterdam hebben dieven inge broken in de Plantageschool. Uit de kasten is alles gestolen wat voor hen waarde kon hebben. Honderd twintig boemelaars worden vermist. Ook zijn voorwerpen die bij het natuurkundig onderwijs dienst doen en litermaten, boeken, vaccinebe- wijzen, benevens eenig geld der kinderen verdwenen. Bovendien is veel vernield 6d ettelijke ruiten zijn verbrijzeld. Kranige redding. De 20-jarige Van der Pluyn heeft te Schiedam twee aan de Westvest te water gevallen 11-jarige meisjeB die in levens gevaar verkeerden door zich onverwjjld te water te begeven, gered. Een lange reis. Eenigen tijd geleden hebben we, schrijft de mankt, dat 1 G. Pomper, door tie tij' voerder op Ayres was Men had rust gemaal van eenig en de opvar schepen, gel trokken en bestemming ren aangekt Nu kapil een redactif site bij he bijzonderhec en welwilh van zijn we Zulke lat dig bijna n ons een w< behalve dar deze kapitf zeevaart be om en bij 1 zonder lan 2 Va maand een schip, wat zeggen ods zoo'n ti Kapitein nuari van oen zeillicL firma L. Buenos Aj reis do P\ bestemming boot van d lichters bij was ieder Voor bij reeds den uit het g al te spoke zwaar stdj deed ze fi beoosten om, om de er Si a M »"i

Maas- en Scheldebode | 1909 | | pagina 2